Plugins - WooCommerce - Stable (latest release) - en to da_DK translation catalogue (7847 entries)

[ctx: block title]
en: Active Filters
da_DK: Aktive filtre

[ctx: block title]
en: Attribute Filter
da_DK: Filter for egenskaber

[ctx: block title]
en: Price Filter
da_DK: Prisfilter

[ctx: block description]
en: A placeholder block for email content.
da_DK: En pladsholderblok til e-mailindhold.

[ctx: block title]
en: Email Content
da_DK: E-mailens indhold

en: The link to reset the provider state/account and restart the onboarding.
da_DK: Linket til at nulstille udbyderens land/konto og genstarte onboarding.

en: The URL to POST to for resetting the provider onboarding.
da_DK: URL'en til POST for at nulstille onboarding af udbyderen.

en: Action to reset the onboarding process, either partially, for a certain step, or fully.
da_DK: Handling til at nulstille onboarding processen, enten delvist for et bestemt trin eller for hele processen.

en: The URL to POST to disable the test account for the payment gateway.
da_DK: Linket to POST for at deaktivere testkontoen for betalingsløsningen.

en: The link to disable the test account for the payment gateway.
da_DK: Linket til at deaktivere testkontoen for betalingsløsningen.

en: Action to disable the test account currently in use
da_DK: Handling til at deaktivere testkontoen, der p.t. er i brug

[ctx: block title]
en: Taxonomy Filter
da_DK: Klassificeringsfilter

[ctx: block keyword]
en: payment methods
da_DK: betalingsmetoder

[ctx: block keyword]
en: payments
da_DK: betalinger

[ctx: block description]
en: Display icons for available payment methods.
da_DK: Vis ikoner for tilgængelige betalingsmetoder.

[ctx: block title]
en: Payment Method Icons
da_DK: Ikoner for betalingsmetoder

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Contents
da_DK: Indhold i mini-kurv

[ctx: block keyword]
en: single product
da_DK: enkel vare

[ctx: block description]
en: Display a single product of your choice with full control over its presentation.
da_DK: Vis en enkel vare efter eget valg med fuld kontrol over dens præsentation.

[ctx: block title]
en: Product
da_DK: Vare

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product collection by selecting one or more taxonomy terms, such as categories, brands, or tags.
da_DK: Muliggør, at kunder kan filtrere varekollektionen ved at vælge en eller flere klassificeringstermer, såsom kategorier, mærker eller tags.

[ctx: block description]
en: Display a Mini-Cart widget.
da_DK: Vis en Mini-Kurv widget.

note: translators: %s is the shipment index
en: Shipment %s
da_DK: Forsendelse %s

en: Pending items
da_DK: Ventende emner

en: You can access to more details of your order by visiting My Account > Orders and select the order you wish to see the latest status of the delivery.
da_DK: Du kan få adgang til flere detaljer om din ordre ved at besøge Min konto > Ordrer og vælge den ordre, du ønsker at se den seneste status for leveringen.

en: Tracking URL
da_DK: Sporings-URL

en: Fulfillment summary
da_DK: Opfyldelsesoversigt

note: translators: %s: Link to My Account > Orders page.
en: You can access to more details of your order by visiting <a href="%s" target="_blank">My Account > Orders</a> and select the order you wish to see the latest status of the delivery.
da_DK: Du kan få adgang til flere detaljer om din ordre ved at besøge <a href="%s" target="_blank">Min konto > Ordrer</a> og vælge den ordre, du ønsker at se den seneste status for leveringen.

en: Track your shipment
da_DK: Spor din forsendelse

en: Tracking Number
da_DK: Sporingsnummer

en: No tracking information available for this fulfillment at the moment.
da_DK: Ingen sporingsinformation tilgængelig for denne opfyldelse i øjeblikket.

en: Here’s the latest info we have:
da_DK: Her er de seneste oplysninger, vi har:

note: translators: %s: Customer first name
en: Some details of your shipment have recently been updated. This may include tracking information, item contents, or delivery status.
da_DK: Nogle detaljer om din forsendelse er for nylig blevet opdateret. Dette kan omfatte sporingsinformation, emneindhold eller leveringsstatus.

en: We wanted to let you know that one of the previously fulfilled shipments from your order has been removed from our system. This may have been due to a correction or an update in our fulfillment records. Don’t worry — this won’t affect any items you’ve already received.
da_DK: Vi ville gerne informere dig om, at en af de tidligere opfyldte forsendelser fra din ordre er blevet fjernet fra vores system. Dette kan skyldes en rettelse eller en opdatering i vores opfyldelsesregistre. Bare rolig — dette vil ikke påvirke nogen emner, du allerede har modtaget.

en: Woo! Some items you purchased are being fulfilled. You can use the below information to track your shipment:
da_DK: Woo! Nogle af de emner, du har købt, er ved at blive opfyldt. Du kan bruge nedenstående information til at spore din forsendelse:

en: Variation system generated attribute name.
da_DK: Variationssystem genereret egenskabsnavn.

en: Invalid fulfillment ID.
da_DK: Ugyldigt opfyldelses-ID.

en: The value of the meta data.
da_DK: Værdien af metadataen.

en: The key of the meta data.
da_DK: Nøglen til metadataene.

en: The unique identifier for the meta data. Set `0` for new records.
da_DK: Den entydige identifikator for metadataen. Sæt `0` for nye poster.

en: Meta data for the fulfillment.
da_DK: Metadata for opfyldelsen.

en: The date the fulfillment was deleted.
da_DK: Den dato, hvor opfyldelsen blev slettet.

en: The date the fulfillment was last updated.
da_DK: Den dato, hvor gennemførelsen sidst blev opdateret.

en: Whether the fulfillment is fulfilled.
da_DK: Om opfyldelsen er opfyldt.

en: The status of the fulfillment.
da_DK: Status for opfyldelsen.

en: Unique identifier for the entity.
da_DK: Entydig identifikator for enheden.

en: The type of entity for which the fulfillment is created.
da_DK: Typen af enhed, som opfyldelsen oprettes for.

en: The tracking URL.
da_DK: Sporings-URL'en.

en: The shipping provider.
da_DK: Forsendelsesudbyderen.

en: The tracking number.
da_DK: Sporingsnummeret.

en: The tracking number details response.
da_DK: Svar på sporingsnummerdetaljer.

en: The tracking number to look up.
da_DK: Sporingsnummeret til at slå op.

en: Delete fulfillment meta data response.
da_DK: Slet opfyldelsesmetadatabesvarelse.

en: The meta key to delete.
da_DK: Meta-nøglen der skal slettes.

en: Update fulfillment meta data response.
da_DK: Opdater opfyldelsesmetadatarespons.

en: The meta data object.
da_DK: Meta data-objektet.

en: The meta data array.
da_DK: Metadata-arrayet.

en: Get fulfillment meta data response.
da_DK: Hent opfyldelsesmetadatrespons.

en: The response message.
da_DK: Svarbeskeden.

en: Delete fulfillment response.
da_DK: Slet opfyldelsesrespons.

en: Whether to notify the customer about the fulfillment update.
da_DK: Om kunden skal underrettes om opdateringen af opfyldelsen.

en: Update fulfillment response.
da_DK: Opdater opfyldelsesrespons.

en: Get fulfillment response.
da_DK: Hent svar på opfyldelse.

en: Create fulfillment response.
da_DK: Opret opfyldelsesrespons.

en: Get fulfillments response.
da_DK: Hent opfyldelsessvar.

en: Unique identifier for the order.
da_DK: Entydig identifikator for ordren.

en: Order ID is required.
da_DK: Ordre-ID er påkrævet.

en: Unique identifier for the fulfillment.
da_DK: Enestående identifikator for opfyldelsen.

en: Tracking number is required.
da_DK: Sporingsnummer er påkrævet.

en: No tracking number available
da_DK: Ingen sporingsnummer tilgængelig

note: translators: %1$s is the shipment index, %2$s is the shipment date
en: <b>Shipment %1$s</b> was shipped on <b>%2$s</b>
da_DK: <b>Forsendelse %1$s</b> blev afsendt den <b>%2$s</b>

en: Multiple trackings
da_DK: Adskillige sporinger

en: Multiple providers
da_DK: Adskillige udbydere

en: Fulfillment deleted successfully.
da_DK: Gennemførelse slettet uden problemer.

en: No fulfillments
da_DK: Ingen gennemførelser

en: Unfulfilled
da_DK: Ikke gennemført

en: Partially fulfilled
da_DK: Delvist gennemført

en: Fulfilled
da_DK: Gennemført

en: It has <mark class="fulfillment-status">no fulfillments</mark> yet.
da_DK: Det har <mark class="fulfillment-status">ingen gennemførelse</mark> endnu.

en: It is currently <mark class="fulfillment-status">Unfulfilled</mark>.
da_DK: Det er i øjeblikket <mark class="fulfillment-status">Ikke gennemført</mark>.

en: It has been <mark class="fulfillment-status">Partially fulfilled</mark>.
da_DK: Det er blevet <mark class="fulfillment-status">Delvist gennemført</mark>.

en: It has been <mark class="fulfillment-status">Fulfilled</mark>.
da_DK: Det er blevet <mark class="fulfillment-status">Gennemført</mark>.

en: Filter by fulfillment
da_DK: Filtrer efter gennemførelse

en: Mark as fulfilled
da_DK: Mærk som gennemført

en: Missing attributes for variable product.
da_DK: Manglende egenskaber for varevariant.

en: Returns number of products within taxonomy terms.
da_DK: Returnerer antallet af varer inden for klassificeringstermer.

en: If requested, calculates taxonomy term counts for products in the collection.
da_DK: Hvis det anmodes, beregner det klassificeringstermtællinger for varer i samlingen.

note: translators: %1$d: number of entries processed, %2$d: number of errors
en: Coupons lookup table entries with zero discount amount repaired successfully. Processed %1$d entries with %2$d errors.
da_DK: Kuponopslagstabellens poster med nul rabatbeløb blev repareret uden problemer. Behandlede %1$d poster med %2$d fejl.

en: No entries with zero discount amount found. Coupons lookup table is up to date.
da_DK: Ingen poster med nul rabatbeløb fundet. Kuponopslagstabel er opdateret.

en: Coupons lookup table does not exist.
da_DK: Kuponopslagstabel eksisterer ikke.

en: Shipment Provider
da_DK: Forsendelsesudbyder

en: View Fulfillments
da_DK: Se gennemførelser

en: Fulfillment Status
da_DK: Gennemførelsesstatus

en: Enable the new version of the Mini Cart that uses the Interactivity API instead of React in the frontend.
da_DK: Aktivér den nye version af Mini Cart, der bruger Interactivity API i stedet for React i frontend.

en: Interactivity API powered Mini Cart
da_DK: Interaktivt API-drevet Mini Kurv

en: Invalid item.
da_DK: Ugyldigt emne.

en: Invalid entity ID.
da_DK: Ugyldigt enheds-ID.

en: Invalid entity type.
da_DK: Ugyldig enhedstype.

note: translators: %d number of items in the cart.
en: (items: %d)
da_DK: (emner: %d)

note: translators: %1$d is the number of products in the cart. %2$s is the cart total
en: Number of items in the cart: %1$d. Total price of %2$s
da_DK: Antal emner i kurven: %1$d. Samlet pris på %2$s

note: translators: %d is the number of products in the cart.
en: Number of items in the cart: %d
da_DK: Antal emner i kurven: %d

en: In progress
da_DK: I gang

en: Stats about groups of customers.
da_DK: Statistik om grupper af kunder.

en: Limit search to specific fields when used with search parameter. Available fields: name, sku, global_unique_id, description, short_description. This argument takes precedence over all other search parameters.
da_DK: Begræns søgning til specifikke felter, når det bruges med søgeparameteren. Tilgængelige felter: navn, sku, global_unique_id, beskrivelse, kort_beskrivelse. Dette argument har forrang over alle andre søgeparametre.

en: Enable the Order Fulfillments feature to manage order fulfillment and shipping.
da_DK: Aktivér funktionen Ordregennemførelse for at administrere ordregennemførelse og forsendelse.

en: Order Fulfillments
da_DK: Ordregennemførelser

en: The fulfillment items should be an array.
da_DK: Gennemførelseselementerne skal være en array.

en: The fulfillment should contain at least one item.
da_DK: Gennemførelsen skal indeholde mindst ét emne.

en: Failed to read fulfillment data.
da_DK: Kunne ikke læse gennemførelsesdata.

en: Failed to update fulfillment meta.
da_DK: Kunne ikke opdatere gennemførelsesmeta.

en: Cannot update meta for a deleted fulfillment.
da_DK: Kan ikke opdatere metadata for en slettet gennemførelse.

en: Failed to insert fulfillment meta.
da_DK: Kunne ikke indsætte gennemførelsesmeta.

en: Cannot add meta to a deleted fulfillment.
da_DK: Kan ikke tilføje metadata til en slettet gennemførelse.

en: Invalid fulfillment or meta.
da_DK: Ugyldig gennemførelse eller meta.

en: Cannot delete meta from a deleted fulfillment.
da_DK: Kan ikke slette metadata fra en slettet gennemførelse.

en: Invalid fulfillment.
da_DK: Ugyldig gennemførelse.

en: Failed to delete fulfillment.
da_DK: Kunne ikke slette gennemførelse.

en: Failed to update fulfillment.
da_DK: Kunne ikke opdatere gennemførelse.

en: Fulfillment not found.
da_DK: Gennemførelse ikke fundet.

en: Failed to insert fulfillment.
da_DK: Kunne ikke indsætte gennemførelse.

en: Invalid fulfillment status.
da_DK: Ugyldig gennemførelsesstatus.

en: Displays products filtered by a brand.
da_DK: Viser varer filtreret efter et mærke.

en: Please select product attributes before adding to cart.
da_DK: Vælg venligst vareegenskaber, før du tilføjer til kurv.

en: Please select some products to add to the cart.
da_DK: Vælg venligst nogle varer for at tilføje til kurven.

en: This tool will repair the coupons lookup table data with missing discount amounts. This process may take a while.
da_DK: Dette værktøj vil reparere kuponernes opslagstabeldata med manglende rabatbeløb. Denne proces kan tage et stykke tid.

en: Repair
da_DK: Reparation

en: Coupons lookup table
da_DK: Kuponopslagstabel

en: If anything looks off or you have questions, feel free to contact our support team.
da_DK: Hvis noget ser forkert ud, eller du har spørgsmål, er du velkommen til at kontakte vores supportteam.

en: Your shipment has been updated
da_DK: Din forsendelse er blevet opdateret

en: A shipment from {site_title} order {order_number} has been updated
da_DK: En forsendelse fra {site_title} ordre {order_number} er blevet opdateret

en: Fulfillment updated emails are sent to the customer when the merchant updates a fulfillment for the order. The notification isn’t sent for draft fulfillments.
da_DK: Opdaterede gennemførelses-e-mails sendes til kunden, når forhandleren opdaterer en gennemførelse for ordren. Notifikationen sendes ikke for kladdegennemførelser.

en: Product maximum price.
da_DK: Varens maksimale pris.

en: Product minimum price.
da_DK: Varens minimumspris.

en: If you have any questions or notice anything unexpected, feel free to reach out to our support team through your account or reply to this email.
da_DK: Hvis du har spørgsmål eller bemærker noget uventet, er du velkommen til at kontakte vores supportteam gennem din konto eller svare på denne e-mail.

en: One of your shipments has been removed
da_DK: En af dine forsendelser er blevet fjernet

en: A shipment from {site_title} order {order_number} has been cancelled
da_DK: En forsendelse fra {site_title} ordre {order_number} er blevet annulleret

en: Fulfillment updated
da_DK: Gennemførelse opdateret

en: Fulfillment deleted emails are sent to the customer when the merchant cancels an already fulfilled fulfillment. The notification isn’t sent for draft fulfillments.
da_DK: Gennemførelses slettede e-mails sendes til kunden, når forhandleren annullerer en allerede opfyldt gennemførelse. Notifikationen sendes ikke for kladdegennemførelser.

en: Expected Delivery
da_DK: Forventet levering

en: Please note that couriers may need some time to provide the latest shipping information.
da_DK: Bemærk venligst, at kurerer kan have brug for lidt tid til at levere de nyeste forsendelsesoplysninger.

en: Your item is on the way!
da_DK: Dit emne er på vej!

en: An item from {site_title} order {order_number} has been fulfilled!
da_DK: Et emne fra {site_title} ordre {order_number} er blevet opfyldt!

en: Fulfillment deleted
da_DK: Gennemførelse slettet

en: Fulfillment created emails are sent to the customer when the merchant creates a fulfillment for the order, and marks it as fulfilled. The notification isn’t sent for draft fulfillments.
da_DK: Gennemførelses oprettede e-mails sendes til kunden, når forhandleren opretter en gennemførelse for ordren og markerer den som gennemført. Notifikationen sendes ikke for kladdegennemførelser.

en: Fulfillment created
da_DK: Gennemførelse oprettet

note: translators: %s: URL to local pickup settings
en: To offer local pickup, configure your pickup locations in the <a href='%s'>local pickup settings</a>.
da_DK: For at tilbyde lokal afhentning, skal du konfigurere dine afhentningssteder i <a href='%s'>indstillingerne for lokal afhentning</a>.

[ctx: block title]
en: Add to Cart + Options (Beta)
da_DK: Læg i kurv + valgmuligheder (Beta)

[ctx: block title]
en: Variation Selector (Beta)
da_DK: Variationsvælger (Beta)

[ctx: block title]
en: Variation Selector: Template (Beta)
da_DK: Variationsvælger: Skabelon (Beta)

[ctx: block description]
en: Use blocks to create an "Add to cart" area that's customized for different product types, such as variable and grouped.
da_DK: Brug blokke til at oprette et "Læg i kurv"-område, der er tilpasset forskellige varetyper, f.eks. varianter og grupperede.

[ctx: block description]
en: Display any product variations available to select from and add to cart.
da_DK: Vis alle tilgængelige varevarianter, som du kan vælge imellem og lægge i kurven.

[ctx: block description]
en: A template for attribute name and options that will be applied to all variable products with attributes.
da_DK: En skabelon for egenskabsnavn og -indstillinger, som anvendes på alle varevarianter med egenskaber.

[ctx: block description]
en: Display the attribute options associated with a variable product.
da_DK: Vis de egenskabsmuligheder, der er knyttet til en varevariant.

[ctx: block description]
en: Format the name of an attribute associated with a variable product.
da_DK: Formater navnet på en egenskab, der er knyttet til en varevariant.

[ctx: block description]
en: Display a button that lets customers add a product to their cart. Use the added options to optimize for different product types.
da_DK: Vis en knap, der lader kunderne tilføje en vare til deres indkøbskurv. Brug de tilføjede muligheder til at optimere til forskellige varetyper.

[ctx: block title]
en: Grouped Product: Template (Beta)
da_DK: Grupperet vare: Skabelon (Beta)

[ctx: block description]
en: Add a way of selecting a child product within the Grouped Product block. Depending on the type of product and its properties, this might be a button, a checkbox, or a link.
da_DK: Tilføj en måde at vælge en underordnet vare på i blokken med grupperede varer. Afhængigt af varetypen og dens egenskaber kan dette være en knap, et afkrydsningsfelt eller et link.

[ctx: block title]
en: Grouped Product: Item Selector (Beta)
da_DK: Grupperet vare: Varevælger (Beta)

[ctx: block description]
en: Display the product title as a label or paragraph.
da_DK: Vis varetitlen som en etiket eller et afsnit.

[ctx: block title]
en: Grouped Product: Item Label (Beta)
da_DK: Grupperet vare: Vareetiket (Beta)

note: translators: %1$s: Order number
en: We’re getting in touch to let you know that your order #%1$s has been cancelled.
da_DK: Vi kontakter dig for at fortælle dig, at din ordre #%1$s er blevet annulleret.

note: translators: %1$s: Order number
en: We’re sorry to let you know that your order #%1$s has been cancelled.
da_DK: Vi er kede af at måtte meddele dig, at din ordre #%1$s er blevet annulleret.

en: Invalid user ID.
da_DK: Ugyldigt bruger-ID.

en: Here’s a reminder of what you’ve bought:
da_DK: Her er en påmindelse om, hvad du har købt:

note: translators: %s: Order number
en: Your order #%s has been cancelled.
da_DK: Din ordre #%s er blevet annulleret.

note: translators: %s: Order number
en: Order Cancelled: #%s
da_DK: Ordre annulleret: #%s

note: translators: %s: product name
en: You cannot add &quot;%s&quot; with a quantity less than or equal to 0 to the cart.
da_DK: Du kan ikke tilføje &quot;%s&quot; med et antal mindre end eller lig med 0 til indkøbskurven.

en: Enable Point of Sale functionality in the WooCommerce mobile apps.
da_DK: Aktivér Point of Sale-funktionalitet i WooCommerce-mobilapps.

en: Order View URL
da_DK: URL til ordrevisning

en: Search Emails
da_DK: Søg e-mails

en: View Email
da_DK: Vis e-mail

en: New Email
da_DK: Ny e-mail

en: Edit Email
da_DK: Rediger e-mail

en: Add Email
da_DK: Tilføj e-mail

en: Order Shipping Method
da_DK: Forsendelsesmetode for ordre

en: Order Transaction ID
da_DK: Ordre-transaktions-ID

note: translators: %s will be replaced by comma-separated email addresses. For example, "invalidemail1@example.com,invalidemail2@example.com".
en: One or more BCC email addresses are invalid: “%s”. Please enter valid email addresses separated by commas.
da_DK: En eller flere BCC-e-mailadresser er ugyldige: "%s". Indtast gyldige e-mailadresser adskilt af kommaer.

en: Order Custom Field
da_DK: Ordre brugerdefineret felt

en: Order Admin URL
da_DK: Ordre Admin URL

en: Order Billing Address
da_DK: Ordre faktureringsadresse

en: Order Shipping Address
da_DK: Ordre leveringsadresse

en: Order Discount
da_DK: Ordre rabat

en: Order Shipping
da_DK: Ordre forsendelse

note: translators: %s: product ID
en: Product with ID "%s" was not found and cannot be added to the cart.
da_DK: Varen med ID "%s" blev ikke fundet og kan ikke lægges i kurven.

en: Store Information
da_DK: Information om webshoppen

note: translators: %s will be replaced by comma-separated email addresses. For example, "invalidemail1@example.com,invalidemail2@example.com".
en: One or more CC email addresses are invalid: “%s”. Please enter valid email addresses separated by commas.
da_DK: En eller flere CC-e-mailadresser er ugyldige: "%s". Indtast venligst gyldige e-mailadresser adskilt af kommaer.

note: translators: %s will be replaced by comma-separated email addresses. For example, "invalidemail1@example.com,invalidemail2@example.com".
en: One or more Recipient email addresses are invalid: “%s”. Please enter valid email addresses separated by commas.
da_DK: En eller flere af modtagerens e-mailadresser er ugyldige: "%s". Indtast venligst gyldige e-mailadresser adskilt af kommaer.

en: Unable to create HPOS tables for synchronization.
da_DK: Ikke muligt at oprette HPOS-tabeller til synkronisering.

en: Keep your store online with full security and backups
da_DK: Hold din webshop online med fuld sikkerhed og backup

en: Protect your store and your shoppers with Jetpack
da_DK: Beskyt din webshop og dine kunder med Jetpack

en: Error unable to generate email post.
da_DK: Fejl ved generering af e-mailpost.

note: translators: %s: WooCommerce transactional email ID.
en: Email post generated for %s.
da_DK: E-mail-post genereret for %s.

note: translators: %s: Error message.
en: Error generating email post. Error: %s.
da_DK: Fejl ved generering af e-mail-post. Fejl: %s.

en: The post ID of the generated email post.
da_DK: Indlægs-ID'et for det genererede e-mail-indlæg.

en: The email ID to recreate the post for.
da_DK: Det e-mail-id, som indlægget skal genskabes for.

note: translators: 1: Product title 2: Image number
en: %1$s - Image %2$d
da_DK: %1$s - Billede %2$d

note: translators: %s: URL to the documentation.
en: This feature is not available when using the <a href="%s">Cart and checkout blocks</a>. Shipping will be calculated at checkout.
da_DK: Denne funktion er ikke tilgængelig, når du bruger <a href="%s">Kurv og checkout-blokkene</a>. Forsendelse vil blive beregnet ved kassen.

en: 5 minutes
da_DK: 5 minutter

en: Added to cart
da_DK: Lagt i kurv

note: translators: %s is the name of the product in cart.
en: Quantity of %s in your cart
da_DK: Antal %s i din indkøbskurv

en: Automate Facebook & Instagram marketing with Kliken. Launch ads and schedule a month of posts in 5 minutes—first 5 free! Plans start at just $20/mo.
da_DK: Automatiser Facebook- og Instagram-markedsføring med Kliken. Start annoncer og planlæg en måneds opslag på 5 minutter - de første 5 er gratis! Planer starter ved kun $20/md.

en: The provided checkout link was out of date or invalid. No products were added to the cart.
da_DK: Det angivne link til siden Kasse var forældet eller ugyldigt. Der blev ikke lagt nogen varer i kurven.

note: translators: %1$s: Product filter name, %2$d: Number of products
en: %1$s (%2$d product) | %1$s (%2$d products)
da_DK[0]: %1$s (%2$d vare)
da_DK[1]: %1$s (%2$d varer)

note: translators: 1: price from 2: price to
en: Price range: %1$s through %2$s
da_DK: Prisinterval: %1$s til %2$s

en: Receive an email notification every time a new order is placed
da_DK: Modtag en e-mail-besked, hver gang en ny ordre er afgivet

en: Send an email to customers notifying them that their password has been reset
da_DK: Send en e-mail til kunderne med besked om, at deres adgangskode er blevet nulstillet

en: Send an email to customers notifying them when an order has been partially or fully refunded
da_DK: Send en e-mail til kunderne med besked om, at en ordre er blevet helt eller delvist refunderet

en: Send an email to customers notifying them that their order is being processed
da_DK: Send en e-mail til kunderne med besked om, at deres ordre er ved at blive behandlet

note: translators: %1$s: Store name, %2$s: Order number
en: Your %1$s order #%2$s has been refunded
da_DK: Din %1$s-ordre #%2$s er blevet refunderet

note: translators: %1$s: Store name, %2$s: Order number
en: Your %1$s order #%2$s has been partially refunded
da_DK: Din %1$s-ordre #%2$s er blevet delvist refunderet

en: Send an email to customers notifying them when their order has been placed on hold
da_DK: Send en e-mail til kunderne med besked om, at deres ordre er sat i venteposition

en: Send an email to customers notifying them when you’ve added a note to their order
da_DK: Send en e-mail til kunderne med besked om, at du har tilføjet en note til deres ordre

en: Send an email to customers notifying them that they have created an account
da_DK: Send en e-mail til kunderne med besked om, at de har oprettet en konto

en: Thank you for your in-store purchase
da_DK: Tak for dit køb i webshoppen

note: translators: %1$s: Order number, %2$s: Store name
en: Your in-store purchase #%1$s at %2$s
da_DK: Dit køb i webshoppen #%1$s på %2$s

en: Receive an email notification when an order that was processing or on hold fails
da_DK: Modtag en e-mailnotifikation, når en ordre, der var under behandling eller i venteposition, mislykkes

en: Send an email to customers notifying them that their order is complete and has been shipped
da_DK: Send en e-mail til kunderne med besked om, at deres ordre er gennemført og afsendt

en: [{site_title}]: Your order #{order_number} has been cancelled
da_DK: [{site_title}]: Din ordre #{order_number} er blevet annulleret

en: Cancelled order emails are sent to customers when their orders have been marked cancelled (if they were previously processing or on-hold).
da_DK: E-mails med annullerede ordrer sendes til kunder, når deres ordrer er blevet markeret som annullerede (hvis de tidligere var under behandling eller i venteposition).

en: Send an email to customers notifying them when their order has been cancelled
da_DK: Send en e-mail til kunderne med besked om, at deres ordre er blevet annulleret

en: Receive an email notification when an order that was processing or on hold gets cancelled
da_DK: Modtag en e-mailnotifikation, når en ordre, der var under behandling eller i venteposition, bliver annulleret

note: translators: %s: coupon code
en: Coupon "%s" cannot be applied because it does not exist.
da_DK: Kupon "%s" kan ikke anvendes, fordi den ikke findes.

note: translators: %s: coupon code
en: Coupon "%s" cannot be applied because it is not valid.
da_DK: Kupon "%s" kan ikke anvendes, fordi den ikke er gyldig.

en: Invalid maximum spend value.
da_DK: Ugyldig maksimal udgiftsværdi.

en: Brief statement that will appear on the receipts.
da_DK: Kort erklæring, som vil fremgå af kvitteringerne.

[ctx: coupon expiry date placeholder]
en: YYYY-MM-DD
da_DK: ÅÅÅÅ-MM-DD

en: Refund & Returns Policy
da_DK: Politik for tilbagebetaling og returnering

en: Physical address
da_DK: Fysisk adresse

en: The name of your physical store.
da_DK: Navnet på din fysiske butik.

en: Preferred address autocomplete provider
da_DK: Foretrukken udbyder af autofuldførelse af adresse

en: Address autocomplete
da_DK: Automatisk udfyldning af adresse

en: Enable predictive address search
da_DK: Aktivér prædiktiv adressesøgning

en: Suggest full addresses for customer as they type.
da_DK: Foreslå fulde adresser til kunden, mens de skriver.

en: Leave this box unchecked if you do not want to pull suggested extensions from WooCommerce.com.
da_DK: Lad dette felt være afkrydset, hvis du ikke ønsker at hente foreslåede udvidelser fra WooCommerce.com.

en: Details are not available for this customer as this user does not exist in the current site.
da_DK: Detaljer er ikke tilgængelige for denne kunde, da denne bruger ikke findes på det aktuelle websted.

en: (Not available)
da_DK: (Ikke tilgængelig)

en: Helper cache cleared.
da_DK: Hjælpecache ryddet.

en: This tool will empty the WooCommerce.com data cache, used in WooCommerce Extensions.
da_DK: Dette værktøj tømmer WooCommerce.com-datacachen, der bruges i WooCommerce Extensions.

en: Clear WooCommerce.com cache
da_DK: Ryd WooCommerce.com-cachen

en: Türkiye
da_DK: Tyrkiet

en: Your store contact email.
da_DK: Din webshops kontaktmail.

en: Details about the store that are shown in email receipts.
da_DK: Detaljer om webshoppen, som vises i e-mail-kvitteringer.

en: Store name
da_DK: Webshopnavn

en: Unable to determine server architecture.  Please ask your hosting provider for this information.
da_DK: Kan ikke bestemme serverarkitekturen.  Spørg din hostingudbyder om disse oplysninger.

en: Some subscription data may be temporarily unavailable. Please refresh the page in a few minutes to try again.
da_DK: Nogle abonnementsdata er muligvis midlertidigt utilgængelige. Opdater venligst siden om et par minutter for at prøve igen.

en: We’re having trouble connecting to WooCommerce.com
da_DK: Vi har problemer med at oprette forbindelse til WooCommerce.com

[ctx: block description]
en: Let shoppers know when products are out of stock or on backorder. This block is hidden when products are in stock.
da_DK: Fortæl kunderne, når varer er udsolgt eller i restordre. Denne blok er skjult, når varerne er på lager.

[ctx: block description]
en: Display reviews for your products.
da_DK: Vis anmeldelser af dine varer.

[ctx: block title]
en: Reviews by Product
da_DK: Anmeldelser efter vare

[ctx: block keyword]
en: weight
da_DK: vægt

[ctx: block description]
en: Show product reviews from specific categories.
da_DK: Vis vareanmeldelser fra specifikke varekategorier.

[ctx: block title]
en: Reviews by Category
da_DK: Anmeldelser efter kategori

[ctx: block description]
en: Display the title of a product.
da_DK: Vis navnet på en vare.

[ctx: block title]
en: Product Title
da_DK: Varenavn

[ctx: block title]
en: Product Stock Indicator
da_DK: Indikator for varelager

[ctx: block title]
en: Product SKU
da_DK: Vare SKU (varenummer)

[ctx: block keyword]
en: additional information
da_DK: yderligere oplysninger

[ctx: block description]
en: Displays a title with the number of reviews.
da_DK: Viser en titel med antallet af anmeldelser.

[ctx: block title]
en: Reviews Title
da_DK: Anmeldelser Titel

[ctx: block title]
en: Reviews Pagination
da_DK: Anmeldelser Paginering

[ctx: block title]
en: Reviews Previous Page
da_DK: Anmeldelser Forrige side

[ctx: block description]
en: Display product weight, dimensions, and attributes.
da_DK: Vis varens vægt, dimensioner og egenskaber.

[ctx: block title]
en: Product Specifications
da_DK: Varespecifikationer

[ctx: block description]
en: Displays the SKU of a product.
da_DK: Viser SKU for en vare.

[ctx: block description]
en: Displays a paginated navigation to next/previous set of product reviews, when applicable.
da_DK: Viser en pagineret navigation til næste/forrige sæt vareanmeldelser, når det er relevant.

[ctx: block description]
en: Displays the previous product review's page link.
da_DK: Viser linket til siden med den forrige vareanmeldelse.

[ctx: block description]
en: Displays a list of page numbers for product reviews pagination.
da_DK: Viser en liste over sidetal for vareanmeldelser.

[ctx: block title]
en: Reviews Page Numbers
da_DK: Anmeldelser Sidetal

[ctx: block title]
en: Reviews Next Page
da_DK: Anmeldelser Næste side

[ctx: block description]
en: Display a grid of products currently on sale.
da_DK: Vis et gitter med de varer, der pt. er på tilbud.

[ctx: block title]
en: Reviews Template
da_DK: Skabelon til anmeldelser

[ctx: block description]
en: Displays the rating of a product review.
da_DK: Viser bedømmelsen af en vareanmeldelse.

[ctx: block description]
en: Display a product's reviews form.
da_DK: Vis en vares anmeldelsesformular.

[ctx: block description]
en: Displays the contents of a product review.
da_DK: Viser indholdet af en vareanmeldelse.

[ctx: block title]
en: Product Description
da_DK: Varebeskrivelse

[ctx: block description]
en: Displays the description of the product.
da_DK: Viser beskrivelsen af varen.

[ctx: block title]
en: Review Rating
da_DK: Bedømmelse af anmeldelse

[ctx: block title]
en: Reviews Form
da_DK: Anmeldelsesformular

[ctx: block description]
en: Displays the date on which the review was posted.
da_DK: Viser den dato, hvor anmeldelsen blev sendt.

[ctx: block description]
en: Displays the name of the author of the review.
da_DK: Viser navnet på forfatteren af anmeldelsen.

[ctx: block title]
en: Review Author Name
da_DK: Anmeldelse Forfatternavn

[ctx: block title]
en: Product Filters
da_DK: Varefiltre

[ctx: block title]
en: Clear filters
da_DK: Ryd filtre

[ctx: block description]
en: Show a list of all product reviews.
da_DK: Viser en liste med alle vareanmeldelser.

[ctx: block title]
en: All Reviews
da_DK: Alle anmeldelser

[ctx: block description]
en: Displays the next product review's page link.
da_DK: Viser linket til den næste vareanmeldelse.

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to display product reviews, like the title, author, date, rating and more.
da_DK: Indeholder de blokelementer, der bruges til at vise vareanmeldelser, som titel, forfatter, dato, bedømmelse og meget mere.

[ctx: block title]
en: On Sale Products
da_DK: Varer på udsalg

[ctx: block description]
en: Display a product's reviews
da_DK: Vis anmeldelser af en vare

[ctx: block title]
en: Variation Selector: Attribute Options (Beta)
da_DK: Variantvælger: Indstillinger for egenskaber (Beta)

[ctx: block title]
en: Variation Selector: Attribute Name (Beta)
da_DK: Variantvælger: Egenskabsnavn (Beta)

[ctx: block title]
en: Review Date
da_DK: Anbefalingsdato

[ctx: block title]
en: Review Content
da_DK: Anmeldelsens indhold

en: Email content
da_DK: Indhold i e-mail

en: Default block content
da_DK: Standard blokindhold

en: Just to let you know &mdash; we’ve received your order, and it is now being processed.
da_DK: Bare for at fortælle dig det &mdash; vi har modtaget din ordre, og den er nu ved at blive behandlet.

note: translators: %s: Store admin email
en: If you need any help with your order, please contact us at %s
da_DK: Hvis du har brug for hjælp med din bestilling, kan du kontakte os på %s

note: translators: %s: Order number
en: Order refunded: %s
da_DK: Ordre refunderet: %s

note: translators: %s: Store admin email
en: Thanks again! If you need any help with your order, please contact us at %s,
da_DK: Endnu engang tak! Hvis du har brug for hjælp med din ordre, kan du kontakte os på %s,

note: translators: %s: order number
en: Details for order #%s,
da_DK: Detaljer for ordre #%s,

note: translators: %s: Store admin email
en: If you need any help with your order, please contact us at %s.
da_DK: Hvis du har brug for hjælp med din bestilling, kan du kontakte os på %s.

note: translators: %s: Store admin email
en: Thanks again! If you need any help with your order, please contact us at %s.
da_DK: Endnu engang tak! Hvis du har brug for hjælp med din bestilling, kan du kontakte os på %s.

note: translators: %s: Customer full name
en: You’ve received a new order from %s
da_DK: Du har modtaget en ny ordre fra %s

en: The URL to do onboarding preload for the payment gateway.
da_DK: URL'en til at lave onboarding preload til betalingsgatewayen.

en: The onboarding preload link for the payment gateway.
da_DK: Onboarding preload-link til betalingsgatewayen.

en: The status of the containing entity.
da_DK: Status for den indeholdende enhed.

en: The slug of the containing entity.
da_DK: Sluggen for den indeholdende enhed.

en: The type of the containing entity. Generally this is a regular plugin but it can also be a non-standard entity like a theme or a must-user plugin.
da_DK: Typen af den indeholdende enhed. Generelt er det et almindeligt plugin, men det kan også være en ikke-standardiseret enhed som et tema eller et must-user-plugin.

en: Store Name
da_DK: Webshopnavn

en: Store URL
da_DK: Webshop-URL

note: translators: %s: order number
en: New order: #%s,
da_DK: Ny ordre: #%s,

note: translators: %s: order number
en: Order failed: #%s,
da_DK: Ordren mislykkedes: #%s,

note: translators: %s: order number
en: Order cancelled: #%s,
da_DK: Ordre annulleret: #%s,

note: translators: %s Coupon codes.
en: Invalid coupons were removed from the order: "%s"
da_DK: Ugyldige kuponer blev fjernet fra ordren: "%s"

note: translators: %1$s Coupon codes, %2$s Reason
en: "%1$s" was removed from the order. %2$s
da_DK: "%1$s" blev fjernet fra ordren. %2$s

en: Store
da_DK: Webshop

en: Order Tax
da_DK: Ordremoms

en: Order Items
da_DK: Ordre elementer

en: Customer Country
da_DK: Kunde Land

en: Customer Last Name
da_DK: Kundens efternavn

en: Customer First Name
da_DK: Kundens fornavn

en: Admin Order Note
da_DK: Administrativ ordrenote

en: My Account URL
da_DK: URL til min konto

en: Store Email
da_DK: Gem e-mail

en: Order Subtotal
da_DK: Ordre subtotal

en: Allows entering cost of goods sold information for products.
da_DK: Gør det muligt at indtaste oplysninger om salgsomkostninger for varer.

en: Payment URL
da_DK: URL til betaling

en: Customer Username
da_DK: Kundens brugernavn

en: Customer Full Name
da_DK: Kundens fulde navn

en: Invalid email address provided for sender settings
da_DK: Ugyldig e-mailadresse angivet for afsenderindstillinger

note: translators: 1: the endpoint relative URL, 2: error code, 3: error message
en: REST request POST %1$s failed with: (%2$s) %3$s
da_DK: REST-anmodning POST %1$s mislykkedes med: (%2$s) %3$s

note: translators: 1: the endpoint relative URL, 2: error code, 3: error message
en: REST request GET %1$s failed with: (%2$s) %3$s
da_DK: REST-anmodning GET %1$s mislykkedes med: (%2$s) %3$s

en: The type of onboarding process the provider supports.
da_DK: Den type onboardingproces, som udbyderen understøtter.

en: Button text in the single product page.
da_DK: Knaptekst på den enkelte vareside.

en: The provider ID must be a string with only ASCII letters, digits, underscores, and dashes.
da_DK: Udbyder-ID'et skal være en streng med kun ASCII-bogstaver, cifre, understregningstegn og bindestreger.

en: If true, the incentive dismissal will be ignored by tracking.
da_DK: Hvis det er sandt, ignoreres afskedigelsen af incitamentet af sporingen.

en: Received an unexpected response from the platform.
da_DK: Fik et uventet svar fra platformen.

en: Failed to get onboarding fields data.
da_DK: Kunne ikke hente data om onboarding-felter.

note: translators: %s: The invalid step ID.
en: The onboarding step ID is invalid: %s
da_DK: Onboarding-trin-id'et er ugyldigt: %s

note: translators: %s: The required key that is missing.
en: The onboarding step is missing required entries: %s
da_DK: Onboarding-trinnet mangler obligatoriske indtastninger: %s

en: Onboarding step requirements are not met.
da_DK: Kravene til onboarding-trin er ikke opfyldt.

en: Another onboarding action is already in progress. Please wait for it to finish.
da_DK: En anden onboarding-handling er allerede i gang. Vent venligst på, at den bliver færdig.

note: translators: %s: WooPayments.
en: The %s extension is not up-to-date. Please update to the latest version and try again.
da_DK: Udvidelsen %s er ikke opdateret. Opdater venligst til den nyeste version, og prøv igen.

note: translators: %s: WooPayments.
en: The %s extension is not active.
da_DK: Udvidelsen %s er ikke aktiv.

en: Failed to disable the test account.
da_DK: Det lykkedes ikke at deaktivere testkontoen.

en: An unexpected error happened while disabling the test account.
da_DK: Der opstod en uventet fejl under deaktivering af testkontoen.

en: Failed to reset onboarding.
da_DK: Kunne ikke nulstille onboarding.

en: An unexpected error happened while resetting onboarding.
da_DK: Der opstod en uventet fejl under nulstilling af onboarding.

en: Failed to finish the KYC session.
da_DK: Kunne ikke afslutte KYC-sessionen.

en: An unexpected error happened while finalizing the KYC session.
da_DK: Der opstod en uventet fejl under afslutningen af KYC-sessionen.

en: Failed to get the KYC session data.
da_DK: Det lykkedes ikke at hente KYC-sessionsdata.

en: An unexpected error happened while creating the KYC session.
da_DK: Der opstod en uventet fejl under oprettelsen af KYC-sessionen.

en: Failed to initialize the test account.
da_DK: Det lykkedes ikke at initialisere testkontoen.

en: An unexpected error happened while initializing the test account.
da_DK: Der opstod en uventet fejl under initialiseringen af testkontoen.

en: An account is already set up. Reset the onboarding first.
da_DK: Der er allerede oprettet en konto. Nulstil onboarding først.

en: A test account is already set up.
da_DK: Der er allerede oprettet en testkonto.

en: Save action not supported for the onboarding step ID.
da_DK: Gem-handling understøttes ikke for onboarding-trin-id'et.

en: Invalid onboarding step data.
da_DK: Ugyldige data for onboarding-trin.

en: Invalid onboarding step ID.
da_DK: Ugyldigt onboarding-trin-ID.

en: The URL to use for the action.
da_DK: Den URL, der skal bruges til handlingen.

en: The action type to determine how to use the URL.
da_DK: Handlingstypen, der bestemmer, hvordan URL'en skal bruges.

en: Various contextual data for the onboarding process to use.
da_DK: Forskellige kontekstuelle data, som onboarding-processen kan bruge.

en: Various contextual data for the step to use.
da_DK: Forskellige kontekstuelle data, som trinnet kan bruge.

en: Action to use as a fallback when dealing with errors with the embedded KYC.
da_DK: Handling, der skal bruges som nødløsning ved fejl i den indbyggede KYC.

en: There are environment or store setup issues which are blocking progress. Please resolve them to proceed.
da_DK: Der er problemer med miljø eller webshopopsætning, som blokerer for fremskridt. Løs dem venligst for at fortsætte.

en: Try the new templates
da_DK: Prøv de nye skabeloner

en: We’ve made some exciting improvements to our email templates, including modern, shopper-friendly designs and new customization options. And if you’re using a block theme, you can automatically sync your theme styles! Head to your email settings to explore the new features.
da_DK: Vi har lavet nogle spændende forbedringer af vores e-mailskabeloner, herunder moderne, kundevenlige designs og nye tilpasningsmuligheder. Og hvis du bruger et bloktema, kan du automatisk synkronisere dine temastile! Gå til dine e-mailindstillinger for at udforske de nye funktioner.

en: Action to clean the step progress.
da_DK: Handling for at rense trinforløbet.

en: Action to finish an embedded KYC session.
da_DK: Handling for at afslutte en indlejret KYC-session.

en: Action to create or resume an embedded KYC session.
da_DK: Handling for at oprette eller genoptage en indlejret KYC-session.

en: Action to initialize a test account.
da_DK: Handling for at initialisere en testkonto.

en: Action to authorize the WPCOM connection.
da_DK: Handling for at godkende WPCOM-forbindelsen.

en: Action to signal the step completion.
da_DK: Handling for at signalere, at trinnet er afsluttet.

en: Action to check the step status.
da_DK: Handling for at kontrollere trinets status.

en: Action to save step information in the database.
da_DK: Handling for at gemme trinoplysninger i databasen.

en: Action to signal the step start.
da_DK: Handling for at signalere trinstart.

en: The available actions for the step.
da_DK: De tilgængelige handlinger for trinnet.

en: Errors list for the step.
da_DK: Fejlliste for trinnet.

en: The current status of the step.
da_DK: Den aktuelle status for trinnet.

en: The steps that are required to be completed before this step.
da_DK: De trin, der skal gennemføres før dette trin.

en: The relative path of the step to use for frontend navigation.
da_DK: Den relative sti til det trin, der skal bruges til frontend-navigation.

en: The unique identifier for the step.
da_DK: Den unikke identifikator for trinnet.

en: Point of Sale
da_DK: Salgssted

en: The onboarding steps.
da_DK: Onboarding-trinnene.

en: Whether WooPayments is in dev mode.
da_DK: Om WooPayments er i udviklingstilstand.

en: Whether the onboarding process is in test mode.
da_DK: Om onboarding-processen er i testtilstand.

en: The general state of the onboarding process.
da_DK: Den generelle tilstand af onboarding-processen.

en: Where from in the onboarding flow this request was triggered.
da_DK: Hvor i onboarding-flowet blev denne anmodning udløst.

en: The upmost entry point from where the merchant entered the onboarding flow.
da_DK: Det øverste indgangspunkt, hvorfra den handlende kom ind i onboarding-flowet.

en: ISO3166 alpha-2 country code. Defaults to the stored providers business location country code.
da_DK: ISO3166 alpha-2 landekode. Standard er den gemte landekode for udbyderens forretningssted.

en: Save on shipping with WooCommerce Shipping
da_DK: Spar på fragten med WooCommerce Shipping

en: Print discounted USPS, UPS, and DHL labels
da_DK: Udskriv rabatterede USPS-, UPS- og DHL-labels

en: Customize your emails
da_DK: Tilpas dine e-mails

en: We’ve made some exciting improvements to your email templates, including modern, shopper-friendly designs and new customization options. And if you’re using a block theme, you can automatically sync your theme styles! Head to your email settings to explore the new changes.
da_DK: Vi har lavet nogle spændende forbedringer af dine e-mailskabeloner, herunder moderne, kundevenlige designs og nye tilpasningsmuligheder. Og hvis du bruger et bloktema, kan du automatisk synkronisere dine temastilarter! Gå til dine e-mailindstillinger for at udforske de nye ændringer.

en: Store emails have had an upgrade!
da_DK: Webshopmails har fået en opgradering!

note: translators: %s: human-readable time difference.
en: %s ago
da_DK: %s siden

en: There was an error rendering the email editor placeholder content.
da_DK: Der opstod en fejl i gengivelsen af pladsholderindholdet i e-mail-editoren.

note: Translators: %s is the formatted price.
en: Pickup cost: %s
da_DK: Afhentningsomkostninger: %s

note: translators: %s: Number of reviews.
en: One review
da_DK: En anmeldelse

note: translators: %s: Product title.
en: Reviews for %s
da_DK: Anmeldelser af %s

note: translators: %s: Product title.
en: Review for %s
da_DK: Anmeldelse af %s

en: Older Reviews
da_DK: Ældre anmeldelser

en: Newer Reviews
da_DK: Nyere anmeldelser

en: Your review is awaiting moderation. This is a preview; your review will be visible after it has been approved.
da_DK: Din anmeldelse afventer gennemgang. Dette er en forhåndsvisning; din anmeldelse vil være synlig, når den er blevet godkendt.

en: Your review is awaiting moderation.
da_DK: Din anmeldelse afventer gennemgang.

en: [product description rendering halted]
da_DK: [gengivelse af varebeskrivelse stoppet]

en: The admin note type prop is deprecated.
da_DK: Prop'en admin note type er udfaset.

en: Whether blueprint imports are currently allowed
da_DK: Om import af blueprint er tilladt i øjeblikket

en: Blueprint imports are disabled
da_DK: Import af blueprint er deaktiveret

en: Sorry, you cannot import WooCommerce Blueprints.
da_DK: Du kan desværre ikke importere WooCommerce Blueprints.

en: Invalid product object.
da_DK: Ugyldigt vareobjekt.

en: Your store emails have had an upgrade!
da_DK: Dine webshopmails har fået en opgradering!

en: Sorry, you cannot export WooCommerce Blueprints.
da_DK: Du kan desværre ikke eksportere WooCommerce Blueprints.

en: Includes all the installed plugins.
da_DK: Inkluderer alle de installerede plugins.

en: Brand slug.
da_DK: Varemærkets korttitel (slug).

en: Brand name.
da_DK: Varemærkets navn.

en: Brand ID.
da_DK: Varemærke-ID.

en: List of brands.
da_DK: Liste over varemærker.

en: Value of the Cost of Goods Sold for the refund item.
da_DK: Værdien af salgsomkostninger for refusionselementet.

en: Cost of Goods Sold data. Only present for product refund line items.
da_DK: Salgsomkostninger data. Findes kun for varerefusionslinjer.

en: Total value of the Cost of Goods Sold for the refund.
da_DK: De samlede salgsomkostninger for tilbagebetaling.

note: translators: %s: coupon code.
en: Remove %s coupon
da_DK: Fjern %s kupon

en: Limit results to those with a name or SKU that partial matches a string. This argument takes precedence over 'search', 'sku' and 'search_sku'.
da_DK: Begræns resultaterne til dem med et navn eller en SKU, der delvist matcher en streng. Dette argument har forrang over 'search', 'sku' og 'search_sku'.

en: Limit results to those with a SKU that partial matches a string. This argument takes precedence over 'sku'.
da_DK: Begræns resultaterne til dem med en SKU, der delvist matcher en streng. Dette argument har forrang frem for 'sku'.

en: Limit result set to orders created via specific sources (e.g. checkout, admin).
da_DK: Begræns resultatsættet til ordrer, der er oprettet via specifikke kilder (f.eks. kasse, administrator).

en: Enabled features.
da_DK: Aktiverede funktioner.

en: Server architecture.
da_DK: Serverarkitektur.

en: Order refunded emails are sent to customers when their POS orders are refunded.
da_DK: E-mails om refunderede ordrer sendes til kunder, når deres POS-ordrer refunderes.

en: POS refunded order
da_DK: POS-refunderet ordre

note: translators: %1$s: coupon code, %2$s: products list
en: Sorry, coupon "%1$s" is not applicable to the products: %2$s.
da_DK: Beklager, kuponen "%1$s" gælder ikke for varerne: %2$s.

en: Time of payment:
da_DK: Tidspunkt for betaling:

en: Auth code:
da_DK: Godkendelseskode:

en: Order complete emails are sent to customers when their POS orders are marked completed.
da_DK: E-mails om gennemførte ordrer sendes til kunder, når deres POS-ordrer er markeret som gennemførte.

en: POS completed order
da_DK: POS afsluttet ordre

note: translators: %s = formatted cost with currency symbol.
en: Cost per unit: %s
da_DK: Omkostninger pr. enhed: %s

note: translators: "%1$s": coupon code, %2$s: categories list translators: %1$s: coupon code, %2$s: categories list
en: Sorry, coupon "%1$s" is not applicable to the categories: %2$s.
da_DK: Beklager, kuponen "%1$s" gælder ikke for kategorierne: %2$s.

en: Change due:
da_DK: Tilbage:

en: Let customers know when a full or partial refund is on its way to them for their POS order.
da_DK: Lad kunderne vide, hvornår en hel eller delvis tilbagebetaling er på vej til dem for deres POS-ordre.

en: Let customers know once their POS order is complete.
da_DK: Giv kunderne besked, når deres POS-ordre er færdig.

en: Are you sure want to revert to legacy? Doing so will erase any changes you’ve made to your new email templates, and will restore your previous email designs.
da_DK: Er du sikker på, at du vil vende tilbage til den gamle version? Hvis du gør det, slettes alle ændringer, du har foretaget i dine nye e-mailskabeloner, og dine tidligere e-maildesigns gendannes.

note: translators: %1$d: Number of products, %2$s: URL to clear selection.
en: You are about to export %1$d product. To export all products, <a href="%2$s">clear your selection</a>. | You are about to export %1$d products. To export all products, <a href="%2$s">clear your selection</a>.
da_DK[0]: Du er ved at eksportere %1$d vare. Hvis du vil eksportere alle varer, skal du <a href="%2$s">slette dit valg</a>.
da_DK[1]: Du er ved at eksportere %1$d varer. Hvis du vil eksportere alle varer, skal du <a href="%2$s">slette dit valg</a>.

en: Server architecture
da_DK: Serverarkitektur.

note: translators: %s: coupon code
en: Usage limit for coupon "%s" has been reached. Please try again after some time, or contact us for help.
da_DK: Anvendelsesgrænsen for kuponen "%s" er nået. Prøv igen efter noget tid, eller kontakt os for at få hjælp.

note: translators: %1$s: coupon code, %2$s: coupon maximum amount
en: The maximum spend for coupon "%1$s" is %2$s.
da_DK: Det maksimale forbrug for kuponen "%1$s" er %2$s.

note: translators: %1$s: coupon code,  %2$s: coupon minimum amount translators: %1$s: coupon code, %2$s: coupon minimum amount
en: The minimum spend for coupon "%1$s" is %2$s.
da_DK: Minimumsforbruget for kuponen "%1$s" er %2$s.

note: translators: %s: coupon code
en: Coupon "%s" has expired.
da_DK: Kupon "%s" er udløbet.

note: translators: %s: coupon code
en: Usage limit for coupon "%s" has been reached.
da_DK: Grænsen for brug af kuponen "%s" er nået.

en: Features that are currently enabled.
da_DK: Funktioner, der er aktiveret i øjeblikket.

en: Enabled features:
da_DK: Aktiverede funktioner:

en: Information about the operating system your server is running.
da_DK: Oplysninger om det operativsystem, din server kører.

en: Hide shipping rates when free shipping is available
da_DK: Skjul fragtpriser, når gratis fragt er tilgængelig

en: Revert to legacy template
da_DK: Gå tilbage til ældre skabelon

en: This tool allows you to generate and download a CSV file containing the selected products.
da_DK: Med dette værktøj kan du generere og downloade en CSV-fil, der indeholder de valgte varer.

en: Try our new email templates!
da_DK: Prøv vores nye e-mail-skabeloner!

en: Keep legacy template
da_DK: Behold den gamle skabelon

en: Switch to new template
da_DK: Skift til ny skabelon

en: Previewing new template designs. You can customize and test your emails and switch to the new template whenever you are ready.
da_DK: Forhåndsvisning af nye skabelondesigns. Du kan tilpasse og teste dine e-mails og skifte til den nye skabelon, når du er klar.

en: Email improvements button
da_DK: Knap til forbedring af e-mail

en: Try new templates
da_DK: Prøv nye skabeloner

en: Cost Total
da_DK: Omkostninger i alt

note: translators: 1: WooCommerce.com connection URL, 2: home URL
en: Your site is currently connected to WooCommerce.com using <b>%1$s</b>, but your actual site URL is <b>%2$s</b>. To fix this, please reconnect your site to <b>WooCommerce.com</b> to ensure everything works correctly.
da_DK: Dit websted er i øjeblikket forbundet til WooCommerce.com ved hjælp af <b>%1$s</b>, men dit faktiske websteds URL er <b>%2$s</b>. For at løse dette skal du forbinde dit websted til <b>WooCommerce.com</b> igen for at sikre, at alt fungerer korrekt.

en: You can specify a <a href="#" class="switch-to-general-tab">default value</a> for all variations
da_DK: Du kan angive en <a href="#" class="switch-to-general-tab">standardværdi</a> for alle varianter

en: We couldn't find a preview for this product.
da_DK: Vi kunne ikke finde en forhåndsvisning af denne vare.

note: translators: %d: HTTP status code.
en: WooCommerce.com API returned HTTP status code %d.
da_DK: WooCommerce.com API returnerede HTTP-statuskode %d.

en: You have exceeded the request limit. Please try again after a few minutes.
da_DK: Du har overskredet forespørgselsgrænsen. Prøv venligst igen efter et par minutter.

en: WooCommerce.com API returned an invalid response.
da_DK: WooCommerce.com API returnerede et ugyldigt svar.

en: The plugin for your subscription couldn't be activated.
da_DK: Plugin'et til dit abonnement kunne ikke aktiveres.

en: The plugin for your subscription has been activated.
da_DK: Plugin'et til dit abonnement er blevet aktiveret.

en: API response is missing required elements, or they are in the wrong form.
da_DK: API-svaret mangler nødvendige elementer, eller de er i den forkerte form.

en: There was an error rendering the email preview.
da_DK: Der opstod en fejl i gengivelsen af e-mailens forhåndsvisning.

en: There was an error rendering the email preview. This doesn't affect actual email delivery. Please contact the extension author for assistance.
da_DK: Der opstod en fejl i gengivelsen af e-mailens forhåndsvisning. Dette påvirker ikke den faktiske e-mail-levering. Kontakt venligst forfatteren af udvidelsen for at få hjælp.

en: Loading status data...
da_DK: Indlæser statusdata...

note: translators: %d: number of selected products.
en: Export %d selected
da_DK: Eksport %d valgt

en: Authentication failed. Please try again after a few minutes. If the issue persists, disconnect your store from WooCommerce.com and reconnect.
da_DK: Autentificering mislykkedes. Prøv venligst igen efter et par minutter. Hvis problemet fortsætter, skal du afbryde forbindelsen mellem din webshop og WooCommerce.com og oprette forbindelse igen.

en: File path is not a valid upload path.
da_DK: Filstien er ikke en gyldig uploadsti.

en: Unix timestamp representing when the incentive was dismissed.
da_DK: Unix-tidsstempel, der viser, hvornår incitamentet blev afvist.

en: The dismissals list for the incentive. Each dismissal entry includes a context and a timestamp. The `all` entry means the incentive was dismissed for all contexts.
da_DK: Listen over afskedigelser for incitamentet. Hver afskedigelsespost indeholder en kontekst og et tidsstempel. Indgangen `all` betyder, at incitamentet blev afvist for alle kontekster.

en: Return to shipping
da_DK: Tilbage til forsendelse

[ctx: Font size name]
en: small
da_DK: lille

[ctx: Font size name]
en: extra-large
da_DK: ekstra-stor

[ctx: Font size name]
en: large
da_DK: stor

[ctx: Font family name]
en: Noticia Text
da_DK: Noticia Tekst

[ctx: block description]
en: Accordion Panel
da_DK: Harmonika-panel

[ctx: block title]
en: Accordion Panel
da_DK: Harmonika-panel

[ctx: block description]
en: A single accordion that displays a header and expandable content.
da_DK: En enkelt harmonika, der viser en overskrift og indhold, der kan udvides.

[ctx: block title]
en: Accordion
da_DK: Harmonika

[ctx: block description]
en: Accordion header.
da_DK: Harmonika-overskrift.

[ctx: block keyword]
en: clear filters
da_DK: ryd filtre

[ctx: block title]
en: Accordion Header
da_DK: Harmonika overskrift

[ctx: block description]
en: A group of headers and associated expandable content.
da_DK: En gruppe overskrifter og tilhørende indhold, der kan udvides.

[ctx: block description]
en: Display a product's description, attributes, and reviews
da_DK: Vis en vares beskrivelse, egenskaber og anmeldelser

[ctx: block description]
en: Display a group of products that can be added to the cart.
da_DK: Vis en gruppe varer, der kan lægges i indkøbskurven.

[ctx: block description]
en: A list item template that represents a child product within the Grouped Product Selector block.
da_DK: En listeelementskabelon, der repræsenterer en underordnet vare i Grouped Product Selector-blokken.

[ctx: block title]
en: Accordion Group
da_DK: Harmonika-gruppen

[ctx: block title]
en: Grouped Product Selector (Beta)
da_DK: Grupperet varevælger (eksperimentel)

note: translators: %1$s: Order ID. %2$s: Order date
en: Order #%1$s (%2$s)
da_DK: Ordre #%1$s (%2$s)

note: translators: %s: Username
en: Username: %s.
da_DK: Brugernavn: %s.

note: translators: %1$s: Product name. %2$s: Product price
en: Buy one of %1$s for %2$s
da_DK: Køb en af %1$s for %2$s

note: translators: %1$s: Product name. %2$s: Sale price. %3$s: Regular price
en: Buy one of %1$s on sale for %2$s, original price was %3$s
da_DK: Køb en af %1$s på udsalg for %2$s, den oprindelige pris var %3$s

en: If you didn’t make this request, just ignore this email. If you’d like to proceed, reset your password via the link below:
da_DK: Hvis du ikke har foretaget denne anmodning, skal du bare ignorere denne e-mail. Hvis du gerne vil fortsætte, skal du nulstille din adgangskode via linket nedenfor:

note: translators: %s: Site title
en: Your order from %s has been refunded.
da_DK: Din ordre hos %s er blevet refunderet.

note: translators: %s: Site title
en: Your order from %s has been partially refunded.
da_DK: Din ordre hos %s er blevet delvist refunderet.

en: We’ve received your order and it’s currently on hold until we can confirm your payment has been processed.
da_DK: Vi har modtaget din ordre, og den afventer i øjeblikket, at vi kan bekræfte, at din betaling er gennemført.

en: You can access your account area to view orders, change your password, and more via the link below:
da_DK: Du kan få adgang til dit kontoområde for at se ordrer, ændre din adgangskode og meget mere via nedenstående link:

en: Set your new password.
da_DK: Indstil din nye adgangskode.

note: translators: %s: Username
en: Username: <b>%s</b>
da_DK: Brugernavn: <b>%s</b>.

note: translators: %s: Site title
en: Thanks for creating an account on %s. Here’s a copy of your user details.
da_DK: Tak, fordi du oprettede en konto på %s. Her er en kopi af dine brugeroplysninger.

en: Here’s a reminder of what you’ve ordered:
da_DK: Her er en påmindelse om, hvad du har bestilt:

note: translators: %s: Customer billing full name
en: You’ve received a new order from %s:
da_DK: Du har modtaget en ny ordre fra %s:

en: Hi,
da_DK: Hej,

note: translators: %1$s: Order number. %2$s: Customer full name
en: We’re getting in touch to let you know that order #%1$s from %2$s has been cancelled.
da_DK: Vi sender denne besked for at gøre dig opmærksom på, at ordre #%1$s fra %2$s er blevet annulleret.

note: translators: %1$s: Order number. %2$s: Customer full name.
en: Unfortunately, the payment for order #%1$s from %2$s has failed. The order was as follows:
da_DK: Desværre er betalingen for ordre #%1$s fra %2$s fejlet. Ordren var som følger:

en: Brand link
da_DK: Varemærkelink

en: Brand slug
da_DK: Varemærkets korttitel (slug)

en: Brand ID
da_DK: Varemærke-ID

en: List of brands, if applicable.
da_DK: Liste over varemærker, hvis det er relevant.

en: Brand URL.
da_DK: Varemærke-URL.

en: Number of reviews for products of this brand.
da_DK: Antal anmeldelser af varer fra dette varemærke.

en: Enter your coupon code
da_DK: Indtast din kuponkode

note: translators: %s: Invalid value that was input by the user
en: %s is not a valid numeric value.
da_DK: %s er ikke en gyldig numerisk værdi.

note: translators: %s: Invalid value that was input by the user
en: %s is not a valid numeric value: there should be one decimal separator and it has to be after the thousands separator.
da_DK: %s er ikke en gyldig numerisk værdi: Der skal være en decimalseparator, og den skal være efter tusindtalsseparatoren.

note: translators: %1$s: Invalid value that was input by the user, %2$s: thousand separator, %3$s: decimal separator
en: %1$s is not a valid numeric value. Allowed characters are numbers, the thousand (%2$s), and decimal (%3$s) separators.
da_DK: %1$s er ikke en gyldig numerisk værdi. Tilladte tegn er tal, tusind (%2$s) og decimal (%3$s) separatorer.

en: Brand name
da_DK: Varemærke

en: List of grouped product ids.
da_DK: Liste over grupperede vare-id'er.

en: List of grouped product IDs, if applicable.
da_DK: Liste over grupperede vare-ID'er, hvis det er relevant.

en: Brand image.
da_DK: Varemærkebillede.

en: Limit result set to products assigned a set of tag IDs or slugs, separated by commas.
da_DK: Begræns resultatsættet til varer, der er tildelt et sæt tag-id'er eller slugs, adskilt af kommaer.

en: Operator to compare product brand terms.
da_DK: Operatør til at sammenligne varemærke-termer.

en: Invalid brand slug.
da_DK: Ugyldig varemærke-slug.

en: Invalid brand ID.
da_DK: Ugyldigt varemærke-ID.

en: Order notes.
da_DK: Ordre-bemærkninger.

en: Selected payment method for the order.
da_DK: Valgt betalingsmetode for ordren.

en: Additional fields related to the order.
da_DK: Yderligere felter relateret til ordren.

note: translators: %s is an email address.
en: Billing email updated to %s.
da_DK: Faktureringsmail opdateret til %s.

en: Order already has a billing email.
da_DK: Ordren har allerede en faktureringsmail.

note: translators: 1. The name of an email template; 2. Email address; 3. User-agent that requested the action.
en: Email template "%1$s" sent to %2$s, via %3$s.
da_DK: E-mail-skabelon "%1$s" sendt til %2$s, via %3$s.

en: Order Actions
da_DK: Ordrehandlinger

note: translators: %s is a string ID for an email template.
en: %s is not a valid template for this order.
da_DK: %s er ikke en gyldig skabelon for denne ordre.

en: A description of the purpose of the email template.
da_DK: En beskrivelse af formålet med e-mailskabelonen.

en: The display name of the email template.
da_DK: Visningsnavnet på e-mail-skabelonen.

en: A unique ID string for the email template.
da_DK: En unik ID-streng for e-mailskabelonen.

en: Limit result set to products assigned a set of taxonomies IDs or slugs, separated by commas.
da_DK: Begræns resultatsættet til varer, der er tildelt et sæt taksonomi-ID'er eller slugs, adskilt af kommaer.

en: Limit result set to products assigned a set of brand IDs or slugs, separated by commas.
da_DK: Begræns resultatsættet til varer, der er tildelt et sæt brand-id'er eller slugs, adskilt af kommaer.

en: Limit result set to products assigned a set of category IDs or slugs, separated by commas.
da_DK: Begræns resultatsættet til varer, der har fået tildelt et sæt kategori-id'er eller slugs, adskilt af kommaer.

en: Operator to compare product taxonomies terms.
da_DK: Operatør til at sammenligne varetaksonomier.

en: Site Title
da_DK: Webstedstitel

en: Homepage URL
da_DK: Forside-URL

note: translators: Name of a content pattern used as starting content of an email
en: Woo Email Content Pattern
da_DK: Woo E-mail indholds-blokgruppe

en: Email Template
da_DK: Emailskabelon

en: Site
da_DK: Websted

en: The ID of the template to use for sending the email.
da_DK: ID'et for den skabelon, der skal bruges til at sende e-mailen.

en: Whether to update the billing email of the order, even if it already has one.
da_DK: Om faktureringsmailen for ordren skal opdateres, selv om den allerede har en.

en: Block Email Editor (alpha)
da_DK: Blokér e-mail-editor (alfa)

en: Enable blueprint to import and export settings in bulk
da_DK: Gør det muligt for blueprint at importere og eksportere indstillinger i bulk

en: Enable modern email design for transactional emails
da_DK: Aktivér moderne e-mail-design til transaktionsmails

en: ⚠ Usage tracking must be enabled to use remote logging.
da_DK: ⚠ Sporing af brug skal være aktiveret for at bruge fjernlogning.

note: translators: %1$s: opening link tag, %2$s: closing link tag
en: Allow WooCommerce to send error logs and non-sensitive diagnostic data to help improve WooCommerce. This feature requires %1$susage tracking%2$s to be enabled.
da_DK: Tillad WooCommerce at sende fejllogs og ikke-følsomme diagnostiske data for at hjælpe med at forbedre WooCommerce. Denne funktion kræver, at %1$brugersporing%2$ er aktiveret.

en: Basic template for WooCommerce transactional emails used in the email editor
da_DK: Grundlæggende skabelon til WooCommerce-transaktionsmails, der bruges i e-mail-editoren

en: Woo Email Template
da_DK: Woo e-mail-skabelon

en: This tool will generate the necessary Cost of Goods Sold (COGS) related columns in the product meta lookup table, and populate them from existing product data.
da_DK: Dette værktøj genererer de nødvendige COGS-kolonner (Cost of Goods Sold) i varemeta-opslagstabellen og udfylder dem fra eksisterende varedata.

en: Billie is the leading provider of Buy Now, Pay Later payment methods for B2B stores.
da_DK: Billie er den førende udbyder af Buy Now, Pay Later-betalingsmetoder til B2B-webshops.

en: Effortlessly accept cryptocurrency payments in your store.
da_DK: Accepter ubesværet betalinger med kryptovaluta i din webshop.

en: A full checkout experience embedded on your site that includes all popular payment methods (Pay Now, Pay Later, Financing, Installments).
da_DK: En komplet checkout-oplevelse indlejret på dit websted, der inkluderer alle populære betalingsmetoder (Betal nu, Betal senere, Finansiering, Afdrag).

en: This tool will remove the Cost of Goods Sold (COGS) related columns from the product meta lookup table. COGS will continue working (if the feature is enabled) but some functionality will not be available.
da_DK: Dette værktøj fjerner de kolonner, der er relateret til salgsomkostninger (COGS), fra varemeta-opslagstabellen. COGS vil fortsat fungere (hvis funktionen er aktiveret), men nogle funktioner vil ikke være tilgængelige.

en: Create COGS columns in the product meta lookup table
da_DK: Opret COGS-kolonner i varemeta-opslagstabellen

en: Create columns
da_DK: Opret kolonner

en: Remove columns
da_DK: Fjern kolonner

en: Remove COGS columns from the product meta lookup table
da_DK: Fjern COGS-kolonner fra varemeta-opslagstabellen

en: Accept Cards, Apple Pay, Google Pay, Bizum, PayPal, and many more payment methods in your store.
da_DK: Tag imod kort, Apple Pay, Google Pay, Bizum, PayPal og mange flere betalingsmetoder i din webshop.

en: Accept Direct Debit, ACH Pull, and open banking payments.
da_DK: Tag imod direkte debitering, ACH Pull og åbne bankbetalinger.

en: Accept all popular payment methods for Finnish B2C and B2B customers
da_DK: Accepter alle populære betalingsmetoder for finske B2C- og B2B-kunder

en: The URL to attach the suggestion.
da_DK: URL'en til at vedhæfte forslaget.

en: The link to mark the suggestion as attached. This should be called when an extension is installed.
da_DK: Linket til at markere forslaget som vedhæftet. Dette skal kaldes, når en udvidelse er installeret.

en: Sync your sales data across platforms and manage everything from a unified dashboard.
da_DK: Synkroniser dine salgsdata på tværs af platforme, og administrer alt fra et samlet kontrolpanel.

en: Dummy Product Variation
da_DK: Dummy-varevariant

en: Dummy Product
da_DK: Dummy-vare

en: Multichannel for WooCommerce
da_DK: Multikanal til WooCommerce

en: Template used to display the Add to Cart + Options form for Variable Products.
da_DK: Skabelon, der bruges til at vise formularen Læg i kurv med valgmuligheder for varevarianter.

[ctx: Template name]
en: Variable Product Add to Cart + Options
da_DK: Tilføj varevariant til kurv + muligheder

en: Template used to display the Add to Cart + Options form for Simple Products.
da_DK: Skabelon, der bruges til at vise formularen Læg i kurv + valgmuligheder for enkle varer.

[ctx: Template name]
en: Simple Product Add to Cart + Options
da_DK: Enkel vare tilføj til kurv + muligheder

en: Template used to display the Add to Cart + Options form for Grouped Products.
da_DK: Skabelon, der bruges til at vise formularen Læg i kurv + valgmuligheder for grupperede varer.

[ctx: Template name]
en: Grouped Product Add to Cart + Options
da_DK: Grupperet vare Læg i kurv + valgmuligheder

en: Template used to display the Add to Cart + Options form for External Products.
da_DK: Skabelon, der bruges til at vise formularen Læg i kurv + valgmuligheder for eksterne varer.

en: Invalid field.
da_DK: Ugyldigt felt.

en: Validation failed.
da_DK: Validering mislykkedes.

note: translators: %s: Error message.
en: An error occurred while saving address details: %s
da_DK: Der opstod en fejl under lagring af adresseoplysninger: %s

note: translators: %s: is the field label
en: Please provide a valid %s
da_DK: Angiv venligst en gyldig %s

en: Site Visibility
da_DK: Webstedets synlighed

en: Includes all settings in WooCommerce | Settings | Products.
da_DK: Inkluderer alle indstillinger i WooCommerce | Indstillinger | Varer.

note: translators: 1: Disconnected user email
en: Successfully connected to <b>%s</b>.
da_DK: Der er oprettet forbindelse til <b>%s</b>.

en: Access discounted shipping rates with USPS, UPS, and DHL.
da_DK: Få adgang til nedsatte forsendelsespriser med USPS, UPS og DHL.

note: Translators: %s is the maximum file size in megabytes.
en: Blueprint step definition size exceeds maximum limit of %s MB
da_DK: Blueprint-trinets definitionsstørrelse overskrider den maksimale grænse på %s MB

en: Integrations
da_DK: Integrationer

note: translators: %1$s is the current parameter and %2$s a comma-separated list of the allowed types.
en: %1$s is not of type %2$s.
da_DK: %1$s er ikke af typen %2$s.

en: The step definition to import
da_DK: Den trin-definition, der skal importeres

en: Includes all settings in WooCommerce | Settings | Tax.
da_DK: Inkluderer alle indstillinger i WooCommerce | Indstillinger | Skat.

en: Includes all settings in WooCommerce | Settings | Shipping.
da_DK: Inkluderer alle indstillinger i WooCommerce | Indstillinger | Forsendelse.

en: Includes all settings in WooCommerce | Settings | Visibility.
da_DK: Inkluderer alle indstillinger i WooCommerce | Indstillinger | Synlighed.

en: Includes all settings in WooCommerce | Settings | Integrations.
da_DK: Inkluderer alle indstillinger i WooCommerce | Indstillinger | Integrationer.

en: Includes all settings in WooCommerce | Settings | Emails.
da_DK: Inkluderer alle indstillinger i WooCommerce | Indstillinger | E-mails.

en: Includes all settings in WooCommerce | Settings | Advanced.
da_DK: Inkluderer alle indstillinger i WooCommerce | Indstillinger | Avanceret.

en: Includes all settings in WooCommerce | Settings | Account and Privacy.
da_DK: Inkluderer alle indstillinger i WooCommerce | Indstillinger | Konto og privatliv.

en: Account and Privacy
da_DK: Konto og privatliv

en: Includes all settings in WooCommerce | Settings | General.
da_DK: Inkluderer alle indstillinger i WooCommerce | Indstillinger | Generelt.

en: Includes all settings in WooCommerce | Settings | Payments.
da_DK: Inkluderer alle indstillinger i WooCommerce | Indstillinger | Betalinger.

en: Settings section.
da_DK: Sektion for indstillinger.

en: Settings tab.
da_DK: Fanen Indstillinger.

note: translators: %s: error message.
en: Failed to save settings: %s
da_DK: Kunne ikke gemme indstillinger: %s

en: You are not allowed to make this request.
da_DK: Du har ikke lov til at fremsætte denne anmodning.

en: Invalid country code.
da_DK: Ugyldig landekode.

en: Country code.
da_DK: Landekode.

en: Great things are coming soon
da_DK: Store ting er snart på vej

en: A general template for emails.
da_DK: En generel skabelon til e-mails.

en: General Email
da_DK: Generel e-mail

en: A collection of email content layouts.
da_DK: En samling af layouts til e-mailindhold.

[ctx: Block pattern category]
en: Email Contents
da_DK: Indhold i e-mail

en: Custom Email Styles
da_DK: Brugerdefinerede e-mail-stilarter

en: Invalid post
da_DK: Ugyldigt indlæg

en: Add to Cart + Options
da_DK: Læg i kurv + valgmuligheder

[ctx: Template name]
en: External Product Add to Cart + Options
da_DK: Ekstern vare Læg i kurv + valgmuligheder

en: The Add to Cart + Options templates allow defining a different layout for each product type.
da_DK: Skabelonerne Læg i kurv + Indstillinger gør det muligt at definere et forskelligt layout for hver varetype.

note: translators: %d: number of executed actions
en: Executed %d action. | Executed %d actions.
da_DK[0]: Udført %d handling.
da_DK[1]: Udførte %d handlinger.

note: translators: %1$d: count of actions evaluated. %2$s: type of action evaluated.
en: %1$d action %2$s. | %1$d actions %2$s.
da_DK[0]: %1$d handling %2$s.
da_DK[1]: %1$d handlinger %2$s.

note: translators: %d: number of actions
en: Executing %d action | Executing %d actions
da_DK[0]: Udfører %d handling
da_DK[1]: Udfører %d handlinger

note: translators: %1$d refers to the total number of tasks added, %2$s is the action type
en: %1$d %2$s action scheduled. | %1$d %2$s actions scheduled.
da_DK[0]: %1$d %2$s handling planlagt.
da_DK[1]: %1$d %2$s handlinger planlagt.

note: translators: %d is number of actions to create
en: Creating %d action | Creating %d actions
da_DK[0]: Opretter %d handling
da_DK[1]: Opretter %d handlinger

note: translators: %2$d: number of actions deletions failed
en: %2$d failure. | %2$d failures.
da_DK[0]: %2$d fejl.
da_DK[1]: %2$d fejl.

note: translators: %1$d: number of actions deleted
en: Deleted %1$d action | Deleted %1$d actions
da_DK[0]: Slettet %1$d handling
da_DK[1]: Slettet %1$d handlinger

note: translators: %d: number of actions to be deleted
en: Deleting %d action | Deleting %d actions
da_DK[0]: Sletter %d handling
da_DK[1]: Sletter %d handlinger

en: Invalid email
da_DK: Ugyldig e-mail

en: Missing required data
da_DK: Mangler nødvendige data

en: Detailed information about registered sources is not currently available.
da_DK: Detaljerede oplysninger om registrerede kilder er ikke tilgængelige i øjeblikket.

note: translators: %d is action ID.
en: Unable to retrieve action %d.
da_DK: Handling %d kan ikke hentes.

note: translators: %s refers to the exception error message.
en: There was an error creating the scheduled action: %s
da_DK: Der opstod en fejl ved oprettelsen af den planlagte handling: %s

note: translators: %1$s: type of action, %2$d: ID of the created action
en: %1$s action (%2$d) scheduled.
da_DK: %1$s handling (%2$d) planlagt.

en: Unable to create a scheduled action.
da_DK: Det er ikke muligt at oprette en planlagt handling.

en: scheduled action
da_DK: planlagt handling

en: scheduled actions
da_DK: planlagte handlinger

note: translators: %1$s: singular or plural %2$s: refers to the exception error message.
en: There was an error cancelling the %1$s: %2$s
da_DK: Der opstod en fejl ved annullering af %1$s: %2$s

en: Scheduled action cancelled.
da_DK: Planlagt handling aflyst.

en: Request to cancel scheduled actions completed.
da_DK: Anmodning om at annullere planlagte handlinger gennemført.

en: Please specify hook and/or group of actions to cancel.
da_DK: Angiv krog og/eller gruppe af handlinger, der skal annulleres.

en: Unable to cancel scheduled action: check the logs.
da_DK: Kan ikke annullere planlagt handling: tjek loggen.

en: Please specify hook of action to cancel.
da_DK: Angiv venligst krog for handling, der skal annulleres.

note: translators: %1$s is WP CLI command (not translatable)
en: WP CLI commands are available: execute %1$s for a list of available commands.
da_DK: WP CLI-kommandoer er tilgængelige: Udfør %1$s for at få en liste over tilgængelige kommandoer.

en: Action Scheduler is currently being loaded from the following location. This can be useful when debugging, or if requested by the support team.
da_DK: Action Scheduler indlæses i øjeblikket fra følgende placering. Dette kan være nyttigt ved fejlfinding, eller hvis supportteamet beder om det.

en: Cart is not available. This may indicate that the function is being called before woocommerce_init or in an admin context.
da_DK: Indkøbskurven er ikke tilgængelig. Det kan tyde på, at funktionen kaldes før woocommerce_init eller i en administratorkontekst.

en: Congratulations on the sale!
da_DK: Tillykke med salget!

note: translators: %s: admin email
en: Enter Bcc recipients (comma-separated) for this email.
da_DK: Indtast Bcc-modtagere (kommasepareret) for denne e-mail.

en: Bcc(s)
da_DK: Bcc(er)

note: translators: %s: admin email
en: Enter Cc recipients (comma-separated) for this email.
da_DK: Indtast Cc-modtagere (kommasepareret) for denne e-mail.

en: Cc(s)
da_DK: Cc(er)

en: New order: #{order_number}
da_DK: Ny ordre: #{order_number}

en: [{site_title}]: You've got a new order: #{order_number}
da_DK: [{site_title}]: Du har fået en ny ordre: #{order_number}

en: We hope they’ll be back soon! Read more about <a href="https://woocommerce.com/document/managing-orders/">troubleshooting failed payments</a>.
da_DK: Vi håber, at de snart kommer tilbage! Læs mere om <a href="https://woocommerce.com/document/managing-orders/">fejlfinding af fejlbehæftede betalinger</a>.

en: Partial refund: Order {order_number}
da_DK: Delvis refusion: Ordre {order_number}

en: Order refunded: {order_number}
da_DK: Ordre refunderet: {order_number}

en: Order failed: #{order_number}
da_DK: Ordre mislykkedes: #{order_number}

en: Select who should be notified if an order that was previously processing or on-hold has failed.
da_DK: Vælg, hvem der skal have besked, hvis en ordre, der tidligere var under behandling eller i venteposition, er mislykkedes.

en: Reset your password
da_DK: Nulstil din adgangskode

en: Reset your password for {site_title}
da_DK: Nulstil din adgangskode til {site_title}.

en: A note has been added to your order from {site_title}
da_DK: En kommentar er blevet føjet til din ordre hos {site_title}

en: Thanks again! If you need any help with your order, please contact us at {store_email}.
da_DK: Endnu engang tusind tak! Hvis du har brug for hjælp med din ordre, er du velkommen til at kontakte os på {store_email}.

en: Good things are heading your way!
da_DK: Spændende ting er på vej til dig!

en: Your order from {site_title} is on its way!
da_DK: Din ordre fra {site_title} er på vej!

en: If you need any help with your order, please contact us at {store_email}.
da_DK: Hvis du har brug for hjælp med din ordre kontakt os venligst på {store_email}.

en: Brands:
da_DK: Varmærker:

en: Order cancelled: #{order_number}
da_DK: Ordre annulleret: #{order_number}

en: WC_Session is not available, customer data cannot be saved to session.
da_DK: WC_Session er ikke tilgængelig, og kundedata kan ikke gemmes i sessionen.

note: translators: %s: Error message.
en: An error occurred while saving account details: %s
da_DK: Der opstod en fejl under lagring af kontooplysninger: %s

en: Manually send an email to your customers containing their order information and payment links
da_DK: Send manuelt en e-mail til dine kunder med deres ordreoplysninger og betalingslinks

note: translators: 1: SKU.
en: The product with SKU (%1$s) you are trying to insert is already present in the lookup table
da_DK: Varen med SKU (%1$s), som du forsøger at indsætte, findes allerede i opslagstabellen.

en: The selected product is invalid.
da_DK: Den valgte vare er ugyldig.

en: Cost value
da_DK: Kostværdi

note: translators: %s = cost value (formatted as currency)
en: Enter cost value (%s)
da_DK: Indtast omkostningsværdi (%s)

note: Translators: %s: comma-separated email addresses to which the email is sent.
en: <b>To</b>: %s
da_DK: <b>Til</b>: %s

en: Cost of goods
da_DK: Salgsomkostninger

en: The custom cost of goods sold values will revert back to their defaults for all the variations. Would you like to continue?
da_DK: De tilpassede salgsomkostninger sættes tilbage til deres standardværdier for alle varianter. Vil du gerne fortsætte?

en: Automatically update email styles when theme styles change
da_DK: Opdater automatisk e-mail-stilarter, når tema-stilarter ændres

en: Auto-sync with theme
da_DK: Automatisk synkronisering med tema

en: Logo width (px)
da_DK: Logoets bredde (px)

en: Retain refunded orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
da_DK: Opbevar refunderede ordrer i en bestemt periode, før du anonymiserer personoplysningerne i dem.

en: Retain refunded orders
da_DK: Behold refunderede ordrer

note: Translators: %s = cost of the item (monetary value)
en: %s (default)
da_DK: %s (standard)

note: translators: %s: currency symbol
en: Cost (%s)
da_DK: Omkostninger (%s)

en: Remove custom costs
da_DK: Fjern brugerdefinerede omkostninger

en: Add the amount it costs you to buy or make this product. Leave blank to use the default value from "General".
da_DK: Tilføj det beløb, det koster dig at købe eller fremstille denne vare. Lad feltet stå tomt for at bruge standardværdien fra "Generelt".

en: Add the amount it costs you to buy or make this product.
da_DK: Tilføj det beløb, det koster dig at købe eller fremstille denne vare.

en: Add the amount it costs you to buy or make this product. This will be applied as the default value for variations.
da_DK: Tilføj det beløb, det koster dig at købe eller fremstille denne vare. Dette vil blive anvendt som standardværdi for varianter.

[ctx: block description]
en: Allow customers to create an account after their purchase.
da_DK: Giv kunderne mulighed for at oprette en konto efter deres køb.

en: Test account
da_DK: Test konto

en: Offer cryptocurrency payment options to your shoppers.
da_DK: Tilbyd betalingsmuligheder med kryptovaluta til dine kunder.

en: Crypto Payments
da_DK: Krypto-betalinger

en: Grow and retain customers with email, SMS, automations, and a consolidated view of customer interactions.
da_DK: Vækst og fastholdelse af kunder med e-mail, SMS, automatiseringer og et konsolideret overblik over kundeinteraktioner.

en: If true, the effective value is the base value from the parent product plus the defined value; if false, the defined value is the final effective value.
da_DK: Hvis true, er den effektive værdi basisværdien fra den overordnede vare plus den definerede værdi; hvis false, er den definerede værdi den endelige effektive værdi.

en: Applies to variations only. If true, the effective value is the base value from the parent product plus the defined value; if false, the defined value is the final effective value.
da_DK: Gælder kun for varianter. Hvis true, er den effektive værdi basisværdien fra den overordnede vare plus den definerede værdi; hvis false, er den definerede værdi den endelige effektive værdi.

en: Usage tracking activated
da_DK: Sporing af brug aktiveret

en: Invalid nonce.
da_DK: Ugyldig nonce.

en: This is a customer note. Customers can add a note to their order on checkout.
    
    It can be multiple lines. If there's no note, this section is hidden.
da_DK: Dette er et kundenotat. Kunder kan tilføje et notat til deres ordre ved kassen.
    
    Det kan bestå af flere linjer. Hvis der ikke er noget notat, er denne sektion skjult.

note: translators: {{label}} is the status filter item label.
en: Status: {{label}}
da_DK: Status: {{Etikette}}

note: translators: %s: item label.
en: Remove filter: %s
da_DK: Fjern filter: %s

note: translators: {{label}} is the rating filter item label.
en: Rating: {{label}}
da_DK: Bedømmelse: {{Etikette}}

note: translators: %s is referring to rating value. Example: Rated 4 out of 5.
en: Rating: Rated %d out of 5
da_DK: Bedømmelse: Vurderet %d ud af 5

note: translators: {{min}} is the formatted minimum price.
en: Price: From {{min}}
da_DK: Pris: Fra {{min}}

note: translators: {{max}} is the formatted maximum price.
en: Price: Up to {{max}}
da_DK: Pris: Op til {{max}}

note: translators: {{min}} and {{max}} are the formatted minimum and maximum prices respectively.
en: Price: {{min}} - {{max}}
da_DK: Pris: {{min}} - {{max}}

note: translators: %s is the formatted minimum price.
en: Price: From %s
da_DK: Pris: Fra %s

en: Includes onboarding configuration options
da_DK: Det inkluderer onboarding-konfigurationsmuligheder

en: Onboarding Configuration
da_DK: Konfiguration af onboarding

[ctx: Used in the heading of the coming soon page]
en: Where cycling dreams take flight.
da_DK: Hvor cykeldrømme får luft under vingerne.

[ctx: Used in the paragraph of the coming soon page]
en: Dedicated to providing top-quality bikes, accessories, and expert advice for riders of all experience levels. Stay tuned.
da_DK: Dedikeret til at levere cykler, tilbehør og ekspertrådgivning i topkvalitet til ryttere på alle erfaringsniveauer. Hold dig opdateret.

en: Order refunded
da_DK: Ordre refunderet

en: Order failed
da_DK: Ordre mislykkedes

en: Order completed
da_DK: Ordren er gennemført

en: Order cancelled
da_DK: Ordre annulleret

note: translators: %s is the formatted maximum price.
en: Price: Up to %s
da_DK: Pris: Op til %s

note: translators: %1$s and %2$s are the formatted minimum and maximum prices respectively.
en: Price: %1$s - %2$s
da_DK: Pris: %1$s - %2$s

note: translators:  {{label}} is the label of the active filter item.
en: Remove filter: {{label}}
da_DK: Fjern filter: {{label}}

note: translators: 1: Disconnected user email
en: Successfully disconnected from <b>%1$s</b>.
da_DK: Afbrydelse af forbindelsen til <b>%1$s</b> lykkedes.

en: Includes all the installed themes.
da_DK: Indeholder alle de installerede temaer.

en: Includes all the items featured in WooCommerce | Settings.
da_DK: Indeholder alle de elementer, der findes i WooCommerce | Settings.

en: Includes the task configurations for WooCommerce.
da_DK: Indeholder opgavekonfigurationer til WooCommerce.

en: Task Configurations
da_DK: Opgavekonfigurationer

[ctx: Used in the heading of the coming soon page]
en: opening soon
da_DK: åbner snart

note: translators: %s: site name.
en: Your account with %s is using a temporary password. We emailed you a link to change your password.
da_DK: Din konto med %s bruger en midlertidig adgangskode. Vi har sendt dig et link til at ændre din adgangskode.

en: 5 of 5 stars
da_DK: 5 ud af 5 stjerner

en: 4 of 5 stars
da_DK: 4 ud af 5 stjerner

en: 3 of 5 stars
da_DK: 3 ud af 5 stjerner

en: 2 of 5 stars
da_DK: 2 ud af 5 stjerner

en: 1 of 5 stars
da_DK: 1 ud af 5 stjerner

en: Hide password
da_DK: Skjul adgangskode

en: Show password
da_DK: Vis adgangskode

en: Warning: Sale prices will be removed if they are not lower than regular prices.
da_DK: Advarsel: Udsalgspriser fjernes, hvis de ikke er lavere end normalpriser.

en: Exclude product variations with any of the statuses from result set.
da_DK: Ekskluder varevarianter med en af statusserne fra resultatsættet.

en: Limit result set to product variations with any of the statuses.
da_DK: Begræns resultatsættet til varevarianter med en af statusserne.

en: Limit result set to downloadable product variations.
da_DK: Begræns resultatsættet til varevarianter, der kan downloades.

en: Limit result set to virtual product variations.
da_DK: Begræns resultatsættet til virtuelle varevarianter.

[ctx: block description]
en: Display a short description about a product.
da_DK: Vis den korte beskrivelse af varen.

[ctx: block title]
en: Product Summary
da_DK: Varebeskrivelse

[ctx: block description]
en: Display an input field customers can use to select the number of products to add to their cart.
da_DK: Vis et inputfelt som kunder kan bruge for at vælge antallet af varer, der skal lægges i kurven.

en: Products in cart
da_DK: Varer i indkøbskurv

en: Action needed
da_DK: Der er behov for handling

note: translators: %1$s Site title, %2$s Order pay link translators: %1$s: Site title, %2$s: Order pay link
en: Sorry, your order on %1$s was unsuccessful. Your order details are below, with a link to try your payment again: %2$s
da_DK: Beklager, men din ordre hos %1$s fejlede. Du kan finde dine ordredetaljer samt et link til at forsøge din betaling igen her under: %2$s

en: WooCommerce Settings
da_DK: WooCommerce indstillinger

en: Sync with theme
da_DK: Synkroniser med tema

en: Stock availability class.
da_DK: Klasse for lagerbeholdning.

en: Stock availability text.
da_DK: Tekst for lagerbeholdning.

en: Information about the product's availability.
da_DK: Oplysninger om varens tilgængelighed.

en: Order statuses not found
da_DK: Ordrestatusser ikke fundet

en: Enable order data caching in the datastore. This feature only works with high-performance order storage.
da_DK: Aktivér caching af ordredata i datalageret. Denne funktion fungerer kun med højtydende ordrelagring.

en: HPOS Data Caching
da_DK: Caching af HPOS-data

note: translators: %s is the URL to the rate limiting documentation.
en: Enables rate limiting for Checkout place order and Store API /checkout endpoint. To further control this, refer to <a href="%s" target="_blank">rate limiting documentation</a>.
da_DK: Aktiverer hastighedsbegrænsning for Checkout place order og Store API /checkout endpoint. For yderligere kontrol henvises til <a href="%s" target="_blank">dokumentation om hastighedsbegrænsning</a>.

en: Rate limit Checkout
da_DK: Prisgrænse Checkout

en: Viva.com Smart Checkout
da_DK: Viva.com Standard Checkout

en: Securely accept credit and debit cards with one low rate, no surprise fees (custom rates available). Sell in store and track sales and inventory in one place.
da_DK: Tag sikkert imod kredit- og betalingskort med én lav takst, ingen overraskende gebyrer (tilpassede takster er tilgængelige). Sælg i webshoppen, og hold styr på salg og lagerbeholdning ét sted.

en: Affirm's tailored Buy Now Pay Later programs remove price as a barrier, turning browsers into buyers, increasing average order value, and expanding your customer base.
da_DK: Affirms skræddersyede Buy Now Pay Later-programmer fjerner prisen som en barriere, gør browsere til købere, øger den gennemsnitlige ordreværdi og udvider din kundebase.

en: Credit/debit cards, Apple Pay, Google Pay, and more.
da_DK: Kredit- og betalingskort, Apple Pay, Google Pay og meget mere.

en: Accept payments with Woo
da_DK: Tag imod betalinger med Woo

en: A European payments solution that allows you to accept payments in over 25 countries and multiple currencies.
da_DK: En europæisk betalingsløsning, der giver dig mulighed for at modtage betalinger i over 25 lande og flere valutaer.

en: Enable PayU's exclusive plugin for WooCommerce to start accepting payments in 100+ payment methods available in India including credit cards, debit cards, UPI, & more!
da_DK: Aktivér PayU's eksklusive plugin til WooCommerce for at begynde at acceptere betalinger i 100+ betalingsmetoder, der er tilgængelige i Indien, herunder kreditkort, betalingskort, UPI og meget mere!

en: PayU India
da_DK: PayU Indien

en: Payoneer Checkout is the next generation of payment processing platforms, giving merchants around the world the solutions and direction they need to succeed in today's hyper-competitive global market.
da_DK: Payoneer Checkout er den næste generation af betalingsbehandlingsplatforme, der giver handlende over hele verden de løsninger og den vejledning, de har brug for for at få succes på dagens hyperkonkurrencedygtige globale marked.

en: Clearpay allows customers to receive products immediately and pay for purchases over four installments, always interest-free.
da_DK: Clearpay giver kunderne mulighed for at modtage varer med det samme og betale for køb over fire rater, altid rentefrit.

en: Accept credit and debit cards on your WooCommerce store with advanced features like partial refunds, full/partial captures, and 3D Secure security.
da_DK: Tag imod kredit- og betalingskort i din WooCommerce-webshop med avancerede funktioner som delvis tilbagebetaling, fuld/delvis registrering og 3D Secure-sikkerhed.

en: PayPal Payments lets you offer PayPal, Venmo (US only), Pay Later options and more.
da_DK: Med PayPal Payments kan du tilbyde PayPal, Venmo (kun i USA), Pay Later-muligheder og meget mere.

en: Safe and secure payments using your customer's PayPal account.
da_DK: Trygge og sikre betalinger ved hjælp af din kundes PayPal-konto.

en: Paymob is a leading payment gateway in the Middle East and Africa. Accept payments online and in-store with Paymob.
da_DK: Paymob er en førende betalingsgateway i Mellemøsten og Afrika. Tag imod betalinger online og i butikkerne med Paymob.

en: The Payfast extension for WooCommerce enables you to accept payments by Credit Card and EFT via one of South Africa's most popular payment gateways. No setup fees or monthly subscription costs. Selecting this extension will configure your store to use South African rands as the selected currency.
da_DK: Payfast-udvidelsen til WooCommerce giver dig mulighed for at acceptere betalinger med kreditkort og EFT via en af Sydafrikas mest populære betalingsgateways. Ingen opsætningsgebyrer eller månedlige abonnementsomkostninger. Hvis du vælger denne udvidelse, konfigureres din webshop til at bruge sydafrikanske rands som den valgte valuta.

en: The category of the suggestion.
da_DK: Kategori for forslaget.

en: Your trusted payments partner in Asia and around the world.
da_DK: Din betroede betalingspartner i Asien og resten af verden.

en: The tags associated with the suggestion.
da_DK: De tags, der er knyttet til forslaget.

en: The URL of the icon (square aspect ratio).
da_DK: Ikonets URL (kvadratisk billedformat).

en: The URL of the image.
da_DK: Billedets URL.

en: The description of the suggestion.
da_DK: Beskrivelsen af forslaget.

en: The title of the suggestion.
da_DK: Titlen på forslaget.

en: The type of the suggestion.
da_DK: Forslagets type.

en: The priority of the suggestion.
da_DK: Forslagets prioritet.

en: The unique identifier for the suggestion.
da_DK: Den unikke identifikator for forslaget.

en: A suggestion with full details.
da_DK: Et forslag med alle detaljer.

en: The URL to hide the suggestion.
da_DK: URL'en til at skjule forslaget.

en: The link to hide the suggestion.
da_DK: Linket til at skjule forslaget.

en: The URL to dismiss the incentive.
da_DK: URL'en til at afvise incitamentet.

en: The link to dismiss the incentive.
da_DK: Linket til at afvise incitamentet.

en: Context ID in which the incentive was dismissed.
da_DK: Kontekst-ID, hvor incitamentet blev afvist.

en: The badge label for the incentive.
da_DK: Badgetiketten for incitamentet.

en: The URL to the terms and conditions for the incentive.
da_DK: URL'en til vilkår og betingelser for incitamentet.

en: The call to action label for the incentive.
da_DK: Opfordring til handling-label for incitamentet.

en: The short description of the incentive. It can contain stylistic HTML.
da_DK: Den korte beskrivelse af incitamentet. Den kan indeholde stilistisk HTML.

en: The incentive description. It can contain stylistic HTML.
da_DK: Beskrivelsen af incitamentet. Den kan indeholde stilistisk HTML.

en: The incentive title. It can contain stylistic HTML.
da_DK: Titlen på incitamentet. Den kan indeholde stilistisk HTML.

en: The incentive promo ID. This ID need to be fed into the onboarding flow.
da_DK: ID'et for incitamentskampagnen. Dette ID skal føres ind i onboarding-flowet.

en: The incentive unique ID. This ID needs to be used for incentive dismissals.
da_DK: Det unikke ID for incitamentet. Dette ID skal bruges til incitamentsafskedigelser.

en: The active incentive for the provider.
da_DK: Det aktive incitament for udbyderen.

en: The suggestion ID matching this provider.
da_DK: Det forslags-ID, der matcher denne udbyder.

en: Tag associated with the provider.
da_DK: Tag forbundet med udbyderen.

en: The tags associated with the provider.
da_DK: De tags, der er knyttet til udbyderen.

en: The URL of the payment method icon or a base64-encoded SVG image.
da_DK: URL'en til betalingsmetodeikonet eller et base64-kodet SVG-billede.

en: The description of the payment method. It can contain basic HTML.
da_DK: Beskrivelsen af betalingsmetoden. Den kan indeholde grundlæggende HTML.

en: The title of the payment method. Does not include HTML tags.
da_DK: Titlen på betalingsmetoden. Indeholder ikke HTML-tags.

en: Whether the payment method should be required (and force-enabled) or not.
da_DK: Om betalingsmetoden skal være påkrævet (og tvangsaktiveret) eller ej.

en: Whether the payment method should be recommended as enabled or not.
da_DK: Om betalingsmetoden skal anbefales som aktiveret eller ej.

en: The sort order of the payment method.
da_DK: Sorteringsrækkefølgen for betalingsmetoden.

en: The unique identifier for the payment method.
da_DK: Den unikke identifikator for betalingsmetoden.

en: The details for a recommended payment method.
da_DK: Oplysningerne om en anbefalet betalingsmetode.

en: The list of recommended payment methods details for the payment gateway.
da_DK: Listen over anbefalede betalingsmetoder for betalingsgatewayen.

en: The URL to start/continue onboarding for the payment gateway.
da_DK: URL'en til at starte/fortsætte onboarding for betalingsgatewayen.

en: The start/continue onboarding link for the payment gateway.
da_DK: Start/fortsæt onboarding-linket til betalingsgatewayen.

en: Whether the onboarding process is completed.
da_DK: Om onboarding-processen er afsluttet.

en: Whether the onboarding process is started.
da_DK: Om onboarding-processen er startet.

en: The state of the onboarding process.
da_DK: Onboarding-processens tilstand.

en: Onboarding-related details for the provider.
da_DK: Onboarding-relaterede detaljer for udbyderen.

en: The URL to the settings page for the payment gateway.
da_DK: URL'en til indstillingssiden for betalingsgatewayen.

en: The link to the settings page for the payment gateway.
da_DK: Linket til indstillingssiden for betalingsgatewayen.

en: The management details of the provider.
da_DK: Udbyderens ledelsesoplysninger.

en: Whether the provider is in dev mode. Having this true usually leads to forcing test payments.
da_DK: Om udbyderen er i udviklingstilstand. Hvis dette er sandt, fører det normalt til, at man tvinger testbetalinger igennem.

en: Whether the provider is in test mode for payments processing.
da_DK: Om udbyderen er i testtilstand for betalingsbehandling.

en: Whether the provider needs setup.
da_DK: Om udbyderen har brug for opsætning.

en: Whether the provider has a payments processing account connected.
da_DK: Om udbyderen har en betalingsformidlingskonto tilknyttet.

en: Whether the provider is enabled for use on checkout.
da_DK: Om udbyderen er aktiveret til brug ved betaling.

en: The general state of the provider with regards to it's payments processing.
da_DK: Udbyderens generelle tilstand med hensyn til behandling af betalinger.

en: The URL of the link.
da_DK: URL'en til linket.

en: The type of the link.
da_DK: Typen af link.

en: Links for the provider.
da_DK: Links til udbyderen.

en: The URL of the provider icon (square aspect ratio - 72px by 72px).
da_DK: URL'en til udbyderikonet (kvadratisk størrelsesforhold - 72 px x 72 px).

en: The URL of the provider image.
da_DK: URL'en til udbyderbilledet.

en: The status of the plugin.
da_DK: Plugin'ets status.

en: The plugin main file. This is a relative path to the plugins directory.
da_DK: Plugin-hovedfilen. Dette er en relativ sti til plugins-biblioteket.

en: The priority of the category.
da_DK: Prioritet for kategorien.

en: The slug of the plugin.
da_DK: Plugin'ets slug.

en: The type of the plugin.
da_DK: Typen af plugin.

en: The corresponding plugin details of the provider.
da_DK: De tilsvarende plugin-oplysninger for udbyderen.

en: Supported features for this provider.
da_DK: Understøttede funktioner for denne udbyder.

en: The description of the provider.
da_DK: Beskrivelsen af udbyderen.

en: The title of the provider.
da_DK: Udbyderens titel.

en: The type of payment provider. Use this to differentiate between the various items in the list and determine their intended use.
da_DK: Typen af betalingsudbyder. Brug dette til at skelne mellem de forskellige elementer på listen og afgøre, hvad de skal bruges til.

en: The sort order of the provider.
da_DK: Udbyderens sorteringsrækkefølge.

en: The unique identifier for the provider.
da_DK: Den unikke identifikator for udbyderen.

en: A payment provider in the context of the main Payments Settings page list.
da_DK: En betalingsudbyder i forbindelse med listen på hovedsiden for betalingsindstillinger.

en: The description of the category.
da_DK: Beskrivelsen af kategorien.

en: The title of the category.
da_DK: Titlen på kategorien.

en: The unique identifier for the category.
da_DK: Den unikke identifikator for kategorien.

en: A suggestion category.
da_DK: En forslagskategori.

en: The suggestion categories.
da_DK: Forslagets kategorier.

en: The list of suggestions, excluding the ones part of the providers list.
da_DK: Listen over forslag, undtagen dem, der er en del af udbyderlisten.

en: The ordered offline payment methods providers list.
da_DK: Den bestilte liste over udbydere af offline betalingsmetoder.

en: The ordered providers list. This includes registered payment gateways, suggestions, and offline payment methods group entry. The individual offline payment methods are separate.
da_DK: Listen over bestilte udbydere. Dette inkluderer registrerede betalingsgateways, forslag og gruppeindgang for offline betalingsmetoder. De enkelte offline-betalingsmetoder er separate.

en: The order value must be an integer.
da_DK: Ordreværdien skal være et heltal.

en: The ordering argument must be an object with provider IDs as keys and numeric values as values.
da_DK: Bestillingsargumentet skal være et objekt med udbyder-id'er som nøgler og numeriske værdier som værdier.

en: The ordering argument must be an object.
da_DK: Bestillingsargumentet skal være et objekt.

en: The location argument must be a valid ISO3166 alpha-2 country code.
da_DK: Placeringsargumentet skal være en gyldig ISO3166 alpha-2 landekode.

en: The location argument must be a string.
da_DK: Placeringsargumentet skal være en streng.

en: The context ID for which to dismiss the incentive. If not provided, will dismiss the incentive for all contexts.
da_DK: Det kontekst-ID, som incitamentet skal afvises for. Hvis det ikke angives, vil incitamentet blive afvist for alle kontekster.

en: A map of provider ID to integer values representing the sort order.
da_DK: Et kort over udbyder-ID til heltalsværdier, der repræsenterer sorteringsrækkefølgen.

en: ISO3166 alpha-2 country code. Defaults to WooCommerce's base location country.
da_DK: ISO3166 alpha-2 landekode. Standard er WooCommerces basisplaceringsland.

en: The ISO3166 alpha-2 country code to save for the current user.
da_DK: ISO3166 alpha-2 landekoden, der skal gemmes for den aktuelle bruger.

en: Accept payments offline using multiple different methods. These can also be used to test purchases.
da_DK: Tag imod betalinger offline ved hjælp af flere forskellige metoder. Disse kan også bruges til at teste køb.

en: Address Line 2
da_DK: Adresselinje 2

en: Take offline payments
da_DK: Tag imod offline-betalinger

en: Give your shoppers additional ways to pay.
da_DK: Giv dine kunder flere måder at betale på.

en: Payment Providers
da_DK: Betalingsudbydere

en: Offer flexible payment options to your shoppers.
da_DK: Tilbyd fleksible betalingsmuligheder til dine kunder.

en: Buy Now, Pay Later
da_DK: Køb nu, betal senere

en: Allow shoppers to fast-track the checkout process with express options like Apple Pay and Google Pay.
da_DK: Giv kunderne mulighed for at fremskynde betalingsprocessen med ekspresløsninger som Apple Pay og Google Pay.

en: Invalid suggestion ID.
da_DK: Ugyldigt forslags-ID.

note: translators: %s: Email settings color key, e.g., "woocommerce_email_base_color".
en: Transient saved for key %s.
da_DK: Forbigående gemt for nøgle %s.

en: Error saving transient. Please try again.
da_DK: Fejl med at gemme transient. Prøv venligst igen.

en: Error sending test email. Please try again.
da_DK: Fejl ved afsendelse af test-e-mail. Prøv venligst igen.

note: translators: %s: Email address.
en: Test email sent to %s.
da_DK: Test-e-mail sendt til %s.

en: A subject for provided email type after filters are applied and placeholders replaced.
da_DK: Et emne for den angivne e-mailtype, efter at filtre er anvendt og pladsholdere erstattet.

en: Phone number
da_DK: Telefonnummer

en: The email type to get subject for.
da_DK: Den e-mailtype, der skal hentes emne til.

en: Email address to send the email preview to.
da_DK: E-mailadresse til at sende e-maileksemplet til.

en: The email type to preview.
da_DK: Den e-mailtype, der skal forhåndsvises.

en: Reusable template part for displaying social links on the coming soon page.
da_DK: Genanvendelig skabelondel til visning af sociale links på coming soon-siden.

[ctx: Template name]
en: Coming soon social links
da_DK: Kommer snart med sociale links

en: Controls the display of the apartment (address_2) field in checkout.
da_DK: Styrer visningen af feltet lejlighed (adresse_2) i kassen.

en: Controls the display of the company field in checkout.
da_DK: Styrer visningen af firmafeltet i checkout.

en: Controls the display of the phone field in checkout.
da_DK: Styrer visningen af telefonfeltet i kassen.

en: Selling platforms.
da_DK: Salgsplatforme.

en: Something big is brewing! Our store is in the works – Launching shortly!
da_DK: Noget stort er under opsejling! Vores webshop er på vej - lanceres snart!

en: Selling online answer.
da_DK: Sælger online svar.

en: Business choice.
da_DK: Valg af virksomhed.

en: The Core Profiler step to mark as complete.
da_DK: Det Core Profiler-trin, der skal markeres som afsluttet.

[ctx: Coming Soon template heading]
en: Stay tuned.
da_DK: Hold dig opdateret.

note: translators: %s: Site name.
en: %s transforms your home with our curated collection of home decor, bringing inspiration and style to every corner.
da_DK: %s forvandler dit hjem med vores kuraterede kollektion af boligindretning, der bringer inspiration og stil til hvert et hjørne.

en: An invalid order status slug was supplied.
da_DK: Der blev angivet en ugyldig ordrestatus-slug.

en: Let your shoppers pay upon delivery — by cash or other methods of payment.
da_DK: Lad dine kunder betale ved levering - kontant eller med andre betalingsmetoder.

en: Exclude products with any of the types from result set.
da_DK: Udeluk varer med en af typerne fra resultatsættet.

en: Limit result set to products with any of the types.
da_DK: Begræns resultatsættet til varer med en hvilken som helst af typerne.

en: Exclude products with any of the statuses from result set.
da_DK: Udeluk varer med en af statusserne fra resultatsættet.

en: Limit result set to products with any of the statuses.
da_DK: Begræns resultatsættet til varer med en af statusserne.

en: Limit result set to virtual products.
da_DK: Begræns resultatsættet til virtuelle varer.

en: Limit result set to downloadable products.
da_DK: Begræns resultatsættet til varer, der kan downloades.

en: Email preview
da_DK: E-mail forhåndsvisning

en: Color palette
da_DK: Farvepalette

en: Custom fonts
da_DK: Tilpassede skrifttyper

en: Standard fonts
da_DK: Standard skrifttyper

en: Preview your email template. You can also test on different devices and send yourself a test email.
da_DK: Se et eksempel på din e-mailskabelon. Du kan også teste på forskellige enheder og sende dig selv en testmail.

en: Set the name and email address you'd like your outgoing emails to use.
da_DK: Angiv det navn og den e-mailadresse, du vil bruge til dine udgående e-mails.

note: translators: %s: footer default color
en: Choose a color for your secondary text, such as your footer content. Default %s.
da_DK: Vælg en farve til din sekundære tekst, som f.eks. din sidefod. Standard %s.

en: Secondary text
da_DK: Sekundær tekst

note: translators: %s: default color
en: Set the color of your headings and text. Default %s.
da_DK: Indstil farven på dine overskrifter og tekst. Standard %s.

en: Heading & text
da_DK: Overskrift og tekst

note: translators: %s: default color
en: Choose a background color for the content area of your emails. Default %s.
da_DK: Vælg en baggrundsfarve til indholdsområdet i dine e-mails. Standard %s.

en: Accent
da_DK: Markeringsfarve

en: Content background
da_DK: Baggrund for indhold

note: translators: %s: default color
en: Select a color for the background of your emails. Default %s.
da_DK: Vælg en farve til baggrunden på dine e-mails. Standard %s.

en: Email background
da_DK: Baggrund for e-mail

note: translators: %s: default color
en: Customize the color of your buttons and links. Default %s.
da_DK: Tilpas farven på dine knapper og links. Standard %s.

note: translators: %s: Available placeholders for use
en: This text will appear in the footer of all of your WooCommerce emails.
da_DK: Denne tekst vises i sidefoden på alle dine WooCommerce-mails.

en: Font family
da_DK: Skrifttypefamilie

en: Header alignment
da_DK: Justering af overskrift

en: Add your logo to each of your WooCommerce emails. If no logo is uploaded, your site title will be used instead.
da_DK: Føj dit logo til hver af dine WooCommerce-e-mails. Hvis der ikke er uploadet noget logo, vil din websitetitel blive brugt i stedet.

en: Customize your WooCommerce email template and preview it below.
da_DK: Tilpas din WooCommerce-e-mailskabelon, og få den vist nedenfor.

en: Međimurje County
da_DK: Međimurje region

en: Dubrovnik-Neretva County
da_DK: Dubrovnik-Neretva region

en: Istria County
da_DK: Istrien region

en: Split-Dalmatia County
da_DK: Split-Dalmatien region

en: Vukovar-Srijem County
da_DK: Vukovar-Srijem region

en: Šibenik-Knin County
da_DK: Šibenik-Knin region

en: Osijek-Baranja County
da_DK: Osijek-Baranja region

en: Zadar County
da_DK: Zadar region

en: Brod-Posavina County
da_DK: Brod-Posavina region

en: Požega-Slavonia County
da_DK: Požega-Slavonia region

en: Virovitica-Podravina County
da_DK: Virovitica-Podravina region

en: Lika-Senj County
da_DK: Lika-Senj region

en: Primorje-Gorski Kotar County
da_DK: Primorje-Gorski Kotar region

en: There was an error rendering an email preview.
da_DK: Der opstod en fejl i gengivelsen af en forhåndsvisning af en e-mail.

en: Bjelovar-Bilogora County
da_DK: Bjelovar-Bilogora region

en: Koprivnica-Križevci County
da_DK: Koprivnica-Križevci region

en: Varaždin County
da_DK: Varaždin region

en: Karlovac County
da_DK: Karlovac region

en: Sisak-Moslavina County
da_DK: Sisak-Moslavina region

en: Krapina-Zagorje County
da_DK: Krapina-Zagorje region

en: Zagreb County
da_DK: Zagreb region

note: translators: 1: Role of the user (administrator, customer), 2: comma separated list of allowed roles. egs customer, subscriber
en: Sorry, users with %1$s role cannot be deleted via this endpoint. Allowed roles: %2$s
da_DK: Beklager, brugere med %1$s-rollen kan ikke slettes via dette slutpunkt. Tilladte roller: %2$s

note: translators: 1s: name of the property (email, role), 2: Role of the user (administrator, customer).
en: Sorry, %1$s cannot be updated via this endpoint for a user with role %2$s.
da_DK: Beklager, %1$s kan ikke opdateres via dette slutpunkt for en bruger med rollen %2$s.

[ctx: block keyword]
en: by attribute
da_DK: efter egenskab

[ctx: block description]
en: Display a link to the cart.
da_DK: Vis et link til kurven.

[ctx: block title]
en: Cart Link
da_DK: Link til kurv

[ctx: block keyword]
en: all products
da_DK: alle varer

[ctx: block title]
en: Product notice field
da_DK: Felt til varebesked

[ctx: block description]
en: A notice field for use in the product editor.
da_DK: Et meddelelsesfelt til brug i vareeditoren.

[ctx: block description]
en: Display removable active filters as chips.
da_DK: Vis aftagelige aktive filtre som chips.

[ctx: block description]
en: A slider helps shopper choose a price range.
da_DK: En slider hjælper kunden med at vælge et prisinterval.

[ctx: block title]
en: Price Slider
da_DK: Pris-slider

[ctx: block keyword]
en: by tag
da_DK: med tag

[ctx: block description]
en: Let shoppers filter products by choosing stock status.
da_DK: Lad kunderne filtrere varer ved at vælge lagerstatus.

[ctx: block description]
en: Let shoppers filter products by choosing a price range.
da_DK: Lad kunderne filtrere varer ved at vælge et prisinterval.

en: Payment status
da_DK: Betalingsstatus

en: Enable compatibility mode (Synchronize orders between High-performance order storage and WordPress posts storage).
da_DK: Aktivér kompatibilitetstilstand (Synkronisér ordrer mellem den højtydende ordrelagring (HPOS) og WordPress' standardmetode for lagring af indlæg i databasen).

en: Email improvements
da_DK: Email-forbedringer

en: Unfortunately, we couldn't complete your order due to an issue with your payment method.
da_DK: Vi kunne desværre ikke gennemføre din ordre grundet et problem med din valgte betalingsmetode.

en: Your order details are as follows:
da_DK: Dine ordredetaljer er som følger:

note: translators: %s: Site title
en: If you'd like to continue with your purchase, please return to %s and try a different method of payment.
da_DK: Hvis du har lyst til at forsøge igen, skal du vende tilbage til %s og prøve en anden betalingsmetode.

en: Clear options
da_DK: Ryd indstillinger

en: Cost of Goods Sold
da_DK: Salgsomkostninger

note: translators: %1$s Action name, %2$s Order number.
en: %1$s order number %2$s
da_DK: %1$s ordrenummer %2$s

en: Success
da_DK: Succes

note: translators: 1: product name 2: multiple of
en: The quantity of &quot;%1$s&quot; must be a multiple of %2$s
da_DK: Mængden af &quot;%1$s&quot; skal være et multiplum af %2$s

note: translators: 1: product name 2: maximum quantity
en: The maximum quantity of &quot;%1$s&quot; allowed in the cart is %2$s
da_DK: Den maksimale mængde af &quot;%1$s&quot; tilladt i indkøbskurven er %2$s

note: translators: 1: product name 2: minimum quantity
en: The minimum quantity of &quot;%1$s&quot; allowed in the cart is %2$s
da_DK: Minimumsmængden af &quot;%1$s&quot; tilladt i indkøbskurven er %2$s

note: translators: 1: product name
en: The quantity of &quot;%1$s&quot; cannot be changed
da_DK: Mængden af &quot;%1$s&quot; kan ikke ændres.

en: Cannot place an order, your cart is empty.
da_DK: Kan ikke placere en ordre, din kurv er tom.

note: translators: %1$s is the customer email, %2$s is the user agent that requested the action.
en: Order details sent to %1$s, via %2$s.
da_DK: Ordreoplysninger sendt til %1$s, via %2$s.

en: Order does not have an email address.
da_DK: Ordren har ikke en e-mailadresse.

en: A message indicating that the action completed successfully.
da_DK: En besked, der angiver, at handlingen er gennemført.

en: Email address to send the order details to.
da_DK: E-mailadresse til at sende ordreoplysningerne til.

en: Total monetary value of the Cost of Goods Sold for the product (sum of all the effective values).
da_DK: Den samlede monetære værdi af salgsomkostninger for varen (summen af alle de effektive værdier).

en: Show Price
da_DK: Vis pris

en: Page
da_DK: Side

en: Effective monetary cost value.
da_DK: Effektiv monetær omkostningsværdi.

en: Defined cost value.
da_DK: Defineret omkostningsværdi.

en: Cost of Goods Sold values for the product.
da_DK: Salgsomkostninger for varen.

en: Sync your store catalog, set up pixel tracking, and run targeted ad campaigns.
da_DK: Synkroniser dit webshopskatalog, opsæt pixelsporing, og kør målrettede annoncekampagner.

en: Value of the Cost of Goods Sold for the order item.
da_DK: Salgsomkostninger for ordre-elementet.

en: Cost of Goods Sold data. Only present for product line items.
da_DK: Salgsomkostninger. Findes kun for varelinjer.

en: Cost of Goods Sold data.
da_DK: Salgsomkostningsdata.

en: Total value of the Cost of Goods Sold for the order.
da_DK: De samlede salgsomkostninger for ordren.

en: Grow your business with Facebook and Instagram
da_DK: Få din virksomhed til at vokse med Facebook og Instagram

en: Meta Ads & Pixel for WooCommerce
da_DK: Meta-annoncer og pixels til WooCommerce

en: Let your shoppers know your site or part of your site is under construction.
da_DK: Fortæl dine kunder, at dit website eller en del af dit website er under opbygning.

en: Track orders &amp; view shopping history
da_DK: Spor ordrer og se indkøbshistorik

en: Hide Price
da_DK: Skjul pris

note: translators: 1: product name 2: image position
en: %1$s - Image %2$s
da_DK: %1$s - Billede %2$s

note: translators: %s: order number
en: Cancel order %s
da_DK: Annuller ordre %s

note: translators: %s: order number
en: View order %s
da_DK: Se ordre %s

note: translators: %s: order number
en: Pay for order %s
da_DK: Betal for ordre %s

en: Is this theme a block theme?
da_DK: Er dette tema et bloktema?

en: Sorry, your order was unsuccessful
da_DK: Beklager, din ordre blev ikke gennemført

en: Your order at {site_title} was unsuccessful
da_DK: Din bestilling hos {site_title} blev ikke gennemført

en: Order failed emails are sent to customers when their orders are marked as failed.
da_DK: E-mails om mislykkede ordrer sendes til kunder, når deres ordrer er markeret som mislykkede.

en: All Products ( new )
da_DK: Alle varer ( ny )

[ctx: Template name]
en: Products by Brand
da_DK: Varer ud fra varemærke

en: Block theme
da_DK: Bloktema

en: Your selection has been reset. Please select some product options before adding this product to your cart.
da_DK: Dit valg er blevet nulstillet. Vælg venligst nogle varemuligheder, før du lægger denne vare i din kurv.

note: translators: %1$s = class and method name.
en: Method %1$s is not implemented. Classes overriding has_cogs must override this method too.
da_DK: Metoden %1$s er ikke implementeret. Klasser, der tilsidesætter has_cogs, skal også tilsidesætte denne metode.

en: View full-screen image gallery
da_DK: Se billedgalleri i fuld skærm

en: Classic theme
da_DK: Klassisk tema

en: Your store is using shortcode checkout. Use the Checkout blocks to activate this option.
da_DK: Din webshop bruger shortcode checkout. Brug Checkout-blokkene til at aktivere denne mulighed.

en: Displays whether the current active theme is a block theme or a classic theme.
da_DK: Viser, om det aktuelle aktive tema er et bloktema eller et klassisk tema.

en: Theme type
da_DK: Tematype

note: Translators: %1$s and %2$s are opening and closing <a> tags respectively.
en: This feature is only available with the Cart & Checkout blocks. %1$sLearn more%2$s.
da_DK: Denne funktion er kun tilgængelig med Cart & Checkout-blokkene. %1$sLær mere%2$s.

en: Enable an account creation method to use this feature.
da_DK: Aktivér en kontooprettelsesmetode for at bruge denne funktion.

en: Enable guest checkout to use this feature.
da_DK: Aktivér gæstecheckout for at bruge denne funktion.

note: Translators: %1$s and %2$s are opening and closing <a> tags respectively.
en: Customers can create an account after their order is placed. Customize messaging %1$shere%2$s.
da_DK: Kunderne kan oprette en konto, når deres ordre er afgivet. Tilpas beskeder %1$her%2$s.

en: After checkout (recommended)
da_DK: Efter checkout (anbefales)

[ctx: block title]
en: Product Image
da_DK: Varebillede

[ctx: block title]
en: List
da_DK: Liste

[ctx: block description]
en: Displays an on-sale badge if the product is on-sale.
da_DK: Vis tilbudsmærkat, hvis varen er på tilbud.

[ctx: block title]
en: On-Sale Badge
da_DK: Tilbudsmærkat

[ctx: block description]
en: Display the price of a product.
da_DK: Vis prisen for en vare.

[ctx: block description]
en: Display the main product image.
da_DK: Vis det primære varebillede.

[ctx: block description]
en: Display filter options as chips.
da_DK: Vis filterindstillinger som chips.

[ctx: block description]
en: Display a list of filter options.
da_DK: Vis en liste med filterindstillinger.

[ctx: block title]
en: Account Creation
da_DK: Oprettelse af konto

en: Securely save payment info
da_DK: Gem betalingsoplysninger på en sikker måde

en: Faster future purchases
da_DK: Hurtigere fremtidige indkøb

en: Enable the site visibility badge in the WordPress admin bar
da_DK: Aktivér badget for webstedets synlighed i WordPress' topbjælke

en: Site visibility badge
da_DK: Badge for webstedets synlighed

en: Sort by
da_DK: Sorter efter

en: Plugin Activation Error
da_DK: Fejl ved aktivering af plugin

en: This plugin can no longer be activated because its functionality is now included in <strong>WooCommerce</strong>. It is recommended to <strong>delete</strong> it.
da_DK: Dette plugin kan ikke længere aktiveres, fordi dets funktionalitet nu er inkluderet i <strong>WooCommerce</strong>. Det anbefales at <strong>slette</strong> det.

en: Return to the Plugins page
da_DK: Gå tilbage til Plugins-siden

en: This plugin cannot be activated because its functionality is now included in WooCommerce core.
da_DK: Dette plugin kan ikke aktiveres, fordi dets funktionalitet nu er inkluderet i WooCommerce-kernen.

en: FTS index recreated.
da_DK: FTS-indekset er genskabt.

en: Failed to create FTS index on order address table. Please go to WooCommerce > Status > Tools and run the "Re-create Order Address FTS index" tool.
da_DK: Det lykkedes ikke at oprette FTS-indeks på ordreadressetabellen. Gå til WooCommerce > Status > Værktøjer, og kør værktøjet "Genopret FTS-indeks for ordreadresse".

en: Failed to modify existing FTS index. Please go to WooCommerce > Status > Tools and run the "Re-create Order Address FTS index" tool.
da_DK: Det lykkedes ikke at ændre det eksisterende FTS-indeks. Gå til WooCommerce > Status > Værktøjer, og kør værktøjet "Genopret ordreadresse FTS-indeks".

en: Title:
da_DK: Titel:

en: Exclude:
da_DK: Udeluk:

en: Hide empty brands:
da_DK: Skjul tomme varemærker:

en: Any Brand
da_DK: Alle varemærker

en: Order #:
da_DK: Ordre #:

en: Shows brands in a widget which lets you narrow down the list of products when viewing products.
da_DK: Viser mærker i en widget, som giver dig mulighed for at indsnævre listen over varer, når du ser på varer.

en: Payment:
da_DK: Betaling:

note: translators: 1: link to my account page, 2: link to shipping and billing addresses, 3: link to account details, 4: closing tag
en: You can now %1$sview your recent orders%4$s, manage your %2$sshipping and billing addresses%4$s, and edit your %3$spassword and account details%4$s.
da_DK: Du kan nu %1$se dine seneste ordrer%4$, administrere dine %2$forsendelses- og faktureringsadresser%4$ og redigere din %3$adgangskode og dine kontooplysninger%4$.

en: Your account has been successfully created
da_DK: Din konto er blevet oprettet med succes

en: Password must be at least 8 characters.
da_DK: Adgangskoden skal bestå af mindst 8 tegn.

en: The email address provided does not match the email address on this order.
da_DK: Den angivne e-mailadresse stemmer ikke overens med e-mailadressen på denne ordre.

en: Order by:
da_DK: Sorter efter:

en: This order is already linked to a user account.
da_DK: Denne ordre er allerede knyttet til en brugerkonto.

en: Unable to create account. Please try again.
da_DK: Kan ikke oprette en konto. Prøv venligst igen.

note: translators: 1) total expired subscriptions
en: You don't have subscriptions for <strong>%1$s Woo extensions</strong>. Subscribe to receive updates and streamlined support.
da_DK: Du har ikke abonnementer på <strong>%1$s Woo-udvidelser</strong>. Abonner for at modtage opdateringer og strømlinet support.

note: translators: 1) product name
en: You don't have a subscription for <strong>%1$s</strong>. Subscribe to receive updates and streamlined support.
da_DK: Du har ikke noget abonnement på <strong>%1$s</strong>. Abonner for at modtage opdateringer og strømlinet support.

en: Whether the plugin can only be activated network-wide.
da_DK: Om plugin kun kan aktiveres i hele netværket.

en: Number:
da_DK: Nummer:

en: Fluid columns:
da_DK: Væskesøjler:

en: Show a grid of brand thumbnails.
da_DK: Vis et gitter af brand-miniaturebilleder.

en: Display Type:
da_DK: Skærmtype:

en: When viewing a brand archive, show the current brands description.
da_DK: Når du ser et brandarkiv, skal du vise den aktuelle brandbeskrivelse.

en: WooCommerce Brand Description
da_DK: WooCommerce Brand Beskrivelse

en: Sorted by price: high to low
da_DK: Sorteret efter pris: høj til lav

en: Sorted by price: low to high
da_DK: Sorteret efter pris: lav til høj

en: Sorted by latest
da_DK: Sorteret efter seneste

en: Sorted by average rating
da_DK: Sorteret efter gennemsnitlig bedømmelse

en: Sorted by popularity
da_DK: Sorteret efter popularitet

en: Plugin author URL.
da_DK: Plugin-forfatterens URL.

en: Plugin author name.
da_DK: Plugin-forfatterens navn.

en: Plugin URL.
da_DK: URL-plugin.

en: Latest available plugin version.
da_DK: Seneste tilgængelige plugin-version.

en: Current plugin version.
da_DK: Nuværende plugin-version.

en: Name of the plugin.
da_DK: Navn på plugin.

en: Plugin basename. The path to the main plugin file relative to the plugins directory.
da_DK: Plugins grundnavn. Stien til hovedpluginfilen i forhold til plugins-biblioteket.

en: Brands can be added and managed from this screen. You can optionally upload a brand image to display in brand widgets and on brand archives
da_DK: Varemærker kan tilføjes og administreres fra denne visning. Du kan vælge at overføre et varemærkelogo som bliver vist i varemærkewidgets og på varemærkearkiver.

en: No Brands Found
da_DK: Ingen varemærker fundet

en: &larr; Go to Brands
da_DK: &larr; Gå til varemærker

en: Add New Brand
da_DK: Tilføj nyt varemærke

en: Update Brand
da_DK: Opdatér varemærke

en: Edit Brand
da_DK: Redigér varemærke

en: All Brands
da_DK: Alle varemærker

en: Search Brands
da_DK: Søg efter varemærker

en: Brand
da_DK: Varemærke

en: brand
da_DK: varemærke

en: Sorry, this coupon is not applicable to the brands of selected products.
da_DK: Beklager, rabatkoden kan ikke bruges på de varemærker som de valgte varer tilhører.

[ctx: slug]
en: brand
da_DK: varemaerke

en: Brands Archives
da_DK: Varemærkearkiver

en: No brands
da_DK: Ingen varemærker

en: Parent Brand:
da_DK: Overordnet varemærke:

en: Parent Brand
da_DK: Overordnet varemærke

en: Create new brand
da_DK: Opret et nyt varemærke

en: New Brand Name
da_DK: Nyt varemærkenavn

en: Limit result set to products assigned a specific brand ID.
da_DK: Begræns resultatsættet til varer, der er tildelt et specifikt varemærke-ID.

en: Product brand base
da_DK: Varemærkebase

en: Filter by brand
da_DK: Filtrer efter varemærke

en: Choose to show the brand description on the archive page. Turn this off if you intend to use the description widget instead. Please note: this is only for themes that do not show the description.
da_DK: Vælg at vise varemærkebeskrivelsen på arkivsiden. Slå dette fra, hvis du vil bruge beskrivelseswidgeten i stedet. Bemærk: Dette gælder kun for temaer, der ikke viser beskrivelsen.

en: Product must not be associated with these brands for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products associated with these brands will not be discounted.
da_DK: Varen må ikke være forbundet med disse mærker, for at kuponen forbliver gyldig, eller for "Varerabatter" vil varer, der er forbundet med disse varemærker, ikke blive nedsat.

en: This tool will recreate the full text search index for order addresses. If the index does not exist, it will try to create it.
da_DK: Dette værktøj genskaber fuldtekstsøgeindekset for ordreadresser. Hvis indekset ikke findes, vil det forsøge at oprette det.

en: Recreate index
da_DK: Genskab indeks

en: Re-create Order Address FTS index
da_DK: Genopret ordreadresse FTS-indeks

en: e.g. length or weight
da_DK: f.eks. længde eller vægt

note: translators: 1: URL to My Subscriptions page
en:  You don't have a subscription, <a href="%1$s" class="woocommerce-purchase-subscription">subscribe</a> to update.
da_DK:  Du har ikke noget abonnement, <a href="%1$s" class="woocommerce-purchase-subscription">tilmeld dig</a> for at opdatere.

en: Exclude brands
da_DK: Udeluk varemærker

en: Any brand
da_DK: Alle varemærker

en: Product brands
da_DK: Varemærker

en: Brands
da_DK: Varemærker

en: A product must be associated with this brand for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products with these brands will be discounted.
da_DK: En vare skal være forbundet med dette varemærke, for at kuponen forbliver gyldig, eller for "Varerabatter" vil varer med disse mærker blive nedsat.

en: Red
da_DK: Rød

en: Show more…
da_DK: Vis mere…

en: Coming soon
da_DK: Kommer snart

en: Payments made simple, with no monthly fees – designed exclusively for WooCommerce stores. Accept credit cards, debit cards, and other popular payment methods.
da_DK: Betalinger gøres simpelt, uden månedlige gebyrer - designet udelukkende til WooCommerce-webshops. Tag imod betalingskort og andre populære betalingsmetoder.

en: Product Pagination
da_DK: Vare paginering

note: translators: %s is the product name
en: &ldquo;%s&rdquo; has been removed from your cart
da_DK: &ldquo;%s&rdquo; er blevet fjernet fra din kurv

note: translators: %s: is the field error message
en: There was a problem with the provided shipping address: %s
da_DK: Der opstod et problem med den angivne leveringsadresse: %s

note: translators: %s: is the field error message
en: There was a problem with the provided billing address: %s
da_DK: Der opstod et problem med den angivne faktureringsadresse: %s

en: Payments made simple — including WooPay, a new express checkout feature.
da_DK: Betalinger gøres enkle - inklusive WooPay, en ny hurtig checkout-funktion.

en: A list of plugins to install
da_DK: En liste med plugins til at installere

en: Invalid file type for a CSV import.
da_DK: Ugyldig filtype for en CSV-import.

en: System status theme info cache cleared.
da_DK: Systemstatus tema info cache ryddet.

en: This tool will empty the system status theme info cache.
da_DK: Dette værktøj tømmer cachen til systemstatus-temainfo.

note: translators: %s is a placeholder for a URL.
en: Log PayPal events such as IPN requests and review them on the <a href="%s">Logs screen</a>. Note: this may log personal information. We recommend using this for debugging purposes only and deleting the logs when finished.
da_DK: Log PayPal-hændelser som f.eks. IPN-anmodninger, og gennemgå dem på skærmen <a href="%s">Logs</a>. Bemærk: Dette kan logge personlige oplysninger. Vi anbefaler, at du kun bruger dette til fejlfinding og sletter logfilerne, når du er færdig.

note: translators: %s: Product title
en: &ldquo;%s&rdquo; has been added to your cart
da_DK: &ldquo;%s&rdquo; er blevet tilføjet til din kurv

en: Clear system status theme info cache
da_DK: Ryd cache for systemstatus-temainfo

note: translators: %1$s GTIN %2$s UPC %3$s EAN %4$s ISBN.
en: European Article Number
da_DK: Europæisk varenummer

note: translators: %1$s GTIN %2$s UPC %3$s EAN %4$s ISBN.
en: Global Trade Item Number
da_DK: Global Trade varenummer

note: translators: %1$s GTIN %2$s UPC %3$s EAN %4$s ISBN.
en: %1$s, %2$s, %3$s, or %4$s
da_DK: %1$s, %2$s, %3$s, eller %4$s

en: File path provided for import is invalid.
da_DK: Den angivne filsti til import er ugyldig.

note: translators: %1$s GTIN %2$s UPC %3$s EAN %4$s ISBN.
en: International Standard Book Number
da_DK: Internationalt standardbognummer

note: translators: %s: Site title translators: Store name translators: %s: site name
en: Create an account with %s
da_DK: Opret en konto hos %s

en: Social Media
da_DK: Sociale medier

note: translators: %s: Address title
en: Add %s
da_DK: Tilføj %s

note: translators: $1$d = plugins count, %2$s = colon (if list follows) or empty.
en: 
    %%C%1$d%%n uncertain plugin found%2$s | 
    %%C%1$d%%n uncertain plugins found%2$s
da_DK[0]: 
    %%C%1$d%%n usikkert plugin fundet%2$s
da_DK[1]: 
    %%C%1$d%%n usikre plugins fundet%2$s

note: translators: $1$d = plugins count, %2$s = colon (if list follows) or empty.
en: 
    %%C%1$d%%n incompatible plugin found%2$s | 
    %%C%1$d%%n incompatible plugins found%2$s
da_DK[0]: 
    %%C%1$d%%n inkompatibelt plugin fundet%2$s
da_DK[1]: 
    %%C%1$d%%n inkompatible plugins fundet%2$s

note: translators: $1$d = plugins count, %2$s = colon (if list follows) or empty.
en: 
    %%C%1$d%%n compatible plugin found%2$s | 
    %%C%1$d%%n compatible plugins found%2$s
da_DK[0]: 
    %%C%1$d%%n kompatibelt plugin fundet%2$s
da_DK[1]: 
    %%C%1$d%%n kompatible plugins fundet%2$s

en: Please create a password for your account.
da_DK: Opret venligst en adgangskode til din konto.

note: Translators: %s Email address.
en: An account is already registered with %s. Please log in or use a different email address.
da_DK: En konto er allerede registreret hos %s. Log ind, eller brug en anden e-mailadresse.

en: Customer password for new accounts, if applicable.
da_DK: Kundeadgangskode til nye konti, hvis det er relevant.

en: Remote Logging
da_DK: Fjernlogning

note: translators: %s is a generated error message.
en: Failed to get WooCommerce patterns from the PTK: "%s"
da_DK: Kunne ikke hente WooCommerce-blokke fra PTK: "%s"

en: Drive sales with Google for WooCommerce
da_DK: Få gang i salget med Google til WooCommerce

note: translators: 1: opening product link tag. 2: closing link tag
en: Drive sales with %1$sGoogle for WooCommerce%2$s
da_DK: Få gang i salget med %1$sGoogle til WooCommerce%2$s

en: Featured Selling
da_DK: Udvalgt salg

en: Shop chairs
da_DK: Køb stole

en: With a wide range of designer chairs to elevate your living space.
da_DK: Med et bredt udvalg af designerstole til at løfte din bolig.

en: Sit back and relax
da_DK: Læn dig tilbage og slap af

en: Exceptional flavors, sustainable choices. The carefully curated collection of coffee pots and accessories turned my kitchen into a haven of style and taste.
da_DK: Exceptionelle smagsoplevelser, bæredygtige valg. Den omhyggeligt udvalgte samling af kaffekander og tilbehør gjorde mit køkken til et paradis for stil og smag.

en: LOCAL LOVE
da_DK: LOKAL KÆRLIGHED

en: What our customers say
da_DK: Hvad vores kunder siger

en: Transformed my daily routine with unique, eco-friendly treasures. Exceptional quality and service. Proud to support a store that aligns with my values.
da_DK: Forvandlede min daglige rutine med unikke, miljøvenlige skatte. Enestående kvalitet og service. Jeg er stolt af at støtte en webshop, der er passer med mine værdier.

en: A ‘brewtiful’ experience :-)
da_DK: En 'brewtiful' oplevelse :-)

en: The organic coffee beans are a revelation. Each sip feels like a journey. Beautifully crafted accessories add a touch of elegance to my home.
da_DK: De økologiske kaffebønner er en åbenbaring. Hver slurk føles som en rejse. Smukt udformet tilbehør tilføjer et strejf af elegance til mit hjem.

en: Sip, Shop, Savor
da_DK: Drik, køb, smag

en: Eclectic finds, ethical delights
da_DK: Eklektiske fund, etiske lækkerier

en: From sustainably sourced teas to chic vases, this store is a treasure trove. Love knowing my purchases contribute to a greener planet.
da_DK: Denne webshop er et skatkammer med alt fra bæredygtig te til smarte vaser. Jeg elsker at vide, at mine indkøb bidrager til en grønnere planet.

en: Staff picks
da_DK: Vores valg

en: Stay in the loop
da_DK: Hold dig opdateret

en: Our latest and greatest
da_DK: Vores nyeste og bedste

en: Experience your music like never before with our latest generation of hi-fidelity headphones.
da_DK: Oplev din musik som aldrig før med vores nyeste generation af hi-fidelity-hovedtelefoner.

en: Sound like no other
da_DK: Lyd som ingen anden

en: Keep dry with 50% off rain jackets
da_DK: Hold dig tør med 50% rabat på regnjakker

en: Shop home decor
da_DK: Shop boligindretning

en: Add a touch of charm and coziness this holiday season with a wide selection of hand-picked decorations — from minimalist vases to designer furniture.
da_DK: Tilføj et strejf af charme og hygge denne juletid med et bredt udvalg af håndplukkede dekorationer - fra minimalistiske vaser til designermøbler.

en: Unique design
da_DK: Unikt design

en: From bold prints to intricate details, our products are a perfect combination of style and function.
da_DK: Fra dristige print til indviklede detaljer er vores varer en perfekt kombination af stil og funktion.

en: Make your house feel like home
da_DK: Få dit hus til at føles som et hjem

en: Quality Materials
da_DK: Materialer af høj kvalitet

en: The Retro Glass Jug's classic silhouette effortlessly complements any setting, making it the ideal choice for serving beverages with style and flair.
da_DK: Retro-glaskandens klassiske silhuet passer ubesværet ind i ethvert miljø, hvilket gør den til det ideelle valg til servering af drikkevarer med stil og flair.

en: Crafted from resilient thick glass, this jug ensures lasting quality, making it perfect for everyday use with a touch of vintage charm.
da_DK: Denne kande er fremstillet af modstandsdygtigt, tykt glas og sikrer varig kvalitet, hvilket gør den perfekt til hverdagsbrug med et strejf af vintagecharme.

en: Elevate your table with a 330ml Retro Glass Jug, blending classic design and durable hardened glass.
da_DK: Opløft dit bord med en 330 ml retroglaskande, der blander klassisk design og holdbart hærdet glas.

en: New: Retro Glass Jug
da_DK: Nyhed: Retro glaskande

en: Versatile charm
da_DK: Alsidig charme

en: Durable glass
da_DK: Holdbart glas

en: Timeless elegance
da_DK: Tidløs elegance

en: Handmade gifts
da_DK: Håndlavede gaver

en: Retro photography
da_DK: Retro-fotografering

en: Up to 60% off
da_DK: Op til 60% rabat

en: Holiday Sale
da_DK: Ferieudsalg

en: Home decor
da_DK: Indretning af hjemmet

en: Shop vinyl records
da_DK: Køb vinylplader

en: Get your favorite vinyl at record-breaking prices.
da_DK: Få din yndlingsvinyl til rekordhøje priser.

en: Inbox notification has been deleted
da_DK: Meddelelsen i indbakken er blevet slettet

en: Inbox notification not found
da_DK: Meddelelse i indbakken ikke fundet

en: No inbox notification selected
da_DK: Ingen meddelelse om indbakke valgt

en: Search for an inbox notification&hellip;
da_DK: Søg efter en meddelelse i indbakken&hellip;

en: Select an inbox notification to delete:
da_DK: Vælg en indbakkebesked, der skal slettes:

en: This will delete an inbox notification by slug
da_DK: Dette vil slette en indbakkebesked efter slug

en: Delete an Inbox Notification
da_DK: Slet en notifikation i indbakken

en: Remote inbox notifications have been refreshed
da_DK: Notifikationer i den eksterne indbakke er blevet opdateret

en: This will refresh the remote inbox notifications
da_DK: Dette vil opdatere notifikationerne i den eksterne indbakke

en: Refresh Remote Inbox Notifications
da_DK: Opdater notifikationer i den eksterne indbakke

en: The world’s favorite buy now, pay later options and many more are right at your fingertips with WooPayments — all from one dashboard, without needing multiple extensions and logins.
da_DK: Verdens foretrukne køb nu, betal senere-muligheder og mange flere er lige ved hånden med WooPayments - alt sammen fra ét kontrolpanel uden behov for flere udvidelser og logins.

en: Our services
da_DK: Vores ydelser

en: Meet us
da_DK: Mød os

en: Committed to a greener lifestyle
da_DK: Forpligtet til en grønnere livsstil

en: Our passion is crafting mindful moments with locally sourced, organic, and sustainable products. We're more than a store; we're your path to a community-driven, eco-friendly lifestyle that embraces premium quality.
da_DK: Vores passion er at skabe mindeværdige øjeblikke med lokalt udvalgte, økologiske og bæredygtige varer. Vi er mere end en webshop; vi er din vej til en lokal, miljøvenlig livsstil, der omfavner førsteklasses kvalitet.

en: Enhance your store with extensions
da_DK: Forbedr din webshop med udvidelser

en: Activate BNPL instantly on WooPayments
da_DK: Aktiver BNPL med det samme på WooPayments

en: Net Sales
da_DK: Nettoomsætning

en: Table cell format.
da_DK: Tabelcelleformat.

en: Explore our exclusive collection of sunglasses, crafted to elevate your look and safeguard your eyes. Find your perfect pair and see the world through a new lens.
da_DK: Udforsk vores eksklusive kollektion af solbriller, der er skabt til at løfte dit look og beskytte dine øjne. Find dit perfekte par, og se verden gennem en ny linse.

en: Find your shade
da_DK: Find din nuance

en: Navigating life's intricate fabric, choices unfold paths to the extraordinary, demanding creativity, curiosity, and courage for a truly fulfilling journey.
da_DK: Når man navigerer i livets indviklede stof, udfolder valgene veje til det ekstraordinære og kræver kreativitet, nysgerrighed og mod for at få en virkelig tilfredsstillende rejse.

en: Create anything
da_DK: Skab hvad som helst

note: Translators: 1: opening link tag 2: closing link tag.
en: Repeat fetches made within a reasonable window of time (by default, 30 minutes) will not be counted twice. This is a generally reasonably way to enforce download limits in relation to ranged requests. %1$sLearn more.%2$s
da_DK: Gentagne hentninger inden for et rimeligt tidsrum (som standard 30 minutter) vil ikke blive talt med to gange. Dette er en generelt fornuftig måde at håndhæve downloadgrænser på i forhold til forskellige anmodninger. %1$sLær mere.%2$s

en: Stock Keeping Unit.
da_DK: Lagerbeholdningsenhed.

en: Invalid slug.
da_DK: Ugyldig korttitel.

note: translators: %s is the action ID
en: Unidentified action %s: we were unable to mark this action as having completed. It may may have been deleted by another process.
da_DK: Uidentificeret handling %s: Vi kunne ikke markere denne handling som afsluttet. Den kan være blevet slettet af en anden proces.

note: translators: %s is the action ID
en: Unidentified action %s: we were unable to mark this action as having failed. It may may have been deleted by another process.
da_DK: Uidentificeret handling %s: Vi kunne ikke markere denne handling som mislykket. Den kan være blevet slettet af en anden proces.

note: translators: %s is the action ID
en: Unidentified action %s: we were unable to determine the date of this action. It may may have been deleted by another process.
da_DK: Uidentificeret handling %s: Vi var ikke i stand til at bestemme datoen for denne handling. Den kan være blevet slettet af en anden proces.

note: translators: %s is the action ID
en: Unidentified action %s: we were unable to delete this action. It may may have been deleted by another process.
da_DK: Uidentificeret handling %s: Vi kunne ikke slette denne handling. Den kan være blevet slettet af en anden proces.

note: translators: %s: action ID translators: %s is the action ID
en: Unidentified action %s: we were unable to cancel this action. It may may have been deleted by another process.
da_DK: Uidentificeret handling %s: Vi kunne ikke annullere denne handling. Den kan være blevet slettet af en anden proces.

en: Order sort items ascending or descending.
da_DK: Sorter elementer i stigende eller faldende rækkefølge.

en: Legacy REST API enabled?
da_DK: Legacy REST API aktiveret?

en: An unexpected error occurred while generating the refund.
da_DK: Der opstod en uventet fejl under genereringen af refusionen.

en: Does your site have the Legacy REST API enabled?
da_DK: Har din hjemmeside aktiveret Legacy REST API?

en: Legacy API enabled
da_DK: Ældre API aktiveret

note: translators: %s: Local pickup settings page URL.
en: Local pickup: Manage existing pickup locations in the <a href="%s">Local pickup settings page</a>.
da_DK: Lokal afhentning: Administrer eksisterende afhentningssteder på siden <a href="%s">Indstillinger for lokal afhentning</a>.

note: translators: %s is a comma separated list of query arguments.
en: Order query argument (%s) is not supported on the current order datastore. | Order query arguments (%s) are not supported on the current order datastore.
da_DK[0]: Argumentet for ordreforespørgsel (%s) understøttes ikke i det aktuelle ordredatastore.
da_DK[1]: Argumenter for ordreforespørgsel (%s) understøttes ikke i det aktuelle ordredatastore.

en: Delete fee
da_DK: Slet gebyr

en: Please enter only numbers and hyphens (-).
da_DK: Indtast kun tal og bindestreger (-).

en: Enter a barcode or any other identifier unique to this product. It can help you list this product on other channels or marketplaces.
da_DK: Indtast en stregkode eller et andet id, der er unikt for denne vare. Det kan hjælpe dig med at liste denne vare på andre medier eller markedspladser.

en: Count downloads even if only part of a file is fetched.
da_DK: Tæl downloads, selv om kun en del af en fil hentes.

en: Count partial downloads
da_DK: Tæl delvise downloads

en: This coupon is password protected. WooCommerce does not support password protection for coupons. You can temporarily hide a coupon by making it private. Alternatively, usage limits and restrictions can be configured below.
da_DK: Denne kupon er beskyttet med adgangskode. WooCommerce understøtter ikke adgangskodebeskyttelse for kuponer. Du kan midlertidigt skjule en kupon ved at gøre den privat. Alternativt kan brugsgrænser og restriktioner konfigureres nedenfor.

en: New users receive an email to set up their password.
da_DK: Nye brugere modtager en e-mail for at oprette deres adgangskode.

en: Send password setup link (recommended)
da_DK: Send link til opsætning af adgangskode (anbefales)

en: If unchecked, customers will need to set a username during account creation.
da_DK: Hvis det ikke er markeret, skal kunderne angive et brugernavn, når de opretter en konto.

en: Use email address as account login (recommended)
da_DK: Brug e-mailadresse som konto-login (anbefales)

en: Account creation options
da_DK: Muligheder for at oprette en konto

en: On "My account" page
da_DK: På siden "Min konto"

en: Allow customers to create an account
da_DK: Giv kunderne mulighed for at oprette en konto

en: Customers can create an account before placing their order.
da_DK: Kunderne kan oprette en konto, før de afgiver deres bestilling.

en: During checkout
da_DK: Under checkout

en: Enable log-in during checkout
da_DK: Aktivér log-in under checkout

en: Enable guest checkout (recommended)
da_DK: Aktivér gæstecheckout (anbefales)

en: GTIN, UPC, EAN, or ISBN
da_DK: GTIN, UPC, EAN eller ISBN

en: Delete shipping
da_DK: Slet forsendelse

en: Edit shipping
da_DK: Rediger forsendelse

en: Edit fee
da_DK: Rediger gebyr

en: Invalid or duplicated GTIN, UPC, EAN or ISBN.
da_DK: Ugyldigt eller duplikeret GTIN, UPC, EAN eller ISBN.

en: Services
da_DK: Tjenester

en: Uses much more performant queries to update the lookup table, but may not be compatible with some extensions.
da_DK: Bruger meget mere effektive forespørgsler til at opdatere opslagstabellen, men er muligvis ikke kompatibel med nogle udvidelser.

en: This setting only works when product data is stored in the posts table.
da_DK: Denne indstilling fungerer kun, når vardata er gemt i indlægstabellen.

en: Translatable Label
da_DK: Oversættelig etiket

note: translators: %s: the order number, usually accompanied by a leading
en: View order number %s
da_DK: Se ordrenummer %s

en: Optimized updates
da_DK: Optimerede opdateringer

en: Orders are automatically put in the Refunded status when an admin or shop manager has fully refunded the order’s value after payment.
da_DK: Ordrer sættes automatisk i status Refunderet, når en administrator eller webshopchef har refunderet ordrens værdi fuldt ud efter betaling.

en: The order was canceled by an admin or the customer.
da_DK: Ordren blev annulleret af en administrator eller kunden.

en: Draft orders are created when customers start the checkout process while the block version of the checkout is in place.
da_DK: Ordreudkast oprettes, når kunderne starter betalingsprocessen, mens blokversionen af betalingen er på plads.

en: The customer’s payment failed or was declined, and no payment has been successfully made.
da_DK: Kundens betaling mislykkedes eller blev afvist, og der er ikke foretaget en vellykket betaling.

en: Order fulfilled and complete.
da_DK: Ordren er gennemført og afsluttet.

en: Empty patterns received from the PTK Pattern Store
da_DK: Tomme blokgrupper modtaget fra PTK Pattern Store

en: Your WooCommerce extension subscription is missing a payment method for renewal. Add a payment method to ensure you continue receiving updates and streamlined support. | Your WooCommerce extension subscriptions are missing a payment method for renewal. Add a payment method to ensure you continue receiving updates and streamlined support.
da_DK[0]: Dit WooCommerce-udvidelsesabonnement mangler en betalingsmetode til fornyelse. Tilføj en betalingsmetode for at sikre, at du fortsat modtager opdateringer og strømlinet support.
da_DK[1]: Dine WooCommerce-udvidelsesabonnementer mangler en betalingsmetode til fornyelse. Tilføj en betalingsmetode for at sikre, at du fortsat modtager opdateringer og strømlinet support.

note: translators: %s: WooCommerce.com URL to add payment method
en: Your WooCommerce extension subscription is missing a payment method for renewal. <a href="%s">Add a payment method</a> to ensure you continue receiving updates and streamlined support. | Your WooCommerce extension subscriptions are missing a payment method for renewal. <a href="%s">Add a payment method</a> to ensure you continue receiving updates and streamlined support.
da_DK[0]: Dit WooCommerce-udvidelsesabonnement mangler en betalingsmetode til fornyelse. <a href="%s">Tilføj en betalingsmetode</a> for at sikre, at du fortsat modtager opdateringer og strømlinet support.
da_DK[1]: Dine WooCommerce-udvidelsesabonnementer mangler en betalingsmetode til fornyelse. <a href="%s">Tilføj en betalingsmetode</a> for at sikre, at du fortsat modtager opdateringer og strømlinet support.

en: Payment has been received (paid), and the stock has been reduced. The order is awaiting fulfillment.
da_DK: Betalingen er modtaget (betalt), og lagerbeholdningen er reduceret. Ordren afventer opfyldelse.

en: The order is awaiting payment confirmation. Stock is reduced, but you need to confirm payment.
da_DK: Ordren afventer betalingsbekræftelse. Lageret er reduceret, men du skal bekræfte betalingen.

en: The order has been received, but no payment has been made. Pending payment orders are generally awaiting customer action.
da_DK: Ordren er modtaget, men der er ikke foretaget nogen betaling. Afventende betalingsordrer afventer generelt kundens handling.

en: Compatibility mode disabled.
da_DK: Kompatibilitetstilstand deaktiveret.

en: Compatibility mode enabled.
da_DK: Kompatibilitetstilstand aktiveret.

en: Compatibility mode is already disabled.
da_DK: Kompatibilitetstilstand er allerede deaktiveret.

en: Compatibility mode is already enabled.
da_DK: Kompatibilitetstilstand er allerede aktiveret.

en: HPOS tables do not exist.
da_DK: HPOS-tabeller findes ikke.

en: Wrong response received from the Patterns Toolkit API: try again later.
da_DK: Forkert svar modtaget fra Patterns Toolkit API: prøv igen senere.

en: Empty response received from the Patterns Toolkit API.
da_DK: Tomt svar modtaget fra Patterns Toolkit API.

en: Failed to connect with the Patterns Toolkit API: try again later.
da_DK: Kunne ikke oprette forbindelse til Patterns Toolkit API: prøv igen senere.

[ctx: button label of product search block]
en: Search
da_DK: Søg

[ctx: Used in sentence: You can try clearing any filters or head to our store's home.]
en: store's home
da_DK: shoppens forside

en: Discounted labels from top global carriers
da_DK: Nedsatte labels fra de bedste globale transportører

en: Pardon our dust! We're working on something amazing — check back soon!
da_DK: Undskyld vi roder! Vi arbejder på noget fantastisk - kom snart tilbage!

[ctx: Used in sentence: You can try clearing any filters or head to our store's home.]
en: or head to our
da_DK: eller gå til vores

[ctx: Used in sentence: You can try clearing any filters or head to our store's home.]
en: clearing any filters
da_DK: rydder eventuelle filtre

[ctx: Used in sentence: You can try clearing any filters or head to our store's home.]
en: You can try
da_DK: Du kan prøve

en: Instantly send tracking to your customers
da_DK: Send sporing til dine kunder med det samme

en: Advanced automated workflows and customs
da_DK: Avancerede automatiserede arbejdsgange og skikke

en: Sync all your selling channels in one place
da_DK: Synkroniser alle dine salgskanaler på ét sted

[ctx: Message explaining that there are no products found]
en: No results found
da_DK: Ingen resultater fundet

en: This is where you can set up product forms for various product types in your dashboard.
da_DK: Det er her, du kan oprette vareformularer til forskellige varetyper i dit kontrolpanel.

en: Suggest a slug for the term.
da_DK: Foreslå en slug for udtrykket.

en: A link to a product form.
da_DK: Et link til en vareformular.

en: Product form Link
da_DK: Vareformular Link

en: Product forms list
da_DK: Liste over vareformularer

en: Product forms navigation
da_DK: Navigation til vareformularer

en: Filter product forms
da_DK: Filtrer vareformularer

en: Uploaded to this product form
da_DK: Uploadet til denne vareformular

en: Insert into product form
da_DK: Indsæt i vareformular

en: Use as product form image
da_DK: Brug som billede på vareformular

en: Remove product form image
da_DK: Fjern billede fra vareformular

en: Set product form image
da_DK: Indstil billede af vareformular

en: Product form image
da_DK: Billede af vareformular

en: Parent product form
da_DK: Overordnet vareformular

en: No product forms found in trash
da_DK: Ingen vareformularer fundet i skraldespanden

en: No product forms found
da_DK: Ingen vareformularer fundet

en: Search product forms
da_DK: Søg i vareformularer

en: View product forms
da_DK: Se vareformularer

en: View product form
da_DK: Se vareformular

en: New product form
da_DK: Ny vareformular

en: Edit product form
da_DK: Redigér vareformular

en: Add new product form
da_DK: Tilføj ny vareformular

[ctx: Admin menu name]
en: Product Forms
da_DK: Vareformularer

en: All Product Form
da_DK: Alle vareformularer

en: Product Form
da_DK: Vareformular

en: Product Forms
da_DK: Vareformularer

note: Translators: %1$s: block slug.
en: Contains the <strong>%1$s</strong> block
da_DK: Indeholder blokken <strong>%1$s</strong>.

en: Write-only keys do not prevent clients from seeing information about the entities they are updating.
da_DK: Skrivebeskyttede nøgler forhindrer ikke kunder i at se oplysninger om de enheder, de opdaterer.

note: translators: %1$s: shortcode text.
en: Contains the <strong>%1$s</strong> shortcode
da_DK: Indeholder kortkoden <strong>%1$s</strong>.

en: This page's content is overridden by custom template content
da_DK: Denne sides indhold tilsidesættes af tilpasset skabelonindhold

note: Translators: %1$s: shortcode text, %2$s: block slug.
en: Page contains both the %1$s shortcode and the %2$s block.
da_DK: Siden indeholder både kortkoden %1$s og blokken %2$s.

en: Add a meaningful description, including a note of the person, company or app you are sharing the key with.
da_DK: Tilføj en meningsfuld beskrivelse, herunder en bemærkning om den person, virksomhed eller app, du deler nøglen med.

en: Stick to one key per client: this makes it easier to revoke access in the future for a single client, without causing disruption for others.
da_DK: Hold dig til én nøgle pr. klient: Det gør det lettere at tilbagekalde adgangen for en enkelt klient i fremtiden uden at forstyrre andre.

en: API keys open up access to potentially sensitive information. Only share them with organizations you trust.
da_DK: API-nøgler giver adgang til potentielt følsomme oplysninger. Del dem kun med organisationer, du har tillid til.

[ctx: block title]
en: Delivery
da_DK: Levering

[ctx: block title]
en: Product Collection
da_DK: Varekollektion

[ctx: block description]
en: Let shoppers filter products displayed on the page.
da_DK: Lad kunderne filtrere de varer, der vises på siden.

[ctx: block description]
en: Allows shoppers to clear active filters.
da_DK: Giver kunderne mulighed for at rydde aktive filtre.

[ctx: block title]
en: Product Quantity (Beta)
da_DK: Varemængde (Beta)

en: Creative format
da_DK: Kreativt format

en: Marketing tactic
da_DK: Markedsføringstaktik

en: Source platform
da_DK: Kildeplatform

en: Create and use full text search indexes for orders. This feature only works with high-performance order storage.
da_DK: Opret og brug indekser til fuldtekstsøgning i ordrer. Denne funktion virker kun med højtydende ordrelagring.

en: Failed to create FTS index on orders table. This feature is only available when High-performance order storage is enabled.
da_DK: Kunne ikke oprette indeks til fuldtekstsøgning i ordretabellen. Denne funktion virker kun med højtydende ordrelagring.

en: Sync orders now
da_DK: Synkronisér ordrer nu

en: HPOS Full text search indexes
da_DK: HPOS-indekser for fuldtekstsøgning

en: You can switch order data storage <strong>only when the posts and orders tables are in sync</strong>. There are currently orders out of sync.
da_DK: Du kan kun skifte lagring af ordredata <strong>når indlægs- og ordretabellerne er synkroniseret</strong>. Der er i øjeblikket ordrer, der ikke er synkroniseret.

note: translators: 1) total expired subscriptions 2) URL to My Subscriptions page
en: You have <strong>%1$s Woo extension subscriptions</strong> that expired. <a href="%2$s">Renew</a> to continue receiving updates and streamlined support.
da_DK: Du har <strong>%1$s Woo-udvidelsesabonnementer</strong>, der er udløbet. <a href="%2$s">Forny</a> for fortsat at modtage opdateringer og strømlinet support.

note: translators: 1) product name 3) URL to My Subscriptions page 4) Renew product price string
en: One of your subscriptions for <strong>%1$s</strong> has expired. <a href="%3$s">%4$s</a> to continue receiving updates and streamlined support.
da_DK: Et af dine abonnementer på <strong>%1$s</strong> er udløbet. <a href="%3$s">%4$s</a> for fortsat at modtage opdateringer og strømlinet support.

note: translators: %d is an order ID.
en: %d is not of a valid order type.
da_DK: %d er ikke af en gyldig ordretype.

en: Stop sync
da_DK: Stop synkronisering

en: Switching data storage while sync is incomplete is dangerous and can lead to order data corruption or loss!
da_DK: Det er farligt at skifte datalager, mens synkroniseringen er ufuldstændig, og det kan føre til beskadigelse eller tab af ordredata!

en: Unable to stop synchronization. The link you followed may have expired.
da_DK: Synkroniseringen kan ikke stoppes. Det link, du fulgte, er muligvis udløbet.

en: Failed to create FTS index on order item table
da_DK: Kunne ikke oprette FTS-indeks på ordrevaretabellen

en: Failed to create FTS index on address table
da_DK: Kunne ikke oprette FTS-indeks på adressetabel

en: Pickup
da_DK: Afhentning

en: Arts and crafts
da_DK: Kunst og kunsthåndværk

en: Sports and recreation
da_DK: Sport og fritid

note: translators: placeholders are URLs
en: ⚠️ The WooCommerce Legacy REST API has been moved to <a target=”_blank” href="%1$s">a dedicated extension</a>. <b><a target=”_blank” href="%2$s">Learn more about this change</a></b>
da_DK: ⚠️ WooCommerce Legacy REST API'et er blevet flyttet til <a target=”_blank” href="%1$s">en dedikeret udvidelse</a>. <b><a target=”_blank” href="%2$s">Få mere at vide om denne ændring</a></b>

note: translators: 1) product name 3) URL to My Subscriptions page 4) Renew product price string
en: Your subscription for <strong>%1$s</strong> expired. <a href="%3$s">%4$s</a> to continue receiving updates and streamlined support.
da_DK: Dit abonnement på <strong>%1$s</strong> er udløbet. <a href="%3$s">%4$s</a> for fortsat at modtage opdateringer og strømlinet support.

en: Enable auto-renewal
da_DK: Aktivér automatisk fornyelse

note: translators: 1) total expiring subscriptions 2) URL to My Subscriptions page
en: You have <strong>%1$s Woo extension subscriptions</strong> expiring soon. <a href="%2$s">Enable auto-renewal</a> to continue receiving updates and streamlined support.
da_DK: Du har <strong>%1$s Woo-udvidelsesabonnementer</strong>, der snart udløber. <a href="%2$s">Aktiver automatisk fornyelse</a> for fortsat at modtage opdateringer og strømlinet support.

note: translators: 1) product name 2) expiry date 3) URL to My Subscriptions page
en: One of your subscriptions for <strong>%1$s</strong> expires on %2$s. <a href="%3$s">Enable auto-renewal</a> to continue receiving updates and streamlined support.
da_DK: Et af dine abonnementer på <strong>%1$s</strong> udløber på %2$s. <a href="%3$s">Aktiver automatisk fornyelse</a> for fortsat at modtage opdateringer og strømlinet support.

note: translators: 1) product name 2) expiry date 3) URL to My Subscriptions page
en: Your subscription for <strong>%1$s</strong> expires on %2$s. <a href="%3$s">Enable auto-renewal</a> to continue receiving updates and streamlined support.
da_DK: Dit abonnement på <strong>%1$s</strong> udløber den %2$s. <a href="%3$s">Aktivér automatisk fornyelse</a> for fortsat at modtage opdateringer og strømlinet support.

note: translators: 1: Product price
en: Renew for %1$s
da_DK: Forny for %1$s

en: This method has been deprecated and will be removed soon. Use Automattic\WooCommerce\Utilities\DiscountsUtil::is_coupon_emails_allowed instead.
da_DK: Denne metode er forældet og vil snart blive fjernet. Brug i stedet Automattic\WooCommerce\Utilities\DiscountsUtil::is_coupon_emails_allowed.

en: Set the action as manual so that the order note registers as "added by user".
da_DK: Indstil handlingen som manuel, så ordresedlen registreres som "tilføjet af bruger".

en: The Legacy REST API plugin is not installed on this site.
da_DK: Legacy REST API-plugin'et er ikke installeret på dette websted.

en: The WooCommerce Legacy REST API plugin running on this site.
da_DK: WooCommerce Legacy REST API-plugin, der kører på dette websted.

en: WooCommerce Legacy REST API package
da_DK: WooCommerce Legacy REST API-pakke

en: Copy for GitHub
da_DK: Kopi til GitHub

en: Legacy API v3 (⚠️ NOT AVAILABLE)
da_DK: Ældre API v3 (⚠️ IKKE TILGÆNGELIG)

note: translators: %s = URL
en: This webhook has the ⚠️ symbol in front of its name in the list below. Please either edit the webhook to use a different delivery format, or install and activate <a href="%s" target="_blank">the WooCommerce Legacy REST API extension</a>. | These webhooks have the ⚠️ symbol in front of their names in the list below. Please either edit the webhooks to use a different delivery format, or install and activate <a href="%s" target="_blank">the WooCommerce Legacy REST API extension</a>.
da_DK[0]: Dette webhook har symbolet ⚠️ foran sit navn på listen nedenfor. Rediger enten webhooket for at bruge et andet leveringsformat, eller installer og aktiver <a href="%s" target="_blank">WooCommerce Legacy REST API-udvidelsen</a>.
da_DK[1]: Disse webhooks har symbolet ⚠️ foran deres navn på listen nedenfor. Rediger enten disse webhooks for at bruge et andet leveringsformat, eller installer og aktiver <a href="%s" target="_blank">WooCommerce Legacy REST API-udvidelsen</a>.

en: ℹ️️ The WooCommerce Legacy REST API extension is installed and active.
da_DK: ℹ️️ WooCommerce Legacy REST API-udvidelsen er installeret og aktiv.

en: The legacy REST API is NOT enabled
da_DK: Den gamle REST API er IKKE aktiveret

en: The legacy REST API is enabled
da_DK: Den gamle REST API er aktiveret

note: translators: 1: Expiry date 1: URL to My Subscriptions page
en:  Your subscription expires on %1$s, <a href="%2$s" class="woocommerce-enable-autorenew">enable auto-renew</a> to continue receiving updates.
da_DK:  Dit abonnement udløber den %1$s, <a href="%2$s" class="woocommerce-enable-autorenew">aktiver automatisk fornyelse</a> for fortsat at modtage opdateringer.

note: translators: 1: URL to My Subscriptions page 2: Product price
en:  Your subscription expired, <a href="%1$s" class="woocommerce-renew-subscription">renew %2$s</a>to update.
da_DK:  Dit abonnement er udløbet, <a href="%1$s" class="woocommerce-renew-subscription">forny %2$s</a> for at opdatere.

note: translators: %s is an URL
en: <a href='%s'>More information</a>
da_DK: <a href='%s'>Mere information</a>

note: translators: %s = webhooks count
en: There's %d webhook that is configured to be delivered using the Legacy REST API, which has been removed from WooCommerce. This webhook will fail to be sent. | There are %d webhooks that are configured to be delivered using the Legacy REST API, which has been removed from WooCommerce. These webhooks will fail to be sent.
da_DK[0]: Der er %d webhook, der er konfigureret til at blive leveret ved hjælp af Legacy REST API, som er blevet fjernet fra WooCommerce. Dette webhook vil ikke blive sendt.
da_DK[1]: Der er %d webhooks, der er konfigureret til at blive leveret ved hjælp af Legacy REST API, som er blevet fjernet fra WooCommerce. Disse webhooks vil ikke blive sendt.

en: Incompatible webhooks warning
da_DK: Advarsel om inkompatible webhooks

en: This webhook is configured to be delivered using the Legacy REST API, but the Legacy REST API plugin is not installed on this site.
da_DK: Denne webhook er konfigureret til at blive leveret ved hjælp af Legacy REST API, men Legacy REST API-plugin'et er ikke installeret på dette websted.

[ctx: block title]
en: Totals
da_DK: I alt

[ctx: block title]
en: Coming Soon
da_DK: Kommer snart

[ctx: block description]
en: Shows the subtotal, fees, discounts, shipping and taxes.
da_DK: Viser subtotal, gebyrer, rabatter, fragt og afgifter.

en: Store coming soon
da_DK: Webshoppen kommer snart

note: translators: %s is a URL.
en: ⚠ <b><a target="_blank" href="%s">The Legacy REST API</a> is active on this site.</b> Please be aware that the WooCommerce Legacy REST API is <b>not</b> compatible with HPOS.
da_DK: ⚠ <b><a target="_blank" href="%s">The Legacy REST API</a> er aktiv på dette websted.</b> Vær opmærksom på, at WooCommerce Legacy REST API er <b>ikke</b> kompatibel med HPOS.

note: translators: %s is a URL.
en: ⚠ <b><a target="_blank" href="%s">The Legacy REST API plugin</a> is installed and active on this site.</b> Please be aware that the WooCommerce Legacy REST API is <b>not</b> compatible with HPOS.
da_DK: ⚠ <b><a target="_blank" href="%s">The Legacy REST API plugin</a> er installeret og aktiv på dette websted.</b> Vær opmærksom på, at WooCommerce Legacy REST API er <b>ikke</b> kompatibel med HPOS.

en: Track inventory
da_DK: Spor lagerbeholdningen

note: translators: %1 is an order ID.
en: Data in posts table appears to be more recent than in HPOS tables. Compare order data with `wp wc hpos diff %1$d` and use `wp wc hpos backfill %1$d --from=posts --to=hpos` to fix.
da_DK: Data i posts-tabellen ser ud til at være nyere end i HPOS-tabellerne. Sammenlign ordredata med `wp wc hpos diff %1$d`, og brug `wp wc hpos backfill %1$d --from=posts --to=hpos` til at rette det.

en: ⚠️ The file system connection could not be initialized.
da_DK: ⚠️ Filsystemforbindelsen kunne ikke initialiseres.

en: You may want to switch to the database for log storage.
da_DK: Det kan være en god idé at skifte til databasen for at gemme loggen.

en: ⚠️ The file system is not configured for direct writes. This could cause problems for the logger.
da_DK: ⚠️ Filsystemet er ikke konfigureret til direkte skrivning. Det kan give problemer for loggeren.

en: Attribution
da_DK: Tilskrivning

en: Order attribution information.
da_DK: Oplysning om tilskrivning til ordre.

en: Select your shipping options
da_DK: Gennemgå dine forsendelsesindstillinger

en: ✅ Ready
da_DK: ✅ Klar

en: Failed to clean up all orders in a batch. Aborting.
da_DK: Kunne ikke rydde op i alle ordrer i en batch. Afbryder.

[ctx: Template name]
en: Page: Coming soon
da_DK: Side: Kommer snart

note: translators: no need to translate it. It's a link.
en: 
    			This page is in "Coming soon" mode and is only visible to you and those who have permission. To make it public to everyone,&nbsp;<a href='%s'>change visibility settings</a>
da_DK: 
    			Denne side er i "Kommer snart"-tilstand og er kun synlig for dig og dem, der har tilladelse. For at gøre den offentlig for alle, &nbsp;<a href='%s'>ændr synlighedsindstillingerne</a>

en: Great things are on the horizon
da_DK: Store ting er på vej i horisonten

note: translators: %d is the number of orders that were cleaned up.
en: Cleanup completed for %d order. Review errors above. | Cleanup completed for %d orders. Review errors above.
da_DK[0]: Oprydning gennemført for %d ordre. Gennemgå fejlene ovenfor.
da_DK[1]: Oprydning gennemført for %d ordrer. Gennemgå fejlene ovenfor.

note: translators: %s: Connect page URL
en: <a id="woo-connect-notice-url" href="%s">Connect your store</a> to WooCommerce.com to get updates and streamlined support for your subscriptions.
da_DK: <a id="woo-connect-notice-url" href="%s">Forbind din webshop</a> til WooCommerce.com for at få opdateringer og strømlinet support til dine abonnementer.

en: Your store might be at risk as you are running old versions of WooCommerce plugins.
da_DK: Din webshop kan være i fare, fordi du kører gamle versioner af WooCommerce-plugins.

en: Something big is brewing! Our store is in the works and will be launching soon!
da_DK: Noget stort er under opsejling! Vores webshop er på vej og bliver snart lanceret!

note: translators: %s: Order history URL on My Account section
en: There was an error processing your order. Please check for any charges in your payment method and review your <a href="%s">order history</a> before placing the order again.
da_DK: Der opstod en fejl ved behandlingen af din ordre. Tjek venligst for eventuelle gebyrer i din betalingsmetode, og gennemgå din <a href="%s">ordrehistorik</a>, før du afgiver ordren igen.

note: translators: 1: Woo Update Manager plugin install URL
en:  <a href="%1$s" class="woocommerce-connect-your-store">Connect your store</a> to woocommerce.com to update.
da_DK:  <a href="%1$s" class="woocommerce-connect-your-store">Tilslut din webshop</a> til woocommerce.com for at opdatere.

[ctx: block keyword]
en: select
da_DK: vælg

[ctx: block keyword]
en: fields
da_DK: felter

[ctx: block keyword]
en: custom
da_DK: brugerdefineret

[ctx: block description]
en: The product custom fields.
da_DK: De varetilpassede felter.

[ctx: block title]
en: Product custom fields control
da_DK: Kontrol af varetilpassede felter

[ctx: block description]
en: The product custom fields toggle.
da_DK: Varens brugerdefinerede felter skifter.

[ctx: block title]
en: Product custom fields toggle control
da_DK: Kontrol til at skifte mellem varetilpassede felter

[ctx: block description]
en: A select field for use in the product editor.
da_DK: Et valgfelt til brug i vareeditoren.

[ctx: block title]
en: Product select field
da_DK: Felt til valg af vare

en: Site visibility
da_DK: Webstedets synlighed

note: Translators: %s Domain name from the callback URL.
en: Approving will share credentials with %s. Do not proceed if this looks suspicious in any way.
da_DK: Godkendelse vil dele legitimationsoplysninger med %s. Fortsæt ikke, hvis det på nogen måde ser mistænkeligt ud.

note: translators: 1 = who installed the plugin, 2 = ISO-formatted date and time
en: Plugin installed by %1$s on %2$s.
da_DK: Plugin installeret af %1$s på %2$s.

note: translators: 1 = who installed the plugin, 2 = ISO-formatted date and time, 3 = URL
en: Plugin installed by %1$s on %2$s. <a target="_blank" href="%3$s">More information</a>
da_DK: Plugin installeret af %1$s på %2$s. <a target="_blank" href="%3$s">Mere information</a>

en: Custom fields
da_DK: Brugerdefinerede felter

en: Show custom fields
da_DK: Vis brugerdefinerede felter

en: Use global attributes to allow shoppers to filter and search for this product. Use custom attributes to provide detailed product information.
da_DK: Brug overordnede egenskaber til at give kunderne mulighed for at filtrere og søge efter denne vare. Brug tilpassede egenskaber til at angive detaljerede vareoplysninger.

note: translators: %1$s: Custom fields guide link opening tag. %2$s: Custom fields guide link closing tag.
en: Custom fields can be used in a variety of ways, such as sharing more detailed product information, showing more input fields, or for internal inventory organization. %1$sRead more about custom fields%2$s
da_DK: Tilpassede felter kan bruges på mange forskellige måder, f.eks. til at dele mere detaljerede vareoplysninger, vise flere indtastningsfelter eller til intern lagerorganisering. %1$sLæs mere om tilpassede felter%2$s

en: Enter an optional note attached to the order confirmation message sent to the shopper.
da_DK: Indtast en valgfri note til ordrebekræftelsen, der sendes til kunden.

en: Post-purchase note
da_DK: Note efter købet

note: translators: %1$s: store settings link opening tag. %2$s: store settings link closing tag.
en: Per your %1$sstore settings%2$s, taxes are not enabled.
da_DK: I henhold til dine %1$swebshopindstillinger%2$s er moms ikke aktiveret.

note: translators: %s is a list of order property names.
en: %s is not a valid order property. | %s are not valid order properties.
da_DK[0]: %s er ikke en gyldig ordreegenskab.
da_DK[1]: %s er ikke gyldige ordreegenskaber.

note: translators: %d is an order ID.
en: Unable to create backup post for order %d.
da_DK: Det er ikke muligt at oprette en backup-post for ordre %d.

en: The backup datastore does not support updating orders.
da_DK: Backupdatalageret understøtter ikke opdatering af ordrer.

note: translators: %s is a comma separated list of metakey names.
en: %s is an internal meta key. Use --props to set it. | %s are internal meta keys. Use --props to set them.
da_DK[0]: %s er en intern metanøgle. Brug --props til at indstille den.
da_DK[1]: %s er interne metanøgler. Brug --props til at indstille dem.

en: New custom field name
da_DK: Nyt navn til brugerdefineret felt

en: Please review the errors above.
da_DK: Gennemgå venligst fejlene ovenfor.

en: Overriding existing data with an already registered key is not allowed
da_DK: Det er ikke tilladt at overskrive eksisterende data med en allerede registreret nøgle

note: translators: %1$s is the node install command, %2$s is the install command, %3$s is the build command, %4$s is the watch command.
en: WooCommerce Blocks development mode requires files to be built. From the root directory, run %1$s to ensure your node version is aligned, run %2$s to install dependencies, %3$s to build the files or %4$s to build the files and watch for changes.
da_DK: WooCommerce Blocks udviklingstilstand kræver, at der bygges filer. Fra rodmappen skal du køre %1$s for at sikre, at din node-version er tilpasset, køre %2$s for at installere afhængigheder, %3$s for at bygge filerne eller %4$s for at bygge filerne og holde øje med ændringer.

en: Key for the data being registered must be a string
da_DK: Nøglen til de data, der registreres, skal være en streng

en: The metaboxhidden_product meta from the user metas.
da_DK: Metaboxhidden_product-metaen fra brugermetaerne.

en: Set up your payment methods and accept credit and debit cards, cash, bank transfers and money from your Mercado Pago account. Offer safe and secure payments with Latin America’s leading processor.
da_DK: Opsæt dine betalingsmetoder, og tag imod kredit- og debetkort, kontanter, bankoverførsler og penge fra din Mercado Pago-konto. Tilbyd trygge og sikre betalinger med Latinamerikas førende processor.

en: Grow your business
da_DK: Få din virksomhed til at vokse

en: Add your products
da_DK: Tilføj dine varer

en: Collect sales tax
da_DK: Opkrævning af moms

en: It's time to celebrate – you're ready to launch your store! Woo! Hit the button to preview your store and make it public.
da_DK: Det er tid til at fejre - du er klar til at lancere din webshop! Woo! Tryk på knappen for at få vist din webshop og gøre den offentlig.

en: Launch your store
da_DK: Start din webshop

en: Get your products shipped
da_DK: Få dine varer sendt afsted

note: translators: %s is a product's current (sale) price.
en: Current price is: %s.
da_DK: Den aktuelle pris er: %s.

note: translators: %s is a product's regular price.
en: Original price was: %s.
da_DK: Den oprindelige pris var: %s.

note: translators: %s: Link to the editor page with the Checkout block.
en: Checkout can be customized <a href="%s">in the Editor</a> with your active theme.
da_DK: Checkout kan tilpasses <a href="%s">i editoren</a> med dit aktive tema.

note: translators: 1 = URL of Legacy REST API plugin page, 2 = URL of Legacy API settings in current site, 3 = URL of webhooks settings in current site, 4 = URL of logs page in current site, 5 = URL of blog post about the Legacy REST API removal
en: ⚠️ WooCommerce attempted to install <a href="%1$s">the Legacy REST API plugin</a> because this site has <a href="%2$s">the Legacy REST API enabled</a> or has <a href="%3$s">legacy webhooks defined</a>, but the installation failed (see error details in <a href="%4$s">the WooCommerce logs</a>). Please install and activate the plugin manually. <a href="%5$s">More information</a>
da_DK: ⚠️ WooCommerce forsøgte at installere <a href="%1$s">legacy REST API-plugin'et</a>, fordi dette websted har <a href="%2$s">legacy REST API aktiveret</a> eller har <a href="%3$s">legacy webhooks defineret</a>, men installationen mislykkedes (se fejloplysninger i <a href="%4$s">WooCommerce-logfilerne</a>). Installer og aktiver venligst plugin'et manuelt. <a href="%5$s">Mere information</a>

note: translators: 1 = URL of Legacy REST API plugin page, 2 = URL of Legacy API settings in current site, 3 = URL of webhooks settings in current site, 4 = URL of blog post about the Legacy REST API removal
en: ℹ️ WooCommerce installed and activated <a href="%1$s">the Legacy REST API plugin</a> because this site has <a href="%2$s">the Legacy REST API enabled</a> or has <a href="%3$s">legacy webhooks defined</a>. <a href="%4$s">More information</a>
da_DK: ℹ️ WooCommerce har installeret og aktiveret <a href="%1$s">plugin'et Legacy REST API</a>, fordi dette websted har <a href="%2$s">legacy REST API aktiveret</a> eller har <a href="%3$s">legacy webhooks defineret</a>. <a href="%4$s">Mere information</a>

en: WooCommerce installed the Legacy REST API plugin but failed to activate it, see context for more details.
da_DK: WooCommerce installerede Legacy REST API-plugin'et, men kunne ikke aktivere det, se kontekst for flere detaljer.

note: translators: 1 = URL of Legacy REST API plugin page, 2 = URL of Legacy API settings in current site, 3 = URL of webhooks settings in current site, 4 = URL of logs page in current site, 5 = URL of plugins page in current site, 6 = URL of blog post about the Legacy REST API removal
en: ⚠️ WooCommerce installed <a href="%1$s">the Legacy REST API plugin</a> because this site has <a href="%2$s">the Legacy REST API enabled</a> or has <a href="%3$s">legacy webhooks defined</a>, but it failed to activate it (see error details in <a href="%4$s">the WooCommerce logs</a>). Please go to <a href="%5$s">the plugins page</a> and activate it manually. <a href="%6$s">More information</a>
da_DK: ⚠️ WooCommerce installerede <a href="%1$s">legacy REST API-pluginet</a>, fordi dette websted har <a href="%2$s">legacy REST API aktiveret</a> eller har <a href="%3$s">legacy webhooks defineret</a>, men det lykkedes ikke at aktivere det (se fejldetaljer i <a href="%4$s">WooCommerce-logfilerne</a>). Gå til <a href="%5$s">plugins-siden</a> og aktiver det manuelt. <a href="%6$s">Mere information</a>

note: translators: %s: coupon code
en: Please enter a valid email at checkout to use coupon code "%s".
da_DK: Indtast venligst en gyldig e-mail ved kassen for at bruge kuponkoden "%s".

note: translators: %s: coupon code
en: Please enter a valid email to use coupon code "%s".
da_DK: Indtast venligst en gyldig e-mail for at bruge kuponkoden "%s".

note: Translators: %s: Log directory path.
en: To allow logging, make %s writable.
da_DK: For at tillade logning skal du gøre %s skrivbar.

note: translators: %s: Local pickup settings page URL.
en: Local pickup: Set up pickup locations in the <a href="%s">Local pickup settings page</a>.
da_DK: Lokal afhentning: Opsæt afhentningssteder på siden <a href="%s">Indstillinger for lokal afhentning</a>.

note: translators: %s: Local pickup settings page URL.
en: Explore a new enhanced delivery method that allows you to easily offer one or more pickup locations to your customers in the <a href="%s">Local pickup settings page</a>.
da_DK: Udforsk en ny forbedret leveringsmetode, der giver dig mulighed for nemt at tilbyde en eller flere afhentningssteder til dine kunder på siden <a href="%s">Indstillinger for lokal afhentning</a>.

en: Gathering usage data allows us to tailor your store setup experience, offer more relevant content, and help make WooCommerce better for everyone.
da_DK: Indsamling af brugsdata giver os mulighed for at skræddersy din shopopsætningsoplevelse, tilbyde mere relevant indhold og hjælpe med at gøre WooCommerce bedre for alle.

note: translators: 1: Woo Update Manager plugin install URL 2: Woo Update Manager plugin download URL
en: Please <a href="%1$s">Install the WooCommerce.com Update Manager</a> to continue receiving the updates and streamlined support included in your WooCommerce.com subscriptions. Alternatively, you can <a href="%2$s">download</a> and install it manually.
da_DK: Venligst <a href="%1$s">installer WooCommerce.com Update Manager</a> for fortsat at modtage de opdateringer og den strømlinede support, der er inkluderet i dine WooCommerce.com-abonnementer. Alternativt kan du <a href="%2$s">downloade</a> og installere det manuelt.

note: translators: 1: WP plugin management URL
en: Please <a href="%1$s">activate the WooCommerce.com Update Manager</a> to continue receiving the updates and streamlined support included in your WooCommerce.com subscriptions.
da_DK: Venligst <a href="%1$s">aktiver WooCommerce.com Update Manager</a> for fortsat at modtage de opdateringer og den strømlinede support, der er inkluderet i dine WooCommerce.com-abonnementer.

en:  Activate WooCommerce.com Update Manager to update.
da_DK:  Aktivér WooCommerce.com Update Manager for at opdatere.

note: translators: 1: Woo Update Manager plugin install URL
en:  <a href="%1$s">Install WooCommerce.com Update Manager</a> to update.
da_DK:  <a href="%1$s">Installer WooCommerce.com Update Manager</a> for at opdatere.

[ctx: block keyword]
en: textarea
da_DK: tekstområde

[ctx: block title]
en: Product textarea block
da_DK: Tekstområde-blok til vare

[ctx: block keyword]
en: subsection
da_DK: underafsnit

[ctx: block keyword]
en: rich-text
da_DK: formateret tekst

[ctx: block description]
en: A text-area field for use in the product editor.
da_DK: Et tekstfelt til brug i vareeditoren.

[ctx: block description]
en: The product subsection description.
da_DK: Beskrivelse af vareunderafsnit.

[ctx: block title]
en: Product subsection description
da_DK: Beskrivelse af vareunderafsnit

en: Internal server error
da_DK: Intern serverfejl

en: Application Name
da_DK: Applikationsnavn

en: Order not found
da_DK: Ordre blev ikke fundet

en: Receipt not found
da_DK: Kvittering ikke fundet

en: Payment method
da_DK: Betalingsmetode

en: Date Paid
da_DK: Dato betalt

en: Amount Paid
da_DK: Beløb betalt

note: translators: %s = comma-separated list of coupon codes
en: Discount (%s)
da_DK: Rabat (%s)

en: Receipt
da_DK: Kvittering

note: translators: %s = store name
en: Receipt from %s
da_DK: Kvittering fra %s

en: Account Type
da_DK: Kontotype

en: Sorry, you cannot create resources.
da_DK: Beklager, du kan ikke oprette ressourcer.

en: Sorry, you cannot view resources.
da_DK: Beklager, du kan ikke se ressourcer.

en: Sorry, you cannot delete resources.
da_DK: Beklager, du kan ikke slette ressourcer.

note: translators: %s: field name
en: Invalid %s provided.
da_DK: Ugyldig %s leveret.

en: True to force the creation of a new receipt even if one already exists and has not expired yet.
da_DK: True for at gennemtvinge oprettelsen af en ny kvittering, selv om der allerede findes en, som ikke er udløbet endnu.

en: Number of days to be added to the current date to get the expiration date.
da_DK: Antal dage, der skal lægges til den aktuelle dato for at få udløbsdatoen.

en: Expiration date formatted as yyyy-mm-dd.
da_DK: Udløbsdato formateret som yyyy-mm-dd.

en: Expiration date of the receipt, formatted as yyyy-mm-dd.
da_DK: Kvitteringens udløbsdato, formateret som yyyy-mm-dd.

en: Public url of the receipt.
da_DK: Offentlig url til kvitteringen.

en: Unique identifier of the order.
da_DK: Unik identifikation af ordren.

note: translators: %d = order id
en: Summary: Order #%d
da_DK: Resumé: Ordre #%d

en: Background process for coupon meta conversion stopped
da_DK: Baggrundsproces for kuponmetakonvertering stoppet

en: Background process for coupon meta conversion not started, nothing done.
da_DK: Baggrundsproces for kuponmetakonvertering ikke startet, intet gjort.

en: Background process for coupon meta conversion started
da_DK: Baggrundsproces for kuponmetakonvertering startet

en: Background process for coupon meta conversion already started, nothing done.
da_DK: Baggrundsprocessen for kuponmetakonvertering er allerede startet, men der er ikke sket noget.

note: translators: %d=count of entries pending conversion
en: This will convert <code>coupon_data</code> order item meta entries to simplified <code>coupon_info</code> entries. The conversion will happen overtime in the background (via Action Scheduler). There are currently %d entries that can be converted.
da_DK: Dette vil konvertere <code>coupon_data</code> metaposter for bestillingsvarer til forenklede <code>coupon_info</code>-poster. Konverteringen sker på overtid i baggrunden (via Action Scheduler). Der er i øjeblikket %d poster, der kan konverteres.

en: Convert order coupon data to the simplified format
da_DK: Konverter ordrekupondata til det forenklede format

note: translators: %d=count of entries pending conversion
en: This will stop the background process that converts <code>coupon_data</code> order item meta entries to simplified <code>coupon_info</code> entries. There are currently %d entries that can be converted.
da_DK: Dette vil stoppe baggrundsprocessen, der konverterer <code>coupon_data</code> metaposter for ordrevarer til forenklede <code>coupon_info</code>-poster. Der er i øjeblikket %d poster, der kan konverteres.

en: Stop converting
da_DK: Stop med at konvertere

en: Stop converting order coupon data to the simplified format
da_DK: Stop med at konvertere ordrekupon-data til det forenklede format

en: This will convert <code>coupon_data</code> order item meta entries to simplified <code>coupon_info</code> entries. The conversion will happen overtime in the background (via Action Scheduler). There are currently no entries to convert.
da_DK: Dette vil konvertere <code>coupon_data</code> metaposter for bestillingsvarer til forenklede <code>coupon_info</code>-poster. Konverteringen vil ske på overtid i baggrunden (via Action Scheduler). Der er i øjeblikket ingen poster, der skal konverteres.

note: translators: %s is an amount of computer disk space, e.g. 5 KB.
en: Directory size: %s
da_DK: Mappestørrelse: %s

en: This tool will clear the data from legacy order tables in WooCommerce.
da_DK: Dette værktøj sletter data fra ældre ordretabeller i WooCommerce.

en: Please provide a valid order ID.
da_DK: Angiv venligst et gyldigt ordre ID.

en: Next image
da_DK: Næste billede

en: Previous image
da_DK: Forrige billede

en: Clear data
da_DK: Ryd data

en: Clearing data...
da_DK: Rydder data...

note: translators: %s: Font family slug.
en: A font family with slug "%s" already exists.
da_DK: Der findes allerede en skriftfamilie med sluggen "%s".

en: Sorry, you are not allowed to upload this file type.
da_DK: Beklager, men du må ikke overføre denne filtype.

en: Start converting
da_DK: Begynd at konvertere

en: Start converting order coupon data to the simplified format
da_DK: Begynd at konvertere data fra bestillingskuponer til det forenklede format

en: The font family preview is required.
da_DK: Forhåndsvisning af skrifttypefamilien er påkrævet.

en: The font family name is required.
da_DK: Navnet på skriftfamilien er påkrævet.

en: The font face src is required.
da_DK: Skrifttypen src er påkrævet.

en: The font face weight is required.
da_DK: Skrifttypens vægt er påkrævet.

en: The font face font style is required.
da_DK: Skrifttypestilen er påkrævet.

en: The font face family name is required.
da_DK: Navnet på skrifttypefamilien er påkrævet.

note: translators: %s: Font face slug.
en: A font face with slug "%s" already exists.
da_DK: Der findes allerede en skrifttype med sluggen "%s".

note: translators: %d is an order ID.
en: %d is not an order or has an invalid order type.
da_DK: %d er ikke en ordre eller har en ugyldig ordretype.

en: Order legacy data cleanup process has been started.
da_DK: Oprydningsprocessen for ældre data er startet.

en: No orders in need of cleanup
da_DK: Ingen ordrer med behov for oprydning

en: Order legacy data cleanup has been canceled.
da_DK: Ordren om oprydning af ældre data er blevet annulleret.

en: Only available when HPOS is authoritative and compatibility mode is disabled.
da_DK: Kun tilgængelig, når HPOS er autoritativ, og kompatibilitetstilstand er deaktiveret.

en: Clean up order data from legacy tables
da_DK: Ryd op i ordredata fra gamle tabeller

en: Order legacy cleanup failed for an entire batch of orders. Aborting cleanup.
da_DK: Oprydning af ældre ordrer mislykkedes for et helt parti ordrer. Afbryder oprydning.

note: translators: %1$d is an order ID, %2$s is an error message.
en: Order %1$d legacy data could not be cleaned up during batch process. Error: %2$s
da_DK: Ordre %1$d ældre data kunne ikke ryddes op under batchprocessen. Fejl: %2$s

note: translators: %s: error message
en: Font Face installation error: %s
da_DK: Fejl i installationen af Font Face: %s

note: translators: %s is the name of a filter hook.
en: The %s hook has a filter set, so some log files may have different retention settings.
da_DK: %s-krogen har et filter, så nogle logfiler kan have forskellige indstillinger for opbevaring.

note: translators: %1$d is an order ID, %2$s and %3$s are datastore names ("hpos" or "posts" for example).
en: Order %1$d backfilled from %2$s to %3$s.
da_DK: Ordre %1$d udfyldt fra %2$s til %3$s.

note: translators: %1$d is an order ID, %2$s and %3$s are datastore names, %4$s is an error message.
en: An error occurred while backfilling order %1$d from %2$s to %3$s: %4$s
da_DK: Der opstod en fejl under opfyldning af ordre %1$d fra %2$s til %3$s: %4$s

en: Please use different source (--from) and destination (--to) datastores.
da_DK: Brug forskellige datalagre som kilde (--from) og destination (--to).

note: translators: %s is a shell argument representing a datastore name.
en: '%s' is not a valid datastore.
da_DK: '%s' er ikke et gyldigt datalager.

en: The size of the log directory.
da_DK: Størrelsen på mappen med logfiler.

en: Whether the coupon grants free shipping or not.
da_DK: Om kuponen giver gratis forsendelse eller ej.

en: Discount amount as defined in the coupon (absolute value or a percent, depending on the discount type).
da_DK: Rabatbeløb som defineret i kuponen (absolut værdi eller en procent, afhængigt af rabattypen).

en: Discount type.
da_DK: Rabat type.

en: Log directory size
da_DK: Størrelse på logmappe

en: How log entries are being stored.
da_DK: Hvordan log entries gemmes.

en: Is logging enabled?
da_DK: Er logning aktiveret?

en: Create and save
da_DK: Opret og gem

en: Logging
da_DK: Logning

en: Invalid plugin slug provided in the plugins activated rule.
da_DK: Ugyldig plugin-slug angivet i reglen om aktiverede plugins.

en: Minimum severity level.
da_DK: Mindste sværhedsgrad.

en: The number of days log entries are retained.
da_DK: Antallet af dage, hvor logposter bevares.

en: The logging handler class.
da_DK: Klassen for logningshåndtering.

en: Logging.
da_DK: Logning.

en: The total size of the files in the log directory.
da_DK: Den samlede størrelse af filerne i log-biblioteket.

en: The minimum severity level of logs that will be stored.
da_DK: Den mindste sværhedsgrad for de logfiler, der skal gemmes.

en: How many days log entries will be kept before being auto-deleted.
da_DK: Hvor mange dage logposter skal gemmes, før de slettes automatisk.

en: Handler
da_DK: Behandler

note: translators: %s is a generated error message.
en: The image upload failed: "%s", creating the product without image
da_DK: Billeduploaden mislykkedes: "%s", oprettede varen uden billede

[ctx: block title]
en: Product Gallery (Beta)
da_DK: Varegalleri (Beta)

[ctx: block title]
en: Additional Fields
da_DK: Yderligere felter

[ctx: block title]
en: Additional information
da_DK: Yderligere information

[ctx: block keyword]
en: list
da_DK: liste

[ctx: block title]
en: Additional Field List
da_DK: Yderligere feltliste

[ctx: block description]
en: The linked product list.
da_DK: Den sammenkædede vareliste.

[ctx: block title]
en: Linked product list
da_DK: Sammenkædet vareliste

[ctx: block description]
en: Display the list of additional field values from the current order.
da_DK: Vis listen over ekstra feltværdier fra den aktuelle ordre.

[ctx: block description]
en: Display additional checkout fields from the 'contact' and 'order' locations.
da_DK: Vis yderligere checkout-felter fra 'kontakt'- og 'ordre'-placeringerne.

[ctx: block description]
en: Render additional fields in the 'Additional information' location.
da_DK: Gengiv yderligere felter i placeringen 'Yderligere oplysninger'.

[ctx: block keyword]
en: linked
da_DK: forbundet

[ctx: block description]
en: The product details section description.
da_DK: Beskrivelsen af varedetaljer.

[ctx: block title]
en: Product details section description
da_DK: Beskrivelse af varedetaljer

en: Un-schedule
da_DK: Fjern fra planlægning

en: Tip: By suggesting complementary products in the cart using cross-sells, you can significantly increase the average order value.
da_DK: Tip: Ved at foreslå supplerende varer i kurven ved hjælp af krydssalg, kan du øge den gennemsnitlige ordreværdi betydeligt.

note: translators: %1$s: "Learn more about linked products" link opening tag. %2$s: "Learn more about linked products" link closing tag.
en: By suggesting complementary products in the cart using cross-sells, you can significantly increase the average order value. %1$sLearn more about linked products%2$s
da_DK: Ved at foreslå supplerende varer i kurven ved hjælp af krydssalg kan du øge den gennemsnitlige ordreværdi betydeligt. %1$sLær mere om forbundne varer%2$s

en: Remove the currently scheduled action to delete expired transient files. Expired files won't be automatically deleted until the 'Schedule expired transient files cleanup' tool is run again.
da_DK: Fjern den aktuelt planlagte handling for at slette udløbne transiente filer. Udløbne filer slettes ikke automatisk, før værktøjet "Planlæg oprydning af udløbne transiente filer" køres igen.

en: Un-schedule expired transient files cleanup
da_DK: Fjern planlægning af oprydning af udløbne midlertidige filer

en: Re-schedule
da_DK: Lav en ny tidsplan

en: Schedule the action to delete expired transient files for running immediately. Subsequent actions will run once every 24h.
da_DK: Planlæg handlingen til at slette udløbne midlertidige filer, så den kører med det samme. Efterfølgende handlinger vil køre en gang hver 24. time.

en: Remove the currently scheduled action to delete expired transient files, then schedule it again for running immediately. Subsequent actions will run once every 24h.
da_DK: Fjern den aktuelt planlagte handling for at slette udløbne midlertidige filer, og planlæg den derefter igen til at køre med det samme. Efterfølgende handlinger vil køre en gang hver 24. time.

en: Schedule expired transient files cleanup
da_DK: Planlæg oprydning af udløbne transiente filer

en: Re-schedule expired transient files cleanup
da_DK: Genplanlæg oprydning af udløbne transiente filer

en: Unable to start synchronization. The link you followed may have expired.
da_DK: Synkroniseringen kan ikke startes. Det link, du fulgte, er muligvis udløbet.

en: Customer Email
da_DK: Kunde e-mail

en: Database settings
da_DK: Database indstillinger

en: Include downloads
da_DK: Inkluder downloads

en: Tip: Upsells are products that are extra profitable or better quality or more expensive. Experiment with combinations to boost sales.
da_DK: Tip: Opsalg er varer, der er ekstra rentable, af bedre kvalitet eller dyrere. Eksperimentér med kombinationer for at øge salget.

note: translators: %1$s: "Learn more about linked products" link opening tag. %2$s: "Learn more about linked products" link closing tag.
en: Upsells are typically products that are extra profitable or better quality or more expensive. Experiment with combinations to boost sales. %1$sLearn more about linked products%2$s
da_DK: Opsalg er typisk varer, der er ekstra rentable eller af bedre kvalitet eller dyrere. Eksperimenter med kombinationer for at øge salget. %1$sLær mere om forbundne varer%2$s

en: Linked products
da_DK: Tilknyttede varer

en: You do not have permission to manage logging settings.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at administrere logningsindstillinger.

note: translators: %s is the name of a table in the database.
en: Log entries are stored in this database table: %s
da_DK: Logposter gemmes i denne databasetabel: %s

en: File system settings
da_DK: Indstillinger for filsystemet

en: ⚠️ This directory does not appear to be writable.
da_DK: ⚠️ Denne mappe ser ikke ud til at være skrivbar.

note: translators: %s is a location in the filesystem.
en: Log files are stored in this directory: %s
da_DK: Logfiler er gemt i denne mappe: %s

en: A single physical or virtual product, e.g. a t-shirt or an eBook.
da_DK: En enkelt fysisk eller virtuel vare, f.eks. en t-shirt eller en e-bog.

en: Affiliate product
da_DK: Affiliate vare

en: No differences found.
da_DK: Ingen forskelle fundet.

note: translators: %d is an order ID.
en: Differences found for order %d:
da_DK: Forskelle fundet for ordre %d:

en: Level threshold
da_DK: Grænseværdi

en: This sets the minimum severity level of logs that will be stored. Lower severity levels will be ignored. "None" means all logs will be stored.
da_DK: Dette indstiller den mindste sværhedsgrad for de logfiler, der skal gemmes. Lavere sværhedsgrader vil blive ignoreret. "Ingen" betyder, at alle logfiler gemmes.

en: Log storage
da_DK: Loglager

en: Database (not recommended on live sites)
da_DK: Database (anbefales ikke på live-websteder)

en: A link to a product sold on a different website, e.g. brand collab.
da_DK: Et link til et vare, der sælges på et andet websted, f.eks. brand collab.

en: A set of products that go well together, e.g. camera kit.
da_DK: Et sæt varer, der passer godt sammen, f.eks. et kamerasæt.

note: translators: %1$s is the name of a code variable. %2$s is the name of a file.
en: This setting cannot be changed here because it is defined in the %1$s constant, probably in your %2$s file.
da_DK: Denne indstilling kan ikke ændres her, fordi den er defineret i %1$s-konstanten, sandsynligvis i din %2$s-fil.

en: This sets how many days log entries will be kept before being auto-deleted.
da_DK: Dette angiver, hvor mange dage logposter skal gemmes, før de slettes automatisk.

en: Retention period
da_DK: Opbevaringsperiode

note: translators: %s is the name of a filter hook.
en: This setting cannot be changed here because it is being set by a filter on the %s hook.
da_DK: Denne indstilling kan ikke ændres her, fordi den indstilles af et filter på %s-krogen.

en: This determines where log entries are saved.
da_DK: Dette bestemmer, hvor logposter gemmes.

note: translators: %s is the name of a code variable.
en: This setting cannot be changed here because it is defined in the %s constant.
da_DK: Denne indstilling kan ikke ændres her, fordi den er defineret i %s-konstanten.

en: Note that if this setting is changed, any log entries that have already been recorded will remain stored in their current location, but will not migrate.
da_DK: Bemærk, at hvis denne indstilling ændres, vil alle logposter, der allerede er registreret, forblive gemt på deres nuværende placering, men vil ikke blive overført.

en: File system (default)
da_DK: Filsystem (standard)

en: Logs settings
da_DK: Indstillinger for logfiler

note: translators: %s is a URL to another admin screen.
en: Logging is disabled. It can be enabled in <a href="%s">Logs Settings</a>.
da_DK: Logning er deaktiveret. Den kan aktiveres i <a href="%s">Logindstillinger</a>.

note: translators: %1$d is an order ID, %2$s is an error message.
en: An error occurred while computing a diff for order %1$d: %2$s
da_DK: Der opstod en fejl under beregningen af en forskel for ordre %1$d: %2$s

note: translators: %d is an order count.
en: Orders subject to cleanup: %d
da_DK: Ordrer med forbehold for oprydning: %d

note: translators: %d is an order count.
en: Unsynced orders: %d
da_DK: Usynkroniserede ordrer: %d

note: translators: %s is either 'yes' or 'no'.
en: Compatibility mode enabled?: %s
da_DK: Kompatibilitetstilstand aktiveret?: %s

note: translators: %s is either 'yes' or 'no'.
en: HPOS enabled?: %s
da_DK: HPOS aktiveret?: %s

note: translators: %1$s is a number of log files, %2$s is a slug-style name for a file.
en: %1$s log file from source %2$s was deleted. | %1$s log files from source %2$s were deleted.
da_DK[0]: %1$s logfil fra kilde %2$s blev slettet.
da_DK[1]: %1$s logfiler fra kilde %2$s blev slettet.

en: Boost international sales and save on FX fees. Accept 60+ local payment methods including Apple Pay and Google Pay.
da_DK: Boost det internationale salg, og spar på valutagebyrer. Accepter mere end 60 lokale betalingsmetoder, herunder Apple Pay og Google Pay.

en: Create "store credit" coupons for customers which are redeemable at checkout.
da_DK: Opret "shopkredit"-kuponer til kunder, som kan indløses ved kassen.

en: Create a unique URL that applies a discount and optionally adds one or more products to the customer's cart.
da_DK: Opret en unik URL, der anvender en rabat og eventuelt tilføjer et eller flere varer til kundens kurv.

en: Powerful, "all in one" solution for gift certificates, store credits, discount coupons and vouchers.
da_DK: Kraftfuld "alt i én"-løsning til gavekort, shopkreditter, rabatkuponer og vouchers.

en: Coupons for groups. Provides the option to have coupons that are restricted to group members or roles. Works with the free Groups plugin.
da_DK: Kuponer til grupper. Giver mulighed for at have kuponer, der er begrænset til gruppemedlemmer eller roller. Fungerer med det gratis Groups-plugin.

en: Give away a free item to any customer with the coupon code.
da_DK: Giv en gratis vare væk til enhver kunde med kuponkoden.

en: Sync your website's data like contacts, products, and orders over Salesforce CRM with Salesforce Integration for WooCommerce.
da_DK: Synkroniser dit websteds data som kontakter, varer og ordrer via Salesforce CRM med Salesforce Integration for WooCommerce.

en: Turn your product images into stunning videos that engage and convert audiences - no video experience required.
da_DK: Lav dine varebilleder om til fantastiske videoer, der engagerer og konverterer publikum - det kræver ingen erfaring med video.

en: Generate dynamic personalized coupons for your customers that increase purchase rates.
da_DK: Generer dynamiske, personlige kuponer til dine kunder, som øger købsraten.

en: Collect and showcase verified reviews that consumers trust.
da_DK: Indsaml og fremvis verificerede anmeldelser, som forbrugerne har tillid til.

en: Delight customers and boost organic sales with a special WooCommerce birthday email (and coupon!) on their special day.
da_DK: Glæd kunderne og øg det organiske salg med en særlig WooCommerce-fødselsdagsmail (og kupon!) på deres særlige dag.

en: Integrate your WooCommerce store with 5000+ cloud apps and services today. Trusted by 11,000+ users.
da_DK: Integrer din WooCommerce-webshop med 5000+ cloud-apps og -tjenester i dag. Betroet af 11.000+ brugere.

en: Harness data from WooCommerce to grow your business. Manage leads, customers, and segments, through automation, quotes, invoicing, billing, and email marketing. Power up your store with CRM.
da_DK: Udnyt data fra WooCommerce til at skabe vækst i din virksomhed. Administrer leads, kunder og segmenter gennem automatisering, tilbud, fakturering, fakturering og e-mailmarketing. Sæt strøm til din webshop med CRM.

en: Conversion
da_DK: Konvertering

en: Automations
da_DK: Automatiseringer

en: Sales channels
da_DK: Salgskanaler

en: Invalid layout template ID.
da_DK: Ugyldig layout skabelon ID.

note: translators: %1$s is the downloadable file path, %2$s is an opening link tag, %3%s is a closing link tag.
en: The downloadable file %s cannot be used as it does not exist on the server, or is not located within an approved directory. Please contact a site administrator for help. %2$sLearn more.%3$s
da_DK: Filen %s, der kan downloades, kan ikke bruges, da den ikke findes på serveren eller ikke er placeret i en godkendt mappe. Kontakt venligst en webstedsadministrator for at få hjælp. %2$sLær mere.%3$s

en: Grow your business on Pinterest! Use this official plugin to allow shoppers to Pin products while browsing your store, track conversions, and advertise on Pinterest.
da_DK: Opnå større salg på Pinterest! Brug dette officielle plugin til at give shoppere mulighed for at pinne varer, mens de ser på din webshop, spore konverteringer og annoncere på Pinterest.

en: Boost your organic sales by adding a customer referral program to your WooCommerce store.
da_DK: Øg dit organiske salg ved at tilføje et kundehenvisningsprogram til din WooCommerce-shop.

en: Sales of the marketing campaign.
da_DK: Salg fra marketingkampagnen.

en: Sorry, you cannot create dummy products.
da_DK: Du kan desværre ikke oprette dummy-varer.

en: Limit result set to specific product tag ids.
da_DK: Begræns resultatsættet til specifikke varetag-id'er.

en: Limit result set to specific product categorie ids.
da_DK: Begræns resultatsættet til specifikke varekategori-id'er.

en: Convert and retain customers with automated marketing that does the hard work for you.
da_DK: Konverter og fasthold kunder med automatiseret markedsføring, der gør det hårde arbejde for dig.

en: Send targeted campaigns, recover abandoned carts and more with Mailchimp.
da_DK: Send målrettede kampagner, find forladte indkøbskurve og meget mere med Mailchimp.

en: Create advertising campaigns and reach one billion global users with TikTok for WooCommerce.
da_DK: Opret reklamekampagner, og nå ud til en milliard globale brugere med TikTok til WooCommerce.

en: Override the "woocommerce_date_type" option that is used for the database date field considered for revenue reports.
da_DK: Tilsidesæt indstillingen "woocommerce_date_type", der bruges til databasens datofelt i forbindelse med omsætningsrapporter.

en: Area to get templates for.
da_DK: Område at få skabeloner til.

en: Limit result set to specific amount of suggested products.
da_DK: Begræns resultatsættet til et bestemt antal foreslåede varer.

en: Could not start the installation process. Reason:
da_DK: Kunne ikke starte installationsprocessen. Begrundelse:

[ctx: block title]
en: Product list
da_DK: Vareliste

[ctx: block description]
en: The product list.
da_DK: Varelisten.

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product collection by rating.
da_DK: Gør det muligt for kunderne at filtrere varesamlingen efter vurdering.

[ctx: block description]
en: The product section description.
da_DK: Sektion med varebeskrivelse.

[ctx: block title]
en: Product section description
da_DK: Varebeskrivelses-sektion

en: Total revenue
da_DK: Samlet omsætning

en: Total orders
da_DK: Ordrer i alt

en: Device type
da_DK: Enhedstype

en: Session page views
da_DK: Session sidevisninger

en: Hide details
da_DK: Skjul detaljer

en: Source type
da_DK: Kildetype

en: Order not found.
da_DK: Ordre blev ikke fundet.

en: This is the Customer Lifetime Value, or the total amount you have earned from this customer's orders.
da_DK: Dette er kundens livstidsværdi eller det samlede beløb, du har tjent på denne kundes ordrer.

en: Total number of non-cancelled, non-failed orders for this customer, including the current one.
da_DK: Det samlede antal ikke-annullerede, ikke-mislykkede ordrer for denne kunde, inklusive den aktuelle ordre.

en: The number of unique pages viewed by the customer prior to this order.
da_DK: Antallet af unikke sider, som kunden har set før denne ordre.

en: Additional fields to be persisted on the order.
da_DK: Yderligere felter, der skal bevares på ordren.

en: Web admin
da_DK: Webadministrator

en: Direct
da_DK: Direkte

note: translators: %s is the source value
en: Source: %s
da_DK: Kilde: %s

en: Match images
da_DK: Match billeder

en: Origin
da_DK: Kilde

note: translators: %s is the field name
en: Order attribution field: %s
da_DK: Ordretilskrivningsfelt: %s

note: translators: %s is the property type
en: Value of type %s was posted to the order attribution callback
da_DK: Værdien af typen %s blev bogført i tilbagekaldelsen af ordretilskrivning

en: Enable this feature to track and credit channels and campaigns that contribute to orders on your site
da_DK: Aktivér denne funktion for at spore og kreditere kanaler og kampagner, der bidrager til ordrer på dit websted

en: Show details
da_DK: Vis informationer

note: translators: %s is the source value
en: Referral: %s
da_DK: Henvist: %s

note: translators: %s is the source value
en: Organic: %s
da_DK: Organisk: %s

note: translators: %1$s: Downloads settings link opening tag. %2$s: Downloads settings link closing tag.
en: Add any files you'd like to make available for the customer to download after purchasing, such as instructions or warranty info. Store-wide updates can be managed in your %1$sproduct settings%2$s.
da_DK: Tilføj eventuelle filer, du gerne vil gøre tilgængelige for kunden, så de kan downloade dem efter købet, f.eks. instruktioner eller garantioplysninger. Opdateringer for hele webshoppen kan administreres i dine %1$svareindstillinger%2$s.

en: Set product featured image when uploaded image file name matches product SKU.
da_DK: Indstil varens fremhævede billede, når navnet på den uploadede billedfil matcher varens SKU.

en: Product image matching by SKU
da_DK: Matchning af varebilleder efter SKU

en: Make a collection of related products, enabling customers to purchase multiple items together.
da_DK: Lav en samling af relaterede varer, så kunderne kan købe flere varer sammen.

en: Products in this group
da_DK: Varer i denne gruppe

en: Mobile
da_DK: Mobil

en: Line #
da_DK: Linje #

note: translators: %s is a line number in a file.
en: Line %s
da_DK: Linje %s

en: Order is not an HPOS order.
da_DK: Ordre er ikke en HPOS-ordre.

note: translators: %d is an order ID.
en: %d is not a valid order ID.
da_DK: %d er ikke et gyldigt ordre-id.

en: Customer history
da_DK: Kundehistorik

note: Translators: %s order type name.
en: %s attribution
da_DK: %s tilskrivning

note: translators: %s is a number.
en: ⚠️ Only %s files can be searched at one time. Try filtering the file list before searching.
da_DK: ⚠️ Der kan kun søges i %s filer ad gangen. Prøv at filtrere fillisten, før du søger.

en: Search within these files
da_DK: Søg i disse filer

note: translators: %s is a number of log files.
en: %s expired log file was deleted. | %s expired log files were deleted.
da_DK[0]: %s udløbne logfil blev slettet.
da_DK[1]: %s udløbne logfiler blev slettet.

en: Matched Line
da_DK: Matchet linje

note: translators: %s is a number.
en: The number of search results has reached the limit of %s. Try refining your search.
da_DK: Antallet af søgeresultater har nået grænsen på %s. Prøv at indsnævre din søgning.

en: Could not write to the temp directory. Try downloading files one at a time instead.
da_DK: Kunne ikke skrive til den midlertidige mappe. Prøv at downloade filer én ad gangen i stedet.

en: Could not access the specified files.
da_DK: Kunne ikke få adgang til de angivne filer.

en: Multiple files match this ID.
da_DK: Flere filer matcher dette id.

note: translators: %d is the number of orders that were cleaned up.
en: Cleanup completed for %d order. | Cleanup completed for %d orders.
da_DK[0]: Oprydning afsluttet for %d ordre.
da_DK[1]: Oprydning afsluttet for %d ordrer.

note: translators: %1$d is an order ID, %2$s is an error message.
en: An error occurred while cleaning up order %1$d: %2$s
da_DK: Der opstod en fejl under oprydning af ordre %1$d: %2$s

en: Order Attribution
da_DK: Ordretilskrivning

en: No search results.
da_DK: Ingen søgeresultater.

en: Could not access file.
da_DK: Kunne ikke få adgang til filen.

en: Free Plan Available
da_DK: Gratis abonnement tilgængeligt

note: translators: %d is an order ID.
en: Cleanup completed for order %d.
da_DK: Oprydning afsluttet for ordre %d.

note: translators: %d is the number of orders to clean up.
en: Starting cleanup for %d order... | Starting cleanup for %d orders...
da_DK[0]: Starter oprydning for %d ordre...
da_DK[1]: Starter oprydning for %d ordrer...

en: HPOS cleanup
da_DK: Oprydning i HPOS

en: No orders to cleanup.
da_DK: Ingen ordrer om oprydning.

en: Cleanup can only be performed when HPOS is active and compatibility mode is disabled.
da_DK: Oprydning kan kun udføres, når HPOS er aktiv, og kompatibilitetstilstand er deaktiveret.

note: translators: %s is field key.
en: The field %s is required.
da_DK: Feltet %s er påkrævet.

note: translators: %1$s is field key, %2$s location.
en: The field %1$s is invalid for the location %2$s.
da_DK: Feltet %1$s er ugyldigt for lokationen %2$s.

note: translators: % is field key.
en: The field %s is invalid.
da_DK: Feltet %s er ugyldigt.

note: translators: %1$d is referring to rating value. Example: Rated 4 out of 5.
en: Rated %1$d out of 5
da_DK: Bedømmelse %1$d ud af 5

en: Shop the sale
da_DK: Shop udsalget

en: Built-in Tax & Duties paperwork
da_DK: Indbygget papirarbejde med skatter og afgifter

en: Branded tracking experience
da_DK: Branded tracking-oplevelse

en: Seamless order sync and label printing
da_DK: Problemfri ordresynkronisering og labeludskrivning

en: Highly discounted shipping rates
da_DK: Stærkt nedsatte fragtpriser

en: Simplified shipping with:
da_DK: Forenklet forsendelse med:

note: translators: Payment gateway enabled notification email subject. %s1: Site title, $s2: Gateway title.
en: [%1$s] Payment gateway "%2$s" enabled
da_DK: [%1$s] Betalingsgateway "%2$s" aktiveret

note: translators: Payment gateway enabled notification email. 1: Username, 2: Gateway Title, 3: Site URL, 4: Gateway Settings URL, 5: Admin Email, 6: Site Name, 7: Site URL.
en: Howdy %1$s,
    
    The payment gateway "%2$s" was just enabled on this site:
    %3$s
    
    If this was intentional you can safely ignore and delete this email.
    
    If you did not enable this payment gateway, please log in to your site and consider disabling it here:
    %4$s
    
    This email has been sent to %5$s
    
    Regards,
    All at %6$s
    %7$s
da_DK: Hej %1$s,
    
    Betalingsgatewayen "%2$s" blev netop aktiveret på dette websted:
    %3$s
    
    Hvis dette var med vilje, kan du roligt ignorere og slette denne e-mail.
    
    Hvis du ikke har aktiveret denne betalingsgateway, skal du logge ind på dit websted og overveje at deaktivere den her:
    %4$s
    
    Denne e-mail er blevet sendt til %5$s
    
    Hilsen
    Alt på %6$s
    %7$s

en: You do not have permission to manage log entries.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at administrere logposter.

en: Hide context
da_DK: Skjul kontekst

en: Show context
da_DK: Vis kontekst

en: Context
da_DK: Kontekst

en: Additional context
da_DK: Yderligere kontekst

en: There was an error getting the install URL for this product.
da_DK: Der opstod en fejl, da vi fik installations-URL'en til denne vare.

en: This product is already installed.
da_DK: Denne vare er allerede installeret.

[ctx: block keyword]
en: Product Collection
da_DK: Kollektion af varer

[ctx: block title]
en: No results
da_DK: Ingen resultater

[ctx: block description]
en: The contents of this block will display when there are no products found.
da_DK: Indholdet af denne blok vises, når der ikke er fundet nogen varer.

[ctx: block title]
en: Rating Filter
da_DK: Bedømmelsesfilter

en: Refresh
da_DK: Genindlæs

en: Subscribe
da_DK: Abonnér

note: translators: %s is the audio player icon. translators: %s is the social service name.
en: %s icon
da_DK: %s ikon

en: This product will not trigger your customer's shipping calculator in cart or at checkout. This product also won't require your customers to enter their shipping details at checkout. <a href="https://woocommerce.com/document/managing-products/#adding-a-virtual-product" target="_blank" rel="noreferrer">Read more about virtual products</a>.
da_DK: Denne vare udløser ikke din kundes forsendelsesberegner i indkøbskurven eller ved kassen. Denne vare kræver heller ikke, at dine kunder indtaster deres forsendelsesoplysninger ved kassen. <a href="https://woocommerce.com/document/managing-products/#adding-a-virtual-product" target="_blank" rel="noreferrer">Læs mere om virtuelle varer</a>.

en: This product has options, such as size or color. You can now manage each variation's shipping settings and other details individually.
da_DK: Denne vare har muligheder såsom størrelse eller farve. Du kan nu administrere hver variants forsendelsesindstillinger og andre oplysninger individuelt.

en: This product has options, such as size or color. You can now manage each variation's inventory and other details individually.
da_DK: Denne vare har muligheder såsom størrelse eller farve. Du kan nu administrere hver variants lagerbeholdning og andre detaljer individuelt.

en: This product has options, such as size or color. You can manage each variation's images, downloads, and other details individually.
da_DK: Denne vare har muligheder såsom størrelse eller farve. Du kan administrere hver variants billeder, downloads og andre detaljer individuelt.

en: This variation will not trigger your customer's shipping calculator in cart or at checkout. This product also won't require your customers to enter their shipping details at checkout. <a href="https://woocommerce.com/document/managing-products/#adding-a-virtual-product" target="_blank" rel="noreferrer">Read more about virtual products</a>.
da_DK: Denne variant udløser ikke din kundes forsendelsesberegner i indkøbskurven eller ved betaling. Denne vare kræver heller ikke, at dine kunder indtaster deres leveringsoplysninger ved betaling. <a href="https://woocommerce.com/document/managing-products/#adding-a-virtual-product" target="_blank" rel="noreferrer">Læs mere om virtuelle varer</a>.

en: Buy button
da_DK: Køb-knap

en: Buy button text
da_DK: Tekst til købsknap

en: Help customers find this product by assigning it to categories, adding extra details, and managing its visibility in your store and other channels.
da_DK: Hjælp kunderne med at finde denne vare ved at tildele det til kategorier, tilføje ekstra detaljer og styre dets synlighed i din webshop og andre kanaler.

en: Link to the external product is an invalid URL.
da_DK: Linket til den eksterne vare er en ugyldig URL.

en: Enter the external URL to the product
da_DK: Indtast den eksterne URL til varen

en: Link to the external product
da_DK: Link til den eksterne vare

en: Add a link and choose a label for the button linked to a product sold elsewhere.
da_DK: Tilføj et link, og vælg en etiket til den knap, der er knyttet til en vare, der sælges et andet sted.

en: Current
da_DK: Nuværende

en: Date modified
da_DK: Ændringsdato

en: This file does not exist.
da_DK: Denne fil eksisterer ikke

note: translators: %s is a number of files.
en: %s log file deleted. | %s log files deleted.
da_DK[0]: %s Logfil slettet.
da_DK[1]: %s Logfiler slettet.

en: You do not have permission to manage log files.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at administrere logfiler.

en: File rotations:
da_DK: Filrotationer:

note: translators: %s is the name of a log file.
en: Viewing log file %s
da_DK: Visning af logfil %s

en: Delete this log file permanently?
da_DK: Slette denne logfil permanent?

en: Return to the file list.
da_DK: Vend tilbage til fillisten.

en: Browse log files
da_DK: Gennemse logfiler

note: translators: 1. a date, 2. a slug-style name for a file.
en: Select the %1$s log file for %2$s
da_DK: Vælg den %1$s logfil for %2$s

en: Filter by log source
da_DK: Filtrer efter logkilde

en: No log files found.
da_DK: Der blev ikke fundet nogen logfiler.

en: Could not access the log file directory.
da_DK: Kunne ikke få adgang til logfilmappen.

note: translators: 1: WC_Logger::log 2: level
en: %1$s was called with an invalid event type "%2$s".
da_DK: %1$s blev kaldt med en ugyldig hændelsestype "%2$s".

en: File size
da_DK: Filstørrelse

note: translators: %1$s is the name of the hook to be enqueued, %2$s is the exception message.
en: Caught exception while enqueuing action "%1$s": %2$s
da_DK: Fanget undtagelse under oprettelse af handling "%1$s": %2$s

en: e.g. Local pickup
da_DK: f.eks. lokal afhentning

en: Customers will need to spend this amount to get free shipping.
da_DK: Kunderne skal bruge dette beløb for at få gratis fragt.

en: Attribute terms.
da_DK: Navne for egenskaber.

en: WooCommerce Store Identifier.
da_DK: WooCommerce webshopidentifikator.

en: A minimum order amount AND coupon
da_DK: Et minimumsbestillingsbeløb OG en kupon

en: A minimum order amount OR coupon
da_DK: Et minimumsbestillingsbeløb ELLER en kupon

en: No requirement
da_DK: Intet krav

en: Free shipping requires
da_DK: Gratis forsendelse kræver

en: e.g. Free shipping
da_DK: f.eks. gratis forsendelse

en: Charge a flat rate per item, or enter a cost formula to charge a percentage based cost or a minimum fee. Learn more about
da_DK: Opkræv en fast sats pr. vare, eller indtast en omkostningsformel for at opkræve en procentbaseret pris eller et minimumsgebyr. Få mere at vide om

en: e.g. Standard national
da_DK: f.eks. Standard national

en: Your customers will see the name of this shipping method during checkout.
da_DK: Dine kunder vil se navnet på denne forsendelsesmetode under betaling.

en: advanced costs
da_DK: avancerede omkostninger

en: Please enter a valid number.
da_DK: Indtast venligst et gyldigt nummer.

note: translators: %s: URL for link
en: These costs can optionally be added based on the <a target="_blank" href="%s">product shipping class</a>. Learn more about <a target="_blank" href="https://woocommerce.com/document/flat-rate-shipping/#shipping-classes">setting shipping class costs</a>.
da_DK: Disse omkostninger kan eventuelt tilføjes baseret på <a target="_blank" href="%s">varens forsendelsesklasse</a>. Få mere at vide om <a target="_blank" href="https://woocommerce.com/document/flat-rate-shipping/#shipping-classes">indstilling af forsendelsesklasseomkostninger</a>.

note: translators: %s: Product title
en: Add to cart: &ldquo;%s&rdquo;
da_DK: Læg i kurv: &ldquo;%s&rdquo;

en: An optional zone you can use to set the shipping method(s) available to any regions that have not been listed above.
da_DK: En valgfri zone, som du kan bruge til at angive den eller de forsendelsesmetoder, der er tilgængelige for alle regioner, der ikke er angivet ovenfor.

en: A shipping zone consists of the region(s) you'd like to ship to and the shipping method(s) offered. A shopper can only be matched to one zone, and we'll use their shipping address to show them the methods available in their area.
da_DK: En forsendelseszone består af den eller de regioner, du ønsker at sende til, samt de forsendelsesmetoder, der tilbydes. En kunde kan kun matches med én zone, og vi vil bruge deres forsendelsesadresse til at vise dem de metoder, der er tilgængelige i deres område.

note: translators: %s: shipping method title
en: Set up %s
da_DK: Konfigurer %s

en: Add zone
da_DK: Tilføj zone

en: STEP 1 OF 2
da_DK: TRIN 1 AF 2

en: Create shipping method
da_DK: Opret forsendelsesmetode

en: STEP 2 OF 2
da_DK: TRIN 2 AF 2

en: Add shipping class costs
da_DK: Tilføj omkostninger til forsendelsesklasse

en: Add the shipping methods you'd like to make available to customers in this zone.
da_DK: Tilføj de forsendelsesmetoder, du gerne vil gøre tilgængelige for kunder i denne zone.

en: List the regions you'd like to include in your shipping zone. Customers will be matched against these regions.
da_DK: Angiv de regioner, du gerne vil inkludere i din leveringszone. Kunderne vil blive matchet med disse regioner.

en: Give your zone a name! E.g. Local, or Worldwide.
da_DK: Giv din zone et navn! F.eks. Lokal eller Verdensomspændende.

en: e.g. For heavy items requiring higher postage
da_DK: f.eks. for tunge forsendelser, der kræver højere porto

en: Slug (unique identifier) can be left blank and auto-generated, or you can enter one
da_DK: Slug (unik identifikator) kan stå tom og genereres automatisk, eller du kan indtaste en

en: e.g. heavy-packages
da_DK: f.eks. tunge pakker

en: Give your shipping class a name for easy identification
da_DK: Giv din forsendelsesklasse et navn, så den er nem at identificere

en: e.g. Heavy
da_DK: f.eks. tung

en: Classes
da_DK: Klasser

en: Use shipping classes to customize the shipping rates for different groups of products, such as heavy items that require higher postage fees.
da_DK: Brug forsendelsesklasser til at tilpasse forsendelsespriserne for forskellige varegrupper, f.eks. tunge varer, der kræver højere porto.

en: Unknown error
da_DK: Ukendt fejl

en: Subscription not found
da_DK: Abonnement kunne ikke findes

en: There was an error activating this theme.
da_DK: Der opstod en fejl under aktivering af dette tema.

en: There was an error activating this plugin.
da_DK: Der opstod en fejl ved aktivering af dette plugin.

en: There was an error disconnecting your subscription. Please try again.
da_DK: Der opstod en fejl under afbrydelsen af dit abonnement. Prøv igen.

en: Your subscription has been disconnected.
da_DK: Dit abonnement er blevet afbrudt.

en: There was an error connecting your subscription. Please try again.
da_DK: Der opstod en fejl under tilslutningen af dit abonnement. Prøv igen.

en: Your subscription has been connected.
da_DK: Dit abonnement er blevet tilknyttet.

en: This product has been activated.
da_DK: Denne vare er blevet aktiveret.

en: This product is already active.
da_DK: Denne vare er allerede aktivt.

en: This product is not installed.
da_DK: Denne vare er ikke installeret.

en: We couldn't find a subscription for this product.
da_DK: Vi kunne ikke finde et abonnement på denne vare.

note: translators: %1$s Coupon codes, %2$s Reason
en: "%1$s" was removed from the cart. %2$s
da_DK: "%1$s" blev fjernet fra kurven. %2$s

[ctx: block description]
en: Displays WooCommerce page content.
da_DK: Viser WooCommerce-sideindhold.

[ctx: block title]
en: WooCommerce Page
da_DK: WooCommerce side

[ctx: block keyword]
en: text
da_DK: tekst

[ctx: block keyword]
en: number
da_DK: nummer

[ctx: block description]
en: Display the items purchased and order totals.
da_DK: Vis de købte varer og ordretotaler.

[ctx: block description]
en: Display the order details section.
da_DK: Vis afsnittet med ordreoplysninger.

[ctx: block title]
en: Order Totals Section
da_DK: Sektionen Ordretotaler

[ctx: block description]
en: Display the order summary on the order confirmation page.
da_DK: Vis ordreoversigten på ordrebekræftelsessiden.

[ctx: block description]
en: Display a "thank you" message, or a sentence regarding the current order status.
da_DK: Vis en "tak"-besked eller en sætning vedrørende den aktuelle ordrestatus.

[ctx: block title]
en: Order Status
da_DK: Ordrestatus

[ctx: block description]
en: Display links to purchased downloads.
da_DK: Vis links til købte downloads.

[ctx: block title]
en: Order Downloads
da_DK: Bestil downloads

[ctx: block title]
en: Downloads Section
da_DK: Sektionen Downloads

[ctx: block description]
en: Display the order confirmation billing address.
da_DK: Vis faktureringsadressen for ordrebekræftelsen.

[ctx: block description]
en: Displays additional information provided by third-party extensions for the current order.
da_DK: Viser yderligere oplysninger fra tredjepartsudvidelser for den aktuelle ordre.

[ctx: block title]
en: Additional Information
da_DK: Yderligere Information

[ctx: block description]
en: Renders classic WooCommerce shortcodes.
da_DK: Gengiver klassiske WooCommerce-kortkoder.

[ctx: block title]
en: Classic Shortcode
da_DK: Klassisk kortkode

[ctx: block title]
en: Shipping Address Section
da_DK: Leveringsadressesektion

[ctx: block title]
en: Order Totals
da_DK: Ordretotal

[ctx: block title]
en: Billing Address Section
da_DK: Sektionen Faktureringsadresse

[ctx: block description]
en: Display the order confirmation billing section.
da_DK: Vis faktureringssektionen for ordrebekræftelse.

[ctx: block description]
en: Display the order confirmation shipping section.
da_DK: Vis afsnittet om forsendelse i ordrebekræftelsen.

[ctx: block description]
en: Display the order confirmation shipping address.
da_DK: Vis leveringsadressen for ordrebekræftelsen.

[ctx: block description]
en: Display the downloadable products section.
da_DK: Vis sektionen med varer, der kan downloades.

[ctx: block description]
en: The product downloads.
da_DK: Varen downloades.

[ctx: block title]
en: Product downloads
da_DK: Downloads af varer

[ctx: block description]
en: A text field for use in the product editor.
da_DK: Et tekstfelt til brug i vareeditoren.

[ctx: block title]
en: Product text field
da_DK: Tekstfelt til vare

[ctx: block description]
en: A reusable number field for the product editor.
da_DK: Et genanvendeligt nummerfelt til vareeditoren.

[ctx: block title]
en: Product number control
da_DK: Kontrol af varenummer

[ctx: block description]
en: A reusable checkbox for the product editor.
da_DK: Et genanvendeligt afkrydsningsfelt til vareeditoren.

en: days
da_DK: dage

en: Themes
da_DK: Temaer

en: Search results
da_DK: Søgeresultater

en: Background sync is enabled.
da_DK: Baggrundssynkronisering er aktiveret.

en: Add any files you'd like to make available for the customer to download after purchasing, such as instructions or warranty info.
da_DK: Tilføj de filer, du vil gøre tilgængelige, så kunden kan downloade dem efter købet, f.eks. instruktioner eller garantioplysninger.

en: Add and manage attributes used for product options, such as size and color.
da_DK: Tilføj og administrer egenskaber, der bruges til varevarianter, fx størrelse og farve.

en: This variation requires shipping or pickup
da_DK: Denne variant kræver forsendelse eller afhentning

en: Variation details
da_DK: Variantinformationer

en: <strong>You’re editing details specific to this variation.</strong> Some information, like description and images, will be inherited from the main product, <noticeLink><parentProductName/></noticeLink>.
da_DK: <strong>Du redigerer informationer, der er specifikke for denne variant.</strong> Nogle oplysninger såsom beskrivelse og billeder, vil blive arvet fra den overordnede vare, <noticeLink><parentProductName/></noticeLink>.

en: This product requires shipping or pickup
da_DK: Denne vare kræver forsendelse eller afhentning

en: Same as main product
da_DK: Samme som hovedvaren

en: Good news! WooCommerce Tax can automate your sales tax calculations for you.
da_DK: Gode nyheder! WooCommerce Tax kan automatisere dine momsberegninger for dig.

en: Template for the product variation form
da_DK: Skabelon til formularen for varevarianten

en: Product Variation Template
da_DK: Skabelon til varevariant

[ctx: Template name]
en: Page: Checkout
da_DK: Side: Betaling

[ctx: Template name]
en: Page: Cart
da_DK: Side: Kurv

en: The item type.
da_DK: Elementtypen.

en: Confirm email and view order
da_DK: Bekræft e-mail og se ordre

en: Alternatively, confirm the email address linked to the order below.
da_DK: Alternativt kan du bekræfte den e-mailadresse, der er knyttet til ordren nedenfor.

note: translators: 1: opening a link tag 2: closing a link tag
en: Have an account with us? %1$sLog in here%2$s to view your order.
da_DK: Har du en konto hos os? %1$sLog ind her%2$s for at se din ordre.

en: Great news! Your order has been received, and a confirmation will be sent to your email address.
da_DK: Gode nyheder! Din ordre er modtaget, og en bekræftelse vil blive sendt til din e-mailadresse.

en: If you've just placed an order, give your email a quick check for the confirmation.
da_DK: Hvis du lige har afgivet en ordre, skal du give din e-mail et hurtigt tjek for bekræftelsen.

en: Please check your email for the order confirmation.
da_DK: Tjek venligst din e-mail for ordrebekræftelsen.

en: Try again
da_DK: Prøv igen

en: Your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction. Please attempt your purchase again.
da_DK: Din ordre kan ikke behandles, da den oprindelige bank/forhandler har afvist din transaktion. Prøv venligst at købe igen.

en: Thank you. Your order has been fulfilled.
da_DK: Tak. Din ordre er blevet opfyldt.

note: translators: %s: date and time of the order refund.
en: Your order was refunded %s.
da_DK: Din ordre blev refunderet %s.

en: Your order has been cancelled.
da_DK: Din ordre er blevet annulleret.

note: translators: 1: opening a link tag 2: closing a link tag
en: Have an account with us? %1$sLog in here to view your order details%2$s.
da_DK: Har du en konto hos os? %1$sLog ind her for at se dine ordredetaljer%2$s.

en: Failed to fetch dummy products.
da_DK: Kunne ikke hente dummy-varer.

en: The Order Confirmation template serves as a receipt and confirmation of a successful purchase. It includes a summary of the ordered items, shipping, billing, and totals.
da_DK: Skabelonen Ordrebekræftelse fungerer som en kvittering og bekræftelse på et vellykket køb. Den indeholder en oversigt over de bestilte varer, forsendelse, fakturering og totaler.

en: Attribute term.
da_DK: Navn for egenskab.

en: Limit result set to products with specified attributes.
da_DK: Begræns søgeresultat til varer med angivne egenskaber.

en: Default values for generated variations.
da_DK: Standardværdier for genererede varianter.

en: Placeholder image used to represent a product being showcased.
da_DK: Pladsholderbillede, der bruges til at repræsentere en vare, der fremvises.

en: Placeholder image used to represent products being showcased under the social media icons. 4 out of 4.
da_DK: Pladsholderbillede, der bruges til at repræsentere varer, der vises under ikonerne på de sociale medier. 4 ud af 4.

en: Placeholder image used to represent products being showcased under the social media icons. 3 out of 4.
da_DK: Pladsholderbillede, der bruges til at repræsentere varer, der vises under ikonerne på de sociale medier. 3 ud af 4.

en: Placeholder image used to represent products being showcased under the social media icons. 2 out of 4.
da_DK: Pladsholderbillede, der bruges til at repræsentere varer, der vises under ikonerne for sociale medier. 2 ud af 4.

en: Placeholder image used to represent products being showcased under the social media icons. 1 out of 4.
da_DK: Pladsholderbillede, der bruges til at repræsentere varer, der fremvises under ikonerne for sociale medier. 1 ud af 4.

en: Learn about new products and discounts
da_DK: Lær om nye varer og rabatter

note: Translators: %s Page contents.
en: Page where shoppers go to finalize their purchase
da_DK: Side, hvor kunderne går hen for at afslutte deres køb

note: Translators: %s Page contents.
en: Page where shoppers review their shopping cart
da_DK: Side, hvor kunder gennemgår deres indkøbskurv

note: translators: Placeholders are URLs.
en: ⚠️ The WooCommerce Legacy REST API has been removed from WooCommerce, this will cause <a href="%1$s">webhooks on this site that are configured to use the Legacy REST API</a> to stop working. <a target="_blank" href="%2$s">A separate WooCommerce extension is available</a> to allow these webhooks to keep using the Legacy REST API without interruption. You can also edit these webhooks to use the current REST API version to generate the payload instead. <b><a target="_blank" href="%3$s">Learn more about this change.</a></b>
da_DK: ⚠️ WooCommerce Legacy REST API er blevet fjernet fra WooCommerce, dette vil medføre, <a href="%1$s">at webhooks på dette websted, der er konfigureret til at bruge Legacy REST API,</a> holder op med at fungere. <a target="_blank" href="%2$s">En separat WooCommerce-udvidelse er tilgængelig</a> for at tillade disse webhooks at fortsætte med at bruge Legacy REST API uden afbrydelse. Du kan også redigere disse webhooks for at bruge den aktuelle REST API-version til at generere nyttedataene i stedet. <b><a target="_blank" href="%3$s">Få flere oplysninger om denne ændring.</a></b>

en: WooCommerce webhooks that use the Legacy REST API are unsupported
da_DK: WooCommerce-webhooks, der bruger den ældre REST API, understøttes ikke

[ctx: block description]
en: Display next and previous buttons.
da_DK: Vis knapperne Næste og Forrige.

[ctx: block title]
en: Next/Previous Buttons
da_DK: Knapperne næste/forrige

[ctx: block keyword]
en: taxonomy
da_DK: kategori

[ctx: block description]
en: A block that displays a taxonomy field, allowing searching, selection, and creation of new items
da_DK: En blok, der viser et taksonomifelt, der tillader søgning, valg og oprettelse af nye elementer

[ctx: block title]
en: Taxonomy
da_DK: Taksonomi

[ctx: block title]
en: Product Tag
da_DK: Vare tag

note: translators: %s is the audio player icon.
en: Audio
da_DK: Lyd

en: HPOS disabled.
da_DK: HPOS deaktiveret.

en: HPOS could not be disabled.
da_DK: HPOS kunne ikke deaktiveres.

en: HPOS is already disabled.
da_DK: HPOS er allerede deaktiveret.

en: Running pre-disable checks...
da_DK: Kører kontrol før deaktivering...

en: HPOS could not be enabled.
da_DK: HPOS kunne ikke aktiveres.

en: HPOS enabled.
da_DK: HPOS aktiveret.

en: HPOS is already enabled.
da_DK: HPOS er allerede aktiveret.

en: HPOS pre-checks failed, please see the errors above
da_DK: HPOS-forhåndskontroller mislykkedes, se fejlene ovenfor

note: translators: %s is the command to run (wp wc cot sync).
en: [Failed] There are orders pending sync. Please run `%s` to sync pending orders.
da_DK: [Mislykkedes] Der er ordrer, der afventer synkronisering. Kør venligst '%s' for at synkronisere afventende ordrer.

en: [Failed] Orders table could not be created.
da_DK: [Mislykkedes] Ordretabellen kunne ikke oprettes.

en: Orders table created.
da_DK: Ordretabellen oprettet.

en: Order data storage
da_DK: Lagringsmetode for ordredata

en: [Failed] Some installed plugins are incompatible. Please review the plugins by going to WooCommerce > Settings > Advanced > Features and see the "Order data storage" section.
da_DK: [Mislykkedes] Nogle installerede plugins er inkompatible. Gennemgå plugins ved at gå til WooCommerce > Indstillinger > Avanceret > Funktioner og se afsnittet "Lagringsmetode for ordredata".

en: WordPress posts storage (legacy)
da_DK: Standardmetode for lagring af WordPress-indlæg (ældre)

en: High-performance order storage (recommended)
da_DK: Højtydende ordrelagring, HPOS (anbefales)

note: translators: %s: Search query.
en: Search results for: %s
da_DK: Søgeresultater for: %s

en: Orders table does not exist. Creating...
da_DK: Ordretabellen findes ikke. Opretter...

en: New, faster way to find extensions and themes for your WooCommerce store
da_DK: Ny, hurtigere måde at finde udvidelser og temaer til din WooCommerce-webshop

en: [Failed] The orders table does not exist and this is not a new shop. Please create the table by going to WooCommerce > Settings > Advanced > Features and enabling sync.
da_DK: [Mislykkedes] Ordretabellen findes ikke og dette er ikke en ny webshop. Opret tabellen ved at gå til WooCommerce > Indstillinger > Avanceret > Funktioner og aktivér synkronisering.

en: [Failed] This is not a new shop, but --for-new-shop flag was passed.
da_DK: [Mislykket] Dette er ikke en ny webshop, men --for-new-shop-flaget blev sendt.

en: Orders table does not exist.
da_DK: Ordretabellen findes ikke.

en: Custom order tables could not be created.
da_DK: Brugerdefinerede ordretabeller kunne ikke oprettes.

en: Custom order tables were created successfully.
da_DK: Brugerdefinerede ordretabeller blev oprettet.

en: Create new category
da_DK: Opret ny kategori

en: The theme you are currently using is not compatible.
da_DK: Det tema, du bruger i øjeblikket, er ikke kompatibelt.

en: Choose a theme that best fits your brand's look and feel, then make it your own. Change the colors, add your logo, and create pages.
da_DK: Vælg et tema, der passer bedst til dit brands udseende og følelse, og gør det derefter til dit eget. Skift farver, tilføj dit logo, og opret sider.

en: Choose your theme
da_DK: Vælg dit tema

en: Placeholder image with the avatar of the user who is writing the testimonial.
da_DK: Pladsholderbillede med avataren for den bruger, der skriver udtalelsen.

en: Join the community
da_DK: Bliv en del af fællesskabet

en: Venezuelan bol&iacute;var (2008–2018)
da_DK: Venezuelansk bolívar (2008-2018)

note: translators: %s: WC_DELIMITER
en: Enter some descriptive text. Use “%s” to separate different values.
da_DK: Indtast noget beskrivende tekst. Brug "%s" til at adskille forskellige værdier.

en: Select values
da_DK: Vælg egenskaber

en: Limit result set to products with or without price.
da_DK: Begræns søgeresultatet til varer med eller uden pris.

note: translators: %1$s: Learn more link opening tag. %2$s: Learn more link closing tag.
en: Per your %1$sstore settings%2$s, inventory management is <strong>disabled</strong>.
da_DK: I henhold til dine %1$swebshopsindstillinger%2$s er lagerstyring <strong>deaktiveret</strong>.

en: Running pre-enable checks...
da_DK: Kører kontroller forud for aktivering…

en: These account details will be displayed within the order thank you page and confirmation email.
da_DK: Disse kontooplysninger vil blive vist på "Tak for ordren"-siden og bekræftelsesemailen.

en: Custom order tables does not exist, creating...
da_DK: Brugerdefinerede ordretabeller findes ikke, opretter...

en: Shown to customers on the product page.
da_DK: Vises for kunderne på varesiden.

en: Template for the simple product form
da_DK: Skabelon til den enkle vareformular

en: Simple Product Template
da_DK: Enkel vareskabelon

en: Discover ways of extending your store with a tour of the Woo Marketplace
da_DK: Opdag måder at udvide din webshop på med en rundvisning på Woo Marketplace

[ctx: block title]
en: Thumbnails
da_DK: Miniaturebilleder

[ctx: block description]
en: Display the Thumbnails of a product.
da_DK: Vis miniaturebillederne af en vare.

[ctx: block description]
en: Display the Large Image of a product.
da_DK: Vis det store billede af en vare.

[ctx: block title]
en: Large Image
da_DK: Stort billede

[ctx: block keyword]
en: Products (Beta)
da_DK: Varer (Beta)

[ctx: block title]
en: Mini-Cart
da_DK: Minikurv

[ctx: block keyword]
en: password
da_DK: adgangskode

[ctx: block keyword]
en: notice
da_DK: bemærkning

[ctx: block keyword]
en: catalog
da_DK: katalog

[ctx: block title]
en: Product catalog visibility
da_DK: Synlighed af varekatalog

[ctx: block title]
en: Notice
da_DK: Meddelelse

[ctx: block title]
en: Product password
da_DK: Vareadgangskode

[ctx: block title]
en: Product variations options
da_DK: Indstillinger for varevarianter

[ctx: block description]
en: Display a button for shoppers to quickly view their cart.
da_DK: Vis en knap, så kunderne hurtigt kan se deres indkøbskurv.

[ctx: block description]
en: Allow customers to breeze through with quick payment options.
da_DK: Giv kunderne mulighed for at komme hurtigt igennem med hurtige betalingsmuligheder.

[ctx: block description]
en: Notice description
da_DK: Beskrivelse af meddelelse

[ctx: block description]
en: The product variations options.
da_DK: Mulighederne for varevarianter.

[ctx: block description]
en: The product variations items.
da_DK: Antallet af varevarianter.

[ctx: block title]
en: Product variations items
da_DK: Antal varevarianter

[ctx: block description]
en: Display the review count of a product
da_DK: Vis antallet af anmeldelser af en vare

[ctx: block title]
en: Product Rating Counter
da_DK: Tæller til varevurdering

[ctx: block description]
en: Display the average rating of a product
da_DK: Vis den gennemsnitlige vurdering af en vare

[ctx: block title]
en: Product Average Rating (Beta)
da_DK: Varens gennemsnitlige bedømmelse (Beta)

[ctx: block description]
en: A checkbox and an input to type a password to view a product.
da_DK: Et afkrydsningsfelt og et input til at skrive en adgangskode for at se en vare.

[ctx: block description]
en: A checkbox to manage the catalog visibility of the product.
da_DK: Et afkrydsningsfelt til at styre varens synlighed på webshoppen.

en: Organization
da_DK: Organisation

en: Require a password
da_DK: Kræv en adgangskode

en: Hide from search results
da_DK: Skjul fra søgeresultater

en: Hide in product catalog
da_DK: Skjul i varekataloget

en: Product catalog
da_DK: Varekatalog

en: Go to Variations
da_DK: Gå til varianter

en: Status of the order.
da_DK: Status for ordren.

en: Total tax on items in the order.
da_DK: Total moms på varer i ordren.

en: Total price of items in the order.
da_DK: Totale pris af varerne i ordren.

en: Customize your store
da_DK: Tilpas din webshop

en: Subtotal of the order.
da_DK: Subtotal af ordre.

en: Unique identifier for the fee within the cart
da_DK: Unik identifikator for gebyret i kurven

en: If the quantity is editable or fixed.
da_DK: Hvis mængden er redigerbar eller fast.

en: The maximum quantity allowed for this line item.
da_DK: Den maksimale tilladte mængde for denne linjevare.

en: The minimum quantity allowed for this line item.
da_DK: Den tilladte minimumsmængde for denne linjevare.

en: Quantity of this item.
da_DK: Antal af denne vare.

en: This order cannot be paid for.
da_DK: Denne ordre kan ikke betales.

note: translators: %s: product number.
en: %s in cart
da_DK: %s vare i kurv

en: This order belongs to a different customer.
da_DK: Denne ordre tilhører en anden kunde.

en: Order totals.
da_DK: Ordretotal.

en: Invalid order ID or key provided.
da_DK: Der er angivet ugyldigt ordre-ID eller nøgle.

en: Invalid billing email provided.
da_DK: Der er angivet en ugyldig fakturerings-e-mail.

en: Total refund applied to the order.
da_DK: Samlet refusion anvendt på ordren.

en: Unique identifier for the item.
da_DK: Entydigt id for varen.

en: The item product or variation ID.
da_DK: Varens enhed eller variant-id.

en: The Mini-Cart template allows shoppers to see their cart items and provides access to the Cart and Checkout pages.
da_DK: Minikurv-skabelonen giver kunderne mulighed for at se deres varer i indkøbskurven og giver adgang til siderne Indkøbskurv og Betaling.

en: Total tax applied to the order.
da_DK: Samlet moms pålagt ordren.

en: Shop All
da_DK: Køb alle

en: Shop new arrivals
da_DK: Køb nye varer

en: Shop Now
da_DK: Køb nu

en: Post password.
da_DK: Kodeord for indlæg.

[ctx: database error]
en: unknown
da_DK: ukendt

en: Deletes unused variations.
da_DK: Sletter ubrugte varianter.

note: translators: %s database error.
en: Unable to claim actions. Database error: %s.
da_DK: Kan ikke udføre handlinger. Databasefejl: %s.

en: Installation date of the WooCommerce mobile app.
da_DK: Installationsdato for WooCommerce-mobilappen.

note: translators: 1: action ID 2: exception message.
en: Action Scheduler was unable to delete action %1$d. Reason: %2$s
da_DK: Action Scheduler kunne ikke slette handling %1$d. Årsag: %2$s

en: We use only the highest-quality materials in our products, ensuring that they look great and last for years to come.
da_DK: Vi bruger kun materialer af højeste kvalitet i vores varer, hvilket sikrer, at de ser godt ud og holder i mange år frem.

[ctx: block keyword]
en: My Account
da_DK: Min konto

[ctx: block keyword]
en: variations
da_DK: varianter

[ctx: block title]
en: Product Price
da_DK: Varepris

[ctx: block title]
en: Product Rating Stars
da_DK: Varebedømmelse stjerner

[ctx: block description]
en: Showcase your products relevant images and media.
da_DK: Vis dine varer frem med relevante billeder og medier.

[ctx: block description]
en: Display the average rating of a product with stars
da_DK: Vis den gennemsnitlige vurdering af en vare med stjerner

[ctx: block description]
en: The product subsection.
da_DK: Varens underafsnit.

note: translators: %1$s opening link tag %2$s closing link tag.
en: %1$sView and manage%2$s
da_DK: %1$sSe og håndter%2$s

note: translators: %1\$s, %2\$s = printable plugin names, %3\$d = plugins count
en: ⚠ Incompatible plugins detected (%1$s, %2$s and %3$d other). | ⚠ Incompatible plugins detected (%1$s and %2$s plugins and %3$d others).
da_DK[0]: ⚠ Inkompatible plugins fundet (%1$s, %2$s og %3$d andre).
da_DK[1]: ⚠ Inkompatible plugins fundet (%1$s og %2$s plugins og %3$d andre).

note: translators: %1\$s, %2\$s = printable plugin names
en: ⚠ 2 Incompatible plugins detected (%1$s and %2$s).
da_DK: ⚠ 2 Inkompatible plugins fundet (%1$s og %2$s).

en: Get paid with WooPayments
da_DK: Bliv betalt med WooPayments

note: translators: %s: number of pending orders.
en: Currently syncing orders... %s pending
da_DK: I gang med at synkronisere ordrer... %d afventer

note: translators: %s = printable plugin name
en: ⚠ 1 Incompatible plugin detected (%s).
da_DK: ⚠ 1 Inkompatibelt plugin fundet (%s).

en: High-Performance order storage
da_DK: Højtydende ordrelagring

en: Save big with WooPayments
da_DK: Spar stort med WooPayments

en: Payments made simple with WooPayments
da_DK: Betalinger gjort nemt med WooPayments

en: Grow and retain customers with intelligent, impactful email and SMS marketing automation and a consolidated view of customer interactions.
da_DK: Vækst og fastholdelse af kunder med intelligent, effektiv automatisering af e-mail- og SMS-marketing og et samlet overblik over kundeinteraktioner.

[ctx: Template name]
en: Order Confirmation
da_DK: Ordrebekræftelse

[ctx: Template name]
en: Checkout Header
da_DK: Sidehoved på siden Kasse

en: Template used to display the simplified Checkout header.
da_DK: Skabelon, der bruges til at vise den forenklede Checkout-header.

en: Filter out results where any of the passed fields are empty
da_DK: Filtrer resultater fra, hvor et af de angivne felter er tomme

en: The Checkout template guides users through the final steps of the purchase process. It enables users to enter shipping and billing information, select a payment method, and review order details.
da_DK: Checkout-skabelonen guider brugerne gennem de sidste trin i købsprocessen. Den giver brugerne mulighed for at indtaste forsendelses- og faktureringsoplysninger, vælge en betalingsmetode og gennemgå ordreoplysninger.

en: Order confirmation
da_DK: Ordrebekræftelse

en: The Cart template displays the items selected by the user for purchase, including quantities, prices, and discounts. It allows users to review their choices before proceeding to checkout.
da_DK: Skabelonen Indkøbskurv viser de varer, der er valgt af brugeren til køb, herunder antal, priser og rabatter. Det giver brugerne mulighed for at gennemgå deres valg, før de fortsætter til kassen.

en: Order number used for display.
da_DK: Ordrenummer brugt til visning.

note: translators: %1$s = order ID, %2$s = order id, %3$s = error message. translators: %1$d = peoperty name, %2$d = order ID, %3$s = error message.
en: Error when setting property '%1$s' for order %2$d: %3$s
da_DK: Fejl ved indstilling af egenskaben '%1$s' for ordre %2$d: %3$s

note: translators: %d user ID.
en: User #%d was deleted by WooCommerce in accordance with the site's personal data retention settings. Any content belonging to that user has been retained but unassigned.
da_DK: Bruger #%d blev slettet af WooCommerce i overensstemmelse med webstedets indstillinger for opbevaring af personlige data. Alt indhold, der tilhører den pågældende bruger, er blevet bevaret, men ikke tildelt.

note: Translators: %s location name.
en: Collection from <strong>%s</strong>:
da_DK: Afhentning fra <strong>%s</strong>:

[ctx: block description]
en: Display a grid of your top rated products.
da_DK: Vis et gitter med dine bedst bedømte varer.

[ctx: block title]
en: Top Rated Products
da_DK: Bedst bedømte varer

[ctx: block title]
en: Product Template
da_DK: Vareskabelon

[ctx: block description]
en: Display a grid of your newest products.
da_DK: Vis et gitter med dine nyeste varer.

[ctx: block title]
en: Newest Products
da_DK: Nyeste varer

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render a product.
da_DK: Indeholder de blokelementer, der bruges til at gengive en vare.

[ctx: block description]
en: Display a collection of products from your store.
da_DK: Vis en samling af varer fra din webshop.

[ctx: block title]
en: Product subsection
da_DK: Underafdeling af vare

[ctx: block title]
en: Product Rating
da_DK: Varebedømmelse

[ctx: block description]
en: Display the average rating of a product.
da_DK: Vis den gennemsnitlige vurdering af varen.

en: Please enter a valid email address.
da_DK: Indtast venligst en gyldig e-mailadresse.

note: translators: %s: Taxonomy name.
en: Invalid taxonomy: %s.
da_DK: Ugyldig taksonomi: %s.

en: Automatically calculate how much sales tax should be collected – by city, country, or state.
da_DK: Beregn automatisk, hvor meget moms der skal opkræves - efter by, land eller stat.

en: Get automated tax rates with WooCommerce Tax
da_DK: Få automatisk beregning af moms med WooCommerce Tax

en: Reach millions of active shoppers across Google with free product listings and ads.
da_DK: Nå ud til millioner af aktive shoppere på tværs af Google med gratis vareopslag og annoncer.

en: Send purchase follow-up emails, newsletters, and promotional campaigns.
da_DK: Send e-mails med opfølgning på køb, nyhedsbreve og reklamekampagner.

en: Create ad campaigns with TikTok
da_DK: Opret annoncekampagner med TikTok

en: Reach your customers with MailPoet
da_DK: Nå ud til dine kunder med MailPoet

en: Showcase your products with Pinterest
da_DK: Fremvis dine varer med Pinterest

note: translators: %s is the name of an order type.
en: %s is not a valid order type.
da_DK: %s er ikke en gyldig ordretype.

en: Get your products in front of a highly engaged audience.
da_DK: Få dine varer vist for en meget engageret målgruppe.

en: Create advertising campaigns and reach one billion global users.
da_DK: Lav reklamekampagner, og nå ud til en milliard globale brugere.

en: Securely accept payments and manage payment activity straight from your store's dashboard
da_DK: Tag sikkert imod betalinger og administrer dem direkte fra din webshops kontrolpanel

note: translators: %s is the name of a function.
en: %s must be called after the current_screen action.
da_DK: %s skal kaldes efter den current_screen handling.

note: Translators: %1$d is number of errors and %2$s is the formatted array of order IDs.
en: %1$d error found: %2$s when re-migrating order. Please review the error above. | %1$d errors found: %2$s when re-migrating orders. Please review the errors above.
da_DK[0]: %1$d fejl fundet: %2$s ved genoverførsel af ordre. Gennemgå fejlen ovenfor.
da_DK[1]: %1$d fejl fundet: %2$s ved genoverførsel af ordrer. Gennemgå fejlene ovenfor.

note: Translators: %s Payment method ID.
en: %s is not available for this order—please choose a different payment method
da_DK: %s er ikke tilgængelig for denne ordre – vælg en anden betalingsmetode

en: Attempting to remigrate...
da_DK: Forsøger at genoverføre…

en: Whether or not plugins step in core profiler was skipped.
da_DK: Om plugins-trinnet i kerneprofilen blev sprunget over eller ej.

en: Placeholder image used to represent a product being showcased in a hero section. 2 out of 2.
da_DK: Pladsholderbillede der skal repræsentere en vare, der bliver vist i en hero-sektion. 2 ud af 2.

en: Placeholder image used to represent a product being showcased in a hero section. 1 out of 2.
da_DK: Pladsholderbillede der skal repræsentere en vare, der bliver vist i en hero-sektion. 1 ud af 2.

en: Placeholder image used to represent a product being showcased in a hero section.
da_DK: Pladsholderbillede der skal repræsentere en vare, der bliver vist i en hero-sektion.

en: Placeholder image used to represent products being showcased in featured categories banner. 2 out of 3.
da_DK: Pladsholderbillede der skal repræsentere en vare, der bliver vist i et fremhævet kategoribanner. 2 ud af 3.

en: Placeholder image used to represent products being showcased in featured categories banner. 1 out of 3.
da_DK: Pladsholderbillede der skal repræsentere en vare, der bliver vist i et fremhævet kategoribanner. 1 ud af 3.

en: Placeholder image used to represent products being showcased in a banner.
da_DK: Pladsholderbillede der skal repræsentere en vare, der bliver vist i et banner.

note: translators: %d refers to the total number of actions deleted
en: %d action deleted. | %d actions deleted.
da_DK[0]: %d handling blev slettet.
da_DK[1]: %d handlinger blev slettet.

note: translators: %s refers to the exception error message
en: There was an error deleting an action: %s
da_DK: Der opstod en fejl ved sletning af en handling: %s

[ctx: status labels]
en: All
da_DK: Alle

[ctx: status labels]
en: Past-due
da_DK: Forfalden

note: translators: 1: action ID. 2: status slug.
en: Unable to update the status of action %1$d to %2$s.
da_DK: Kunne ikke opdatere status for handling %1$d til %2$s.

en: Are you sure you want to delete this shipping method?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette denne forsendelsesmetode?

en: Shipping method could not be removed. Please retry.
da_DK: Forsendelsesmetode kunne ikke fjernes. Prøv venligst igen.

en: Placeholder image used to represent products being showcased in featured categories banner. 3 out of 3
da_DK: Pladsholderbillede der skal repræsentere en vare, der bliver vist i et fremhævet kategoribanner. 3 ud af 3

note: translators: 1: provided value 2: provided type.
en: An integer was expected but "%1$s" (%2$s) was received.
da_DK: Et heltal forventedes, men "%1$s" (%2$s) blev modtaget.

note: translators: %d refers to the total number of batches processed
en: %d batch processed. | %d batches processed.
da_DK[0]: %d batch behandlet.
da_DK[1]: %d batcher behandlet.

note: Translators: %s is the exception message.
en: It was not possible to determine a valid cut-off time: %s.
da_DK: Det var ikke muligt at bestemme et gyldigt skæringstidspunkt: %s.

en: Verify
da_DK: Bekræft

note: translators: 1: opening login link 2: closing login link
en: To view this page, you must either %1$slogin%2$s or verify the email address associated with the order.
da_DK: For at se denne side skal du enten %1$slogin%2$s eller bekræfte den e-mailadresse, der er knyttet til ordren.

en: We were unable to verify the email address you provided. Please try again.
da_DK: Vi kunne ikke bekræfte den e-mailadresse, du har angivet. Prøv venligst igen.

en: Please log in to your account to view this order.
da_DK: Log ind på din konto for at se denne ordre.

[ctx: block description]
en: Block that displays the 'Your cart' part of the Mini-Cart Title block.
da_DK: Blok der viser "Din indkøbskurv"-delen i Minikurvens bloktitel.

[ctx: block keyword]
en: quantity
da_DK: antal

[ctx: block keyword]
en: description
da_DK: beskrivelse

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Title Label
da_DK: Titel på Minikurv

[ctx: block title]
en: Add to Cart with Options
da_DK: Tilføj til kurv med tilvalg

[ctx: block description]
en: Block that displays the items counter part of the Mini-Cart Title block.
da_DK: Blok, der viser varetællerdelen af Minikurvens titelblok.

[ctx: block title]
en: Product sale price
da_DK: Varens udsalgspris

[ctx: block title]
en: Product regular price
da_DK: Varens normalpris

[ctx: block description]
en: The product available quantity.
da_DK: Varens tilgængelige mængde.

[ctx: block title]
en: Product toggle control
da_DK: Kontrol til vare

[ctx: block title]
en: Product inventory quantity available
da_DK: Antal varer på lager

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Title Items Counter
da_DK: Mini-Cart Titel Varer Tæller

[ctx: block description]
en: Display a product’s SKU, categories, tags, and more.
da_DK: Vis en vares SKU, kategorier, tags og meget mere.

[ctx: block description]
en: The product toggle.
da_DK: Vareskifteren.

[ctx: block keyword]
en: by category
da_DK: på kategori

[ctx: block title]
en: Product description
da_DK: Varebeskrivelse

[ctx: block keyword]
en: attributes
da_DK: egenskaber

[ctx: block description]
en: The product description.
da_DK: Varebeskrivelsen.

[ctx: block description]
en: The product attributes.
da_DK: Vareegenskaber.

[ctx: block title]
en: Product attributes
da_DK: Vareegenskaber

[ctx: block description]
en: A field to select product tags.
da_DK: Et felt til at vælge varetags.

note: translators: 1 = url of the WooCommerce webhooks settings page
en: After that they can be reassigned to the logged-in user by going to the <a href="%1$s">WooCommerce webhooks settings page</a> and re-saving them.
da_DK: Derefter kan de tildeles igen til den loggede bruger ved at gå til <a href="%1$s">WooCommerce webhooks-indstillingssiden</a> og gemme dem igen.

[ctx: user webhook count]
note: translators: 1 = user id, 2 = user login, 3 = webhooks count
en: User #%1$s %2$s has created %3$d WooCommerce webhook. | User #%1$s %2$s has created %3$d WooCommerce webhooks.
da_DK[0]: Bruger #%1$s %2$s har oprettet %3$d WooCommerce webhook.
da_DK[1]: Bruger #%1$s %2$s har oprettet %3$d WooCommerce webhooks.

en: The affected WooCommerce webhooks will <b>not</b> be deleted and will be attributed to user id 0.<br/>
da_DK: De berørte WooCommerce-webhooks vil <b>ikke</b> blive slettet og vil blive tilført til bruger-id 0.<br/>

en: If the "Delete all content" option is selected, the affected WooCommerce webhooks will <b>not</b> be deleted and will be attributed to user id 0.<br/>
da_DK: Hvis muligheden "Slet alt indhold" er valgt, vil de berørte WooCommerce-webhooks <b>ikke</b> blive slettet og vil tilføres til  bruger-id 0.<br/>

note: translators: %s is an order ID.
en: Order %s is locked.
da_DK: Ordre %s er låst.

en: Take over
da_DK: Overtag

en: Go back
da_DK: Gå tilbage

note: translators: %s is a user's name.
en: %s has taken over and is currently editing.
da_DK: %s har taget over og redigerer i øjeblikket.

note: translators: %s is a user's name.
en: %s is currently editing this order. Do you want to take over?
da_DK: %s er allerede i gang med at redigere ordren. Vil du overtage?

note: Translators: %s is the comma-separated list of order types.
en: Passed order type does not match any registered order types. Following order types are registered: %s
da_DK: Godkendt ordretype stemmer ikke overens med nogen registrerede ordretyper. Følgende ordretyper registreres: %s

[ctx: held stock note]
note: translators: %1$s is a product's formatted name, %2$d: is the quantity of said product to which the stock hold applied.
en: - %1$s &times; %2$d
da_DK: - %1$s × %2$d

[ctx: held stock note]
note: translators: %d is the remaining order items count.
en: - ...and %d more item. | - ... and %d more items.
da_DK[0]: - ... og %d flere ting.
da_DK[1]: - ... og %d flere ting.

[ctx: held stock note]
note: translators: %1$s is a time in minutes, %2$s is a list of products and quantities.
en: Stock hold of %1$s minutes applied to: %2$s
da_DK: Lagerbeholdning på %1$s minutter anvendt på: %2$s

en: What makes this product unique? What are its most important features? Enrich the product page by adding rich content using blocks.
da_DK: Hvad gør denne vare unik? Hvad er dens vigtigste funktioner? Berig varesiden ved at tilføje rigt indhold ved hjælp af blokke.

en: Log out
da_DK: Log ud

note: translators: Footer powered by text. %1$s being WordPress, %2$s being WooCommerce translators: 1: WordPress link, 2: WooCommerce link
en: Powered by %1$s with %2$s
da_DK: Drevet af %1$s med %2$s

note: translators: %s is referring to the total of reviews for a product
en: (%s customer review) | (%s customer reviews)
da_DK[0]: (%s kundeanmeldelse)
da_DK[1]: (%s kundeanmeldelser)

en: Adding new attribute failed.
da_DK: Tilføjelse af ny egenskab mislykkedes.

note: translators: %d: products count
en: %s variations imported | %s variations imported
da_DK[0]: %s importeret variant
da_DK[1]: %s importerede varianter

en: %qty% variations added
da_DK: %qty% varianter blev tilføjet

en: This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
da_DK: Dette vare har flere varianter. Mulighederne kan vælges på varesiden

en: Slug of the resource.
da_DK: Ressourcens snegl.

en: Invalid product slug.
da_DK: Ugyldig korttitel for vare.

en: Limit result set to products with specific slug(s). Use commas to separate.
da_DK: Begræns resultatsættet til varer med specifik(e) slug(s). Brug kommaer til at adskille.

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Proceed to Checkout Button
da_DK: Minikurv "Gå til kassen"-knap

[ctx: block description]
en: Block that displays the checkout button when the Mini-Cart has products.
da_DK: Blok, der viser betalingsknappen, når Mini-kurv har varer.

[ctx: block keyword]
en: summary
da_DK: opsummering

[ctx: block keyword]
en: group
da_DK: gruppe

[ctx: block keyword]
en: section
da_DK: sektion

[ctx: block description]
en: The product section.
da_DK: Varesektionen.

[ctx: block title]
en: Product section
da_DK: Varesektion

[ctx: block keyword]
en: price
da_DK: pris

[ctx: block keyword]
en: gallery
da_DK: galleri

[ctx: block keyword]
en: images
da_DK: billeder

[ctx: block keyword]
en: image
da_DK: billede

[ctx: block keyword]
en: shipping
da_DK: forsendelse

[ctx: block keyword]
en: schedule
da_DK: planlæg

[ctx: block keyword]
en: checkbox
da_DK: afkrydsningsfelt

[ctx: block style label]
en: Fill
da_DK: Fyld

[ctx: block keyword]
en: tab
da_DK: fane

[ctx: block keyword]
en: products
da_DK: varer

[ctx: block title]
en: Product Reviews
da_DK: Vareanmeldelser

[ctx: block keyword]
en: excerpt
da_DK: uddrag

[ctx: block title]
en: Product tab
da_DK: Varefane

[ctx: block keyword]
en: sale
da_DK: udsalg

[ctx: block title]
en: Product name
da_DK: Varenavn

[ctx: block keyword]
en: email
da_DK: e-mail

[ctx: block keyword]
en: inventory
da_DK: beholdning

[ctx: block keyword]
en: title
da_DK: titel

[ctx: block title]
en: Product images
da_DK: Varebilleder

[ctx: block keyword]
en: sku
da_DK: varenummer

[ctx: block description]
en: The product sku.
da_DK: Varens varenummer (SKU).

[ctx: block keyword]
en: name
da_DK: navn

[ctx: block title]
en: Product pricing
da_DK: Prissætning af varer

[ctx: block keyword]
en: dimensions
da_DK: dimensioner

[ctx: block style label]
en: Outline
da_DK: Omrids

[ctx: block description]
en: Container with collapsible inner blocks.
da_DK: Beholder med sammenklappelige indvendige blokke.

[ctx: block title]
en: Collapsible
da_DK: Sammenklappelig

[ctx: block description]
en: Stock management minimum quantity.
da_DK: Lagerstyring minimumsmængde.

[ctx: block title]
en: Stock level threshold
da_DK: Tærskel for lagerbeholdning

[ctx: block description]
en: Container to only conditionally render inner blocks.
da_DK: Container til kun betinget at gengive indre blokke.

[ctx: block title]
en: Product summary
da_DK: Varebeskrivelse

[ctx: block title]
en: Conditional
da_DK: Betinget

[ctx: block title]
en: Mini-Cart View Cart Button
da_DK: Minikurv "Vis indkøbskurv"-knap

[ctx: block description]
en: The product tab.
da_DK: Varefanen.

[ctx: block keyword]
en: class
da_DK: klasse

[ctx: block description]
en: The product summary.
da_DK: Vareoversigten.

[ctx: block description]
en: A product price block with currency display.
da_DK: En vareprisblok med valuta.

[ctx: block description]
en: The product name.
da_DK: Varens navn.

[ctx: block description]
en: The product images.
da_DK: Varebillederne.

[ctx: block title]
en: Product text control
da_DK: Kontrol til varetekst

[ctx: block description]
en: The product radio.
da_DK: Vareradioknap.

[ctx: block description]
en: Block that displays the cart button when the Mini-Cart has products.
da_DK: Blok, der viser knappen til indkøbskurven, når Mini-Kurv har varer.

[ctx: block description]
en: The product shipping class field.
da_DK: Feltet for varens forsendelsesklasse.

[ctx: block title]
en: Product shipping class field
da_DK: Felt til vareforsendelsesklasse

[ctx: block description]
en: The product shipping dimensions fields.
da_DK: Felterne med varens forsendelsesmål.

[ctx: block title]
en: Product shipping dimensions fields
da_DK: Felter til vareforsendelsesdimensioner

[ctx: block description]
en: The product schedule sale fields.
da_DK: Vareplanens salgsfelter.

[ctx: block title]
en: Product schedule sale fields
da_DK: Felter til salg af vareplaner

[ctx: block title]
en: Product radio control
da_DK: Varens radiostyring

[ctx: block title]
en: Product checkbox control
da_DK: Kontrol af vareafkrydsningsfelt

en: Give your customers the power to pay later, interest free and watch your sales grow.
da_DK: Giv dine kunder mulighed for at betale senere, rentefrit, og se dit salg vokse.

en: Payoneer Checkout is the next generation of payment processing platforms, giving merchants around the world the solutions and direction they need to succeed in today’s hyper-competitive global market.
da_DK: Payoneer Checkout er den næste generation af betalingsbehandlingsplatforme, der giver handlende over hele verden de løsninger og den retning, de har brug for for at få succes på nutidens hyperkonkurrenceprægede globale marked.

en: Is store connected to WooCommerce.com?
da_DK: Er din webshop forbundet til WooCommerce.com?

note: translators: %s: Category name
en: Visit product category %1$s
da_DK: Besøg varekategori %1$s

en: List of available payment method IDs that can be used to process the order.
da_DK: Liste over tilgængelige betalingsmetode-ID'er, der kan bruges til at behandle ordren.

en: The following problems were found:
da_DK: Følgende problemer blev fundet:

en: Is HPOS sync enabled?
da_DK: Er HPOS-synkronisering aktiveret?

en: Is HPOS enabled?
da_DK: Er HPOS aktiveret?

en: Fees & dimensions
da_DK: Gebyrer og dimensioner

en: HPOS enabled:
da_DK: HPOS aktiveret:

en: Generate variations
da_DK: Genererer varianter

en: When checked, customers will be able to purchase only 1 item in a single order. This is particularly useful for items that have limited quantity, like art or handmade goods.
da_DK: Når det er markeret, vil kunderne kun kunne købe 1 vare i en enkelt ordre. Dette er især nyttigt for genstande, der har begrænset mængde, såsom kunst eller håndlavede varer.

en: No variations yet. Generate them from all added attributes or add a new variation manually.
da_DK: Ingen varianter endnu. Generer dem fra alle tilføjede egenskaber, eller tilføj en ny variant manuelt.

note: translators: %1$s: url for attributes tab, %2$s: url for variable product documentation
en: Add some attributes in the <a class="variations-add-attributes-link" href="%1$s">Attributes</a> tab to generate variations. Make sure to check the <b>Used for variations</b> box. <a class="variations-learn-more-link" href="%2$s" target="_blank" rel="noreferrer">Learn more</a>
da_DK: Tilføj nogle egenskaber under fanen <a class="variations-add-attributes-link" href="%1$s">egenskaber</a> for at generere varianter. Sørg for at markere afkrydsningsfeltet <b>Bruges til varianter</b> . <a class="variations-learn-more-link" href="%2$s" target="_blank" rel="noreferrer">Lær mere</a>

note: translators: %1$s: How to get started? link opening tag. %2$s: How to get started? link closing tag.
en: Set up shipping costs and enter dimensions used for accurate rate calculations. %1$sHow to get started?%2$s
da_DK: Konfigurer forsendelsesomkostninger, og angiv dimensioner, der bruges til nøjagtige prisberegninger. %1$sHvordan kommer du i gang? %2$s

note: translators: %1$s: Inventory settings link opening tag. %2$s: Inventory settings link closing tag.
en: Set up and manage inventory for this product, including status and available quantity. %1$sManage store inventory settings%2$s
da_DK: Konfigurer og administrer lagerbeholdning for denne vare, herunder status og disponibelt antal. %1$sAdministrer indstillinger for lager%2$s

note: translators: %1$s: Learn more link opening tag. %2$s: Learn more link closing tag.
en: Apply a tax rate if this product qualifies for tax reduction or exemption. %1$sLearn more%2$s
da_DK: Anvend en momssats, hvis denne vare er berettiget til nedsat moms eller momsfritagelse. %1$sFå mere at vide%2$s

note: translators: %1$s: Images guide link opening tag. %2$s: Images guide link closing tag.
en: Drag images, upload new ones or select files from your library. For best results, use JPEG files that are 1000 by 1000 pixels or larger. %1$sHow to prepare images?%2$s
da_DK: Træk billeder, upload nye billeder eller vælg filer fra dit bibliotek. Du opnår de bedste resultater ved at bruge JPEG-filer, der er 1000 x 1000 pixel eller større. %1$sHvordan forbereder man billeder? %2$s

en: Enforce approved download directories?
da_DK: Gennemtving godkendte downloadmapper?

en: Create value
da_DK: Opret værdi

en: Add existing
da_DK: Tilføj eksisterende

en: New attribute
da_DK: Ny egenskab

en: If you remove this attribute, customers will no longer be able to purchase some variations of this product.
da_DK: Hvis du fjerner denne egenskab, vil kunder ikke længere kunne købe visse varianter af denne vare.

[ctx: block description]
en: Display related products.
da_DK: Vis relaterede varer.

[ctx: block title]
en: Related Products
da_DK: Relaterede varer

[ctx: block title]
en: Product Meta
da_DK: Varemeta

[ctx: block title]
en: Product Details
da_DK: Vareinformationer

[ctx: block title]
en: Add to Cart Button
da_DK: Tilføj til kurv-knap

en: Campaign
da_DK: Kampagne

en: Shop
da_DK: Webshop

[ctx: placeholder for search field]
en: Search products…
da_DK: Søg varer...

note: translators: %s coupon code.
en: Coupon applied: "%s".
da_DK: Kuponkode tilføjet: "%s".

en: Cart & Checkout Blocks
da_DK: Kurv og kasse blokke

en: Learn more link .
da_DK: Lær mere link.

en: Optimize for faster checkout
da_DK: Optimer for hurtigere købsproces

en: Available layouts -- single, dual, or both
da_DK: Tilgængelige layouts - enkelt, dobbelt eller begge dele

en: Array of transaction processors and their images.
da_DK: Array af transaktionsprocessorer og deres billeder.

en: Save time and money by printing your shipping labels right from your computer with WooCommerce Shipping. Try WooCommerce Shipping for free.
da_DK: Spar tid og penge ved at udskrive dine fragtlabels direkte fra din computer med WooCommerce Shipping. Prøv WooCommerce Shipping gratis.

en: Plugin slug used in https://wordpress.org/plugins/{slug}.
da_DK: Plugin-slug brugt i https://wordpress.org/plugins/{slug}.

en: Return the default shipping partner suggestions when woocommerce_show_marketplace_suggestions option is set to no
da_DK: Returner standardforslag til leveringspartnere, når woocommerce_show_marketplace_suggestions er indstillet til no

en: Basic details
da_DK: Basisinformationer

note: translators: %s coupon code.
en: Coupon removed: "%s".
da_DK: Rabatkupon blev fjernet: "%s".

[ctx: Message explaining that there are no products returned from a search]
en: No products were found matching your selection.
da_DK: Der blev ikke fundet nogen varer, der matcher dit valg.

en: Stock management
da_DK: Varestyring

en: Track stock quantity for this product
da_DK: Spor lagerantal for denne vare

note: translators: %s: url for store settings
en: Disabled in <a href="%s" aria-label="stock management store settings">store settings</a>.
da_DK: Deaktiveret i <a href="%s" aria-label="stock management store settings">Webshopindstillinger</a>.

en: Stock management disabled in store settings
da_DK: Varestyring er deaktiveret i webshopindstillinger

en: Autodetect
da_DK: Automatisk registrering

en: Make sure you enter the name and values for each attribute.
da_DK: Sørg for at indtaste navn og værdier for hver egenskab.

en: Enter options for customers to choose from, f.e. “Blue” or “Large”. Use “%s” to separate different options.
da_DK: Indtast muligheder, som kunderne kan vælge imellem, f.eks. "Blå" eller "Stor". Brug "%s" til at adskille forskellige muligheder.

en: Character encoding of the file
da_DK: Tegnkodning af filen

en: Settings below apply to all variations without manual stock management enabled.
da_DK: Indstillingerne nedenfor gælder for alle varianter uden manuel lagerstyring aktiveret.

[ctx: block title]
en: Store Notices
da_DK: Webshop informationer

[ctx: block title]
en: Catalog Sorting
da_DK: Varesortering

[ctx: block title]
en: Product Image Gallery
da_DK: Varebilledgalleri

[ctx: block description]
en: Display a product's images.
da_DK: Vis billeder af en vare.

[ctx: block title]
en: Store Breadcrumbs
da_DK: Webshop brødkrummer

[ctx: block title]
en: Product Results Count
da_DK: Antal vareresultater

[ctx: block description]
en: Display shopper-facing notifications generated by WooCommerce or extensions.
da_DK: Vis shoppervendte meddelelser genereret af WooCommerce eller udvidelser.

[ctx: block description]
en: Enable customers to change the sorting order of the products.
da_DK: Gør det muligt for kunderne at ændre varernes rækkefølge.

[ctx: block description]
en: Display the number of products on the archive page or search result page.
da_DK: Vis antallet af varer på arkivsiden eller siden med søgeresultater.

[ctx: block description]
en: Enable customers to keep track of their location within the store and navigate back to parent pages.
da_DK: Giv kunderne mulighed for at holde styr på deres placering i webshoppen og navigere tilbage til overordnede sider.

en: Save money
da_DK: Spar penge

en: Save time
da_DK: Spar tid

en: Date created
da_DK: Dato oprettet

en: Free shipping platform
da_DK: Gratis forsendelsesplatform

en: Direct access to leading carriers
da_DK: Direkte adgang til førende fragtfirmaer

en: Automated, real-time order import
da_DK: Automatiseret import af ordrer i realtid

en: Access competitive shipping prices
da_DK: Få adgang til konkurrencedygtige forsendelsespriser

en: Powerful yet easy-to-use solution:
da_DK: Effektiv og samtidig brugervenlig løsning:

en: Date Type
da_DK: Datotype

en: Keep your customers informed with tracking notifications.
da_DK: Hold dine kunder opdateret med tracking-meddelelser.

en: Optimize your full shipping process:
da_DK: Optimer hele din forsendelsesproces:

en: 30-day free trial
da_DK: 30 dages gratis prøve

en: Database date field considered for Revenue and Orders reports
da_DK: Databasedatofelt, der tages i betragtning i rapporter over omsætning og ordrer

note: translators: 1: Missing arguments list.
en: You are missing required arguments of WooCommerce ProductForm Tab: %1$s
da_DK: Du mangler de nødvendige argumenter for WooCommerce ProductForm Tab: %1$s

en: Quickly bulk print labels
da_DK: Hurtig masseudskrivning af labels

en: Shop for the best shipping rates, and access pre-negotiated discounted rates.
da_DK: Find de bedste fragtpriser, og få adgang til forudforhandlede rabatter.

en: Automatically import order information to quickly print your labels.
da_DK: Importer automatisk ordreoplysninger, så du hurtigt kan udskrive dine labels.

en: Invalid parameter.
da_DK: Ugyldig parameter.

note: translators: %s: List of invalid parameters.
en: Invalid parameter(s): %s
da_DK: Ugyldig parameter/parametre: %s

en: Add descriptive pieces of information that customers can use to search for this product on your store, such as “Material” or “Size”.
da_DK: Tilføj beskrivende oplysninger, som kunderne kan bruge til at søge efter denne vare i din webshop, som fx "materiale" eller "størrelse".

[ctx: block title]
en: Customer account
da_DK: Kundekonto

[ctx: block description]
en: Display shipping options and rates for your store.
da_DK: Vis forsendelsesmuligheder og priser for din webshop.

[ctx: block description]
en: Select between shipping or local pickup.
da_DK: Vælg mellem forsendelse og lokal afhentning.

[ctx: block description]
en: A block that allows your customers to log in and out of their accounts in your store.
da_DK: En blok, der giver dine kunder mulighed for at logge ind og ud af deres konti i din webshop.

[ctx: block description]
en: Shows local pickup locations.
da_DK: Viser lokale afhentningsmuligheder.

[ctx: block title]
en: Pickup Method
da_DK: Afhentningsmetode

en: Pickup details
da_DK: Informationer om afhentning

note: translators: %s is the name of the product in cart. translators: %s is the product name translators: %s refers to the item's name in the cart.
en: Remove %s from cart
da_DK: Fjern %s fra kurven

note: translators: %s refers to the item name in the cart. translators: %s is the name of the product in cart. translators: %s refers to the item's name in the cart.
en: Increase quantity of %s
da_DK: Øg mængden af %s

note: translators: %s refers to the item name in the cart. translators: %s is the name of the product in cart.
en: Reduce quantity of %s
da_DK: Reducer mængden af %s

en: Product and shipping
da_DK: Vare og forsendelse

en: Don't charge tax
da_DK: Ingen opkrævning af moms

en: Only shipping
da_DK: Kun forsendelse

en: Charge sales tax on
da_DK: Kræv salgsmoms på

en: New product editor
da_DK: Ny vareeditor

en: Sorry, you cannot view marketing channels.
da_DK: Beklager, du kan ikke se markedsføringskanaler.

note: translators: 1: missing class name.
en: %1$s class does not exist.
da_DK: %1$s class findes ikke.

note: translators: 1: line break tag.
en: %1$s This navigation will soon become unavailable while we make necessary improvements.
    									If you turn it off now, you will not be able to turn it back on.
da_DK: %1$s Denne navigation bliver snart utilgængelig, mens vi foretager de nødvendige forbedringer.
    									Hvis du slukker den nu, vil du ikke være i stand til at tænde den igen.

note: translators: %s is a meta_query key.
en: Invalid meta_query clause key: %s.
da_DK: Ugyldig meta_query klausulnøgle: %s.

note: translators: 1: Missing arguments list.
en: You are missing required arguments of WooCommerce ProductForm Section: %1$s
da_DK: Du mangler de nødvendige argumenter i WooCommerce ProductForm Section: %1$s

note: translators: 1: Item type 2: Duplicate registered item id.
en: You have attempted to register a duplicate form %1$s with WooCommerce Form: %2$s
da_DK: Du har forsøgt at registrere en duplikatformular %1$s med WooCommerce Form: %2$s

note: translators: 1: Missing arguments list.
en: You are missing required arguments of WooCommerce ProductForm Field: %1$s
da_DK: Du mangler de nødvendige argumenter i WooCommerce ProductForm Field: %1$s

en: The specified category for recommendations is invalid. Allowed values: "channels", "extensions".
da_DK: Den angivne kategori for anbefalinger er ugyldig. Tilladte værdier: "kanaler", "udvidelser".

en: Marketing channel cannot be registered because there is already a channel registered with the same slug!
da_DK: Markedsføringskanal kan ikke registreres, fordi der allerede er registreret en kanal med den samme korttitel!

en: Sorry, you are not allowed to retrieve product form data.
da_DK: Beklager, du har ikke tilladelse til at hente data fra vareformularen.

en: Try the new product editor (Beta)
da_DK: Prøv den nye vareeditor (Beta)

en: Number of channel issues/errors (e.g. account-related errors, product synchronization issues, etc.).
da_DK: Antal kanalproblemer/fejl (f.eks. kontorelaterede fejl, problemer med varesynkronisering osv.).

note: translators: 1: child product ID 2: parent product ID.
en: Unable to load child product %1$d while adjusting download permissions for product %2$d.
da_DK: Det er ikke muligt at indlæse underordnet vare %1$d, mens downloadtilladelserne for vare %2$d justeres.

en: Cost of the marketing campaign.
da_DK: Omkostningerne ved markedsføringskampagnen.

en: My Account
da_DK: Min konto

en: Invalid Rate ID.
da_DK: Ugyldig sats-ID

[ctx: shipping packages]
en: Shipment 1
da_DK: Forsendelse 1

[ctx: shipping packages]
note: translators: %d: shipping package number
en: Shipment %d
da_DK: Forsendelse %d

en: Pickup location
da_DK: Afhentningssted

en: Pickup address
da_DK: Adresse for afhentning

en: Path to the channel icon.
da_DK: Sti til kanalikonet.

en: Description of the marketing channel.
da_DK: Beskrivelse af markedsføringskanalen.

en: Name of the marketing channel.
da_DK: Navn på markedsføringskanalen.

en: Description of the marketing campaign type.
da_DK: Beskrivelse af typen af marketingkampagne.

en: Name of the marketing campaign type.
da_DK: Navn på typen af marketingkampagne.

en: URL to the campaign management page.
da_DK: URL til kampagnestyringssiden.

en: Title of the marketing campaign.
da_DK: Titel på marketingkampagnen.

en: Optional cost to charge for local pickup.
da_DK: Valgfri pris for lokal afhentning.

en: Permalink template for the product.
da_DK: Permalink skabelon for varen.

en: Status of the marketing channel's product listings.
da_DK: Status for markedsføringskanalens varelister.

en: URL to the settings page, or the link to complete the setup/onboarding if the channel has not been set up yet.
da_DK: URL til indstillingssiden eller linket til at fuldføre opsætningen/onboardingen, hvis kanalen ikke er konfigureret endnu.

en: Whether or not the marketing channel is set up.
da_DK: Om markedsføringskanalen er konfigureret eller ej.

en: Unique identifier string for the marketing channel extension, also known as the plugin slug.
da_DK: Unik identifikatorstreng for udvidelsen af marketingkanalen, også kendt som plugin-slug.

en: The name of the marketing channel that this campaign type belongs to.
da_DK: Navnet på den marketingkanal, som denne kampagnetype tilhører.

en: The unique identifier of the marketing channel that this campaign type belongs to.
da_DK: Det entydige id for den marketingkanal, som denne kampagnetype tilhører.

en: The marketing channel that this campaign type belongs to.
da_DK: Den marketingkanal, som denne kampagnetype tilhører.

en: The unique identifier for the marketing campaign type.
da_DK: Det entydige id for marketingkampagnetypen.

en: The unique identifier for the marketing channel that this campaign belongs to.
da_DK: Det entydige id for den marketingkanal, som denne kampagne tilhører.

en: The unique identifier for the marketing campaign.
da_DK: Det entydige id for marketingkampagnen.

note: translators: %d is an id.
en: Unable to release actions from claim id %d.
da_DK: Handlinger fra %d for krav-id kan ikke frigives.

en: Unknown partial args matching value.
da_DK: Ukendt delvis args-matchningsværdi.

note: translators: %s: provided value type
en: The value type for the JSON partial matching is not supported. Must be either integer, boolean, double or string. %s type provided.
da_DK: Værditypen for den delvise JSON-sammenholdelse understøttes ikke. Skal være enten heltal, boolesk, dobbelt eller streng. %s type leveres.

en: JSON partial matching not supported in your environment. Please check your MySQL/MariaDB version.
da_DK: Delvis JSON-matchning understøttes ikke i dit miljø. Tjek venligst din MySQL / MariaDB-version.

note: translators: 1) is the number of affected actions, 2) is a link to an admin screen.
en: <strong>Action Scheduler:</strong> %1$d <a href="%2$s">past-due action</a> found; something may be wrong. <a href="https://actionscheduler.org/faq/#my-site-has-past-due-actions-what-can-i-do" target="_blank">Read documentation &raquo;</a> | <strong>Action Scheduler:</strong> %1$d <a href="%2$s">past-due actions</a> found; something may be wrong. <a href="https://actionscheduler.org/faq/#my-site-has-past-due-actions-what-can-i-do" target="_blank">Read documentation &raquo;</a>
da_DK[0]: <strong>Handlingsplanlægger:</strong> %1$d <a href="%2$s">forfaldne foranstaltninger</a> fundet; Der kan være noget galt. <a href="https://actionscheduler.org/faq/#my-site-has-past-due-actions-what-can-i-do" target="_blank">Læs dokumentation »</a>
da_DK[1]: <strong>Handlingsplanlægger:</strong> %1$d <a href="%2$s">forfaldne handlinger</a> fundet; Der kan være noget galt. <a href="https://actionscheduler.org/faq/#my-site-has-past-due-actions-what-can-i-do" target="_blank">Læs dokumentation »</a>

note: translators: 1: action hook.
en: Scheduled action for %1$s will not be executed as no callbacks are registered.
da_DK: Planlagt handling for %1$s udføres ikke, da der ikke registreres tilbagekald.

en: This action appears to be consistently failing. A new instance will not be scheduled.
da_DK: Denne handling ser ud til konsekvent at mislykkes. En ny forekomst vil ikke blive planlagt.

note: translators: %s is file path.
en: Unable to create or write to %s during CSV export. Please check file permissions.
da_DK: Kan ikke oprette eller skrive til %s under CSV-eksport. Tjek venligst filtilladelser.

en: URL to an image/icon for the campaign type.
da_DK: URL til et billede/ikon for kampagnetypen.

en: URL to the create campaign page for this campaign type.
da_DK: URL til siden Opret kampagne for denne kampagnetype.

en: The ID of the package being shipped. Leave blank to apply to all packages.
da_DK: ID for den pakke, der sendes. Lad det stå tomt for at gælde for alle pakker.

en: If a cost is defined, this controls if taxes are applied to that cost.
da_DK: Hvis der er defineret en omkostning, kontrollerer dette, om der anvendes moms på denne omkostning.

en: Slug automatically generated from the product name.
da_DK: Slug genereres automatisk ud fra varenavnet.

en: If enabled, this method will appear on the block based checkout.
da_DK: Hvis den er aktiveret, vises denne metode i den blokbaserede checkout.

en: Allow customers to choose a local pickup location during checkout.
da_DK: Giv kunderne mulighed for at vælge et lokalt afhentningssted under checkout.

[ctx: shipping country prefix]
en: to
da_DK: til

[ctx: shipping country prefix]
en: to the
da_DK: til den

[ctx: block title]
en: Active Filters Controls
da_DK: Kontrol af aktive filtre

en: Manage individual product combinations created from options.
da_DK: Administrer individuelle varekombinationer oprettet fra valgmuligheder.

en: Summarize this product in 1-2 short sentences. We'll show it at the top of the page.
da_DK: Sammenfat denne vare i 1-2 korte sætninger. Vi viser det øverst på siden.

en: Thanks for your order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received.
da_DK: Tak for din bestilling. Den er på hold, indtil din betaling er gennemført.

note: translators: %1$d order ID.
en: Unable to load the post record for order %1$d
da_DK: Kunne ikke indlæse postregistrering for ordre %1$d

note: translators: 1: method name.
en: %1$s was called but no order types were registered: it may have been called too early.
da_DK: %1$s blev kaldt, men ingen ordretyper blev registreret: den kan være blevet kaldt for tidligt.

en: The product import process is easy to complete.
da_DK: Importprocessen af varer er nem at gennemføre.

en: The product category details screen is easy to use.
da_DK: Skærmen med informationer om varekategori er nem at bruge.

en: The product update process meets my needs.
da_DK: Opdateringsprocessen af varer opfylder mine behov.

en: The product update process is easy to complete.
da_DK: Opdateringsprocessen af varer er nem at gennemføre.

en: The order details screen's functionality meets my needs.
da_DK: Funktionerne på skærmen med ordreinformationer opfylder mine behov.

en: The order details screen is easy to use.
da_DK: Skærmen med ordreinformationer er nem at bruge.

en: The settings screen is easy to use.
da_DK: Skærmen med indstillinger er nem at bruge.

note: translators: %s is a custom order type.
en: Invalid order type: %s.
da_DK: Ugyldig ordretype: %s.

en: Order type mismatch.
da_DK: Ordretype stemmer ikke overens.

en: The settings screen's functionality meets my needs.
da_DK: Indstillingsskærmens funktionalitet opfylder mine behov.

en: The search's functionality meets my needs.
da_DK: Søgningens funktionalitet opfylder mine behov.

en: The search feature in WooCommerce is easy to use.
da_DK: Søgefunktionen i WooCommerce er nem at bruge.

en: Product attributes' functionality meets my needs.
da_DK: Vareegenskabers funktionalitet opfylder mine behov.

en: Product attributes are easy to use.
da_DK: Vareegenskaber er nemme at bruge.

en: Displays products filtered by an attribute.
da_DK: Viser varer, der er filtreret efter en egenskab.

[ctx: Template name]
en: Products by Attribute
da_DK: Varer sorteret på egenskab

en: This will delete the custom orders tables. To create them again enable the "High-Performance order storage" feature (via Settings > Advanced > Features).
da_DK: Dette sletter de brugerdefinerede ordretabeller. For at oprette dem igen skal du aktivere funktionen "Højtydende ordrelagring" (via Indstillinger > Avanceret > Funktioner).

en: This will delete the custom orders tables. The tables can be deleted only if the "High-Performance order storage" is not authoritative and sync is disabled (via Settings > Advanced > Features).
da_DK: Dette sletter de brugerdefinerede ordretabeller. Tabellerne kan kun slettes, hvis "Højtydende ordrelagring" ikke er autoritativ, og synkronisering er deaktiveret (via Indstillinger > Avanceret > Funktioner).

note: translators: %d order ID.
en: Attempted to determine the edit URL for order %d, however the order does not exist.
da_DK: Forsøgt at bestemme URL'en til redigering af ordre %d, men ordren findes ikke.

en: Get your products in front of Pinners searching for ideas and things to buy.
da_DK: Få dine varer frem for Pinners, der søger efter ideer og ting, de kan købe.

en: The product import process meets my needs.
da_DK: Varens importproces opfylder mine behov.

en: The product tag details screen's functionality meets my needs.
da_DK: Funktionaliteten på skærmen med varetaggets detaljer opfylder mine behov.

en: The product tag details screen is easy to use.
da_DK: Skærmen med oplysninger om varemærker er nem at bruge.

en: The product category details screen's functionality meets my needs.
da_DK: Funktionaliteten på skærmen med varekategoridetaljer opfylder mine behov.

en: The product creation screen's functionality meets my needs.
da_DK: Vareoprettelsesskærmens funktionalitet opfylder mine behov.

en: The product creation screen is easy to use.
da_DK: Skærmen til vareoprettelse er nem at bruge.

note: translators: %1$s: maximum file size
en: For best results, upload JPEG or PNG files that are 1000 by 1000 pixels or larger. Maximum upload file size: %1$s.
da_DK: For at opnå de bedste resultater, skal du uploade JPEG- eller PNG-filer, der er 1000 x 1000 pixels eller større. Maksimal filstørrelse for upload: %1$s.

note: translators: %1$s: Product link opening tag. %2$s: Product link closing tag.
en: Product published. %1$sView Product%2$s
da_DK: Vare er udgivet. %1$sSe vare%2$s

note: translators: %1$s: Product link opening tag. %2$s: Product link closing tag.
en: Product updated. %1$sView Product%2$s
da_DK: Varen blev opdateret. %1$sSe varen%2$s

en: Product Filters
da_DK: Varefiltre

[ctx: block title]
en: Filter by Rating Controls
da_DK: Filtrer efter bedømmelseskontroller

en: Restrictions
da_DK: Begrænsninger

en: Don't allow purchases
da_DK: Tillad ikke køb

en: Allow purchases, but notify customers
da_DK: Tillad køb, men giv kunderne besked

en: Allow purchases
da_DK: Tillad køb

en: When out of stock
da_DK: Når vare ikke er på lager

en: Summary
da_DK: Sammenfatning

en: Search or create categories…
da_DK: Søg efter eller opret kategorier...

en: Add price
da_DK: Tilføj pris

en: Add prices
da_DK: Tilføj priser

en: Add price to all variations that don't have a price
da_DK: Tilføj pris til alle de varianter, der ikke her en pris

en: List of attributes (taxonomy terms) assigned to the product. For variable products, these are mapped to variations (see the `variations` field).
da_DK: Liste med egenskaber (klassificeringsudtryk), der er tildelt varen. For variable varer benævnes disse som varianter (se feltet `varianter`).

en: Is data sync enabled for HPOS?
da_DK: Er datasynkronisering aktiveret for HPOS?

en: HPOS data sync enabled:
da_DK: HPOS datasynkronisering er aktiveret:

en: Datastore currently in use for orders.
da_DK: Datalager er lige nu i brug til ordrer.

en: Order datastore:
da_DK: Datalager for ordrer:

en:  says
da_DK:  siger

en: We recently asked you if you wanted more information about WooPayments. Run your business and manage your payments in one place with the solution built and supported by WooCommerce.
da_DK: Vi spurgte dig for nylig, om du ønskede mere information om WooCommerce Payments. Kør dit firma og administrer dine betalinger ét sted med den løsning, der er udviklet og understøttet af WooCommerce.

en: Learn more here
da_DK: Lær mere her

[ctx: block title]
en: Filter by Stock Controls
da_DK: Filtrer på lager ifm styring

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product grid by rating.
da_DK: Giv kunderne mulighed for at filtrere varegitteret efter vurdering.

[ctx: block title]
en: Filter by Price Controls
da_DK: Filtrer på pris ifm med styring

[ctx: block description]
en: Shows the Cross-Sells products.
da_DK: Viser varerne, der er valgt til krydssalg.

[ctx: block title]
en: Cart Cross-Sells Products
da_DK: Kurvens varer til krydssalg

[ctx: block description]
en: Shows the Cross-Sells block.
da_DK: Viser krydssalgsblokken.

[ctx: block title]
en: Cart Cross-Sells
da_DK: Kurv krydssalg

[ctx: block title]
en: Filter by Attribute Controls
da_DK: Filtrer på egenskab ifm styring

en: You may be interested in…
da_DK: Du er måske interesseret i…

en: Product quantity
da_DK: Vareantal

note: translators: %s = name of a WooCommerce feature
en: Incompatible with '%s'
da_DK: Ikke kompatibel med '%s'

en: Incompatible with WooCommerce features
da_DK: Ikke kompatibel med WooCommerce funktioner

en: Manage WooCommerce features
da_DK: Administrer WooCommerce funktioner

en: ⚠ This plugin is incompatible with the enabled WooCommerce features '%1$s', '%2$s' and %3$d more, it shouldn't be activated.
da_DK: Dette plugin er ikke længere kompatibelt med de aktiverede WooCommerce funktioner '%1$s', '%2$s' og %3$d andre. Det bør derfor ikke aktiveres.

en: ⚠ This plugin is incompatible with the enabled WooCommerce features '%1$s' and '%2$s', it shouldn't be activated.
da_DK: Dette plugin er ikke længere kompatibelt med de aktiverede WooCommerce funktioner '%1$s' og '%2$s'. Det bør derfor ikke aktiveres.

note: translators: %s = printable plugin name
en: ⚠ This plugin is incompatible with the enabled WooCommerce feature '%s', it shouldn't be activated.
da_DK: Dette plugin er ikke længere kompatibelt med den aktiverede WooCommerce funktion '%s'. Det bør derfor ikke aktiveres.

en: <a href='%1$s'>View all plugins</a> - <a href='%2$s'>Manage WooCommerce features</a>
da_DK: <a href='%1$s'>Se alle plugins</a> - <a href='%2$s'>Administrer WooCommerce funktioner</a>

note: translators: %s is a feature name.
en: You are viewing the active plugins that are incompatible with the '%s' feature.
da_DK: Du ser de aktive plugins, der er inkompatible med funktionen "%s".

en: You are viewing active plugins that are incompatible with currently enabled WooCommerce features.
da_DK: Du ser aktive plugins, der er inkompatible med de WooCommerce funktioner, der p.t er aktiverede.

en: WooCommerce has detected that some of your active plugins are incompatible with currently enabled WooCommerce features. Please <a>review the details</a>.
da_DK: WooCommerce har opdaget, at nogle af dine aktive plugins ikke længere er kompatible med aktuelt aktiverede WooCommerce funktioner. <a>Gennemgå derfor informationerne</a>.

en: WooCommerce Admin has been disabled
da_DK: WooCommerce Admin er blevet deaktiveret

en: These features are either experimental or incomplete, enable them at your own risk!
da_DK: Disse funktioner er enten eksperimentelle eller ufuldstændige, og det er på egen risiko, hvis du aktiverer dem!

en: Experimental features
da_DK: Eksperimentelle funktioner

note: translators: 1: class::method 2: before_woocommerce_init
en: %1$s should be called inside the %2$s action.
da_DK: %1$s bør kaldes indeni denne %2$s aktion.

en: Missing table info for query arg.
da_DK: Der mangler tabelinformation for forespørgselsargumentation.

en: Migrate command is deprecated. Please use `sync` instead.
da_DK: Migrationskommando er forældet. Brug "sync" i stedet for.

en: Sync completed.
da_DK: Synkronisering blev afsluttet.

en: No orders were synced.
da_DK: Ingen ordrer blev synkroniseret.

note: translators: 1: opening product link tag. 2: closing link tag
en: Create ad campaigns and reach one billion global users with %1$sTikTok for WooCommerce%2$s
da_DK: Opret annoncekampagner og nå ud til en milliard globale brugere med %1$sTikTok for WooCommerce%2$s

[ctx: block description]
en: Highlight a product or variation.
da_DK: Fremhæv en vare eller variant.

[ctx: block description]
en: Contains blocks that display the content of the Mini-Cart.
da_DK: Indeholder blokke, der viser indholdet af minikurven.

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product grid by choosing a price range.
da_DK: Giv kunderne mulighed for at filtrere varegitteret ved at vælge et prisinterval.

[ctx: block title]
en: Filter Block
da_DK: Filtrer blok

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product grid by stock status.
da_DK: Giv kunderne mulighed for at filtrere varegitteret efter lagerstatus.

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product grid by selecting one or more attributes, such as color.
da_DK: Giv kunderne mulighed for at filtrere varegitteret ved at vælge en eller flere egenskaber, såsom farve.

[ctx: block description]
en: Display the currently active filters.
da_DK: Vis de filtre, der p.t. er aktive.

note: translators: %s: Notification code translators: %s attribute name.
en: Select %s
da_DK: Vælg %s

en: Jetpack is not connected.
da_DK: Jetpack er ikke forbundet.

en: Get the free WooCommerce mobile app
da_DK: Hent den gratis WooCommerce mobilapp

note: translators: 1: opening link tag 2: closing link tag.
en: Process your orders on the go. %1$sGet the app%2$s.
da_DK: Håndter dine ordrer på farten. %1$sHent appen%2$s.

note: translators: 1: opening link tag 2: closing link tag.
en: %1$sManage the order%2$s with the app.
da_DK: %1$sHåndter ordren%2$s med appen.

note: translators: 1: opening link tag 2: closing link tag.
en: %1$sCollect payments easily%2$s from your customers anywhere with our mobile app.
da_DK: %1$sModtag nemt betalinger%2$s fra dine kunder hvor som helst med vores mobilapp.

note: translators: 1: order ID, 2: order status
en: Something went wrong when trying to restore order %d from the trash. It could not be restored.
da_DK: Noget gik galt under forsøget på at gendanne ordre %d fra skraldespanden. Ordren kunne ikke gendannes.

note: translators: 1: order ID, 2: order status
en: The previous status of order %1$d ("%2$s") is invalid. It could not be restored.
da_DK: Den tidligere status for ordre %1$d ("%2$s") er ugyldig. Ordren kunne ikke gendannes.

note: translators: 1: order ID, 2: order status
en: The previous status of order %1$d ("%2$s") is invalid. It has been restored to "pending" status instead.
da_DK: Den forrige status for ordre %1$d ("%2$s") er ugyldig. Den er i stedet blevet gendannet til "Igangværende".

note: translators: 1: order ID, 2: order status
en: Order %1$d cannot be restored from the trash: it has already been restored to status "%2$s".
da_DK: Ordre %1$d kan ikke gendannes fra skraldespanden: den er allerede blevet gendannet til status "%2$s".

en: Whether or not this store country is set via onboarding profiler.
da_DK: Hvorvidt denne webshops land er indstillet via profileringsværktøj ved opstart.

en: Registers whether the note is read or not
da_DK: Registrerer om noten er læst eller ej

en: Open in browser
da_DK: Åbn i browser

en: Your store is already connected.
da_DK: Din webshop er allerede forbundet.

en: Unsupported argument type provided as value.
da_DK: En ikke-understøttet argumentationstype blev leveret som værdi.

en: Connection password:
da_DK: Adgangskode til forbindelse:

note: translators: %s is the URL for the application-password section in WooCommerce.com.
en: If you don't have an application password (not your account password), generate a password from %s
da_DK: Hvis du ikke har en applikationsadgangskode (ikke din kontoadgangskode), skal du generere en adgangskode fra %s

en: Are you sure you want to disconnect your store from WooCommerce.com?
da_DK: Er du sikker på, at du vil afbryde forbindelsen til din webshop fra WooCommerce.com?

en: Your store is not connected to WooCommerce.com. Run `wp wc com connect` command.
da_DK: Din webshop er ikke forbundet til WooCommerce.com. Kør kommandoen `wp wc com connect`.

en: Customers can still save the file to their device, but by default file will be opened instead of being downloaded (does not work with redirects).
da_DK: Kunder kan stadig gemme filen på deres enhed, men som standard vil filen blive åbnet i stedet for at blive downloadet (virker ikke med omdirigeringer).

en: Open downloadable files in the browser, instead of saving them to the device.
da_DK: Åbn downloadbare filer i browseren i stedet for at gemme dem på enheden.

en: Summarize this product in 1-2 short sentences. We’ll show it at the top of the page.
da_DK: Du kan opsummere denne vare i 1-2 korte sætninger. Vi viser det øverst på siden.

en: Ensure meta_data excludes specific keys.
da_DK: Sørg for at meta_data ekskluderer specifikke nøgler.

en: Limit meta_data to specific keys.
da_DK: Begræns meta_data til specifikke nøgler.

note: translators: %s is the URL for the application-password section in WooCommerce.com.
en: Invalid password. Generate a new one from %s.
da_DK: Forkert adgangskode. Generér en ny fra %s.

en: Empty Mini-Cart Message
da_DK: Ingen/tom besked om minikurv

en: Describe this product. What makes it unique? What are its most important features?
da_DK: Beskriv denne vare. Hvad gør den unik? Hvad er dens vigtigste funktioner?

en: Product types define available product details and attributes, such as downloadable files and variations. They’re also used for analytics and inventory management.
da_DK: Varetyper definerer tilgængelige vareinformationer og egenskaber, såsom downloadbare filer og varianter. De bruges også til analyser og lagerstyring.

en: <b>Variable –</b> a product with variations, each of which may have a different SKU, price, stock option, etc. For example, a t-shirt available in different colors and/or sizes.
da_DK: <b>Variant –</b> en vare med varianter, som hver især kan have en forskellig SKU, pris, lagerstatus osv. For eksempel en t-shirt, der fås i forskellige farver og/eller størrelser.

en: <b>External or Affiliate –</b> one that you list and describe on your website but is sold elsewhere.
da_DK: <b>Ekstern eller affiliate –</b> en, som du angiver og beskriver i din webshop, men som sælges andre steder.

en: <b>Grouped –</b> a collection of related products that can be purchased individually and only consist of simple products. For example, a set of six drinking glasses.
da_DK: <b>Grupperet –</b> en samling af relaterede varer, der kan købes individuelt og kun består af simple varer. For eksempel et sæt med seks drikkeglas.

en: <b>Simple –</b> covers the vast majority of any products you may sell. Simple products are shipped and have no options. For example, a book.
da_DK: <b>Enkel –</b> dækker langt størstedelen af de varer, du sælger. Enkelvarer sendes og har ingen indstillinger. For eksempel en bog.

en: Sofia District
da_DK: Sofia distriktet

[ctx: block description]
en: Display products from your store in a grid layout.
da_DK: Vis varer fra din webshop i et gitterlayout.

[ctx: block title]
en: All Products
da_DK: Alle varer

[ctx: block description]
en: Display a grid of products from your selected categories.
da_DK: Vis et gitter med varer fra dine udvalgte kategorier.

[ctx: block title]
en: Products by Category
da_DK: Varer ud fra kategori

[ctx: block description]
en: Show all product categories as a list or dropdown.
da_DK: Vis alle varekategorier som en liste eller rullemenu.

[ctx: block title]
en: Product Categories List
da_DK: Liste med varekategorier

[ctx: block description]
en: Display a grid of your all-time best selling products.
da_DK: Vis et gitter med alle dine bedst sælgende varer.

[ctx: block title]
en: Best Selling Products
da_DK: Bedst sælgende varer

en: Postcode / ZIP:
da_DK: Postnummer:

en: City:
da_DK: By:

en: Product Details
da_DK: Vareinformationer

en: You cannot edit this item because it is in the Trash. Please restore it and try again.
da_DK: Du kan ikke redigere dette element, fordi det er i skraldespanden. Gendan det, og prøv igen.

en: This info will be displayed on the product page, category pages, social media, and search results.
da_DK: Disse oplysninger vil blive vist på varesiden, kategorisiderne, sociale medier og i søgeresultater.

en: Value
da_DK: Værdi

en: Key
da_DK: Nøgle

en: Add Custom Field
da_DK: Tilføj tilpasset Felt

en: Enter new
da_DK: Skriv ny

en: Thumbnail image
da_DK: Miniaturebillede

en: Add New Custom Field:
da_DK: Tilføj nyt tilpasset felt:

en: You don't have permission to create a new order.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at oprette en ny ordre.

en: Custom Fields
da_DK: Brugertilpassede felter

note: Translators: %s is a table identifier.
en: Invalid table id: %s.
da_DK: Ugyldig tabel-id: %s.

en: List products and create ads on Facebook and Instagram.
da_DK: List varer og opret annoncer på Facebook og Instagram.

en: List products and create ads on Facebook and Instagram with <a href="https://woocommerce.com/products/facebook/">Facebook for WooCommerce</a>
da_DK: List varer og opret annoncer på Facebook og Instagram med <a href="https://woocommerce.com/products/facebook/">Facebook til WooCommerce</a>

en: You attempted to edit an order that does not exist. Perhaps it was deleted?
da_DK: Du forsøgte at redigere en ordre, som ikke eksisterer. Måske er den blevet slettet?

note: translators: %s is a table name.
en: Can not re-use table alias "%s" in OrdersTableQuery.
da_DK: Det er ikke muligt at genbruge tabelalias "%s" i ordretabelforespørgslen.

en: With WooPayments, you can securely accept major cards, Apple Pay, and payments in over 100 currencies. Track cash flow and manage recurring revenue directly from your store’s dashboard - with no setup costs or monthly fees.
da_DK: Med WooPayments kan du sikkert acceptere almindelige kort, Apple Pay i over 100 valutaer. Hold styr på dit cashflow og administrer dine tilbagevendende betalinger direkte fra din webshops kontrolpanel - uden opsætningsomkostninger eller månedlige gebyrer.

en: With WooPayments, you can securely accept major cards, Apple Pay, and payments in over 100 currencies – with no setup costs or monthly fees – and you can now accept in-person payments with the Woo mobile app.
da_DK: Med WooPayments kan du sikkert acceptere større kreditkort, Apple Pay og betalinger i over 100 valutaer - uden opsætningsomkostninger eller månedlige gebyrer - og du kan nu acceptere personlige betalinger med Woo-mobilappen.

note: translators: %s is a table name.
en: %s can not be used as a table alias in OrdersTableQuery
da_DK: %s kan ikke bruges som tabelalias i OrdersTableQuery

en: Invalid order IDs in call to read_multiple()
da_DK: Ugyldige ordre-id'er i opkald til read_multiple()

en: You do not have permission to edit this order.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at redigere denne ordre.

note: translators: 1: opening documentation tag 2: closing documentation tag.
en: Custom fields can be used to add extra metadata to an order that you can %1$suse in your theme%2$s.
da_DK: Brugerdefinerede felter kan bruges til at tilføje ekstra metadata til en ordre, som du kan %1$sbruge i dit tema%2$s.

en: Country / region
da_DK: Land/Region

en: Displays products filtered by a tag.
da_DK: Vis varer, der er filtreret på et tag.

en: Displays products filtered by a category.
da_DK: Vis varer, der er filtreret på en kategori.

en: Displays your products.
da_DK: Vis dine varer.

en: Displays a single product.
da_DK: Vis en enkelt vare.

en: Payment method is missing.
da_DK: Betalingsmetode mangler.

en: Order status is missing.
da_DK: Ordrestatus mangler.

en: Displays search results for your store.
da_DK: Viser søgeresultater for din webshop.

en: List of cross-sells items related to cart items.
da_DK: Liste over krydssalgsvarer relateret til kurvens varer.

note: translators: %s: Total count of terms available for the attribute
en: %s terms
da_DK: %s vilkår

note: translators: 1: Comma-separated terms list, 2: how many terms are hidden
en: %1$s... (%2$s more)
da_DK: %1$s... (%2$s flere)

en: Order date, hour, minute and/or second are missing.
da_DK: Der mangler ordredato, time, minut og/eller sekund.

en: 1 term
da_DK: 1 udtryk

note: translators: %1s: file name; %2s: slug value found.
en: Could not register pattern "%1$s" as a block pattern (invalid slug "%2$s")
da_DK: Kunne ikke registrere blokgruppe "%1$s" som en blokgruppe (ugyldig korttitel "%2$s")

note: translators: %1s: file name; %2s: slug value found.
en: Could not register pattern "%s" as a block pattern ("Title" field missing)
da_DK: Kunne ikke registrere blokgruppe "%s" som en blokgruppe (feltet "Titel" mangler)

note: translators: %s: file name.
en: Could not register pattern "%s" as a block pattern ("Slug" field missing)
da_DK: Kunne ikke registrere blokgruppe "%s" som en blokgruppe (feltet "Korttitel" mangler)

en: Return the default payment suggestions when woocommerce_show_marketplace_suggestions and woocommerce_setting_payments_recommendations_hidden options are set to no
da_DK: Returner standardbetalingsforslagene, når woocommerce_show_marketplace_suggestions og woocommerce_setting_payments_recommendations_hidden indstillinger er angivet til nej

note: translators: %d is an order ID.
en: Could not find classname for order ID %d
da_DK: Kunne ikke finde klassenavn til ordre-id %d

note: Translators: %1$d is the batch number, %2$d is the number of processed orders and %3$d is the execution time in seconds.
en: Batch %1$d (%2$d orders) completed in %3$d seconds
da_DK: Parti %1$d (%2$d ordrer) fuldført på %3$d sekunder

en: Print at home
da_DK: Print hjemmefra

en: Review shipping options
da_DK: Gennemgå forsendelsesindstillinger

note: translators: %d: orders count translators: %s: orders count
en: %s order status changed. | %s order statuses changed.
da_DK[0]: %s ordrestatus blev ændret.
da_DK[1]: %s ordrestatuser blev ændret.

[ctx: Template name]
en: Mini-Cart
da_DK: Minikurv

[ctx: Template name]
en: Single Product
da_DK: Enkelt vare

en: Discounted rates
da_DK: Rabatterede satser

[ctx: Template name]
en: Products by Category
da_DK: Varer ud fra kategori

[ctx: Template name]
en: Product Catalog
da_DK: Varekatalog

[ctx: Template name]
en: Products by Tag
da_DK: Varer ud fra tag

[ctx: Template name]
en: Product Search Results
da_DK: Varesøgningsresultater

en: Choose a default form value if you want a certain variation already selected when a user visits the product page.
da_DK: Vælg en standardværdi hvis du ønsker, at en bestemt variant allerede skal være valgt, når en kunde kommer ind på varesiden.

en: Wow your shoppers
da_DK: Wow dine kunder

en: Pick up an order, then just pay, print, package and post.
da_DK: Afhent en ordre, så er det bare at betale, printe, pakke og sende.

en: No need to wonder where that stampbook went.
da_DK: Ingen grund til at spekulere på, hvor den frimærkebog blev af.

en: Buy postage when you need it
da_DK: Køb forsendelse når du har brug for det

note: translators: %s is a table name.
en: Could not persist order to database table "%s".
da_DK: Det var ikke muligt at fortsætte ordre til databasetabel "%s".

en: Could not create order in posts table.
da_DK: Det var ikke muligt at oprette ordre i posttabel.

en: Order status changed by bulk edit.
da_DK: Ordrestatus blev ændret ved masseredigering.

en: A valid event name must be specified.
da_DK: Der skal angives et gyldigt begivenhedsnavn.

[ctx: Order date parsed by DateTime::format]
note: translators: %s: Order date
en: M d, Y @ h:i A
da_DK: M d, Å @ t:m A

en: A valid prop name must be specified
da_DK: Et gyldigt rekvisitnavn skal angives

note: translators: %s: is referring to the plugin's name.
en: The %1$s plugin has been deactivated as the latest improvements are now included with the %2$s plugin.
da_DK: %1$s-pluginet er blevet deaktiveret, da de seneste forbedringer nu er inkluderet i %2$s-pluginet.

en: Template used to display the Mini-Cart drawer.
da_DK: Skabelon brugt til at vise minikurvens skuffe.

en: Limit purchases to 1 item per order
da_DK: Begræns køb til 1 styk pr. ordre

[ctx: Webhook created on date parsed by DateTime::format]
note: translators: %s: date
en: M d, Y @ h:i A
da_DK: j. F Y - h:i

en: Check to let customers to purchase only 1 item in a single order. This is particularly useful for items that have limited quantity, for example art or handmade goods.
da_DK: Vælg at give kunder mulighed for kun at købe 1 enkelt vare i en enkelt ordre. Dette er især nyttigt for varer, der har en begrænset mængde såsom kunst eller håndlavede varer.

[ctx: block description]
en: Display a grid of products with selected attributes.
da_DK: Vis et gitter med varer, med de valgte egenskaber.

[ctx: block title]
en: Products by Attribute
da_DK: Varer ud fra egenskab

[ctx: block description]
en: Display a grid of products with selected tags.
da_DK: Vis et gitter med varer med de udvalgte tags.

[ctx: block title]
en: Products by Tag
da_DK: Varer efter tag

[ctx: block description]
en: Display a selection of hand-picked products in a grid.
da_DK: Vis et udvalg af håndplukkede varer i et gitter.

[ctx: block keyword]
en: Handpicked Products
da_DK: Håndplukkede varer

[ctx: block title]
en: Hand-picked Products
da_DK: Håndplukkede varer

en: No pending reviews
da_DK: Ingen afventende anmeldelser

en: No approved reviews
da_DK: Ingen godkendte anmeldelser

en: No reviews
da_DK: Ingen anmeldelser

note: translators: %s: Number of reviews.
en: %s pending review | %s pending reviews
da_DK[0]: %s afventende anmeldelse
da_DK[1]: %s afventende anmeldelser

note: translators: %s: Number of reviews.
en: %s approved review | %s approved reviews
da_DK[0]: %s godkendt anmeldelse
da_DK[1]: %s godkendte anmeldelser

note: translators: %s: Number of reviews.
en: %s review | %s reviews
da_DK[0]: %s anmeldelse
da_DK[1]: %s anmeldelser

note: translators: %s: Star rating (1-5).
en: %s-star rating
da_DK: %s-stjernebedømmelse

en: Filter by review rating
da_DK: Filtrer efter bedømmelse af anmeldelser

en: All ratings
da_DK: Alle bedømmelser

en: Filter by review type
da_DK: Filtrer efter anmeldelsestype

en: Replies
da_DK: Svar

en: All types
da_DK: Alle Typer

en: Empty Spam
da_DK: Tøm spam

note: translators: 1: number representing a rating
en: %1$d out of 5
da_DK: %1$d ud af 5

note: translators: %s: Parent review link with review author name.
en: In reply to %s.
da_DK: Som svar til %s.

en: Select review
da_DK: Vælg anmeldelse

en: No reviews awaiting moderation.
da_DK: Ingen anmeldelser afventer godkendelse.

[ctx: product reviews]
note: translators: %s: Number of reviews.
en: Approved <span class="count">(%s)</span> | Approved <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Godkendt <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Godkendte <span class="count">(%s)</span>

[ctx: product reviews]
note: translators: %s: Number of reviews.
en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Afventer <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Afventer <span class="count">(%s)</span>

en: Mark this review as spam
da_DK: Marker denne anmeldelse som spam

en: Approve this review
da_DK: Godkend denne anmeldelse

en: Unapprove
da_DK: Afvis

en: Unapprove this review
da_DK: Afvis denne anmeldelse

en: Visit new location
da_DK: Besøg ny placering

en: Search Reviews
da_DK: Søg i anmeldelser

[ctx: product reviews]
note: translators: %s: Number of reviews.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Alle <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Alle <span class="count">(%s)</span>

[ctx: review]
en: Not spam
da_DK: Ikke spam

[ctx: review]
en: Mark as spam
da_DK: Marker som spam

[ctx: column name]
en: Submitted on
da_DK: Indsendt den

[ctx: column name]
en: Review
da_DK: Anmeldelse

en: Author
da_DK: Forfatter

en: Reply
da_DK: Svar

en: Reply to this review
da_DK: Besvar denne anmeldelse

en: Quick Edit
da_DK: Lynrediger

en: Edit this review
da_DK: Rediger denne anmeldelse

en: Delete Permanently
da_DK: Slet permanent

[ctx: review]
en: Not Spam
da_DK: Ikke spam

note: translators: %s is an integer higher than 0 (1, 2, 3...)
en: %s review restored from the spam | %s reviews restored from the spam
da_DK[0]: %s anmeldelse blev gendannet fra spam
da_DK[1]: %s anmeldelser blev gendannet fra spam

note: translators: %s is an integer higher than 0 (1, 2, 3...)
en: %s review unapproved | %s reviews unapproved
da_DK[0]: %s anmeldelse er ikke godkendt
da_DK[1]: %s anmeldelser er ikke godkendt

note: translators: %s: Number of reviews.
en: %s Review | %s Reviews
da_DK[0]: %s Anmeldelse
da_DK[1]: %s Anmeldelser

en: All dates
da_DK: Alle datoer

[ctx: product reviews]
note: translators: %s: Number of reviews.
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Skraldespand <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Skraldespande <span class="count">(%s)</span>

note: translators: %s is an integer higher than 0 (1, 2, 3...)
en: %s review permanently deleted | %s reviews permanently deleted
da_DK[0]: %s anmeldelse blev slettet permanent
da_DK[1]: %s anmeldelser blev slettet permanent

note: translators: %s is an integer higher than 0 (1, 2, 3...)
en: %s review restored from the Trash | %s reviews restored from the Trash
da_DK[0]: %s anmeldelse gendannet fra skraldespanden
da_DK[1]: %s anmeldelser gendannet fra skraldespanden

[ctx: verb]
en: Trash
da_DK: Skraldespand

note: translators: %s is an integer higher than 0 (1, 2, 3...)
en: %s review moved to the Trash. | %s reviews moved to the Trash.
da_DK[0]: %s anmeldelse flyttet til skraldespanden.
da_DK[1]: %s anmeldelser flyttet til skraldespanden.

en: Product reviews can now be managed from Products > Reviews.
da_DK: Vareanmeldelser kan nu administreres fra Varer > Anmeldelser.

en: Product reviews have moved!
da_DK: Vareanmeldelser er blevet flyttet!

note: translators: %s: Number of reviews.
en: %s Review in moderation | %s Reviews in moderation
da_DK[0]: %s Anmeldelse til vurdering
da_DK[1]: %s Anmeldelser til vurdering

en: Error: Please type your review text.
da_DK: Fejl: Skriv en tekst til din anmeldelse.

en: Sorry, you must be logged in to reply to a review.
da_DK: Beklager, men du skal være logget ind for at skrive en anmeldelse.

en: Error: You can't reply to a review on a draft product.
da_DK: Fejl: Du kan ikke skrive en anmeldelse når varen er kladde.

en: Error: Please type your reply text.
da_DK: Fejl: Skriv en tekst til din anmeldelse.

en: No reviews found.
da_DK: Der blev ikke fundet nogen anmeldelser.

en: Restore this review from the spam
da_DK: Gendan denne anmeldelse fra spam

note: Translators: %1$d is number of errors and %2$s is the formatted array of order IDs.
en: %1$d error found: %2$s. Please review the error above. | %1$d errors found: %2$s. Please review the errors above.
da_DK[0]: %1$d fejl blev fundet: %2$s. Gennemse fejlen ovenfor.
da_DK[1]: %1$d fejl blev fundet: %2$s. Gennemse fejlene ovenfor.

en: Quick edit this review inline
da_DK: Lynrediger denne anmeldelse

note: translators: %s is an integer higher than 0 (1, 2, 3...)
en: %s review marked as spam. | %s reviews marked as spam.
da_DK[0]: %s anmeldelse er markeret som spam.
da_DK[1]: %s anmeldelser er markeret som spam.

note: translators: %s is an integer higher than 0 (1, 2, 3...)
en: %s review approved | %s reviews approved
da_DK[0]: %s anmeldelse er godkendt
da_DK[1]: %s anmeldelser er godkendt

en: Limit result to items with specified user ids.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer med specificerede bruger-id'er.

en: Enable guided mode
da_DK: Aktiver guidet tilstand

en: Force retrieval of fresh data instead of from the cache.
da_DK: Gennemtving hentning af friske data i stedet for at hente data fra cachen.

note: translators: %s refers to the schema name
en: Registered schema for %s
da_DK: Registreret skema for %s

note: translators: %s: amount of time
en: action marked as failed after %s seconds. Unknown error occurred. Check server, PHP and database error logs to diagnose cause.
da_DK: handling markeret som mislykket efter %s sekunder. Der opstod en ukendt fejl. Tjek server, PHP-version og databasens fejllogfiler for at diagnosticere årsagen.

note: translators: %1$s is the name of the hook to be cancelled, %2$s is the exception message.
en: Caught exception while cancelling action "%1$s": %2$s
da_DK: En undtagelse opstod under annullering af handling "%1$s": %2$s

[ctx: block title]
en: Featured Category
da_DK: Fremhævet kategori

[ctx: block title]
en: Featured Product
da_DK: Fremhævet vare

[ctx: block description]
en: Visually highlight a product category and encourage prompt action.
da_DK: Fremhæv visuelt en varekategori for at tilskynde kunder til at handle.

en: All sales channels
da_DK: Tilføj salgskanaler

en: Not scheduled
da_DK: Ikke planlagt

en: Is the daily cron job active, when does it next run?
da_DK: Er det daglige cron-job aktivt? Hvornår køres det næste gang?

en: Daily Cron
da_DK: Daglig Cron

en: Which features are disabled?
da_DK: Hvilke funktioner er deaktiveret?

en: Disabled Features
da_DK: Deaktiverede funktioner

en: Which features are enabled?
da_DK: Hvilke funktioner er aktiveret?

en: Enabled Features
da_DK: Aktiverede funktioner

en: TikTok for WooCommerce
da_DK: TikTok til WooCommerce

[ctx: Admin menu name]
en: Home
da_DK: Hjem

en: Whether an order needs processing before it can be completed.
da_DK: Om en ordre skal behandles, før den kan fuldføres.

en: Whether an order can be edited.
da_DK: Om en ordre kan redigeres.

en: PIN Code
da_DK: Pinkode

en: Notes
da_DK: Noter

note: Translators: %1$d is the number of migrated orders and %2$d is time taken. Translators: %1$d is the number of migrated orders and %2$d is the execution time in seconds.
en: %1$d order was verified in %2$d seconds. | %1$d orders were verified in %2$d seconds.
da_DK[0]: %1$d ordre blev bekræftet på %2$d sekunder.
da_DK[1]: %1$d ordrer blev bekræftet på %2$d sekunder.

note: Translators: %1$d is the batch number, %2$d is the batch size.
en: Beginning verification for batch #%1$d (%2$d orders/batch).
da_DK: Begynder bekræftelse for batch #%1$d (%2$d ordrer/batch).

note: Translators: %1$d is the batch number, %2$d is time taken to process batch.
en: Batch %1$d (%2$d orders) completed in %3$d seconds.
da_DK: Batch %1$d (%2$d ordrer) fuldført på %3$d sekunder.

note: Translators: %1$d is the batch number and %2$d is the batch size.
en: Beginning batch #%1$d (%2$d orders/batch).
da_DK: Påbegynder batch #%1$d (%2$d ordrer/batch).

en: Grow your online sales by promoting your products on TikTok to over one billion monthly active users around the world.
da_DK: Øg dit online salg ved at promovere dine varer på TikTok til over en milliard månedlige aktive brugere rundt om i verden.

note: Translators: %1$d is the number of orders to be verified.
en: There is %1$d order to be verified. | There are %1$d orders to be verified.
da_DK[0]: Der er %1$d ordre, der skal bekræftes.
da_DK[1]: Der er %1$d ordrer, der skal bekræftes.

en: Options
da_DK: Muligheder

en: Not all expected
da_DK: Ikke alle var forventet

en: Do the important options return expected values?
da_DK: Returnerer de vigtige muligheder de forventede værdier?

en: Was onboarding completed or skipped?
da_DK: Blev opsætning gennemført eller sprunget over?

en: Onboarding
da_DK: Opsætning

en: Verification completed.
da_DK: Bekræftelse er fuldført.

en: Infinite loop detected, aborting. No errors found.
da_DK: Uendelig sløjfe er registreret, og handling afbrydes. Der blev ikke fundet nogen fejl.

note: translators: %s - link to testing instructions webpage.
en: Custom order table usage is not enabled. If you are testing, you can enable it by following the testing instructions in %s
da_DK: Brugerdefineret ordretabel er ikke aktiveret. Hvis du tester, kan du aktivere det ved at følge testinstruktionerne i %s

en: Whether an order needs payment, based on status and order total.
da_DK: Om en ordre kræver betaling baseret på status og ordretotal.

en: Properties of the main product image.
da_DK: Egenskaber for det primære varebillede.

en: This section shows details of WC Admin.
da_DK: Denne sektion viser informationer om WC Admin.

en: Failed to initialise WC_Filesystem API while trying to update the MaxMind Geolocation database.
da_DK: Kunne ikke initialisere WC_Filesystem API under forsøget på at opdatere MaxMind Geolocation-databasen.

en: There are no orders to verify, aborting.
da_DK: Der er ingen ordrer at bekræfte, og handling afbrydes.

en: How many notes in the database?
da_DK: Hvor mange noter er der i databasen?

note: Translators: %1$d is the number of migrated orders and %2$d is the execution time in seconds.
en: %1$d order was synced in %2$d seconds. | %1$d orders were synced in %2$d seconds.
da_DK[0]: %1$d ordre blev synkroniceret på %2$d sekund.
da_DK[1]: %1$d ordrer blev synkroniceret på %2$d sekunder.

en: There are no orders to sync, aborting.
da_DK: Der er ingen ordrer at synkronisere, så handling afbrydes.

note: Translators: %1$d is the number of orders to be synced.
en: There is %1$d order to be synced. | There are %1$d orders to be synced.
da_DK[0]: Der er %1$d ordre, der skal synkroniceres.
da_DK[1]: Der er %1$d ordrer, der skal synkroniseres.

[ctx: block description]
en: Shows cart items.
da_DK: Viser varer i kurven.

[ctx: block title]
en: Cart Items
da_DK: Varer i kurven

[ctx: block description]
en: Shows the cart taxes row.
da_DK: Viser moms for kurvens indhold.

[ctx: block title]
en: Taxes
da_DK: Moms

[ctx: block description]
en: Shows the cart subtotal row.
da_DK: Viser subtotal for kurvens indhold.

[ctx: block description]
en: Shows the cart shipping row.
da_DK: Viser forsendelser for kurvens indhold.

[ctx: block title]
en: Shipping
da_DK: Forsendelse

[ctx: block description]
en: Shows the heading row.
da_DK: Viser overskriftsrækken.

[ctx: block title]
en: Heading
da_DK: Overskrift

[ctx: block description]
en: Shows the cart fee row.
da_DK: Viser gebyrer for kurvens indhold.

[ctx: block title]
en: Fees
da_DK: Gebyrer

[ctx: block description]
en: Shows the cart discount row.
da_DK: Viser rabat for kurvens indhold.

[ctx: block title]
en: Discount
da_DK: Rabat

[ctx: block description]
en: Shows the apply coupon form.
da_DK: Viser anvendelse af rabatkuponformularen.

[ctx: block title]
en: Coupon Form
da_DK: Rabatkuponformular

note: translators: %s: Site title
en: Welcome to %s
da_DK: Velkommen til %s

note: translators: %s is the URL.
en: %s is not a valid URL.
da_DK: %s er ikke en gyldig URL.

note: translators: %s is a URL, %d is a product ID.
en: Product download migration: %1$s (for product %1$d) could not be added to the list of approved download directories.
da_DK: Varedownload migrering: %1$s (for vare %1$d) kunne ikke blive tilføjet til listen med godkendte downloadmapper.

[ctx: Approved product download URLs migration]
en: invalid URL
da_DK: ugyldig URL

note: translators: %1$d is the current batch in the synchronization task, %2$d is the percent complete.
en: Approved Download Directories sync: completed batch %1$d (%2$d%% complete).
da_DK: Synkronisering af godkendte downloadmapper: fuldført batch %1$d (%2$d%% fuldført).

en: Approved Download Directories sync: scan is complete!
da_DK: Synkronisering af godkendte downloadmapper: scanningen er fuldført!

en: Approved Download Directories sync: new scan scheduled.
da_DK: Synkronisering af godkendte downloadmapper: ny scanning er planlagt.

en: Synchronization of approved product download directories is already in progress.
da_DK: Synkronisering af godkendte varedownloadmapper er allerede i gang.

en: Approved directory URLs cannot be longer than 256 characters.
da_DK: Godkendte mappe-URL'er må ikke være længere end 256 tegn.

en: URL could not be updated (probable database error).
da_DK: URL kunne ikke blive opdateret (mulig databasefejl).

en: URL could not be added (probable database error).
da_DK: URL kunne ikke blive tilføjet (mulig databasefejl).

note: translators: %s is the submitted URL.
en: "%s" could not be saved. Please review, ensure it is a valid URL and try again.
da_DK: "%s" kunne ikke gemmes. Tjek den og sikr dig, at det er en gyldig URL, og prøv igen.

en: URL was successfully updated.
da_DK: URL blev opdateret.

en: URL was successfully added.
da_DK: URL blev tilføjet.

note: translators: %d: count
en: %d URL could not be updated. | %d URLs could not be updated.
da_DK[0]: %d URL kunne ikke opdateres.
da_DK[1]: %d URL'er kunne ikke opdateres.

note: translators: %d: count
en: %d approved directory URL disabled. | %d approved directory URLs disabled.
da_DK[0]: %d godkendt mappe-URL deaktiveret.
da_DK[1]: %d godkendte mappe-URL'er deaktiverede.

note: translators: %d: count
en: %d approved directory URL enabled. | %d approved directory URLs enabled.
da_DK[0]: %d godkendt mappe-URL aktiveret.
da_DK[1]: %d godkendte mappe-URL'er aktiverede.

note: translators: %d: count
en: %d approved directory URL deleted. | %d approved directory URLs deleted.
da_DK[0]: %d godkendt mappe-URL slettet.
da_DK[1]: %d godkendte mappe-URL'er slettet.

[ctx: Approved product download directories]
en: Directory URL
da_DK: Mappe-URL

en: Add New Approved Directory
da_DK: Tilføj ny godkendt mappe

en: Edit Approved Directory
da_DK: Redigér godkendt mappe

[ctx: Approved product download directories]
en: The provided ID was invalid.
da_DK: Det angivne id var ugyldigt.

en: Approved Download Directories
da_DK: Godkendte downloadmapper

[ctx: Approved product download directories]
en: Start Enforcing Rules
da_DK: Begynd at håndhæve regler

[ctx: Approved product download directories]
en: Stop Enforcing Rules
da_DK: Stop med at håndhæve regler

[ctx: Approved Directory URLs]
en: Search
da_DK: Søg

en: Approved download directories
da_DK: Godkendte downloadmapper

[ctx: Approved product download directories]
en: Disable All
da_DK: Deaktiver alle

[ctx: Approved product download directories]
en: Enable All
da_DK: Aktiver alle

en: Disable rule
da_DK: Deaktiver regel

en: Enable rule
da_DK: Aktiver regel

[ctx: Product downloads list]
en: Delete permanently
da_DK: Slet permanent

[ctx: Product downloads list]
en: Edit
da_DK: Rediger

[ctx: Approved product download directories]
en: Enabled
da_DK: Aktiveret

[ctx: Approved product download directory views]
note: translators: %s is the count of disabled directory list entries.
en: Disabled <span class="count">(%s)</span> | Disabled <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Deaktiveret <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Deaktiveret <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Approved product download directory views]
note: translators: %s is the count of enabled approved directory list entries.
en: Enabled <span class="count">(%s)</span> | Enabled <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Aktiveret <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Aktiveret <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Approved product download directory views]
note: translators: %s is the count of approved directory list entries.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Alle <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Alle <span class="count">(%s)</span>

en: No approved directory URLs found.
da_DK: Der blev ikke fundet nogen godkendte mappe-URL'er.

en: You do not have permission to modify the list of approved directories for product downloads.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at ændre listen med godkendte mapper til varedownloads.

en: Approved Download Directories sync: scan has been cancelled.
da_DK: Synkronisering af godkendte downloadmapper: scanningen er blevet annulleret.

note: translators: %d is an integer between 0-100 representing the percentage complete of the current scan.
en: The Approved Product Download Directories list is currently being synchronized with the product catalog (%d%% complete). If you need to, you can cancel it.
da_DK: Listen med godkendte varedownloadmapper bliver lige nu synkroniseret med varekataloget (%d%% færdig). Hvis du har brug for det, så kan du annullere det.

en: Cancel synchronization of approved directories
da_DK: Annuller synkronisering af godkendte mapper

en: Removes all existing entries from the Approved Product Download Directories list.
da_DK: Fjerner alle eksisterende adgange fra listen med godkendte varedownloadmapper.

en: Empty the approved download directories list
da_DK: Tøm listen med godkendte downloadmapper

en: Updates the list of Approved Product Download Directories. Note that triggering this tool does not impact whether the Approved Download Directories list is enabled or not.
da_DK: Opdaterer listen med godkendte varedownloadmapper. Bemærk at igangsætning af dette værktøj ikke har indflydelse på om listen med godkendte varedownloadmapper er aktiveret eller ej.

en: It was not possible to synchronize download directories following the most recent update.
da_DK: Det var ikke muligt at synkronisere downloadmapper efter den seneste opdatering.

en: Synchronize approved download directories
da_DK: Synkronisér godkendte downloadmapper

en: Get your products in front of Pinterest users searching for ideas and things to buy. Get started with Pinterest and make your entire product catalog browsable.
da_DK: Få dine varer vist frem for Pinterestbrugere, der søger efter ideer og varer at købe. Kom i gang med Pinterest og gør alle dine varer synlige.

en: Pinterest for WooCommerce
da_DK: Pinterest til WooCommerce

en: Affirm’s tailored Buy Now Pay Later programs remove price as a barrier, turning browsers into buyers, increasing average order value, and expanding your customer base.
da_DK: Affirms skræddersyede "Køb nu og betal senere"-programmer fjerner barrieren som prisen kan udgøre; og gør dermed brugere til kunder, øger den gennemsnitlige ordreværdi og udvider din kundebase.

en: Enable a familiar, fast checkout for hundreds of millions of active Amazon customers globally.
da_DK: Aktiver en velkendt, hurtig betaling for hundredvis af millioner af aktive Amazon-kunder globalt.

en: Afterpay allows customers to receive products immediately and pay for purchases over four installments, always interest-free.
da_DK: Efterbetaling tillader kunder at modtage varer straks og betale for varerne over fire rater; altid rentefrit.

en: You added store details
da_DK: Du tilføjede informationer om din webshop

note: translators: Store name
en: You created %s
da_DK: Du oprettede %s

en: There are orders pending sync.
da_DK: Der er igangværende ordrer, der skal synkroniseres.

en: Gateway title.
da_DK: Betalingsløsningstitel.

en: Priority of recommendation.
da_DK: Prioritering af anbefaling.

en: Array of plugin slugs.
da_DK: Række af plugin korttitler.

en: Suggestion visibility.
da_DK: Synlighed for forslag.

en: Gateway image.
da_DK: Betalingsløsningsbillede.

en: Suggestion ID.
da_DK: Forslags-id.

en: Suggestion description.
da_DK: Forslagsbeskrivelse.

en: Sorry, experiment_name is required.
da_DK: Beklager, experiment_name er påkrævet.

en: Only show meta which is meant to be displayed for an order.
da_DK: Vis kun meta, som er beregnet til at blive vist for en ordre.

note: translators: %s: Downloadable file.
en: The downloadable file %s cannot be used as it has been disabled.
da_DK: Den downloadbare fil %s kan ikke bruges, da den er blevet deaktiveret.

note: translators: %1$s and %3$s are HTML (opening link tags). %2$s is also HTML (closing link tag).
en: The %1$sApproved Product Download Directories list%2$s has been updated. To protect your site, please review the list and make any changes that might be required. For more information, please refer to %3$sthis guide%2$s.
da_DK: %1$sListen med godkendte varedownloadmapper%2$s er blevet opdateret. For at beskytte dit websted, bedes du gennemgå listen og foretage de ændringer, der måtte være nødvendige. For mere information henvises til %3$sdenne vejledning%2$s.

en: Is your site enforcing the use of Approved Product Download Directories?
da_DK: Håndhæver dit websted brugen af godkendte varedownloadmapper?

en: Enforce Approved Product Download Directories
da_DK: Håndhæv godkendte varedownloadmapper

note: translators: 1: opening link tag, 2: closing link tag.
en: The indicated downloads have been disabled (invalid location or filetype&mdash;%1$slearn more%2$s).
da_DK: De angivne downloads er blevet deaktiveret (ugyldig placering eller filtype&mdash;%1$sSe mere%2$s)

en: Are you sure you wish to delete this item?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette dette element?

note: translators: 1: Order ID or "(no ID)" if not known.
en: Error saving order ID %1$s.
da_DK: Fejl ved lagring af ordre-id %1$s.

en: (no ID)
da_DK: (intet ID)

en: Headers already sent when generating download error message.
da_DK: Overskrifter sendte allerede, da der blev genereret fejlmeddelelse for download.

en: How easy was it to edit your product?
da_DK: Hvor nemt var det at redigere din vare?

en: Start shopping
da_DK: Til webshop

[ctx: block description]
en: Block that displays the shopping button when the Mini-Cart is empty.
da_DK: Blok der viser "Tilføj til kurv"-knappen når minikurven er tom.

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Shopping Button
da_DK: Minikurv indkøbs knap

en: Custom orders tables have been deleted.
da_DK: Tilpassede ordretabeller er blevet slettet.

en: Shows if the product needs to be configured before it can be bought.
da_DK: Viser om en vare er nødt til at blive konfigureret, før den kan købes.

en: Delete the custom orders tables
da_DK: Slet de tilpassede ordretabeller

en: Order payment URL.
da_DK: Ordre betalings-URL.

en: Plugin activation has been scheduled.
da_DK: Plugin-aktivering er planlagt.

en: Plugin installation has been scheduled.
da_DK: Plugin-installation er planlagt.

en: Optional parameter to get only specific task lists by id.
da_DK: Valgfri parameter for kun at få specifikke opgavelister efter id.

en: Nonce is invalid.
da_DK: Nonce er ugyldig.

en: Missing the Nonce header. This endpoint requires a valid nonce.
da_DK: Nonce-headeren mangler. Dette slutpunkt kræver en gyldig nonce.

note: translators: 1: email address, 2: order ID .
en: Received PDT notification for another account: %1$s. Order ID: %2$d.
da_DK: Modtog PDT-notifikation for en anden konto: %1$s. Ordre-id: %2$d.

note: translators: 1: order ID, 2: order ID.
en: Received PDT notification for order %1$d on endpoint for order %2$d.
da_DK: Modtog PDT-meddelelse for ordre %1$d på slutpunkt for ordre %2$d.

en: The maximum quantity that can be added to the cart.
da_DK: Den maksimale mængde, der kan tilføjes til indkøbskurven.

en: The minimum quantity that can be added to the cart.
da_DK: Den mindste mængde, der kan tilføjes til indkøbskurven.

[ctx: block description]
en: Display a checkout form so your customers can submit orders.
da_DK: Vis en bestillingsformular så dine kunder kan afgive ordrer.

[ctx: block title]
en: Checkout
da_DK: Siden Kasse

[ctx: block description]
en: Contains the products table and other custom blocks of filled mini-cart.
da_DK: Indeholder varetabellen og andre tilpassede blokke til fyldt minikurv.

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Items
da_DK: Varer i minikurv

en: Email address (optional)
da_DK: E-mailadresse (valgfri)

en: This means that the table is probably in an inconsistent state. It's recommended to run a new regeneration process or to resume the aborted process (Status - Tools - Regenerate the product attributes lookup table/Resume the product attributes lookup table regeneration) before enabling the table usage.
da_DK: Dette betyder, at tabellen muligvis er i en uregelmæssig stand. Det anbefales at køre en ny regenereringsproces eller at genoptage den afbrudte proces (Status - Værktøjer - Regenerér vareegenskaberne opslag tabel/Genoptag vareegenskaberne opslag tabelregenerering) inden aktivering af tabelanvendelse.

en: Resume
da_DK: Genoptag

en: Product attributes lookup table regeneration process has been resumed.
da_DK: Vareegenskaber opslag tabel regenereringsproces er genoptaget.

note: translators: %1$s = count of products already processed.
en: This tool will resume the product attributes lookup table regeneration at the point in which it was aborted (%1$s products were already processed).
da_DK: Dette værktøj vil genoptage vareegenskaberne opslag tabel regenerering på det sted, hvor det blev afbrudt (%1$s varer var allerede behandlet).

en: Resume the product attributes lookup table regeneration
da_DK: Genoptag vareegenskaberne opslag tabel regenerering

en: Product attributes lookup table regeneration process has been aborted.
da_DK: Vareegenskaber opslag tabel regenereringsproces er blevet afbrudt.

en: This tool will abort the regenerate product attributes lookup table regeneration. After this is done the process can be either started over, or resumed to continue where it stopped.
da_DK: Dette værktøj vil afbryde regenereringen af vareegenskaber opslag tabel regenerering. Når dette er sket, kan processen enten starte forfra eller genoptage processen, hvor den stoppede.

en: Abort the product attributes lookup table regeneration
da_DK: Afbryd vareegenskaberne opslag tabel regenerering

en: WARNING: The product attributes lookup table regeneration process was aborted.
da_DK: ADVARSEL: Vareegenskaberne opslag tabel regenereringsproces blev afbrudt.

en: The amount that quantities increment by. Quantity must be an multiple of this value.
da_DK: Den mængde, som mængderne stiger med. Mængden skal være et multiplum af denne værdi.

en: How the quantity of this item should be controlled, for example, any limits in place.
da_DK: Hvordan mængden af denne vare skal kontrolleres, f.eks. for eventuelle grænser.

en: Changing platforms might seem like a big hurdle to overcome, but it is easier than you might think to move your products, customers, and orders to WooCommerce. This article will help you with going through this process.
da_DK: Et skift fra en webshopplatform til en anden kan virke som en stor opgave, men det er ofte lettere, end du tror, at flytte dine varer, kunder og ordrer til WooCommerce. Denne artikel vil hjælpe dig med at gennemgå processen.

en: Quantity of this item to add to the cart.
da_DK: Antal af denne vare, der skal tilføjes til kurven.

en: How to Migrate from Magento to WooCommerce
da_DK: Sådan migrerer du fra Magento til WooCommerce

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Title
da_DK: Minikurvtitel

[ctx: block description]
en: Block that displays the title of the Mini-Cart block.
da_DK: Blok der viser titlen på minikurvblokken.

[ctx: block description]
en: Block that displays the products table of the Mini-Cart block.
da_DK: Blok der viser varetabellen for minikurvblokken.

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Products Table
da_DK: Minikurv-varetabel

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Footer
da_DK: Minikurvs sidefod

[ctx: block description]
en: Blocks that are displayed when the Mini-Cart is empty.
da_DK: Blokke, der vises, når minikurven er tom.

[ctx: block title]
en: Filled Mini-Cart view
da_DK: Visning af fyldt minikurv

[ctx: block description]
en: Block that displays the footer of the Mini-Cart block.
da_DK: Blok der viser sidefoden af ​​minikurvblokken.

[ctx: block title]
en: Empty Mini-Cart view
da_DK: Tom minikurv visning

en: Built by WooCommerce
da_DK: Bygget af WooCommerce

en: Please provide a valid promo note name.
da_DK: Angiv et gyldigt kampagnebeskednavn.

en: The status of the coupon. Should always be draft, published, or pending review
da_DK: Rabatkuponens status. Bør altid være udkast, offentliggjort eller afventende gennemgang

en: Save up to $800 in fees by managing transactions with WooPayments. With WooPayments, you can securely accept major cards, Apple Pay, and payments in over 100 currencies.
da_DK: Spar op til $800 i gebyrer ved at administrere transaktioner i WooPayments. Med WooPayments kan du på sikker vis modtage større betalingskort, Apple Pay og betalinger i over 100 valutaer.

note: translators: 1: opening product link tag. 2: closing link tag
en: Accept credit cards and other popular payment methods with %1$sWooPayments%2$s
da_DK: Modtag kreditkort og andre populære betalingsmetoder med %1$sWooPayments%2$s

en: Dismiss the gateway
da_DK: Afvis betalingsløsningen

en: Task is not a subclass of `Task`
da_DK: Opgave er ikke en underklasse af `Opgave`

en: The database version for WooCommerce. This should be the same as your WooCommerce version.
da_DK: Databaseversionen til WooCommerce. Dette bør være det samme som din WooCommerce-version.

en: Shop country/region
da_DK: Danmark

en: You have installed a development version of WooCommerce which requires files to be built and minified. From the plugin directory, run <code>pnpm install</code> and then <code>pnpm --filter='@woocommerce/plugin-woocommerce' build</code> to build and minify assets.
da_DK: Du har installeret en udviklingsversion af WooCommerce, som kræver, at filer skal bygges og komprimeres. Fra plugin-mappen skal du køre <code>pnpm install</code> og derefter <code>pnpm --filter='@woocommerce/plugin-woocommerce' build</code> for at bygge og komprimere egenskaber.

en: We encountered an SSL error. Please ensure your site supports TLS version 1.2 or above.
da_DK: Vi er stødt på en SSL fejl. Du skal sikre, at dit websted understøtter TLS version 1.2 eller højere.

note: translators: %s: Context (e.g. 'featured', 'product-preview')
en: Our request to the %s API got a malformed response.
da_DK: Vores anmodning til søge dette %s API fik et forkert udformet svar.

note: translators: 1: Context (e.g. 'featured', 'product-preview') 2: HTTP error code
en: Our request to the %1$s API got error code %2$d.
da_DK: Vores anmodning til %1$s API fik fejlkode %2$d.

en: View my cart
da_DK: Vis min kurv

[ctx: block title]
en: Accepted Payment Methods
da_DK: Accepterede betalingsmetoder

[ctx: block description]
en: Display accepted payment methods.
da_DK: Vis accepterede betalingsmetoder.

en: Shipping, taxes, and discounts calculated at checkout.
da_DK: Forsendelse, moms, og rabatter udregnet på siden Kasse.

en: Go to checkout
da_DK: Gå til siden Kasse

en: A link to set a new password will be sent to your email address.
da_DK: Et link til en side, hvor du kan oprette en ny adgangskode, vil blive sendt til din e-mailadresse.

en: No theme is defined for this template.
da_DK: Der er ingen tema, der er defineret for denne skabelon.

en: This is an order notification sent to customers containing order details after an order is placed on-hold from Pending, Cancelled or Failed order status.
da_DK: Dette er en ordremeddelelse, der bliver sendt til kunder. Meddelelsen indeholder informationer om ordren, efter at ordren er angivet som afventende med en af følgende statusser: Afventende, Annulleret eller Mislykket.

en: List of extended deprecated tasks from the client side filter.
da_DK: Liste med udvidede forældede opgaver fra kundesidefilteret.

en: Aisén del General Carlos Ibañez del Campo
da_DK: Aisén af General Carlos Ibañez del Campo

en: Product Reviews
da_DK: Vareanmeldelser

en: There was an error generating your API Key.
da_DK: Der opstod en fejl ved generering af din API nøgle.

en: Browse categories
da_DK: Gennemse kategorier

[ctx: block description]
en: Column containing the checkout totals.
da_DK: Kolonnen indeholder det totale betalingsbeløb.

[ctx: block title]
en: Checkout Totals
da_DK: Totale betalingsbeløb

[ctx: block description]
en: Ensure that customers agree to your Terms & Conditions and Privacy Policy.
da_DK: Du skal sikre dig, at kunder samtykker til dine betingelser og privatlivspolitikker.

[ctx: block title]
en: Terms and Conditions
da_DK: Vilkår og betingelser

[ctx: block title]
en: Shipping Options
da_DK: Forsendelsesmuligheder

[ctx: block title]
en: Shipping Address
da_DK: Leveringsadresse

[ctx: block description]
en: Payment options for your store.
da_DK: Betalingsmuligheder for din webshop.

[ctx: block title]
en: Payment Options
da_DK: Betalingsmuligheder

[ctx: block description]
en: Allow customers to add a note to their order.
da_DK: Tillad kunder at tilføje en note til deres ordre.

[ctx: block title]
en: Order Note
da_DK: Ordrenote

[ctx: block description]
en: Column containing checkout address fields.
da_DK: Kolonne indeholder adressefelter på siden Kasse.

[ctx: block title]
en: Checkout Fields
da_DK: Felter på siden Kasse

[ctx: block description]
en: Collect your customer's contact information.
da_DK: Indhent din kundes kontaktinformation.

[ctx: block description]
en: Collect your customer's shipping address.
da_DK: Indhent din kundes leveringsadresse.

[ctx: block title]
en: Contact Information
da_DK: Kontaktinformation

[ctx: block description]
en: Collect your customer's billing address.
da_DK: Indhent din kundes faktureringsadresse.

[ctx: block title]
en: Billing Address
da_DK: Faktureringsadresse

[ctx: block description]
en: Allow customers to place their order.
da_DK: Tillad kunder at afgive deres ordre.

[ctx: block title]
en: Actions
da_DK: Handlinger

[ctx: block description]
en: Allow customers proceed to Checkout.
da_DK: Tillad kunder at fortsætte til siden Kasse.

[ctx: block description]
en: Contains blocks that are displayed when the cart contains products.
da_DK: Indeholder blokke, der bliver vist, når kurven indeholder varer.

[ctx: block title]
en: Proceed to Checkout
da_DK: Gå til siden Kasse

[ctx: block title]
en: Filled Cart
da_DK: Fyldt kurv

[ctx: block description]
en: Contains blocks that are displayed when the cart is empty.
da_DK: Indholder blokke, der bliver vist, når kurven er tom.

[ctx: block title]
en: Empty Cart
da_DK: Tom kurv

[ctx: block description]
en: Column containing the cart totals.
da_DK: Kolonne indeholder det samlede beløb i kurven.

[ctx: block title]
en: Cart Totals
da_DK: Samlet beløb i kurven

[ctx: block description]
en: Show customers a summary of their order.
da_DK: Vis kunder en ordreoversigt.

[ctx: block title]
en: Order Summary
da_DK: Ordreoversigt

en: Sorry, this order requires a shipping option.
da_DK: Denne ordre kræver en forsendelsesmulighed.

en: If this is a default attribute
da_DK: Hvis dette er en standardegenskab

en: Reach more shoppers and drive sales for your store. Integrate with Google to list your products for free and launch paid ad campaigns.
da_DK: Nå ud til flere kunder og få mere salg i din webshop. Integrér med Google for at liste dine varer gratis og gå i gang med betalte annoncekampagner.

[ctx: block description]
en: Block containing current line items in Cart.
da_DK: Blok indeholder nuværende linjeenheder i kurv.

[ctx: block title]
en: Cart Line Items
da_DK: Linjeenheder i kurv

[ctx: block description]
en: Column containing cart items.
da_DK: Kolonne indeholder kurvenheder.

[ctx: block title]
en: Express Checkout
da_DK: Hurtig betaling

en: Your cart
da_DK: Din kurv

en: The Eway extension for WooCommerce allows you to take credit card payments directly on your store without redirecting your customers to a third party site to make payment.
da_DK: Eway udvidelsen til WooCommerce gør det muligt for dig at modtage betalinger med kreditkort direkte i din webshop, således at dine kunder ikke bliver omdirigeret til et tredjepartswebsted for at foretage betalingen der.

en: Task list ID does not exist
da_DK: Opgaveliste ID eksisterer ikke

en: Task list ID already exists
da_DK: Opgaveliste ID eksisterer allerede

en: Sorry, that task list was not found
da_DK: Denne opgaveliste blev desværre ikke fundet

en: Sorry, you are not allowed to hide task lists.
da_DK: Du har desværre ikke tilladelse til at gemme opgavelister.

en: Platform version to track.
da_DK: Platformversion der skal spores.

en: Platform to track.
da_DK: Platform der skal spores.

en: Sorry, you post telemetry data.
da_DK: Du sender desværre telemetridata.

en: Mini-Cart
da_DK: Minikurv

en: Returns number of products with each stock status.
da_DK: Viser antal af varer med hver sin lagerstatus.

en: If true, calculates stock counts for products in the collection.
da_DK: Hvis sandt, så beregn lagerantal for varer i samlingen.

en: Sorry, no snoozeable task with that ID was found.
da_DK: Der blev desværre ikke fundet en tidsudskydelig opgave med det ID.

en: Sorry, no dismissable task with that ID was found.
da_DK: Der blev desværre ikke fundet en afviselig opgave med det ID.

en: Sorry, you are not allowed to snooze onboarding tasks.
da_DK: Du har desværre ikke tilladelse til at udsætte opstartende (onboarding) opgaver.

en: Sorry, you are not allowed to retrieve onboarding tasks.
da_DK: Du har desværre ikke tilladelse til at hente opstartende (onboarding) opgaver.

en: Optional parameter to query specific task list.
da_DK: Valgfri parameter til forespørgsel på specifik opgaveliste.

en: Time period to snooze the task.
da_DK: Tidsperiode til udsættelse af opgaven.

en: Store email address.
da_DK: Webshoppens e-mailadresse.

en: Whether or not this store agreed to receiving marketing contents from WooCommerce.com.
da_DK: Hvorvidt denne webshop har givet samtykke til at modtage marketingindhold fra WooCommerce.com.

en: Whether to consider GMT post dates when limiting response by published or modified date.
da_DK: Du kan overveje GMT indlægsdatoer, når svar skal afgrænses på publiceret eller ændret dato.

en: Limit response to resources modified after a given ISO8601 compliant date.
da_DK: Afgræns svar til ressourcer ændret efter en given ISO8601 overensstemmende dato.

en: Limit response to resources modified before a given ISO8601 compliant date.
da_DK: Afgræns svar til ressourcer ændret før en given ISO8601 overensstemmende dato.

en: Sorry, no task with that ID was found.
da_DK: Der blev desværre ikke fundet en opgave med det ID.

en: This is where you can browse products in this store.
da_DK: Det er her at du kan finde varer i denne webshop.

en: Are you sure you want to remove the selected shipping?
da_DK: Er du sikker på, at du vil fjerne den valgte forsendelse?

en: Are you sure you want to remove the selected fees?
da_DK: Er du sikker på, at du vil fjerne de valgte gebyrer?

en: Add recommended marketing tools to reach new customers and grow your business
da_DK: Tilføj anbefalede marketingværktøjer for at nå ud til nye kunder og øge din omsætning

en: Locations outside all other zones
da_DK: Lokationer uden for alle andre zoner

en: Reach out to customers
da_DK: Nå ud til kunder

note: translators: 1: opening product link tag. 2: closing link tag
en: Enhance speed and security with %1$sJetpack%2$s
da_DK: Mere fart og sikkerhed med %1$sJetpack%2$s

note: translators: 1: opening product link tag. 2: closing link tag
en: Get automated sales tax with %1$sWooCommerce Tax%2$s
da_DK: Få automatiseret salgsmoms med %1$sWooCommerce Tax%2$s

en: ZIP Code
da_DK: Postnummer

note: translators: %s: WooCommerce.com Subscriptions tab count HTML.
en: My Subscriptions %s
da_DK: Mine Subscriptions %s

note: translators: 1: opening product link tag. 2: closing link tag
en: Print shipping labels with %1$sWooCommerce Shipping%2$s
da_DK: Udskriv forsendelsesetiketter med %1$sWooCommerce Shipping%2$s

note: translators: 1: opening analytics docs link tag. 2: closing link tag
en: Files that may contain %1$sstore analytics%2$s reports were found in your uploads directory - we recommend assessing and deleting any such files.
da_DK: Filer som muligvis indeholder %1$sstore analytics%2$s rapporter blev fundet i din mappe med uploadede filer. Vi anbefaler en vurdering og sletning af enhver af sådanne filer.

en: Potentially unsecured files were found in your uploads directory
da_DK: Potentielle usikre filer blev fundet i mappen med dine uploadede filer

en: Enable table usage
da_DK: Aktivér brug af tabel

en: These settings are not available while the lookup table regeneration is in progress.
da_DK: Disse indstillinger er ikke tilgængelige mens gendannelsen af opslagstabellen er i gang.

en: Use the product attributes lookup table for catalog filtering.
da_DK: Anvend opslagstabellen for vareegenskaber til at filtrere varer.

en: Product attributes lookup table
da_DK: Opslagstabel for vareegenskaber

en: Select a product to regenerate the data for, or leave empty for a full table regeneration:
da_DK: Vælg en vare for at gendanne dens data eller lad feltet være tomt for at køre en fuldstændig tabelgendannelse:

en: Additional data to pass to the extension
da_DK: Yderligere data der skal videregives til udvidelsen

en: Extension's name - this will be used to ensure the data in the request is routed appropriately.
da_DK: Udvidelsens navn - dette bruges for at sikre, at data i forespørgslen bliver sendt korrekt.

en: Enable WooCommerce Analytics
da_DK: Aktiverer WooCommerce Analytics

en: N. Revenue (formatted)
da_DK: Nettoomsætning (Formatteret)

en: Net total revenue (formatted).
da_DK: Total nettoomsætning (formatteret).

en: When true, refunded items are restocked.
da_DK: Hvis sand, skal varer, for hvilke der er givet refunderinger, tilføjes til lagerantallet.

en: Shipping Phone Number
da_DK: Telefonnummer for levering

en: Billing Phone Number
da_DK: Telefonnummer for fakturering

[ctx: Page title]
en: Refund and Returns Policy
da_DK: Politik for refundering og returnerede varer

en: Update the table directly upon product changes, instead of scheduling a deferred update.
da_DK: Opdatér tabellen straks efter vareændringer i stedet for at planlægge en senere (forsinket) opdatering.

en: Direct updates
da_DK: Opdatér straks

[ctx: Page slug]
en: refund_returns
da_DK: refundering_returvarer

note: translators: 1: last access date 2: last access time 3: last access timezone abbreviation
en: %1$s at %2$s %3$s
da_DK: %1$s på %2$s %3$s

en: Edit page
da_DK: Redigér side

en: We have created a sample draft Refund and Returns Policy page for you. Please have a look and update it to fit your store.
da_DK: Vi har oprettet en sideskabelon indeholdende Politik for refundering og returvarer. Du kan gennemlæse indholdet og tilrette det, så det passer til din webshop.

en: Setup a Refund and Returns Policy page to boost your store's credibility.
da_DK: Opsæt en side med Politik for refundering og returvarer for at øge din webshops troværdighed.

note: translators: %1$s contains the filepath of the digital asset.
en: %1$s could not be served using the Force Download method. A redirect will be used instead.
da_DK: %1$s kunne ikke gennemføres ved brug af Gennemtving download-metoden. En redirigering vil blive brugt i stedet for.

note: translators: %1$s contains the filepath of the digital asset.
en: %1$s could not be served using the X-Accel-Redirect/X-Sendfile method. A Force Download will be used instead.
da_DK: %1$s kunne ikke gennemføres ved brug af X-Accel-Redirect/X-Sendfile-metoden. En  Gennemtving download-metode vil blive brugt i stedet for.

en: Limit result set to products that are low or out of stock. (Deprecated)
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer med lavt eller ingen lagerantal. (Forældet)

note: translators: %1$s is a link to the WooCommerce documentation.
en: If the "Force Downloads" or "X-Accel-Redirect/X-Sendfile" download method is selected but does not work, the system will use the "Redirect" method as a last resort. <a href="%1$s">See this guide</a> for more details.
da_DK: Hvis "Gennemtving downloads" eller "X-Accel-Redirect/X-Sendfile" download-metode er valgt, men ikke virker, så vil systemet bruge "Redirect" metoden som sidste udvej. <a href="%1$s">Se denne guide</a> for flere informationer.

en: Allow using redirect mode (insecure) as a last resort
da_DK: Tillad anvendelse af redirect-metode (usikker) som sidste udvej

en: Set your store location and where you'll ship to.
da_DK: Angiv din webshops lokation og hvilke steder, du vil sende varer til.

en: Choose payment providers and enable payment methods at checkout.
da_DK: Vælg betalingsudbydere og aktivér betalingsmetoder på siden Kasse.

en: You're only one step away from getting paid. Verify your business details to start managing transactions with WooPayments.
da_DK: Du er kun et skridt fra at modtage betaling. Bekræft dine forretningsinformationer så du kan gå i gang med at styre og administrere transaktioner med WooCommerce Payments.

en: Start by adding the first product to your store. You can add your products manually, via CSV, or import them from another service.
da_DK: Gå i gang med at oprette den første vare i din webshop. Du kan tilføje varer manuelt, via CSV eller importere dem fra et andet system.

en: Your store address is required to set the origin country for shipping, currencies, and payment options.
da_DK: Din webshops adresse er påkrævet for at kunne angive oprindelseslandet for forsendelse, valutaer og betalingsmetoder.

en: Set your store location and configure tax rate settings.
da_DK: Angiv din webshops lokation og konfigurér momssatsindstillinger.

en: Grow your store
da_DK: Skab vækst i din webshop

en: The rate at which tax is applied.
da_DK: Den sats hvormed moms bliver anvendt.

en: Notes are unavailable because the "admin-note" data store cannot be loaded.
da_DK: Noter er ikke tilgængelige, fordi datalageret for "admin-note" ikke kan blive indlæst.

en: Get backups
da_DK: Hent backups

en: Store downtime means lost sales. One-click restores get you back online quickly if something goes wrong.
da_DK: Nedetid for din webshop er lig med mistet salg. Med one-click genoprettelse får du hurtigt din webshop op at køre igen, hvis noget går galt.

en: Protect your WooCommerce Store with Jetpack Backup.
da_DK: Beskyt din WooCommerce webshop med Jetpack Backup.

en: The Payfast extension for WooCommerce enables you to accept payments by Credit Card and EFT via one of South Africa’s most popular payment gateways. No setup fees or monthly subscription costs. Selecting this extension will configure your store to use South African rands as the selected currency.
da_DK: PayFast udvidelsen til WooCommerce gør det muligt for dig at acceptere betalinger med kreditkort og EFT via en af Sydafrikas mest populære betalingsløsninger. Der er ingen gebyrer for månedlige abonnementsudgifter. Vælger du denne udvidelse, vil den indstille din webshop til at anvende Sydafrikanske rand som den valgte valuta.

en: Variations Sold
da_DK: Solgte varianter

en: Products sold
da_DK: Solgte varer

en: Source of note.
da_DK: Kilde til noten.

en: This section shows details of Action Scheduler.
da_DK: Denne sektion viser informationer om Action Scheduler.

en: Products by Rating list
da_DK: Oversigt med bedst bedømte varer

en: Recently Viewed Products list
da_DK: Liste med nyligt viste varer

en: Change status to cancelled
da_DK: Ændr status til annulleret

en: Data store:
da_DK: Datalager:

en: Number of variation items sold.
da_DK: Antal solgte varianter

en: Number of product items sold.
da_DK: Antal solgte varer.

en: Things to do next
da_DK: Det næste der skal gøres

en: Manage transactions without leaving your WordPress Dashboard. Only with WooPayments.
da_DK: Administrer transaktioner uden at forlade dit kontrolpanel i WordPress. Kun med WooPayments.

en: Create and send purchase follow-up emails, newsletters, and promotional campaigns straight from your dashboard.
da_DK: Opret og send købs-opfølgende e-mails til kunder, nyhedsbreve og salgskampagner direkte fra dit kontrolpanel.

en: A link to a product.
da_DK: Et link til en vare.

en: Product Link
da_DK: Varelink

en: A link to a product tag.
da_DK: Et link til et vare-tag.

en: Product Tag Link
da_DK: Vare-taglink

en: A link to a product category.
da_DK: Et link til en varekategori.

en: Product Category Link
da_DK: Varekategorilink

en: Invalid path provided.
da_DK: Der blev angivet en ugyldig sti.

en: How easy was it to add a product tag?
da_DK: Hvor nemt var det at tilføje et vare-tag?

note: translators: %1$s: Link to WP Mail Logging plugin, %2$s: Link to Email FAQ support page.
en: To ensure your store&rsquo;s notifications arrive in your and your customers&rsquo; inboxes, we recommend connecting your email address to your domain and setting up a dedicated SMTP server. If something doesn&rsquo;t seem to be sending correctly, install the <a href="%1$s">WP Mail Logging Plugin</a> or check the <a href="%2$s">Email FAQ page</a>.
da_DK: For at sikre, at din webshops notifikationer bliver afleveret i din og dine kunders mailbox, anbefaler vi, at du forbinder din e-mailadresse til dit domæne og opsætter en dedikeret SMTP server. Hvis det ser ud til, at nogle mails ikke bliver sendt korrekt, kan du installere <a href="%1$s">WP Mail Logging Plugin</a> eller prøve at finde svar på <a href="%2$s">E-mail FAQ siden</a>.

note: translators: %d: How many products have been processed so far.
en: Filling in progress (%d)
da_DK: Udfyldning er i gang (%d)

en: Product attributes lookup table data is regenerating
da_DK: Opslagstabeldata for vareegenskaber gendannes

en: Regenerate the product attributes lookup table
da_DK: Gendan opslagstabellen for vareegenskaber

en: Federal Dependencies
da_DK: Føderale afhængigheder

en: Capital
da_DK: Hovedstad

en: This tool will regenerate the product attributes lookup table data from existing product(s) data. This process may take a while.
da_DK: Dette værktøj vil gendanne opslagstabeldata for vareegenskaber fra eksisterende varedata. Processen kan tage lidt tid.

en: Paystack helps African merchants accept one-time and recurring payments online with a modern, safe, and secure payment gateway.
da_DK: Paystack hjælper afrikanske webshopejere med at modtage engangsbetalinger og gentagne betalinger online med en moderne, tryg og sikker betalingsløsning.

en: How easy was it to add a product attribute?
da_DK: Hvor nemt var det at tilføje en vareegenskab?

en: How easy was it to add product category?
da_DK: Hvor nemt var det at tilføje en varekategori?

en: How easy was it to use search?
da_DK: Hvor nemt var det at bruge funktionen søg?

note: translators: the title of the payment gateway
en: %s connected successfully
da_DK: %s er nu forbundet

en: Hi there,
da_DK: Hej der,

note: translators: %s Field label.
en: %s (optional)
da_DK: %s (valgfri)

en: Enable PayU’s exclusive plugin for WooCommerce to start accepting payments in 100+ payment methods available in India including credit cards, debit cards, UPI, & more!
da_DK: Aktivér PayU's enestående plugin til WooCommerce for at komme i gang med at modtage betalinger fra mere end 100 betalingsmetoder, der findes i Indien; omfattende  kreditkort, betalingskort, UPI og flere!

en: PayU for WooCommerce
da_DK: PayU til WooCommerce

en: Get ready to start selling
da_DK: Gør klar til at starte dit salg

note: translators: %s: Integration name.
en: "%s" is already registered.
da_DK: "%s" er allerede registreret.

note: translators: %s: Integration name.
en: Integration "%s" is not registered.
da_DK: Integrationen "%s" er ikke registreret.

en: Block name is required.
da_DK: Bloknavn er påkrævet.

note: translators: 1: The first n-1 items of a list 2: the last item in the list.
en: %1$s and %2$s
da_DK: %1$s og %2$s

note: translators: %s: product names.
en: %s cannot be purchased. Please remove them from your cart.
da_DK: %s kan ikke købes. Fjern venligst varene fra kurven.

en: There was an error with an item in your cart.
da_DK: Der opstod en fejl med en vare i kurven.

note: translators: %s: product names.
en: There are not enough %s in stock. Please reduce the quantities in your cart.
da_DK: Der er ikke nok %s på lager. Prøv at fjerne en eller flere varer i kurven.

en: Integration registry requires an identifier.
da_DK: Integrationsregister kræver en identifikator.

note: translators: %s: product names.
en: There is not enough %s in stock. Please reduce the quantity in your cart.
da_DK: Der er ikke nok %s på lager. Reducér antallet i kurven.

note: translators: %s: product names.
en: %s are out of stock and cannot be purchased. Please remove them from your cart.
da_DK: %s er ikke på lager og kan derfor ikke købes. Fjern dem derfor fra kurven.

note: translators: %s: product name.
en: %s is out of stock and cannot be purchased. Please remove it from your cart.
da_DK: %s er ikke på lager og kan derfor ikke købes. Fjern den derfor fra kurven.

note: translators: %s: product name.
en: %s cannot be purchased. Please remove it from your cart.
da_DK: %s kan ikke købes. Fjern venligst varen fra kurven.

note: translators: %s: product names.
en: There are too many %s in the cart. Only 1 can be purchased. Please reduce the quantity in your cart.
da_DK: Der er for mange %s i kurven. Der kan kun købes 1. Reducér antallet af varer i kurven.

note: translators: %s: product names.
en: There are too many %s in the cart. Only 1 of each can be purchased. Please reduce the quantities in your cart.
da_DK: Der er for mange %s i kurven. Der kan kun købes 1 af hver. Reducér antallet af varer i kurven.

en: Step
da_DK: Trin

en: of
da_DK: af

en: Start selling
da_DK: Begynd at sælge

en: Search for a page&hellip;
da_DK: Søg efter en side&hellip;

en: List of city names. Introduced in WooCommerce 5.3.
da_DK: Liste over bynavne. Introduceret i WooCommerce 5.3.

en: List of postcodes / ZIPs. Introduced in WooCommerce 5.3.
da_DK: Liste over postnumre/ZIPs. Introduceret i WooCommerce 5.3.

note: translators: 1: tax class name 2: error message
en: Additional tax class "%1$s" couldn't be saved. %2$s.
da_DK: Den ekstra momsklasse "%1$s" kunne ikke gemmes. %2$s.

en: Tax class slug is invalid
da_DK: Korttitlen for momsklassen er ugyldig

en: When variation stock reaches this amount you will be notified by email. The default value for all variations can be set in the product Inventory tab. The shop default value can be set in Settings > Products > Inventory.
da_DK: Når varevariantlager når dette antal, vil du blive informeret via e-mail. Standardværdi for alle varevarianter kan sættes under varebeholdning. Webshoppens standardværdi kan sættes i Indstillinger > Varer > Beholdning.

en: WooCommerce Setup
da_DK: WooCommerce opsætning

en: Limit result set to resources assigned to a specific parent. Applies to hierarchical taxonomies only.
da_DK: Afgræns søgeresultat til ressourcer tildelt en specifik hovedtaksonomi. Anvendes kun til hierarkiske klassificeringer.

en: Offset the result set by a specific number of items. Applies to hierarchical taxonomies only.
da_DK: Forskyd søgeresultatet ved brug af et specifit antal af enheder. Anvendes kun til hierarkiske klassificeringer.

en: Low Stock amount for the product.
da_DK: Varen har et lavt lagerantal.

en: Coupon item ID is readonly.
da_DK: Rabatkuponens enheds-ID er skrivebeskyttet.

en: You're almost there! Once you complete store setup you can start receiving orders.
da_DK: Du er næsten i mål. Så snart du har afsluttet opsætning af din webshop, kan du begynde at modtage ordrer.

en: Amount that will be refunded for this tax.
da_DK: Beløbet der vil blive refunderet for denne moms.

en: Amount that will be refunded for this line item (excluding taxes).
da_DK: Beløbet der vil blive refunderet for denne linievare (ekskl. moms).

en: Low Stock amount for the variation.
da_DK: Lavt lagerantal for denne variant.

en: City name, it doesn't support multiple values. Deprecated as of WooCommerce 5.3, 'cities' should be used instead.
da_DK: Bynavn understøtter ikke flere værdier. Forældet fra WooCommerce 5.3, 'byer' bør benyttes i stedet.

en: Postcode/ZIP, it doesn't support multiple values. Deprecated as of WooCommerce 5.3, 'postcodes' should be used instead.
da_DK: Postnummer understøtter ikke flere værdier. Forældet fra WooCommerce 5.3, 'postnumre' bør benyttes i stedet.

note: translators: %d: Amount of stock left
en: Parent product's threshold (%d)
da_DK: Hovedvarens grænse (%d)

en: When product stock reaches this amount you will be notified by email. It is possible to define different values for each variation individually. The shop default value can be set in Settings > Products > Inventory.
da_DK: Når varelager når dette antal, vil du blive informeret via e-mail. Det er muligt at definere forskellige værdier individuelt for hver variant. Webshoppens standardværdi kan sættes i Indstillinger > Varer > Beholdning.

note: translators: 1: product link, 2: product name
en: The selected product isn't a variation of %2$s, please choose product options by visiting <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.
da_DK: Den valgte vare er ikke en variant af %2$s, så prøv at vælge varemuligheder ved at gå til  <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.

note: translators: %d: Amount of stock left
en: Store-wide threshold (%d)
da_DK: Grænse gældende for hele webshoppen (%d)

en: Effortless payments by Mollie: Offer global and local payment methods, get onboarded in minutes, and supported in your language.
da_DK: Ubesværet betaling med Mollie: Tilbyd global og lokal betalingsmetoder, kom i gang på få minutter, og det understøtter dit sprog.

en: Add manually
da_DK: Tilføj manuelt

en: The provided postcode / ZIP is not valid
da_DK: Det angivne postnummer er ikke gyldigt

note: translators: %s valid country codes
en: Invalid country code provided. Must be one of: %s
da_DK: Ugyldig landekode blev angivet. Den skal være en af: %s

en: Optionally, how the metadata value should be displayed to the user.
da_DK: Det er valgfrit, hvordan metadataværdien skal vises for brugeren.

en: Value of the metadata.
da_DK: Værdi af metadataen.

en: Name of the metadata.
da_DK: Navn på metadataen.

en: List of required payment gateway features to process the order.
da_DK: Liste med påkrævede betalingsløsningsfunktionaliteter for at gennemføre ordren.

en: List of cart fees.
da_DK: Oversigt med kurvgebyrer.

en: Total tax amount for this fee.
da_DK: Total momsbeløb for dette gebyr.

en: Total amount for this fee.
da_DK: Totalbeløb for dette gebyr.

en: Fee total amounts provided using the smallest unit of the currency.
da_DK: Gebyrets totalbeløb såfremt der anvendes den mindste enhed af valutaen.

en: The provided phone number is not valid
da_DK: Det angivne telefonnummer er ikke gyldigt

en: The provided email address is not valid
da_DK: Den angivne e-mailadresse er ikke gyldig

note: translators: %s: is the field label translators: %s Field label.
en: %s is required
da_DK: %s er påkrævet

en: billing address
da_DK: Faktureringsadresse

en: shipping address
da_DK: Leveringsadresse

note: translators: %s Address type.
en: There was a problem with the provided %s:
da_DK: Der opstod et problem med den angivne %s:

note: translators: %s country code.
en: Sorry, we do not allow orders from the provided country (%s)
da_DK: Vi tillader desværre ikke ordrer fra det angivne land (%s)

en: Metadata related to the item
da_DK: Metadata relateret til enheden

note: translators: %1$s given state, %2$s valid states
en: The provided state (%1$s) is not valid. Must be one of: %2$s
da_DK: Den angivne stat (%1$s) er ikke gyldig. Den skal være en af: %2$s

note: translators: %s file handle name.
en: Script with handle %s had a dependency on itself which has been removed. This is an indicator that your JS code has a circular dependency that can cause bugs.
da_DK: Script med handle %s havde en afhængighed i sig selv, som er blevet fjernet. Dette er en indikation på, at din JS kode har en cirkular afhængighed, som kan give fejl.

note: translators: %s country code.
en: Sorry, we do not ship orders to the provided country (%s)
da_DK: Vi sender desværre ikke varer til det angivne land (%s)

note: translators: %s provided email.
en: The provided email address (%s) is not valid—please provide a valid email address
da_DK: Den angivne e-mailadresse (%s) er ikke gyldig - angiv en gyldig e-mailadresse

en: A valid email address is required
da_DK: En gyldig e-mailadresse er påkrævet

en: Extended task List
da_DK: Udvidet opgaveliste

note: translators: %s is template name
en: Sorry, creating the product with template failed.
da_DK: Oprettelse af varen med skabelon lykkedes desværre ikke.

en: Product template name.
da_DK: Vareskabelonnavn.

en: You want your product catalog and images to look great and align with your brand. This guide will give you all the tips you need to get your products looking great in your store.
da_DK: Du vil gerne have dine varesider and varebilleder til at se godt ud og tilpasse sig dit brand. Denne guide giver dig alle de tips, som du behøver for at få dine varer til at se godt ud i din webshop.

en: How to customize your product catalog
da_DK: Sådan tilpasser du dit varekatalog (webshoppens visning af varer)

note: translators: ISO 3166-1 alpha-2 country code
en: '%s' is not a valid country code.
da_DK: '%s' er ikke en gyldig landkode.

en: Generated at
da_DK: Genereret på

en: This section shows information about this status report.
da_DK: Denne sektion viser information om denne statusrapport.

en: Status report information
da_DK: Statusrapportinformation

note: Translators: %1$s: shortcode text, %2$s: block slug.
en: Page does not contain the %1$s shortcode or the %2$s block.
da_DK: Siden indeholder ikke %1$s shortcode eller %2$s blokken.

en: Get the basics
da_DK: Lær basisprincipperne

note: translators: 1: line break tag, 2: open link to WordPress update link, 3: close link tag.
en: %1$s %2$sUpdate WordPress to enable the new navigation%3$s
da_DK: %1$s %2$sOpdater WordPress for at aktivere den nye navigation%3$s

en: No product attribute with that slug was found.
da_DK: Der blev ikke fundet en vareegenskab med den korttitel.

en: Search by similar attribute name.
da_DK: Søg med et lignende egenskabsnavn.

en: Slug identifier for the resource.
da_DK: Korttitel-identifikator for ressourcen.

en: You're invited to share your experience
da_DK: Du er inviteret til at dele din oplevelse

en: I don't know how to get a date from a %s
da_DK: Jeg ved ikke, hvordan jeg får en dato fra %s

note: translators: 1: Link URL
en: With the release of WooCommerce 4.0, these reports are being replaced. There is a new and better Analytics section available for users running WordPress 5.3+. Head on over to the <a href="%1$s">WooCommerce Analytics</a> or learn more about the new experience in the <a href="https://woocommerce.com/document/woocommerce-analytics/" target="_blank">WooCommerce Analytics documentation</a>.
da_DK: Med udgivelsen af WooCommerce 4.0 er disse rapporter blevet udskiftet. Der er nu en ny og bedre Analytics-sektion, som er tilgængelig for brugere, der kører WordPress 5.3+. Klik her <a href="%1$s">WooCommerce Analytics</a> og lær mere om den nye oplevelse i <a href="https://woocommerce.com/document/woocommerce-analytics/" target="_blank">WooCommerce Analytics dokumentation</a>.

en: Department
da_DK: Afdeling

en: We strongly recommend creating a backup of your site before updating.
da_DK: Vi anbefaler kraftigt at du foretager en backup af dit websted inden opdatering.

en: Are you sure you're ready?
da_DK: Er du sikker på, at du er klar?

en: Whether the product is visible in the catalog
da_DK: Hvad enten varen er synlig i webshoppen eller ej

en: Total tax on shipping. If shipping has not been calculated, a null response will be sent.
da_DK: Total moms på forsendelse. Hvis forsendelse ikke er blevet beregnet, kommer der et tomt svar.

en: Total price of shipping. If shipping has not been calculated, a null response will be sent.
da_DK: Total pris på forsendelse. Hvis forsendelse ikke er blevet beregnet, kommer der et tomt svar.

en: True if the cart meets the criteria for showing shipping costs, and rates have been calculated and included in the totals.
da_DK: Sand hvis kurven opfylder kriterierne for visning af forsendelsespriser, og priser er blevet beregnet og inkluderet i totalbeløbet.

note: translators: %s: extension namespace
en: Extension data registered by %s
da_DK: Udvidede data registreret af %s

en: The official Razorpay extension for WooCommerce allows you to accept credit cards, debit cards, netbanking, wallet, and UPI payments.
da_DK: Den officielle Razorpay udvidelse til WooCommerce gør det muligt for dig at tage imod betaling via kreditkort, debetkort, bankoverførsler, wallet og UPI betalinger.

en: Unable to create order
da_DK: Ordre kan ikke oprettes

en: How easy was it to update an order?
da_DK: Hvor nemt var det at opdatere en ordre?

en: Alias for customer_type (deprecated).
da_DK: Alias for kunde_type (forældet).

en: The date the last order for this product was placed, in the site's timezone.
da_DK: Datoen for senest oprettede ordre på denne vare; i webstedets tidszone.

en: The coupon's unique code.
da_DK: Rabatkuponens unikke kode.

en: The discount type for the coupon (e.g. percentage or fixed amount)
da_DK: Rabattypen for rabatkuponen (fx et procenttal eller et fast beløb)

en: How easy was it to update your settings?
da_DK: Hvor nemt var det at opdatere dine indstillinger?

en: Thank you for your feedback!
da_DK: Tak for din feedback!

en: Limit result set to orders that have the specified customer_type
da_DK: Afgræns søgeresultat til ordrer, der har den specificerede kunde_type

en: Current set billing address for the customer.
da_DK: Nuværende indtastede faktureringsadresse for kunden.

note: translators: %1$s: coupon code, %2$s: myaccount page link.
en: Usage limit for coupon "%1$s" has been reached. If you were using this coupon just now but your order was not complete, you can retry or cancel the order by going to the <a href="%2$s">my account page</a>.
da_DK: Grænsen for brug af din rabatkupon "%1$s" er nu nået. Hvis du forsøgte at bruge rabatkuponen netop nu, og din bestilling ikke blev gennemført, kan du prøve at bestille igen eller annullere bestillingen ved at gå til <a href="%2$s">Min konto-side</a>.

en: Back
da_DK: Tilbage

en: Manage your orders on the go
da_DK: Udfør dine indkomne ordre på farten

en: Look for orders, customer info, and process refunds in one click with the Woo app.
da_DK: Find ordrer, kundeinfo og udfør refunderinger med et klik med Woo appen.

note: translators: 1: opening link tag, 2: closing tag
en: This tool will reset the cached values used in WooCommerce Analytics. If numbers still look off, try %1$sReimporting Historical Data%2$s.
da_DK: Dette værktøj vil nulstille de cachede værdier anvendt i WooCommerce Analytics. Hvis tal statig ser ud til at være væk, så prøv %1$sReimporting Historical Data%2$s.

en: How easy was it to import products?
da_DK: Hvor nemt var det at importere varer?

en: Stats about variations.
da_DK: Statistikker for varianter.

en: Limit result set to variations in the specified categories.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varianter i de angivne kategorier.

en: Limit result set to variations that don't include the specified attributes.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varianter, der ikke indeholder de angivne egenskaber.

en: Limit result set to variations that include the specified attributes.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varianter, der indeholder de angivne egenskaber.

en: Limit result set to items that don't have the specified parent product(s).
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer, der ikke har den/de angivne hovedvare(r).

en: Limit result set to items that have the specified parent product(s).
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer, der har den/de angivne hovedvare(r).

en: Limit result set to variations not in the specified categories.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varianter, der ikke er i de angivne kategorier.

en: Limit result set to items that don't have the specified variation(s) assigned.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer, der ikke har den/de angivne variant(er).

en: Limit result set to items that have the specified variation(s) assigned.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer, der har de angivne varianter tilknyttet.

en: Add additional piece of info about each variation to the report.
da_DK: Tilføj ekstra informationer om hver variant til rapporten.

en: Variations detailed reports.
da_DK: Detaljerede rapporter om varevarianter.

en: Tags deleted.
da_DK: Tags blev slettet.

en: Categories deleted.
da_DK: Kategorier blev slettet.

en: WooCommerce Shipping
da_DK: WooCommerce Forsendelse

note: translators: 1: tax amount 2: country name
en: (includes %1$s estimated for %2$s)
da_DK: (inkluderer %1$s estimeret for %2$s)

en: Parish
da_DK: Sogn

en: Town / City / Post Office
da_DK: By / Område / Posthus

note: translators: 1: product link, 2: product name
en: Please choose product options by visiting <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.
da_DK: Vælg varemuligheder ved at tilgå <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.

note: translators: 1: opening link tag, 2: closing tag
en: By clicking "Get started", you agree to our %1$sTerms of Service%2$s
da_DK: Når du klikker på "Gå i gang", accepterer du vores %1$s Servicebetingelser %2$s

en: Parent product name if the product is a variation.
da_DK: Hovedvarenavn hvis varen er en variant.

en: Whether to create a new user account as part of order processing.
da_DK: Om der skal oprettes en ny brugerkonto som en del af ordreprocessen.

en: Click here to set your new password.
da_DK: Klik her for at indtaste din nye adgangskode.

en: Set password
da_DK: Indtast adgangskode

en: Meta value for UI display.
da_DK: Metaværdi for brugerinterfacevisning.

en: Meta key for UI display.
da_DK: Metanøgle for brugerinterfacevisning.

en: The slug for the resource.
da_DK: Korttitlen for ressourcen.

en: This password reset key is for a different user account. Please log out and try again.
da_DK: Nulstillingsnøglen til adgangskode hører til en anden brugerkonto. Log venligst ud og prøv igen.

[ctx: district]
en: Belgrade
da_DK: Beograd

en: Get in front of shoppers and drive traffic so you can grow your business with Smart Shopping Campaigns and free listings.
da_DK: Kom forrest og skab trafik til din webshop, så du kan ekspandere din forretning med Smart Shopping Campaigns og gratis listings.

en: Let's go
da_DK: Gå i gang

en: Abort
da_DK: Afbryd

en: Export ID.
da_DK: Eksport-ID.

en: Export status message.
da_DK: Statusmeddelelse for eksport.

en: Search by similar product name, sku, or attribute value.
da_DK: Søg på lignende varenavn, SKU eller egenskabsværdi.

en: Limit result set to orders that don't include products with the specified attributes.
da_DK: Afgræns søgeresultat til ordrer, der ikke inkluderer varer med de specificerede egenskaber.

en: Limit result set to orders that include products with the specified attributes.
da_DK: Afgræns søgeresultat til ordrer, der inkluderer varer med de specificerede egenskaber.

en: Export status.
da_DK: Status på eksport.

en: Setup Wizard
da_DK: Opsætningsguide

en: Please provide an array of IDs through the noteIds param.
da_DK: Angiv en række af ID'er igennem the noteIds param.

en: Online courses are a great solution for any business that can teach a new skill. Since courses don’t require physical product development or shipping, they’re affordable, fast to create, and can generate passive income for years to come. In this article, we provide you more information about selling courses using WooCommerce.
da_DK: Onlinekurser er en god løsning for ethvert firma, som kan tilbyde undervisning. Da kurser ikke kræver udvikling af en fysisk vare eller kræver forsendelse, kan de udvikles til rimelige priser, oprettes hurtigt og generere en passiv indtjening i mange år. I denne artikel giver vi dig mere information om, hvordan du kan sælge kurser via WooCommerce.

en: Do you want to sell online courses?
da_DK: Ønsker du at sælge onlinekurser?

en: Monitor your sales and high performing products with the Woo app.
da_DK: Overvåg dit salg og de bedst sælgende varer med Woo app'en.

en: Track your store performance on mobile
da_DK: Spor din webshops performance på mobil

en: Edit products on the move
da_DK: Redigér varer undervejs

en: Edit and create new products from your mobile devices with the Woo app
da_DK: Redigér og opret nye varer fra dine mobile devices med Woo app'en

en: Red Sea
da_DK: Det Røde Hav

en: Cairo
da_DK: Kairo

en: Onboarding is maintained in WooCommerce Admin.
da_DK: Opsætning bliver ajourført i WooCommerce Admin.

en: İstanbul
da_DK: Istanbul

en: Åland Islands
da_DK: Ålandsøerne

en: WooCommerce Product Elements
da_DK: WooCommerce Vareelementer

en: Paid
da_DK: Betalt

en: Central Greece
da_DK: Centralgrækenland

en: West Greece
da_DK: Vestgrækenland

en: Ionian Islands
da_DK: Joniske øer

en: Thessaly
da_DK: Thessalien

en: West Macedonia
da_DK: Vestmakedonien

en: East Macedonia and Thrace
da_DK: Østmakedonien og Thrakien

en: Attica
da_DK: Attika

en: Central Macedonia
da_DK: Centralmakedonien

en: Crete
da_DK: Kreta

en: This will change the stock status of all variations.
da_DK: Dette vil ændre lagerstatus for alle varianter.

note: translators: %s: File name
en: File uploaded: %s
da_DK: Fil uploaded: %s

en: Are you sure you want to run this tool?
da_DK: Er du sikker på, at du vil køre dette værktøj?

en: Net Payment
da_DK: Nettobetaling

en: Visit community forums
da_DK: Besøg fællesskabsfora

en: Category not updated.
da_DK: Kategori er ikke opdateret.

en: Category not added.
da_DK: Kategori er ikke tilføjet.

en: Category updated.
da_DK: Kategori er opdateret.

en: Category deleted.
da_DK: Kategori er slettet.

en: Category added.
da_DK: Kategori er tilføjet.

[ctx: Taxonomy name]
en: Product visibility
da_DK: Varesynlighed

[ctx: Taxonomy name]
en: Product type
da_DK: Varetype

en: The ID for the resource.
da_DK: ID'et for ressourcen.

[ctx: taxonomy term messages]
note: translators: %s: taxonomy label
en: %s not updated
da_DK: %s ikke opdateret

[ctx: taxonomy term messages]
note: translators: %s: taxonomy label
en: %s not added
da_DK: %s ikke tilføjet

[ctx: taxonomy term messages]
note: translators: %s: taxonomy label
en: %s updated
da_DK: %s opdateret

[ctx: taxonomy term messages]
note: translators: %s: taxonomy label
en: %s deleted
da_DK: %s slettet

[ctx: taxonomy term messages]
note: translators: %s: taxonomy label
en: %s added
da_DK: %s tilføjet

en: Tag not updated.
da_DK: Tag er ikke opdateret.

en: Tag not added.
da_DK: Tag er ikke tilføjet.

en: Tag updated.
da_DK: Tag er opdateret.

en: Tag deleted.
da_DK: Tag er slettet.

en: Tag added.
da_DK: Tag er tilføjet.

en: The term slug.
da_DK: Termets korttitel.

en: List of variation attributes.
da_DK: Liste med variantegenskaber.

en: An account is already registered with your email address. <a href="#" class="showlogin">Please log in.</a>
da_DK: En konto er allerede registreret med din e-mailadresse. <a href="#" class="showlogin">Vær venlig at logge ind.</a>

en: Taxes applied to this shipping rate using the smallest unit of the currency.
da_DK: Moms anvendt til denne forsendelsespris ved brug af den mindste enhed af valutaen.

en: True if the product is on backorder.
da_DK: Sand hvis varen er i restordre.

en: The attribute taxonomy name.
da_DK: Navnet på egenskabens klassificering (taksonomi).

en: Add to cart URL.
da_DK: Tilføj til kurv-URL (webadresse).

en: Is the product stock backordered? This will also return false if backorder notifications are turned off.
da_DK: Er varen i restordre. Dette vil også returnere falsk, hvis restordremeddelelser er slået fra.

en: Does the product have additional options before it can be added to the cart?
da_DK: Har varen yderligere valgmuligheder, før den kan tilføjes til kurven?

en: The assigned attribute.
da_DK: Den tildelte egenskab.

en: The term name.
da_DK: Termets navn.

en: The term ID, or 0 if the attribute is not a global attribute.
da_DK: Termets ID; eller 0, hvis egenskaben ikke er en global egenskab.

en: List of assigned attribute terms.
da_DK: Liste med tildelte egenskabstermer.

en: True if this attribute is used by product variations.
da_DK: Sand hvis denne egenskab anvendes af varevarianter.

en: The attribute taxonomy, or null if the attribute is not taxonomy based.
da_DK: Egenskabsklassificeringen; eller nul, hvis egenskaben ikke er klassificeringsbaseret.

en: The attribute name.
da_DK: Navnet på egenskab.

en: The attribute ID, or 0 if the attribute is not taxonomy based.
da_DK: Egenskabs-ID'et; eller 0, hvis egenskaben ikke er klassificeringsbaseret.

en: Instance ID.
da_DK: Hændelse ID.

en: Bundles
da_DK: Bundter

en: List of tags, if applicable.
da_DK: Liste med tags, hvis det er relevant.

en: Tag name
da_DK: Tagnavn

en: Analytics cache cleared.
da_DK: Analytics cache blev slettet.

en: Clear analytics cache
da_DK: Slet analytics cache

en: Education and learning
da_DK: Undervisning og læring

en: With our blocks, you can select and display products, categories, filters, and more virtually anywhere on your site — no need to use shortcodes or edit lines of code. Learn more about how to use each one of them.
da_DK: Med vores blokke kan du udvælge og vise varer, kategorier, filtre og mere virtuelt hvor som helst på din webshop - uden anvendelse af shortcodes eller ændring af koder. Lær mere om, hvordan du bruger hver enkelt blok.

en: Customizable products
da_DK: Varer der kan tilpasses

en: Category link
da_DK: Kategorilink

en: Category slug
da_DK: Kategorikorttitel

en: Category name
da_DK: Kategorinavn

en: Category ID
da_DK: Kategori ID

en: List of categories, if applicable.
da_DK: Liste med kategorier, hvis det er relevant.

en: Total distinct customers.
da_DK: Total forskellige kunder.

en: Tag link.
da_DK: Link til tag

en: Tag slug
da_DK: Tag korttitel

en: Whether or not the profile was skipped.
da_DK: Hvorvidt profilen blev sprunget over eller ej.

en: To make sure you never get that sinking "what did I forget" feeling, we've put together the essential pre-launch checklist.
da_DK: For at sikre, at du aldrig får den angstprovokerende "hvad glemte jeg" følelse, har vi sammensat den essentielle pre-launch tjekliste.

en: Customize your online store with WooCommerce blocks
da_DK: Tilpas din webshop med WooCommerce-blokke

en: Ready to launch your store?
da_DK: Klar til at lancere din webshop?

note: translators: 1: Orders URL 2: Address URL 3: Account URL.
en: From your account dashboard you can view your <a href="%1$s">recent orders</a>, manage your <a href="%2$s">billing address</a>, and <a href="%3$s">edit your password and account details</a>.
da_DK: Fra dit kontokontrolpanel kan du se dine <a href="%1$s">seneste ordrer</a>, administrerer din <a href="%2$s">faktureringsadresse</a>, og <a href="%3$s">redigere din adgangskode og kontoinformationer</a>.

en: Set up additional payment options
da_DK: Opsæt yderligere betalingsmuligheder

en: Invalid admin note
da_DK: Ugyldig admin note

en: Browse store
da_DK: Gennemse webshop

en: Details
da_DK: Informationer

en: New in store
da_DK: Ny i webshop

en: Your cart is currently empty!
da_DK: Din kurv er lige nu tom!

en: Remove item
da_DK: Fjern enhed

en: Phone (optional)
da_DK: Telefon (valgfri)

en: Order summary
da_DK: Ordreoversigt

en: Payment Method
da_DK: Betalingsmetoder

en: Variation options
da_DK: Variantindstillinger

note: translators: %d stock amount (number of items in stock for product) translators: %d is number of items in stock for product
en: %d left in stock
da_DK: %d tilbage på lager

en: Discounted price:
da_DK: Rabatteret pris:

en: Previous price:
da_DK: Forrige pris:

en: Postal code (optional)
da_DK: Postnummer (valgfri)

en: City (optional)
da_DK: By (valgfri)

en: Last name (optional)
da_DK: Efternavn (valgfri)

en: Address (optional)
da_DK: Adresse (valgfri)

en: First name (optional)
da_DK: Fornavn (valgfri)

en: Apartment, suite, etc. (optional)
da_DK: Lejlighed, værelse, o.l. (valgfri)

en: State/County (optional)
da_DK: Stat / Land (valgfri)

en: Company (optional)
da_DK: Virksomhed (valgfri)

en: Country/Region (optional)
da_DK: Land (valgfri)

en: Country/Region
da_DK: Land

en: Add store details
da_DK: Tilføj webshopinformationer

en: 1 minute per product
da_DK: 1 minut pr. vare

en: Meta data attached to the shipping rate.
da_DK: Metadata vedhæftet til forsendelsesprisen.

en: Price data for the product in the current line item, including or excluding taxes based on the "display prices during cart and checkout" setting. Provided using the smallest unit of the currency.
da_DK: Prisinformation for varen i den aktuelle linjeenhed, inklusiv eller eksklusiv moms baseret på indstillingen "vis priser på siden Kurv og Kasse". Forudsat en anvendelse af den mindste enhed af valutaen.

en: Raw unrounded product prices used in calculations. Provided using a higher unit of precision than the currency.
da_DK: Rå ikke afrundede varepriser anvendt i beregninger. Forudsat anvendelse af en højere enhed af præcision end valutaen.

en: Line subtotal (the price of the product before coupon discounts have been applied).
da_DK: Linje subtotal (prisen for varen inden rabatkuponens rabat er gjort gældende).

en: Line total (the price of the product after coupon discounts have been applied).
da_DK: Linje total (prisen for varen efter rabatkuponens rabat er gjort gældende).

en: If true, only one item of this product is allowed for purchase in a single order.
da_DK: Hvis sand, er det kun en enhed af denne vare, der er tilladt at købe i en enkelt ordre.

[ctx: Order status]
en: Draft
da_DK: Kladde

en: Instance ID of the shipping method that provided the rate.
da_DK: Hændelse-ID for forsendelsesmetoden der bestemte prisen.

en: Line total tax.
da_DK: Moms linjetotal.

en: Line subtotal tax.
da_DK: Moms linjesubtotal.

en: Store details
da_DK: Webshopinformationer

en: 4 minutes
da_DK: 4 minutter

en: 2 minutes
da_DK: 2 minutter

en: 1 minute
da_DK: 1 minut

en: Item total amounts provided using the smallest unit of the currency.
da_DK: Enheds totalbeløb såfremt der anvendes den mindste enhed af valutaen.

en: True if this is the rate currently selected by the customer for the cart.
da_DK: Sandt hvis dette er den sats, som kunden lige nu har valgt for kurven.

en: Decimal precision of the returned prices.
da_DK: Præcise decimaler på priser for returnerede varer.

en: True if backorders are allowed past stock availability.
da_DK: Sandt, hvis restordrer er tilladt inden, der er varer på lager.

note: translators: %s is an integer higher than 0 (1, 2, 3...)
en: Undo
da_DK: Fortryd

en: The ID of the package the shipping rates belong to.
da_DK: ID for den pakke, som forsendelsesprisen er tilknyttet.

en: Name of the package.
da_DK: Navn på pakken.

en: Shipping destination address.
da_DK: Forsendelsens leveringsadresse.

en: List of cart items the returned shipping rates apply to.
da_DK: Liste med kurvenheder, som den beregnede forsendelsespris gælder for.

en: Name of the item.
da_DK: Navn på enheden.

en: Quantity of the item in the current package.
da_DK: Mængde af enheder i den gældende pakke.

en: List of shipping rates.
da_DK: Liste med forsendelsespriser.

en: ID of the shipping rate.
da_DK: ID for forsendelsesprisen.

en: Name of the shipping rate, e.g. Express shipping.
da_DK: Navn på forsendelsesprisen, fx Ekspres forsendelse.

en: Description of the shipping rate, e.g. Dispatched via USPS.
da_DK: Beskrivelse af forsendelsesprisen, fx Sendt med USP.

en: Delivery time estimate text, e.g. 3-5 business days.
da_DK: Tekst for forsendelsestidsestimat, fx 3-5 forretningsdage.

en: Price of this shipping rate using the smallest unit of the currency.
da_DK: Pris for denne forsendelsespris ved anvendelse af den mindste enhed af valutaen.

en: ID of the shipping method that provided the rate.
da_DK: ID for forsendelsesmetoden der bestemte prisen.

en: True if the cart needs payment. False for carts with only free products and no shipping costs.
da_DK: Sandt hvis kurven kræver betaling. Falsk for kurve kun med gratis varer og ingen forsendelsesomkostninger.

en: Current set shipping address for the customer.
da_DK: Nuværende fastsat leveringsadresse for kunden.

en: List of available shipping rates for the cart.
da_DK: Liste med tilgængelige forsendelsespriser for kurven.

en: Total price of shipping.
da_DK: Total pris for forsendelsen.

en: Total tax applied to items and shipping.
da_DK: Total moms gældende for enheder og forsendelse.

en: Lines of taxes applied to items and shipping.
da_DK: Linjer med moms gældende for enheder og forsendelse.

en: Category image.
da_DK: Kategoribillede.

en: Number of reviews for products in this category.
da_DK: Antal af anmeldelser for varer i denne kategori.

en: Country/Region code in ISO 3166-1 alpha-2 format.
da_DK: Landekode i ISO 3166-1 alpha-2 format.

en: Apartment, suite, etc.
da_DK: Lejlighed, værelse, osv.

en: Min and max prices found in collection of products, provided using the smallest unit of the currency.
da_DK: Minimum- og maksimumpriser for gruppe af varer, såfremt der anvendes den mindste enhed af valutaen.

en: Returns number of products within attribute terms.
da_DK: Returnerer antal af varer inden for egenskabsudtryk.

en: Error message
da_DK: Fejlmeddelelse

note: translators: Placeholders are class and method names
en: %1$s requires an instance of %2$s or %3$s for the address
da_DK: %1$s kræver en hændelse på %2$s eller %3$s for adressen

en: Error code
da_DK: Fejlkode

en: The amount of tax charged.
da_DK: Beløbet på den beregnede moms.

en: The name of the tax.
da_DK: Navnet på momsen.

en: Total price the customer will pay.
da_DK: Totale pris som kunden skal betale.

en: Total price of items in the cart.
da_DK: Totale pris af varerne i kurven.

en: Total discount from applied coupons.
da_DK: Total rabat fra anvendte rabatkuponer.

en: Total tax on fees.
da_DK: Total moms af gebyrer.

en: Total price of any applied fees.
da_DK: Total pris på alle anvendte gebyrer.

en: Total tax on items in the cart.
da_DK: Total moms på varer i kurven.

en: List of cart item errors, for example, items in the cart which are out of stock.
da_DK: Liste med fejl på kurvenheder; for eksempel varer i restordre, der er i kurven.

en: Thousand separator for the currency which can be used to format returned prices.
da_DK: Tusindtalsseparator for den valuta, der kan bruges til at formatere returnerede priser.

en: Total discount applied by this coupon.
da_DK: Samlet rabat ved anvendelse af denne rabatkupon.

en: Total tax removed due to discount applied by this coupon.
da_DK: Total momsbeløb som er fjernet i henhold til rabat ved anvendelse af denne rabatkupon.

en: A URL to redirect the customer after checkout. This could be, for example, a link to the payment processors website.
da_DK: En URL til at omdirigere kunden efter køb på siden Kasse. Dette kunne fx være et link til betalingsformidlerens websted.

en: The coupons unique code.
da_DK: Rabatkuponens unikke kode.

en: List of applied cart coupons.
da_DK: Oversigt med anvendte rabatkuponer.

en: Currency code (in ISO format) for returned prices.
da_DK: Valutakode (i ISO-format) til priser for returnerede varer.

en: Decimal separator for the currency which can be used to format returned prices.
da_DK: Decimalseparator for den valuta, der kan bruges til at formatere priser for returnerede varer.

en: Price prefix for the currency which can be used to format returned prices.
da_DK: Prispræfiks for den valuta, der kan bruges til at formatere priser for returnerede varer.

en: Currency minor unit (number of digits after the decimal separator) for returned prices.
da_DK: Valuta mindre enhed (antal cifre efter decimalseparatoren) på priser for returnerede varer.

en: Currency symbol for the currency which can be used to format returned prices.
da_DK: Valutasymbol for den valuta, der kan bruges til at formatere priser for returnerede varer.

en: Cart total amounts provided using the smallest unit of the currency.
da_DK: Kurvens totalbeløb såfremt der anvendes den mindste enhed af valutaen.

en: Total amounts provided using the smallest unit of the currency.
da_DK: Totalbeløb såfremt der anvendes den mindste enhed af valutaen.

en: An array of data being returned from the payment gateway.
da_DK: En række data der bliver returneret fra betalingsløsningen.

en: Status of the payment returned by the gateway. One of success, pending, failure, error.
da_DK: Betalingsløsningens meddelelse vedrørende status på betalingen. En af følgende; gennemført, afventende, afvist eller fejl.

en: Result of payment processing, or null if not yet processed.
da_DK: Resultat af betalingsbehandling eller null, hvis den endnu ikke er behandlet.

en: The ID of the payment method being used to process the payment.
da_DK: ID for den betalingsmetode der anvendes til at behandle betalingen.

en: State/County code, or name of the state, county, province, or district.
da_DK: Landekode eller navn på stat, region, provins eller distrikt.

en: Total tax removed due to discount from applied coupons.
da_DK: Totalt momsbeløb som er fjernet i henhold til rabatten fra de anvendte rabatkuponer.

en: Limit result set to reviews from specific product IDs.
da_DK: Afgræns søgeresultat til anmeldelser fra specifikke varer-ID'er.

en: Product full description in HTML format.
da_DK: Udførlig varebeskrivelse i HTML format.

en: Product short description in HTML format.
da_DK: Kort varebeskrivelse i HTML format.

en: ID of the parent product, if applicable.
da_DK: ID for hovedvaren, hvis det er relevant.

en: Price data provided using the smallest unit of the currency.
da_DK: Prisinformation såfremt der anvendes den mindste enhed af valutaen.

en: List of variation IDs, if applicable.
da_DK: Liste med variant-ID'er, hvis det er relevant.

en: Price string formatted as HTML.
da_DK: Prisstreng formatteret som HTML.

en: Quantity left in stock if stock is low, or null if not applicable.
da_DK: Antal tilbage på lager, hvis lagerantal er lavt, eller nul, hvis det er relevant.

en: Limit result set to reviews from specific category IDs.
da_DK: Afgræns søgeresultat til anmeldelser fra specifikke kategori-ID'er.

en: Zip or Postcode of the address being shipped to.
da_DK: Postnummer på adressen, der skal sendes til.

en: ISO code for the country of the address being shipped to.
da_DK: ISO kode for det land til hvilken adresse, der skal sendes til.

en: The chosen rate ID for the package.
da_DK: Det valgte pris ID for pakken.

en: First line of the address being shipped to.
da_DK: Første linje af adressen, der skal sendes til.

en: Second line of the address being shipped to.
da_DK: Anden linje af adressen, der skal sendes til.

en: ISO code, or name, for the state, province, or district of the address being shipped to.
da_DK: ISO kode eller navn for staten, provinsen eller distriktet, for hvilken adresse der skal sendes til.

en: City of the address being shipped to.
da_DK: Byen for adressen, der skal sendes til.

en: Limit result set to products based on a minimum price, provided using the smallest unit of the currency.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer baseret på en minimumspris, såfremt der anvendes den mindste enhed af valutaen.

en: Limit result set to products based on a maximum price, provided using the smallest unit of the currency.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer baseret på en maksimumspris, såfremt der anvendes den mindste enhed af valutaen.

en: Method not implemented
da_DK: Metoden er ikke implementeret

en: Sort ascending or descending.
da_DK: Sortér i stigende eller faldende orden.

en: Cart item no longer exists or is invalid.
da_DK: Varen i kurven eksisterer ikke længere eller er ugyldig.

en: No payment method provided.
da_DK: Der er ikke angivet en betalingsmetode.

note: translators: %s coupon code
en: "%s" is an invalid coupon code.
da_DK: "%s" er en ugyldig rabatkuponkode.

en: Note added to the order by the customer during checkout.
da_DK: Bemærkning tilføjet til ordren af ​​kunden i forbindelse med køb på siden Kasse.

en: The order ID to process during checkout.
da_DK: Ordre-ID der behandles ved køb på siden Kasse.

en: Parent term ID, if applicable.
da_DK: ID for hovedudtryk, hvis det er relevant.

note: translators: %s Coupon codes.
en: Invalid coupons were removed from the cart: "%s"
da_DK: Ugyldige rabatkuponer blev fjernet fra kurven: "%s"

en: Cannot create order from empty cart.
da_DK: Det er ikke muligt at oprette en bestilling, da kurven er tom.

note: translators: %s: product name
en: &quot;%s&quot; is not available for purchase.
da_DK: &quot;%s&quot; er ikke mulige at købe.

note: translators: %1$s coupon code, %2$s reason.
en: The "%1$s" coupon has been removed from your cart: %2$s
da_DK: "%1$s" rabatkuponen er blevet fjernet fra din kurv: %2$s

note: translators: %s: coupon code
en: "%s" has already been applied and cannot be used in conjunction with other coupons.
da_DK: "%s" er allerede blevet anvendt og kan ikke blive anvendt sammen med andre rabatkuponer.

note: translators: %s coupon code
en: Coupon code "%s" has already been applied.
da_DK: Rabatkuponkode "%s" er allerede blevet anvendt.

en: Cart item is invalid.
da_DK: Kurvenhed er ugyldig.

en: Unique identifier (key) for the cart item.
da_DK: Unik identifikator (nøgle) for enheden i kurven.

en: Coupon cannot be removed because it is not already applied to the cart.
da_DK: Rabatkuponen kan ikke fjernes, da den allerede er blevet anvendt på varer i kurven.

en: Invalid coupon code.
da_DK: Ugyldig rabatkuponkode.

en: New quantity of the item in the cart.
da_DK: Nyt antal for denne vare i kurven.

en: Unique identifier (key) for the cart item to update.
da_DK: Unik identifikator (nøgle) skal opdateres for enheden i kurven.

en: Coupon does not exist in the cart.
da_DK: Der er ikke nogen rabatkupon til kurven.

en: Unique identifier for the coupon within the cart.
da_DK: Unik identifikator for rabatkuponen i kurven.

en: Coupons are disabled.
da_DK: Rabatkuponer er deaktiveret.

en: Customer ID if registered. Will return 0 for guests.
da_DK: Kunde-ID hvis det er registreret. Det vil returnere 0 for gæster.

en: Invalid payment result received from payment method.
da_DK: Betalingsmetoden afgav et ugyldig betalingsresultat.

en: Data to pass through to the payment method when processing payment.
da_DK: Data, der skal overføres til betalingsmetoden, når betalingen behandles.

en: If true, empty terms will not be returned.
da_DK: Hvis sandt, vil tomme udtryk ikke blive returneret.

en: Order key used to check validity or protect access to certain order data.
da_DK: Ordrenøgle der bruges til at kontrollere gyldighed eller beskytte adgang til bestemte ordredata.

en: Order status. Payment providers will update this value after payment.
da_DK: Ordrestatus. Betalingsudbydere vil opdatere denne værdi efter betaling.

en: Sort by term property.
da_DK: Sortér efter term ejendom.

note: Translators: %s Payment method ID.
en: The %s payment gateway is not available.
da_DK: %s betalingsløsning er ikke til rådighed.

en: Maximum number of items to be returned in result set. Defaults to no limit if left blank.
da_DK: Maksimum antal af enheder, som returneres i søgeresultatet. Som standard er der ingen grænse, hvis feltet ikke er udfyldt.

en: Invalid category ID.
da_DK: Ugyldigt kategori-ID.

en: Database verified successfully.
da_DK: Database blev verificeret.

en: Verify database
da_DK: Verificér database

en: This tool will empty the template cache.
da_DK: Dette værktøj vil rydde skabelon-cachen.

en: First order received
da_DK: Første ordre er modtaget

en: Get notifications about store activity, including new orders and product reviews directly on your mobile devices with the Woo app.
da_DK: Få notifikationer om aktivitet i webshoppen, herunder nye ordrer og vareanmeldelser direkte på dine mobile enheder med Woo-appen.

en: Verifying database... One or more tables are still missing:
da_DK: Bekræfter database... En eller flere tabeller mangler stadig:

en: You need WooCommerce 4.2 or newer to run this tool.
da_DK: WooCommerce 4.2 eller nyere er påkrævet for at køre dette værktøj.

en: The active version of WooCommerce does not support template cache clearing.
da_DK: Den aktive version af WooCommerce understøtter ikke sletning af skabeloncache.

en: Template cache cleared.
da_DK: Skabeloncache blev slettet.

en: Clear template cache
da_DK: Slet skabeloncache

en: Verify if all base database tables are present.
da_DK: Bekræft at alle basisdatabasetabeller forekommer her.

en: Verify base database tables
da_DK: Bekræft basisdatabasetabeller

note: translators: %1$s table name, %2$s database user, %3$s database name.
en: WooCommerce %1$s table creation failed. Does the %2$s user have CREATE privileges on the %3$s database?
da_DK: WooCommerce %1$s oprettelse af tabel mislykkedes. Har %2$s brugeren Opret rettigheder i %3$s database?

en: Collect and validate EU VAT numbers at checkout
da_DK: Indsaml og validér EU-momsnumre på siden Kasse

en: If your store is based in the EU, we recommend using the EU VAT Number extension in addition to automated taxes. It provides your checkout with a field to collect and validate a customer's EU VAT number, if they have one.
da_DK: Hvis din webshop har adresse i EU, anbefaler vi at bruge EU-momsnummerudvidelsen som tilføjelse til automatisk moms. Det giver mulighed for, at du på siden Kasse kan indsætte et indtastningsfelt for at indsamle og validere kunders EU-momsnummer, hvis de har et.

en: Get real-time order alerts anywhere
da_DK: Få besked om ordrer overalt i realtid

en: This video tutorial will help you go through the process of adding your first product in WooCommerce.
da_DK: Denne videoguide vil hjælpe dig igennem processen med at tilføje din første vare i WooCommerce.

en: Do you need help with adding your first product?
da_DK: Har du brug for hjælp med at tilføje din første vare?

en: Starting a fashion website is exciting but it may seem overwhelming as well. In this article, we'll walk you through the setup process, teach you to create successful product listings, and show you how to market to your ideal audience.
da_DK: At starte en modewebshop er spændende, men kan samtidig synes som et stort arbejde. I denne artikel vil vi gennemgå opsætningsprocessen, lære dig at oprette succesfulde varevisninger, og vise dig, hvordan du markedsfører din varer til den rette målgruppe.

en: Start your online clothing store
da_DK: Start din webshop med tøj

en: The admin note layout has a wrong prop value.
da_DK: Admin-notatets layout har en forkert nøgleværdi.

en: Watch tutorial
da_DK: Se guide

en: Share feedback
da_DK: Del feedback

en: Now that you’ve chosen us as a partner, our goal is to make sure we're providing the right tools to meet your needs. We're looking forward to having your feedback on the store setup experience so we can improve it in the future.
da_DK: Nu hvor du har valgt os som partner, er det vores mål at sikre, at vi leverer de rigtige værktøjer, der passer til dine behov. Vi ser frem til at få din feedback på din oplevelse af opsætningen af webshoppen, så vi kontinuerligt kan forbedre den.

en: Changing eCommerce platforms might seem like a big hurdle to overcome, but it is easier than you might think to move your products, customers, and orders to WooCommerce. This article will help you with going through this process.
da_DK: Et skift mellem e-commerce platforme kan synes som en stor opgave, men det er lettere, end du tror, at flytte dine varer, kunder og ordrer til WooCommerce.
    Denne artikel vil hjælpe dig med at gennemgå processen.

en: WooCommerce Subscriptions allows you to introduce a variety of subscriptions for physical or virtual products and services. Create product-of-the-month clubs, weekly service subscriptions or even yearly software billing packages. Add sign-up fees, offer free trials, or set expiration periods.
da_DK: WooCommerce Subscriptions lader dig introducere et udvalg af abonnementer for fysiske eller digitale varer og ydelser. Opret "månedens-vare" klubber, ugentlige serviceabonnementer eller årlige betalinger for softwarepakker. Tilføj tilmeldingsgebyrer, tilbyd gratis prøver eller opsæt perioder med udløbsdato.

en: Do you want to migrate from Shopify to WooCommerce?
da_DK: Vil du flytte din webshop fra Shopify til WooCommerce?

en: Visitors
da_DK: Besøgende

en: Views
da_DK: Visninger

en: Plugins were successfully installed.
da_DK: Plugins blev installeret.

en: There was a problem installing some of the requested plugins.
da_DK: Der opstod et problem med at installere nogle af de valgte plugins.

note: translators: %s: plugin slug (example: woocommerce-services)
en: The requested plugin `%s`. is not yet installed.
da_DK: Det valgte plugin `%s` er endnu ikke installeret.

en: Plugins were successfully activated.
da_DK: Plugins blev aktiveret.

note: translators: %1%s: Missing tables (separated by ",")
en: One or more tables required for WooCommerce to function are missing, some features may not work as expected. Missing tables: %1$s.
da_DK: Der mangler en eller flere tabeller, som er påkrævet, for at WooCommerce kan fungere. Nogle funktioner vil muligvis ikke virke som forventet. Manglende tabeller: %1$s.

en: Start using new features that are being progressively rolled out to improve the store management experience.
da_DK: Gå i gang med at anvende nye funktioner der bliver gradvist implementeret med henblik på at forbedre webshoppens administration.

note: translators: %s: product name
en: &quot;%s&quot; is out of stock and cannot be purchased.
da_DK: &quot;%s&quot; er i restordre og kan derfor ikke købes.

en: The layout of the note (e.g. banner, thumbnail, plain).
da_DK: Notatets layout (fx banner, miniaturebillede, almindeligt).

en: Sorry, there is no note with that ID.
da_DK: Beklager, der er intet notat med dette ID.

en: Registers whether the note is deleted or not
da_DK: Registrerer om notatet er slettet eller ej

en: The image of the note, if any.
da_DK: Notatets billede, hvis der er et.

en: There was a problem activating some of the requested plugins.
da_DK: Der opstod et problem med at aktivere nogle af de valgte plugins.

en: Plugins must be a non-empty array.
da_DK: Plugins skal være en ikke-tom matrix.

en: Do you need more info about WooCommerce Subscriptions?
da_DK: Har du brug for mere information om WooCommerce Subscriptions?

note: translators: %s: product name
en: Not enough units of %s are available in stock to fulfil this order.
da_DK: Der er ikke nok varer af %s på lager til at kunne udføre denne ordre.

note: translators: %s: plugin slug (example: woocommerce-services)
en: The requested plugin `%s` could not be installed. Upgrader install failed.
da_DK: Det valgte plugin '%s' kunne ikke installeres. Opgradering af installation mislykkedes.

en: Features
da_DK: Funktioner

en: Database tables missing
da_DK: Databasetabeller mangler

note: translators: %1%s: Missing tables (separated by ",") %2$s: Link to check again
en: One or more tables required for WooCommerce to function are missing, some features may not work as expected. Missing tables: %1$s. <a href="%2$s">Check again.</a>
da_DK: Der mangler en eller flere tabeller, som er påkrævet, for at WooCommerce kan fungere. Nogle funktioner vil muligvis ikke virke som forventet. Manglende tabeller: %1$s. <a href="%2$s">Tjek igen.</a>

note: translators: Comma separated list of missing tables.
en: Missing base tables: %s. Some WooCommerce functionality may not work as expected.
da_DK: Manglende grundtabeller: %s. Nogle WooCommerce-funktioner vil muligvis ikke virke som forventet.

en: Home
da_DK: Hjem

en: Overview
da_DK: Oversigt

en: Marketplace
da_DK: Markedsplads

en: Take payments with the provider that’s right for you - choose from 100+ payment gateways for WooCommerce.
da_DK: Tag mod betalinger med den udbyder af indløsningsaftaler, der passer til dig - vælg mellem 100+ betalingsløsninger til WooCommerce.

en: Start accepting payments on your store!
da_DK: Gå i gang med at modtage betalinger i din webshop!

en: Install plugins
da_DK: Installér plugins

en: Uh oh... There was a problem during the Jetpack and WooCommerce Shipping & Tax install. Please try again.
da_DK: Der opstod et problem under installeringen af ​​Jetpack og WooCommerce Forsendelse og Moms. Prøv igen.

en: We noticed that there was a problem during the Jetpack and WooCommerce Shipping & Tax install. Please try again and enjoy all the advantages of having the plugins connected to your store! Sorry for the inconvenience. The "Jetpack" and "WooCommerce Shipping & Tax" plugins will be installed & activated for free.
da_DK: Vi bemærkede, at der opstod et problem under installeringen af ​​Jetpack og WooCommerce Forsendelse og Moms. Prøv igen og oplev alle fordelene ved at have disse plugins tilsluttet til din Webshop! Beklager ulejligheden. Plugins som "Jetpack" og "WooCommerce Forsendelse og Moms" bliver installeret og aktiveret gratis.

en: User&#8217;s WooCommerce customer data.
da_DK: Brugers&#8217;s WooCommerce informationer om kunder.

en: User&#8217;s WooCommerce payment tokens data.
da_DK: Bruger&#8217;s WooCommerce betalingstokendata.

en: User&#8217;s WooCommerce access to purchased downloads data.
da_DK: Bruger&#8217;s WooCommerce-adgang til købte downloadsdata.

en: User&#8217;s WooCommerce purchased downloads data.
da_DK: Bruger&#8217;s WooCommerce købte downloadsdata.

en: User&#8217;s WooCommerce orders data.
da_DK: Bruger&#8217;s WooCommerce informationer om ordrer.

note: translators: %s function name.
en: %s() was called before the Action Scheduler data store was initialized
da_DK: %s() blev kaldt før handlingsplanlæggerens datalager blev igangsat

note: translators: 1: uploads directory URL 2: documentation URL
en: Your store's uploads directory is <a href="%1$s">browsable via the web</a>. We strongly recommend <a href="%2$s">configuring your web server to prevent directory indexing</a>.
da_DK: Din Webshops bibliotek til overførsler er <a href="%1$s">tilgængeligt via internettet</a>. Vi anbefaler kraftigt <a href="%2$s">at konfigurere din webserver for at forhindre indeksering af mapper</a>.

en: Finish setup
da_DK: Færdiggør opsætning

en: Take payments via bank transfer.
da_DK: Tag betalinger via bankoverførsel.

en: Payfast
da_DK: PayFast

en: Take payments in cash upon delivery.
da_DK: Tag betalinger i kontanter ved levering (efterkrav).

note: translators: %s: version
en: Installed version not tested with active version of WooCommerce %s
da_DK: Den installerede version er ikke testet med den aktiverede version af WooCommerce %s

note: translators: 1: current version. 2: latest version
en: %1$s (update to version %2$s is available)
da_DK: %1$s (Opdatering til version %2$s er tilgængelig)

en: If checked, free shipping would be available based on pre-discount order amount.
da_DK: Hvis markeret, gratis forsendelse vil blive tilgængelig og baseret på forudrabatteret ordrebeløb.

en: Shipment Tracking
da_DK: Forsendelsessporing

note: translators: %s: URL of WooCommerce.com subscriptions tab.
en: Please visit the <a href="%s" target="_blank">subscriptions page</a> and renew to continue receiving updates.
da_DK: Besøg <a href="%s" target="_blank">siden med abonnementer</a> og forny for at fortsætte med at modtage opdateringer.

en: Apply minimum order rule before coupon discount
da_DK: Anvend regel om ordreminimum før rabatkupons rabat

en: Coupons discounts
da_DK: Rabatkuponers rabatter

note: translators: %s: Forum URL
en: For further assistance with WooCommerce core, use the <a href="%1$s">community forum</a>. For help with premium extensions sold on WooCommerce.com, <a href="%2$s">open a support request at WooCommerce.com</a>.
da_DK: Har du behov for yderligere hjælp til at arbejde med kernen af WooCommerce, kan du bruge <a href="%1$s">fællesskabsforummet</a>. For at få hjælp til de premium udvidelser, der sælges på WooCommerce.com, <a href="%2$s">kan du åbne en supportanmodning på WooCommerce.com</a>.

note: translators: %1$s: link to docs
en: Visit WooCommerce.com to learn more about <a href="%1$s" target="_blank">getting started</a>.
da_DK: Besøg WooCommerce.com for at lære mere om <a href="%1$s" target="_blank">hvordan du kommer i gang</a>.

en: Shipping Label
da_DK: Forsendelsesetiket

en: The plugin could not be activated.
da_DK: Dette plugin kunne ikke aktiveres.

en: Personalize your store's homepage
da_DK: Gør din webshops forside mere unik

en: Personalize homepage
da_DK: Gør din forside mere unik

en: The homepage is one of the most important entry points in your store. When done right it can lead to higher conversions and engagement. Don't forget to personalize the homepage that we created for your store during the onboarding.
da_DK: Forsiden på hjemmesiden er et af de vigtigste indgangssteder på din webshop. Når forsiden bliver opsat rigtigt, kan det betyde flere konverteringer og engagement fra din kunder. Det er en god ide at tilrette forsiden på shoppen til din forretning og dit firma.

en: Limit stats fields to the specified items.
da_DK: Afgræns statistiske felter til de specificerede emner.

en: There was an error communicating with the WooPayments plugin.
da_DK: Der opstod en fejl i kommunikationen med WooPayments-plugin.

en: Securely accept credit and debit cards on your site. Manage transactions without leaving your WordPress dashboard. Only with <strong>WooPayments</strong>.
da_DK: Accepter sikre kredit- og debitkort (betalingskort) på dit websted. Administrer transaktioner uden at forlade dit WordPress kontrolpanel. Kun muligt med <strong>WooPayments</strong>.

en: Try the new way to get paid
da_DK: Prøv det nye betalingssystem

en: It appears one or more database tables were missing. Attempting to re-create the missing table(s).
da_DK: Det ser ud til, at en eller flere databasetabeller mangler. Prøver at genoprette de manglende tabeller.

note: translators: %s: Link to settings page.
en: Your store is configured to serve digital products using "Redirect only" method. This method is deprecated, <a href="%s">please switch to a different method instead.</a><br><em>If you use a remote server for downloadable files (such as Google Drive, Dropbox, Amazon S3), you may optionally wish to "allow using redirects as a last resort". Enabling that and/or selecting any of the other options will make this notice go away.</em>
da_DK: Din webshop er konfigureret til at understøtte digitale varer ved anvendelse af "Kun omdirigering" ("Redirect only") metode. Denne metode er udgået, <a href="%s">så skift venligst til en anden metode. </a><br><em>Hvis du bruger en fjernserver til downloadbare filer (som fx Google Drive, Dropbox, Amazon S3), så ønsker du muligvis at kunne vælge "tillad brug af redirects som en sidste udvej". Aktivering af den mulighed og/eller valg af en af de andre muligheder vil få denne meddelelse til at forsvinde.</em>

en: Choose theme
da_DK: Vælg et tema

en: Get started
da_DK: Begynd

en: Mobile app
da_DK: Mobilapp

en: Send targeted campaigns, recover abandoned carts and much more with Mailchimp.
da_DK: Send målrettede kampagner, gendan forladte indkøbsvogne og meget mere med MailChimp.

en: Set up payments
da_DK: Opsæt betalinger

en: Securely accept credit and debit cards with one low rate, no surprise fees (custom rates available). Sell online and in store and track sales and inventory in one place.
da_DK: Sikker accept af kredit- og debetkort med lav sats og ingen overraskende gebyrer (tilpassede priser til rådighed). Sælg i webshop og i butik. Spor salg og lager på ét sted.

en: Choose the payment that you want, pay now, pay later or slice it. No credit card numbers, no passwords, no worries.
da_DK: Vælg den betalingsform du ønsker. Betal nu, betal senere eller del betalingen op. Ingen kreditkortnumre, ingen adgangskoder, ingen bekymringer.

en: Accept debit and credit cards in 135+ currencies, methods such as Alipay, and one-touch checkout with Apple Pay.
da_DK: Acceptér debet-og kreditkort i 135+ valutaer og forskellige betalingsmetoder såsom Alipay og 'one-touch checkout' med Apple Pay.

en: Store connected successfully.
da_DK: Webshop blev forbundet uden problemer.

en: Import your products
da_DK: Importér dine varer

en: Dismiss this notice
da_DK: Se bort fra denne henvendelse

en: Close dialog
da_DK: Luk dialog

en: Average order value
da_DK: Gennemsnitlig ordreværdi

en: Amount
da_DK: Beløb

en: Gross sales
da_DK: Bruttosalg

en: Customer type
da_DK: Kundetype

en: 🎉 Congrats on adding your first product!
da_DK: Tillykke 🎉  Du har tilføjet din første vare!

en: CBD and other hemp-derived products
da_DK: CBD og andre hampvarer

en: Plugin status.
da_DK: Pluginstatus.

en: Plugin name.
da_DK: Pluginnavn.

en: Plugin slug.
da_DK: Plugin-korttitel.

en: There was an error connecting to Square.
da_DK: Der opstod en fejl ved etablering af forbindelse til Square.

en: Action that should be completed to connect Jetpack.
da_DK: Handlinger der skal fuldføres for at forbinde til Jetpack.

en: IP address.
da_DK: IP adresse.

en: A partial IP address can be passed and matching results will be returned.
da_DK: En delvis IP adresse kan bruges og matchende resultater vil blive returneret.

en: Bookings
da_DK: Bookinger

en: Electronics and computers
da_DK: Elektronik og computere

en: Health and beauty
da_DK: Helse og skønhed

en: Fashion, apparel, and accessories
da_DK: Mode, tøj og tilbehør

en: Task List
da_DK: Opgaveliste

en: Memberships
da_DK: Medlemskaber

en: Edit Product
da_DK: Redigér vare

en: Edit Order
da_DK: Redigér ordre

en: Physical products
da_DK: Fysiske varer

en: [deleted]
da_DK: [slettet]

en: Food and drink
da_DK: Mad og drikke

en: Home, furniture, and garden
da_DK: Hjem, møbler og have

en: Disable
da_DK: Deaktiver

en: Edit Coupon
da_DK: Redigér rabatkupon

en: If you need to enable or disable the task lists, please click on the button below.
da_DK: Hvis du vil aktivere eller deaktivere opgavelisten, så klik på knappen herunder.

en: WooCommerce Onboarding
da_DK: Woocommerce opsætningsguide

en: Profile Setup Wizard
da_DK: Profil Opsætningsguide

note: translators: %s: report name
en: Download your %s Report
da_DK: Download din %s rapport

note: translators: %1$s: report name, %2$s: download URL
en: Download your %1$s Report: %2$s
da_DK: Download din %1$s rapport: %2$s

en: Current page retrieval should be called on or after the `current_screen` hook.
da_DK: Aktuel sidehentning skal kaldes på eller efter "current_screen" hook'et.

en: Invalid request. Please pass the match parameter.
da_DK: Ugyldig forespørgsel. Send venligst den matchende parameter.

en: If you need to enable or disable the extended task lists, please click on the button below.
da_DK: Hvis du vil aktivere eller deaktivere opsætningsguiden igen, så klik på knappen herunder.

en: Jetpack is not installed or active.
da_DK: Jetpack er ikke installeret eller aktiv.

en: There was an error connecting to WooCommerce.com. Please try again.
da_DK: Der opstod en fejl ved etablering af forbindelse til WooCommerce.com. Prøv venligst igen.

en: There was an error loading the WooCommerce.com Helper API.
da_DK: Der opstod en fejl ved indlæsning af WooCommerce.com Helper API.

note: translators: %s: plugin slug (example: woocommerce-services)
en: The requested plugin `%s` could not be installed.
da_DK: Det forespurgte plugin `%s` kunne ikke installeres.

note: translators: %s: plugin slug (example: woocommerce-services). translators: %s: plugin slug (example: woocommerce-services)
en: The requested plugin `%s` could not be installed. Plugin API call failed.
da_DK: Det forespurgte plugin `%s` kunne ikke installeres. Plugin API kald fejlede.

en: Invalid plugin.
da_DK: Ugyldig plugin.

en: Sorry, you cannot manage plugins.
da_DK: Beklager, du kan ikke håndtere plugins.

en: Industry.
da_DK: Branche.

en: Product parent name.
da_DK: Hovedvarenavn.

en: Title of the note.
da_DK: Notens titel.

en: The type of the note (e.g. error, warning, etc.).
da_DK: Notens type (fx fejl, advarsel etc.)

en: Extra business extensions to install.
da_DK: Ekstra webshopudvidelser der kan installeres.

en: Name of the note.
da_DK: Navn på noten.

en: ID of the note record.
da_DK: Notens ID-nummer.

en: Status of note.
da_DK: Status på note.

en: Type of note.
da_DK: Notens type.

en: Locale used for the note title and content.
da_DK: Geografisk sted anvendt til notens titel og indhold.

en: Date the note was created (GMT).
da_DK: Dato for oprettelse af note i GMT (Greenwich Mean Time).

en: Average AOV per customer.
da_DK: Gennemsnitlig AOV (Gennemsnitlig ordreværdi) pr. kunde.

note: translators: %s: theme slug (example: woocommerce-services)
en: The requested theme `%s` could not be installed.
da_DK: The ønskede tema `%s` kunne ikke installeres.

note: translators: %s: parameter name
en: %s must contain 2 valid dates.
da_DK: %s skal indeholde 2 gyldige datoer.

note: translators: %s: parameter name
en: %s must contain 2 numbers.
da_DK: %s skal indeholde 2 numre.

en: Postal Code
da_DK: Postnummer

en: Sign Up
da_DK: Tilmeld dig

en: Sorry, you cannot manage themes.
da_DK: Beklager, du kan ikke administrere temaer.

note: translators: %s: theme slug (example: woocommerce-services)
en: Invalid theme %s.
da_DK: Ugyldigt tema %s.

en: The requested theme could not be activated.
da_DK: Det valgte tema kan ikke aktiveres.

en: Theme status.
da_DK: Temastatus.

en: Theme slug.
da_DK: Temaets korttitel.

note: translators: %s: theme slug (example: woocommerce-services)
en: The requested theme `%s` could not be installed. Theme API call failed.
da_DK: Det forespurgte tema `%s` kunne ikke installeres. Temaets API-kald fejlede.

en: Average total spend per customer.
da_DK: Gennemsnitsforbrug pr. kunde.

en: Average number of orders.
da_DK: Gennemsnitlig antal ordrer.

en: Number of customers.
da_DK: Antal kunder.

note: translators: %s: plugin slug (example: woocommerce-services)
en: The requested plugin `%s` could not be activated.
da_DK: Det valgte plugin `%s` kan ikke blive aktiveret.

en: An array of actions, if any, for the note.
da_DK: En række af handlinger, hvis der er nogen, til notatet.

en: Whether or not a user can request to be reminded about the note.
da_DK: Hvorvidt en bruger kan anmode om at blive mindet om notatet eller ej.

en: Date after which the user should be reminded of the note, if any (GMT).
da_DK: Dato, hvorefter brugeren skal påmindes om notatet, hvis der er et. I GMT.

en: Date after which the user should be reminded of the note, if any.
da_DK: Dato, hvorefter brugeren skal påmindes om notatet, hvis der er et.

en: Onboarding profile data has been updated.
da_DK: Opsætningsguidens profildata er blevet opdateret.

en: Last Active
da_DK: Senest aktiv

en: Limit response to objects with an average order spend greater than or equal to given number.
da_DK: Afgræns svar på objekter med et gennemsnitligt ordreforbrug større end eller lig med det givne antal.

en: Limit response to objects with a total order spend between two given numbers.
da_DK: Afgræns svar på objekter med et samlet ordreforbrug mellem to givne tal.

en: Limit response to objects with a total order spend less than or equal to given number.
da_DK: Afgræns svar på objekter med et samlet ordreforbrug mindre end eller lig med det givne antal.

en: Limit response to objects with a total order spend greater than or equal to given number.
da_DK: Afgræns svar på objekter med et samlet ordreforbrug større end eller lig med det givne antal.

en: Limit response to objects with an order count between two given integers.
da_DK: Afgræns svar på objekter med et ordreantal mellem to givne heltal.

en: Limit response to objects with an order count less than or equal to given integer.
da_DK: Afgræns svar på objekter med et ordreantal, der er mindre end eller lig med det givne heltal.

note: translators: 1: parameter name
en: %1$s is not a numerically indexed array.
da_DK: %1$s er ikke en numerisk indekseret matrix.

en: Source of the note.
da_DK: Notatets kilde.

en: The status of the note (e.g. unactioned, actioned).
da_DK: Notatets status (f.eks. ikke-handlet, handlet).

en: Content data for the note. JSON string. Available for re-localization.
da_DK: Indholdsdata til notatet. JSON-streng. Tilgængelig for genlokalisering.

en: Limit response to objects with an average order spend between two given numbers.
da_DK: Afgræns svar til objekter med et gennemsnitlig ordreforbrug mellem to givne tal.

en: Limit response to objects with a customer field containing the search term. Searches the field provided by `searchby`.
da_DK: Afgræns svar til objekter med et kundefelt indeholdende søgeudtrykket. Søger i området bestemt af 'searchby'.

en: Content of the note.
da_DK: Notatets indhold.

en: Whether or not the profile was completed.
da_DK: Uanset om profilen blev gennemført eller ej.

en: Limit response to objects with an order count greater than or equal to given integer.
da_DK: Afgræns svar til objekter med et ordreantal større end eller lig med det givne heltal.

en: Limit response to objects last active between two given ISO8601 compliant datetime.
da_DK: Afgræns svar til objekter, der senest var aktive mellem to givne ISO8601 kompatible datatidspunkter.

en: Limit response to objects last active before (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
da_DK: Afgræns svar til objekter, der senest var aktive før (eller på) ent givent ISO8601 kompatibelt datatidspunkt.

en: Limit response to objects last active after (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
da_DK: Afgræns svar til objekter, der senest var aktive efter (eller på) et givent ISO8601 kompatibelt datatidspunkt.

en: Limit response to objects with specific countries.
da_DK: Afgræns svar til objekter med specifikke lande.

en: Limit response to objects excluding emails.
da_DK: Afgræns svar til objekter, der ekskluderer e-mails.

en: Limit response to objects including emails.
da_DK: Afgræns svar til objekter, der inkluderer e-mails.

en: Limit response to objects excluding specific usernames.
da_DK: Afgræns svar til objekter, der ekskluderer specifikke brugernavne.

en: Limit response to objects excluding specific names.
da_DK: Afgræns svar til objekter, der ekskluderer specifikke navne.

en: Limit response to objects with last order after (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
da_DK: Afgræns svar til objekter med seneste ordre efter (eller på) et givent ISO8601 kompatibelt datotidspunkt.

en: Limit response to objects with specific names.
da_DK: Afgræns svar til emner med specifikke navne.

en: Limit response to objects with specific usernames.
da_DK: Afgræns svar til emner med specifikke brugernavne.

en: Limit result to items with specified customer ids.
da_DK: Afgræns søgeresultat til emner med specifikke kunde-id'er.

en: Limit response to objects with last order before (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
da_DK: Afgræns svar til objekter med seneste ordre før (eller på) et givent ISO8601 kompatibelt datotidspunkt.

en: Limit response to objects with an average order spend less than or equal to given number.
da_DK: Afgræns svar på objekter med et gennemsnitligt ordreforbrug mindre end eller lig med det givne tal.

en: Limit response to objects excluding specific countries.
da_DK: Afgræns svar til emner, der udelukker specifikke lande.

en: Date the note was created.
da_DK: Dato for notens oprettelse.

en: Username.
da_DK: Brugernavn.

en: Name.
da_DK: Navn.

en: User ID.
da_DK: Bruger ID.

en: City.
da_DK: By.

note: translators: %s is product name
en: (Deleted)
da_DK: (Slettet)

note: translators: %s is product name
en: %s (Deleted)
da_DK: %s (Slettet)

en: Human readable segment label, either product or variation name.
da_DK: Menneskelig læsbar segmentetiket, enten varenavn eller variantnavn.

en: All pending and in-progress import actions have been cancelled.
da_DK: Alle afventende og igangværende importhandlinger er been annulleret.

en: Product(s)
da_DK: Vare(r)

en: List of order product IDs, names, quantities.
da_DK: Liste med solgte vare ID'er, navne og mængder.

en: Indicates whether all the conditions should be true for the resulting set, or if any one of them is sufficient. Match affects the following parameters: status_is, status_is_not, product_includes, product_excludes, coupon_includes, coupon_excludes, customer, categories
da_DK: Indikerer om alle betingelserne skal være sand for søgeresultatet, eller om blot nogen af dem er nok. Et match påvirker følgende parametre: status_er, status_er_ikke, vare_inkluderes, vare_ekskluderes, kupon_inkluderes, kupon_ekskluderes, kunde, kategorier

en: Net total revenue.
da_DK: Netto totalomsætning.

en: Average order value.
da_DK: Gennemsnitlig ordreværdi.

en: Average items per order
da_DK: Gennemsnitligt antal enheder pr. ordre

en: Date registered.
da_DK: Registreret dato.

en: Date last active.
da_DK: Dato for sidste aktivitet.

en: Order customer information.
da_DK: Informationer om kunde, der har afgivet ordre.

en: List of order coupons.
da_DK: Liste med ordrer, der indeholder rabatkuponer.

en: Returning or new customer.
da_DK: Gammel eller ny kunde.

en: Date last active GMT.
da_DK: Dato for sidste aktivitet GMT (Greenwich Mean Time).

en: Date the order was created, as GMT.
da_DK: Dato for oprettelse af ordren, i GMT (Greenwich Mean Time).

en: Avg order value.
da_DK: Gennemsnitlig ordreværdi.

en: Total spend.
da_DK: Samlet forbrug.

en: Skip importing existing order data.
da_DK: Importer ikke eksisterende ordredata.

en: Sorry, fetching downloads data failed.
da_DK: Desværre, hentning af downloadede data mislykkedes.

en: Order count.
da_DK: Ordreantal.

en: Limit response to objects that don't have the specified customer ids.
da_DK: Afgræns svar til objekter, der ikke har de angivne kunde-id'er.

en: Limit response to objects that have the specified customer ids.
da_DK: Afgræns svar til objekter, der har de angivne kunde-id'er.

en: Number of days to import.
da_DK: Antal af dage, der skal importeres.

en: Limit result set to returning or new customers.
da_DK: Afgræns søgeresultat til tilbagevendende eller nye kunder.

en: Limit result set to specific types of refunds.
da_DK: Afgræns søgeresultat til specifikke typer af refunderinger.

en: Limit result set to items that have the specified tax rate(s) assigned.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer, der har den/de specificerede momssats(er) tilknyttet.

en: Limit result set to items that don't have the specified tax rate(s) assigned.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer, der ikke har den/de specificerede momssats(er) tilknyttet.

en: Limit result set to items that don't have the specified coupon(s) assigned.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer, der ikke har den/de specificerede rabatkupon(er) tilknyttet.

en: Limit result set to items that have the specified coupon(s) assigned.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer, der har den/de specificerede rabatkupon(er) tilknyttet.

en: Date registered GMT.
da_DK: Dato er registreret GMT.

en: Limit response to objects registered after (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
da_DK: Afgræns svar til objekter, der er registreret efter (eller på) et givent ISO8601 kompatibelt datatidspunkt.

en: Limit response to objects registered before (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
da_DK: Afgræns svar til objekter, der er registreret før (eller på) et givent ISO8601 kompatibelt datatidspunkt.

en: Date the order was created, in the site's timezone.
da_DK: Dato, hvor ordren blev oprettet, i webshoppens tidszone.

en: Limit result to items from the specified categories.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer fra de specificerede kategorier.

en: Product category IDs.
da_DK: Varekategori ID'er.

en: Product variations IDs.
da_DK: Varevarianters ID'er.

en: Number of distinct products sold.
da_DK: Antal særskilte solgte varer.

en: User Name
da_DK: Brugernavn

en: Indicates whether all the conditions should be true for the resulting set, or if any one of them is sufficient. Match affects the following parameters: products, orders, username, ip_address.
da_DK: Indikerer om alle betingelser skal være sand for søgeresultatet, eller om blot en af dem er nok. Et match påvirker følgende parametre: varer, ordrer, brugernavn, ip_addresse.

en: Priority.
da_DK: Prioritet.

en: State.
da_DK: Stat.

en: Order #
da_DK: Ordre #

en: Order Number.
da_DK: Ordrenummer.

en: Sorry, fetching revenue data failed.
da_DK: Desværre, hentning af omsætningsdata mislykkedes.

en: Stock status.
da_DK: Lagerstatus.

en: Product image.
da_DK: Varebillede.

note: translators: Stock status. Example: "Number of low stock products
en: Number of %s products.
da_DK: Antal af %s varer.

en: Number of low stock products.
da_DK: Antal af varer med lavt lagerantal.

en: Product attributes.
da_DK: Vareegenskaber.

en: Product link.
da_DK: Varelink.

en: Number of orders product appeared in.
da_DK: Antal af ordrer som vare findes i.

en: Total Net sales of all items sold.
da_DK: Total nettoomsætning af alle solgte enheder.

en: Product / Variation
da_DK: Vare / Variant

en: N. Revenue
da_DK: Given omsætning

en: Product / Variation title
da_DK: Vare / variant titel

en: Add additional piece of info about each product to the report.
da_DK: Tilføj ekstra informationer om hver vare til rapporten.

en: Product inventory threshold for low stock.
da_DK: Varelagergrænse for lavt lagerantal.

en: Product inventory quantity.
da_DK: Varelagermængde.

en: Product inventory status.
da_DK: Varelagerstatus.

en: Manage stock.
da_DK: Administrer lager.

en: Tax code
da_DK: Momskode

en: Amount of tax codes.
da_DK: Antal af momskoder.

en: Shipping tax.
da_DK: Forsendelsesmoms.

en: Order tax.
da_DK: Ordremoms.

en: Number of downloads.
da_DK: Antal downloads.

en: User name of the downloader.
da_DK: Brugernavn på downloader.

en: IP address for the downloader.
da_DK: IP-adresse på downloader.

en: User ID for the downloader.
da_DK: Bruger-ID på downloaderen.

en: The date of the download, in the site's timezone.
da_DK: Datoen for downloaden, i webstedets tidszone.

en: Sorry, fetching tax data failed.
da_DK: Desværre, hentning af momsdata mislykkedes.

en: Total tax.
da_DK: Total moms.

en: The date of the download, as GMT.
da_DK: Datoen for downloaden, i GMT (Greenwich Mean Time).

en: Shipping tax
da_DK: Forsendelsesmoms

en: Order tax
da_DK: Ordremoms

en: Limit response to objects that have the specified user ids.
da_DK: Afgræns svar til objekter, der har de angivne bruger-id'er.

en: Limit response to objects that don't have a specified ip address.
da_DK: Afgræns svar til objekter, der ikke har en specificeret ip-adresse.

en: Limit response to objects that have a specified ip address.
da_DK: Afgræns svar til objekter, der har en specificeret ip-adresse.

en: Limit result set to all items that have the specified term assigned in the taxes taxonomy.
da_DK: Afgræns søgeresultat til alle varer, der har den specificerede betegnelse tilknyttet i momsklassificeringen.

en: Sorry, fetching performance indicators failed.
da_DK: Beklager, hentning af ydeevneindikatorer mislykkedes.

en: Limit result set to items that don't have the specified order ids.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer, der ikke har de specificerede ordre-id'er.

en: Limit result set to items that have the specified order ids.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer, der har de specificerede ordre-id'er.

en: Limit response to objects that don't have the specified user ids.
da_DK: Afgræns svar til objekter, der ikke har de angivne bruger-id'er.

note: translators: Allowed values is a list of stat endpoints.
en: Limit response to specific report stats. Allowed values: %s.
da_DK: Afgræns svar til specifikke rapportstatistikker. Tilladte værdier: %s.

en: Value of the stat. Returns null if the stat does not exist or cannot be loaded.
da_DK: Værdi af statistikken. Der returneres intet, hvis statistikken ikke eksisterer eller ikke kan indlæses.

en: Format of the stat.
da_DK: Format af statistikken.

en: Add additional piece of info about each category to the report.
da_DK: Tilføj yderligere information om hver kategori til rapporten.

en: There was an issue loading the report endpoints
da_DK: Der opstod et problem under indlæsning af rapportens slutpunkter

en: Human readable label for the stat.
da_DK: Menneskelig læsbar mærkat for statistik.

en: The specific chart this stat referrers to.
da_DK: Det angivne diagram, som denne statistik henviser til.

en: A list of stats to query must be provided.
da_DK: Der skal angives en liste med statistikker, der skal forespørges.

en: Limit result set to items assigned one or more tax rates.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer, der er tildelt en eller flere momssatser.

en: Limit result set to items that don't have the specified product(s) assigned.
da_DK: Afgræns søgeresultat til enheder, der ikke har de specificerede tildelte vare(r).

en: Limit result set to items that have the specified product(s) assigned.
da_DK: Afgræns søgeresultat til enheder, der har de specificerede tildelte vare(r).

en: Limit result to items with specified variation ids.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer med angivne variant-id'er.

en: Limit result to items with specified product ids.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer med specificerede vare-id'er.

en: Limit result set to items assigned a stock report type.
da_DK: Afgræns søgeresultat til enheder tilknyttet en lagerrapporttype.

en: Limit result set to all items that have the specified term assigned in the categories taxonomy.
da_DK: Afgræns søgeresultat til alle varer, der har den angivne betegnelse tilknyttet i kategoriernes klassificering.

en: Country / Region.
da_DK: Land.

en: Number of items sold.
da_DK: Antal solgte enheder.

en: Products sold.
da_DK: Solgte varer.

en: Amount of items sold.
da_DK: Mængden af solgte varer.

en: Invalid response from data store.
da_DK: Ugyldigt svar fra datalager.

en: Created
da_DK: Oprettet

en: Coupon discount type.
da_DK: Rabatkupontype.

en: Percentage complete.
da_DK: Procent gennemført.

en: API path.
da_DK: API sti.

en: Coupon expiration date in GMT.
da_DK: Rabatkupons udløbsdato i GMT (Greenwich Mean Time).

en: Coupon expiration date.
da_DK: Rabatkupons udløbsdato.

en: Coupon creation date in GMT.
da_DK: Rabatkupons udstedelsesdato i GMT (Greenwich Mean Time).

en: Product categories detailed reports.
da_DK: Detaljerede rapporter om varekategorier.

en: Stats about products.
da_DK: Statistikker om varer.

en: Products detailed reports.
da_DK: Detaljerede rapporter om varer.

en: product_includes parameter need to specify exactly one product when segmenting by variation.
da_DK: product_includes parameter skal specificere præcist en vare, når der segmenteres på variant.

en: Segment the response by additional constraint.
da_DK: Segmentér svaret på en yderligere begræsning.

en: Stats about product downloads.
da_DK: Statistikker om downloadede varer.

en: Product download files detailed reports.
da_DK: Detaljerede rapporter om downloadede varefiler.

en: Product downloads detailed reports.
da_DK: Detaljerede rapporter om downloadede varer.

en: Stats about product categories.
da_DK: Statistikker om varekategorier.

en: Totals data.
da_DK: Samlede data.

en: Table rows.
da_DK: Tabelrækker.

en: Table cell value.
da_DK: Tabelcelleværdi.

en: Table cell display.
da_DK: Tabelcellevisning.

en: Time interval to use for buckets in the returned data.
da_DK: Tidsinterval til anvendelse for beholdere i svardata.

en: The date the report end, in the site's timezone.
da_DK: Datoen hvor rapporten slutter, i webstedets tidszone.

en: The date the report end, as GMT.
da_DK: Datoen hvor rapporten slutter, som i GMT (Greenwich Mean Time).

en: The date the report start, as GMT.
da_DK: Datoen hvor rapporten starter, som i GMT (Greenwich Mean Time).

en: The date the report start, in the site's timezone.
da_DK: Datoen hvor rapporten starter, i webstedets tidszone.

en: Items sold
da_DK: Enheder solgt

en: Type of interval.
da_DK: Type af interval.

en: Reports data grouped by intervals.
da_DK: Rapporteringsdata grupperet på intervaller.

en: Segment identificator.
da_DK: Segmentidentifikation.

en: Leaderboard ID.
da_DK: Rangliste ID.

en: Interval subtotals.
da_DK: Interval totaler.

en: Reports data grouped by segment condition.
da_DK: Rapporteringsdata grupperet på segmenttilstand.

en: Net sales.
da_DK: Nettoomsætning.

en: Top Customers - Total Spend
da_DK: Storkunder – totalforbrug

en: Net sales
da_DK: Nettoomsætning

en: Total of taxes.
da_DK: Total moms.

en: Discounted orders
da_DK: Rabatterede ordrer

en: Net discount amount.
da_DK: Nettobeløb for rabat.

en: Table headers.
da_DK: Tabeloverskrifter.

en: Displayed title for the leaderboard.
da_DK: Vist titel på ranglisten.

en: Total Spend
da_DK: Samlet forbrug

en: Items sold.
da_DK: Solgte varer.

en: Total of returns.
da_DK: Antal returvarer.

en: Returns
da_DK: Returvarer

en: Gross sales.
da_DK: Bruttosalg.

en: Total of shipping.
da_DK: Total forsendelse.

en: Net Revenue
da_DK: Nettoomsætning

en: Your report file is being generated.
da_DK: Din rapportfil bliver genereret.

en: Number of coupons.
da_DK: Antal rabatkuponer.

en: Add additional piece of info about each coupon to the report.
da_DK: Tilføj ekstra informationer om hver rabatkupon til rapporten.

en: Top Coupons - Number of Orders
da_DK: Bedste rabatkuponer - antal ordrer

en: Total sales.
da_DK: Totalsalg.

en: Coupon creation date.
da_DK: Dato for oprettelse af rabatkupon.

en: Coupon ID.
da_DK: Rabatkupon ID.

en: Export download URL.
da_DK: Eksportér download URL.

en: Stats about taxes.
da_DK: Statistik om moms.

en: Taxes detailed reports.
da_DK: Detaljerede momsrapporter.

en: Stats about coupons.
da_DK: Statistik om rabatkuponer.

en: Coupons detailed reports.
da_DK: Detaljerede rabatkuponrapporter.

en: Stats about orders.
da_DK: Statistik om ordrer.

en: Stats about revenue.
da_DK: Statistik om omsætning.

en: Regenerate data message.
da_DK: Genskab databesked.

en: Regeneration status.
da_DK: Status på genskabelse.

en: Unique ID for the Note Action.
da_DK: Unikt ID for notehandlingen.

en: URL query to persist across links.
da_DK: URL-forespørgsel skal fortsætte på tværs af links.

en: Sorry, there is no export with that ID.
da_DK: Beklager, der er ingen eksport med dette ID.

en: When true, email a link to download the export to the requesting user.
da_DK: Hvis sandt, skal du maile et link for at downloade eksporten til den anmodende bruger.

en: Customers detailed reports.
da_DK: Rapport med kundeinformationer.

en: Unique coupons count.
da_DK: Etydigt antal rabatkuponer.

en: Amount discounted by coupons.
da_DK: Rabatteret beløb fra rabatkuponer.

en: Limit results to coupons with codes matching a given string.
da_DK: Afgræns søgeresultat til rabatkuponer med koder matchende en given streng.

en: Number of discounted orders.
da_DK: Antal af rabatterede ordrer.

en: Batch endpoint for getting specific performance indicators from `stats` endpoints.
da_DK: Batch-slutpunkt til modtagelse af specifikke ydeevneindikatorer fra 'stats'-slutpunkter.

en: Limit result set to items that have the specified order status.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer der har den angivne ordrestatus.

en: There is no data to export for the given request.
da_DK: Der er ingen data at eksportere for den givne anmodning.

en: Parameters to pass on to the exported report.
da_DK: Parametre, der skal overføres til den eksporterede rapport.

en: Table column header.
da_DK: Overskrift på tabelkolonne.

en: Limit result set to items that don't have the specified order status.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer, der ikke har den angivne ordrestatus.

en: Sorry, there is no resource with that ID.
da_DK: Der er desværre ingen ressource med dette ID.

en: Top categories - Items sold
da_DK: Topkategorier – solgte enheder

en: Amount discounted
da_DK: Rabatteret beløb

en: Limit result set to coupons assigned specific coupon IDs.
da_DK: Afgræns søgeresultat til rabatkuponer tilknyttet specifikke rabatkupon ID'er.

en: Unique ID for the Note.
da_DK: Notens unikke ID.

en: Top products - Items sold
da_DK: Topvarer - enheder solgt

en: Customer Name
da_DK: Kundens navn

en: Write a short welcome message here
da_DK: Skriv en kort velkomsthilsen her

en: Write title…
da_DK: Skriv en titel...

en: Sorry, you are not allowed to create new pages.
da_DK: Det er desværre ikke tilladt at tilføje ny sider.

en: Welcome to the store
da_DK: Velkommen til webshoppen

en: New Products
da_DK: Nye varer

en: Sorry, the sample products data file was not found.
da_DK: Desværre, men prøvevaredatafil blev ikke fundet.

en: Best Sellers
da_DK: Mest solgte

en: On Sale
da_DK: På tilbud

en: Fan Favorites
da_DK: Fan favoritter

en: New In
da_DK: Ny i

en: Shop by Category
da_DK: Køb efter kategori

en: Go shopping
da_DK: Køb

en: Search by similar tax code.
da_DK: Søg på lignende momskode.

en: Search by similar product name or sku.
da_DK: Søg på lignende varenavn eller SKU.

en: Revenue
da_DK: Omsætning

en: Homepage
da_DK: Forside

en: Theme installation message.
da_DK: Besked om installering af tema.

en: [{site_title}]: Your {report_name} Report download is ready
da_DK: [{site_title}]: >Din {report_name} rapport er klar til download

en: Your Report Download
da_DK: Din rapport download

en: Sorry, you are not allowed to install themes on this site.
da_DK: Du har desværre ikke tilladelse til at installere temaer på dette websted.

en: Uploaded theme.
da_DK: Upload tema.

en: Theme installation status.
da_DK: Status for temainstallation.

en: Specified file failed upload test.
da_DK: Specificeret fil mislykkedes uploadtest.

en: A zip file of the theme to be uploaded.
da_DK: En zip fil med det tema, du vil overføre.

en: Limit result set to orders matching part of an order number.
da_DK: Afgræns søgeresultat til ordrer, der matcher en del af et ordrenummer.

en: Array of options with associated values.
da_DK: En række af muligheder med tilhørende værdier.

en: You must supply an array of options and values.
da_DK: Du skal angive en række af muligheder og værdier.

en: You must supply an array of options.
da_DK: Du skal angive en række af muligheder.

en: An endpoint used for searching download logs for a specific IP address.
da_DK: Et slutpunkt der anvendes til fremsøgning af download logfiler for en specifik IP-adresse.

en: Sorry, you cannot manage these options.
da_DK: Beklager, du har ikke lov til at administrere disse muligheder.

en: Limit result set to items that have the specified rate ID(s) assigned.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer, der har tilknyttet den specificerede sats ID(er).

en: Sorry, you cannot view these options.
da_DK: Du kan desværre ikke se disse muligheder.

en: Homepage created
da_DK: Forside blev oprettet

en: Content…
da_DK: Indhold...

en: Get Started
da_DK: Kom i gang

note: translators: name of the extension subscription expiring soon
en: %s subscription expiring soon
da_DK: %s abonnement udløber snart

en: Renew Subscription
da_DK: Forny abonnement

en: Enable Autorenew
da_DK: Aktivér automatisk fornyelse

note: translators: name of the extension subscription that expired
en: %s subscription expired
da_DK: %s abonnement udløbet

note: translators: date the subscription expired, e.g. Jun 7th 2018
en: Your subscription expired on %s. Get a new subscription to continue receiving updates and access to support.
da_DK: Dit abonnement udløb den %s. Få et nyt abonnement for at fortsætte med at modtage opdateringer og have adgang til support.

note: translators: number of days until the subscription expires
en: Your subscription expires in %d days. Enable autorenew to avoid losing updates and access to support.
da_DK: Dit abonnement udløber om %d dage. Aktiver automatisk fornyelse for at undgå at miste opdateringer og at have adgang til support.

en: Install Woo mobile app
da_DK: Installer Woo mobil app

en: Install the WooCommerce mobile app to manage orders, receive sales notifications, and view key metrics — wherever you are.
da_DK: Installér WooCommerce mobil-appen til at administrere ordrer, modtage salgsnotifikationer og se nøglemålinger - uanset hvor du er.

en: Review your orders
da_DK: Gennemgå dine ordrer

en: Browse
da_DK: Søg

en: You've hit the 10 orders milestone! Look at you go. Browse some WooCommerce success stories for inspiration.
da_DK: Du har nået 10 ordrers milepælen! Hvor er du sej. Gennemse andre WooCommerce succeshistorier og få inspiration.

note: translators: Number of orders processed.
en: Congratulations on processing %s orders!
da_DK: Tillykke med at have behandlet %s ordrer!

en: New sales record!
da_DK: Ny salgsrekord!

en: Congratulations on getting your first order! Now is a great time to learn how to manage your orders.
da_DK: Tillykke med din første ordre fra en kunde! Lær at håndtere dine ordrer.

note: translators: 1 and 4: Date (e.g. October 16th), 2 and 3: Amount (e.g. $160.00)
en: Woohoo, %1$s was your record day for sales! Net sales was %2$s beating the previous record of %3$s set on %4$s.
da_DK: Juhuu, %1$s var din rekorddag for salg! Nettosalg var %2$s og slog den tidligere rekord med %3$s sat på %4$s.

note: translators: 1: open link to WooCommerce.com settings, 2: open link to WooCommerce.com tracking documentation, 3: close link tag.
en: Gathering usage data allows us to improve WooCommerce. Your store will be considered as we evaluate new features, judge the quality of an update, or determine if an improvement makes sense. You can always visit the %1$sSettings%3$s and choose to stop sharing data. %2$sRead more%3$s about what data we collect.
da_DK: Indsamling af brugerdata giver os mulighed for at forbedre WooCommerce. Din webshop er med i vores overvejelser, når vi vurderer nye funktioner, vurderer kvaliteten af ​​en opdatering eller bestemmer, om en forbedring giver mening. Du kan altid besøge %1$sIndstillinger%3$s og vælge at stoppe med at dele data fra din Webshop. %2$sLæs mere%3$s om, hvilke data vi indsamler.

en: Activate usage tracking
da_DK: Aktivér sporing af brugeradfærd

en: Review
da_DK: Anmeldelse

en: Another order milestone! Take a look at your Orders Report to review your orders to date.
da_DK: Endnu en milepæl for ordrer! Se på din ordrerapport for at få et overblik over dine ordrer indtil nu.

en: Default Date Range
da_DK: Standard datointerval

en: Report sync schedulers should be derived from the Automattic\WooCommerce\Internal\Admin\Schedulers\ImportScheduler class.
da_DK: Planlægning af rapport synkronisering skal stamme fra klassen Automattic\WooCommerce\Admin\Schedulers\ImportScheduler.

en: Report table data is being deleted.
da_DK: Rapporttabeldata bliver slettet.

en: Report table data is being rebuilt. Please allow some time for data to fully populate.
da_DK: Rapporttabeldata bliver genopbygget. Forvent noget tid til, at data kan blive udfyldt helt.

en: Statuses that require extra action on behalf of the store admin.
da_DK: Statusser, der kræver ekstra handling på vegne af webshoppens admin.

en: Actionable order statuses
da_DK: Handlemulig ordrestatusser

en: Statuses that should not be included when calculating report totals.
da_DK: Statusser, der ikke skal medtages ved beregning af rapporttotaler.

note: translators: %s: admin note status property.
en: The admin note status prop (%s) is not one of the supported statuses.
da_DK: Admin-notatets statusværdi (%s) er ikke en af de understøttede statusser.

en: The admin note content_data prop must be an instance of stdClass.
da_DK: Admin-notatets indholds_dataværdi skal være en hændelse af stdClass.

en: The admin note content prop cannot be empty.
da_DK: Admin-notatets indholdsværdi kan ikke være tom.

en: The admin note action label prop cannot be empty.
da_DK: Admin-notatets handlingsmærkatværdi kan ikke være tom.

en: The admin note action name prop cannot be empty.
da_DK: Admin-notatets handlingsnavneværdi kan ikke være tom.

en: The admin note date prop cannot be empty.
da_DK: Admin-notatets datoværdi kan ikke være tom.

en: The admin note source prop cannot be empty.
da_DK: Admin-notatets kildeværdi kan ikke være tom.

en: The admin note status prop cannot be empty.
da_DK: Admin-notatets statusværdi kan ikke være tom.

en: The admin note title prop cannot be empty.
da_DK: Admin-notatets titelværdi kan ikke være tom.

en: The admin note locale prop cannot be empty.
da_DK: Admin-notatets lokationsværdi kan ikke være tom.

note: translators: %s: admin note type.
en: The admin note type prop (%s) is not one of the supported types.
da_DK: Admin-notatets typeværdi (%s) er ikke en af de understøttede typer.

en: The admin note type prop cannot be empty.
da_DK: Admin-notatets typeværdi kan ikke være tom.

en: The admin note name prop cannot be empty.
da_DK: Admin-notatets navneværdi kan ikke være tom.

en: An import is already in progress. Please allow the previous import to complete before beginning a new one.
da_DK: En import er allerede i gang. Lad den forrige import blive færdig, før en ny påbegyndes.

en: Activity log for the action.
da_DK: Aktivitetslog for denne handling.

en: Database error.
da_DK: Databasefejl.

note: translators: %s is the error message
en: %s Support for strings longer than this will be removed in a future version.
da_DK: %s understøttelse af tekststrenge længere end denne, vil blive fjernet i en fremtidig version.

note: translators: %s: context
en: action ignored via %s
da_DK: handling ignoreret via %s

note: translators: 1: context 2: exception message
en: action failed via %1$s: %2$s
da_DK: handling mislykkedes via %1$s: %2$s

note: translators: %s: context
en: action complete via %s
da_DK: handling fuldført via %s

note: translators: %d: amount of time
en: Stopped the insanity for %d second | Stopped the insanity for %d seconds
da_DK[0]: Stoppede vanviddet i %d sekund
da_DK[1]: Stoppede vanviddet i %d sekunder

en: Unknown status found for action.
da_DK: Status for handling er ukendt.

en: Invalid value for select or count parameter. Cannot query actions.
da_DK: Ugyldig værdi for valgte eller angivet parameter. Kan ikke udføre forespørgsel.

note: translators: %d is a number (maximum length of action arguments).
en: ActionScheduler_Action::$args too long. To ensure the args column can be indexed, action args should not be more than %d characters when encoded as JSON.
da_DK: ActionScheduler_Action::$args er for lang. For at sikre at args-kolonne kan indekseres, bør action-args ikke være mere end %d tegn, når det er kodet som JSON.

en: Settings for WooCommerce admin reporting.
da_DK: Indstillinger for WooCommerce administratorrapporter.

note: translators: %s: exception message
en: There was a failure fetching this action: %s
da_DK: Der opstod en fejl under hentning af denne handling: %s

note: translators: %s: context
en: action started via %s
da_DK: handling startet via %s

note: translators: %d: seconds
en: The next queue will begin processing in approximately %d seconds.
da_DK: Den næste forespørgselskø vil begynde om ca. %d sekunder.

note: translators: %s: exception message
en: There was a failure scheduling the next instance of this action: %s
da_DK: Der opstod en fejl under planlægning af den næste hændelse af denne handling: %s

note: translators: %s: process URL
en: A new queue has begun processing. <a href="%s">View actions in-progress &raquo;</a>
da_DK: En ny kø af data er startet behandling. <a href="%s">Se igangværende handlinger &raquo;</a>

en: Excluded report order statuses
da_DK: Ekskluderede rapportordrestatusser

note: translators: 1: action ID 2: schedule
en: Action [%1$s] has an invalid schedule: %2$s
da_DK: Handling [%1$s] har en ugyldig tidsplan: %2$s

en: Action statuses are Pending, Complete, Canceled, Failed
da_DK: Handlingsstatusser er igangværende, gennemført, annulleret, mislykket

en: Scheduled
da_DK: Planlagt

en: Action Scheduler is a scalable, traceable job queue for background processing large sets of actions. Action Scheduler works by triggering an action hook to run at some time in the future. Scheduled actions can also be scheduled to run on a recurring schedule.
da_DK: Handlingsplanlægger er en skalerbar og sporbar jobforespørgsel, der behandler store sæt af handlinger i baggrunden. Handlingsplanlægger virker ved at udløse et handlings-hook til at køre på et givent tidspunkt i fremtiden. Planlagte handlinger kan også være planlagt til at køre i en gentagende tidsplan.

en: The date/time the action is/was scheduled to run.
da_DK: Tidspunktet for denne handling er/var planlagt til udførelse.

en: The action's schedule frequency.
da_DK: Handlingens planlagte frekvens.

en: Optional data array passed to the action hook.
da_DK: Valgfri datamatrix blev videregivet til action hook'et.

en: Name of the action hook that will be triggered.
da_DK: Navnet, på action hook'et, som vil blive udløst.

en: Scheduled Action Columns
da_DK: Handlingsplanlagte kolonner

en: Optional action group.
da_DK: Valgfri handlingsgruppe.

en: About
da_DK: Om

note: translators: %s is the Action Scheduler version.
en: About Action Scheduler %s
da_DK: Om handlingsplanlægger %s

note: translators: %s is an action ID.
en: Unable to remove source migrated action %s
da_DK: Ikke muligt at fjerne kilde-migreret handling %s

note: translators: 1: source action ID 2: source store class 3: destination action ID 4: destination store class
en: Migrated action with ID %1$d in %2$s to ID %3$d in %4$s
da_DK: Flyttet handlingen med ID %1$d i %2$s til ID %3$d i %4$s

en: Action Scheduler migration in progress. The list of scheduled actions may be incomplete.
da_DK: Action Scheduler flytning i gang. Listen over planlagte tiltag kan være ufuldstændig.

note: translators: %d: amount of actions
en: Migrating %d action | Migrating %d actions
da_DK[0]: Migrerer %d handling
da_DK[1]: Migrerer %d handlinger

en: Invalid action - must be a recurring action.
da_DK: Ugyldig handling – det skal være en tilbagevendende handling.

note: translators: 1: next cleanup message 2: github issue URL
en: Action Scheduler has migrated data to custom tables; however, orphaned log entries exist in the WordPress Comments table. %1$s <a href="%2$s">Learn more &raquo;</a>
da_DK: Handlingsplanlægger har migreret data til tilpassede tabeller, dog findes der tomme logposter i WordPress kommentartabellen. %1$s <a href="%2$s">Lær mere &raquo;</a>

note: translators: %s: date interval
en: This data will be deleted in %s.
da_DK: Disse data vil blive slettet i %s.

note: translators: Link to WooCommerce Docs.
en: Not required if your download directory is protected. <a href='%s'>See this guide</a> for more details. Files already uploaded will not be affected.
da_DK: Ikke påkrævet hvis du downloader beskyttet mappe. <a href='%s'>Se denne manual</a> for flere informationer. Allerede uploadede filer vil ikke blive påvirket.

en: MaxMind Geolocation
da_DK: MaxMind Geolokation

en: Choose countries / regions&hellip;
da_DK: Vælg lande / regioner&hellip;

en: Fees:
da_DK: Gebyrer:

en: Append a unique string to filename for security
da_DK: Anvend en unik streng til filnavn for større sikkerhed

en: Items Subtotal:
da_DK: Emne subtotal:

en: Filename
da_DK: Filnavn

en: Redirect only (Insecure)
da_DK: Kun omdirigering (usikker)

en: Action Scheduler package
da_DK: Action Scheduler pakke

en: Action Scheduler package running on your site.
da_DK: Action Scheduler package kører på dit websted.

en: Unable to detect the Action Scheduler package.
da_DK: Kunne ikke finde Action Scheduler pakken.

en: Coupon(s):
da_DK: Rabatkupon(er):

note: translators: Link to WooCommerce Docs.
en: If you are using X-Accel-Redirect download method along with NGINX server, make sure that you have applied settings as described in <a href='%s'>Digital/Downloadable Product Handling</a> guide.
da_DK: Hvis du bruger X-Accel-Redirect download metode sammen med NGINX server, så skal du sikre dig, at du har anvendt indstillingerne, som er beskrevet i <a href='%s'>Digital/Downloadable Product Handling</a> guide.

en: Destination logger must be configured before running a migration
da_DK: Destinationslogger skal konfigureres, før du kører en flytning

en: Destination store must be configured before running a migration
da_DK: Destinationswebshoppen skal konfigureres, før du kører en flytning

en: Source logger must be configured before running a migration
da_DK: Kildelogger skal konfigureres før du kører en flytning

en: Source store must be configured before running a migration
da_DK: Kildewebshop skal konfigureres før du kører en flytning

en: Choose a country / region&hellip;
da_DK: Vælg et land

en: Update country / region
da_DK: Opdatér land

en: WooCommerce database update done
da_DK: Opdatering af WooCommerce database er udført

en: WooCommerce database update in progress
da_DK: Opdatering af WooCommerce database er i gang

en: View progress →
da_DK: Følg opdatering →

en: Shipping Country / Region
da_DK: Forsendelse land

en: Billing Country / Region
da_DK: Fakturering land

en: Country / Region
da_DK: Land

en: Select a country / region&hellip;
da_DK: Vælg et land

en: Product on sale
da_DK: Vare på tilbud

en: List of categories with their product counts
da_DK: Oversigt med kategorier med antallet af deres varer

en: List of categories
da_DK: Oversigt med kategorier

en: You are paying for a guest order. Please continue with payment only if you recognize this order.
da_DK: Du er ved at betale for et gæstekøb. Fortsæt kun med betaling, hvis du genkender denne ordre.

en: Filter products by maximum price
da_DK: Filtrer varer efter højeste pris

en: Filter products by minimum price
da_DK: Filtrer varer efter laveste pris

[ctx: block description]
en: Display a call to action button which either adds the product to the cart, or links to the product page.
da_DK: Vis en call-to-action knap, der enten lægger varen i kurven eller henviser varesiden.

en: Center
da_DK: Centrer

en: Color
da_DK: Farve

en: Small
da_DK: Lille

en: Size
da_DK: Størrelse

en: And
da_DK: Og

en: Price: high to low
da_DK: Pris: Høj til lav

en: Price: low to high
da_DK: Pris: Lav til høj

en: Latest
da_DK: Senest

en: Popularity
da_DK: Popularitet

en: Thumbnail srcset for responsive images.
da_DK: Miniature-srcset for responsive billeder.

en: Thumbnail URL.
da_DK: Miniature URL.

en: Thumbnail sizes for responsive images.
da_DK: Miniaturestørrelser for responsive billeder.

en: Full size image URL.
da_DK: URL til billede i fuld størrelse.

en: Missing product ID
da_DK: Der mangler vare ID

en: Button description.
da_DK: Beskrivelse af knap.

en: Button text.
da_DK: Tekst til knap.

en: If true, calculates rating counts for products in the collection.
da_DK: Hvis sandt, beregn bedømmelsesantal for varer i samlingen.

en: Returns number of products with each average rating.
da_DK: Leverer antal af varer med hver sin gennemsnitlige bedømmelse.

[ctx: checkout-validation]
note: translators: %s: field name
en: Billing %s
da_DK: Fakturering %s

en: Total post count.
da_DK: Antal indlæg i alt.

en: Number of products.
da_DK: Antal varer.

en: Max price found in collection of products.
da_DK: Højeste pris fundet i udvalget af varer.

en: Min price found in collection of products.
da_DK: Mindste pris fundet i udvalget af varer.

en: Invalid attribute ID.
da_DK: Ugyldig egenskab-ID.

en: Total weight (in grams) of all products in the cart.
da_DK: Totalvægt (i gram) af alle varerne i kurven.

en: Is the product in stock?
da_DK: Er denne vare på lager?

en: Is the product purchasable?
da_DK: Er denne vare til salg?

en: Price amount.
da_DK: Prisbeløb.

en: Is the product on sale?
da_DK: Er denne vare på tilbud?

en: This product cannot be added to the cart.
da_DK: Denne vare kan ikke blive tilføjet til kurven.

en: Number of items in the cart.
da_DK: Antallet af varer i kurven.

[ctx: checkout-validation]
note: translators: %s: field name
en: Shipping %s
da_DK: Forsendelse %s

en: Thank you for your payment. Your transaction has been completed, and a receipt for your purchase has been emailed to you. Log into your PayPal account to view transaction details.
da_DK: Tak for din betaling. Din transaktion er afsluttet, og en kvittering for dit køb er blevet sendt til dig på din e-mail. Log ind på din PayPal-konto for at se transaktionsoplysninger.

en: Price range, if applicable.
da_DK: Prisspænd, hvis anvendelig.

en: Sale product price, if applicable.
da_DK: Varesalgspris, hvis anvendelig.

en: Number of objects (posts of any type) assigned to the term.
da_DK: Antal af objekter (indlæg af enhver type) tilknyttet til dette udtryk.

en: If this attribute has term archive pages.
da_DK: Hvis denne egenskab har arkivsider til udtryk.

en: How terms in this attribute are sorted by default.
da_DK: Hvordan udtryk i denne egenskab er sorteret som standard.

en: Attribute type.
da_DK: Egenskabstype.

en: Variation attribute value.
da_DK: Variantegenskabsværdi.

en: Variation attribute name.
da_DK: Variantegenskabsnavn.

en: Chosen attributes (for variations).
da_DK: Valgte egenskaber (for varianter).

en: Stock keeping unit, if applicable.
da_DK: Lagerføringsenhed (Stock Keeping Unit = SKU), hvis anvendelig.

en: The cart item product or variation ID.
da_DK: Kurv-enhedens vare eller variant ID.

en: True if the cart needs shipping. False for carts with only digital goods or stores with no shipping methods set-up.
da_DK: Sand hvis kurvens indhold skal sendes. Falsk for kurve der kun indeholder digitale varer, såvel som falsk for webshops, hvor forsendelsesmetoder ikke er sat op.

en: List of cart items.
da_DK: Liste med kurvenheder.

en: Term description.
da_DK: Beskrivelse af udtryk.

en: String based identifier for the term.
da_DK: Strengbaseret identifikator for udtrykket.

en: List of attribute slug(s). If a term ID is provided, this will be ignored.
da_DK: Liste med egenskabs-korttitler. Hvis der er et udtryk-ID, vil det blive ignoreret.

en: List of attribute term IDs.
da_DK: Liste med egenskabs-udtryk ID'er.

en: Limit result set to products with selected global attributes.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer med udvalgte globale egenskaber.

en: If requested, calculates attribute term counts for products in the collection.
da_DK: Hvis anmodet, så beregn antal af egenskabs-udtryk for varer i samlingen.

en: If true, calculates the minimum and maximum product prices for the collection.
da_DK: Hvis sand, så beregn mindste og højeste varepriser for samlingen.

note: translators: %1$s: Attribute name, %2$s: Allowed values.
en: Invalid value posted for %1$s. Allowed values: %2$s
da_DK: Ugyldig værdi bogført for %1$s. Tilladte værdier: %2$s

en: Cannot create an existing cart item.
da_DK: Kan ikke oprette en eksisterende kurvenhed.

en: Cart item does not exist.
da_DK: Kurvenhed eksisterer ikke.

en: Unique identifier for the item within the cart.
da_DK: Unik identifikator for enheden i kurven.

en: Unable to retrieve cart.
da_DK: Ikke muligt at genskabe kurv.

en: Attribute does not exist.
da_DK: Egenskab eksisterer ikke.

en: Unique identifier for the attribute.
da_DK: Unik identifikator for egenskaben.

en: No matching variation found.
da_DK: Der blev ikke fundet en matchende variant.

en: The logical relationship between attributes when filtering across multiple at once.
da_DK: Den logiske relation mellem attributter når der filtreres over flere på en gang.

en: Attribute taxonomy name.
da_DK: Egenskabsklassificeringsnavn.

en: Taxonomy name.
da_DK: Navn på klassificering.

en: Limit response to resources created before a given ISO8601 compliant date.
da_DK: Afgræns svar til ressourcer oprettet før en given ISO8601 kompatibel dato.

en: Limit result set to products with a certain average rating.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer med en bestemt gennemsnitlig bedømmelse.

en: When limiting response using after/before, which date column to compare against.
da_DK: Når svar afgrænses ved brug af før/efter, hvilken datokolonne skal der så sammenlignes med.

en: Unique identifier for the fee within the cart.
da_DK: Unik identifikator for gebyret i kurven.

en: Filter condition	 being performed which may affect counts. Valid values include "and" and "or".
da_DK: Filtreringsbetingelse	når den bliver udført, kan den have indflydelse på optællinger. Gyldige værdier omfatter "og" og "eller".

en: Add to cart button parameters.
da_DK: Parametre for tilføj til kurv-knappen.

en: Missing variation data for variable product.
da_DK: Der mangler variantinformation for varevariant.

en: Regular product price.
da_DK: Normal varepris.

note: translators: %d number of seconds
en: You cannot add a new payment method so soon after the previous one. Please wait for %d second. | You cannot add a new payment method so soon after the previous one. Please wait for %d seconds.
da_DK[0]: Du kan ikke tilføje en ny betalingsmetode så hurtigt efter den forrige. Vent venligst %d sekund.
da_DK[1]: Du kan ikke tilføje en ny betalingsmetode så hurtigt efter den forrige. Vent venligst %d sekunder.

note: translators: %s: search query
en: Search results for "%s"
da_DK: Søgeresultater for "%s"

en: Failed to download the MaxMind database.
da_DK: Kunne ikke hente MaxMind databasen.

note: translators: 1: wc_get_product 2: woocommerce_init 3: woocommerce_after_register_taxonomy 4: woocommerce_after_register_post_type
en: %1$s should not be called before the %2$s, %3$s and %4$s actions have finished.
da_DK: %1$s skal ikke kaldes før %2$s, %3$s og %4$s handlinger er afsluttet.

en: Invalid product type: passed ID does not correspond to a product variation.
da_DK: Ugyldig varetype: det afgivne ID stemmer ikke overens med en varevariant.

en: The location that the MaxMind database should be stored. By default, the integration will automatically save the database here.
da_DK: Lokationen som MaxMind databasen skal gemme. Som standard vil integrationen automatisk gemme databasen her.

en: Database File Path
da_DK: Database filsti.

note: translators: %1$s: Documentation URL
en: The key that will be used when dealing with MaxMind Geolocation services. You can read how to generate one in <a href="%1$s">MaxMind Geolocation Integration documentation</a>.
da_DK: Nøglen som skal anvendes, når du anvender MaxMind geolokation services. Du kan læse, hvordan du genererer en nøgle i <a href="%1$s">MaxMind Geolocation Integration dokumentation</a>.

en: MaxMind License Key
da_DK: MaxMind licensnøgle

en: An integration for utilizing MaxMind to do Geolocation lookups. Please note that this integration will only do country lookups.
da_DK: En integration for anvendelse af MaxMind til at foretage geolokationsopslag. Bemærk venligst at denne integration kun vil foretage landeopslag.

en: Missing MaxMind Reader library!
da_DK: Manglende MaxMind læsebibliotek!

en: The MaxMind license key is invalid. If you have recently created this key, you may need to wait for it to become active.
da_DK: MaxMind licensnøglen er ugyldig. Hvis du har genereret denne nøgle for nylig, er du nødt til at vente på, at nøglen bliver aktiv.

note: translators: %1$s: usage tracking help link
en: Learn more about how usage tracking works, and how you'll be helping in our <a href="%1$s" target="_blank">usage tracking documentation</a>.
da_DK: Lær mere om hvordan brugssporing virker, og hvordan du kan hjælpe i vores <a href="%1$s" target="_blank">brugssporing dokumentation</a>.

note: translators: Actual coupon code.
en: An unexpected error happened while applying the Coupon %s.
da_DK: En uventet fejl opstod ved indløsningen af denne rabatkupon %s.

note: translators: Actual coupon code.
en: Coupon %s was used in another transaction during this checkout, and coupon usage limit is reached. Please remove the coupon and try again.
da_DK: Rabatkuponen %s blev brugt i en anden transaktion ved denne betaling, og brugen af rabatkuponen er opbrugt. Fjern venligst rabatkuponen og prøv igen.

note: translators: Actual coupon code.
en: You have used this coupon %s in another transaction during this checkout, and coupon usage limit is reached. Please remove the coupon and try again.
da_DK: Rabatkuponen %s blev brugt ved valg af en anden vare i denne købssession, og du har nået grænsen for brug af rabatkuponer. Fjern venligst rabatkuponen og prøv igen.

note: translators: %s: decimal
en: Please enter a value with one decimal point (%s) without thousand separators.
da_DK: Indtast en værdi med en decimal (%s) og uden tusindtalsseparator.

en: Yes please
da_DK: Ja, tak

en: Welcome to
da_DK: Velkommen til

en: Get your store up and running more quickly with our new and improved setup experience
da_DK: Få din webshop op at køre hurtigere med vores nye og forbedrede opsætningsguide

note: translators: %1%s: integration page %2$s: general settings page
en: You must enter a valid license key on the <a href="%1$s">MaxMind integration settings page</a> in order to use the geolocation service. If you do not need geolocation for shipping or taxes, you should change the default customer location on the <a href="%2$s">general settings page</a>.
da_DK: Du skal indtaste en gyldig licensnøgle på <a href="%1$s">MaxMind integration indstillingssiden</a> for at kunne anvende geolokationsservicen. Hvis du ikke har brug for geolokation til forsendelse eller moms, skal du ændre kunde-standardlokationen 
    på <a href="%2$s">siden med de generelle indstillinger</a>.

en: The "WooCommerce Admin" plugin will be installed and activated
da_DK: "WooCommerce Admin" pluginet vil blive installeret og aktiveret

en: Every 15 Days
da_DK: Hver 15. dag

en: Geolocation has not been configured.
da_DK: Geolokation er ikke blevet indstillet.

en: Shipping costs are calculated during checkout.
da_DK: Forsendelsesomkostninger vil blive beregnet, når du går videre til siden Kasse.

note: translators: %s product name
en: %s is a variable product parent and cannot be added.
da_DK: %s er en varianthovedvare og kan ikke blive tilføjet.

en: Search products…
da_DK: Søg varer...

en: Amount of reviews that the product has.
da_DK: Antal anmeldelser for denne vare.

en: The date the review was created, in the site's timezone in human-readable format.
da_DK: Datoen hvor anmeldelsen blev oprettet i webstedets tidszone og i et læsbart format.

en: Name of the product that the review belongs to.
da_DK: Navnet på den vare, som anmeldelsen handler om.

en: Permalink of the product that the review belongs to.
da_DK: Permanent link for varen, som anmeldelsen handler om.

en: Image of the product that the review belongs to.
da_DK: Billede af varen, som anmeldelsen handler om.

en: The coupon will expire at 00:00:00 of this date.
da_DK: Rabatkuponen vil udløbe kl. 00:00:00 på denne dato.

en: Help improve WooCommerce with usage tracking
da_DK: Hjælp med at gøre WooCommerce bedre med sporing af brugeradfærd

note: translators: %s: shipping zone name.
en: Customer matched zone "%s"
da_DK: Kunde matched zone "%s"

en: Browse products
da_DK: Gennemse varer

en: Enable usage tracking and help improve WooCommerce
da_DK: Aktivér sporing af brugeradfærd og hjælp WooCommerce med at blive bedre

en: Columns:
da_DK: Kolonner:

en: Go to category
da_DK: Gå til kategori

en: Shop now
da_DK: Køb nu

en: Show description
da_DK: Vis beskrivelse

en: Columns
da_DK: Kolonner

en: Product title
da_DK: Varenavn

note: translators: 1: is a link to a support document. 2: closing link
en: Your installation of WooCommerce is incomplete. If you installed WooCommerce from GitHub, %1$splease refer to this document%2$s to set up your development environment.
da_DK: Din installation af WooCommerce er ikke gennemført. Hvis du har installeret WooCommerce fra GitHub, %1$s så læs venligst i dette dokument %2$s for at opsætte dit udviklingsmiljø.

en: Your installation of WooCommerce is incomplete. If you installed WooCommerce from GitHub, please refer to this document to set up your development environment: https://github.com/woocommerce/woocommerce/wiki/How-to-set-up-WooCommerce-development-environment
da_DK: Din installation af WooCommerce er ikke gennemført. Hvis du har installeret WooCommerce fra GitHub, så læs venligt i dette dokument for at opsætte dit udviklingsmiljø: https://github.com/woocommerce/woocommerce/wiki/How-to-set-up-WooCommerce-development-environment

en: Category URL.
da_DK: Varekategori URL (webadresse).

en: Product variation attributes, if applicable.
da_DK: Varevariantegenskaber, hvis mulig.

[ctx: with first and last result]
note: translators: 1: first result 2: last result 3: total results 4: sorted by
en: Showing %1$d&ndash;%2$d of %3$d result | Showing %1$d&ndash;%2$d of %3$d results
da_DK[0]: Viser %1$d&ndash;%2$d af %3$d resultat
da_DK[1]: Viser %1$d&ndash;%2$d af %3$d resultater

note: Translators: %s package name.
en: Missing the WooCommerce %s package
da_DK: Mangler WooCommerce %s pakken

en: Operator to compare product tags.
da_DK: Funktion til at sammenligne varetags.

en: Import as meta data
da_DK: Importér som meta data

en: Tags (space separated)
da_DK: Tags (separeret med mellemrum)

en: WooCommerce Admin icon
da_DK: WooCommerce Admin ikon

en: Variations (and their attributes) that do not have prices will not be shown in your store.
da_DK: Varianter (og deres egenskaber) som ikke har priser, vil ikke blive vist i din webshop.

note: Translators: %d variation count.
en: %d variation does not have a price. | %d variations do not have prices.
da_DK[0]: %d variant har ikke nogen pris.
da_DK[1]: %d varianter har ikke nogen priser.

en: Tags (comma separated)
da_DK: Tags (kommaseparerede)

en: List additional tax classes you need below (1 per line, e.g. Reduced Rates). These are in addition to "Standard rate" which exists by default.
da_DK: Har du behov for yderligere momsklasser, kan du liste dem herunder (1 pr. linie, som fx reduceret moms). Det er ekstra satser til "Standardsats", der er oprettet som standard.

en: Manage your store's reports and monitor key metrics with a new and improved interface and dashboard.
da_DK: Administrér din webshops rapporter og overvåg nøgletal med en ny og forbedret brugerflade og kontrolpanel.

en: Use WooCommerce Shipping (powered by WooCommerce Services & Jetpack) to save time at the post office by printing your shipping labels at home.
da_DK: Brug WooCommerce Forsendelse (powered by WooCommerce Services & Jetpack) for at spare tid på posthuset ved at printe dine forsendelsesetiketter hjemme.

en: Did you know you can print shipping labels at home?
da_DK: Vidste du, at du kan printe forsendelsesetiketter hjemme?

en: Generate coupon code
da_DK: Generér rabatkuponkode

en: Zero rate
da_DK: Nulsats

en: Reduced rate
da_DK: Reduceret sats

en: Drag and drop to set admin attribute order
da_DK: Træk-og-slip for at sætte rækkefølgen på admin egenskaber

en: Unable to retrieve database information. Usually, this is not a problem, and it only means that your install is using a class that replaces the WordPress database class (e.g., HyperDB) and WooCommerce is unable to get database information.
da_DK: Ikke muligt at hente databaseinformation. Normalt giver dette ikke problemer, og det betyder blot at din installation bruger en klasse, som erstatter WordPress databaseklassen (fx HyperDB) og WooCommerce er ude af stand til at få databaseinformation.

en: Congratulations on the sale.
da_DK: Tillykke med salget.

en: Thanks for using {site_url}!
da_DK: Tak for at du bruger {site_url}!

en: Text to appear below the main email content.
da_DK: Tekst som skal vises neden for hovedindholdet i e-mailen.

en: Town / Village
da_DK: By / Landsby

en: Postal code
da_DK: Postnummer

en: Invalid field
da_DK: Ugyldigt felt

en: Tax class slug already exists
da_DK: Momsklassekorttitel eksisterer allerede

en: Tax class requires a valid name
da_DK: Momsklasse kræver et gyldigt navn

en: Additional content
da_DK: Yderligere indhold

note: translators: 1: URL of WordPress.org Repository 2: URL of the GitHub Repository release page
en: Or you can download a pre-built version of the plugin from the <a href="%1$s">WordPress.org repository</a> or by visiting <a href="%2$s">the releases page in the GitHub repository</a>.
da_DK: Eller du kan downloade en forudoprettet version af dette plugin fra <a href="%1$s">WordPress.org datalageret</a> eller ved at besøge <a href="%2$s">udgivelsessiderne i the GitHub datalageret</a>.

en: Order not editable
da_DK: Ordren kan ikke rettes

en: You do not have permission to install plugins.
da_DK: Du har ikke rettigheder til at installere plugins.

en: Learn how to upgrade
da_DK: Lær hvordan du opgraderer

en: The sale will start at 00:00:00 of "From" date and end at 23:59:59 of "To" date.
da_DK: Tilbuddet vil starte kl. 00:00:00 på "Fra" dato og slutte kl. 23:59:59 på "Til" dato.

en: Order fully refunded.
da_DK: Ordre blev refunderet fuldt ud.

en: Selecting no country / region to sell to prevents from completing the checkout. Continue anyway?
da_DK: Hvis du undlader at vælge land at sælge til, vil dette forhindre gennemførsel af en bestilling på siden Kasse. Vil du fortsætte alligevel?

en: Please enter a valid Eircode.
da_DK: Indtast venligst en gyldig Eircode.

en: There was a failure fetching this action
da_DK: Der skete en fejl ved igangsætning af denne handling

note: translators: %s: attribute name
en: &larr; Back to "%s" attributes
da_DK: &larr; Tilbage til "%s" egenskaber

en: Note: WP CRON has been disabled on your install which may prevent this update from completing.
da_DK: Bemærk: WP CRON er blevet inaktiveret ved din installering, og det forhindrer muligvis gennemførelsen af denne opdatering.

en: Product display, sorting, and reports may not be accurate until this finishes. It will take a few minutes and this notice will disappear when complete.
da_DK: Varevisning, sortering og rapporter er muligvis ikke korrekte, indtil denne er gennemført. Det vil tage nogle få minutter, og denne meddelelse vil forsvinde, når opdateringen er gennemført.

en: You can manually run queued updates here.
da_DK: Du kan manuelt gennemføre ventende (i kø) opdateringer her.

en: Newest Scheduled Date
da_DK: Nyeste skemalagte data

en: Oldest Scheduled Date
da_DK: Ældste skamalagte data

en: Count
da_DK: Tælling

en: Action Status
da_DK: Handlingsstatus

en: Action Scheduler
da_DK: Handlingstidsplan

note: translators: %s php class name
en: The %s class can only be run within WP CLI.
da_DK: Denne %s klasse (class) kan kun køres inden for WP CLI.

en: Decrease existing stock by:
da_DK: Reducér nuværende lager med:

en: Increase existing stock by:
da_DK: Forøg nuværende lager med:

en: View progress &rarr;
da_DK: Vis udvikling &rarr;

en: WooCommerce is updating product data in the background
da_DK: WooCommerce opdaterer varedata i baggrunden.

en: Learn more about updates
da_DK: Få mere viden om opdateringer

en: Update WooCommerce Database
da_DK: Opdatér WooCommerce database

note: translators: %1$s: opening <a> tag %2$s: closing </a> tag translators: 1: Link to docs 2: Close link.
en: The database update process runs in the background and may take a little while, so please be patient. Advanced users can alternatively update via %1$sWP CLI%2$s.
da_DK: Opdatering af databasen kører i baggrunden, og den kan tage et lille stykke tid, så hav tålmodighed. Erfarne brugere kan alternativt opdatere via %1$sWP CLI%2$s.

en: WooCommerce has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version.
da_DK: WooCommerce er blevet opdateret! For at sikre at alt kører problemfrit, er vi nødt til at opdatere din database til den nyeste version.

en: WooCommerce database update required
da_DK: Opdatering af WooCommerce database er påkrævet

en: WooCommerce is updating the database in the background. The database update process may take a little while, so please be patient.
da_DK: WooCommerce opdaterer databasen i baggrunden. Opdateringsprocessen kan tage et lille stykke tid, så hav venligst tålmodighed.

en: [{site_title}]: Order #{order_number} has been cancelled
da_DK: [{site_title}]: Ordre #{order_number} er blevet annulleret

en: Updating database
da_DK: Opdaterer database

note: translators: 1: Number of database updates 2: List of update callbacks
en: Found %1$d updates (%2$s)
da_DK: Fandt %1$d opdateringer (%2$s)

note: translators: %s Database version number
en: No updates required. Database version is %s
da_DK: Ingen opdateringer er påkrævet. Databaseversion er %s

note: Translators: %d stock amount
en: Stock: %d
da_DK: Lager: %d

note: translators: %1$s: item name %2$s: stock change
en: Deleted %1$s and adjusted stock (%2$s)
da_DK: Slettet %1$s og korrigeret lager (%2$s)

en: Invalid items
da_DK: Ugyldige enheder

en: Invalid rate
da_DK: Ugyldig sats

note: translators: %s item name.
en: Added line items: %s
da_DK: Tilføjet linjeenheder: %s

en: Your account was created successfully. Your login details have been sent to your email address.
da_DK: Din konto blev oprettet uden problemer. Dine informationer til log in er blevet sendt til din e-mailadresse.

en: Your account was created successfully and a password has been sent to your email address.
da_DK: Din konto blev oprettet uden problemer, og en adgangskode er blevet sendt til din e-mailadresse.

note: translators: 1: action ID 2: hook name
en: Completed processing action %1$s with hook: %2$s
da_DK: Gennemført proceshandling %1$s med hook: %2$s

en: Display suggestions within WooCommerce
da_DK: Vis forslag indenfor WooCommerce

en: Show Suggestions
da_DK: Vis forslag

en: We show contextual suggestions for official extensions that may be helpful to your store.
da_DK: Vi viser relevante forslag af godkendte udvidelser, som kan være hensigtsmæssige at bruge i din webshop.

en: Marketplace suggestions
da_DK: Markedsplads-forslag

note: Translators: %s URL to tracking info screen.
en: To opt out, leave this box unticked. Your store remains untracked, and no data will be collected. Read about what usage data is tracked at: %s.
da_DK: For at fravælge dette, så lad være at sætte et flueben. Din webshop vil ikke blive sporet, og der vil ikke blive indsamlet brugsdata. Læs her om hvilke brugsdata der spores: %s.

en: five star
da_DK: fem stjerner

note: translators: %s item name.
en: Adjusted stock: %s
da_DK: Korrigeret lager: %s

en: Allow usage of WooCommerce to be tracked
da_DK: Tillad at brug af WooCommerce bliver sporet

en: Enable tracking
da_DK: Aktivér sporing

en: Allow personal data to be removed in bulk from orders
da_DK: Tillad at flere persondata bliver slettet af gangen fra ordrer.

en: Personal data removal
da_DK: Sletning af persondata

en: Remove access to downloads on request
da_DK: Slet adgang til downloads på anmodning

en: Remove personal data from orders on request
da_DK: Slet persondata fra ordrer på anmodning

en: Must Use Plugins
da_DK: Plugins du skal bruge

en: Dropin Plugins
da_DK: Dropin plugins

en: Inactive plugins
da_DK: Deaktiverede plugins

en: Site address (URL)
da_DK: Websted webadresse (URL)

en: WordPress address (URL)
da_DK: WordPress webadresse (URL)

en: Dismiss this suggestion
da_DK: Afvis dette foreslag

en: Enter a coupon code to apply. Discounts are applied to line totals, before taxes.
da_DK: Indtast en rabatkuponkode for anvende rabatkoponen. Rabatter bruges på linietotaler; før moms.

en: Start Import
da_DK: Start import

en: Create Product
da_DK: Opret vare

en: Adds an option to the orders screen for removing personal data in bulk. Note that removing personal data cannot be undone.
da_DK: Tilføjer en mulighed til siden med ordrer med hensyn til at slette flere persondata af gangen. BEMÆRK at sletning af persondata ikke kan fortrydes.

en: Is your site connected to WooCommerce.com?
da_DK: Er dit websted forbundet til WooCommerce.com?

en: Manage suggestions
da_DK: Administrer forslag

en: WooCommerce.com Usage Tracking Documentation
da_DK: WooCommerce.com Brugsdata Sporing Dokumentation

en: action_args should not be overwritten when calling wc_get_template.
da_DK: action_args skal ikke overskrives når der kaldes wc_get_template.

en: Order status set to refunded. To return funds to the customer you will need to issue a refund through your payment gateway.
da_DK: Ordrestatus er sat til at blive refunderet. For at lave en refundering til kunden er du nødt til at overføre refunderingen igennem din betalingsløsning.

[ctx: Marketplace suggestions]
en: Get more options
da_DK: Få flere muligheder

en: Browse the Marketplace
da_DK: Gennemse Markedspladsen

en: Extensions can add new functionality to your product pages that make your store stand out
da_DK: Udvidelser kan tilføje ny funktionalitet til dine varesider, så du kan få din webshop til at skille sig ud

en: Enhance your products
da_DK: Styrk dine varer

en: Facebook for WooCommerce
da_DK: Facebook til WooCommerce

en: Facebook icon
da_DK: Facebook ikon

en: Enjoy all Facebook products combined in one extension: pixel tracking, catalog sync, messenger chat, shop functionality and Instagram shopping (coming soon)!
da_DK: Nyd alle Facebook-varer kombineret i en udvidelse: pixelsporing, synkronisering med varer på webshop, messenger chat, webshopfunktionalitet og Instagram shopping (kommer snart)!

en: Usage Tracking
da_DK: Sporing af data vedrørende brug af webshop

en: WooCommerce Status
da_DK: WooCommerce status

en: Before discount
da_DK: Før rabat

note: translators: %s: discount amount
en: %s discount
da_DK: %s rabat

en: Determines if hidden or visible catalog products are shown.
da_DK: Bestemmer om varer, der er skjulte eller synlige på webshoppen, bliver vist.

en: Operator to compare product attribute terms.
da_DK: Operatør til sammenligning af vareegenskabsudtryk.

en: Operator to compare product category terms.
da_DK: Operatør til sammenligning af varekategoriudtryk.

en: Number of terms in the attribute taxonomy.
da_DK: Antal af udtryk i egenskabsklassificeringen.

en: Lookup tables are regenerating
da_DK: Opslagstabeller bliver gendannet

en: This tool will regenerate product lookup table data. This process may take a while.
da_DK: Dette redskab vil gendanne vareopslagstabeldata. Denne proces kan tage et stykke tid.

en: Product lookup tables
da_DK: Vareopslagstabeller

en: cURL installed but unable to retrieve version.
da_DK: cURL er installeret, men kan ikke genfinde version.

en: Inactive plugins.
da_DK: Deaktiverede plugins.

en: Limit result set to orders which have specific statuses.
da_DK: Afgræns søgeresultat til ordrer, der har specifikke typer af status.

en: Attribute slug.
da_DK: Egenskab-korttitel.

en: Refund the line items above. This will show the total amount to be refunded
da_DK: Refundér varelinjer ovenfor. Det vil vise det totale beløb, som skal refunderes

en: Virgin Islands (US)
da_DK: Jomfruøerne (US)

en: Virgin Islands (British)
da_DK: Jomfruøerne (Britisk)

en: North Macedonia
da_DK: Republikken Nordmakedonien

en: Navassa Island
da_DK: Navassa-øen

en: Howland Island
da_DK: Howland-øen

note: translators: %s opening and closing link tags respectively
en: You must be %1$slogged in%2$s to post a review.
da_DK: Du skal være %1$slogged in%2$s for at afgive en anmeldelse.

note: Translators: $s shipping destination.
en: Shipping to %s.
da_DK: Forsendelse til %s.

en: Shop order
da_DK: Webshop ordre

en: We have finished processing your order.
da_DK: Vi har afsluttet behandlingen af din ordre.

en: Shipping options will be updated during checkout.
da_DK: Forsendelse vil blive opdateret, når du går videre til siden Kasse.

note: translators: %1$s: Order number. %2$s: Customer full name
en: Notification to let you know &mdash; order #%1$s belonging to %2$s has been cancelled:
da_DK: Til din information - ordre #%1$s tilhørende %2$s er blevet annulleret:

note: translators: %s: error message
en: Invalid image: %s
da_DK: Ugyldig billede: %s

en: Webhook status must be valid.
da_DK: Webhook status skal være gyldig.

note: translators: %s: Order number
en: Just to let you know &mdash; we've received your order #%s, and it is now being processed:
da_DK: Til din information så har vi modtaget din ordre #%s og den er nu i gang med at blive behandlet:

en: account erasure request
da_DK: forespørgsel på sletning af konto

en: Default product category cannot be deleted.
da_DK: Standard varekategori kan ikke slettes.

en: Database upgrade routine has been scheduled to run in the background.
da_DK: Database-opgraderingsrutine er blevet planlagt til at køre i baggrunden.

en: This tool will update your WooCommerce database to the latest version. Please ensure you make sufficient backups before proceeding.
da_DK: Dette værktøj vil opdatere din WooCommerce database til den seneste version. Vær sikker på at du har taget tilstrækkelig backups, før du fortsætter.

en: Update database
da_DK: Opdatér database

en: Variation cannot be imported: Parent product cannot be a product variation
da_DK: Variant kan ikke importeres: Den overordnede vare kan ikke være en varevariant

en: Details for order #{order_number}
da_DK: Faktura for ordre #{order_number}

en: WooCommerce Endpoints
da_DK: WooCommerce slutpunkter

en: You do not have permission to assign API Keys to the selected user.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at tildele API-nøgler til den valgte bruger.

en: Feel free to reconnect again using the button below.
da_DK: Du kan altid forbinde igen ved at klikke på knappen nedenfor.

en: Sorry to see you go.
da_DK: Ærgerligt at du forlader os.

en: You do not have permission to revoke API Keys
da_DK: Du har ikke tilladelse til at ophæve API-nøgler

en: You do not have permission to revoke this API Key
da_DK: Du har ikke tilladelse til at ophæve denne API-nøgle

en: You do not have permission to edit this API Key
da_DK: Du har ikke tilladelse til at redigere denne API-nøgle

en: discounted shipping labels
da_DK: rabatterede forsendelsesetiketter

en: automated taxes and discounted shipping labels
da_DK: automatiseret moms og rabatterede forsendelsesetiketter

en: payment setup and discounted shipping labels
da_DK: opsætning af betaling og rabatterede forsendelsesetiketter

note: translators: %s: Store admin email
en: We hope to see you again soon.
da_DK: Vi håber at se dig igen snart.

en: Thanks!
da_DK: Mange tak!

note: translators: %s: Store name
en: Someone has requested a new password for the following account on %s:
da_DK: Nogen har anmodet om en ny adgangskode for den følgende konto på %s:

en: If you didn't make this request, just ignore this email. If you'd like to proceed:
da_DK: Hvis du ikke foretog denne anmodning, så ignorer bare denne e-mail. Hvis du gerne vil fortsætte:

note: translators: %s: Site title
en: Your order on %s has been refunded. There are more details below for your reference:
da_DK: Din ordre på %s er blevet refunderet. Til din oplysning er der flere informationer nedenfor:

note: translators: %s: Site title
en: Your order on %s has been partially refunded. There are more details below for your reference:
da_DK: Din ordre på %s er blevet delvist refunderet. Til din oplysning er der flere informationer nedenfor:

en: We look forward to fulfilling your order soon.
da_DK: Vi ser frem til at gennemføre din ordre.

en: As a reminder, here are your order details:
da_DK: Som en reminder, er her dine ordreinformationer:

note: translators: %s Order date translators: %s: Order date
en: Here are the details of your order placed on %s:
da_DK: Her er ordreinformationerne på din ordre foretaget på %s:

en: The following note has been added to your order:
da_DK: Den følgende bemærkning er blevet tilføjet din ordre:

en: We look forward to seeing you soon.
da_DK: Vi ser frem til at se dig snart.

note: translators: %1$s Site title, %2$s Order pay link translators: %1$s: Site title, %2$s: Order pay link
en: An order has been created for you on %1$s. Your order details are below, with a link to make payment when you’re ready: %2$s
da_DK: Der er oprettet en ordre til dig på %1$s. Dine ordreoplysninger er nedenfor, med et link til at foretage betaling, når du er klar: %2$s

note: translators: %1$s: Site title, %2$s: Username, %3$s: My account link
en: Thanks for creating an account on %1$s. Your username is %2$s. You can access your account area to view orders, change your password, and more at: %3$s
da_DK: Tak for at du oprettede en konto hos %1$s. Dit brugernavn er %2$s. Du kan logge ind på din konto for at se ordrer, ændre din adgangskode og meget andet på: %3$s

note: translators: %s: Customer billing full name
en: You’ve received the following order from %s:
da_DK: Du har modtaget følgende ordre fra %s:

note: translators: %s: Customer first name translators: %s: Customer username
en: Hi %s,
da_DK: Hej %s,

en: Hopefully they’ll be back. Read more about <a href="https://woocommerce.com/document/managing-orders/">troubleshooting failed payments</a>.
da_DK: Forhåbentlig kommer de tilbage. Læs mere om <a href="https://woocommerce.com/document/managing-orders/">problemløsning af mislykkede betalinger.</a>.

en: Thanks for shopping with us.
da_DK: Tak fordi du handler hos os.

en: Thanks for reading.
da_DK: Tak fordi du læste det.

en: action ignored
da_DK: handling blev tilsidesat

en: This function should not be called before plugins_loaded.
da_DK: Denne funktion skal ikke kaldes inden plugins_loaded.

en: Action Group
da_DK: Handlingsgruppe

en: No actions found in trash
da_DK: Der blev ikke fundet handlinger i skraldespand

en: No actions found
da_DK: Der blev ikke fundet handlinger

en: Search Scheduled Actions
da_DK: Søg skemalagte handlinger

en: View Action
da_DK: Se handling

en: New Scheduled Action
da_DK: Ny skemalagt handling

en: Edit Scheduled Action
da_DK: Redigér skemalagt handling

en: Add New Scheduled Action
da_DK: Tilføj ny skemalagt handling

[ctx: Admin menu name]
en: Scheduled Actions
da_DK: Skemalagte handlinger

en: Scheduled Action
da_DK: Skemalagt handling

en: Scheduled actions are hooks triggered on a certain date and time.
da_DK: Skemalagte handlinger er hooks, der bliver igangsat på en bestemt dato og et bestemt tidspunkt.

en: action complete
da_DK: handling er gennemført

en: action started
da_DK: handling er startet

en: action canceled
da_DK: handling er annulleret

en: action created
da_DK: handling er skabt

note: translators: %d refers to the total number of tasks completed
en: %d scheduled task completed. | %d scheduled tasks completed.
da_DK[0]: %d skemalagt handling er gennemført.
da_DK[1]: %d skemalagte handlinger er gennemført.

note: translators: %s refers to the exception error message
en: There was an error running the action scheduler: %s
da_DK: Der opstod en fejl ved kørsel af handlingsplanlægger: %s

note: translators: %d refers to the total number of batches executed
en: %d batch executed. | %d batches executed.
da_DK[0]: %d batch gennemført.
da_DK[1]: %d batcher gennemført.

note: translators: %d refers to how many scheduled tasks were found to run
en: Found %d scheduled task | Found %d scheduled tasks
da_DK[0]: Fundet %d skemalagt opgave
da_DK[1]: Fundet %d skemalagte opgaver

en: Attempting to reduce used memory...
da_DK: Førsøger at reducere anvendt hukommelse...

note: translators: 1: action ID 2: exception message
en: Error processing action %1$s: %2$s
da_DK: Der opstod en fejl ved udførelse af handling %1$s: %2$s

note: translators: %s refers to the action ID
en: Started processing action %s
da_DK: Startede udførelse af handling %s

en: The claim has been lost. Aborting current batch.
da_DK: Fordringen er mistet. Afbryder nuværende batch.

note: translators: %d: amount of actions
en: Running %d action | Running %d actions
da_DK[0]: Kører %d handling
da_DK[1]: Kører %d handlinger

note: translators: %s: Default class name
en: The class attached to the "woocommerce_queue_class" does not implement the WC_Queue_Interface interface. The default %s class will be used instead.
da_DK: Klassen, der er knyttet til "woocommerce_queue_class" implementerer ikke WC_Queue_Interface grænseflade. Standardklassen %s vil blive anvendt i stedet.

[ctx: post]
en: Failed
da_DK: Mislykket

en: Invalid action ID. No status found.
da_DK: Ugyldig handling ID. Der blev ikke fundet status.

note: translators: %s: action ID
en: Unable to mark failure on action %s. Database error.
da_DK: Det er ikke muligt at markere fejl på handling %s. Databasefejl.

note: translators: %s: action ID
en: Unable to unlock claim on action %s. Database error.
da_DK: Det er ikke muligt at åbne fordring på handling %s. Databasefejl.

note: translators: %s: claim ID
en: Unable to unlock claim %s. Database error.
da_DK: Det er ikke muligt at åbne fordring %s. Databasefejl.

en: Unable to claim actions. Database error.
da_DK: Det er ikke muligt at fordre handlinger. Databasefejl.

en: Unable to save action.
da_DK: Det er ikke muligt at gemme handling.

note: translators: %s: error message translators: %s: action error message translators: %s is an error message.
en: Error saving action: %s
da_DK: Fejl ved gemning af handling: %s

en: action reset
da_DK: handling nulstilling

note: translators: %s: exception message
en: action failed: %s
da_DK: handling mislykkedes: %s

en: Canceled
da_DK: Annulleret

en: Failed
da_DK: Mislykket

en: Invalid schedule. Cannot save action.
da_DK: Ugyldig tidsplan. Ikke muligt at gemme handling.

en: Every minute
da_DK: Hvert minut

note: translators: %s: date interval
en:  (%s ago)
da_DK:  (%s siden)

en: There are too many concurrent batches.
da_DK: Der er for mange samtidige batcher.

en: There are too many concurrent batches, but the run is forced to continue.
da_DK: Der er for mange samtidige batcher, men kørslen er tvunget til at fortsætte.

en: Search hook, args and claim ID
da_DK: Søg efter hook, argumenter og fordring ID

note: translators: %s: action HTML
en: Successfully processed change for action: %s
da_DK: Vellykket behandling af ændring for handling: %s

note: translators: %s: action HTML
en: Successfully canceled action: %s
da_DK: Vellykket annulleret handling: %s

note: translators: %s: action HTML
en: Successfully executed action: %s
da_DK: Vellykket udført handling: %s

en: Non-repeating
da_DK: Ikke-gentagne

note: translators: %s: time interval
en: Every %s
da_DK: Hver %s

en: Now!
da_DK: Nu!

note: translators: %s: amount of time
en: %s second | %s seconds
da_DK[0]: %s sekund
da_DK[1]: %s sekunder

note: translators: %s: amount of time translators: %s is the time duration in minutes
en: %s minute | %s minutes
da_DK[0]: %s minut
da_DK[1]: %s minutter

note: translators: %s: amount of time
en: %s hour | %s hours
da_DK[0]: %s time
da_DK[1]: %s timer

note: translators: %s is a number of days. translators: %s: amount of time
en: %s day | %s days
da_DK[0]: %s dag
da_DK[1]: %s dage

note: translators: %s: amount of time
en: %s week | %s weeks
da_DK[0]: %s uge
da_DK[1]: %s uger

note: translators: %s: amount of time
en: %s month | %s months
da_DK[0]: %s måned
da_DK[1]: %s måneder

note: translators: %s: amount of time
en: %s year | %s years
da_DK[0]: %s år
da_DK[1]: %s år

en: Cancel the action now to avoid it being run in future
da_DK: Annullér handlingen nu for at undgå at den bliver kørt fremtidigt

en: Process the action now as if it were run as part of a queue
da_DK: Udfør handlingen nu som hvis den var kørt som en del af køen

en: Run
da_DK: Kør

en: Claim ID
da_DK: Fordring ID

en: Scheduled Date
da_DK: Skemalagt dato

en: Recurrence
da_DK: Gentagelse

en: Group
da_DK: Gruppe

en: Arguments
da_DK: Argumenter

en: Scheduled Actions
da_DK: Skemalagte handlinger

note: Translators: $s shipping destination.
en: No shipping options were found for %s.
da_DK: Der blev ikke fundet forsendelsesmuligheder for %s.

en: Enter your address to view shipping options.
da_DK: Indtast din adresse for at se forsendelsesmuligheder.

en: Stock levels increased:
da_DK: Lagerantal er forøget:

note: translators: %s item name.
en: Unable to restore stock for item %s.
da_DK: Det er ikke muligt at genskabe lager for enhed %s.

en: Stock levels reduced:
da_DK: Lagerantal er reduceret:

note: translators: %s item name.
en: Unable to reduce stock for item %s.
da_DK: Det er ikke muligt at reducere lager for enhed %s.

en: New Order: #{order_number}
da_DK: Ny ordre: #{order_number}

en: Enter a different address
da_DK: Indtast en anden adresse

en: Change address
da_DK: Ændre adresse

en: Sort by latest
da_DK: Sortér efter nyeste

en: Order Failed: #{order_number}
da_DK: Ordre mislykkedes: #{order_number}

en: [{site_title}]: Order #{order_number} has failed
da_DK: [{site_title}]: Ordre #{order_number} mislykkedes

en: Partial Refund: Order {order_number}
da_DK: Delvist refunderet: Ordre {order_number}

en: Password Reset Request
da_DK: Forespørgsel på nulstilling af adgangskode

en: Pending
da_DK: Igangværende

note: translators: 1: action ID 2: arguments
en: Action [%1$s] has invalid arguments. It cannot be JSON decoded to an array. $args = %2$s
da_DK: Handling [%1$s] har ugyldige argumenter. Den kan ikke blive JSON dekodet til en tabel. $args = %2$s

note: translators: 1: error message 2: filename 3: line
en: unexpected shutdown: PHP Fatal error %1$s in %2$s on line %3$s
da_DK: uventet driftstop: PHP fatal fejl %1$s i %2$s på linie %3$s

note: translators: 1: action HTML 2: action ID 3: error message
en: Could not process change for action: "%1$s" (ID: %2$d). Error: %3$s
da_DK: Kunne ikke foretage ændring af handling: "%1$s" (ID: %2$d). Error: %3$s

note: translators: %s: amount of claims
en: Maximum simultaneous queues already in progress (%s queue). No additional queues will begin processing until the current queues are complete. | Maximum simultaneous queues already in progress (%s queues). No additional queues will begin processing until the current queues are complete.
da_DK[0]: Det maksimale antal samtidige køer (datasamling) er allerede i gang (%s køer). Der vil ikke blive sat nogle handlinger i gang, før de nuværende køer (datasamlinger) er gennemført.
da_DK[1]: Det maksimale antal samtidige køer (datasamling) er allerede i gang (%s køer). Der vil ikke blive sat nogle handlinger i gang, før de nuværende køer (datasamlinger) er gennemført.

note: translators: %s: group name(s) translators: %s is the group name
en: The group "%s" does not exist. | The groups "%s" do not exist.
da_DK[0]: Gruppen "%s" findes ikke.
da_DK[1]: Grupperne "%s" eksisterer ikke.

en: Password Reset Request for {site_title}
da_DK: Anmodning om nulstilling af adgangskode for {site_title}

en: Order Refunded: {order_number}
da_DK: Ordre refunderet: {order_number}

en: Attributes totals.
da_DK: Samlede egenskaber.

en: Tags totals.
da_DK: Samlede tags.

en: Categories totals.
da_DK: Samlede varekategorier.

en: Reviews totals.
da_DK: Samlede anmeldelser.

en: Coupons totals.
da_DK: Samlede rabatkuponer.

en: Customers totals.
da_DK: Samlede kunder.

en: Products totals.
da_DK: Samlede varer.

en: Amount of products.
da_DK: Antal af varer.

en: Product type name.
da_DK: Varetypenavn.

en: Review type name.
da_DK: Navn på anmeldelsestype.

en: Amount of reviews.
da_DK: Antal anmeldelser.

en: Amount of orders.
da_DK: Antal ordrer.

en: Order status name.
da_DK: Navn på ordrestatus.

en: Amount of customers.
da_DK: Antal kunder.

en: The unit weights are defined in for this country.
da_DK: Den enhed, som vægt er defineret i for dette land.

en: Thousands separator for displayed prices in this country.
da_DK: Tusindtalsseparator for viste priser i dette land.

en: List of states in this country.
da_DK: Oversigt på stater i dette land.

en: Full name of state.
da_DK: Udførligt navn på stat.

en: Number of decimal points shown in displayed prices for this country.
da_DK: Antal decimaler i viste priser for dette land.

en: Full name of country.
da_DK: Udførligt navn på land.

en: The unit lengths are defined in for this country.
da_DK: Den enhed, som længde er defineret i for dette land.

en: Decimal separator for displayed prices for this country.
da_DK: Decimalseparator for viste priser i dette land.

en: Currency symbol position for this country.
da_DK: Position af valutasymbol for dette land.

en: Default ISO4127 alpha-3 currency code for the country.
da_DK: Standard ISO4127 alpha-3 valutakode for dette land.

en: ISO3166 alpha-2 country code.
da_DK: ISO3166 alpha-2 landekode.

en: List of countries on this continent.
da_DK: Oversigt med lande på dette kontinent.

en: Full name of continent.
da_DK: Udførligt navn på kontinent.

en: There are no locations matching these parameters.
da_DK: Der er ingen lokationer, der matcher disse parametre.

en: 2 character continent code.
da_DK: 2 karakterers kontinentkode.

en: Customer type name.
da_DK: Kundetypenavn.

en: Non-paying customer
da_DK: Ikke-betalende kunde

en: Paying customer
da_DK: Betalende kunde

en: Amount of coupons.
da_DK: Antal af rabatkuponer.

en: Coupon type name.
da_DK: Rabatkupontypenavn.

en: Full name of currency.
da_DK: Udførlig navn på valuta.

en: There are no currencies matching these parameters.
da_DK: Der er ikke nogen valutaer, der matcher disse parametre.

en: ISO4217 currency code.
da_DK: ISO4217 valutakode.

en: Data resource ID.
da_DK: Dataressource ID.

en: Data resource description.
da_DK: Dataressource beskrivelse.

en: List of supported currencies.
da_DK: Oversigt med understøttede valutaer.

en: List of supported states in a given country.
da_DK: Oversigt med understøttede stater i et givent land.

en: List of supported continents, countries, and states.
da_DK: Oversigt med understøttede kontinenter, lande og stater.

en: Your {site_title} order has been received!
da_DK: Din {site_title} ordre er blevet modtaget!

en: Supported features for this payment gateway.
da_DK: Understøttede funktioner for denne betalingsløsning.

en: Unique identifier for the product that the review belongs to.
da_DK: Særlig identifikator for varen som anmeldelsen hører til.

en: Product review field exceeds maximum length allowed.
da_DK: Vareanmeldelse overskrider den tilladte maksimale længde.

en: Cannot create existing product review.
da_DK: Ikke muligt at oprette en eksisterende vareanmeldelse.

en: Unique identifier for the product.
da_DK: Særlig identifikator for varen.

en: Invalid review ID.
da_DK: Ugyldigt anmeldelse ID.

en: Limit result set to reviews assigned to specific product IDs.
da_DK: Afgræns søgeresultat til anmeldelser tilknyttet specifikke vare ID'er.

en: Limit result set to reviews assigned a specific status.
da_DK: Afgræns søgeresultat til anmeldelser tilknyttet en specifik status.

en: Limit result set to that from a specific author email.
da_DK: Afgræns søgeresultat så det kun indeholder resultater fra en specifik forfatters e-mail.

en: The object cannot be deleted.
da_DK: Objektet kan ikke slettes.

en: Sorry, you are not allowed to change the comment type.
da_DK: Du har desværre ikke tilladelse til at ændre kommentartypen.

en: Updating review failed.
da_DK: Opdatering af anmeldelse mislykkedes.

en: WooCommerce Customer Downloads
da_DK: WooCommerce Kunde Downloads

en: WooCommerce Customer Orders
da_DK: WooCommerce Kunde Ordrer

en: WooCommerce Customer Payment Tokens
da_DK: WooCommerce Kunde Betaling Tokens

en: If true, this note will be attributed to the current user. If false, the note will be attributed to the system.
da_DK: Hvis sand, vil denne bemærkning blive tilknyttet den nuværende bruger. Hvis falsk, vil bemærkningen blive tilknyttet systemet.

en: Order note author.
da_DK: Ordrebemærknings forfatter.

en: Your {site_title} order is now complete
da_DK: Din {site_title} ordre er nu gennemført

en: Order Cancelled: #{order_number}
da_DK: Ordre blev annulleret: #{order_number}

note: translators: %1$s: field name, %2$s finder.eircode.ie URL
en: %1$s is not valid. You can look up the correct Eircode <a target="_blank" href="%2$s">here</a>.
da_DK: %1$s er ikke gyldig. Du kan finde den korrekte Eircode <a target="_blank" href="%2$s">her</a>.

en: An identifier for the group this setting belongs to.
da_DK: En identifikator for gruppen, som denne indstilling tilhører.

note: translators: %s: force=true
en: The object does not support trashing. Set '%s' to delete.
da_DK: Objektet understøtter ikke udsmidning. Sæt '%s' for at slette.

en: Updating review status failed.
da_DK: Opdatering af anmeldelsesstatus mislykkedes.

en: If you copied over a template file to change something, then you will need to copy the new version of the template and apply your changes again.
da_DK: Hvis du har kopieret over en skabelonfil for at ændre noget, er du nødt til at kopiere den nye skabelonversion og anvende dine ændringer igen.

note: translators: %d: avatar image size in pixels
en: Avatar URL with image size of %d pixels.
da_DK: Avatar URL (webadresse) med billedstørrelse på %d pixels.

en: Avatar URLs for the object reviewer.
da_DK: Avatar URLs (webadresser) for anmelderen af emnet.

en: View affected templates
da_DK: Se berørte skabeloner

en: Ensure result set excludes reviews assigned to specific user IDs.
da_DK: Sikre at søgeresultat ekskluderer anmeldelser tilknyttet specifikke bruger ID'er.

en: The object has already been trashed.
da_DK: Emnet er allerede blevet slettet.

en: Update your theme to the latest version. If no update is available contact your theme author asking about compatibility with the current WooCommerce version.
da_DK: Opdater dit tema til den seneste version. Hvis der ikke er en opdatering, kan du kontakte udvikleren af dit tema og spørge om muligheder for kompabilitet med den nuværende WooCommerce version.

en: WooCommerce Customer Data
da_DK: WooCommerce kundedata

en: File ID.
da_DK: Fil ID.

en: Controls the stock status of the product.
da_DK: Kontrollerer lagerstatus for varen.

en: Invalid review content.
da_DK: Ugyldig indhold i anmeldelse.

en: Status of the review.
da_DK: Status på anmeldelsen.

note: translators: 1: product name 2: quantity in stock translators: %s: product name
en: Sorry, we do not have enough "%1$s" in stock to fulfill your order (%2$s available). We apologize for any inconvenience caused.
da_DK: Vi har desværre ikke nok "%1$s" på lager til, at vi kan gennemføre din ordre (%2$s er tilgængelig). Vi undskylder for denne ulejlighed.

en: Shipping instance ID.
da_DK: Forsendelseshændelse-ID.

en: Limit response to reviews published before a given ISO8601 compliant date.
da_DK: Afgræns svar til anmeldelser, der er publiceret før en given ISO8601 kompatibel dato.

en: Limit response to resources created after a given ISO8601 compliant date.
da_DK: Afgræns svar til ressourcer, der er oprettet efter en given ISO8601 kompatibel dato.

en: Limit result set to products with specified stock status.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer med en specifik lagerstatus.

en: Your {site_title} account has been created!
da_DK: Din konto på webshoppen {site_title} er blevet oprettet!

en: Orders totals.
da_DK: Samlede ordrer.

en: Variation status.
da_DK: Variantstatus.

en: Limit result set to reviews assigned to specific user IDs.
da_DK: Afgræns søgeresultat til anmeldelser tilknyttet specifikke bruger-ID'er.

en: Details for order #{order_number} on {site_title}
da_DK: Informationer for ordre #{order_number} på {site_title}

en: Thanks for shopping with us
da_DK: Tak fordi du handler hos os

en: This is the attachment ID, or image URL, used for placeholder images in the product catalog. Products with no image will use this.
da_DK: Dette er vedhæftelsens ID eller billedets webadresse (URL), der er anvendt for pladsholder-billeder i varekataloget. Disse vil blive tilknyttet varer uden varebilleder.

en: Which product category should be exported?
da_DK: Hvilken varekategori skal eksporteres?

en: Export all categories
da_DK: Eksportér alle varekategorier

en: Placeholder image
da_DK: Pladsholder billede

note: translators: %s: theme name
en: <strong>Your theme (%s) contains outdated copies of some WooCommerce template files.</strong> These files may need updating to ensure they are compatible with the current version of WooCommerce. Suggestions to fix this:
da_DK: <strong>Dit tema (%s) indeholder uddaterede kopier af nogle WooCommerce skabelonfiler.</strong> Disse filer er muligvis nødvendige at opdaterer for at sikre, at de er forenelige med den gældende version af WooCommerce. Forslag til at fixe dette:

en: Enter attachment ID or URL to an image
da_DK: Indtast vedhæftelse ID eller URL (webadresse) til et billede

en: Enter a number to set stock quantity at the variation level. Use a variation's 'Manage stock?' check box above to enable/disable stock management at the variation level.
da_DK: Indtast et tal for at sætte lagerantal på variantniveau. Anvend en variants 'Lagerstyring?' ved at markere afkrydsningsfelt ovenfor for at aktivere/deaktivere lagerstyring på variantens niveau.

note: translators: %s: country name including the 'the' prefix if needed
en: We've created two Shipping Zones - for %s and for the rest of the world. Below you can set Flat Rate shipping costs for these Zones or offer Free Shipping.
da_DK: Vi har oprettet to forsendelseszoner - for %s og for resten af verden. Nedenfor kan du indtaste priser for fastprisforsendelse for disse zoner eller tilbyde gratis forsendelse.

note: translators: %1$s: weight unit dropdown, %2$s: dimension unit dropdown
en: We'll use %1$s for product weight and %2$s for product dimensions.
da_DK: Vi vil anvende %1$s for varevægt og %2$s for varedimensioner.

en: Low stock amount
da_DK: Lavt lagerantal

en: WooCommerce Services icon
da_DK: WooCommerce Services ikon

en: WooCommerce PayPal Checkout Gateway
da_DK: WooCommerce PayPal Betalingsløsning

note: translators: %1$s: live rates tooltip text, %2$s: shipping extensions URL
en: If you'd like to offer <span class="help_tip" data-tip="%1$s">live rates</span> from a specific carrier (e.g. UPS) you can find a variety of extensions available for WooCommerce <a href="%2$s" target="_blank">here</a>.
da_DK: Hvis du gerne vil tilbyde <span class="help_tip" data-tip="%1$s">realtidspriser </span> fra et specifikt fragtfirma (fx UPS) kan du finde et udvalg af udvidelser til WooCommerce <a href="%2$s" target="_blank">her</a>.

en: A live rate is the exact cost to ship an order, quoted directly from the shipping carrier.
da_DK: En realtidspris er den præcise pris hentet direkte fra fragtfirmaet for forsendelse af en ordre.

en: ShipStation icon
da_DK: ShipStation ikon

en: Set up Stripe for me using this email:
da_DK: Opsæt Stripe for mig med brug af denne e-mail:

en: Set up PayPal for me using this email:
da_DK: Opsæt PayPal for mig med brug af denne e-mail:

note: Translators: %s URL to erasure request screen.
en: When handling an %s, should access to downloadable files be revoked and download logs cleared?
da_DK: Når du behandler en %s, skal adgang til downloadbare filer så ophæves, og skal download logfiler slettes?

en: We recommend using ShipStation to save time at the post office by printing your shipping labels at home. Try ShipStation free for 30 days.
da_DK: Vi anbefaler brug af ShipStation for at spare tid på posthuset ved at printe dine forsendelsesetiketter hjemme. Prøv ShipStation gratis i de næste 30 dage.

note: Translators: %s URL to erasure request screen.
en: When handling an %s, should personal data within orders be retained or removed?
da_DK: Når du behandler en %s, skal personlige data i ordrer så beholdes eller fjernes?

en: Centimeters
da_DK: Centimeter

en: Kilograms
da_DK: Kg

en: Pounds
da_DK: Pund

en: Grams
da_DK: Gram

en: Meters
da_DK: Meter

en: Millimeters
da_DK: Millimeter

en: Inches
da_DK: Tommer

en: Item moved down
da_DK: Enhed blev flyttet ned

en: Item moved up
da_DK: Enhed blev flyttet op

en: Sud Sardegna
da_DK: Sydsardinien

en: Are you sure you want to remove the selected items?
da_DK: Er du sikker på, at du vil fjerne de valgte enheder?

en: You may need to manually restore the item's stock.
da_DK: Du vil muligvis skulle genskabe enhedens lager manuelt.

note: translators: %d: count
en: %d API key permanently revoked. | %d API keys permanently revoked.
da_DK[0]: %d API nøgle er ophævet permanent.
da_DK[1]: %d API nøgler er ophævet permanent.

en: Apartment, suite, unit, etc.
da_DK: Lejlighed, værelse, o.l.

en: Cannot set attributes due to invalid parent product.
da_DK: Egenskaber kan ikke indstilles, fordi hovedvaren er ugyldig.

en: This action cannot be reversed. Are you sure you wish to erase personal data from the selected orders?
da_DK: Denne handling er ikke reversibel. Er du sikker på, at du vil fjerne personlige data fra de valgte ordrer?

[ctx: shipping packages]
note: translators: %d: shipping package number
en: Shipping %d
da_DK: Forsendelse %d

en: Shipping Address
da_DK: Leveringsadresse

en: Billing Address
da_DK: Faktureringsadresse

en: Shipping Address 1
da_DK: Leveringsadresse 1

en: Billing Address 1
da_DK: Faktureringsadresse 1

en: Payer PayPal address
da_DK: Betaler PayPal adresse

en: Payer last name
da_DK: Betaler efternavn

en: Payer first name
da_DK: Betaler fornavn

en: MySQL version string.
da_DK: MySQL versionsstreng.

note: translators: 1: Link to tax rates sample file 2: Closing link.
en: Your CSV needs to include columns in a specific order. %1$sClick here to download a sample%2$s.
da_DK: I din CSV fil er det nødvendigt, at kolonner står i en specifik rækkefølge. %1$sKlik her for at downloade en prøve%2$s.

note: translators: 1: last 4 digits
en: eCheck ending in %1$s
da_DK: eCheck ender med %1$s

en: terms and conditions
da_DK: Vilkår og betingelser

en: privacy policy
da_DK: Politik for personoplysninger

en: PayPal allows us to send one address. If you are using PayPal for shipping labels you may prefer to send the shipping address rather than billing. Turning this option off may prevent PayPal Seller protection from applying.
da_DK: PayPal tillader os at sende en adresse. Hvis du bruger PayPal til forsendelsesetiketter, kan det være, at du foretrækker at sende til  leveringsadresserne frem for faktureringsadresserne. Slår du denne mulighed fra, kan det forhindre PayPal Seller beskyttelse i at fungere.

en: This will be how your name will be displayed in the account section and in reviews
da_DK: Det er sådan dit navn vil blive vist på din konto og i anmeldelser

note: translators: %s: Link to WC system status page
en: PayPal Standard redirects customers to PayPal to enter their payment information.
da_DK: PayPal Standard omdirigerer kunder til PayPal, hvor de kan indtaste deres betalingsinformation.

note: Translators: %1$s zone name, %2$s shipping method instance name.
en: Other locations
da_DK: Andre lokationer

note: Translators: %1$s shipping method name.
en: Any &quot;%1$s&quot; method
da_DK: Hvilken som helst &quot;%1$s&quot; metode

en: Take payments in person via checks. This offline gateway can also be useful to test purchases.
da_DK: Modtag betalinger personligt via checks. Denne offline betalingsform kan også være brugbar til at teste køb.

[ctx: Comma-separated list of search stopwords in your language]
en: about,an,are,as,at,be,by,com,for,from,how,in,is,it,of,on,or,that,the,this,to,was,what,when,where,who,will,with,www
da_DK: om,en,er,som,på,være,ved,hos,com,for,fra,hvordan,hvorfor,i,er,det,den,af,eller,og,det,den,til,var,hvad,hvornår,hvorhen,hvem,vil,ville,med,www,com,web

en: Optionally add some text for the terms checkbox that customers must accept.
da_DK: Her er der mulighed for at tilføje noget informationstekst ved det afkrydsningsfelt for betingelser og vilkår, som kunder skal acceptere.

note: Translators: %s: page name.
en: %s page
da_DK: %s side

en: No page set
da_DK: Der er ikke sat en side

en: Highlight required fields with an asterisk
da_DK: Fremhæv påkrævet felt med en stjerne

note: translators: %s terms and conditions page name and link
en: I have read and agree to the website %s
da_DK: Jeg har læst og accepterer webshoppens %s

en: Required
da_DK: Påkrævet

note: Translators: %s field name.
en: %s field
da_DK: %s felt

en: These options let you change the appearance of the WooCommerce checkout.
da_DK: Med disse indstillinger kan du ændre visningen af WooCommerce betaling på siden Kasse.

en: Please see the <a href="https://www.paypal.com/us/webapps/mpp/ua/privacy-full">PayPal Privacy Policy</a> for more details.
da_DK: Se venligst <a href="https://www.paypal.com/us/webapps/mpp/ua/privacy-full">PayPal Persondata Politik</a> for flere informationer.

en: Take payments in person via BACS. More commonly known as direct bank/wire transfer.
da_DK: Modtag betalinger personligt via BACS (Bankers' Automated Clearing Services). Mere kendt som bankoverførsel.

en: We accept payments through PayPal. When processing payments, some of your data will be passed to PayPal, including information required to process or support the payment, such as the purchase total and billing information.
da_DK: Vi accepterer betalinger via PayPal. Ved gennemførelse af betalinger, vil nogle af dine data blive videregivet til PayPal, inklusiv information der er nødvendig for at gennemføre eller understøtte betalingen, såsom det totale købsbeløb og faktureringsinformation.

en: Account details:
da_DK: Kontooplysninger:

en: In this subsection you should list which third party payment processors you’re using to take payments on your store since these may handle customer data. We’ve included PayPal as an example, but you should remove this if you’re not using PayPal.
da_DK: I denne undersektion bør du liste, hvilke trediemands betalingskortformidlere, som du anvender til at modtage betalinger i din webshop, da disse håndterer kundedata. Vi har indsat PayPal som et eksempel, men du bør fjerne dette, hvis du ikke anvender PayPal.

en: We share information with third parties who help us provide our orders and store services to you; for example --
da_DK: Vi deler information med trediemandsfirmaer, som hjælper os med at håndtere vores ordrer og services til dig; for eksempel --

en: In this section you should list who you’re sharing data with, and for what purpose. This could include, but may not be limited to, analytics, marketing, payment gateways, shipping providers, and third party embeds.
da_DK: I denne sektion bør du liste hvem, du deler information med og til hvilket formål. Det kunne omfatte, men ikke nødvendigvis være begrænset til analyser, markedsføring, betalingsløsninger, forsendelsesfirmaer, og trediemands programmer.

en: What we share with others
da_DK: Hvilke informationer vi deler med andre

en: Our team members have access to this information to help fulfill orders, process refunds and support you.
da_DK: Vores medarbejdere har adgang til denne information for at kunne gennemføre ordrer, håndtere refunderinger og supportere dig.

en: Customer information like your name, email address, and billing and shipping information.
da_DK: Kundeinformation såsom dit navn, e-mailadresse samt information om fakturering og forsendelse.

en: Order information like what was purchased, when it was purchased and where it should be sent, and
da_DK: Ordreinformation såsom hvad der blev købt, hvornår det blev købt og hvortil, det skulle sendes, og

en: Members of our team have access to the information you provide us. For example, both Administrators and Shop Managers can access:
da_DK: Medarbejdere har adgang til informationen, som du giver os. Fx har administratorer såvel som webshopledere adgang til:

en: Who on our team has access
da_DK: Hvilke medarbejdere der har adgang

en: We will also store comments or reviews, if you choose to leave them.
da_DK: Vi vil også gemme kommentarer og anmeldelser, hvis du ønsker at tilføje dem.

en: We generally store information about you for as long as we need the information for the purposes for which we collect and use it, and we are not legally required to continue to keep it. For example, we will store order information for XXX years for tax and accounting purposes. This includes your name, email address and billing and shipping addresses.
da_DK: Generelt gemmer vi information om dig så længe, som vi har behov for informationen til de formål, for hvilke vi indsamler og bruger informationerne, og vi er ikke juridisk forpligtet til at fortsætte med at gemme dem. Fx vil vi gemme ordreinformationer så længe det er krævet ifølge regnskabsloven i forhold til moms og regnskab. Dette inkluderer dit navn, e-mailadresse samt faktureringsadresse og leveringsadresse.

en: If you create an account, we will store your name, address, email and phone number, which will be used to populate the checkout for future orders.
da_DK: Hvis du opretter en konto, vil vi gemme dit navn, adresse, e-mailadresse og telefonnummer, som vil blive anvendt til at udfylde indtastningsfelter ved bestilling af ordrer fremover.

en: Improve our store offerings
da_DK: Forbedre vores tilbud i webshoppen

en: Comply with any legal obligations we have, such as calculating taxes
da_DK: Overholder alle juridiske forpligtelser, som vi har, såsom beregning af moms og gebyrer

en: Set up your account for our store
da_DK: Opsæt din konto til vores webshop

en: Process payments and prevent fraud
da_DK: Behandle betalinger og forhindre svig

en: Respond to your requests, including refunds and complaints
da_DK: Svar på dine henvendelser og forespørgsler, herunder refunderinger og klager

en: Send you information about your account and order
da_DK: Sender dig information om din konto og ordre

en: When you purchase from us, we’ll ask you to provide information including your name, billing address, shipping address, email address, phone number, credit card/payment details and optional account information like username and password. We’ll use this information for purposes, such as, to:
da_DK: Når du køber varer af os, vil vi bede dig om at give os information, der omfatter dit navn, faktureringsadresse, leveringsadresse, e-mailadresse, telefonnummer, kreditkort/betalingsinformationer og valgfri kontoinformation som brugernavn og adgangskode. Vi vil bruge denne information til formål såsom til:

en: Send you marketing messages, if you choose to receive them
da_DK: Sender dig markedsføringsbeskeder, hvis du vælger at modtage dem

en: Note: you may want to further detail your cookie policy, and link to that section from here.
da_DK: Bemærkning: Du kan beskrive din cookie politik yderligere og linke til denne del herfra.

en: We’ll also use cookies to keep track of cart contents while you’re browsing our site.
da_DK: Vi bruger også cookies til at holde styr på indholdet i kurven, mens du bruger vores webshop.

en: Shipping address: we’ll ask you to enter this so we can, for instance, estimate shipping before you place an order, and send you the order!
da_DK: Leveringsadresse: Vi vil anmode dig om at indtaste denne, så vi eksempelvist kan beregne forsendelsesomkostninger, inden du afgiver en ordre, og vi sender dig varen/varerne.

en: Location, IP address and browser type: we’ll use this for purposes like estimating taxes and shipping
da_DK: Lokation, IP-adresse og browsertype: Vi vil bruge disse informationer til formål såsom beregning af moms og forsendelse.

en: Products you’ve viewed: we’ll use this to, for example, show you products you’ve recently viewed
da_DK: Varer som du har set: Vi vil bruge denne information til f.eks. at vise dig varer, som du har set for nylig

en: While you visit our site, we’ll track:
da_DK: Når du besøger vores webshop, vil vi spore:

en: What we collect and store
da_DK: Informationer som vi samler og gemmer

en: We collect information about you during the checkout process on our store.
da_DK: Vi indsamler information om dig gennem bestillingsprocessen på vores webshop.

en: This sample language includes the basics around what personal data your store may be collecting, storing and sharing, as well as who may have access to that data. Depending on what settings are enabled and which additional plugins are used, the specific information shared by your store will vary. We recommend consulting with a lawyer when deciding what information to disclose on your privacy policy.
da_DK: Denne prøvetekst omfatter det grundlæggende omkring de personoplysninger, som din webshop muligvis indsamler, gemmer og deler, såvel som hvem der har adgang til disse data. Afhængig af hvilke indstillinger, der er aktiveret, og hvilke yderligere plugins, der er anvendt, vil den specifikke information, som deles via din webshop, variere. Vi anbefaler dig at overveje brug af en advokat, når du beslutter hvilken information, der skal være omfattet af din politik for personoplysninger.

en: Items Purchased
da_DK: Købte enheder

en: Order Number
da_DK: Ordrenummer

en: Access granted
da_DK: Der er nu adgang

en: User email
da_DK: Bruger e-mail

en: Token
da_DK: Token (digital kode)

en: Payment Tokens
da_DK: Betalings-tokens (digitale koder)

en: Download count
da_DK: Download i alt

en: Personal data removed.
da_DK: Personlige data blev fjernet.

en: Shipping Postal/Zip Code
da_DK: Leveringspostnummer

en: Shipping City
da_DK: Leveringsby

en: Phone Number
da_DK: Telefonnummer

en: Billing State
da_DK: Faktureringsstat

en: Billing Postal/Zip Code
da_DK: Faktureringspostnummer

en: Billing City
da_DK: Faktureringsby

en: Billing Company
da_DK: Faktureringsfirma

en: Billing Last Name
da_DK: Fakturering efternavn

en: Billing First Name
da_DK: Fakturering fornavn

en: Download ID
da_DK: Download-ID

en: Customer Data
da_DK: Kundedata

en: Error during status transition.
da_DK: Fejl ved statusovergang.

en: Update status event failed.
da_DK: Opdatering af statushændelse fejlede.

en: Payment complete event failed.
da_DK: Fuldførelse af betaling mislykkedes.

en: optional
da_DK: valgfri

en: Display name
da_DK: Vis navn

en: Display name cannot be changed to email address due to privacy concern.
da_DK: Visningsnavn kan ikke ændres til e-mailadresse af hensyn til personoplysninger.

en: Please read and accept the terms and conditions to proceed with your order.
da_DK: Venligst læs og accepter betingelser og vilkår for at fortsætte din bestilling.

en: Cloning is forbidden.
da_DK: Kloning er forbudt.

note: translators: %d: number of saved carts
en: Deleted all active sessions, and %d saved carts.
da_DK: Slettede alle aktive sessioner, og %d gemte kurve.

en: This tool will delete all customer session data from the database, including current carts and saved carts in the database.
da_DK: Dette værktøj vil slette alle kundesessionsdata fra databasen, inklusiv aktuelle kurve og gemte kurve i databasen.

en: If the payment was refunded via the API.
da_DK: Hvis betalingen blev refunderet via API'en.

en: Order total formatted for locale
da_DK: Ordretotal formatteret for lokation

note: translators: %1$s: product name. %2$s product permalink
en: %1$s has been removed from your cart because it has since been modified. You can add it back to your cart <a href="%2$s">here</a>.
da_DK: %1$s er fjernet fra din kurv, da den er blevet ændret. Du kan føje den tilbage i din kurv <a href="%2$s">her</a>.

en: Name of the customer for the order
da_DK: Navn på kunden for denne ordre

en: URL to edit the order
da_DK: URL (webadresse) for redigering af ordren

en: Blog id of the record on the multisite.
da_DK: Blog-ID for indlægget på multisitet.

note: translators: %s: documentation URL
en: Your store does not appear to be using a secure connection. We highly recommend serving your entire website over an HTTPS connection to help keep customer data secure. <a href="%s">Learn more here.</a>
da_DK: Det ser ud til, at din webshop ikke anvender en sikker forbindelse. Vi vil stærkt anbefale dig at hoste hele dit website på en HTTPS forbindelse for at sikre kundedata. <a href="%s">Se mere her.</a>

note: translators: %d: amount of permissions
en: %d permissions deleted
da_DK: %d tilladelser slettet

en: Limit result set to products with a specific attribute. Use the taxonomy name/attribute slug.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer med en specifik egenskab. Brug klassificeringsnavnet / egenskabens korttitel.

note: translators: This is the headline for a list of access logs for downloads purchased from the store for a given user.
en: Access to Purchased Downloads
da_DK: Adgang til købte downloadfiler

note: translators: This is the headline for a list of downloads purchased from the store for a given user.
en: Purchased Downloads
da_DK: Købte downloadfiler

note: Translators: %s Prop name.
en: Removed payment token "%d"
da_DK: Fjernet betalings-token (digital kode) "%d"

en: Removed access to downloadable files.
da_DK: Fjernet adgang til downloadbare filer.

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Customer
da_DK: Kunde

note: Translators: %s Order number.
en: Removed personal data from order %s.
da_DK: Fjernet personoplysninger fra ordre %s.

en: Customer download permissions have been retained.
da_DK: Kunde downloadtilladelser er blevet opbevaret.

note: Translators: %s Order number.
en: Personal data within order %s has been retained.
da_DK: Personoplysninger henhørende ordre %s er blevet opbevaret.

note: Translators: %s Prop name.
en: Removed customer "%s"
da_DK: Fjernet kunde "%s"

en: This tool will delete expired download permissions and permissions with 0 remaining downloads.
da_DK: Dette værktøj vil slette udløbne downloadtilladelser og tilladelser med 0 resterende downloads.

en: Clean up download permissions
da_DK: Ryd op i downloadtilladelser

en: Used-up download permissions
da_DK: Opbrugte downloadtilladelser

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Shop manager
da_DK: Webshop leder

en: Unserializing instances of this class is forbidden.
da_DK: Userialiseringshændelser af denne klasse er forbudt.

en: Shipping State
da_DK: Leveringsland

en: Shipping Company
da_DK: Forsendelsesfirma

en: Shipping Last Name
da_DK: Forsendelse efternavn

en: Shipping First Name
da_DK: Forsendelse fornavn

en: Unable to create order.
da_DK: Det var ikke muligt at oprette en ordre.

en: WooCommerce pages
da_DK: WooCommerce sider

en: WooCommerce database version
da_DK: WooCommerce databaseversion

en: Displays whether or not WordPress is using an external object cache.
da_DK: Vis hvorvidt WordPress bruger en ekstern objekt cache.

en: External object cache
da_DK: Ekstern objekt cache

en: WordPress debug mode
da_DK: WordPress fejlretningstilstand

en: WordPress memory limit
da_DK: WordPress hukommelsesgrænse

note: Translators: %1$s: Current version, %2$s: New version
en: %1$s - There is a newer version of WordPress available (%2$s)
da_DK: %1$s - Der findes en nyere version af WordPress (%2$s)

[ctx: Settings tab label]
en: Payments
da_DK: Betalinger

en: Enable coupons
da_DK: Aktivér rabatkuponer

en: Rates will be configurable and taxes will be calculated during checkout.
da_DK: Satser kan konfigureres og moms vil blive beregnet ved betaling på siden Kasse.

en: Enable tax rates and calculations
da_DK: Aktivér momssatser og beregninger

en: Manage
da_DK: Administrer

en: Account endpoints
da_DK: Konto slutpunkter

en: Secure checkout
da_DK: Sikker betaling

en: Legacy API
da_DK: Forældet API

en: Retain completed orders
da_DK: Opbevar gennemførte ordrer

en: Retain failed orders
da_DK: Opbevar mislykkede ordrer

en: Failed orders are unpaid and may have been abandoned by the customer. They will be trashed after the specified duration.
da_DK: Mislykkede ordrer er ubetalte og er muligvis blevet opgivet af kunden. De vil blive smidt ud ved udgangen af den specificerede periode.

en: Cancelled orders are unpaid and may have been cancelled by the store owner or customer. They will be trashed after the specified duration.
da_DK: Annullerede ordrer er ubetalte og er muligvis blevet annulleret af webshopejeren eller kunden. De vil blive smidt ud ved udgangen af den specificerede periode.

en: Retain completed orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
da_DK: Opbevar gennemførte ordrer i en specificeret periode inden personoplysningerne i ordrene bliver anonymiseret.

en: Pending orders are unpaid and may have been abandoned by the customer. They will be trashed after the specified duration.
da_DK: Igangværende ordrer er ubetalte og er muligvis blevet opgivet af kunden. De vil blive smidt ud ved udgangen af den specificerede periode.

en: Retain cancelled orders
da_DK: Behold annullerede ordrer

note: translators: %s privacy policy page name and link
en: Your personal data will be used to process your order, support your experience throughout this website, and for other purposes described in our %s.
da_DK: Dine personlige data vil blive anvendt til at gennemføre din bestilling, understøtte din brugeroplevelse på webshoppen, og til andre formål, som er beskrevet i vores %s.

en: Optionally add some text about your store privacy policy to show during checkout.
da_DK: Her er mulighed for at tilføje informationstekst om din webshops politik for personoplysninger. Teksten bliver vist ved betaling.

en: Checkout privacy policy
da_DK: Politik for personoplysninger ved betaling

note: translators: %s privacy policy page name and link
en: Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our %s.
da_DK: Dine personlige data vil blive anvendt til at understøtte din brugeroplevelse på webshoppen, til at administrere adgang til din konto, og til andre formål, som er beskrevet i vores %s.

en: Optionally add some text about your store privacy policy to show on account registration forms.
da_DK: Her er mulighed for at tilføje informationstekst om din webshops politik for personoplysninger. Teksten bliver vist ved formularen til kontooprettelse.

en: Registration privacy policy
da_DK: Registrering af politik for personoplysninger

en: Privacy policy
da_DK: Politik for personoplysninger

en: Accounts &amp; Privacy
da_DK: Konti &amp; personoplysninger

en: Filter by registered customer
da_DK: Filtrer på registrerede kunder

en: Remove personal data
da_DK: Fjern persondata

en: Use previous column mapping preferences?
da_DK: Anvend forrige kolonnetilknyttede preferencer?

en: Allowed emails
da_DK: Tilladte e-mails

en: Choose how long to retain personal data when it's no longer needed for processing. Leave the following options blank to retain this data indefinitely.
da_DK: Vælg i hvor lang tid personoplysninger skal opbevares, når de ikke længere er nødvendige for processen. Lad de følgende muligheder forblive tomme hvis disse data skal opbevares på ubestemt tid.

en: Inactive accounts are those which have not logged in, or placed an order, for the specified duration. They will be deleted. Any orders will be converted into guest orders.
da_DK: Inaktive kundekonti er de kunder, som ikke har logget in, eller afgivet en bestilling i en nærmere specificeret periode. De vil blive slettet. Ordrer vil blive konverteret til gæsteordrer.

en: Retain inactive accounts
da_DK: Opbevar inaktive konti

en: Personal data retention
da_DK: Opbevaring af personoplysninger

en: Account erasure requests
da_DK: Anmodning om sletning af konto

en: Retain pending orders
da_DK: Behold igangsværende ordrer

en: privacy page
da_DK: Side med personoplysninger

note: translators: %s: privacy page link.
en: This section controls the display of your website privacy policy. The privacy notices below will not show up unless a %s is set.
da_DK: Denne del styrer og viser din webshops politik for personoplysninger. Informationer om personoplysninger nedenfor bliver ikke vist, med mindre %s er opsat forinden.

en: List of allowed billing emails to check against when an order is placed. Separate email addresses with commas. You can also use an asterisk (*) to match parts of an email. For example "*@gmail.com" would match all gmail addresses.
da_DK: Liste med tilladte e-mails til kontrol af kundefakturerings-e-mail, når en bestilling bliver afgivet. Separér e-mailadresser med kommaer. Du kan også bruge en stjerne (*) for at sammenligne dele af en e-mailadresse. Fx vil "*@gmail.com" matche alle gmail adresser.

note: translators: %d: orders count translators: %s: orders count
en: Removed personal data from %s order. | Removed personal data from %s orders.
da_DK[0]: Fjernet personoplysninger fra %s order.
da_DK[1]: Fjernet personoplysninger fra %s ordrer.

en: View &amp; Customize
da_DK: Se &amp; tilpas

en: Review Settings
da_DK: Anmeldelse indstillinger

en: Visit Dashboard
da_DK: Gå til kontrolpanel

en: You can also:
da_DK: Du kan også:

en: You're ready to add products to your store.
da_DK: Du er nu klar til at oprette varer til din webshop.

en: Create some products
da_DK: Opret nogle varer

en: Continue with WooCommerce Services
da_DK: Fortsæt med WooCommerce Services

en: Connect your store to activate WooCommerce Services
da_DK: Forbind din webshop for at aktivere WooCommerce Services

en: Thanks for using Jetpack! Your store is almost ready: to activate services like %s, just connect your store.
da_DK: Tak for at anvende Jetpack! Din webshop er næsten klar: for at aktivere services som %s, skal du bare forbinde din webshop.

en: automated taxes icon
da_DK: Ikon for automatiseret moms

en: Save time and errors with automated tax calculation and collection at checkout. Powered by WooCommerce Services and Jetpack.
da_DK: Spar tid og fejl med automatiseret momsberegning og indsamling ved bestilling. Powered by WooCommerce Services and Jetpack.

en: Storefront icon
da_DK: Ikon for Storefront

note: translators: %s: theme name.
en: Design your store with deep WooCommerce integration. If toggled on, we’ll install <a href="https://woocommerce.com/storefront/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Storefront</a>, and your current theme <em>%s</em> will be deactivated.
da_DK: Design din webshop med gennemgribende WooCommerce integration. Hvis det er slået til, vil vi installere <a href="https://woocommerce.com/storefront/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Storefront</a>, og dit nuværende designtema <em>%s</em> vil blive deaktiveret.

en: Mailchimp icon
da_DK: Ikon for Mailchimp

en: Join the 16 million customers who use Mailchimp. Sync list and store data to send automated emails, and targeted campaigns.
da_DK: Slut dig til de 16 millioner kunder, som bruger Mailchimp. Synkroniser maillister og webshopdata for at sende automatiserede e-mails og målrettede kampagner.

en: Enhance your store with these recommended free features.
da_DK: Gør din webshop større og stærkere med disse anbefalede funktioner.

en: Recommended for All WooCommerce Stores
da_DK: Anbefalet til alle WooCommerce webshops

en: The PayFast extension for WooCommerce enables you to accept payments by Credit Card and EFT via one of South Africa’s most popular payment gateways. No setup fees or monthly subscription costs.
da_DK: PayFast udvidelsen til WooCommerce gør det muligt for dig at acceptere betalinger med kreditkort og EFT via en af Sydafrikas mest populære betalingsløsninger. Ingen opstartsgebyr eller månedlige abonnementsudgifter.

en: The eWAY extension for WooCommerce allows you to take credit card payments directly on your store without redirecting your customers to a third party site to make payment.
da_DK: eWAY udvidelsen til WooCommerce tillader dig at modtage kreditkortbetalinger direkte på din webshop uden at omdirigere dine kunder til en trediemands websted for at foretage betalingen.

en: Klarna Payments for WooCommerce
da_DK: Klarna Payments til WooCommerce

en: Klarna Checkout for WooCommerce
da_DK: Klarna Checkout til WooCommerce

en: The following plugins will be installed and activated for you:
da_DK: Følgende plugins vil blive installeret og aktiveret:

en: Choose a state&hellip;
da_DK: Vælg en state&hellip;

en: Recommended
da_DK: Anbefalet

en: Year(s)
da_DK: År

en: Month(s)
da_DK: Måned(er)

en: Week(s)
da_DK: Uge(r)

en: Day(s)
da_DK: Dag(e)

en: You don&#8217;t have permission to do this.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at gøre dette.

en: Insufficient privileges to import products.
da_DK: Utilstrækkelige rettigheder til at importere varer.

en: Insufficient privileges to export products.
da_DK: Utilstrækkelige rettigheder til at eksportere varer.

en: Loading network orders
da_DK: Indlæser netværksordrer

en: You do not have permission to edit API Keys
da_DK: Du har ikke tilladelse til at redigere API nøgler

en: No keys found.
da_DK: Der blev ikke fundet nogle nøgler.

en: Return to payments
da_DK: Gå tilbage til betalinger

en: WooCommerce Network Orders
da_DK: WooCommerce netværksordrer

en: What currency do you accept payments in?
da_DK: Hvilken valuta accepterer du betalinger i?

en: Help WooCommerce improve with usage tracking
da_DK: Hjælp WooCommerce med at blive bedre med anvendelse af sporing

en: Profile &rarr;
da_DK: Profil &rarr;

note: translators: %s: regen thumbs url
en: After publishing your changes, new image sizes may not be shown until you <a href="%s" target="_blank">Regenerate Thumbnails</a>.
da_DK: Efter publicering af dine ændringer, vil nye billedstørrelser sandsynligvis ikke blive vist, før du har <a href="%s" target="_blank">Regenereret thumbnails (miniaturebilleder) </a>.

en: Image size used for products in the catalog.
da_DK: Billedstørrelse anvendt for varer på webshoppen.

note: translators: 1: tools URL 2: regen thumbs url
en: After publishing your changes, new image sizes may not be shown until you regenerate thumbnails. You can do this from the <a href="%1$s" target="_blank">tools section in WooCommerce</a> or by using a plugin such as <a href="%2$s" target="_blank">Regenerate Thumbnails</a>.
da_DK: Efter publicering af dine ændringer, vil nye billedstørrelser sandsynligvis ikke blive vist, før du har regenereret thumbnails (miniaturebilleder). Det kan du gøre under <a href="%1$s" target="_blank">værktøj i WooCommerce</a> eller ved at anvende et plugin som <a href="%2$s" target="_blank">Regenerate Thumbnails</a>.

en: After publishing your changes, new image sizes will be generated automatically.
da_DK: Efter publicering af dine ændringer, vil nye billedstørrelser blive genereret automatisk.

en: Thumbnail regeneration has been scheduled to run in the background.
da_DK: Thumbnail (miniaturebillede) regenerering er planlagt til at køre i baggrunden.

en: Regenerate
da_DK: Regenerér

en: Thumbnail regeneration is running in the background. Depending on the amount of images in your store this may take a while.
da_DK: Regenerering af thumbnail (miniaturebillede) kører i baggrunden. Afhængig af hvor mange billeder der er i din shop, vil det tage et stykke tid.

en: Cancel thumbnail regeneration
da_DK: Annullér regenerering af thumbnail (miniaturebillede)

en: Change order status to completed
da_DK: Ændre ordrestatus til gennemført

en: Change order status to processing
da_DK: Ændre ordrestatus til behandles

en: Edit this order
da_DK: Redigér denne ordre

note: translators: %s: taxonomy term name
en: Make &#8220;%s&#8221; the default category
da_DK: Gør &#8220;%s&#8221; standardkategorien

en: Change order status to on-hold
da_DK: Ændre ordrestatus til på hold

en: Cancelled product image regeneration job.
da_DK: Annulleret regenerering af varebillede.

en: This is the default category and it cannot be deleted. It will be automatically assigned to products with no category.
da_DK: Dette er standardkategorien, og den kan ikke slettes. Standardkategorien bruges automatisk til varer uden for kategori.

note: translators: %s: default category
en: Deleting a category does not delete the products in that category. Instead, products that were only assigned to the deleted category are set to the category %s.
da_DK: Sletning af en varekategori sletter ikke varerne i kategorien. Varer, som kun er tilknyttet en slettet varekategori, vil i stedet blive tilknyttet kategorien %s.

en: This will regenerate all shop thumbnails to match your theme and/or image settings.
da_DK: Dette vil regenerere alle thumbnails (miniaturebilleder) i webshoppen, så de passer til dit designtema og/eller billedindstillinger.

en: Regenerate shop thumbnails
da_DK: Regenerér webshoppens thumbnails (miniaturebilleder)

note: translators: %s: Quantity.
en: %s quantity
da_DK: %s antal

en: Pay for this order
da_DK: Betal for denne ordre

en: Sandbox API signature
da_DK: Sandbox API signatur

en: Sandbox API password
da_DK: Sandbox API adgangskode

en: Sandbox API username
da_DK: Sandbox API brugernavn

en: Live API signature
da_DK: Live API signatur

en: Live API password
da_DK: Live API adgangskode

en: Live API username
da_DK: Live API brugernavn

en: Invalid webhook.
da_DK: Ugyldigt webhook.

en: Invalid download log: not found.
da_DK: Log med ugyldig download blev ikke fundet.

en: Send notifications when an IPN is received from PayPal indicating refunds, chargebacks and cancellations.
da_DK: Send notifikationer, når en IPN (Instant Payment Notification) er modtaget fra PayPal med angivelse af refunderinger, tilbageførsler og annulleringer.

note: translators: %s: Link to PayPal sandbox testing guide page
en: SANDBOX ENABLED. You can use sandbox testing accounts only. See the <a href="%s">PayPal Sandbox Testing Guide</a> for more details.
da_DK: SANDBOX ER AKTIVERET. Du kan kun anvende sandbox testing-konti. Se <a href="%s">PayPal Sandbox Testing Guide</a> for flere informationer.

en: Invalid download log: no ID.
da_DK: Ugyldig download-log: Ingen ID.

en: Unable to insert download log entry in database.
da_DK: Det er ikke muligt at indsætte download-log-indgang i database.

en: Rows per page
da_DK: Rækker pr. side

[ctx: Default category slug]
en: Uncategorized
da_DK: Ukategoriseret

en: Uncropped
da_DK: Ubeskåret

en: Images will be cropped to a custom aspect ratio
da_DK: Billeder vil blive beskåret i et tilpasset højde/bredde forhold

en: Images will be cropped into a square
da_DK: Billeder vil blive beskåret til en kvadrat

en: Thumbnail cropping
da_DK: Thumbnail (miniaturebillede) beskæring

en: Thumbnail width
da_DK: Thumbnail (miniaturebillede) bredde

en: Main image width
da_DK: Bredde på det primære billede

en: Category display
da_DK: Kategorivisning

en: Enable store notice
da_DK: Aktivér shopmeddelelse

en: Store Notice
da_DK: Shopmeddelelse

note: translators: %d: Setting value
en: The minimum allowed setting is %d
da_DK: Den mindste tilladte indstilling er %d

en: Image size used for the main image on single product pages. These images will remain uncropped.
da_DK: Billedstørrelse anvendt til det primære billede på varesider. Disse billeder vil forblive ubeskårede.

en: Product Images
da_DK: Varebilleder

en: How many rows of products should be shown per page?
da_DK: Hvor mange rækker med varer skal vises pr. side?

en: How many products should be shown per row?
da_DK: Hvor mange varer skal vises pr. række?

en: Products per row
da_DK: Varer pr. række

en: Choose what to display on product category pages.
da_DK: Vælg det, der skal vises på varekategorisider.

en: Product Catalog
da_DK: Varekatalog (shoppens visning af varer)

en: Completed product image regeneration job.
da_DK: Gennemført gendannelse af varebillede.

note: translators: %s: ID of the attachment.
en: Regenerating images for attachment ID: %s
da_DK: Gendannelse af billeder for vedhæftet fil-ID: %s

en: Choose what to display on the main shop page.
da_DK: Vælg hvad der skal vises på webshoppens forside.

en: How should products be sorted in the catalog by default?
da_DK: Hvordan skal varer sorteres på webshoppen som standard?

note: translators: %d: Setting value
en: The maximum allowed setting is %d
da_DK: Den højeste tilladte indstilling er %d

note: translators: %s: Product title
en: Select options for &ldquo;%s&rdquo;
da_DK: Vælg muligheder for &ldquo;%s&rdquo;

note: translators: %s: Product title
en: View products in the &ldquo;%s&rdquo; group
da_DK: Se varer i &ldquo;%s&rdquo; gruppen

note: translators: %s: Product title
en: Buy &ldquo;%s&rdquo;
da_DK: Køb &ldquo;%s&rdquo;

en: IPN email notifications
da_DK: IPN (Instant Payment Notification) e-mailnotifikationer.

en: If enabled, this text will be shown site-wide. You can use it to show events or promotions to visitors!
da_DK: Hvis aktiveret, vil denne tekst blive vist på alle sider i shoppen. Du kan bruge denne funktion til at vise hændelser eller reklamer til besøgende på shoppen!

en: Enable IPN email notifications
da_DK: Aktivér  e-mailnotifikationer for IPN (Instant Payment Notification)

en: Images will display using the aspect ratio in which they were uploaded
da_DK: Billeder vil blive vist med det størrelsesforhold, som de blev overført med

note: translators: %s: field name
en: %s is not a valid postcode / ZIP.
da_DK: %s er ikke et gyldigt postnummer.

en: Shop pages
da_DK: Shopsider

en: Permission #%d not found.
da_DK: Tilladelse #%d blev ikke fundet.

en: View report
da_DK: Se rapport

en: Copy link
da_DK: Kopiér link

en: Confirm navigation
da_DK: Bekræft navigation

en: Filter by IP address
da_DK: Filtrér på IP adresse

en: Filter by order
da_DK: Filtrér på ordre

en: Filter by user
da_DK: Filtrér på bruger

en: Date created:
da_DK: Dato oprettet:

note: translators: 1: date 2: time
en: Paid on %1$s @ %2$s
da_DK: Betalt på %1$s @ %2$s

note: translators: %1$s: open link, %2$s: close link
en: This report link has expired. %1$sClick here to view the filtered report%2$s.
da_DK: Dette rapport-link er udløbet. %1$sKlik her for at se den filtrerede rapport%2$s.

en: Customer download log
da_DK: Kunde download-log

en: Filter by file
da_DK: Filtrér på fil

en: Municipality / District
da_DK: Kommune / By

en: Error processing refund. Please try again.
da_DK: Der opstod en fejl i behandligen af refundering. Prøv venligst igen.

en: No customer downloads found.
da_DK: Der blev ikke fundet nogen kunde downloads.

en: Copying to clipboard failed. You should be able to right-click the button and copy.
da_DK: Kopiering til udklipsholder lykkedes ikke. Du burde kunne højreklikke på knappen og kopiere.

en: Filter by product
da_DK: Filtrér på vare

en: Filter by stock status
da_DK: Filtrer på lagerstatus

en: Download ID.
da_DK: Download-ID.

en: Search logs
da_DK: Søg efter logfiler

en: Permission ID
da_DK: Permission-ID (Tilladelse-ID)

en: File ID
da_DK: Fil-ID

en: Invalid permission ID.
da_DK: Ugyldigt permission-ID (tilladelse-ID).

en: On backorder
da_DK: I restordre

en: Set Status - On backorder
da_DK: Sæt status - I restordre

en: Limit result set to products with specific SKU(s). Use commas to separate.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer med specifikke SKU(er). Separér med kommaer.

note: translators: WooCommerce link to setting up shipping zones
en: Postcodes containing wildcards (e.g. CB23*) or fully numeric ranges (e.g. <code>90210...99000</code>) are also supported. Please see the shipping zones <a href="%s" target="_blank">documentation</a> for more information.
da_DK: Postnumre indeholdende wildcards (fx CB23*) eller komplette numeriske intervaller (fx <code>7100...7900</code>) er også understøttet. Se venligst forsendelseszoners <a href="%s" target="_blank">dokumentation</a> for mere information.

en: Payment via
da_DK: Betaling via

[ctx: %s = human-readable time difference]
note: translators: %s: human-readable time difference
en: %s ago
da_DK: %s siden

en: Create your first coupon
da_DK: Opret din første rabatkupon

en: M j, Y
da_DK: j. M, Y

en: Change status to on-hold
da_DK: Ændr status til: På hold (afventer)

en: On-hold
da_DK: På hold (afventer)

en: Change status to processing
da_DK: Ændr status til: Behandler

en: Existing products that match by ID or SKU will be updated. Products that do not exist will be skipped.
da_DK: Eksisterende varer, som matcher på ID eller SKU, vil blive opdateret. Varer, som ikke eksisterer, springes over.

en: Completed
da_DK: Gennemført

note: translators: 1: subscriptions docs 2: subscriptions docs
en: To receive updates and support for this extension, you need to <strong>purchase</strong> a new subscription or consolidate your extensions to one connected account by <strong><a href="%1$s" title="Sharing Docs">sharing</a> or <a href="%2$s" title="Transferring Docs">transferring</a></strong> this extension to this connected account.
da_DK: For at modtage opdateringer og support på denne udvidelse, er du nødt til <strong>at købe</strong> et nyt abonnement eller eller samle dine udvidelser i en forbundet konto ved at <strong><a href="%1$s" title="Sharing Docs">dele</a> eller <a href="%2$s" title="Transferring Docs">flytte</a></strong> denne udvidelse til denne forbundne konto.

en: Change status to completed
da_DK: Ændre status til gennemført

en: Change status:
da_DK: Ændre status:

en: The WooCommerce Helper plugin is no longer needed. <a href="%s">Manage subscriptions</a> from the extensions tab instead.
da_DK: WooCommerce Helper plugin behøves ikke længere. <a href="%s">Administrér tilmeldelser</a> under udvidelsesfanen i stedet for.

en: Continue with Jetpack
da_DK: Fortsæt med Jetpack

note: translators: %s: webhook name
en: Delete "%s" permanently
da_DK: Slet "%s" permanent

en: Webhook topic unknown. Please select a valid topic.
da_DK: Webhook emne er ukendt. Vælg venligst et gyldigt emne.

en: Reasons you'll love Jetpack
da_DK: Se her hvorfor du vil kunne lide Jetpack

en: payment setup
da_DK: Betalingsopsætning

en: payment setup and automated taxes
da_DK: betalingsopsætning og automatiseret moms

en: Klarna Payments
da_DK: Klarna betalinger

en: Klarna Checkout
da_DK: Klarna kasse

en: Email address to receive payments
da_DK: E-mailadresse til modtagelse af betalinger

en: Direct payments to email address:
da_DK: Direkte betalinger til e-mailadresse:

note: translators: %s: URL
en: Securely accept credit and debit cards with one low rate, no surprise fees (custom rates available). Sell online and in store and track sales and inventory in one place. <a href="%s" target="_blank">Learn more about Square</a>.
da_DK: Sikker accept af kreditkort og debetkort med en lav rente, ingen overraskende gebyrer (mulighed for tilpasset rente). Sælg online og i butik og find dine oplysninger om salg og lager på ét og samme sted <a href="%s" target="_blank">Få mere information om Square</a>.

note: translators: %s: URL
en: Choose the payment that you want, pay now, pay later or slice it. No credit card numbers, no passwords, no worries. <a href="%s" target="_blank">Learn more about Klarna</a>.
da_DK: Vælg den betaling, som du ønsker. Betal nu, betal senere eller del betalingen op i flere dele. Ingen kreditkortnumre, ingen adgangskoder, ingen bekymringer. <a href="%s" target="_blank">Få mere information om Klarna</a>.

en: Customer downloads
da_DK: Kunde downloads

note: translators: %s: URL
en: Full checkout experience with pay now, pay later and slice it. No credit card numbers, no passwords, no worries. <a href="%s" target="_blank">Learn more about Klarna</a>.
da_DK: Fuldkommen betalingsoplevelse. Betal nu, betal senere eller del betalingen op i flere dele. Ingen kreditkortnumre, ingen adgangskoder, ingen bekymringer. <a href="%s" target="_blank">Få mere information om Klarna</a>.

note: translators: %s: URL
en: Accept debit and credit cards in 135+ currencies, methods such as Alipay, and one-touch checkout with Apple Pay. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
da_DK: Accepter debetkort og kreditkort i 135+ valutaer, betalingsmetoder såsom Alipay, og et-klik betaling med Apple Pay. <a href="%s" target="_blank">Mere info her</a>.

en: Revision restored.
da_DK: Revision genskabt.

en: I will also be selling products or services in person.
da_DK: Jeg sælger også varer og services ved personligt salg.

note: translators: %s: Home URL
en: If you like, you may enter custom structures for your product URLs here. For example, using <code>shop</code> would make your product links like <code>%sshop/sample-product/</code>. This setting affects product URLs only, not things such as product categories.
da_DK: Hvis du vil, kan du indtaste tilpassede strukturer for dine vare URLs (webadresser) her. Fx vil brug af <code>shop</code> sørge for at dine varelinks bliver som <code>%sshop/sample-product/</code>. Denne indstilling har kun indflydelse på vare URLs (webadresser), og ikke på fx varekategorier o.l.

en: Determines how this attribute's values are displayed.
da_DK: Bestemmer hvordan denne egenskabs værdier bliver vist.

en: Attributes let you define extra product data, such as size or color. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets.
da_DK: Med egenskaber kan du definere ekstra varedata, som fx størrelse og farve. Du kan anvende disse egenskaber i webshoppens sidebar ved at bruge den widget, der hedder "layered nav" ("lagdelt navigation").

note: translators: %s: Product title
en: Read more about &ldquo;%s&rdquo;
da_DK: Læs mere om &ldquo;%s&rdquo;

note: translators: %s: post title
en: Move &#8220;%s&#8221; to the Trash
da_DK: Flyt &#8220;%s&#8221; til skraldespanden

en: This product has produced sales and may be linked to existing orders. Are you sure you want to delete it?
da_DK: Denne vare har genereret salg og er muligvis linket til eksisterende ordrer. Er du sikker på, at du vil slette varen?

en: New payment methods can only be added during checkout. Please contact us if you require assistance.
da_DK: Nye betalingsmetoder kan kun blive tilføjet i løbet af betalingsprocessen. Kontakt os venligst hvis du har brug for vores hjælp.

en: Belarusian ruble (old)
da_DK: Hviderussisk rubel (gammel)

en: This key is invalid or has already been used. Please reset your password again if needed.
da_DK: Denne nøgle er ugyldig eller har allerede været benyttet. Nulstil dit kodeord igen, hvis nødvendigt.

en: Define if the variation is visible on the product's page.
da_DK: Definér om varianten skal være synlig på varesiden.

en: End date of sale price, as GMT.
da_DK: Slutdato for tilbudspris, i GMT (Greenwich Mean Time).

en: Resend new order notification
da_DK: Gensend meddelelse for ny ordre

en: Order updated and sent.
da_DK: Ordre blev opdateret og sendt.

en: Display a list of recent reviews from your store.
da_DK: Vis en liste med de seneste anmeldelser på din webshop.

en: A search form for your store.
da_DK: En søgeformular til din webshop.

en: Maximum depth
da_DK: Maximum dybde

en: Display the customer shopping cart.
da_DK: Vis kundens kurv.

en: Relevance
da_DK: Relevans

en: Please, provide an attribute name.
da_DK: Angiv venligst et navn for egenskaben.

en: Sorry, the order could not be found. Please contact us if you are having difficulty finding your order details.
da_DK: Ordren kunne desværre ikke findes. Kontakt os venligst hvis du har problemer med at finde dine ordreinformationer.

en: Please enter a valid email address
da_DK: Indtast venligst en gyldig e-mailadresse

note: translators: %s: product name
en: Sorry, "%s" is no longer in stock so this order cannot be paid for. We apologize for any inconvenience caused.
da_DK: Desværre er "%s" ikke længere på lager, så der kan ikke betales for denne ordre. Vi undskylder for ulejligheden på grund af dette.

note: translators: 1: WC_Logger::log 2: level
en: %1$s was called with an invalid level "%2$s".
da_DK: %1$s blev kaldt med et ugyldigt niveau "%2$s".

note: translators: 1: class name 2: WC_Log_Handler_Interface
en: The provided handler %1$s does not implement %2$s.
da_DK: Den forudsatte handling %1$s implementerer ikke %2$s.

en: Unable to add payment method to your account.
da_DK: Betalingsmetoden kan ikke tilføjes til din konto.

en: Payment method successfully added.
da_DK: Betalingsmetoden blev tilføjet.

en: Invalid payment gateway.
da_DK: Ugyldig betalingsløsning (gateway).

en: Fee has already been added.
da_DK: Gebyr (afgift) er allerede tilføjet.

note: translators: 1: class name 2: woocommerce_logging_class 3: WC_Logger_Interface
en: The class %1$s provided by %2$s filter must implement %3$s.
da_DK: Klassen (class) %1$s leveret af %2$s filter skal implementere %3$s.

en: Invalid discount amount.
da_DK: Ugyldigt rabatbeløb.

en: Create account password
da_DK: Opret adgangskode til konto

en: Filter Products by Price
da_DK: Filtrer varer efter pris

en: Display a slider to filter products in your store by price.
da_DK: Vis en slider til at filtrere varer i din webshop efter pris.

en: Filter Products by Attribute
da_DK: Filtrer varer efter egenskab

en: Display a list of attributes to filter products in your store.
da_DK: Vis en liste med egenskaber for at filtrere varer i din webshop.

en: Active Product Filters
da_DK: Aktive varefiltre

en: Display a list of active product filters.
da_DK: Vis en liste med aktive varefiltre.

note: translators: 1: wc_load_cart 2: woocommerce_init translators: 1: class::method 2: plugins_loaded
en: %1$s should not be called before the %2$s action.
da_DK: %1$s skal ikke kaldes inden denne %2$s aktion.

en: A list of your store's top-rated products.
da_DK: En liste med din webshops bedst bedømte varer.

en: Display a list of a customer's recently viewed products.
da_DK: Vis en liste med en kundes senest sete varer.

en: Recent Product Reviews
da_DK: Seneste vareanmeldelser

en: Filter Products by Rating
da_DK: Filtrer varer efter bedømmelse

en: Display a list of star ratings to filter products in your store.
da_DK: Vis en liste med stjernebedømmelser for at filtrere varer i din webshop.

en: A list of your store's products.
da_DK: En liste med din webshops varer.

en: A cloud of your most used product tags.
da_DK: En sky (cloud) med dine mest anvendte varetags.

en: Product Tag Cloud
da_DK: Varetag sky (cloud)

en: Product Search
da_DK: Varesøgning

en: There are no shipping options available. Please ensure that your address has been entered correctly, or contact us if you need any help.
da_DK: Der er ikke nogen tilgængelige forsendelsesmetoder. Se venligst efter, om din adresse er indtastet korrekt, eller kontakt os, hvis du har brug for hjælp.

note: translators: %s: coupon code
en: Sorry, coupon "%s" is not applicable to selected products.
da_DK: Rabatkuponen  "%s" kan desværre ikke benyttes på de valgte varer.

note: translators: %s fee amount
en: %s fee
da_DK: %s gebyr (afgift)

en: This option will delete ALL of your tax rates, use with caution. This action cannot be reversed.
da_DK: Denne mulighed vil slette ALLE dine momssatser, så brug den med omtanke. Denne handling kan ikke fortrydes (gøres om).

en: Delete tax rates
da_DK: Slet momssatser

en: Create pages
da_DK: Opret sider

en: Create default WooCommerce pages
da_DK: Opret standard WooCommerce sider

en: WooCommerce transients
da_DK: WooCommerce transienter

en: Database Index Size
da_DK: Database indexstørrelse

en: Database Data Size
da_DK: Database datastørrelse

en: Total Database Size
da_DK: Total databasestørrelse

note: Translators: %s: function name.
en: %s failed. Contact your hosting provider.
da_DK: %s fejlede. Kontakt din hosting-udbyder.

en: The postal code, if any, in which your business is located.
da_DK: Postnummeret på dit firmas adresse.

en: The country and state or province, if any, in which your business is located.
da_DK: Land og eventuelt kommune, hvor dit firma har adresse.

en: The city in which your business is located.
da_DK: Byen, hvor dit firma har adresse.

en: An additional, optional address line for your business location.
da_DK: En ekstra og valgfri adresselinie til dit firmas adresse.

en: The street address for your business location.
da_DK: Adresse (gadenavn) for dit firma.

en: Tested up to WooCommerce version
da_DK: Testet op til WooCommerce version

en: unknown
da_DK: ukendt

note: translators: %s: version number
en: <strong>Heads up!</strong> The versions of the following plugins you're running haven't been tested with WooCommerce %s. Please update them or confirm compatibility before updating WooCommerce, or you may experience issues:
da_DK: <strong>Bemærk!</strong> Versionerne af følgende plugins, som du bruger, er ikke blevet testet med WooCommerce %s. Opdatér dem venligst eller bekræft kompabilitet, inden opdatering af WooCommerce. I modsat fald vil du kunne opleve problemer:

en: Country / State
da_DK: Land / Kommune

en: This is where your business is located. Tax rates and shipping rates will use this address.
da_DK: Dette er adressen for dit firma. Momssatser og forsendelsespriser vil blive baseret på denne adresse.

en: Update now
da_DK: Opdatér nu

note: translators: %s: version number
en: The following active plugin(s) have not declared compatibility with WooCommerce %s yet and should be updated and examined further before you proceed:
da_DK: Følgende aktive plugin(s) har ikke erklæret kompabilitet med WooCommerce %s endnu, og de bør opdateres og undersøges nærmere, inden du fortsætter:

en: Clear customer sessions
da_DK: Ryd kundesessioner

en: Post Type Counts
da_DK: Antallet af indholdstyper

note: translators: 1: X-Accel-Redirect 2: X-Sendfile 3: mod_xsendfile
en: Forcing downloads will keep URLs hidden, but some servers may serve large files unreliably. If supported, %1$s / %2$s can be used to serve downloads instead (server requires %3$s).
da_DK: At tvinge downloads igennem vil holde URLs (webadresser) skjulte, men nogle servere kan understøtte store filer upålideligt. Hvis understøttet, %1$s / %2$s kan bruges til at understøtte downloads i stedet for (server kræver %3$s).

en: Store Address
da_DK: Webshop adresse

[ctx: Page setting]
en: Terms and conditions
da_DK: Vilkår og betingelser

en: Upload a new file
da_DK: Upload en ny fil

en: The file is empty or using a different encoding than UTF-8, please try again with a new file.
da_DK: Filen er tom eller bruger en anden kodning end UTF-8. Prøv venligst igen med en ny fil.

note: translators: 1: refund id 2: refund date 3: username
en: Refund #%1$s - %2$s by %3$s
da_DK: Refundering #%1$s - %2$s med %3$s

en: Order details manually sent to customer.
da_DK: Ordreinformationer er manuelt sendt til kunde.

en: Choose an action...
da_DK: Vælg en handling...

en: Lifetime Subscription
da_DK: Livstids-abonnement

en: Sort by:
da_DK: Sortér efter:

note: translators: Introduction to list of WooCommerce.com extensions the merchant has subscriptions for.
en: Below is a list of extensions available on your WooCommerce.com account. To receive extension updates please make sure the extension is installed, and its subscription activated and connected to your WooCommerce.com account. Extensions can be activated from the <a href="%s">Plugins</a> screen.
da_DK: Nedenfor er en liste med udvidelser, der er til rådighed med din WooCommerce.com konto. For at modtage opdateringer til udvidelser, skal du sikre dig, at udvidelsen er installeret, og at abonnementet er aktiveret og forbundet til din WooCommerce.com konto. Udvidelser kan aktiveres på <a href="%s">Plugins</a> siden.

en: Add shipping
da_DK: Tilføj forsendelse

note: translators: 1: product ID 2: quantity in stock
en: The stock has not been updated because the value has changed since editing. Product %1$d has %2$d units in stock.
da_DK: Lageret er ikke blevet opdateret, fordi værdien har ændret sig siden redigering. Vare %1$d har %2$d enheder på lager.

en: Send order details to customer
da_DK: Send ordreinformationer til kunde

en: Expired
da_DK: Udløbet

en: Expiring Soon
da_DK: Udløber snart

en: Update Available
da_DK: Opdatering er tilgængelig

note: translators: 1: WooCommerce 2:: five stars
en: If you like %1$s please leave us a %2$s rating. A huge thanks in advance!
da_DK: Hvis du kan lide %1$s så giv os venligst en %2$s bedømmelse. Og mange tak på forhånd!

en: Transfer existing products to your new store — just import a CSV file.
da_DK: Overfør eksisterende varer til din nye webshop - du kan blot importere en CSV fil.

en: Have an existing store?
da_DK: Har du en eksisterende webshop?

en: Import products
da_DK: Importér varer

en: Create a product
da_DK: Opret en vare

en: Yes please!
da_DK: Ja tak!

en: We're here for you — get tips, product updates, and inspiration straight to your mailbox.
da_DK: Vi er her for at hjælpe dig - få tips, vareopdateringer, og inspiration lige ind i din indbakke.

en: You're ready to start selling!
da_DK: Du er nu klar til at sælge dine varer!

en: Your site might be on a private network. Jetpack can only connect to public sites. Please make sure your site is visible over the internet, and then try connecting again 🙏.
da_DK: Dit websted er muligvis på et privat netværk. Jetpack kan kun forbinde til offentlige websteder. Gør venligst dit websted synlig på internettet, og prøv så at forbinde igen.

en: Sorry! We couldn't contact Jetpack just now 😭. Please make sure that your site is visible over the internet, and that it accepts incoming and outgoing requests via curl. You can also try to connect to Jetpack again, and if you run into any more issues, please contact support.
da_DK: Beklager! Vi kunne ikke kontakte Jetpack lige nu. Gør venligst dit websted synlig på internettet og sørg for, at det kan acceptere indgående og udgående forespørgsler via curl. Du kan også prøve at forbinde til Jetpack igen, og hvis du støder på nogle nye problemer, så kontakt venligst supporten.

en: Sorry! We tried, but we couldn't install Jetpack for you 😭. Please go to the Plugins tab to install it, and finish setting up your store.
da_DK: Beklager! Vi forsøgte, men uden held, at installere Jetpack for dig. Gå venligst til plugins faneblad for at installere det, og færdiggør opsætning af din webshop.

en: Sorry! We tried, but we couldn't connect Jetpack just now 😭. Please go to the Plugins tab to connect Jetpack, so that you can finish setting up your store.
da_DK: Beklager! Vi forsøgte, men vi kunne ikke forbinde Jetpack lige nu. Gå venligst til plugins faneblad for at forbinde til Jetpack, så du kan afslutte opsætningen af din webshop.

en: Share new items on social media the moment they're live in your store.
da_DK: Del nye varer på sociale medier i samme øjeblik, de bliver vist på din webshop.

en: Product promotion
da_DK: Varereklame

en: Get an alert if your store is down for even a few minutes.
da_DK: Få en meddelelse hvis din webshop er nede - selv om det kun er nogle få minutter.

en: Get insights on how your store is doing, including total sales, top products, and more.
da_DK: Få kendskab til og indsigt i hvordan din webshop klarer sig, inklusiv total omsætning, mest sælgende varer, og anden information.

en: Store monitoring
da_DK: Webshop overvågning

en: Finish setting up your store
da_DK: Færdiggør opsætning af din webshop

en: Protect your store from unauthorized access.
da_DK: Beskyt din webshop mod uautoriseret adgang.

en: Better security
da_DK: Bedre sikkerhed

en: Bonus reasons you'll love Jetpack
da_DK: Bonus begrundelser for at du vil ønske at bruge Jetpack

en: Connect your store to Jetpack to enable extra features
da_DK: Forbind din webshop med Jetpack for at aktivere ekstra funktioner

en: Connect your store to Jetpack
da_DK: Forbind din webshop til Jetpack

en: automated taxes
da_DK: automatiseret moms

note: translators: %s: list of features, potentially comma separated
en: Your store is almost ready! To activate services like %s, just connect with Jetpack.
da_DK: Din webshop er næsten klar! For at aktivere services som %s, skal du blot forbinde til Jetpack.

en: Sorry, we couldn't connect your store to Jetpack
da_DK: Beklager, men vi kunne ikke forbinde din webshop til Jetpack

en: By connecting your site you agree to our fascinating <a href="%1$s" target="_blank">Terms of Service</a> and to <a href="%2$s" target="_blank">share details</a> with WordPress.com
da_DK: Ved at forbinde dit websted accepterer du vores fascinerende <a href="%1$s" target="_blank">Servicevilkår</a> og at <a href="%2$s" target="_blank">dele informationer</a> med WordPress.com

en: Store stats
da_DK: Webshop statistik

en: payment setup, automated taxes and discounted shipping labels
da_DK: betalingsopsætning, automatiserede satser (realtidssatser) og rabatterede forsendelsesetiketter

en: Stripe email address
da_DK: Stripe e-mailadresse

en: Stripe email address:
da_DK: Stripe e-mailadresse:

en: Automated Taxes
da_DK: Automatiseret moms

en: Storefront Theme
da_DK: Storefront tema

en: PayPal email address:
da_DK: PayPal e-mailadresse:

note: translators: %s: Link
en: WooCommerce can accept both online and offline payments. <a href="%s" target="_blank">Additional payment methods</a> can be installed later.
da_DK: WooCommerce accepterer både online og offline betalinger. <a href="%s" target="_blank">Flere betalingsmetoder</a> kan installeres senere.

en: Collect payments from customers offline.
da_DK: Modtag betalinger fra kunder, der vil betale med fx bankoverførsel, efterkrav, og lignende.

en: The following wizard will help you configure your store and get you started quickly.
da_DK: Følgende guide vil hjælpe dig med at konfigurere (indstille) din webshop og få dig i gang hurtigt.

en: Shipping Method
da_DK: Forsendelsesmetode

en: Shipping Zone
da_DK: Forsendelseszone

en: Don't charge for shipping.
da_DK: Opkræv ikke penge for forsendelse.

en: Set a fixed price to cover shipping costs.
da_DK: Indtast en fast pris til at dække forsendelsesomkostningerne.

en: Flat Rate
da_DK: Fastpris

en: Store setup
da_DK: Webshop opsætning

en: Cart Page
da_DK: Siden Kurv

en: Shop Page
da_DK: Siden Shop

en: Activate
da_DK: Aktivér

en: My Account Page
da_DK: Siden Min konto

en: Checkout Page
da_DK: Siden Kasse

en: What would you like to charge for flat rate shipping?
da_DK: Hvilken pris vil du kræve for fastpris-forsendelse?

en: I plan to sell digital products
da_DK: Jeg påtænker at sælge digitale varer

en: I plan to sell physical products
da_DK: Jeg påtænker at sælge fysiske varer

en: I plan to sell both physical and digital products
da_DK: Jeg planlægger at sælge både fysiske og digitale varer

en: What type of products do you plan to sell?
da_DK: Hvilken type varer påtænker du at sælge?

en: Terms and Conditions Page
da_DK: Siden med Vilkår og betingelser

note: translators: %s: $key Key to check
en: Generic add/update/get meta methods should not be used for internal meta data, including "%s". Use getters and setters.
da_DK: Generiske tilføj/opdatér/modtag meta metoder bør ikke anvendes for interne meta data, inklusiv "%s". Anvend getters and setters (metode til at separere interface fra implementering).

note: translators: %s: date
en: Order scheduled for: %s.
da_DK: Ordre planlagt for: %s.

en: Enter a fixed amount or percentage to apply as a fee.
da_DK: Indtast et fast beløb eller en procent, der skal gælde som et gebyr.

en: Geneva
da_DK: Geneve

en: Namibe
da_DK: Namibia

note: translators: %s: date
en: Coupon scheduled for: %s.
da_DK: Rabatkupon planlagt for: %s.

en: Invalid coupon
da_DK: Ugyldig rabatkupon

note: translators: %s: image URL
en: Unable to use image "%s".
da_DK: Det er ikke muligt at bruge billede "%s".

en: The "locations not covered by your other zones" zone cannot be updated.
da_DK: Zonen "Lokationer der ikke indgår i dine andre zoner" kan ikke opdateres.

en: Product categories that the coupon will not be applied to, or that cannot be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
da_DK: Varekategorier, som rabatkuponen ikke skal kunne bruges til, og som heller ikke kan være i kurven ved ordrer, hvor der skal bruges en rabatkupon med "Fast rabatbeløb på kurven".

en: Product categories that the coupon will be applied to, or that need to be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
da_DK: Varekategorier, som rabatkuponen skal kunne bruges til, eller som skal være i kurven ved ordrer, hvor der skal bruges en rabatkupon med "Fast rabatbeløb på kurven".

en: Products that the coupon will not be applied to, or that cannot be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
da_DK: Varer, som rabatkuponen ikke skal kunne bruges til, og som heller ikke kan være i kurven ved ordrer, hvor der skal bruges en rabatkupon med "Fast rabatbeløb på kurven".

en: Products that the coupon will be applied to, or that need to be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
da_DK: Varer, som rabatkuponen skal kunne bruges til, eller som skal være i kurven ved ordrer, hvor der skal bruges en rabatkupon med "Fast rabatbeløb på kurven".

en: Search results only
da_DK: Kun i søgeresultater

note: translators: 1: rating 2: rating count translators: %1$s is referring to the average rating value, %2$s is referring to the number of ratings
en: Rated %1$s out of 5 based on %2$s customer rating | Rated %1$s out of 5 based on %2$s customer ratings
da_DK[0]: Bedømt som %1$s ud af 5 baseret på %2$s kundebedømmelse
da_DK[1]: Bedømt som %1$s ud af 5 baseret på %2$s kundebedømmelser

en: Shop only
da_DK: Kun i shoppen

en: Shop and search results
da_DK: I shoppen og i søgeresultater

en: Subject (paid)
da_DK: Emne (betalt)

en: This order cannot be paid for. Please contact us if you need assistance.
da_DK: Der kan ikke betales for denne ordre. Du er velkommen til at kontakte os, hvis du har brug for hjælp.

en: Please log in to your account below to continue to the payment form.
da_DK: Log ind på din konto herunder for at fortsætte til betalingsformularen.

note: translators: %s: image URL
en: Not able to attach "%s".
da_DK: Det er ikke muligt at vedhæfte "%s".

en: Add New
da_DK: Tilføj ny

note: translators: use local order of street name and house number.
en: House number and street name
da_DK: Gadenavn og nummer

note: translators: %d: product ID
en: Invalid product ID %d.
da_DK: Ugyldigt vare-ID %d.

en: All Products
da_DK: Alle varer

en: API Key generated successfully. Make sure to copy your new keys now as the secret key will be hidden once you leave this page.
da_DK: API nøgle blev genereret. Husk at kopiere din nye nøgle, nu da sikkerhedsnøglen vil blive skjult, så snart du forlader denne side.

en: A product with this SKU already exists.
da_DK: En vare med dette SKU (varenummer) eksisterer allerede.

en: A product with this ID already exists.
da_DK: En vare med dette ID eksisterer allerede.

en: Variation cannot be imported: Missing parent ID or parent does not exist yet.
da_DK: Variant kan ikke importeres: Hoved-ID mangler, eller en hovedvare eksisterer endnu ikke.

en: List of upsell products IDs.
da_DK: Liste med mersalgsvarer ID'er.

note: translators: %s: Available placeholders for use translators: %s: list of placeholders
en: Available placeholders: %s
da_DK: Ledige pladsholdere: %s

en: No matching product exists to update.
da_DK: Der eksisterer ikke en matchende vare, der kan opdateres.

en: Invalid product type.
da_DK: Ugyldig varetype.

en: Invalid customer query.
da_DK: Ugyldig kunde-forespørgsel.

en: Locations not covered by your other zones
da_DK: Lokationer der ikke indgår i dine andre zoner

en: Generate CSV
da_DK: Generér CSV

en: Which columns should be exported?
da_DK: Hvilke kolonner skal eksporteres?

en: Order restored
da_DK: Ordre blev gendannet

en: Enable star rating on reviews
da_DK: Aktivér stjernebedømmelse ved anmeldelser

en: Reviews can only be left by "verified owners"
da_DK: Det er kun verificerede kunder, der kan skrive anmeldelser

en: Star ratings should be required, not optional
da_DK: Stjernebedømmelser skal være påkrævet; ikke en mulighed

en: This tool allows you to generate and download a CSV file containing a list of all products.
da_DK: Med dette værktøj kan du generere og downloade en CSV fil indeholdende en liste med alle varer.

en: Export products to a CSV file
da_DK: Eksportér varer til en CSV fil

en: Export Products
da_DK: Eksportér varer

en: Coupon restored
da_DK: Rabatkupon blev gendannet

en: Set Status - In stock
da_DK: Indstil Status - På lager

en: Set Status - Out of stock
da_DK: Indstil Status - Udsolgt

note: Translators: %s: page name.
en: The URL of your %s page (along with the Page ID).
da_DK: URL'en (webadressen) for din %s side (sammen med sidens ID).

en: The homepage URL of your site.
da_DK: URL'en (webadressen) for dit websteds forside.

en: Yes, export all custom meta
da_DK: Ja, eksportér alle tilpassede meta

en: Export custom meta?
da_DK: Eksportér tilpassede meta?

en: Export all products
da_DK: Eksportér alle varer

en: Which product types should be exported?
da_DK: Hvilke varetyper skal eksporteres?

en: Export all columns
da_DK: Eksportér alle kolonner

en: Enable product reviews
da_DK: Aktivér vareanmeldelser

en: Product variations
da_DK: Varevarianter

en: Product restored
da_DK: Varen blev gendannet

[ctx: Quantity in stock]
en: Stock
da_DK: Lagerantal

en: Inactive
da_DK: Inaktiv

en: Show advanced options
da_DK: Vis avancerede indstillinger

en: Hide advanced options
da_DK: Skjul avancerede indstillinger

en: CSV Delimiter
da_DK: CSV Afgrænser

en: Choose a CSV file from your computer:
da_DK: Vælg en CSV fil fra din computer:

en: Importing
da_DK: Importerer

en: Run the importer
da_DK: Start importeringen

en: Do not import
da_DK: Importér ikke

en: Sample:
da_DK: Prøve:

en: Column name
da_DK: Kolonnenavn

en: Reason for failure
da_DK: Årsagen til at det mislykkedes

en: View import log
da_DK: Se logfil for import

en: Default attribute
da_DK: Standardegenskab

en: Attribute visibility
da_DK: Egenskabens synlighed

en: Is a global attribute?
da_DK: Er en global egenskab?

en: Download URL
da_DK: Download URL (webadresse)

note: translators: %d: Download number translators: %s: download number
en: Download %d name
da_DK: Download %d navn

en: External URL
da_DK: Ekstern URL (webadresse)

en: Images
da_DK: Billeder

en: Short description
da_DK: Kort beskrivelse

en: Visibility in catalog
da_DK: Synlighed i katalog (shoppens frontend)

en: Published
da_DK: Udgivet

en: Done!
da_DK: Færdig!

en: Upload CSV file
da_DK: Upload CSV fil

en: Browse Extensions
da_DK: Find udvidelser

en: Expiring soon!
da_DK: Udløber snart!

en: Expired :(
da_DK: Udløbet :(

en: Subscriptions
da_DK: Abonnementer

en: WooCommerce Extensions
da_DK: WooCommerce udvidelser

en: Connect
da_DK: Forbind

note: translators: Email address of person who shared the subscription.
en: Shared by %s
da_DK: Delt af %s

en: Disconnect
da_DK: Afbryd forbindelse

en: Connected to WooCommerce.com
da_DK: Forbundet til WooCommerce.com

en: Invalid file type. The importer supports CSV and TXT file formats.
da_DK: Ugyldig filtype. Importfunktionen understøtter CSV og TXT filformater.

note: translators: %d: Attribute number translators: %s: attribute number
en: Attribute %d visible
da_DK: Egenskab %d er synlig

note: translators: %d: Attribute number translators: %s: attribute number
en: Attribute %d value(s)
da_DK: Egenskab %d værdi(er)

note: translators: %d: Attribute number translators: %s: attribute number
en: Attribute %d name
da_DK: Egenskab %d navn

en: Download expiry days
da_DK: Download udløbsdage

en: Is featured?
da_DK: Er fremhævet (udvalgt)?

note: translators: %1$d: sites active, %2$d max sites active
en: Subscription: Not available - %1$d of %2$d already in use
da_DK: Abonnement: Ikke til rådighed - %1$d of %2$d er allerede i brug

en: My Subscriptions
da_DK: Mine abonnementer

en: Subscription: Unlimited
da_DK: Abonnement: Ubegrænset

note: translators: %d: Attribute number translators: %s: attribute number
en: Attribute %d default
da_DK: Egenskab %d standard

note: translators: %d: Attribute number translators: %s: attribute number
en: Attribute %d global
da_DK: Egenskab %d globalt

en: Installed Extensions without a Subscription
da_DK: Installerede udvidelser uden et abonnement

en: Could not find any subscriptions on your WooCommerce.com account
da_DK: Kunne ikke finde nogen abonnementer på din WooCommerce.com konto

en: Auto renews on:
da_DK: Autofornyelse på:

en: Column mapping
da_DK: Kolonnetilknytning

en: Map to field
da_DK: Knyt til felt

en: Backorders allowed?
da_DK: Restordrer tilladt?

en: Allow customer reviews?
da_DK: Tillad kundeanmeldelser?

en: Expires on:
da_DK: Udløber den:

en: Parent SKU
da_DK: Hoved-SKU (Varenummer)

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
da_DK: Filen er tom. Upload venligst noget med mere indhold. Denne fejl kan også være opstået ved, at upload af filer er deaktiveret i din php.ini eller ved at post_max_size er defineret som mindre end upload_max_filesize i php.ini.

en: Upgrade
da_DK: Opgradér

en: Date sale price ends
da_DK: Den dato hvor tilbudsprisen slutter

en: Date sale price starts
da_DK: Den dato hvor tilbudsprisen starter

note: translators: %d: products count
en: %s product was skipped | %s products were skipped
da_DK[0]: %s vare blev ikke importeret
da_DK[1]: %s varer blev ikke importeret

note: translators: %d: products count
en: %s product updated | %s products updated
da_DK[0]: %s vare opdateret
da_DK[1]: %s varer opdateret

note: translators: %d: products count
en: %s product imported | %s products imported
da_DK[0]: %s vare importeret
da_DK[1]: %s varer importeret

en: Attribute value(s)
da_DK: Egenskabsværdi(er)

en: Attribute name
da_DK: Egenskabsnavn

en: Download name
da_DK: Downloadnavn

en: External product
da_DK: Ekstern vare

note: translators: %d: Download number translators: %s: download number
en: Download %d URL
da_DK: Download %d URL (webadresse)

en: Your products are now being imported...
da_DK: Dine varer bliver nu importeret...

en: Select fields from your CSV file to map against products fields, or to ignore during import.
da_DK: Vælg felter fra din CSV fil for at knytte dem til varefelter, eller for at ignorere under import.

en: Map CSV fields to products
da_DK: Knyt CSV felter til varer

en: Import Products
da_DK: Importér varer

note: translators: %d: import results
en: Import complete!
da_DK: Import blev gennemført!

note: translators: %d: products count
en: Failed to import %s product | Failed to import %s products
da_DK[0]: Det lykkedes ikke at importere %s vare
da_DK[1]: Det lykkedes ikke at importere %s varer

en: Update existing products
da_DK: Opdatér eksisterende varer

en: Alternatively, enter the path to a CSV file on your server:
da_DK: Alternativt kan du skrive filstien til en CSV fil på din server:

en: Product Title
da_DK: Varenavn

en: This tool allows you to import (or merge) product data to your store from a CSV or TXT file.
da_DK: Dette redskab gør det muligt at importere (eller indflette) varedata til din webshop fra en CSV fil eller TXT fil.

en: Once connected, your WooCommerce.com purchases will be listed here.
da_DK: Så snart du er forbundet, vil dine WooCommerce.com køb blive listet her.

en: We've made things simpler and easier to manage moving forward. From now on you can manage all your WooCommerce purchases directly from the Extensions menu within the WooCommerce plugin itself. <a href="%s">View and manage</a> your extensions now.
da_DK: Vi har gjort tingene mere simple og nemme i forhold til, at du kan udvikle din webshop. Fra nu af kan du administrere alle dine WooCommerce køb direkte fra Udvidelses-menuen inde i selve WooCommerce. <a href="%s">Se og administrér</a> dine udvidelser nu.

note: translators: %1$d: sites active, %2$d max sites active
en: Subscription: Using %1$d of %2$d sites available
da_DK: Abonnement: Anvender %1$d af %2$d disponible websteder

en: Manage your subscriptions, get important product notifications, and updates, all from the convenience of your WooCommerce dashboard
da_DK: Administrér dine abonnementer, få vigtige varenotifikationer og opdateringer. Alt sammen let tilgængeligt i dit WooCommerce-kontrolpanel

en: Renew
da_DK: Forny

en: Enable auto-renew
da_DK: Aktivér auto-fornyelse

en: Sorting
da_DK: Sortering

en: Looking for the WooCommerce Helper?
da_DK: Leder du efter WooCommerce Helper?

en: This subscription has expired. Contact the owner to <strong>renew</strong> the subscription to receive updates and support.
da_DK: Dette abonnement er udløbet. Kontakt ejeren for at <strong>forny</strong> abonnementet for at kunne modtage opdateringer og support.

en: This subscription is expiring soon. Please <strong>renew</strong> to continue receiving updates and support.
da_DK: Dette abonnement udløber snart. <strong>Forny</strong> venligst for at kunne blive ved at modtage opdateringer og support.

en: This subscription has expired. Please <strong>renew</strong> to receive updates and support.
da_DK: Dette abonnement er udløbet. <strong>Forny</strong> venligst for at kunne modtage opdateringer og support.

note: translators: %s: version number
en: Version %s is <strong>available</strong>.
da_DK: Version %s er <strong>tilgængelig</strong>.

note: translators: %s: product name
en: The extension %s has been deactivated successfully.
da_DK: Udvidelsen %s er blevet deaktiveret.

en: Subscription is <strong>expiring</strong> soon.
da_DK: Abonnement <strong>udløber</strong> snart.

en: To enable this update you need to <strong>purchase</strong> a new subscription.
da_DK: For at aktivere denne opdatering er du nødt at <strong>købe</strong> et nyt abonnement.

en: To enable this update you need to <strong>activate</strong> this subscription.
da_DK: For at aktivere denne opdatering er du nødt at <strong>aktivere</strong> dette abonnement.

en: Authentication and subscription caches refreshed successfully.
da_DK: Godkendelse og abonnement caches blev genopfrisket.

en: You have successfully connected your store to WooCommerce.com
da_DK: Du har uden problemer forbundet din webshop til WooCommerce.com

note: translators: %1$s: product name, %2$s: plugins screen url
en: An error has occurred when deactivating the extension %1$s. Please proceed to the <a href="%2$s">Plugins screen</a> to deactivate it manually.
da_DK: Der skete en fejl ved deaktivering af udvidelsen %1$s. Fortsæt venligst til <a href="%2$s">Plugins siden</a> for at deaktivere manuelt.

note: translators: %s: product name
en: An error has occurred when deactivating the subscription for %s. Please try again later.
da_DK: Der skete en fejl ved deaktivering af abonnementet for %s. Prøv venligst igen senere.

note: translators: %s: product name
en: An error has occurred when activating %s. Please try again later.
da_DK: Der skete en fejl ved aktivering af %s. Prøv venligst igen senere.

en: Safe and secure payments using credit cards or your customer's PayPal account.
da_DK: Sikre betalingstjenester ved brug af kreditkort eller med din kundes PayPal konto.

en: Filter by category
da_DK: Filtrer på varekategori

en: Create a new webhook
da_DK: Opret et nyt webhook

en: Webhooks are event notifications sent to URLs of your choice. They can be used to integrate with third-party services which support them.
da_DK: Webhooks er handlings-meddelelser, der sendes til URL's (webadresser) efter dit valg. De kan bruges til at integrere med trediemands ydelser, der understøtter dem.

en: Copy from billing address
da_DK: Kopiér fra faktureringsadresse

en: Import products from a CSV file
da_DK: Importér varer fra en CSV fil

en: Filter by product type
da_DK: Filtrer på varetype

note: translators: %1$s: helper url, %2$d: number of extensions
en: Note: You currently have <a href="%1$s">%2$d paid extension</a> which should be updated first before updating WooCommerce. | Note: You currently have <a href="%1$s">%2$d paid extensions</a> which should be updated first before updating WooCommerce.
da_DK[0]: Bemærk: Du har lige nu <a href="%1$s">%2$d betalt udvidelse</a>, som du er nødt til at opdatere, før du kan opdatere WooCommerce.
da_DK[1]: Bemærk: Du har lige nu <a href="%1$s">%2$d betalte udvidelser</a>, som du er nødt til at opdatere, før du kan opdatere WooCommerce.

note: translators: %s: version number
en: Version %s is <strong>available</strong>. To enable this update you need to <strong>purchase</strong> a new subscription.
da_DK: Version %s er <strong>tilgængelig</strong>. For at aktivere denne opdatering er du nødt til at <strong>købe</strong> et nyt abonnement.

en: This is a featured product
da_DK: Dette er en fremhævet (udvalgt) vare

en: This setting determines which shop pages products will be listed on.
da_DK: Denne indstilling bestemmer hvilke webshopsider, hvorpå varer bliver listet.

note: translators: %1$s: product name, %2$s: deactivate url
en: Subscription for %1$s deactivated successfully. You will no longer receive updates for this product. <a href="%2$s">Click here</a> if you wish to deactivate the plugin as well.
da_DK: Abonnement for %1$s blev deaktiveret uden problemer. Du vil ikke længere modtage opdateringer for denne vare. <a href="%2$s">Klik her</a> hvis du også ønsker at deaktivere plugin'et.

note: translators: %s: product name
en: Subscription for %s deactivated successfully. You will no longer receive updates for this product.
da_DK: Abonnement for %s blev deaktiveret uden problemer. Du vil ikke længere modtage opdateringer for denne vare.

note: translators: %s: product name
en: %s activated successfully. You will now receive updates for this product.
da_DK: %s blev aktiveret uden problemer. Du vil fremover modtage opdateringer for denne vare.

en: You have successfully disconnected your store from WooCommerce.com
da_DK: Du har nu frakoblet din webshop fra WooCommerce.com

en: Custom Link
da_DK: Tilpasset link

en: WooCommerce Endpoint
da_DK: WooCommerce slutpunkt

en: Are you sure you want to delete this log?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette denne log?

en: Create an API key
da_DK: Opret en API nøgle

en: The WooCommerce REST API allows external apps to view and manage store data. Access is granted only to those with valid API keys.
da_DK: WooCommerce REST API tillader eksterne apps (programmer) at læse og styre data i din webshop. Adgang bliver kun givet til dem med gyldige API nøgler.

en: Import <strong>products</strong> to your store via a csv file.
da_DK: Importér <strong>varer</strong> til din webshop via en CSV fil.

en: WooCommerce products (CSV)
da_DK: WooCommerce varer (CSV)

en: Product Import
da_DK: Vareimport

en: Product Export
da_DK: Vareeksport

en: Back to Attributes
da_DK: Tilbage til Egenskaber

en: Export
da_DK: Eksportér

en: Import
da_DK: Importér

en: Vâlcea
da_DK: Valcea

en: Neamț
da_DK: Neamt

en: Mureș
da_DK: Mures

en: Mehedinți
da_DK: Mehedinti

en: Maramureș
da_DK: Maramures

en: Ialomița
da_DK: Ialomita

en: Galați
da_DK: Galati

en: Constanța
da_DK: Constanta

en: Caraș-Severin
da_DK: Caras-Severin

en: Buzău
da_DK: Buzau

en: București
da_DK: Bukarest

en: Brașov
da_DK: Brasov

en: Brăila
da_DK: Braila

en: Botoșani
da_DK: Botosani

en: Bistrița-Năsăud
da_DK: Bistrita-Nasaud

en: Bacău
da_DK: Bacau

en: Argeș
da_DK: Arges

note: translators: %s: logout url
en: Are you sure you want to log out? <a href="%s">Confirm and log out</a>
da_DK: Er du sikker på, at du vil logge ud? <a href="%s">Bekræft og log ud</a>

en: Unknown request method.
da_DK: Ukendt forespørgselsmetode

en: Create
da_DK: Udform

en: Name (required)
da_DK: Navn (påkrævet)

en: Value (required)
da_DK: Værdi (påkrævet)

en: Zone ID.
da_DK: Zone-ID.

en: Recalculate
da_DK: Ny beregning

en: Recalculate totals? This will calculate taxes based on the customers country (or the store base country) and update totals.
da_DK: Ny beregning af totaler? Dette vil beregne momssatser baseret på kundernes hjemland (eller shoppens hjemland) og opdatere totaler.

en: All missing WooCommerce pages successfully installed
da_DK: Alle de manglende WooCommerce sider er nu installeret

note: translators: %s contains the name of the original product.
en: %s (Copy)
da_DK: %s (Kopier)

en: Terms in the product visibility taxonomy.
da_DK: Udtryksnavne i varens synlighedsklassificering.

en: A list of taxonomy terms used for product visibility.
da_DK: Liste med klassificeringsudtryk til brug for varens synlighed.

en: Taxonomies: Product visibility
da_DK: Klassificeringer: Varesynlighed

en: Active plugins
da_DK: Aktive plugins (tillægsprogrammer)

en: Parent theme version
da_DK: Hovedtemaets version

en: Parent theme name
da_DK: Navn på hovedtema

en: Parent theme author URL
da_DK: URL (webadresse) til hovedtemaets forfatter

en: Invalid product ID
da_DK: Ugyldigt vare-ID

en: Sorry, you cannot edit this resource.
da_DK: Desværre, du kan ikke redigere denne ressource.

en: Increase existing price by (fixed amount or %):
da_DK: Sæt den eksisterende pris op med (fast beløb eller %):

en: Customer sales
da_DK: Kundesalg

en: Currency position
da_DK: Valutaposition

en: Thousand separator
da_DK: Tusindeseparator

en: Decimal separator
da_DK: Decimalseparator

en: Number of decimals
da_DK: Antallet af decimaler

en: Customer provided note:
da_DK: Kundebemærkning:

en: Max upload size
da_DK: Maks upload-størrelse

en: Shipping method
da_DK: Forsendelsesmetode

en: Next (arrow right)
da_DK: Næste (pil højre)

en: Previous (arrow left)
da_DK: Forrige (pil venstre)

en: Zoom in/out
da_DK: Zoom ind/ud

en: Toggle fullscreen
da_DK: Fuldskærm til/fra

en: Share
da_DK: Del

en: Close (Esc)
da_DK: Luk (Esc)

note: translators: 1: Number of reviews, 2: Product title. translators: 1: reviews count 2: product name translators: 1: Number of comments, 2: Product title.
en: %1$s review for %2$s | %1$s reviews for %2$s
da_DK[0]: %1$s anmeldelse af %2$s
da_DK[1]: %1$s anmeldelser af %2$s

en: Awaiting product image
da_DK: Afventer varebillede

en: Search products&hellip;
da_DK: Søg varer&hellip;

note: translators: 1: credit card type 2: last 4 digits translators: %1$s is referring to the payment method brand, %2$s is referring to the last 4 digits of the payment card.
en: %1$s ending in %2$s
da_DK: %1$s ender på %2$s

note: translators: 1: formatted order total 2: total order items
en: %1$s for %2$s item | %1$s for %2$s items
da_DK[0]: %1$s for %2$s enhed
da_DK[1]: %1$s for %2$s enheder

note: translators: 1: user display name 2: logout url
en: Hello %1$s (not %1$s? <a href="%2$s">Log out</a>)
da_DK: Hej %1$s (Hvis du ikke er %1$s? <a href="%2$s">Så log ud</a>)

note: translators: 1: Orders URL 2: Addresses URL 3: Account URL.
en: From your account dashboard you can view your <a href="%1$s">recent orders</a>, manage your <a href="%2$s">shipping and billing addresses</a>, and <a href="%3$s">edit your password and account details</a>.
da_DK: I kontrolpanelet i "Min konto" kan du se dine <a href="%1$s">seneste ordrer</a>, administrere din <a href="%2$s"> leverings- og faktureringsadresse</a> og <a href="%3$s">redigere din adgangskode og dine kontooplysninger</a>.

note: translators: %s location.
en: (estimated for %s)
da_DK: (estimeret for %s)

note: Translators: %1$s App name, %2$s scope.
en: This will give "%1$s" %2$s access which will allow it to:
da_DK: Dette vil give "%1$s" %2$s adgang, som vil tillade det at:

en: The payment gateway for this order does not exist.
da_DK: Den betalingsløsning, der er anvendt for denne ordre, eksisterer ikke.

en: Fixed cart discount
da_DK: Fast kurvrabat

en: Percentage discount
da_DK: Procentrabat

note: translators: %s template
en: %s does not exist.
da_DK: %s findes ikke.

en: Fixed product discount
da_DK: Fast varerabat

note: translators: %s: coupon code translators: %s Coupon code.
en: Coupon: %s
da_DK: Rabatkupon: %s

en: Iranian toman
da_DK: Iransk toman

[ctx: shipping packages]
note: translators: %d: shipping package number
en: Shipping
da_DK: Forsendelse

en: The payment gateway for this order does not support automatic refunds.
da_DK: Den betalingsløsning, der er anvendt for denne ordre, understøtter ikke automatisk refundering.

en: Invalid refund amount.
da_DK: Ugyldigt refunderingsbeløb.

en: Your password has been reset successfully.
da_DK: Din adgangskode er blevet nulstillet.

en: Specific countries
da_DK: Specifikke lande

en: Free shipping
da_DK: Gratis forsendelse

en: This method should not be called before plugins_loaded.
da_DK: Denne metode burde ikke blive brugt før plugins_loaded.

note: translators: %s: Site name
en: Visit %s admin area:
da_DK: Besøg %s kontrolpanelet:

en: You have received the following WooCommerce log message: | You have received the following WooCommerce log messages:
da_DK[0]: Du har modtaget den følgende WooCommerce logbesked:
da_DK[1]: Du har modtaget de følgende WooCommerce logbeskeder:

en: Product properties should not be accessed directly.
da_DK: Varens karakteristika bør ikke kunne tilgås direkte.

note: translators: 1: credit card type 2: last 4 digits 3: expiry month 4: expiry year
en: %1$s ending in %2$s (expires %3$s/%4$s)
da_DK: %1$s slutter i %2$s (udløber %3$s/%4$s)

note: translators: 1: Site name 2: Maximum level 3: Log count
en: [%1$s] %2$s: %3$s WooCommerce log message | [%1$s] %2$s: %3$s WooCommerce log messages
da_DK[0]: [%1$s] %2$s: %3$s WooCommerce logbesked
da_DK[1]: [%1$s] %2$s: %3$s WooCommerce logbeskeder

en: Optionally enter the URL to a 150x50px image displayed as your logo in the upper left corner of the PayPal checkout pages.
da_DK: Det er muligt at indsætte en URL (webadresse) til et 150x50 pixels billede, som bliver vist som dit logo i det øverste venstre hjørne på PayPal betalingssider.

en: Image url
da_DK: Billede URL (webadresse)

note: translators: %s: URL
en: PayPal sandbox can be used to test payments. Sign up for a <a href="%s">developer account</a>.
da_DK: PayPal testtilstand (sandbox) kan bruges til at teste betalinger. Tilmeld dig og få en <a href="%s">udvikler-konto</a>.

note: translators: %s: order link.
en: Payment for cancelled order %s received
da_DK: Der er modtaget betaling for en afbestilt ordre %s

note: translators: 1: Amount, 2: Authorization ID, 3: Transaction ID
en: Payment of %1$s was captured - Auth ID: %2$s, Transaction ID: %3$s
da_DK: Betaling af %1$s blev gennemført - Auth ID: %2$s, Transaction ID: %3$s

note: translators: %s: order ID.
en: Order #%s has been marked paid by PayPal IPN, but was previously cancelled. Admin handling required.
da_DK: Ordre #%s er blevet markeret som betalt med PayPal IPN, men er tidligere blevet annulleret. Administrator-handling er påkrævet.

en: Payment authorized. Change payment status to processing or complete to capture funds.
da_DK: Betaling kan modtages. Ændr betalingsstatus til behandler eller gennemført for at modtage pengene.

note: translators: 1: Authorization ID, 2: Payment status
en: Payment could not be captured - Auth ID: %1$s, Status: %2$s
da_DK: Betalingen kunne ikke gennemføres - Auth ID: %1$s, Status: %2$s

note: translators: %s: Paypal gateway error message
en: Payment could not be captured: %s
da_DK: Betalingen kunne ikke gennemføres: %s

note: translators: 1: Path to template file 2: Path to theme folder
en: To override and edit this email template copy %1$s to your theme folder: %2$s.
da_DK: For at gennemføre ændringer i denne e-mailskabelon skal du kopiere %1$s til din tema-mappe: %2$s.

en: Invalid download.
da_DK: Ugyldig download.

en: Invalid customer.
da_DK: Ugyldig kunde.

en: Invalid coupon.
da_DK: Ugyldig rabatkupon.

en: Output just the id when the operation is successful.
da_DK: Vis kun id'et, hvis handlingen lykkes.

en: Invalid payment token.
da_DK: Ugyldigt betalings-token (digital kode).

note: translators: 1: Number of database updates performed 2: Database version number
en: %1$d update functions completed. Database version is %2$s
da_DK: %1$d opdateringer gennemført. Databaseversion er %2$s

en: Invalid or missing payment token fields.
da_DK: Felter til betalings-token mangler eller er ugyldige.

en: Updated
da_DK: Opdateret

en: Deleted
da_DK: Slettet

en: Make sure to include the --user flag with an account that has permissions for this action.
da_DK: Sørg for at inkludere den rette --bruger, som har en konto, der har tilladelser til denne handling.

en: Render response in a particular format.
da_DK: Gengiv respons i et bestemt format.

en: Get the value of an individual field.
da_DK: Få værdien af et individuelt felt.

en: Trashed
da_DK: Smidt ud

en: External products cannot be backordered.
da_DK: Eksterne varer kan ikke behandles som restordrer.

en: External products cannot be stock managed.
da_DK: Det er ikke muligt at have lagerstyring på eksterne varer.

en: The id for the resource.
da_DK: ID for ressourcen.

note: translators: %s: Route to a given WC-API endpoint
en: No schema title found for %s, skipping REST command registration.
da_DK: Ingen skematitel blev fundet for %s, springer REST kommandoregistrering over.

en: Limit response to specific fields. Defaults to all fields.
da_DK: Afgræns svar til specifikke felter. Standard er alle felter.

[ctx: Product Attribute]
note: translators: %s: attribute name
en: Product %s
da_DK: Vare %s

en: Add or remove tags
da_DK: Tilføj eller fjern tags

en: Add new category
da_DK: Tilføj ny kategori

en: All categories
da_DK: Alle kategorier

en: Popular tags
da_DK: Populære tags

en: Add new tag
da_DK: Tilføj nyt tag

en: All tags
da_DK: Alle tags

en: New category name
da_DK: Nyt kategorinavn

en: Invalid tax class
da_DK: Ugyldig momsklasse

en: Separate tags with commas
da_DK: Separér tags med kommaer

en: New tag name
da_DK: Nyt tag-navn

en: Update tag
da_DK: Opdatér tag

en: Edit tag
da_DK: Redigér tag

en: No categories found
da_DK: Ingen kategorier blev fundet

en: Update category
da_DK: Opdatér kategori

en: Edit category
da_DK: Redigér kategori

note: translators: %s: new order status
en: Order status set to %s.
da_DK: Ordrestatus er sat til %s.

en: Invalid variation ID
da_DK: Ugyldigt variant-ID

en: Invalid product
da_DK: Ugyldig vare

en: Search tags
da_DK: Søg efter tags

en: Parent category:
da_DK: Hovedkategori:

en: Search categories
da_DK: Søg efter kategorier

en: Product shipping classes
da_DK: Vareforsendelsesklasser

en: No tags found
da_DK: Ingen tags blev fundet

en: Choose from the most used tags
da_DK: Vælg blandt de mest anvendte tags

en: Parent category
da_DK: Hovedkategori

en: Category | Categories
da_DK[0]: Kategori
da_DK[1]: Kategorier

en: Visit premium customer support
da_DK: Besøg premiumkunde supportforum

en: Error:
da_DK: Fejl:

note: translators: %s: Attribute name.
en: Invalid value posted for %s
da_DK: Ugyldig værdi sendt for %s

note: translators: 1: product name 2: items in stock
en: %1$s is low in stock. There are %2$d left.
da_DK: %1$s har lavt lagerantal. Der er %2$d tilbage.

en: Invalid role
da_DK: Ugyldig rolle

en: Invalid discount type.
da_DK: Ugyldig rabattype.

note: translators: %d item count
en: %d item from your previous order is currently unavailable and could not be added to your cart. | %d items from your previous order are currently unavailable and could not be added to your cart.
da_DK[0]: %d vare fra din forrige ordre er p.t. ikke tilgængelig og kunne ikke føjes til din kurv.
da_DK[1]: %d varer fra din forrige ordre er p.t. ikke tilgængelige og kunne ikke føjes til din kurv.

en: Invalid data store.
da_DK: Ugyldigt datalager.

en: Invalid billing email address
da_DK: Ugyldig fakturering e-mail adresse

en: Invalid email address
da_DK: Ugyldig e-mailadresse

en: Invalid email address restriction.
da_DK: Ugyldig begrænsning af e-mailadresse.

en: Apartment, suite, unit, etc. (optional)
da_DK: Lejlighed, værelse, enhed, o.l. (valgfri)

en: Street address
da_DK: Gadenavn og nr

en: View cart
da_DK: Se kurv

note: translators: %s: product name
en: You cannot add another "%s" to your cart.
da_DK: Du kan ikke tilføje en anden "%s" til din kurv.

en: Invalid order
da_DK: Ugyldig ordre

note: translators: 1: key 2: URL
en: In order for <strong>database caching</strong> to work with WooCommerce you must add %1$s to the "Ignored Query Strings" option in <a href="%2$s">W3 Total Cache settings</a>.
da_DK: For at <strong>database caching</strong> kan arbejde med WooCommerce, skal du tilføje %1$s til den "Ignored Query Strings" mulighed i <a href="%2$s">W3 Total Cache indstillingerne</a>.

en: The comment has already been trashed.
da_DK: Kommentaren er allerede blevet slettet.

en: Invalid resource ID.
da_DK: Ugyldigt ressource-ID.

en: The product review cannot be deleted.
da_DK: Vareanmeldelsen kan ikke slettes.

en: The product review does not support trashing.
da_DK: Vareanmeldelsen understøtter ikke mulighed for at smide ud.

en: Invalid product review ID.
da_DK: Ugyldigt vareanmeldelse-ID.

en: Updating product review failed.
da_DK: Opdatering af vareanmeldelse fejlede.

en: Creating product review failed.
da_DK: Oprettelse af vareanmeldelse fejlede.

en: Could not update the attribute.
da_DK: Egenskaben kunne ikke opdateres.

en: The date of the customer last order, as GMT.
da_DK: Datoen for kundens seneste ordre, ift. GMT (Greenwich Mean Time).

en: The date the customer was created, as GMT.
da_DK: Datoen hvor kunden blev oprettet, ift. GMT (Greenwich Mean Time).

en: This resource cannot be created.
da_DK: Denne ressource kan ikke oprettes.

en: Did the tool run successfully?
da_DK: Kørte værktøjet korrekt?

en: Tool return message.
da_DK: Værktøj retursvar.

en: This tool will install all the missing WooCommerce pages. Pages already defined and set up will not be replaced.
da_DK: Dette værktøj installerer alle de manglende WooCommerce sider. Sider, der allerede er defineret og oprettet, vil ikke blive erstattet.

en: There was an error calling this tool. There is no callback present.
da_DK: Der skete en fejl, da dette værktøj blev kaldet. Der er ingen mulighed for tilbagekald.

en: What running the tool will do.
da_DK: Hvad der vil ske ved at køre dette værktøj.

en: A unique identifier for the tool.
da_DK: En unik identifikator for dette værktøj.

en: The date the webhook was last modified, as GMT.
da_DK: Datoen hvor dette webhook sidst blev ændret, ift. GMT (Greenwich Mean Time).

en: The date the webhook was created, as GMT.
da_DK: Datoen hvor dette webhook blev oprettet, ift. GMT (Greenwich Mean Time).

en: The date the webhook delivery was logged, as GMT.
da_DK: Datoen hvor anvendelsen af dette webhook blev logget, ift. GMT (Greenwich Mean Time).

en: Tool description.
da_DK: Værktøjsbeskrivelse.

en: Tool name.
da_DK: Værktøjsnavn.

en: Invalid tool ID.
da_DK: Ugyldigt værktøjs-ID.

note: translators: %d: amount of orphaned variations
en: %d orphaned variations deleted
da_DK: %d varevarianter uden tilknytning til en overordnet vare blev slettet

en: WooCommerce pages.
da_DK: WooCommerce sider.

en: Currency.
da_DK: Valuta.

en: SSL forced?
da_DK: Tving SSL igennem?

en: Is mbstring enabled?
da_DK: Er mbstring aktiveret?

en: Geolocation enabled?
da_DK: Geolokation aktiveret?

en: Security.
da_DK: Sikkerhed.

en: Settings.
da_DK: Indstillinger.

en: Theme.
da_DK: Tema.

en: Does the theme have a woocommerce.php file?
da_DK: Har dette tema en woocommerce.php fil?

en: Latest version of theme.
da_DK: Seneste udgave af tema.

en: Remote GET response.
da_DK: Ekstern GET svar.

en: Remote GET successful?
da_DK: Ekstern GET vellykket gennemførelse?

en: Remote POST response.
da_DK: Ekstern POST svar.

en: Remote POST successful?
da_DK: Ekstern POST vellykket gennemførelse?

en: This tool will delete all variations which have no parent.
da_DK: Denne funktion vil slette alle varianter, der ikke hører til en hovedvare (hovedvariant).

en: Delete orphaned variations
da_DK: Slet forældreløse (uden link til hovedvare) varianter

en: Orphaned variations
da_DK: Forældreløse (uden link til hovedvare) varianter

en: Hide errors from visitors?
da_DK: Skjul fejl for besøgende?

en: Taxonomy terms for product/order statuses.
da_DK: Klassificeringsudtryk for varestatus/ordrestatus.

en: Template overrides.
da_DK: Skabelon tilsidesætter.

en: Does this theme have outdated templates?
da_DK: Indeholder dette tema skabeloner, der er udgået?

en: Does the theme declare WooCommerce support?
da_DK: Erklærer dette tema understøttelse (funktionel integration) af WooCommerce?

en: Is this theme a child theme?
da_DK: Er dette tema et undertema (child tema)?

en: Theme author URL.
da_DK: URL (webadresse) til temaets udvikler.

en: Currency symbol.
da_DK: Valutasymbol.

en: Theme version.
da_DK: Temaversion.

en: Theme name.
da_DK: Temanavn.

en: Database tables.
da_DK: Databasetabeller.

en: Is GZip enabled?
da_DK: Er GZip aktiveret?

en: Is WordPress multisite?
da_DK: Er WordPress multisite?

en: Site URL.
da_DK: Site URL (website-adresse)

en: Default timezone.
da_DK: Standard tidszone.

en: PHP post max size.
da_DK: PHP max post størrelse.

en: WordPress language.
da_DK: WordPress sprog.

en: Is DomDocument class enabled?
da_DK: Er DomDocument class aktiveret?

en: Is SoapClient class enabled?
da_DK: Er SoapClient class aktiveret?

en: Is fsockopen/cURL enabled?
da_DK: Er fsockopen/cURL aktiveret?

en: Unique ID for the zone.
da_DK: Unikt ID for zonen

en: Unique ID for the resource.
da_DK: Unikt ID for ressourcen

en: Invalid setting.
da_DK: Indstillingen er ugyldig.

en: Invalid setting group.
da_DK: Indstillingen af gruppe er ugyldig.

en: Shipping method settings.
da_DK: Indstillinger for forsendelsesmetode.

en: Resource cannot be created. Check to make sure 'order' and 'name' are present.
da_DK: Ressource kan ikke oprettes. Undersøg om 'ordre' og 'navn' findes.

en: WordPress memory limit.
da_DK: WordPress lagergrænse.

en: PHP max execution time.
da_DK: PHP max gennemførelsestid.

en: Are WordPress cron jobs enabled?
da_DK: Er WordPress cronjobs aktiveret?

en: Is WordPress debug mode active?
da_DK: Er WordPress fejlretningstilstand aktiveret?

en: Resource cannot be created.
da_DK: Ressource kan ikke blive oprettet.

en: IDs for settings sub groups.
da_DK: ID'er for indstillinger af undergrupper.

en: ID of parent grouping.
da_DK: ID for hovedgruppering.

en: A unique identifier that can be used to link settings together.
da_DK: En unik identifikator, der kan bruges til at sammenkæde indstillinger.

en: No setting groups have been registered.
da_DK: Der er ikke blevet registreret nogen indstillingsgrupper.

en: Shipping method enabled status.
da_DK: Forsendelsesmetode aktiveret status.

en: Shipping method sort order.
da_DK: Forsendelsesmetode i sorteret rækkefølge.

en: Shipping method customer facing title.
da_DK: Forsendelsesmetodetitel, der er synlig for kunden.

en: Shipping methods do not support trashing.
da_DK: Forsendelsesmetoder understøtter ikke mulighed for at smide ud.

en: Shipping zone location type.
da_DK: Forsendelseszone lokationstype.

en: Shipping zone location code.
da_DK: Forsendelseszone lokationskode.

en: Shipping method description.
da_DK: Forsendelsesmetodebeskrivelse.

en: Shipping method title.
da_DK: Forsendelsesmetodetitel.

en: Method ID.
da_DK: Metode-ID.

en: Array of options (key value pairs) for inputs such as select, multiselect, and radio buttons.
da_DK: Matrix med muligheder (nøgleværdipar) for inputs såsom valg, flervalgsmulighed, og radioknapper.

en: Is SUHOSIN installed?
da_DK: Er SUHOSIN installeret?

en: Is log directory writable?
da_DK: Er logmappen skrivebar?

en: Log directory.
da_DK: Logmappen.

en: Environment.
da_DK: Miljø.

en: Shipping zone order.
da_DK: Forsendelseszone-rækkefølge.

en: Shipping zone name.
da_DK: Forsendelseszonenavn.

en: Shipping zones do not support trashing.
da_DK: Forsendelseszoner understøtter ikke mulighed for at smide ud.

en: Settings group ID.
da_DK: Indstillingsgruppe-ID.

en: Home URL.
da_DK: Forside URL (webadresse).

en: Limit result set to products with a specific tax class.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer med en specifik momsklasse.

en: Unique ID for the instance.
da_DK: Unikt ID for denne hændelse.

en: Shipping method instance ID.
da_DK: Forsendelsesmetodehændelse-ID.

en: Limit result set to products based on a maximum price.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer baseret på en maksimumpris.

en: Limit result set to products based on a minimum price.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer baseret på en minimumpris.

en: Limit result set to products on sale.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer med en tilbudspris.

en: Limit result set to products in stock or out of stock.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer, der er på lager eller ikke på lager.

en: Number of times downloadable files can be downloaded after purchase.
da_DK: Antal gange filer til download kan downloades efter køb.

en: Additional help text shown to the user about the setting.
da_DK: Yderligere hjælpetekst, der vises for bruger (kunde) vedrørende indstillingen.

en: The content of the review.
da_DK: Indholdet i anmeldelsen.

en: Type of setting.
da_DK: Indstillingstype.

en: A human readable description for the setting used in interfaces.
da_DK: En personlæsbar beskrivelse for indstillingen anvendt på grænseflader (interfaces).

en: A human readable label for the setting used in interfaces.
da_DK: Et personlæsbart navn for indstillingen anvendt på grænseflader (interfaces).

en: Placeholder text to be displayed in text inputs.
da_DK: Forud udfyldt tekst der vises i tekstfeltet.

en: Default value for the setting.
da_DK: Standardværdi for indstillingen.

en: Setting value.
da_DK: Indstilling af værdi.

en: A unique identifier for the setting.
da_DK: En unik identifikator for indstillingen.

en: Payment gateway settings.
da_DK: Indstillinger for betalingsløsning.

en: Payment gateway method description.
da_DK: Beskrivelse af betalingsløsningsmetode.

en: Payment gateway sort order.
da_DK: Rækkefølge for betalingsløsninger.

en: List of variations IDs.
da_DK: Liste med varianters ID'er.

en: Payment gateway ID.
da_DK: Betalingsløsning-ID.

en: Payment gateway method title.
da_DK: Titel for betalingsløsningsmetode.

en: Payment gateway enabled status.
da_DK: Aktiveret status for betalingsløsning.

en: End date of sale price, in the site's timezone.
da_DK: Sidste dag for tilbudspris, i webshoppens tidszone.

en: Start date of sale price, in the site's timezone.
da_DK: Første dag for tilbudspris, i webshoppens tidszone.

en: Number of days until access to downloadable files expires.
da_DK: Antal dage indtil adgang til download af filer udløber.

en: The date the review was created, as GMT.
da_DK: Datoen hvor anmeldelsen blev oprettet, ift. GMT (Greenwich Mean Time).

en: The date the image was last modified, as GMT.
da_DK: Datoen hvor billedet sidst blev ændret, ift. GMT (Greenwich Mean Time).

en: The date the image was created, as GMT.
da_DK: Datoen hvor billedet blev oprettet, ift. GMT (Greenwich Mean Time).

en: The date the product was last modified, as GMT.
da_DK: Datoen hvor varen sidst blev ændret, ift. GMT (Greenwich Mean Time).

en: The date the product was created, as GMT.
da_DK: Datoen hvor varen blev oprettet, ift. GMT (Greenwich Mean Time).

en: Start date of sale price, as GMT.
da_DK: Første dag for tilbudspris, ift. GMT (Greenwich Mean Time).

en: The date the order was completed, as GMT.
da_DK: Datoen hvor ordren blev fuldført, ift. GMT (Greenwich Mean Time).

en: The date the order was paid, as GMT.
da_DK: Datoen hvor ordren blev betalt, ift. GMT (Greenwich Mean Time).

en: Limit result set to featured products.
da_DK: Afgræns søgeresultat til fremhævede varer.

en: Payment gateway description on checkout.
da_DK: Beskrivelse af betalingsløsning på siden Kasse.

en: Payment gateway title on checkout.
da_DK: Titlen for betalingsløsningen på siden Kasse.

en: When true, the payment gateway API is used to generate the refund.
da_DK: Hvis gyldig, vil betalingsløsningens API blive anvendt til at generere refunderingen.

en: Version of WooCommerce which last updated the order.
da_DK: Den version af WooCommerce, der senest opdaterede ordren.

en: Is the customer a paying customer?
da_DK: Er kunden en betalende kunde?

en: If true, this coupon will not be applied to items that have sale prices.
da_DK: Hvis gyldig, vil denne rabatkupon ikke blive anvendt til varer med tilbudspriser.

en: User ID of user who created the refund.
da_DK: Bruger-ID på brugeren, som har oprettet refunderingen.

en: Meta ID.
da_DK: Meta-ID.

en: Meta data.
da_DK: Metadata.

en: If true, the note will be shown to customers and they will be notified. If false, the note will be for admin reference only.
da_DK: Hvis sandt, vil bemærkningen blive vist til kunder, så de bliver informeret. Hvis falsk, vil bemærkningen kun blive vist i kontrolpanelet

en: List of user IDs (or guest email addresses) that have used the coupon.
da_DK: Liste af bruger-ID'er (eller e-mailadresser for kunder uden konto) der har gjort brug af rabatkuponen.

en: If true and if the free shipping method requires a coupon, this coupon will enable free shipping.
da_DK: Hvis gyldig, og hvis forsendelsesmetoden "Gratis forsendelse" kræver en rabatkupon, så vil denne rabatkupon aktivere gratis forsendelse.

en: How many times the coupon can be used in total.
da_DK: Angiv hvor mange gange rabatkuponen kan bruges i alt.

en: The date the order note was created, as GMT.
da_DK: Datoen hvor ordrebemærkningen blev oprettet, ift. GMT (Greenwich Mean Time).

en: The date the customer was last modified, as GMT.
da_DK: Datoen, hvor oplysninger om kunden sidst blev ændret, ift. GMT (Greenwich Mean Time).

en: The date the order refund was created, as GMT.
da_DK: Datoen hvor ordrens refundering blev oprettet, ift. GMT (Greenwich Mean Time).

en: The date the order was last modified, as GMT.
da_DK: Datoen hvor ordren sidst blev ændret, ift. GMT (Greenwich Mean Time).

en: The date the order was created, as GMT.
da_DK: Datoen hvor ordren blev oprettet, ift. GMT (Greenwich Mean Time).

en: The date when download access expires, as GMT.
da_DK: Datoen hvor adgang til download udløber, ift. GMT (Greenwich Mean Time).

en: Limit result to customers or internal notes.
da_DK: Afgræns søgeresultat til kunder eller interne notater.

en: From %1$s to %2$s
da_DK: Fra %1$s til %2$s

note: translators: %s: amount of errors
en: Missing OAuth parameter %s | Missing OAuth parameters %s
da_DK[0]: Der mangler OAuth parameter %s
da_DK[1]: Der mangler OAuth parametre %s

en: The date the coupon expires, in the site's timezone.
da_DK: Datoen hvor rabatkuponen udløber, i webshoppens tidszone.

en: If true, the coupon can only be used individually. Other applied coupons will be removed from the cart.
da_DK: Hvis gyldig, kan rabatkuponen kun anvendes individuelt. Anvendes andre rabatkuponer, vil de blive fjernet fra kurven.

en: The amount of discount. Should always be numeric, even if setting a percentage.
da_DK: Rabattens beløb. Skal altid være numerisk; også hvis det indsættes som en procentdel.

en: The date the coupon expires, as GMT.
da_DK: Datoen hvor rabatkuponen udløber, ift. GMT (Greenwich Mean Time).

en: The date the coupon was created, as GMT.
da_DK: Datoen hvor rabatkuponen blev oprettet, ift. GMT (Greenwich Mean Time).

en: The date the coupon was last modified, as GMT.
da_DK: Datoen hvor rabatkuponen sidst blev ændret, ift. GMT (Greenwich Mean Time).

en: — No change —
da_DK: — Ingen ændring —

en: Learn how to update
da_DK: Lær hvordan man opdaterer

en: Outdated templates
da_DK: Forældede skabeloner

note: Translators: %1$s: Template name, %2$s: Template version, %3$s: Core version.
en: %1$s version %2$s is out of date. The core version is %3$s
da_DK: %1$s version %2$s er udgået. Kerneversionen er %3$s

en: Set to regular price decreased by (fixed amount or %):
da_DK: Indstil normalpris til nedsættelse med (fast beløb eller %):

en: Decrease existing sale price by (fixed amount or %):
da_DK: Nedsæt eksisterende salgspris med (fast beløb eller %):

en: Increase existing sale price by (fixed amount or %):
da_DK: Forøg eksisterende salgspris med (fast beløb eller %):

note: Translators: %s: page name.
en: Edit %s page
da_DK: Redigér %s side

en: Security
da_DK: Sikkerhed

en: Secure connection (HTTPS)
da_DK: Sikker forbindelse (HTTPS)

note: Translators: %s: docs link.
en: Your store is not using HTTPS. <a href="%s" target="_blank">Learn more about HTTPS and SSL Certificates</a>.
da_DK: Din shop bruger ikke HTTPS. <a href="%s" target="_blank">Få mere information om HTTPS og SSL Certifikater</a>.

en: Hide errors from visitors
da_DK: Skjul fejl for gæster

en: Error messages should not be shown to visitors.
da_DK: Fejlmeddelelser skal ikke vises til besøgende.

en: Error messages can contain sensitive information about your store environment. These should be hidden from untrusted visitors.
da_DK: Fejlmeddelelser kan indeholde fortrolig information om din webshop og indholdet på den. Fejlmeddelelser bør være skjult for besøgende.

en: Taxonomies: Product types
da_DK: Klassificering: Varetyper

en: Is the connection to your store secure?
da_DK: Er forbindelsen til din webshop sikker?

note: Translators: %s: docs link.
en: Page visibility should be <a href="%s" target="_blank">public</a>
da_DK: Sidens synlighed skal være <a href="%s" target="_blank">offentlig</a>

note: Translators: %1$s: Database prefix, %2$s: Docs link.
en: How to update your database table prefix
da_DK: Sådan opdaterer du din database tabel præfiks

note: Translators: %1$s: Database prefix, %2$s: Docs link.
en: %1$s - We recommend using a prefix with less than 20 characters. See: %2$s
da_DK: %1$s - Vi anbefaler at bruge et præfiks med færre end 20 karakterer. Se: %2$s

en: Are you sure you want to clear all logs from the database?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette al log-information fra databasen?

en: Flush all logs
da_DK: Slet alle logs

en: Delete log
da_DK: Slet log

en: Legacy API v3 (deprecated)
da_DK: Legacy API v3 (forældet)

en: REST API version used in the webhook deliveries.
da_DK: REST API version, der anvendes ved webhook afleveringer.

[ctx: Pagination]
en: %1$s of %2$s
da_DK: %1$s af %2$s

en: Search for a user&hellip;
da_DK: Søg efter en bruger&hellip;

en: Zone regions
da_DK: Zoneregioner

en: Are you sure you want to delete this zone? This action cannot be undone.
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette denne zone? Handlingen kan ikke fortrydes.

en: Enable debug mode
da_DK: Aktivér fejlretningstilstand

en: Debug mode
da_DK: Fejlretningstilstand

en: Shipping zones
da_DK: Forsendelseszoner

en: When product stock reaches this amount the stock status will change to "out of stock" and you will be notified via email. This setting does not affect existing "in stock" products.
da_DK: Når dit varelager når dette antal, vil lagerstatus ændres til "ikke på lager", og du vil blive informeret via e-mail. Denne indstilling vil ikke påvirke eksisterende varer "på lager".

en: When product stock reaches this amount you will be notified via email.
da_DK: Når dit varelager når dette antal, vil du blive informeret via e-mail.

en: Only show quantity remaining in stock when low e.g. "Only 2 left in stock"
da_DK: Vis kun antal varer på lager når beholdningen er lav. Fx "Kun 2 stk. på lager"

en: Always show quantity remaining in stock e.g. "12 in stock"
da_DK: Vis altid antal varer på lager. Fx "12 varer på lager"

en: This controls how stock quantities are displayed on the frontend.
da_DK: Dette styrer, hvordan lagerantal bliver vist på frontend ved varevisning.

en: Never show quantity remaining in stock
da_DK: Vis aldrig antal varer på lager

note: Translators: %s Page contents.
en: Page contents: [%s]
da_DK: Sideindhold: [%s]

note: translators: 1: total items sold 2: category name
en: %1$s sales in %2$s
da_DK: %1$s salg i %2$s

note: translators: 1: total refunds 2: total refunded orders 3: refunded items
en: %1$s refunded %2$d order (%3$d item) | %1$s refunded %2$d orders (%3$d items)
da_DK[0]: %1$s refunderet %2$d ordre (%3$d vare)
da_DK[1]: %1$s refunderede %2$d ordrer (%3$d varer)

en: Choose a category to view stats
da_DK: Vælg en kategori for at se statistik

en: Choose a product to view stats
da_DK: Vælg en vare for at se statistik

en: Add file
da_DK: Tilføj fil

note: translators: WooCommerce dimension unit
en: Dimensions (%s)
da_DK: Dimensioner (%s)

en: Length x width x height in decimal form
da_DK: Længde x bredde x højde i decimaltal

note: translators: %s: Weight unit translators: %s: weight unit translators: %s: weight
en: Weight (%s)
da_DK: Vægt (%s)

note: translators: %s: currency symbol
en: Regular price (%s)
da_DK: Normalpris (%s)

note: translators: WooCommerce attribute label
en: No default %s&hellip;
da_DK: Ingen standard %s&hellip;

en: Enter an optional description for this variation.
da_DK: Indtast en valgfri beskrivelse af denne variant.

note: translators: refund amount
en: Refund %s manually
da_DK: Refundér %s manuelt

note: translators: refund amount, gateway name
en: Refund %1$s via %2$s
da_DK: Refundering %1$s via %2$s

en: This lets you choose which products are part of this group.
da_DK: Her kan du vælge de varer, der er en del af denne gruppe.

en: Grouped products
da_DK: Grupperede varer

note: translators: 1: refund id 2: refund date
en: Refund #%1$s - %2$s
da_DK: Refundering #%1$s - %2$s

note: translators: %s: attribute label
en: Any %s&hellip;
da_DK: Vælg %s&hellip;

note: translators: %s: currency symbol
en: Sale price (%s)
da_DK: Salgspris (%s)

en: Note type
da_DK: Bemærkningstype

note: translators: %s: variation id
en: %s (No longer exists)
da_DK: %s (Eksisterer ikke længere)

en: Coupon(s)
da_DK: Rabatkupon(er)

en: Copy billing address
da_DK: Kopier faktureringsadresse

en: Address:
da_DK: Adresse:

en: View other orders &rarr;
da_DK: Se andre ordrer &rarr;

en: Apply to all qualifying items in cart
da_DK: Anvend på alle kvalificerende varer i kurven

note: translators: 1: order type 2: order number
en: %1$s #%2$s details
da_DK: %1$s #%2$s informationer

en: Customer payment page &rarr;
da_DK: Kundebetalingsside &rarr;

note: translators: %s: IP address
en: Customer IP: %s
da_DK: Kunde-IP: %s

en: Unlimited usage
da_DK: Ubegrænset anvendelse

note: translators: %s: tax rates count
en: Import complete - imported %s tax rates.
da_DK: Import fuldført - importerede %s momssatser.

en: Tool does not exist.
da_DK: Denne funktion eksisterer ikke.

note: translators: %s: URL
en: Safe and secure payments using credit cards or your customer's PayPal account. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
da_DK: Pålidelige og sikre betalinger med anvendelse af kreditkort eller din kundes Paypal konto. <a href="%s" target="_blank">Få mere at vide om PayPal</a>.

en: Address line 2
da_DK: Adresselinie 2

en: Address line 1
da_DK: Adresselinie 1

note: translators: %s: URL to read more about the shop page.
en: This is the WooCommerce shop page. The shop page is a special archive that lists your products. <a href="%s">You can read more about this here</a>.
da_DK: Dette er shopsiden (shoppens forside) i WooCommerce. Shopsiden er en special side, som viser en oversigt med dine varer. <a href="%s">Du kan læse med om shopsiden her</a>.

en: Warning
da_DK: Advarsel

en: Critical
da_DK: Kritisk

en: Alert
da_DK: Alarm

en: Message
da_DK: Besked

en: All sources
da_DK: Alle kilder

en: Filter by source
da_DK: Filtrer efter kilde

en: Source
da_DK: Kilde

en: Level
da_DK: Niveau

en: Timestamp
da_DK: Tidsstempel

en: All levels
da_DK: Alle niveauer

en: Filter by level
da_DK: Filtrer efter niveau

en: Emergency
da_DK: Nødsituation

en: Notice
da_DK: Bemærkning

note: translators: %s: review author
en: reviewed by %s
da_DK: anmeldt af %s

note: translators: %s: rating
en: %s out of 5
da_DK: %s ud af 5

note: translators: %s: net sales
en: %s net sales this month
da_DK: %s nettosalg denne måned

en: (Public)
da_DK: (Offentlig)

note: translators: 1: last access date 2: last access time translators: %1$s: note date %2$s: note time translators: 1 - Product review date, 2: Product review time.
en: %1$s at %2$s
da_DK: %1$s den %2$s

en: Enable archives?
da_DK: Aktivér arkivsider?

en: Shipping is disabled.
da_DK: Forsendelse er deaktiveret.

en: Invalid currency code
da_DK: Ugyldig valutakode

en: Invalid catalog visibility option.
da_DK: Ugyldig valgmulighed for varekatalogets (shoppens frontend) synlighed.

en: Invalid or duplicated SKU.
da_DK: Ugyldigt eller duplikeret SKU (varenummer).

en: Invalid parent ID
da_DK: Ugyldigt hoved-ID

en: An invalid setting value was passed.
da_DK: En ugyldig indstillingsværdi blev fastsat.

en: Invalid product tax status.
da_DK: Ugyldig varemomsstatus.

note: translators: %s: Class method name. translators: %s: Method name
en: Method '%s' not implemented. Must be overridden in subclass.
da_DK: Metode '%s' er ikke implementeret. Skal være overskrevet i underklasse.

en: To manipulate product variations you should use the /products/&lt;product_id&gt;/variations/&lt;id&gt; endpoint.
da_DK: For at håndtere varevarianter skal du anvende /products/&lt;product_id&gt;/varianter/&lt;id&gt; slutpunkt.

en: Ireland
da_DK: Irland

en: The order ID.
da_DK: Ordrenummeret.

en: Ensure result set excludes specific IDs.
da_DK: Sørg for at søgeresultat udelukker specifikke ID'er.

en: Name for the resource.
da_DK: Navn på ressourcen.

en: Unique identifier for the variation.
da_DK: Entydig identifikator for varianten.

en: Unique identifier for the variable product.
da_DK: Entydig identifikator for varens variant.

en: Webhook delivery URL.
da_DK: Webhook aflevering URL (webadresse).

en: Unique identifier for the webhook.
da_DK: Entydig identifikator for webhook'et.

en: Unique slug for the resource.
da_DK: Unik kort titel (slug) for ressourcen.

en: Email of the reviewer.
da_DK: Anmelderens e-mailadresse.

en: Name of the reviewer.
da_DK: Navnet på anmelderen.

en: Review content.
da_DK: Anmeldelsens indhold.

en: Unique identifier for the attribute of the terms.
da_DK: Entydig identifikator for egenskaben af reglerne.

en: Order note content.
da_DK: Indhold af ordrebemærkning.

en: ID to reassign posts to.
da_DK: ID hvortil indlæg kan overflyttes.

en: New user email address.
da_DK: Ny brugers E-mailadresse.

en: New user username.
da_DK: Ny brugers brugernavn.

en: New user password.
da_DK: Ny brugers adgangskode.

en: Limit result set to specific IDs.
da_DK: Afgræns søgeresultat til specifikke ID'er.

note: translators: %s: attachment id translators: %s: attachment ID translators: %s: image ID
en: #%s is an invalid image ID.
da_DK: #%s er et ugyldigt billed-ID.

en: Extensions
da_DK: Udvidelser

en: Installed
da_DK: Installeret

en: WooCommerce extensions
da_DK: WooCommerce udvidelser

note: Translators: %s Docs URL.
en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages (<a href="%s" target="_blank">an SSL Certificate is required</a>).
da_DK: Tving SSL (HTTPS) på sider, der har med betaling at gøre (<a href="%s" target="_blank">Dette kræver et SSL certifikat</a>).

en: Invalid email type.
da_DK: Ugyldig e-mailtype.

en: If the variation is visible.
da_DK: Hvis varianten er synlig.

en: Everywhere
da_DK: Overalt

note: translators: %s: error message
en: Error: %s.
da_DK: Fejl: %s.

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions on the accounts pages. They should be unique and can be left blank to disable the endpoint.
da_DK: Slutpunkter er vedhæftet til dine siders URL'er (webadresser) for at håndtere specifikke handlinger på kontoens sider. De bør være unikke og kan efterlades tomme for at slå slutpunktet fra.

en: Enable shipping debug mode to show matching shipping zones and to bypass shipping rate cache.
da_DK: Aktivér forsendelses fejlfindingstilstand for at vise matchende forsendelseszoner og for at omgå cachen med forsendelsesprissats.

en: Choose the shipping method you wish to add. Only shipping methods which support zones are listed.
da_DK: Vælg den forsendelsesmetode du vil tilføje. Det er kun angivet forsendelsesmetoder, der understøtter zoner.

en: No shipping methods offered to this zone.
da_DK: Der tilbydes ikke forsendelsesmetoder til denne zone.

en: North Korean won
da_DK: Nordkoreanske won

en: Use <code>[qty]</code> for the number of items, <br/><code>[cost]</code> for the total cost of items, and <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> for percentage based fees.
da_DK: Brug <code>[qty]</code> for antal enheder, <br/><code>[cost]</code> for den samlede pris, og <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> for procentuelle (procentbaserede) gebyrer.

en: Endpoint for the "My account &rarr; Orders" page.
da_DK: Slutpunkt for siden "Min konto &rarr; Ordrer".

en: Endpoint for the "My account &rarr; Downloads" page.
da_DK: Slutpunkt for siden "Min konto &rarr; Downloads".

en: Previous
da_DK: Forrige

en: Next
da_DK: Næste

en: A password reset email has been sent to the email address on file for your account, but may take several minutes to show up in your inbox. Please wait at least 10 minutes before attempting another reset.
da_DK: En e-mail indeholdende et link til at nulstille din adgangskode er blevet sendt til den e-mailadresse, der er tilknyttet din konto. Vær opmærksom på at der kan gå et par minutter, før den dukker op. Vent venligst 10 minutter eller mere før du forsøger at nulstille igen.

en: Password reset email has been sent.
da_DK: E-mail til nulstilling af adgangskode er sendt.

en: No saved methods found.
da_DK: Ingen gemte metoder blev fundet.

en: No order has been made yet.
da_DK: Der er endnu ikke foretaget nogen bestillinger.

note: translators: 1: order number 2: order date 3: order status
en: Order #%1$s was placed on %2$s and is currently %3$s.
da_DK: Ordre #%1$s blev foretaget den %2$s og er i øjeblikket %3$s.

en: No downloads available yet.
da_DK: Der er endnu ikke tilgængelige downloads.

note: translators: 1: param 2: type
en: %1$s is not of type %2$s
da_DK: %1$s er ikke af typen %2$s

en: Tanzanian shilling
da_DK: Tanzaniansk shilling

en: Uruguayan peso
da_DK: Uruguayanske peso

en: Venezuelan bol&iacute;var
da_DK: Venezuelansk bol&iacute;var

en: Vietnamese &#x111;&#x1ed3;ng
da_DK: Vietnamesisk &#x111;&#x1ed3;ng

en: Vanuatu vatu
da_DK: Vanuatisk vatu

en: Central African CFA franc
da_DK: Centralafrikansk CFA-franc

en: West African CFA franc
da_DK: Vestafrikansk CFA-franc

en: Yemeni rial
da_DK: Yemenitisk rial

en: Syrian pound
da_DK: Syrisk pund

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe dobra
da_DK: São Tomé og Príncipe dobra

en: South Sudanese pound
da_DK: Sydsudansk pund

en: Surinamese dollar
da_DK: Surinamesisk dollar

en: Somali shilling
da_DK: Somalisk shilling

en: Sierra Leonean leone
da_DK: Sierraleonsk leone

en: Sudanese pound
da_DK: Sudanske pund

en: Seychellois rupee
da_DK: Seychellisk rupee

en: Solomon Islands dollar
da_DK: Solomonøerne dollar

en: Uzbekistani som
da_DK: Usbekisk som

en: Ugandan shilling
da_DK: Ugandisk shilling

en: Trinidad and Tobago dollar
da_DK: Trinidad og Tobago dollar

en: Tunisian dinar
da_DK: Tunesisk dinar

en: Turkmenistan manat
da_DK: Turkmensk manat

en: Tajikistani somoni
da_DK: Tadsjikistan somoni

note: translators: %s: image URL
en: Error getting remote image %s.
da_DK: Der opstod en fejl ved hentning af eksternt billede %s.

note: translators: %s: image URL
en: Invalid URL %s.
da_DK: Ugyldig URL (webadresse) %s.

en: Zambian kwacha
da_DK: Zambiansk kwacha

en: East Caribbean dollar
da_DK: Øst-Caribisk dollar

note: translators: %s: product count translators: %s number of products.
en: %s product | %s products
da_DK[0]: %s vare
da_DK[1]: %s varer

en: Samoan t&#x101;l&#x101;
da_DK: Samoanske tālā;

en: Transnistrian ruble
da_DK: Transnistrisk rubel

en: Serbian dinar
da_DK: Serbisk dinar

en: Rwandan franc
da_DK: Rwandisk franc

en: Omani rial
da_DK: Omansk rial

en: Panamanian balboa
da_DK: Panamansk balboa

en: Namibian dollar
da_DK: Namibisk dollar

en: Nicaraguan c&oacute;rdoba
da_DK: Nicaraguansk c&oacute;rdoba

en: Nepalese rupee
da_DK: Nepalesisk rupi

en: Polish z&#x142;oty
da_DK: Polsk zloty

en: Papua New Guinean kina
da_DK: Papua Ny Guinea kina

en: Mozambican metical
da_DK: Mozambicansk metical

en: Qatari riyal
da_DK: Qatarsk rial

en: Paraguayan guaran&iacute;
da_DK: Paraguayanske guaraní;

en: Jersey pound
da_DK: Jersey pund

en: Israeli new shekel
da_DK: Israelsk ny shekel

en: Manx pound
da_DK: Manx pund

en: Iraqi dinar
da_DK: Irakisk dinar

en: Iranian rial
da_DK: Iransk rial

en: Icelandic kr&oacute;na
da_DK: Islandsk krone

en: Jamaican dollar
da_DK: Jamaicansk dollar

en: Jordanian dinar
da_DK: Jordansk dinar

en: Cambodian riel
da_DK: Cambodjansk riel

en: Kyrgyzstani som
da_DK: Kirgisisk som

en: Haitian gourde
da_DK: Haitiansk gourde

en: Mongolian t&ouml;gr&ouml;g
da_DK: Mongolsk tugrik

en: Burmese kyat
da_DK: Burmesisk kyat

en: Macedonian denar
da_DK: Makedonsk denar

en: Malagasy ariary
da_DK: Madagascar Malagasy ariary

en: Moldovan leu
da_DK: Moldovisk leu

en: Moroccan dirham
da_DK: Marokkansk dirham

en: Libyan dinar
da_DK: Libysk dinar

en: Liberian dollar
da_DK: Liberiansk dollar

en: Sri Lankan rupee
da_DK: Sri Lankansk rupee

en: Lebanese pound
da_DK: Libanesisk pund

en: Kazakhstani tenge
da_DK: Kazakhstansk tenge

en: Kuwaiti dinar
da_DK: Kuwaitisk dinar

en: Maldivian rufiyaa
da_DK: maldivisk rufiyaa

en: Mauritian rupee
da_DK: Mauritisk rupee

en: Mauritanian ouguiya
da_DK: Mauritansk ouguiya

en: Gambian dalasi
da_DK: Gambiansk dalasi

en: Ghana cedi
da_DK: Ghanesisk cedi

en: Georgian lari
da_DK: Georgisk lari

en: Ethiopian birr
da_DK: Ethiopisk birr

en: Algerian dinar
da_DK: Algerisk dinar

en: Djiboutian franc
da_DK: Djiboutiske franc

en: Cuban peso
da_DK: Cubansk peso

en: Cuban convertible peso
da_DK: Cubansk konvertibel peso

en: Honduran lempira
da_DK: Honduransk lempira

en: Guatemalan quetzal
da_DK: Guatemalansk quetzal

en: Guinean franc
da_DK: Guineansk franc

en: Gibraltar pound
da_DK: Gibraltarisk pund

en: Falkland Islands pound
da_DK: Falklandsøerne pund

en: Congolese franc
da_DK: Congolesisk franc

en: Belarusian ruble
da_DK: Hviderusssisk rubel

en: Bhutanese ngultrum
da_DK: Bhutanesisk ngultrum

en: Bahamian dollar
da_DK: Bahamansk dollar

en: Bolivian boliviano
da_DK: Boliviansk boliviano

en: Bermudian dollar
da_DK: Bermudiansk dollar

en: Burundian franc
da_DK: Burundiansk franc

en: Expires
da_DK: Udløber

en: File
da_DK: Fil

en: Dashboard
da_DK: Kontrolpanel

en: Current page of the collection.
da_DK: Nuværende side af samlingen.

en: The date you provided is invalid.
da_DK: Den dato, du har angivet, er ugyldig.

en: Make default
da_DK: Sæt som standard

en: Local pickup (legacy)
da_DK: Lokal afhentning (forældet)

en: Local delivery (legacy)
da_DK: Lokal levering (forældet)

en: Allow customers to pick up orders themselves. By default, when using local pickup store base taxes will apply regardless of customer address.
da_DK: Tillad kunder selv at afhente deres varer. Ved brug af lokalt afhentningssted, vil stedets gældende momsprocent som standard altid blive anvendt; uanset kundens adresse.

en: International flat rate (legacy)
da_DK: International enhedssats (forældet)

en: Free shipping (legacy)
da_DK: Fri forsendelse (forældet)

en: Once disabled, this legacy method will no longer be available.
da_DK: Så snart denne bliver deaktiveret, vil denne forældede metode ikke længere være tilgængelig.

en: Flat rate (legacy)
da_DK: Enhedssats (forældet)

note: translators: %s: Admin shipping settings URL
en: This method is deprecated in 2.6.0 and will be removed in future versions - we recommend disabling it and instead setting up a new rate within your <a href="%s">Shipping zones</a>.
da_DK: Denne metode er forældet fra 2.6.0 og vil blive fjernet i fremtidige versioner - vi anbefaler at deaktivere den og istedet opsætte en ny sats inden for dine <a href="%s">Forsendelseszoner</a>.

en: A minimum order amount
da_DK: Et mindste ordrebeløb

en: Free shipping is a special method which can be triggered with coupons and minimum spends.
da_DK: Fri forsendelse er en særlig metode, der kan udløses med rabatkuponer såvel som med mindste beløb for en ordre.

en: Lets you charge a fixed rate for shipping.
da_DK: Lader dig opkræve en fast pris for forsendelse.

en: Angolan kwanza
da_DK: Angolansk kwanza

en: Azerbaijani manat
da_DK: Aserbajdsjansk manat

en: Aruban florin
da_DK: Aruba florin

en: Netherlands Antillean guilder
da_DK: De Hollandske Antiller gylden

en: Afghan afghani
da_DK: Afghansk afghani

en: Armenian dram
da_DK: Armensk dram

en: Albanian lek
da_DK: Albansk lek

en: Barbadian dollar
da_DK: Barbadisk dollar

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
da_DK: Bosnien og Herzegovina konvertible mark

[ctx: Check payment method]
en: Awaiting check payment
da_DK: Afventer betaling med check

note: translators: %d: interval
en: Every %d minutes
da_DK: Hver %d minutter

en: Maximum number of items to be returned in result set.
da_DK: Det højeste antal enheder der skal vises i søgeresultat.

en: Optional cost for local pickup.
da_DK: Valgfri pris for lokal afhentning.

en: Limit results to those matching a string.
da_DK: Afgræns søgeresultater til dem, der matcher en tekststreng.

en: Scope under which the request is made; determines fields present in response.
da_DK: Anvendelsesområde som forespørgslen fremsættes i. Bestemmer hvilke felter der findes i svaret.

en: Return to shop
da_DK: Tilbage til shoppen

en: Please enter an address to continue.
da_DK: Indtast venligst en adresse for at fortsætte.

en: Undo?
da_DK: Fortryd?

en: List of sales reports.
da_DK: Liste med salgsrapporter.

en: An alphanumeric identifier for the resource.
da_DK: En alfanumerisk identifikator for ressourcen.

en: A human-readable description of the resource.
da_DK: En menneskelig læsbar beskrivelse af ressourcen.

en: Webhook topic is required and must be valid.
da_DK: Webhook emne er påkrævet og skal være gyldigt.

en: %s and %d other region | %s and %d other regions
da_DK[0]: %s og %d anden region
da_DK[1]: %s og %d andre regioner

en: Filter orders
da_DK: Filtrer ordrer

en: Whether or not this is a compound rate.
da_DK: Hvorvidt dette er en sammensat sats.

en: Go to shop
da_DK: Gå til shoppen

en: This payment method was successfully set as your default.
da_DK: Denne betalingsmetode blev ændret til din standard.

en: Orders navigation
da_DK: Ordrenavigation

en: Orders list
da_DK: Ordreliste

en: The HTTP response code from the receiving server.
da_DK: HTTP svarkoden fra den modtagende server.

en: Webhook delivery URL must be a valid URL starting with http:// or https://.
da_DK: Webhook leveringsadresse skal være en gyldig webadresse, der starter med http:// eller https://.

note: translators: 1: plugin name, 2: URL to WP plugin page.
en: %1$s was installed but could not be activated. <a href="%2$s">Please activate it manually by clicking here.</a>
da_DK: %1$s blev installeret, men kunne ikke aktiveres. <a href="%2$s">Vær venlig at aktivere det manuelt ved at klikke her.</a>

note: translators: 1: plugin name, 2: error message, 3: URL to install plugin manually. translators: 1: theme slug, 2: error message, 3: URL to install theme
en: %1$s could not be installed (%2$s). <a href="%3$s">Please install it manually by clicking here.</a>
da_DK: %1$s kunne ikke installeres (%2$s). <a href="%3$s">Vær venlig at installere det manuelt ved at klikke her.</a>

en: Postcode / ZIP.
da_DK: Postnr.

en: The date the webhook was created, in the site's timezone.
da_DK: Datoen hvor dette webhook blev oprettet, i webshoppens tidszone .

en: The date the webhook delivery was logged, in the site's timezone.
da_DK: Datoen hvor anvendelse af dette webhook blev logget, i webshoppens tidszone.

en: Taxes do not support trashing.
da_DK: Moms understøtter ikke mulighed for at smide ud.

en: Indicates the order that will appear in queries.
da_DK: Angiver den rækkefølge, der vil være i forespørgsler.

en: List of top sellers products.
da_DK: Liste med bedst sælgende varer.

en: Webhook topic must be valid.
da_DK: Webhook emne skal være gyldigt.

en: The response body from the receiving server.
da_DK: Svarindholdet fra den modtagende server.

en: Array of the response headers from the receiving server.
da_DK: Matrix med beskedhovederne fra den modtagende server.

en: The HTTP response message from the receiving server.
da_DK: HTTP svarbeskeden fra den modtagende server.

en: The URL where the webhook was delivered.
da_DK: Den URL (webadresse) hvor webhook'et blev afleveret.

en: Invalid webhook ID.
da_DK: Ugyldigt webhook-ID.

en: Sort by tax class.
da_DK: Sortér efter momsklasse.

note: translators: %s: attribute name
en: No &quot;%s&quot; found
da_DK: Ingen &quot;%s&quot; blev fundet

en: No shipping method has been selected. Please double check your address, or contact us if you need any help.
da_DK: Ingen forsendelsesmetode er blevet valgt. Vær venlig at dobbelttjekke din adresse eller kontakt os, hvis du har brug for hjælp.

en: The date the webhook was last modified, in the site's timezone.
da_DK: Datoen hvor dette webhook senest blev ændret, i webshoppens tidszone.

en: The URL where the webhook payload is delivered.
da_DK: Den URL (webadresse) hvor webhook'ets indhold skal leveres.

en: A friendly name for the webhook.
da_DK: Et letforståeligt navn for dette webhook.

en: A friendly summary of the response including the HTTP response code, message, and body.
da_DK: En letforståelig opsummering af svaret inklusiv HTTP svarkoden, besked og indhold.

en: Order on-hold
da_DK: Ordrer på hold

note: translators: %s: page
en: Orders (page %d)
da_DK: Ordrer (side %d)

en: Coupons list
da_DK: Rabatkuponliste

en: Coupons navigation
da_DK: Rabatkuponnavigation

en: Filter coupons
da_DK: Filtrer rabatkuponer

en: Products list
da_DK: Vareliste

en: Products navigation
da_DK: Varenavigation

en: Filter products
da_DK: Filtrer varer

en: Uploaded to this product
da_DK: Uploadet til denne vare

en: Insert into product
da_DK: Indsæt i vare

en: Return to emails
da_DK: Tilbage til e-mails

en: Webhook resource.
da_DK: Webhook ressource.

en: Webhook topic.
da_DK: Webhook emne.

en: Webhook event.
da_DK: Webhook begivenhed.

en: WooCommerce action names associated with the webhook.
da_DK: WooCommerce handlingsnavne forbundet med webhook'en.

en: Whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
da_DK: Hvorvidt denne momsats også bliver anvendt til forsendelse.

en: Limit result set to webhooks assigned a specific status.
da_DK: Afgræns søgeresultat til webhooks tildelt en specifik status.

en: The delivery duration, in seconds.
da_DK: Forsendelsesvarighed, i sekunder.

en: Payment method deleted.
da_DK: Betalingsmetode blev slettet.

en: Tax priority.
da_DK: Momsprioritet.

en: Tax rate name.
da_DK: Momssatsnavn.

en: Tax rate.
da_DK: Momssats.

en: Tax class name.
da_DK: Momsklassenavn.

en: State code.
da_DK: Delstatsforkortelse.

en: Country ISO 3166 code.
da_DK: ISO 3166-landekode.

en: Request body.
da_DK: Forespørgselsindhold.

en: Secret key used to generate a hash of the delivered webhook and provided in the request headers. This will default to a MD5 hash from the current user's ID|username if not provided.
da_DK: Hemmelig nøgle der anvendes til at generere et hash af den leverede webhook og som leveres i forespørgselsheadere. Dette vil som standard være et MD5-hash fra den aktuelle brugers ID|brugernavn, hvis ikke angivet.

en: Request headers.
da_DK: Forespørgselsheadere.

en: Tax subtotal.
da_DK: Moms subtotal.

en: Default sort order.
da_DK: Standard sorteringsrækkefølge.

en: Quantity ordered.
da_DK: Antal bestilt.

en: Total number of purchases.
da_DK: Totale antal køb.

en: Reviewer email.
da_DK: Anmelders e-mail.

en: Stock quantity.
da_DK: Lagerantal.

en: Price formatted in HTML.
da_DK: Pris formateret som HTML.

en: HTML description of the resource.
da_DK: HTML beskrivelse af ressourcen.

en: Country code in ISO 3166-1 alpha-2 format.
da_DK: Landekode i ISO 3166-1 alpha-2 format.

en: Variation dimensions.
da_DK: Variant dimensioner.

en: Shows where the order was created.
da_DK: Viser hvor ordren blev oprettet.

note: translators: %s: dimension unit
en: Variation width (%s).
da_DK: Variant bredde (%s)

note: translators: %s: dimension unit
en: Variation length (%s).
da_DK: Variant længde (%s)

note: translators: %s: weight unit
en: Variation weight (%s).
da_DK: Variant vægt (%s)

en: Line taxes.
da_DK: Linjemoms.

en: Stock management at variation level.
da_DK: Lagerstyring på variantniveau.

en: Currency the order was created with, in ISO format.
da_DK: Valuta som ordren blev oprettet i, i ISO-format.

en: User ID who owns the order. 0 for guests.
da_DK: Bruger-ID som ejer ordren. 0 for gæster.

en: Total discount amount for the order.
da_DK: Samlet rabatbeløb for ordren.

en: Meta label.
da_DK: Metaetiket.

en: Fee name.
da_DK: Gebyrnavn.

en: Payment method title.
da_DK: Titel på betalingsmetode.

en: Grand total.
da_DK: Samlet total.

en: Attribute position.
da_DK: Egenskabsposition.

en: Discount total tax.
da_DK: Rabat momstotal.

en: Group type.
da_DK: Gruppetype.

en: Report period.
da_DK: Rapporteringsperiode.

en: Average net daily sales.
da_DK: Gennemsnitligt dagligt nettosalg.

en: Image position. 0 means that the image is featured.
da_DK: Billedposition. 0 betyder, at billedet er udvalgt.

en: User agent of the customer.
da_DK: Brugeragent for kunden.

en: Note left by customer during checkout.
da_DK: Bemærkning fra kunden i forbindelse med betaling.

en: An alphanumeric identifier for the resource unique to its type.
da_DK: En alfanumerisk identifikator for ressourcen unik for sin type.

en: Image data.
da_DK: Billeddata.

en: Net sales in the period.
da_DK: Nettosalg i perioden.

en: Gross sales in the period.
da_DK: Bruttosalg i perioden.

en: Tax status.
da_DK: Momsstatus.

en: Tax total (not including shipping taxes).
da_DK: Momstotal (moms på forsendelse er ikke inkluderet).

en: Show if is a compound tax rate.
da_DK: Vis, hvis det er en kombineret momssats.

en: Tax rate label.
da_DK: Momssatsetiket.

en: Tax rate code.
da_DK: Momssatskode.

en: Tax lines data.
da_DK: Momslinier data.

en: Total shipping tax amount for the order.
da_DK: Forsendelsens samlede momsbeløb for ordren.

en: Total discount tax amount for the order.
da_DK: Samlet momsbeløb af rabatten på ordren.

en: The date the image was last modified, in the site's timezone.
da_DK: Datoen hvor billedet senest blev ændret, i webshoppens tidszone.

en: The date the order was paid, in the site's timezone.
da_DK: Datoen hvor ordren blev betalt, i webshoppens tidszone.

en: The date the order was completed, in the site's timezone.
da_DK: Datoen hvor ordren blev gennemført, i webshoppens tidszone.

en: The date the order was last modified, in the site's timezone.
da_DK: Datoen hvor ordren sidst blev ændret, i webshoppens tidszone.

en: The date the order was created, in the site's timezone.
da_DK: Datoen hvor ordren blev oprettet, i webshoppens tidszone.

en: The date the image was created, in the site's timezone.
da_DK: Datoen hvor billedet blev oprettet, i websshoppens tidszone.

en: Order status.
da_DK: Ordrestatus.

en: Parent order ID.
da_DK: Overordnet ordre-ID.

en: Shipping class slug.
da_DK: Forsendelsesklasse kort titel (slug).

en: Catalog visibility.
da_DK: Katalogets synlighed (varesider).

en: Fee lines data.
da_DK: Gebyrlinjedata.

en: Variation regular price.
da_DK: Variant standardpris.

en: Current variation price.
da_DK: Nuværende variantpris.

en: If the variation is virtual.
da_DK: Hvis varianten er virtuel.

en: Variation image data.
da_DK: Variants billeddata.

en: The date the variation was last modified, in the site's timezone.
da_DK: Datoen hvor varianten senest blev ændret, i webshoppens tidszone.

en: The date the variation was created, in the site's timezone.
da_DK: Datoen hvor varianten blev oprettet, i webshoppens tidszone.

en: Defaults variation attributes.
da_DK: Standard variantegenskaber.

note: translators: %s: dimension unit
en: Variation height (%s).
da_DK: Variant højde (%s)

en: Reviews average rating.
da_DK: Gennemsnitlig bedømmelse af anmeldelser.

en: Allow reviews.
da_DK: Tillad anmeldelser.

en: Allow one item to be bought in a single order.
da_DK: Tillad køb af én vareenhed per ordre.

en: MD5 hash of cart items to ensure orders are not modified.
da_DK: MD5 hash af kurvens enheder for at sikre, at ordrer ikke er ændret.

en: Define if the order is paid. It will set the status to processing and reduce stock items.
da_DK: Definér om ordren er betalt. Det vil sætte ordrens status til behandles og reducere lagerantal.

en: Order item ID provided is not associated with order.
da_DK: Det angivne enheds-ID i bestillingen er ikke forbundet med orden.

en: Line item meta data.
da_DK: Linjeenhed metadata.

en: Line subtotal (before discounts).
da_DK: Linje subtotal (før rabatter)

en: Product price.
da_DK: Varepris.

en: Variation ID, if applicable.
da_DK: Variant-ID, hvis gældende.

en: Product ID or SKU is required.
da_DK: Vare-ID eller varenummer (SKU) er påkrævet.

en: Customer ID is invalid.
da_DK: Kunde-ID er ugyldigt.

en: Number of decimal points to use in each resource.
da_DK: Antal decimalkommaer til brug i hver ressource.

en: Line subtotal tax (before discounts).
da_DK: Moms subtotal pr. linie (før rabatter).

en: True the prices included tax during checkout.
da_DK: Viser om priserne inkluderer moms ved bestilling på siden Kasse.

en: Coupon code is required.
da_DK: Rabatkuponkode er påkrævet.

en: Fee name is required.
da_DK: Gebyrnavn er påkrævet.

en: Shipping method ID is required.
da_DK: Forsendelsesmetode-ID er påkrævet.

en: Meta value.
da_DK: Metaværdi.

en: Meta key.
da_DK: Metanøgle.

en: Tax total.
da_DK: Moms total.

en: Payment method ID.
da_DK: Betalingsmetode-ID.

en: Shipping address.
da_DK: Leveringsadresse.

en: Billing address.
da_DK: Faktureringsadresse.

en: Sum of line item taxes only.
da_DK: Kun summen af moms fra enheder på linje.

en: Total shipping amount for the order.
da_DK: Forsendelsens samlede beløb for ordren.

en: Line total (after discounts).
da_DK: Total pr. linje (efter rabatter).

en: Line total tax (after discounts).
da_DK: Moms total pr. linie (efter rabatter).

en: Shipping lines data.
da_DK: Forsendelselinjers data.

en: Shipping tax total.
da_DK: Forsendelse momstotal.

en: Customer's IP address.
da_DK: Kundens IP-adresse.

en: Unique transaction ID.
da_DK: Unikt transaktions-ID.

en: Number of published products for the resource.
da_DK: Antal offentliggjorte varer for ressourcen.

en: Term name.
da_DK: Navn på udtryk.

en: Discount total.
da_DK: Rabat total.

en: Coupons line data.
da_DK: Rabatkuponers linjedata.

en: Shipping method ID.
da_DK: Forsendelsesmetode-ID.

en: The date the review was created, in the site's timezone.
da_DK: Datoen hvor anmeldelsen blev oprettet, i webshoppens tidszone.

en: Invalid product.
da_DK: Ugyldig vare.

en: Image URL.
da_DK: Billede URL (webadresse).

en: The ID for the parent of the resource.
da_DK: ID'et for hovedressourcen.

en: Category name.
da_DK: Varekategorinavn.

en: Enable/Disable attribute archives.
da_DK: Aktivér/deaktivér arkivering af egenskaber.

en: Type of attribute.
da_DK: Type af egenskab.

en: Unique identifier.
da_DK: Unikt identifikator-ID.

en: Product short description.
da_DK: Kort varebeskrivelse.

en: Product description.
da_DK: Varebeskrivelse.

en: Featured product.
da_DK: Udvalgt vare.

en: Product status (post status).
da_DK: Varestatus (poststatus).

en: Product type.
da_DK: Varetype.

en: The date the product was last modified, in the site's timezone.
da_DK: Datoen hvor varen senest blev ændret, i webshoppens tidszone.

en: The date the product was created, in the site's timezone.
da_DK: Datoen hvor varen blev oprettet, i webshoppens tidszone.

en: Product URL.
da_DK: Vare URL (webadresse).

en: Shows if the reviewer bought the product or not.
da_DK: Viser om anmelderen købte varen eller ej.

en: Product external URL. Only for external products.
da_DK: Varens eksterne URL (webadresse). Kun for eksterne varer.

en: List of downloadable files.
da_DK: Liste med filer der kan downloades.

en: If the product is downloadable.
da_DK: Hvis varen kan downloades.

en: If the product is virtual.
da_DK: Hvis varen er virtuel.

en: Amount of sales.
da_DK: Antallet af salg.

en: Shows if the product can be bought.
da_DK: Vis, hvis varen kan købes.

en: Shows if the product is on sale.
da_DK: Vis, hvis varen er på tilbud.

en: End date of sale price.
da_DK: Slutdato for tilbudspris.

en: Product regular price.
da_DK: Varens normalpris.

en: Current product price.
da_DK: Nuværende varepris.

en: Shows whether or not the product shipping is taxable.
da_DK: Viser hvorvidt vareforsendelsen er momspligtig.

en: Shows if the product need to be shipped.
da_DK: Viser om varen behøver at blive sendt.

note: translators: %s: dimension unit
en: Product height (%s).
da_DK: Varehøjde (%s).

note: translators: %s: dimension unit
en: Product width (%s).
da_DK: Varebredde (%s).

note: translators: %s: dimension unit
en: Product length (%s).
da_DK: Varelængde (%s).

en: Product dimensions.
da_DK: Varedimensioner.

note: translators: %s: weight unit
en: Product weight (%s).
da_DK: Varens vægt (%s).

en: Shows if the product is on backordered.
da_DK: Viser om varen er i restordre.

en: Shows if backorders are allowed.
da_DK: Viser om restordrer er tilladt.

en: If managing stock, this controls if backorders are allowed.
da_DK: Ved lagerstyring bestemmer dette, om restordrer er tilladt.

en: Stock management at product level.
da_DK: Lagerstyring på vareniveau.

en: Product external button text. Only for external products.
da_DK: Varens eksterne knaptekst. Kun for eksterne varer.

en: Tag ID.
da_DK: Tag-ID.

en: List of tags.
da_DK: Liste med tags.

en: Category ID.
da_DK: Varekategori-ID.

en: List of categories.
da_DK: Liste med varekategorier.

en: Optional note to send the customer after purchase.
da_DK: Valgfri bemærkning, der sendes til kunden efter køb.

en: Product parent ID.
da_DK: Hovedvare-ID.

en: List of cross-sell products IDs.
da_DK: Liste med krydssalgsvarers ID'er

en: List of up-sell products IDs.
da_DK: Liste med mersalgsvarers ID'er.

en: List of related products IDs.
da_DK: Liste med relaterede varers ID'er.

en: Amount of reviews that the product have.
da_DK: Antallet af anmeldelser for denne vare.

en: Shipping class ID.
da_DK: Forsendelsesklasse-ID.

en: List of variations.
da_DK: Liste med varianter.

en: List of available term names of the attribute.
da_DK: Liste med tilgængelige udtryksnavne på egenskaber.

en: Define if the attribute can be used as variation.
da_DK: Angiv om egenskaben kan benyttes som en variant.

en: Define if the attribute is visible on the "Additional information" tab in the product's page.
da_DK: Definér om egenskaben er synlig på "Yderligere information"-fanen på varesiden.

en: List of attributes.
da_DK: Liste med egenskaber.

en: Image alternative text.
da_DK: Billedets alternative tekst.

en: Image ID.
da_DK: Billede-ID.

en: List of images.
da_DK: Liste med billeder.

en: Menu order, used to custom sort products.
da_DK: Menurækkefølge, brugt til at tilpasse sortering af varer.

en: List of grouped products ID.
da_DK: Liste med grupperede varer-ID.

en: Variation ID.
da_DK: Variant-ID.

en: Tax status of fee.
da_DK: Momsstatus for gebyr.

en: Review rating (0 to 5).
da_DK: Bedømmelse af anmeldelse (0 til 5).

en: Category archive display type.
da_DK: Visningstype for varekategoriarkiv.

en: Download type, this controls the schema on the front-end.
da_DK: Download type, dette styrer skemaet på frontend.

note: translators: %s: date format
en: Return sales for a specific end date, the date need to be in the %s format.
da_DK: Refundér salg for en specifik slutdato, datoen skal være i %s format.

note: translators: %s: date format
en: Return sales for a specific start date, the date need to be in the %s format.
da_DK: Refundér salg fra en specifik startdato, datoen skal være i %s format.

en: Totals.
da_DK: Totaler.

en: Total of coupons used.
da_DK: Samlet antal benyttede rabatkuponer.

en: Total of refunded orders.
da_DK: Samlet antal refunderede ordrer.

en: Total charged for taxes.
da_DK: Samlet opkrævet momsbeløb.

en: Total charged for shipping.
da_DK: Samlet opkrævet forsendelsesbeløb.

en: Total of items purchased.
da_DK: Samlet antal købte enheder.

en: Total of orders placed.
da_DK: Samlet antal bestillinger (ordrer).

en: Menu order, used to custom sort the resource.
da_DK: Menurækkefølge der anvendes til at tilpasse sortering af ressourcen.

en: Shows if the variation is on sale.
da_DK: Vises hvis varianten er på tilbud.

en: Shows if the variation can be bought.
da_DK: Vises hvis varianten kan købes.

en: Shows if the variation is on backordered.
da_DK: Vises hvis varianten er i restordre.

en: Controls whether or not the variation is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
da_DK: Bestem om varianten bliver vist som "på lager" eller "ikke på lager" på frontend (shoppens varevisning).

en: Selected attribute term name.
da_DK: Valgt udtryksnavn for egenskab.

en: Attribute ID.
da_DK: Egenskab-ID.

en: Variation URL.
da_DK: Variant URL (webadresse).

en: Tax class of product.
da_DK: Momsklasse for varen.

en: Product slug.
da_DK: Varens korttitel.

en: Tag slug.
da_DK: Tag korttitel.

en: Tag name.
da_DK: Tag navn.

en: Shipping class name.
da_DK: Forsendelsesklassenavn.

en: Reviewer name.
da_DK: Anmelders navn.

en: Variation sale price.
da_DK: Variant salgspris.

en: Start date of sale price.
da_DK: Startdato for salgspris.

en: Product sale price.
da_DK: Varens salgspris.

en: Sum of all taxes.
da_DK: Total momsafgift.

en: Limit result set to products assigned a specific status.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer tildelt en specifik status.

en: Limit result set to orders assigned a specific product.
da_DK: Afgræns søgeresultat til ordrer tildelt en specifik vare.

en: Limit result set to orders assigned a specific customer.
da_DK: Afgræns søgeresultat til ordrer tildelt en specifik kunde.

en: Limit result set to orders assigned a specific status.
da_DK: Afgræns søgeresultat til ordrer tildelt en specifik status.

en: Limit result set to products with a specific slug.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer med en specifik korttitel (slug).

en: Limit result set to products with a specific SKU.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer med et specifikt varenummer (SKU).

en: Limit result set to products with a specific attribute term ID (required an assigned attribute).
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer med et specifikt egenskabsudtryk-ID (kræver en tildelt egenskab).

en: Limit result set to products with a specific attribute.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer med en specifik egenskab.

en: Limit result set to products assigned a specific shipping class ID.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer tildelt et specifikt forsendelsesklasse-ID.

en: Limit result set to products assigned a specific tag ID.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer tildelt et specifikt tag-ID.

en: Limit result set to products assigned a specific category ID.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer tildelt et specifikt varekategori-ID.

en: Limit result set to products assigned a specific type.
da_DK: Afgræns søgeresultat til varer tildelt en specifik type.

en: Shipping method name.
da_DK: Forsendelsesmetodenavn.

en: Category slug.
da_DK: Varekategorikorttitel.

en: If the variation is downloadable.
da_DK: Hvis varianten er mulig at downloade.

en: Refund total.
da_DK: Refunderingstotal.

en: Refund reason.
da_DK: Årsag til refundering.

en: Refund ID.
da_DK: Refunderings-ID.

en: Image name.
da_DK: Billednavn.

en: Tax class of fee.
da_DK: Momsklasse for gebyr.

en: Attribute name.
da_DK: Navn for egenskab.

en: List of refunds.
da_DK: Oversigt over refunderinger.

en: Company name.
da_DK: Firmanavn.

en: Customer first name.
da_DK: Kundens fornavn.

en: Customer last name.
da_DK: Kundens efternavn.

en: Address line 2.
da_DK: Adresselinje 2.

en: First name.
da_DK: Fornavn.

en: Last name.
da_DK: Efternavn.

en: Cannot create existing resource.
da_DK: Kan ikke oprette eksisterende ressource.

en: Email address.
da_DK: E-mailadresse.

en: ISO code of the country.
da_DK: Landets ISO-kode.

en: Setup shipping zones
da_DK: Indstil forsendelseszoner

en: File name.
da_DK: Filnavn.

en: Postal code.
da_DK: Postnummer.

en: Last order data.
da_DK: Seneste ordredata.

en: Address line 1.
da_DK: Adresselinje 1.

en: Phone number.
da_DK: Telefonnummer.

en: Determines the type of discount that will be applied.
da_DK: Bestemmer hvilken form for rabat, der vil blive anvendt.

en: Unique identifier for the resource.
da_DK: Unik identifikation for ressourcen.

en: Learn more about shipping zones
da_DK: Lær mere om forsendelseszoner.

en: Invalid timestamp.
da_DK: Ugyldig tidsstempel.

en: Order key.
da_DK: Ordrenøgle.

en: Invalid resource id.
da_DK: Ugyldigt ressource-ID.

en: City name.
da_DK: Bynavn.

en: Invalid order ID.
da_DK: Ugyldigt ordre-ID.

en: List of shipping address data.
da_DK: Liste over leveringsadresser.

en: ISO code or name of the state, province or district.
da_DK: ISO kode eller navn på stat, provins eller distrikt.

en: The email address for the customer.
da_DK: Kundens e-mailadresse.

en: Email address is invalid.
da_DK: E-mailadressen er ugyldig.

en: Customer password.
da_DK: Kundens adgangskode.

en: Invalid signature - provided signature does not match.
da_DK: Ugyldig signatur - den indtastede signatur matcher ikke.

en: Number of downloads remaining.
da_DK: Antal downloads tilbage.

en: The date the order refund was created, in the site's timezone.
da_DK: Datoen for oprettelse af ordrens refundering, i webshoppens tidszone.

en: The date the customer was created, in the site's timezone.
da_DK: Datoen hvor kunden blev oprettet, i webshoppens tidszone.

en: The date when download access expires, in the site's timezone.
da_DK: Datoen hvor adgang til download udløber, i webshoppens tidszone.

en: Order ID.
da_DK: Ordre-ID.

en: An error occurred while attempting to create the refund using the payment gateway API.
da_DK: Der skete en fejl ved oprettelse af refundering gennem betalingsløsningens API.

en: Shipping is currently enabled, but you have not added any shipping methods to your shipping zones.
da_DK: Forsendelse er i øjeblikket aktiveret, men du har ikke tilføjet nogen forsendelsesmetoder til dine forsendelseszoner.

en: Webhooks do not support trashing.
da_DK: Webhooks understøtter ikke mulighed for at smide ud.

en: Customers do not support trashing.
da_DK: Kunder understøtter ikke mulighed for at smide ud.

en: The API key provided does not have write permissions.
da_DK: Den indtastede API nøgle har ikke skriverettigheder.

en: The API key provided does not have read permissions.
da_DK: Den indtastede API nøgle har ikke læserettigheder.

en: Item ID.
da_DK: Vare-ID.

en: Line items data.
da_DK: Linjeenheder data.

en: Invalid order item.
da_DK: Ugyldig ordreenhed.

en: Invalid signature - failed to sort parameters.
da_DK: Ugyldig signatur - mislykkedes at sortere parametre.

en: Consumer key is invalid.
da_DK: Forbrugernøgle er ugyldig.

en: Add shipping methods &amp; zones
da_DK: Tilføj forsendelsesmetoder og forsendelsezoner

en: How many times the coupon can be used per customer.
da_DK: Hvor mange gange rabatkuponen kan benyttes pr. kunde.

en: List of product IDs the coupon cannot be used on.
da_DK: Liste med vare-ID'er, som rabatkuponen ikke kan benyttes til.

en: List of product IDs the coupon can be used on.
da_DK: Liste med vare-ID'er, som rabatkuponen kan benyttes til.

en: Number of times the coupon has been used already.
da_DK: Antal gange rabatkuponen allerede har været benyttet.

en: UTC DateTime when the coupon expires.
da_DK: Tidspunkt for udløb af rabatkuponen, i UTC datotidsformat.

en: Coupon description.
da_DK: Rabatkuponbeskrivelse.

en: The date the coupon was last modified, in the site's timezone.
da_DK: Datoen hvor rabatkuponen senest blev ændret, i webshoppens tidszone.

en: The date the coupon was created, in the site's timezone.
da_DK: Datoen hvor rabatkuponen blev oprettet, i webshoppens tidszone.

en: Coupon code.
da_DK: Rabatkuponkode.

en: Unique identifier for the object.
da_DK: Unik identifikator for objektet.

en: The coupon code cannot be empty.
da_DK: Rabatkuponkoden kan ikke være tom.

en: Downloadable product ID.
da_DK: Vare-ID til download.

en: Download file URL.
da_DK: Hent fil på denne URL (webadresse).

en: List of email addresses that can use this coupon.
da_DK: Liste med e-mailadresser, som kan benytte denne rabatkupon.

en: Minimum order amount that needs to be in the cart before coupon applies.
da_DK: Mindste ordrebeløb der skal være i kurven, før rabatkupon gælder.

en: Maximum order amount allowed when using the coupon.
da_DK: Højeste ordrebeløb der er tilladt ved brug af rabatkuponen.

en: List of category IDs the coupon does not apply to.
da_DK: Liste med kategori-ID'er, som rabatkuponen ikke kan benyttes til.

en: List of category IDs the coupon applies to.
da_DK: Liste med kategori-ID'er, som rabatkuponen kan benyttes til.

en: Max number of items in the cart the coupon can be applied to.
da_DK: Højeste antal varer i kurven, som rabatkuponen kan anvendes på.

en: File URL.
da_DK: Fil URL (webadresse).

en: File details.
da_DK: Fil-informationer.

en: List of billing address data.
da_DK: Liste med faktureringsadresser.

en: Avatar URL.
da_DK: Avatar URL (webadresse).

en: Total amount spent.
da_DK: Samlet forbrugsbeløb.

en: Quantity of orders made by the customer.
da_DK: Antal ordrer foretaget af kunden.

en: Last order ID.
da_DK: Seneste ordre-ID.

en: Customer login name.
da_DK: Kundens brugernavn.

en: Invalid order refund ID.
da_DK: Ugyldigt ordrerefunderings-ID.

en: Order note.
da_DK: Ordrebemærkning.

en: The date the order note was created, in the site's timezone.
da_DK: Datoen hvor ordrebemærkningen blev oprettet, i webshoppens tidszone.

en: Cannot create order note, please try again.
da_DK: Kan ikke oprette en bemærkning til ordren, prøv venligst igen.

en: Product name.
da_DK: Varenavn.

en: Reason for refund.
da_DK: Begrundelse for refundering.

en: Refund amount.
da_DK: Refundér beløb.

en: Refund amount must be greater than zero.
da_DK: Beløb til refundering skal være større end nul.

en: Invalid nonce - nonce has already been used.
da_DK: Ugyldig nonce (nummer eller nøgle, der anvendes én gang) - nonce er allerede i brug.

en: Invalid signature - signature method is invalid.
da_DK: Ugyldig signatur - signaturmetode er ugyldig.

en: Downloadable file name.
da_DK: Filnavn til download.

en: Download ID (MD5).
da_DK: Download-ID (MD5).

en: The date the customer was last modified, in the site's timezone.
da_DK: Datoen hvor kunden senest blev ændret, i webshoppens tidszone.

en: Invalid resource id for reassignment.
da_DK: Ugyldigt ressource-ID for fornyet tildeling.

en: Username isn't editable.
da_DK: Brugernavn kan ikke redigeres.

en: Shows/define if the note is only for reference or for the customer (the user will be notified).
da_DK: Viser/definerer om bemærkningen kun er til reference (til dig selv), eller om den også er til kunden (kunden vil få en notifikation).

en: Legacy shipping methods (flat rate, international flat rate, local pickup and delivery, and free shipping) are deprecated but will continue to work as normal for now. <b><em>They will be removed in future versions of WooCommerce</em></b>. We recommend disabling these and setting up new rates within shipping zones as soon as possible.
da_DK: Forældede forsendelsesmetoder (fastpris, international fastpris, lokal afhentning og levering, og gratis forsendelse) er udfasede, men vil fortsat fungere som normalt indtil videre. <b><em> De vil blive fjernet i fremtidige versioner af WooCommerce </em> </b>. Vi anbefaler, at du deaktiverer disse og opretter nye satser under forsendelseszoner så hurtigt som muligt .

en: WooCommerce database update
da_DK: WooCommerce dataopdatering

en: Customers will not be able to purchase physical goods from your store until a shipping method is available.
da_DK: Kunderne vil ikke være i stand til at købe fysiske varer fra din webshop, før en forsendelsesmetode er tilgængelig.

en: Limit result set to resources with a specific role.
da_DK: Afgræns søgeresultat til ressourcer med en specifik rolle.

en: Limit result set to resources with a specific email.
da_DK: Afgræns søgeresultat til ressourcer med en specifik e-mail.

en: Limit result set to resources with a specific code.
da_DK: Afgræns søgeresultat til ressourcer med en specifik kode.

en: Whether to bypass trash and force deletion.
da_DK: Om skraldespanden skal springes over og gennemtvinge sletning.

en: Cannot create order refund, please try again.
da_DK: Kan ikke oprette refundering af ordre, forsøg venligst igen.

en: Order is invalid
da_DK: Ordre er ugyldig

en: Add shipping zone
da_DK: Tilføj forsendelseszone

en: New:
da_DK: Ny:

en: For example:
da_DK: Fx:

en: List 1 postcode per line
da_DK: Angiv et postnummer pr. linje

en: Displays whether or not WP Cron Jobs are enabled.
da_DK: Viser om WP Cron Jobs er slået til eller fra.

en: Archive template
da_DK: Arkivskabelon

note: Translators: %1$s: MySQL version, %2$s: Recommended MySQL version.
en: WordPress requirements
da_DK: WordPress krav

en: The version of cURL installed on your server.
da_DK: cURL-versionen blev installeret på din server.

en: Europe zone = Any country in Europe = Flat rate shipping
da_DK: Europa zone = Alle lande i Europa = Fast forsendelsespris

en: US domestic zone = All US states = Flat rate shipping
da_DK: US Indenrigszone = Alle US stater = Fast forsendelsespris

en: Add as many zones as you need &ndash; customers will only see the methods available for their address.
da_DK: Tilføj så mange zoner som du har behov for - kunderne kan kun se de metoder, der er tilgængelige for deres adresse.

en: Your theme has a woocommerce.php file, you will not be able to override the woocommerce/archive-product.php custom template since woocommerce.php has priority over archive-product.php. This is intended to prevent display issues.
da_DK: Dit tema har en woocommerce.php fil; du vil ikke kunne overskrive den tilpassede skabelon woocommerce/archive-product.php, fordi woocommerce.php har højere prioritet end archive-product.php. Dette er gjort for at forhindre problemer i forbindelse med visning.

en: Page ID is set, but the page does not exist
da_DK: Side-ID er angivet, men siden findes ikke

note: Translators: %s: classname and link.
en: Your server does not support the %s function - this is required to use the GeoIP database from MaxMind.
da_DK: Din server understøtter ikke %s-funktionen. Dette er påkrævet for at anvende GeoIP databasen fra MaxMind.

en: Postcode for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all areas. Wildcards (*) and ranges for numeric postcodes (e.g. 12345...12350) can also be used.
da_DK: Postnr. for denne regel. Brug semikolon (;) til at adskille flere værdier. Lad felt være tomt for at anvende alle områder. Jokertegn (*) og talintervaller for postnumre (fx 7100...7900) kan også anvendes.

en: a group of regions that can be assigned different shipping methods and rates.
da_DK: en gruppe af regioner som kan tildeles forskellige forsendelsesmetoder og prissatser.

en: Dismiss
da_DK: Luk

en: Rest of the world
da_DK: Resten af verden

en: Limit to specific ZIP/postcodes
da_DK: Afgræns til specifikke postnumre

en: The secret key is used to generate a hash of the delivered webhook and provided in the request headers.
da_DK: Den hemmelige nøgle anvendes til at generere et hash af den leverede webhook og leveres i forespørgselsheaderne.

en: Addresses
da_DK: Adresser

en: Region(s)
da_DK: Region(er)

en: Your changes were not saved. Please retry.
da_DK: Dine ændringer blev ikke gemt. Prøv venligst igen.

en: Calculations
da_DK: Beregninger

en: Edit failed. Please try again.
da_DK: Redigering mislykkedes. Prøv venligst igen.

en: Force shipping to the customer billing address
da_DK: Gennemtving forsendelse til kundens faktureringsadresse

en: Add shipping method
da_DK: Tilføj forsendelsesmetode

en: Disable shipping &amp; shipping calculations
da_DK: Deaktiver forsendelse &amp; forsendelsesberegninger

en: You can add multiple shipping methods within this zone. Only customers within the zone will see them.
da_DK: Du kan tilføje flere forsendelsesmetoder i denne zone. De vil kun være synlige for kunder i denne zone.

en: Do you wish to save your changes first? Your changed data will be discarded if you choose to cancel.
da_DK: Ønsker du at gemme dine ændringer først? Dine ændrede data vil blive fjernet, hvis du vælger at annullere

en: Close modal panel
da_DK: Luk modalvinduet

en: Shipping location(s)
da_DK: Forsendelseslande

en: Zone name
da_DK: Zonenavn

en: Delete payment method
da_DK: Slet betalingsmetode

en: Payment methods
da_DK: Betalingsmetoder

en: Endpoint for the setting a default payment method page.
da_DK: Slutpunkt for indstillingen af siden standardbetalingsmetode.

en: Set default payment method
da_DK: Sæt standardbetalingsmetode

en: Default to customer shipping address
da_DK: Benyt kundens leveringsadresse som standard

en: Show subcategories &amp; products
da_DK: Vis underkategorier &amp; varer

en: Show categories &amp; products
da_DK: Vis varekategorier &amp; varer

en: Show categories
da_DK: Vis varekategorier

en: No location by default
da_DK: Ingen lokation som standard

en: This option determines a customers default location. The MaxMind GeoLite Database will be periodically downloaded to your wp-content directory if using geolocation.
da_DK: Denne indstilling bestemmer kundens standardlokation. MaxMind GeoLite Databasen vil periodevis blive downloadet til dit 'wp-content directory' hvis geolokation anvendes.

en: Default customer location
da_DK: Kundens standardlokation

en: Ship to specific countries
da_DK: Levér til specifikke lande

en: Sell to specific countries
da_DK: Sælg til specifikke lande

en: No shipping classes have been created.
da_DK: Der er ikke oprettet nogen forsendelsesklasser.

en: Add shipping class
da_DK: Tilføj forsendelsesklasse

en: This shipping method does not have any settings to configure.
da_DK: Denne forsendelsesmetode har ikke nogen indstillinger at konfigurere.

en: Default to customer billing address
da_DK: Benyt kundens faktureringsadresse som standard

en: Drag and drop to re-order your custom zones. This is the order in which they will be matched against the customer address.
da_DK: Træk og slip for at ændre rækkefølgen af dine tilpassede zoner. Det er i denne rækkefølge, de vil blive matchet mod kundens adresse.

en: A shipping zone is a geographic region where a certain set of shipping methods and rates apply.
da_DK: En forsendelseszone er et geografisk område, hvor et bestemt sæt af forsendelsesmetoder og forsendelsespriser gælder.

en: Shipping method could not be added. Please retry.
da_DK: Forsendelsesmetode kunne ikke tilføjes. Prøv igen.

en: Zone does not exist!
da_DK: Zone eksisterer ikke!

en: Product count
da_DK: Varer i alt

en: Sell to all countries, except for&hellip;
da_DK: Sælg til alle lande, med undtagelse af&hellip;

en: Endpoint for the delete payment method page.
da_DK: Slutpunkt for siden "Sletning af betalingsmetode".

en: Endpoint for the "My account &rarr; Payment methods" page.
da_DK: Slutpunkt for siden "Min Konto &arr; Betalingsmetoder".

en: Delete item
da_DK: Slet enhed

en: Customer download link
da_DK: Kundens download-link

en: Add item(s)
da_DK: Tilføj vare(r)

en: This order is no longer editable.
da_DK: Denne ordre kan ikke længere redigeres.

en: Note: the refund reason will be visible by the customer.
da_DK: Bemærk: Årsagen til refundering vil være synlig for kunden.

en: Edit item
da_DK: Redigér enhed

en: Stock quantity
da_DK: Antal på lager

en: Tax status
da_DK: Momsstatus

note: translators: %s: post type
en: Cannot create existing %s.
da_DK: Kan ikke oprette eksisterende %s.

en: ID is invalid.
da_DK: ID er ugyldigt.

note: translators: %s: post type
en: Sorry, you are not allowed to delete %s.
da_DK: Beklager, du har ikke tilladelse til at slette %s.

note: translators: %s: post type
en: The %s has already been deleted.
da_DK: %s er allerede blevet slettet.

note: translators: %s: post type
en: The %s cannot be deleted.
da_DK: %s kan ikke slettes.

en: Sorry, you are not allowed to delete this resource.
da_DK: Beklager, du har ikke tilladelse til at slette denne ressource.

en: Sorry, you are not allowed to edit this resource.
da_DK: Beklager, du har ikke tilladelse til at redigere denne ressource.

en: Sorry, you cannot view this resource.
da_DK: Beklager, du kan ikke se denne ressource.

en: The resource cannot be deleted.
da_DK: Denne ressource kan ikke slettes.

en: Sorry, you are not allowed to create resources.
da_DK: Beklager, men du har ikke tilladelse til at oprette ressourcer.

en: Ready to start selling something awesome?
da_DK: Er du klar til at sælge noget fantastisk?

en: Learn more about orders
da_DK: Lær mere om ordrer

en: Are you sure you wish to delete this note? This action cannot be undone.
da_DK: Er du sikker på, at du ønsker at slette denne bemærkning? Denne handling kan ikke fortrydes.

[ctx: Check payment method]
en: Check payments
da_DK: Betalinger med check

en: Community forum
da_DK: Fælleskabsforum

en: Save to account
da_DK: Gem til konto

en: Invalid ID.
da_DK: Ugyldigt ID.

en: Bank transfer (BACS) payments
da_DK: Bankoverførsel (BACS)

en: Required to be true, as resource does not support trashing.
da_DK: Skal være sandt, da ressource ikke understøtter mulighed for at smide ud.

en: Sorry, you cannot list resources.
da_DK: Beklager, du kan ikke liste ressourcer.

en: Invalid post ID.
da_DK: Ugyldigt blogindlægs-ID.

en: Resource does not exist.
da_DK: Ressource eksisterer ikke.

en: Sorry, you cannot delete this resource.
da_DK: Beklager, du kan ikke slette denne ressource.

en: Sorry, you cannot update resource.
da_DK: Beklager, du kan ikke opdatere ressource.

en: Sorry, you cannot create new resource.
da_DK: Beklager, du kan ikke oprette ny ressource.

en: Use WP Query arguments to modify the response; private query vars require appropriate authorization.
da_DK: Brug WP Query argumenter til at modificere svaret. Private forespørgselsvariabler kræver kompetent bemyndigelse.

en: A simple offline gateway that lets you accept BACS payment.
da_DK: En simpel betalingsløsning, der lader dig modtage betaling ved bankoverførsel.

en: Items
da_DK: Varer

en: Sort collection by object attribute.
da_DK: Sortér samling efter objektegenskab.

en: Order sort attribute ascending or descending.
da_DK: Sortér egenskab i stigende eller faldende rækkefølge.

en: Whether to hide resources not assigned to any products.
da_DK: Hvorvidt ressourcer, der ikke er tildelt nogen varer, skal skjules.

en: Sort collection by resource attribute.
da_DK: Sortér samling efter ressourceegenskab.

en: Resource does not support trashing.
da_DK: Ikke mulighed for at smide ressource ud.

en: Offset the result set by a specific number of items.
da_DK: Forskyd søgeresultatet med et specifikt antal enheder.

en: Help &amp; Support
da_DK: Hjælp & Support

en: Sorry, you are not allowed to batch manipulate this resource.
da_DK: Beklager, du har ikke tilladelse til at gruppemanipulere denne ressource.

en: List of delete resources.
da_DK: Liste med slettede ressourcer.

en: List of updated resources.
da_DK: Liste med opdaterede ressourcer.

en: List of created resources.
da_DK: Liste med oprettede ressourcer.

en: A simple offline gateway that lets you accept a check as method of payment.
da_DK: En simpel betalingsløsning, der lader dig modtage en check som betalingsmiddel.

en: Learn more about coupons
da_DK: Lær mere om rabatkuponer

en: Coupons are a great way to offer discounts and rewards to your customers. They will appear here once created.
da_DK: Rabatkuponer er en god måde at tilbyde rabatter og belønninger til dine kunder. Når en rabatkupon er oprettet, vises den her.

en: When you receive a new order, it will appear here.
da_DK: Når du modtager en ny ordre, vises den her.

en: Can not set resource parent, taxonomy is not hierarchical.
da_DK: Kan ikke sætte hovedressource, klassificeringen er ikke hierarkisk.

en: Taxonomy does not exist.
da_DK: Klassificering eksisterer ikke.

en: Limit response to resources published before a given ISO8601 compliant date.
da_DK: Afgræns svar til ressourcer, der er udgivet før en given ISO8601 kompatibel dato.

en: Limit response to resources published after a given ISO8601 compliant date.
da_DK: Afgræns svar til ressourcer, der er udgivet efter en given ISO8601 kompatibel dato.

en: Limit result set to resources with a specific slug.
da_DK: Afgræns søgeresultat til ressourcer med en specifik korttitel (slug).

en: Limit result set to resources assigned to a specific product.
da_DK: Afgræns søgeresultat til ressourcer tildelt en specifik vare.

en: Limit result set to all items except those of a particular parent ID.
da_DK: Afgræns søgeresultat til alle enheder med undtagelse af et bestemt hoved-ID.

en: Limit result set to specific ids.
da_DK: Afgræns søgeresultat til specifikke ID'er.

en: A simple offline gateway that lets you accept cash on delivery.
da_DK: En simpel betalingsløsning, der lader dig modtage betaling ved levering (efterkrav).

note: translators: %s: items limit
en: Unable to accept more than %s items for this request.
da_DK: Kan ikke acceptere mere end %s enheder for denne anmodning.

en: Accept payments via PayPal using account balance or credit card.
da_DK: Accepter betalinger via PayPal ved brug af kontosaldo eller betalingskort.

en: Limit result set to those of particular parent IDs.
da_DK: Afgræns søgeresultat til dem med bestemte hoved-ID'er.

note: translators: %s: post type
en: The %s does not support trashing.
da_DK: %s understøtter ikke mulighed for at smide i skraldespand.

en: Africa
da_DK: Afrika

en: Asia
da_DK: Asien

en: Europe
da_DK: Europa

en: Oceania
da_DK: Oceanien

en: North America
da_DK: Nordamerika

en: South America
da_DK: Sydamerika

en: United States (US) Minor Outlying Islands
da_DK: USA's ydre småøer

en: Copying to clipboard failed. Please press Ctrl/Cmd+C to copy.
da_DK: Kopi til udklipsholderen mislykkedes. Tast Ctrl/Cmd+C for at kopiere.

en: Please enter a stronger password.
da_DK: Indtast venligst en stærkere adgangskode.

en: Cancelled order emails are sent to chosen recipient(s) when orders have been marked cancelled (if they were previously processing or on-hold).
da_DK: E-mails vedrørende annulleret ordre sendes til udvalgte modtager(e), når ordrerne er blevet markeret annulleret (hvis de tidligere var under behandling eller på hold).

note: translators: %s: order link.
en: Payment for order %s refunded
da_DK: Betaling for ordre %s blev refunderet

note: translators: %s is product title
en: Be the first to review &ldquo;%s&rdquo;
da_DK: Vær den første til at anmelde &ldquo;%s&rdquo;

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction. Please attempt your purchase again.
da_DK: Din ordre kan desværre ikke behandles da banken/indehaveren har afvist din transaktion. Forsøg venligst at bestille igen.

en: Clear
da_DK: Ryd

note: translators: %1$s: Order number. %2$s: Customer full name.
en: Payment for order #%1$s from %2$s has failed. The order was as follows:
da_DK: Betaling for ordre #%1$s fra %2$s lykkedes ikke. Ordren var følgende:

note: translators: %s: taxes translators: %s: tax amount
en: (includes %s)
da_DK: (inkluderer %s)

en: Hide empty categories
da_DK: Skjul tomme varekategorier

en: Pakistani rupee
da_DK: Pakistansk  rupee

en: Kenyan shilling
da_DK: Kenyansk shilling

en: Failed order
da_DK: Mislykket ordre

en: Invalid product ID.
da_DK: Ugyldigt vare-ID.

en: [{site_title}]: New order #{order_number}
da_DK: [{site_title}]: Ny ordre #{order_number}

note: translators: error message
en: Error: Delivery URL returned response code: %s
da_DK: Fejl: Leverings URL (webadresse) returnerede svarkode: %s

note: translators: error message
en: Error: Delivery URL cannot be reached: %s
da_DK: Fejl: Leverings URL (webadresse) kan ikke tilgås: %s

en: WooCommerce database update complete. Thank you for updating to the latest version!
da_DK: WooCommerce databaseopdatering er færdig. Tak for at du opdaterede til den nyeste version!

en: Please select some product options before adding this product to your cart.
da_DK: Vælg venligst nogle af varens muligheder inden du tilføjer denne vare til din kurv.

en: State / Zone
da_DK: Stat / Område

en: Tax class already exists
da_DK: Momsklasse eksisterer allerede

en: Standard rate
da_DK: Standardsats

note: Translators: %s: classname and link.
en: Your server does not support the %s functions - this is required for better character encoding. Some fallbacks will be used instead for it.
da_DK: Din server understøtter ikke %s funktionerne - dette er påkrævet, for bedre tegnkodning. Nogle nødløsninger vil blive brugt i stedet for.

note: Translators: %s classname and link.
en: Your server does not have the %s class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
da_DK: Din server har ikke %s klasse aktiveret - nogle gateway plugins, der bruger SOAP, virker muligvis ikke som forventet.

note: Translators: %1$s: MySQL version, %2$s: Recommended MySQL version.
en: %1$s - We recommend a minimum MySQL version of 5.6. See: %2$s
da_DK: %1$s - Vi anbefaler at bruge minimum MySQL version 5.6. Se: %2$s

note: Translators: %1$s: Memory limit, %2$s: Docs link.
en: %1$s - We recommend setting memory to at least 64MB. See: %2$s
da_DK: %1$s - Vi anbefaler at sætte lagerkapacitet (memory) til mindst 64MB. Se: %2$s

en: Multibyte String (mbstring) is used to convert character encoding, like for emails or converting characters to lowercase.
da_DK: Multibyte String (mbstring) bruges til at konvertere tegnsæt, som fx e-mails eller konvertere tegn til små bogstaver.

note: Translators: %1$s: Memory limit, %2$s: Docs link.
en: Increasing memory allocated to PHP
da_DK: Forøget hukommelse er allokeret til PHP

en: Last page
da_DK: Sidste side

en: Next page
da_DK: Næste side

en: First page
da_DK: Første side

en: Previous page
da_DK: Forrige side

en: Tax rate ID: %s
da_DK: Momssats-ID: %s

en: No matching tax rates found.
da_DK: Der blev ikke fundet nogen matchende momssatser.

en: Your changed data will be lost if you leave this page without saving.
da_DK: De ændrede data går tabt, hvis du forlader denne side uden at gemme.

en: "%s" tax rates
da_DK: "%s" momssatser

en: Loading&hellip;
da_DK: Henter&hellip;

en: Search&hellip;
da_DK: Søg&hellip;

en: Manually sent
da_DK: Sendt manuelt.

en: Manual
da_DK: Manuel

en: Content type
da_DK: Indholdstype

en: "From" address
da_DK: "Fra" adresse

en: Footer text
da_DK: Sidefodstekst

note: translators: %s: help description with link to WP Mail logging and support page.
en: Email notifications sent from WooCommerce are listed below. Click on an email to configure it.<br>%s
da_DK: E-mailnotifikationer, der sendes fra WooCommerce, ses nedenfor. Du kan klikke på en e-mail for at tilpasse den.<br>%s

en: Email notifications
da_DK: E-mailnotifikationer

en: Average gross sales amount
da_DK: Gennemsnitligt beløb for bruttosalg

note: translators: %s: average total sales
en: %s average gross monthly sales
da_DK: %s gennemsnitligt beløb for månedligt bruttosalg

note: translators: %s: average total sales
en: %s average gross daily sales
da_DK: %s gennemsnitligt beløb for dagligt bruttosalg

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
da_DK: Hvis du har brug får opsætningsguiden igen, skal du klikke på knappen nedenfor.

en: Setup wizard
da_DK: Opsætningsguide (wizard)

en: Product permalinks
da_DK: Vare-permalinks

en: Buy now
da_DK: Køb nu

note: Translators: %s Product title.
en: %s removed.
da_DK: %s fjernet.

en: Monthly
da_DK: Månedlig

[ctx: shop_order post type singular name]
en: Order
da_DK: Ordre

en: Enter recipients (comma separated) that will receive this notification.
da_DK: Indtast modtagere (adskilt med komma) som skal modtage denne meddelelse.

en: Drag and drop, or click to set admin variation order
da_DK: Træk og slip, eller klik for at bruge admin rækkefølge af variant

en: Show more details
da_DK: Vis flere informationer

note: translators: %s product name
en: %s download remaining | %s downloads remaining
da_DK[0]: %s download tilbage
da_DK[1]: %s downloads tilbage

en: Track
da_DK: Følg

en: Note:
da_DK: Bemærkning:

en: Email:
da_DK: E-mail:

en: Search for:
da_DK: Søg efter:

en: %s customer review | %s customer reviews
da_DK[0]: %s kundeanmeldelse
da_DK[1]: %s kundeanmeldelser

en: verified owner
da_DK: verificeret ejer

note: translators: %s is product title
en: Leave a Reply to %s
da_DK: Skriv en kommentar til %s

en: Submit
da_DK: Send

en: Perfect
da_DK: Perfekt

en: Good
da_DK: God

en: Average
da_DK: Middelmådig

en: Not that bad
da_DK: Ikke så dårlig

[ctx: submit button]
en: Search
da_DK: Søg

en: Your review
da_DK: Din anmeldelse

en: Very poor
da_DK: Meget dårlig

en: Your review is awaiting approval
da_DK: Din kommentar afventer godkendelse

en: Order again
da_DK: Bestil igen

en: Order updates
da_DK: Ordreopdateringer

en: Recent orders
da_DK: Seneste ordrer

en: Available downloads
da_DK: Tilgængelige downloads

en: Order number.
da_DK: Ordrenummer.

note: Description of the plugin
en: An ecommerce toolkit that helps you sell anything. Beautifully.
da_DK: Et e-handelsværktøj, der hjælper dig med at sælge noget. Smukt.

en: There are no reviews yet.
da_DK: Der er endnu ikke nogle anmeldelser.

en: Your rating
da_DK: Din bedømmelse

en: Order details
da_DK: Ordreinformationer

en: Order ID
da_DK: Ordre ID

en: Billing email
da_DK: E-mail til fakturering

en: To track your order please enter your Order ID in the box below and press the "Track" button. This was given to you on your receipt and in the confirmation email you should have received.
da_DK: For at følge din ordre, så indtast dit ordre ID i feltet herunder og klik på knappen "Følg". Ordre ID står på din ordrebekræftelse og i den e-mail med ordrebekræftelse, som du har modtaget.

en: Found in your order confirmation email.
da_DK: Findes i din e-mail med ordrebekræftelse.

note: translators: %s is product title
en: Add a review
da_DK: Tilføj en anmeldelse af varen

en: Related products
da_DK: Relaterede varer

en: SKU:
da_DK: Varenummer (SKU):

en: This product is currently out of stock and unavailable.
da_DK: Denne vare er p.t. ikke på lager og er derfor ikke tilgængelig.

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
da_DK: Kun kunder, der er logget ind og har købt denne vare, kan skrive en anmeldelse.

en: Email you used during checkout.
da_DK: E-mail som du brugte ved godkendelse og betaling af ordre på siden Kasse.

en: Category: | Categories:
da_DK[0]: Kategori:
da_DK[1]: Kategorier:

en: You have not set up this type of address yet.
da_DK: Du har endnu ikke opsat denne type adresse.

en: Rate&hellip;
da_DK: Bedøm&hellip;

en: You may also like&hellip;
da_DK: Du kunne også være interesseret i&hellip;

note: translators: %s: Product title.
en: One review for %s
da_DK: En anmeldelse for %s

en: Date:
da_DK: Dato:

en: Log in
da_DK: Log ind

en: Select
da_DK: Vælg

en: and
da_DK: og

note: translators: %s: coupon code.
en: [Remove]
da_DK: [Fjern]

note: translators: %s: Order date
en: Order &ndash; %s
da_DK: Ordre &ndash; %s

en: Default sorting
da_DK: Standardsortering

note: translators: %s: reviews count
en: Reviews (%d)
da_DK: Anmeldelser (%d)

en: Please provide a valid account username.
da_DK: Indtast venligst et gyldigt brugernavn.

en: Active
da_DK: Aktiv

en: Paused
da_DK: Sat på pause

en: Disabled
da_DK: Deaktiveret

en: Cart
da_DK: Kurv

note: translators: %s: minimum price translators: %s: maximum price translators: %s: rating
en: Remove filter
da_DK: Fjern filter

en: List
da_DK: Liste

en: Query type
da_DK: Forespørgselstype

en: AND
da_DK: OG

en: OR
da_DK: ELLER

en: Price:
da_DK: Pris:

en: Show hierarchy
da_DK: Vis hierarki

en: Sales
da_DK: Salg

en: ASC
da_DK: Stigende

en: DESC
da_DK: Faldende

note: Translators: %s display name.
en: Logged in as %s
da_DK: Logget ind som %s

en: Approve
da_DK: Godkend

en: Deny
da_DK: Afvis

en: Username or email address
da_DK: Brugernavn eller e-mailadresse

note: translators: %s: Quantity.
en: Quantity
da_DK: Antal

en: Checkout
da_DK: Kasse

en: Your order
da_DK: Din ordre

en: Returning customer?
da_DK: Tilbagevendende kunde?

en: Click here to login
da_DK: Klik her for at logge ind

en: Payment
da_DK: Betaling

en: Pay for order
da_DK: Betal for ordre

en: Thank you. Your order has been received.
da_DK: Tak. Din bestilling er modtaget.

note: translators: %s: Customer username
en: Username: %s
da_DK: Brugernavn: %s

en: Billing address
da_DK: Faktureringsadresse

en: Shipping address
da_DK: Leveringsadresse

note: translators: %s: Order link.
en: View order: %s
da_DK: Vis ordre: %s

en: Username or email
da_DK: Brugernavn eller e-mail

en: Remember me
da_DK: Husk mig

[ctx: slug]
en: uncategorized
da_DK: Ikke kategoriseret

[ctx: edit-address-slug]
en: billing
da_DK: fakturering

[ctx: edit-address-slug]
en: shipping
da_DK: forsendelse

[ctx: breadcrumb]
en: Home
da_DK: Forside

en: Choose an option
da_DK: Vælg en mulighed

en: Re-enter new password
da_DK: Gentag ny adgangskode

en: New password
da_DK: Ny adgangskode

en: Enter a new password below.
da_DK: Indtast en ny adgangskode herunder.

en: Croatian kuna
da_DK: Kroatisk kuna

en: Argentine peso
da_DK: Argentinsk peso

en: Czech koruna
da_DK: Tjekkisk koruna

en: Danish krone
da_DK: Dansk krone

en: Hungarian forint
da_DK: Ungarsk forint

en: Ukrainian hryvnia
da_DK: Ukrainsk hryvnia

en: Egyptian pound
da_DK: Egyptisk pund

en: Email address
da_DK: E-mailadresse

en: Additional information
da_DK: Yderligere information

en: Save address
da_DK: Gem adresse

en: Confirm new password
da_DK: Bekræft ny adgangskode

en: Password change
da_DK: Ændring af adgangskode

en: Return to cart
da_DK: Tilbage til kurv

en: Recent reviews
da_DK: Seneste anmeldelser

en: Active filters
da_DK: Aktive filtre

en: Invalid username or email.
da_DK: Ugyldigt brugernavn eller e-mail.

en: My account
da_DK: Min konto

en: Order fully refunded
da_DK: Ordren er fuldt refunderet

en: Order number:
da_DK: Ordrenr.:

note: translators: %1$s: app name, %2$s: URL
en: To connect to %1$s you need to be logged in. Log in to your store below, or <a href="%2$s">cancel and return to %1$s</a>
da_DK: For at forbinde til %1$s skal du være logget ind. Log ind i din webshop nedenfor, eller <a href="%2$s">fortryd og gå tilbage til %1$s</a>

en: Application authentication request
da_DK: Forespørgsel om godkendelse af applikation

en: Unpaid order cancelled - time limit reached.
da_DK: Ikke betalt ordre er annulleret - tidsfrist nået.

en: Please enter a valid order ID
da_DK: Indtast venligst et gyldigt ordre-ID

en: Your cart is currently empty.
da_DK: Din kurv er tom.

en: Calculate shipping
da_DK: Beregn forsendelse

en: Sorry, this order is invalid and cannot be paid for.
da_DK: Beklager, denne ordre er ugyldig, og der kan ikke betales for den.

en: Free shipping coupon
da_DK: Gratis forsendelses-rabatkupon

en: Coupon:
da_DK: Rabatkupon:

en: Use a new payment method
da_DK: Anvend en ny betalingsmetode

en: Password reset is not allowed for this user
da_DK: Nulstilling af adgangskode er ikke tilladt for denne kunde

en: Dominican peso
da_DK: Dominikansk peso

en: Colombian peso
da_DK: Colombiansk peso

en: Chinese yuan
da_DK: Kinesisk yuan

en: Chilean peso
da_DK: Chilensk peso

en: Canadian dollar
da_DK: Canadisk dollar

en: Bulgarian lev
da_DK: Bulgarsk lev

en: Brazilian real
da_DK: Brasiliansk real

en: Bangladeshi taka
da_DK: Bangladeshisk taka

en: Australian dollar
da_DK: Australsk dollar

en: United Arab Emirates dirham
da_DK: De Forenede Arabiske Emirater dirham

en: Romanian leu
da_DK: Rumænsk leu

en: Pound sterling
da_DK: Engelsk pund

en: Philippine peso
da_DK: Filippinsk peso

en: New Zealand dollar
da_DK: New Zealandsk dollar

en: Norwegian krone
da_DK: Norsk krone

en: Nigerian naira
da_DK: Nigeriansk naira

en: Mexican peso
da_DK: Mexicansk peso

en: Malaysian ringgit
da_DK: Malaysisk ringgit

en: South Korean won
da_DK: Sydkoreansk won

en: Lao kip
da_DK: Laotisk kip

en: Japanese yen
da_DK: Japansk yen

en: Indian rupee
da_DK: Indisk rupee

en: Indonesian rupiah
da_DK: Indonesisk rupiah

en: This function should not be called before woocommerce_init.
da_DK: Denne funktion bør ikke kaldes før woocommerce_init.

en: Turkish lira
da_DK: Tyrkisk lira

en: Thai baht
da_DK: Thailandsk baht

en: Swiss franc
da_DK: Schweizisk franc

en: Swedish krona
da_DK: Svensk krone

en: South African rand
da_DK: Sydafrikansk rand

en: Singapore dollar
da_DK: Singaporeansk dollar

en: Russian ruble
da_DK: Russisk rubel

en: Sort by price: high to low
da_DK: Sortér efter pris: høj til lav

en: Sort by price: low to high
da_DK: Sortér efter pris: lav til høj

en: Sort by average rating
da_DK: Sortér efter gennemsnitlig bedømmelse

en: Sort by popularity
da_DK: Sortér efter popularitet

en: Attribute
da_DK: Egenskab

en: Filter by
da_DK: Filtrer efter

en: Show as dropdown
da_DK: Vis som dropdown (rullemenu)

en: Max price
da_DK: Højeste pris

en: Min price
da_DK: Mindste pris

en: Filter by price
da_DK: Filtrer efter pris

en: Dropdown
da_DK: Dropdown (rullemenu)

en: Show hidden products
da_DK: Vis skjulte varer

en: Hide free products
da_DK: Skjul gratis varer

en: Random
da_DK: Tilfældig

en: On-sale products
da_DK: Varer på tilbud

en: Featured products
da_DK: Fremhævede varer

en: All products
da_DK: Alle varer

en: No product categories exist.
da_DK: Der eksisterer ingen varekategorier.

note: translators: %s: Order date
en: Refund &ndash; %s
da_DK: Refundér - %s

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
da_DK: En konto er allerede registreret med dette brugernavn. Vælg venligst et andet.

en: Password
da_DK: Adgangskode

note: Translators: %s App name. translators: %s: app name
en: %s would like to connect to your store
da_DK: %s vil gerne forbinde til din webshop

en: You must be logged in to checkout.
da_DK: Du skal være logget ind for at gennemføre din ordre på siden Kasse.

en: Billing &amp; Shipping
da_DK: Fakturering og forsendelse

en: Update cart
da_DK: Opdatér kurv

en: Update totals
da_DK: Opdatér totalbeløb

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
da_DK: Udfyld venligst dine kundeoplysninger ovenfor for at se mulige betalingsmetoder.

en: Click here to enter your code
da_DK: Klik her for at indtaste din rabatkuponkode

en: Have a coupon?
da_DK: Har du en rabatkupon?

en: Lost your password?
da_DK: Mistet din adgangskode?

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
da_DK: Følgende adresser vil som standard blive anvendt på siden Kasse.

note: translators: %s: page number
en: &nbsp;&ndash; Page %s
da_DK:  – Side %s

en: Hide if cart is empty
da_DK: Skjul, hvis kurv er tom

en: Show product counts
da_DK: Vis vareantal

en: Category order
da_DK: Varekategori-sortering

en: A list or dropdown of product categories.
da_DK: En liste eller en dropdown (rullemenu) med varekategorier.

en: Select a category
da_DK: Vælg en varekategori

en: Only show children of the current category
da_DK: Vis kun underkategorier af den aktuelle varekategori

en: Top rated products
da_DK: Bedst bedømte varer

en: Recently Viewed Products
da_DK: Senest viste varer

en: Number of reviews to show
da_DK: Antal af anmeldelser, der skal vises

en: Create an account?
da_DK: Opret en kundekonto?

en: No products in the cart.
da_DK: Ingen varer i kurven.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
da_DK: Beklager, men det ser ud til, at der ikke er en tilgængelig betalingsmetode for dit område. Kontakt os venligst hvis du har brug for assistance eller ønsker at lave en anden aftale.

en: New password (leave blank to leave unchanged)
da_DK: Ny adgangskode (efterlad feltet tomt, hvis uændret)

en: Current password (leave blank to leave unchanged)
da_DK: Nuværende adgangskode (efterlad feltet tomt, hvis uændret)

en: No products were found matching your selection.
da_DK: Der blev ikke fundet nogle varer, der matcher dit valg.

en: Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
da_DK: Mistet din adgangskode? Indtast venligst dit brugernavn eller e-mailadresse. Du vil via e-mail modtage et link til at oprette en ny adgangskode.

note: translators: %s: search query
en: Search results: &ldquo;%s&rdquo;
da_DK: Søgeresultater: &ldquo;%s&rdquo;

note: translators: %s: order status
en: This order&rsquo;s status is &ldquo;%s&rdquo;&mdash;it cannot be paid for. Please contact us if you need assistance.
da_DK: Denne ordre's status er &ldquo;%s&rdquo; - den kan ikke betales. Kontakt os venligst hvis du har brug for hjælp.

en: This product is protected and cannot be purchased.
da_DK: Denne vare er beskyttet og kan ikke købes.

en: IP Address
da_DK: IP adresse

en: Shipping Address 2
da_DK: Forsendelsesadresse 2

en: Billing Address 2
da_DK: Fakturerings-adresse 2

en: There are some issues with the items in your cart. Please go back to the cart page and resolve these issues before checking out.
da_DK: Der er nogle problemer med varerne i din kurv. Gå venligst tilbage til siden Kurv for at løse disse problemer, inden du går til siden Kasse.

note: translators: $1 and $2 opening and closing emphasis tags respectively
en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the %1$sUpdate Totals%2$s button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
da_DK: Da din browser ikke understøtter JavaScript, eller det er deaktiveret, skal du sørge for at klikke på knappen %1$sOpdater total%2$s før du bestiller. Du kan blive opkrævet mere end ovennævnte beløb, hvis du undlader at gøre det.

en: Click here to reset your password
da_DK: Klik her for at nulstille din adgangskode

note: translators: %s: taxonomy name translators: %s: the attribute name.
en: Any %s
da_DK: Vælg %s

en: Register
da_DK: Opret en kundekonto

en: If you have shopped with us before, please enter your details below. If you are a new customer, please proceed to the Billing section.
da_DK: Hvis du har handlet hos os før, så indtast venligst dine kundedata i felterne nedenfor. Hvis du er ny kunde, skal du fortsætte til fakturerings- og forsendelsesdelen.

en: Place order
da_DK: Godkend ordre

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the "Place order" button at the bottom of the page.
da_DK: Ordertotal er blevet opdateret. Bekræft venligst din ordre ved at klikke på knappen "Godkend ordre" nederst på siden.

[ctx: Sorting order]
en: Order
da_DK: Ordre

en: Cart totals
da_DK: Samlet beløb i kurv

note: translators: URL follows
en: To set your password, visit the following address:
da_DK: For at nulstille din adgangskode så gå til følgende adresse:

en: Ship to a different address?
da_DK: Send til anden adresse?

en: Proceed to checkout
da_DK: Gå til kassen

en: Apply coupon
da_DK: Anvend kupon

en: Continue shopping
da_DK: Fortsæt med at handle

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
da_DK: Beklager, det ser ud til, at der ikke er nogen tilgængelige betalingsmetoder. Kontakt os venligst, hvis du har brug for assistance eller ønsker at lave en anden aftale.

en: Sale!
da_DK: Tilbud!

en: You may be interested in&hellip;
da_DK: Du er måske interesseret i&hellip;

en: Number of products to show
da_DK: Antal af varer som skal vises

en: Enter a username or email address.
da_DK: Indtast et brugernavn eller en e-mailadresse.

note: translators: 1: total results 2: sorted by
en: Showing all %1$d result | Showing all %1$d results
da_DK[0]: Viser %1$d resultat
da_DK[1]: Viser %1$d resultater

note: translators: %s: product name
en: %s has been added to your cart. | %s have been added to your cart.
da_DK[0]: %s er lagt i kurven.
da_DK[1]: %s er lagt i kurven.

en: Showing the single result
da_DK: Viser 1 resultat

note: translators: %s: order number translators: %s: order ID translators: %s: Order ID.
en: Order #%s
da_DK: Ordre nr. %s

en: Cancelled order
da_DK: Annulleret ordre

en: Recipient(s)
da_DK: Modtager(e)

en: Subject
da_DK: Emne

en: Email type
da_DK: E-mail type

en: New account
da_DK: Ny konto

en: Welcome to {site_title}
da_DK: Velkommen til {site_title}

en: Processing order
da_DK: Behandler ordre

en: Thank you for your order
da_DK: Tak for din ordre

en: Refunded order
da_DK: Refunderet ordre

en: New order
da_DK: Ny ordre

en: Multipart
da_DK: Begge dele

en: Could not write to template file.
da_DK: Kunne ikke skrive til skabelonfil.

en: File was not found.
da_DK: Fil blev ikke fundet.

en: Title
da_DK: Titel

en: Instructions
da_DK: Instruktioner

en: Instructions that will be added to the thank you page and emails.
da_DK: Instruktioner som vil blive tilføjet takkesiden og e-mails.

en: BIC / Swift
da_DK: BIC (tidligere Swift)

en: BIC
da_DK: BIC (tidligere SWIFT)

en: Pay with cash upon delivery.
da_DK: Betal med kontanter ved levering.

en: Instructions that will be added to the thank you page.
da_DK: Instruktioner som vil blive tilføjet takkesiden.

en: What is PayPal?
da_DK: Hvad er PayPal?

note: translators: %s: Amount.
en: Validation error: PayPal amounts do not match (gross %s).
da_DK: Valideringsfejl: PayPal beløb matcher ikke (total %s).

en: IPN payment completed
da_DK: IPN betaling gennemført

note: translators: %s: payment status.
en: Payment %s via IPN.
da_DK: Betaling %s via IPN.

note: translators: 1: Payment amount
en: Validation error: PayPal amounts do not match (amt %s).
da_DK: Valideringsfejl: PayPal beløb matcher ikke (total %s).

en: PDT payment completed
da_DK: PDT betaling gennemført

note: translators: %s: Order shipping method
en: Shipping via %s
da_DK: Forsendelse via %s

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment.
da_DK: Indtast venligst din PayPal e-mailadresse; dette er nødvendigt for at modtage betaling.

en: Advanced options
da_DK: Avancerede indstillinger

en: Get your API credentials from PayPal.
da_DK: Få dine API oplysninger fra PayPal.

en: Credit card
da_DK: Kreditkort

en: Availability
da_DK: Tilgængelighed

en: All allowed countries
da_DK: Alle tilladte lande

en: Select some countries
da_DK: Vælg nogle lande

en: Shipping class costs
da_DK: Forsendelsesklasse pris

en: No shipping class cost
da_DK: Ingen forsendelsesklasse pris

en: Per class: Charge shipping for each shipping class individually
da_DK: Pr. klasse: Opkræv forsendelse for hver forsendelsesklasse individuelt

en: Method availability
da_DK: Metodetilgængelighed

en: Selected countries
da_DK: Valgte lande

en: Fixed amount
da_DK: Fast beløb

en: What ZIP/post codes are available for local pickup?
da_DK: Hvilke postnumre er tilgængelige for lokal afhentning?

en: Proceed to PayPal
da_DK: Gå videre til PayPal

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account.
da_DK: Betal via PayPal. Du kan betale med dit kreditkort, hvis du ikke har en PayPal konto.

en: Reset password
da_DK: Nulstil adgangskode

note: translators: %s: email address .
en: Validation error: PayPal IPN response from a different email address (%s).
da_DK: Valideringsfejl: PayPal IPN-svar fra en anden e-mailadresse (%s).

en: HTML template
da_DK: HTML skabelon

en: Delete template file
da_DK: Slet skabelonfil

en: Template file deleted from theme.
da_DK: Skabelonfil slettet fra tema.

en: Template file copied to theme.
da_DK: Skabelonfil kopieret til tema.

en: Hide template
da_DK: Skjul skabelon

en: View template
da_DK: Vis skabelon

en: Customer note
da_DK: Kundebemærkning

en: Allowed ZIP/post codes
da_DK: Tilladte postnumre

en: Calculation type
da_DK: Beregningstype

en: Method title
da_DK: Metodetitel

en: Flat rate
da_DK: Fast sats

en: Address override
da_DK: Overskriv adresse

en: Branch code
da_DK: Filialkode

en: Branch sort
da_DK: Filialtype

en: Bank transit number
da_DK: Bank transitnummer

en: + Add account
da_DK: + Tilføj konto

en: Account number
da_DK: Kontonummer

en: Account name
da_DK: Kontonavn

en: Sort code
da_DK: Registreringsnummer

en: Direct bank transfer
da_DK: Direkte bankoverførsel

en: Enable bank transfer
da_DK: Tillad bankoverførsel

en: Bank name
da_DK: Bankens navn

en: Receiver email
da_DK: Modtagers e-mail

en: Invoice prefix
da_DK: Faktura-præfiks

en: Payment action
da_DK: Betalingshandling

en: Bank code
da_DK: Bank Kode

en: Routing number
da_DK: SWIFT-adresse

note: translators: 1: Refund amount, 2: Refund ID
en: Refunded %1$s - Refund ID: %2$s
da_DK: Refunderet %1$s - RefunderingsID: %2$s

note: translators: %1$s: order ID, %2$s: reason code.
en: Order #%1$s has been marked as refunded - PayPal reason code: %2$s
da_DK: Ordre #%1$s er blevet markeret som refunderet - PayPal årsagskode: %2$s

en: Enable PayPal Standard
da_DK: Aktivér PayPal Standard

en: Email heading (paid)
da_DK: E-mailens overskrift (betalt)

en: Full refund email heading
da_DK: Fuldt refunderet - E-mailens overskrift

en: Partial refund email heading
da_DK: Delvist refunderet - E-mailens overskrift

note: translators: %s: Path to template file
en: This template has been overridden by your theme and can be found in: %s.
da_DK: Denne skabelon er blevet overskrevet af dit designtema og kan findes i: %s.

en: Email heading
da_DK: E-mailens overskrift

en: Minimum order amount
da_DK: Minimumsordrebeløb

en: Fee type
da_DK: Gebyrtype

note: translators: %1$s: order ID, %2$s: order link.
en: Order #%1$s has had a reversal cancelled. Please check the status of payment and update the order status accordingly here: %2$s
da_DK: Ordre #%1$s fik annulleret en tilbageførsel. Kontrollér status på betalingen og opdatér ordrens status i overensstemmelse med betalingens status: %2$s

en: One per line: Option name | Additional cost [+- Percents] | Per cost type (order, class, or item) Example: <code>Priority mail | 6.95 [+ 0.2%] | order</code>.
da_DK: Én per linje: Navn på valgmulighed | Yderligere omkostninger [+- Procent] | Pr. omkostningstype (ordre, klasse, eller vare) Eksempel: <code>Anbefalet post | 6.95 [+ 0.2%] | ordre</code>.

en: New order emails are sent to chosen recipient(s) when a new order is received.
da_DK: E-mails om ny ordre bliver sendt til de valgte på modtagerlisten, når en ny ordre er modtaget.

en: Customer note emails are sent when you add a note to an order.
da_DK: Kundebemærkninger bliver sendt via e-mail, når du tilføjer en bemærkning til en ordre.

en: Gateway disabled
da_DK: Betalingsløsning (Gateway) deaktiveret

en: Awaiting BACS payment
da_DK: Afventer betaling via bankoverførsel

en: Payment to be made upon delivery.
da_DK: Betaling der skal foretages ved levering.

en: Payment method description that the customer will see on your checkout.
da_DK: Den beskrivelse af betalingsmetoden, som kunden vil se på siden Kasse.

note: translators: %s: shipping class name
en: "%s" shipping class cost
da_DK: "%s" forsendelsesklasse pris

en: Shipping costs updated.
da_DK: Forsendelsesomkostninger blev opdateret.

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Order ID as the payment reference. Your order will not be shipped until the funds have cleared in our account.
da_DK: Betal direkte til vores bankkonto. Benyt venligst dit ordre-ID som betalingsreference. Din ordre vil ikke blive sendt, før betalingen er godkendt på vores konto.

en: Order refunded emails are sent to customers when their orders are refunded.
da_DK: Denne e-mail bliver sendt til kunden, når kundens ordre er blevet markeret som refunderet.

en: Enable this email notification
da_DK: Aktiver denne e-mailnotifikation

note: translators: %s: number of orders translators: %s: count
en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Mislykket <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Mislykkede <span class="count">(%s)</span>

en: Enable/Disable
da_DK: Aktivér/Deaktivér

en: Order complete emails are sent to customers when their orders are marked completed and usually indicate that their orders have been shipped.
da_DK: E-mails med "ordre gennemført" bliver sendt til kunder, når deres ordre er markeret som gennemført. Som regel er det et udtryk for, at ordrens varer er blevet afsendt.

en: Completed order
da_DK: Ordre er gennemført

en: Choose which format of email to send.
da_DK: Vælg den type e-mail, du vil sende.

en: A note has been added to your order
da_DK: En bemærkning er blevet tilføjet din ordre

en: Note added to your {site_title} order from {order_date}
da_DK: Bemærkning tilføjet din {site_title} -ordre fra {order_date}

en: Plain text
da_DK: Simpel tekst (simpel formattering)

en: Partial refund subject
da_DK: Delvist refunderet vare

en: Full refund subject
da_DK: Fuldt refunderet vare

en: Are you sure you want to delete this template file?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette denne skabelonfil?

en: Copy file to theme
da_DK: Kopiér fil til tema

en: Plain text template
da_DK: Simpel tekstskabelon (simpel formattering)

en: This controls the title which the user sees during checkout.
da_DK: Dette kontrollerer titlen, som kunden ser i forbindelse med betaling på siden Kasse.

en: Our bank details
da_DK: Vores bankoplysninger

en: Remove selected account(s)
da_DK: Fjern valgt konto / valgte konti

en: Accept COD if the order is virtual
da_DK: Acceptér "Betaling ved modtagelse" ved virtuel ordre

en: Accept for virtual orders
da_DK: Acceptér virtuelle ordrer

en: Select shipping methods
da_DK: Vælg forsendelsesmetoder

en: If COD is only available for certain methods, set it up here. Leave blank to enable for all methods.
da_DK: Hvis COD kun er tilgængelig for visse metoder, så sæt det op her. Lad det være blankt for at aktivere alle metoder.

en: Enable for shipping methods
da_DK: Aktivér for forsendelsesmetoder

en: Payment method description that the customer will see on your website.
da_DK: Den beskrivelse af betalingsmetoden, som kunden vil se på din webshop.

note: translators: %s: order link.
en: Reversal cancelled for order #%s
da_DK: Tilbageførsel annulleret for ordre #%s

note: translators: %1$s: order ID, %2$s: reason code.
en: Order #%1$s has been marked on-hold due to a reversal - PayPal reason code: %2$s
da_DK: Ordre #%1$s er blevet markeret "på hold" grundet tilbageførsel - PayPal årsagskode: %2$s

note: translators: %s: order link.
en: Payment for order %s reversed
da_DK: Betaling for ordre #%s tilbageført

note: translators: %s: currency code.
en: Validation error: PayPal currencies do not match (code %s).
da_DK: Valideringsfejl: PayPal valutaer matcher ikke (total %s).

en: If your main PayPal email differs from the PayPal email entered above, input your main receiver email for your PayPal account here. This is used to validate IPN requests.
da_DK: Hvis din primære PayPal e-mail er forskellig fra den ovenfor angivne PayPal e-mail, så angiv din primære modtager e-mail hos PayPal her. Dette anvendes til at validere IPN forespørgsler.

en: Enable logging
da_DK: Aktivér logging

en: Debug log
da_DK: Fejlsøg log

en: PayPal sandbox
da_DK: PayPal sandbox (test)

en: Enable PayPal sandbox
da_DK: Aktivér PayPal sandbox (test)

en: PayPal email
da_DK: PayPal e-mail

en: This controls the description which the user sees during checkout.
da_DK: Dette styrer beskrivelsen, som brugeren ser i forbindelse med betaling på siden Kasse.

note: translators: %s: URL
en: Enter your PayPal API credentials to process refunds via PayPal. Learn how to access your <a href="%s">PayPal API Credentials</a>.
da_DK: Indtast dine PayPal API oplysninger for at håndtere refunderinger via PayPal. Se hvordan du får adgang til dine <a href="%s">PayPal API oplysninger</a>.

en: API credentials
da_DK: API oplysninger

en: Authorize
da_DK: Autorisér

en: Capture
da_DK: Modtag

en: Choose whether you wish to capture funds immediately or authorize payment only.
da_DK: Vælg om du vil modtage betaling med det samme, eller om du kun vil autorisere betaling.

en: Send shipping details to PayPal instead of billing.
da_DK: Send forsendelsesinformationer til PayPal i stedet for fakturering.

en: Supports the following placeholders: <code>[qty]</code> = number of items, <code>[cost]</code> = cost of items, <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = Percentage based fee.
da_DK: Understøtter følgende pladsholdere: <code>[qty]</code> = antal varer, <code>[cost]</code> = pris på varer, <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = Procentbaseret gebyr.

en: Enter a cost (excl. tax) or sum, e.g. <code>10.00 * [qty]</code>.
da_DK: Indtast en pris (ekskl. moms) eller sum, fx <code>10.00 * [gty]</code>

en: Option name | Additional cost [+- Percents%] | Per cost type (order, class, or item)
da_DK: Navn på valgmulighed | Yderligere omkostninger [+- Procent%]  | Pr. omkostningstype (ordre, klasse, eller vare)

en: These rates are extra shipping options with additional costs (based on the flat rate).
da_DK: Disse satser er ekstra forsendelsesmuligheder med yderligere omkostninger (baseret på standardsatsen).

en: Additional rates
da_DK: Yderligere omkostninger

en: Per order: Charge shipping for the most expensive shipping class
da_DK: Pr. ordre: Opkræv forsendelsespris for den dyreste forsendelsesklasse

en: Fixed amount per product
da_DK: Fast beløb pr. vare

en: Percentage of cart total
da_DK: Procentdel af kurvens total

en: How to calculate delivery charges
da_DK: Sådan beregnes forsendelsesomkostninger

en: Enable
da_DK: Aktivér

en: Excluding selected countries
da_DK: Udeluk valgte lande

en: Users will need to spend this amount to get free shipping (if enabled above).
da_DK: Kunderne skal som minimum købe for dette beløb for at få gratis forsendelse (hvis aktiveret ovenfor).

en: A minimum order amount AND a coupon
da_DK: Et minimumsordrebeløb OG en rabatkupon

en: A minimum order amount OR a coupon
da_DK: Et minimumsordrebeløb ELLER en rabatkupon

en: A valid free shipping coupon
da_DK: En gyldig rabatkupon til gratis forsendelse

en: Free shipping requires...
da_DK: Gratis forsendelse kræver...

en: Separate codes with a comma. Accepts wildcards, e.g. <code>P*</code> will match a postcode of PE30. Also accepts a pattern, e.g. <code>NG1___</code> would match NG1 1AA but not NG10 1AA
da_DK: Adskil koder med et komma. Accepterer jokertegn, fx <code>P*</code> vil matche PE30. Accepterer også et mønster, fx. <code>NG1___</code> vil matche NG1 1AA, men ikke NG10 1AA

en: What ZIP/post codes are available for local delivery?
da_DK: For hvilke postnumre skal lokal forsendelse være tilgængelig?

en: What fee do you want to charge for local delivery, disregarded if you choose free. Leave blank to disable.
da_DK: Hvilket gebyr vil du opkræve for lokal forsendelse. Udelad dette, hvis du vælger, at det skal være gratis. Lad feltet forblive tomt for at deaktivere.

en: Delivery fee
da_DK: Forsendelsesgebyr

en: This is an order notification sent to customers containing order details after payment.
da_DK: Dette er en ordrebesked, som sendes til kunderne. Beskeden indeholder kundens ordreinformationer efter betaling.

en: Account details
da_DK: Kontoinformationer

note: translators: %s: Admin shipping settings URL
en: These costs can optionally be added based on the <a href="%s">product shipping class</a>.
da_DK: Det er muligt at tilføje disse omkostninger baseret på <a href="%s">vare forsendelsesklasse</a>.

en: Optionally enable "Payment Data Transfer" (Profile > Profile and Settings > My Selling Tools > Website Preferences) and then copy your identity token here. This will allow payments to be verified without the need for PayPal IPN.
da_DK: Eventuelt aktivér "Payment Data Transfer" (Profil > Profil og indstillinger > Mine salgsværktøjer > Websted indstillinger) og kopiér derefter din identitets-token (digital kode) her. Dette vil tillade betalinger at blive verificeret uden behov for PayPal IPN.

en: PayPal identity token
da_DK: PayPal identitets-token (digital kode)

note: translators: %s: Order ID.
en: [Order #%s]
da_DK: [Ordre #%s]

en: Your {site_title} order #{order_number} has been refunded
da_DK: Din {site_title} ordre #{order_number} er blevet refunderet

en: Your {site_title} order #{order_number} has been partially refunded
da_DK: Din {site_title} ordre #{order_number} er blevet delvist refunderet

note: translators: %s: pending reason. translators: 1: Pending reason
en: Payment pending (%s).
da_DK: Afventer betaling (%s).

en: Failed order emails are sent to chosen recipient(s) when orders have been marked failed (if they were previously pending or on-hold).
da_DK: E-mails om mislykket ordre bliver sendt til de valgte på modtagerlisten, når ordrerne er blevet markeret som mislykkede (hvis ordren tidligere har haft status som "Igangværende" eller "På hold").

en: PayPal Standard does not support your store currency.
da_DK: PayPal understøtter ikke din webshops valuta.

en: Please enter a prefix for your invoice numbers. If you use your PayPal account for multiple stores ensure this prefix is unique as PayPal will not allow orders with the same invoice number.
da_DK: Indtast venligst et præfiks for dine fakturanumre. Hvis du benytter din PayPal-konto til flere webshops, så sørg for, at dette præfiks er unik, da PayPal ikke tillader ordrer med det samme fakturanummer.

en: Please send a check to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
da_DK: Send venligst din check til webshoppens navn, adresse, by, stat/land, og postnummer.

en: Enable check payments
da_DK: Aktivér betaling med check

note: translators: %s: admin email translators: %s: WP admin email
en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
da_DK: Indtast modtagere (adskilt med komma) af denne e-mail. Standard er til %s.

en: Order detail emails can be sent to customers containing their order information and payment links.
da_DK: E-mails vedrørende ordreinformationer kan blive sendt til kunder med information om ordre og links til betaling.

en: Select options
da_DK: Vælg muligheder

en: Sorry, your session has expired.
da_DK: Beklager, din session er udløbet.

en: Description is missing.
da_DK: Beskrivelsen mangler.

en: User is missing.
da_DK: Bruger mangler.

en: Permissions is missing.
da_DK: Rettigheder mangler.

en: API Key updated successfully.
da_DK: API-nøgle opdateret korrekt.

en: Dismiss this notice.
da_DK: Afvis denne meddelelse.

en: View customers
da_DK: Vis kunder

en: Create webhooks
da_DK: Opret webhooks

en: Create customers
da_DK: Opret kunder

note: translators: %s: scope
en: Invalid scope %s
da_DK: Ugyldigt anvendelsesområde %s

en: Invalid nonce verification
da_DK: Ugyldig nonce-verifikation

en: Error 404
da_DK: Fejl 404

note: translators: %s: search term
en: Search results for &ldquo;%s&rdquo;
da_DK: Søgeresultater for &ldquo;%s&rdquo;

note: translators: %d: page number translators: %d: Page number. translators: %d is the page number (1, 2, 3...).
en: Page %d
da_DK: Side %d

en: Account username
da_DK: Konto brugernavn

en: We were unable to process your order, please try again.
da_DK: Ordren kunne ikke gennemføres, prøv venligst igen.

en: Invalid payment method.
da_DK: Ugyldig betalingsmetode.

en: VAT
da_DK: Moms

en: (incl. VAT)
da_DK: (inkl. moms)

en: (incl. tax)
da_DK: (inkl. moms)

en: (ex. VAT)
da_DK: (ekskl. moms)

en: (ex. tax)
da_DK: (ekskl. moms)

en: Town / City
da_DK: By

en: State / County
da_DK: Stat/amt

en: Postcode / ZIP
da_DK: Postnummer

en: Suburb
da_DK: Forstad

en: District
da_DK: By / Distrikt

en: Province
da_DK: Provins

en: Canton
da_DK: Kanton

en: Town / District
da_DK: By

en: County
da_DK: Amt

en: Prefecture
da_DK: Præfektur

en: Municipality
da_DK: Kommune

en: Email Address
da_DK: E-mailadresse

en: Invalid order.
da_DK: Ugyldig ordre.

en: Sorry, you have reached your download limit for this file
da_DK: Beklager, du har nået din downloadgrænse for denne fil

en: You must be logged in to download files.
da_DK: Du skal være logget ind for at downloade filer.

en: Login
da_DK: Log ind

en: Log in to Download Files
da_DK: Log ind for at downloade filer

en: This is not your download link.
da_DK: Dette er ikke dit downloadlink.

en: Note
da_DK: Bemærkning

en: Customer details
da_DK: Kundeoplysninger

en: This email address is already registered.
da_DK: Denne e-mailadresse er allerede registreret.

en: Your current password is incorrect.
da_DK: Din nuværende adgangskode er forkert.

en: Please fill out all password fields.
da_DK: Udfyld venligst alle adgangskode felter.

en: Please enter your current password.
da_DK: Indtast din nuværende adgangskode.

note: Translators: %s Product title.
en: You can only have 1 %s in your cart.
da_DK: Du kan kun have 1 %s i din kurv.

en: Order cancelled by customer.
da_DK: Ordre blev annulleret af kunden.

en: Your order was cancelled.
da_DK: Din ordre blev annulleret.

en: Search shipping classes
da_DK: Søg forsendelsesklasser

en: All shipping classes
da_DK: Alle forsendelsesklasser

en: Add new shipping class
da_DK: Tilføj ny forsendelsesklasse

note: translators: %s: attribute name
en: Search %s
da_DK: Søg %s

note: translators: %s: attribute name
en: All %s
da_DK: Alle %s

note: translators: %s: attribute name
en: New %s
da_DK: Ny %s

note: translators: %s: number of orders
en: Processing <span class="count">(%s)</span> | Processing <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Behandler <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Behandler <span class="count">(%s)</span>

note: translators: %s: number of orders
en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Gennemført <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Gennemført <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Page slug]
en: cart
da_DK: kurv

[ctx: Page slug]
en: checkout
da_DK: kasse

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
da_DK: Kategorier

[ctx: Admin menu name]
en: Shipping classes
da_DK: Forsendelsesklasser

[ctx: Order status]
en: Processing
da_DK: Behandler

[ctx: Order status]
en: Completed
da_DK: Gennemført

[ctx: Order status]
en: Cancelled
da_DK: Annulleret

[ctx: Order status]
en: Refunded
da_DK: Tilbagebetalt

[ctx: Order status]
en: Failed
da_DK: Mislykket

en: Please provide a valid email address.
da_DK: Angiv venligst en gyldig e-mailadresse.

en: Please re-enter your password.
da_DK: Gentag adgangskode.

en: Please enter your password.
da_DK: Indtast venligst din adgangskode.

[ctx: Page slug]
en: my-account
da_DK: min-konto

note: translators: 1: backordered quantity 2: product name 3: order number
en: %1$s units of %2$s have been backordered in order #%3$s.
da_DK: %1$s enheder af %2$s er i restordre til ordre #%3$s.

en: Invalid shipping method!
da_DK: Ugyldig forsendelsesmetode!

en: New passwords do not match.
da_DK: De nye adgangskoder stemmer ikke overens.

en: New shipping class Name
da_DK: Nyt forsendelsesklassenavn

en: Company name
da_DK: Firmanavn

[ctx: Order status]
en: Pending payment
da_DK: Afventer betaling

en: Add new order
da_DK: Tilføj ny ordre

en: Add order
da_DK: Tilføj ordre

note: translators: %s: attribute name
en: Add new %s
da_DK: Tilføj ny %s

note: translators: %s: error message
en: Access denied
da_DK: Adgang nægtet

en: View WooCommerce settings
da_DK: Se WooCommerce-indstillinger

en: View WooCommerce documentation
da_DK: Se WooCommerce-dokumentation

en: Edit order
da_DK: Redigér ordre

en: Search orders
da_DK: Søg efter ordrer

en: No orders found
da_DK: Ingen ordrer blev fundet

note: translators: %s: number of orders
en: Pending payment <span class="count">(%s)</span> | Pending payment <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Afventer betaling <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Afventer betaling <span class="count">(%s)</span>

note: translators: %s: field name translators: %s: Field name.
en: %s is a required field.
da_DK: %s er et krævet felt.

note: translators: 1: product name 2: quantity in stock
en: You cannot add that amount of &quot;%1$s&quot; to the cart because there is not enough stock (%2$s remaining).
da_DK: Du kan ikke tilføje dette antal &quot;%1$s&quot; til kurven, fordi der på lageret ikke er varer (%2$s nok tilbage).

note: translators: 1: quantity in stock 2: current quantity
en: You cannot add that amount to the cart &mdash; we have %1$s in stock and you already have %2$s in your cart.
da_DK: Du kan ikke tilføje dette antal varer til kurven &mdash; vi har %1$s på lager, og du har allerede %2$s i din kurv.

note: translators: %s: email address translators: %s: Email address.
en: %s is not a valid email address.
da_DK: %s er ikke en gyldig e-mailadresse.

note: translators: 1: state field 2: valid states
en: %1$s is not valid. Please enter one of the following: %2$s
da_DK: %1$s er ikke gyldig. Indtast venligst en af følgende: %2$s

en: Error
da_DK: Fejl

en: This is where store orders are stored.
da_DK: Her gemmes ordrer, der er bestilt i shoppen.

note: translators: %s: product name
en: %s has been removed from your cart because it can no longer be purchased. Please contact us if you need assistance.
da_DK: %s er blevet fjernet fra din kurv, fordi det ikke længere kan købes. Kontakt os venligst hvis du har brug for hjælp.

en: Refunds
da_DK: Refunderinger

en: Parent shipping class:
da_DK: Hovedforsendelsesklasse:

en: Parent shipping class
da_DK: Hovedforsendelseklasse

note: translators: %s: tag name
en: Posts tagged &ldquo;%s&rdquo;
da_DK: Indlæg tagged &ldquo;%s&rdquo;

en: The callback_url needs to be over SSL
da_DK: Callback_url'en skal foregå over SSL

note: translators: %s: number of orders
en: On hold <span class="count">(%s)</span> | On hold <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: På hold <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: På hold <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Order status]
en: On hold
da_DK: På hold

en: Invalid refund amount
da_DK: Ugyldigt refunderingsbeløb

en: Coupon has been removed.
da_DK: Rabatkupon er blevet fjernet.

en: Sorry there was a problem removing this coupon.
da_DK: Beklager, men der opstod et problem med at fjerne denne rabatkupon.

en: Create coupons
da_DK: Opret rabatkuponer

en: View orders and sales reports
da_DK: Vis ordrer og salgsrapporter

en: View coupons
da_DK: Vis rabatkuponer

en: An error occurred in the request and at the time were unable to send the consumer data
da_DK: Der skete en fejl ved forespørgslen, og det var ikke muligt at sende kundeoplysningerne på dette tidspunkt

note: translators: %s: url
en: The %s is not a valid URL
da_DK: %s er ikke en gyldig URL (webadresse)

en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
da_DK: Bemærkninger om din ordre, fx særlige bemærkninger for levering.

en: the
da_DK: den

en: View and manage orders and sales reports
da_DK: Vis og administrér ordrer og salgsrapporter

en: View and manage customers
da_DK: Vis og administrér kunder

en: View and manage coupons
da_DK: Vis og administrér rabatkuponer

en: Create orders
da_DK: Opret ordrer

note: translators: %s: shop cart url
en: Sorry, your session has expired. <a href="%s" class="wc-backward">Return to shop</a>
da_DK: Beklager, din session er udløbet. <a href="%s" class="wc-backward">Tilbage til shoppen</a>

en: Get cart should not be called before the wp_loaded action.
da_DK: Get cart bør ikke kaldes før hændelsen wp_loaded.

note: translators: %s: product name
en: Sorry, "%s" is not in stock. Please edit your cart and try again. We apologize for any inconvenience caused.
da_DK: Beklager, "%s" er ikke på lager. Foretag venligst en ændring af indholdet i din kurv og prøv igen. Vi undskylder ulejligheden.

note: translators: %s: shipping location (prefix e.g. 'to' + ISO 3166-1 alpha-2 country code)
en: Unfortunately <strong>we do not ship %s</strong>. Please enter an alternative shipping address.
da_DK: Desværre <strong>sender vi ikke %s</strong>. Indtast venligst en alternativ leveringsadresse.

en: Please enter a valid postcode / ZIP.
da_DK: Indtast venligst et gyldigt postnummer.

en: Coupon is not valid.
da_DK: Rabatkupon er ikke gyldig.

en: Coupon code removed successfully.
da_DK: Rabatkuponkode er blevet fjernet.

en: File not found
da_DK: Fil blev ikke fundet

en: No file defined
da_DK: Fil blev ikke defineret

en: Sorry, this download has expired
da_DK: Beklager, denne download er udløbet

note: translators: %s: coupon code
en: Sorry, coupon "%s" has already been applied and cannot be used in conjunction with other coupons.
da_DK: Beklager, rabatkuponen "%s" er allerede blevet anvendt og kan ikke anvendes sammen med andre kuponer.

note: translators: %s: coupon code
en: Sorry, it seems the coupon "%s" is invalid - it has now been removed from your order.
da_DK: Beklager, det ser ud til at rabatkuponen "%s" er ugyldig - den er nu blevet fjernet fra din ordre.

en: Invalid download link.
da_DK: Ugyldigt downloadlink.

en: Please enter a coupon code.
da_DK: Indtast venligst en rabatkuponkode.

en: Coupon does not exist.
da_DK: Rabatkuponen eksisterer ikke.

en: Address changed successfully.
da_DK: Adresse blev ændret.

en: Please select a rating
da_DK: Vælg venligst en bedømmelse

en: Passwords do not match.
da_DK: Adgangskoder stemmer ikke overens.

note: translators: %s: Attribute name.
en: %s is a required field | %s are required fields
da_DK[0]: %s er et påkrævet felt
da_DK[1]: %s er påkrævede felter

en: Your order can no longer be cancelled. Please contact us if you need assistance.
da_DK: Din ordre kan ikke længere annulleres. Kontakt os venligst, hvis du har brug for hjælp.

en: Cart updated.
da_DK: Kurv blev opdateret.

en: API docs
da_DK: API-dokumenter

en: View WooCommerce API docs
da_DK: Se API-dokumenter for WooCommerce

en: required
da_DK: påkrævet

note: translators: %s: attribute name translators: %s: Address title
en: Edit %s
da_DK: Redigér %s

note: translators: %s: attribute name
en: Parent %s:
da_DK: Hoved %s:

note: translators: %s: attribute name
en: Parent %s
da_DK: Hoved %s

en: Update shipping class
da_DK: Opdatér forsendelsesklasse

en: Edit shipping class
da_DK: Redigér forsendelsesklasse

note: translators: %s: attribute name
en: Update %s
da_DK: Opdatér %s

en: Add new coupon
da_DK: Tilføj ny rabatkupon

en: Add coupon
da_DK: Tilføj rabatkupon

[ctx: Admin menu name]
en: Coupons
da_DK: Rabatkuponer

en: Parent orders
da_DK: Hovedordrer

en: Parent coupon
da_DK: Hoved-rabatkupon

en: No coupons found
da_DK: Ingen rabatkuponer blev fundet

en: Search coupons
da_DK: Søg rabatkuponer

en: View coupon
da_DK: Vis rabatkupon

en: New coupon
da_DK: Ny rabatkupon

en: Edit coupon
da_DK: Redigér rabatkupon

note: translators: %s: number of orders
en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Refunderet <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Refunderede <span class="count">(%s)</span>

note: translators: %s: number of orders
en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Annulleret <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Annullerede <span class="count">(%s)</span>

en: You do not have permission to access this page
da_DK: Du har ikke tilladelse til at tilgå denne side

en: Product image
da_DK: Varebillede

en: The cart has been filled with the items from your previous order.
da_DK: Kurven er blevet fyldt med varer fra din forrige ordre.

en: An item which is no longer available was removed from your cart.
da_DK: En vare, som ikke længere er tilgængelig, blev fjernet fra din kurv.

note: translators: 1: product ID 2: old stock level 3: new stock level
en: Item #%1$s stock increased from %2$s to %3$s.
da_DK: Vare #%1$s lager er forøget fra %2$s til %3$s.

note: translators: %s: author name
en: Author: %s
da_DK: Udvikler: %s

note: translators: %s: product tag
en: Products tagged &ldquo;%s&rdquo;
da_DK: Varer tagged &ldquo;%s&rdquo;

en: Use as product image
da_DK: Anvend et varebillede

en: Add new product
da_DK: Tilføj ny vare

[ctx: Admin menu name]
en: Products
da_DK: Varer

en: Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination.
da_DK: Beklager, denne vare er ikke tilgængelig. Vælg venligst en anden kombination.

en: Sorry, no products matched your selection. Please choose a different combination.
da_DK: Der er desværre ingen varer, der matchede dit valg. Vælg venligst en anden kombination.

en: Please choose product options&hellip;
da_DK: Vælg venligst vareindstillinger&hellip;

en: Please choose a product to add to your cart&hellip;
da_DK: Vælg venligst en vare som skal tilføjes til kurven&hellip;

en: Product backorder
da_DK: Vare er i restordre

en: Product out of stock
da_DK: Vare er ikke på lager

en: Product low in stock
da_DK: Vare har lav lagerstatus

en: Please rate the product.
da_DK: Bedøm venligst varen.

note: translators: %s: product name
en: You cannot add &quot;%s&quot; to the cart because the product is out of stock.
da_DK: Du kan ikke tilføje &quot;%s&quot; til kurven, da varen ikke er på lager.

en: Sorry, this product cannot be purchased.
da_DK: Beklager, denne vare kan ikke købes.

en: View and manage products
da_DK: Vis og administrér varer

en: Create products
da_DK: Opret varer

en: Product tags
da_DK: Varenøgleord

en: Remove product image
da_DK: Fjern varebillede

en: Set product image
da_DK: Indsæt varebillede

en: Parent product
da_DK: Hovedvare

en: No products found
da_DK: Ingen varer blev fundet

en: Search products
da_DK: Søg varer

en: View product
da_DK: Vis vare

en: New product
da_DK: Ny vare

en: Edit product
da_DK: Redigér vare

en: View products
da_DK: Vis varer

en: Coupon code applied successfully.
da_DK: Rabatkuponkode blev anvendt uden problemer.

en: Account details changed successfully.
da_DK: Kontoinformationer blev ændret.

note: translators: %s number of products in cart. translators: %d is the count of products.
en: %d product | %d products
da_DK[0]: %d vare
da_DK[1]: %d varer

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
da_DK: Her kan du tilføje nye rabatkuponer, som kunder kan bruge i din webshop.

en: No coupons found in trash
da_DK: Ingen rabatkuponer blev fundet i skraldespanden

en: No orders found in trash
da_DK: Ingen ordrer blev fundet i skraldespanden

en: No products found in trash
da_DK: Ingen varer blev fundet i skraldespanden

en: No webhooks found.
da_DK: Ingen webhooks blev fundet.

en: Username is required.
da_DK: Brugernavn er påkrævet.

en: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart&hellip;
da_DK: Vælg venligst antallet af varer, som du ønsker at føje til din kurv&hellip;

note: translators: %s: product name
en: %s is out of stock.
da_DK: %s er ikke på lager.

note: translators: %s: phone number translators: %s: Phone number.
en: %s is not a valid phone number.
da_DK: %s er ikke et gyldigt telefonnummer.

en: Refund failed.
da_DK: Refundering mislykkedes.

en: Coupon | Coupons
da_DK[0]: Rabatkode
da_DK[1]: Rabatkoder

note: translators: %s: coupon code
en: Sorry, coupon "%s" is not applicable to your cart contents.
da_DK: Rabatkuponen "%s" kan desværre ikke benyttes på de varer, der er i kurven.

note: translators: %s: coupon code
en: Sorry, coupon "%s" is not valid for sale items.
da_DK: Rabatkuponen "%s" er desværre ikke gyldig for tilbudsvarer.

note: translators: %s: coupon code
en: Coupon code "%s" already applied!
da_DK: Rabatkuponkode "%s" er allerede anvendt!

en: The version of WooCommerce installed on your site.
da_DK: Nuværende WooCommerce version installeret på dit websted.

en: The version of WordPress installed on your site.
da_DK: Nuværende WordPress version installeret på dit websted.

en: Whether or not you have WordPress Multisite enabled.
da_DK: Viser om du har WordPress Multiwebsted aktiveret.

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
da_DK: Det maksimale antal af hukommelse (RAM) dit websted kan bruge på én gang.

en: Language
da_DK: Sprog

en: The version of PHP installed on your hosting server.
da_DK: PHP version der er installeret på webserveren.

en: The largest filesize that can be contained in one post.
da_DK: Den maksimale filstørrelse et indlæg kan indeholde.

note: Translators: %s: default timezone..
en: Default timezone is %s - it should be UTC
da_DK: Standard tidszone er %s - Det bør være UTC

note: translators: %s: error message
en: Error: %s
da_DK: Fejl: %s

en: Network enabled
da_DK: Netværk aktiveret

en: Force SSL
da_DK: Gennemtving SSL

en: Theme
da_DK: Tema

note: translators: %s: parent theme latest version
en: %s is available
da_DK: %s er tilgængelig

en: Templates
da_DK: Skabeloner

en: Tools
da_DK: Værktøjer

en: Save changes
da_DK: Gem ændringer

en: — No Change —
da_DK: — Ingen ændring —

en: Change to:
da_DK: Skift til:

en: Enter price (%s)
da_DK: Indtast pris (%s)

en: Enter sale price (%s)
da_DK: Indtast tilbudspris (%s)

en: L/W/H
da_DK: L/B/H

note: translators: %s: Length unit translators: %s: dimension unit translators: %s is dimension unit label translators: %s: length
en: Length (%s)
da_DK: Længde (%s)

note: translators: %s: Width unit translators: %s: dimension unit translators: %s is dimension unit label translators: %s: width
en: Width (%s)
da_DK: Bredde (%s)

note: translators: %s: Height unit translators: %s: dimension unit translators: %s is dimension unit label translators: %s: Height
en: Height (%s)
da_DK: Højde (%s)

en: Visibility
da_DK: Synlighed

en: Catalog &amp; search
da_DK: Katalog &amp; søgning

en: In stock?
da_DK: På lager?

en: Backorders?
da_DK: Restordrer?

note: translators: %s: parameter
en: Missing parameter %s
da_DK: Manglende parameter %s

note: translators: %s item name.
en: Deleted %s
da_DK: Slettede %s

en: The default timezone for your server.
da_DK: Standard tidszone for din server.

en: GZip (gzopen) is used to open the GEOIP database from MaxMind.
da_DK: GZip (gzopen) bruges til at åbne GeoIP databasen fra MaxMind.

en: Table does not exist
da_DK: Tabel findes ikke

en: PayPal uses this method of communicating when sending back transaction information.
da_DK: PayPal bruger denne metode til at kommunikere, når der sendes transaktionsoplysninger tilbage.

en: Several WooCommerce extensions can write logs which makes debugging problems easier. The directory must be writable for this to happen.
da_DK: Flere WooCommerceudvidelser kan skrive logfiler, som gør problemløsning lettere. Mappen skal være skrivbar, for at dette virker.

en: The thousand separator of displayed prices.
da_DK: Tusindeseparator for viste priser.

en: The decimal separator of displayed prices.
da_DK: Decimalseparator for viste priser.

en: Suhosin is an advanced protection system for PHP installations. It was designed to protect your servers on the one hand against a number of well known problems in PHP applications and on the other hand against potential unknown vulnerabilities within these applications or the PHP core itself. If enabled on your server, Suhosin may need to be configured to increase its data submission limits.
da_DK: Suhosin er et avanceret beskyttelsessystem for PHP-installationer. På den ene side blev det udviklet til at beskytte dine servere mod et antal velkendte problemer i PHP-applikationer og på den anden side til at beskytte dig mod ukendte svagheder i disse applikationer eller i selve PHP-kernen. Hvis det er aktiveret på din server, kan Suhosin have behov for at blive konfigureret for at øge dets antal datahåndteringer.

en: The number of decimal points shown in displayed prices.
da_DK: Antal decimaler der skal vises ved priser.

en: The name of the current active theme.
da_DK: Navnet på det aktiverede tema.

en: <strong>Welcome to WooCommerce</strong> &#8211; You&lsquo;re almost ready to start selling :)
da_DK: <strong>Velkommen til WooCommerce</strong> &#8211; Du er næsten klar til at begynde at sælge :)

en: API Version
da_DK: API version

en: The installed version of the current active theme.
da_DK: Installeret version af det aktiverede tema.

en: The largest filesize that can be uploaded to your WordPress installation.
da_DK: Maksimal filstørrelse, der kan uploades til din WordPress-installation.

en: Run the Setup Wizard
da_DK: Kør opsætningsguiden

en: Overrides
da_DK: Tilsidesættelser

en: Active plugins.
da_DK: Aktive plugins.

[ctx: Page setting]
en: Shop base
da_DK: Shop basisside

en: Learn more about templates
da_DK: Lær mere om skabeloner

[ctx: Page setting]
en: My account
da_DK: Min konto

en: Copy for support
da_DK: Kopi til support

en: Understanding the status report
da_DK: Forstå statusrapporten

en: WooCommerce API. Use a consumer key in the username field and a consumer secret in the password field.
da_DK: WooCommerce API. Brug en kunde-nøgle (key) i feltet til brugernavn og et kunde-kodeord (secret) i feltet til adgangskode.

en: Consumer secret is invalid.
da_DK: Kundens kodeord (secret) er ugyldig.

en: Skip setup
da_DK: Spring opsætning over

en: Not declared
da_DK: Ikke erklæret

en: Decrease existing price by (fixed amount or %):
da_DK: Nedjustér eksisterende pris med (fast beløb eller %):

en: PHP post max size
da_DK: PHP indlæg max størrelse

en: PHP time limit
da_DK: PHP time limit (tidsgrænse)

en: Remote post
da_DK: Fjernpost

en: Default timezone is UTC
da_DK: Standardtidszone er UTC

en: WordPress environment
da_DK: WordPress-miljø

en: Server environment
da_DK: Server-miljø

en: SUHOSIN installed
da_DK: SUHOSIN installeret

en: Remote get
da_DK: Remote Get

[ctx: Page setting]
en: Cart
da_DK: Kurv

en: Payment gateways can use cURL to communicate with remote servers to authorize payments, other plugins may also use it when communicating with remote services.
da_DK: Betalingsløsninger kan bruge cURL til at kommunikere med eksterne servere for at autorisere betalinger. Andre plugins kan også bruge dette til at kommunikere med eksterne tjenester.

en: What currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
da_DK: Den valuta, som priser er angivet med på shoppen og den valuta, som betalingsløsninger kan modtage betalinger i.

en: Placeholder
da_DK: Pladsholder

en: The root URL of your site.
da_DK: Rodens URL (webadresse) til dit websted.

en: Information about the web server that is currently hosting your site.
da_DK: Information om webserveren, hvorpå dit websted er hostet.

en: The current language used by WordPress. Default = English
da_DK: Nuværende sprog som anvendes af WordPress. Standard = Engelsk

en: Displays whether or not WordPress is in Debug Mode.
da_DK: Viser om WordPress er i fejlretningstilstand (Debug Mode).

en: Log directory writable
da_DK: Skrivbar logmappe

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
da_DK: Din server har ikke fsockopen eller cURL aktiveret - PayPal IPN og andre scripts, som kommunikerer med andre servere, vil ikke fungere. Kontakt din webhosting leverandør.

en: PHP max input vars
da_DK: PHP max input-variabler

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups)
da_DK: Tiden (i sekunder), som dit websted vil bruge på en enkelt handling, før det stopper (for at undgå at serveren går i stå)

en: Visit plugin homepage
da_DK: Gå til plugin (tillægsprogram) websted

en: WooCommerce plugins may use this method of communication when checking for plugin updates.
da_DK: WooCommerce plugins (tillægsprogrammer) kan bruge denne metode til kommunikation, når der kontrolleres for plugin-opdateringer.

note: Translators: %s: classname and link.
en: Your server does not have the %s class enabled - HTML/Multipart emails, and also some extensions, will not work without DOMDocument.
da_DK: Din server har ikke %s klasse aktiveret - HTML/Multipart e-mails og nogle plugins (tillægsprogrammer) vil ikke virke uden DOMDocument.

en: HTML/Multipart emails use DOMDocument to generate inline CSS in templates.
da_DK: HTML/Multipart e-mails bruger DOMDocument til at generere inline CSS i skabeloner.

en: Some webservices like shipping use SOAP to get information from remote servers, for example, live shipping quotes from FedEx require SOAP to be installed.
da_DK: Nogle webservices som fx forsendelse bruger SOAP for at få information fra eksterne servere - fx kræver aktuelle forsendelsespriser fra FedEx, at SOAP er installeret.

en: Page not set
da_DK: Siden er ikke indstillet

en: Does your site force a SSL Certificate for transactions?
da_DK: Kræver din webshop et SSL certifikat for transaktioner?

en: The installed version of the parent theme.
da_DK: Installeret version af hovedtemaet.

en: The name of the parent theme.
da_DK: Navn på hovedtemaet.

note: Translators: %s docs link.
en: If you are modifying WooCommerce on a parent theme that you did not build personally we recommend using a child theme. See: <a href="%s" target="_blank">How to create a child theme</a>
da_DK: Hvis du redigerer WooCommerce i et hovedtema, som du ikke selv har udviklet, anbefaler vi, at du anvender et undertema (child theme). Se: <a href="%s" target="_blank">Hvordan du opretter et undertema</a>

en: Displays whether or not the current theme is a child theme.
da_DK: Viser om det nuværende tema er et undertema.

en: Child theme
da_DK: Undertema

en: The theme developers URL.
da_DK: URL (webadresse) til temaets udvikler.

en: This section shows any files that are overriding the default WooCommerce template pages.
da_DK: Denne sektion viser alle de filer, der overskriver WooCommerce skabelonsider.

en: Displays whether or not the current active theme declares WooCommerce support.
da_DK: Viser om det aktive tema erklærer, at det understøtter WooCommerce.

en: WooCommerce support
da_DK: WooCommerce understøttelse

en: The parent theme developers URL.
da_DK: URL (webadresse) til hovedtemaets udvikler.

en: Invalid coupon code
da_DK: Ugyldig rabatkuponkode

en: Custom:
da_DK: Tilpasset:

en: The coupon code already exists
da_DK: Rabatkuponkoden findes allerede

en: The position of the currency symbol.
da_DK: Position for valutasymbolet.

en: Sold individually?
da_DK: Sælges enkeltvist?

en: Parent theme author URL.
da_DK: URL (webadresse) til udvikleren af hovedtemaet.

en: Parent theme version.
da_DK: Hovedtemaets version.

en: Parent theme name.
da_DK: Hovedtemaets navn.

en: Author URL
da_DK: Udvikler URL (webadresse)

en: WC database version.
da_DK: WC databaseversion.

en: Max upload size.
da_DK: Maksimal upload-størrelse.

en: A list of taxonomy terms that can be used in regard to order/product statuses.
da_DK: En liste af klassificeringsudtryk, der kan anvendes ifm. statusopgørelser for ordre/vare.

en: File does not exist
da_DK: Fil eksisterer ikke

en: Sale
da_DK: Tilbud

note: Translators: %1$s: shortcode text, %2$s: block slug.
en: Page does not contain the %s shortcode.
da_DK: Siden indeholder ikke %s shortcode.

en: The maximum number of variables your server can use for a single function to avoid overloads.
da_DK: Det maksimale antal variable, som din server kan bruge til en enkelt funktion for at undgå overbelastning.

en: The version of MySQL installed on your hosting server.
da_DK: MySQL-version installeret på din udbyders server.

en: Allows customers to checkout without an account.
da_DK: Tillad kunderne at gå til kassen uden at oprette en konto.

en: Force secure checkout
da_DK: Gennemtving sikker checkout

en: Force HTTP when leaving the checkout
da_DK: Tving HTTP når man forlader checkout

en: Pay
da_DK: Betal

en: Emails
da_DK: E-mails

en: Currency
da_DK: Valuta

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
da_DK: Dette sætter tusindeseparatoren i viste priser.

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
da_DK: Dette sætter decimalseparatoren i viste priser.

en: Show subcategories
da_DK: Vis underkategorier

en: Default sorting (custom ordering + name)
da_DK: Standardsortering (tilpasset rækkefølge + navn)

en: Popularity (sales)
da_DK: Popularitet (salg)

en: Notifications
da_DK: Meddelelser

en: Redirect only
da_DK: Kun omdirigering

en: Measurements
da_DK: Mål

en: This controls what unit you will define weights in.
da_DK: Dette kontrollerer hvilken enhed, du vil definere vægt i.

en: This controls what unit you will define lengths in.
da_DK: Dette kontrollerer hvilken enhed, du vil definere længde i.

en: Ship to all countries you sell to
da_DK: Send til alle lande du sælger til

en: Ship to all countries
da_DK: Send til alle lande

en: Copied!
da_DK: Kopieret!

en: Cities for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all cities.
da_DK: Byer for denne regel. Semikolon (;) særskilte multiple værdier. Lad det være blankt for at gælde for alle byer.

en: Rate&nbsp;%
da_DK: Sats&nbsp;%

en: Enter a name for this tax rate.
da_DK: Indtast et navn for denne momssats.

en: Priority
da_DK: Prioriteret

en: Compound
da_DK: Sammensatte

en: Choose whether or not this is a compound rate. Compound tax rates are applied on top of other tax rates.
da_DK: Vælg om dette skal være en sammensat sats. Sammensatte momssatser anvendes over andre momssatser.

en: Choose whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
da_DK: Vælg hvorvidt denne momssats også bliver anvendt ved forsendelse.

en: Insert row
da_DK: Indsæt række

en: No row(s) selected
da_DK: Ingen række(r) valgt

en: Method
da_DK: Metode

en: Action
da_DK: Handling

en: Created at
da_DK: Oprettet

en: Updated at
da_DK: Opdateret

en: Yes, I will enter prices inclusive of tax
da_DK: Ja, jeg vil indtaste priser inklusiv moms

en: Rounding
da_DK: Afrunding

en: Free
da_DK: Gratis

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
da_DK: Kopiér og indsæt denne information i din ticket når du kontakter support:

en: Copy
da_DK: Kopier

en: QRCode
da_DK: QR-kode

en: Owner of these keys.
da_DK: Ejer af disse nøgler.

en: The options are &quot;Active&quot; (delivers payload), &quot;Paused&quot; (does not deliver), or &quot;Disabled&quot; (does not deliver due delivery failures).
da_DK: Valgmulighederne er &quot;Active&quot; (leverer nyttelast), &quot;Paused&quot; (leverer ikke), eller &quot;Disabled&quot; (leverer ikke på grund af leveringsfejl).

en: Choose a priority for this tax rate. Only 1 matching rate per priority will be used. To define multiple tax rates for a single area you need to specify a different priority per rate.
da_DK: Vælg en prioritet for denne momssats. Kun én matchende momssats pr. prioritet vil blive brugt. For at definere flere momssatser for et enkelt område, er du nødt til at specificere en anden prioritet pr. momssats.

en: Friendly name for identifying this key.
da_DK: Venligt navn til identifikation af denne nøgle.

note: translators: %s: date
en: Friendly name for identifying this webhook, defaults to Webhook created on %s.
da_DK: Venligt navn til identifikation af dette webhook, defaults til Webhook oprettet den %s.

en: Geolocate
da_DK: Geolokation

en: This option lets you limit which countries you are willing to sell to.
da_DK: Her kan du angive de lande, som du vil sælge varer til.

en: This controls the position of the currency symbol.
da_DK: Angiv om valuta-forkortelsen skal stå til højre eller til venstre for prisbeløb.

en: Shipping tax class
da_DK: Forsendelse momsklasser

en: Number of decimals.
da_DK: Antallet af decimaler.

en: Selling location(s)
da_DK: Salgsplacering(er)

en: Currency options
da_DK: Valutaindstillinger

en: Weight unit
da_DK: Vægt-enhed

en: Dimensions unit
da_DK: Dimensions-enhed

en: This sets the base page of your shop - this is where your product archive will be.
da_DK: Her kan du vælge den side, som skal vises, når en kunde (bruger) klikker på det menupunkt, der fører til shoppens forside. Det typiske valg er shop.

en: Shop page display
da_DK: Shopsiden skal vise

en: Shop page
da_DK: Shopside

en: This controls which shipping address is used by default.
da_DK: Dette styrer hvilken leveringsadresse, der vil blive brugt som standard.

en: Get system report
da_DK: Generér systemrapport

en: Excluding tax
da_DK: Ekskl. moms

en: Including tax
da_DK: Inkl. moms

en: Display prices in the shop
da_DK: Vis priser i shoppen

en: Additional tax classes
da_DK: Yderligere momsklasser

en: Calculate tax based on
da_DK: Beregn moms baseret på

en: Prices entered with tax
da_DK: Priser indtastet med moms

en: Save webhook
da_DK: Gem webhook

en: Select when the webhook will fire.
da_DK: Vælg hvornår webhook skal udløses.

en: Tax name
da_DK: Momsnavn

en: Country code
da_DK: Landekode

en: Revoke key
da_DK: Tilbagekald nøgle

en: Generate API key
da_DK: Generér API nøgle

en: Select the access type of these keys.
da_DK: Vælg adgangstypen for disse nøgler.

en: Key details
da_DK: Nøgle oplysninger

note: translators: $s tax rate section name
en: %s rates
da_DK: %s satser

en: Ship to specific countries only
da_DK: Send kun til specifikke lande

en: Force downloads
da_DK: Gennemtving downloads

en: File download method
da_DK: Fil downloadmetode

en: Low stock threshold
da_DK: Lav lagergrænse

en: Notification recipient(s)
da_DK: Beskedmodtager(e)

en: Manage stock
da_DK: Administrer lager

en: Average rating
da_DK: Gennemsnitlig bedømmelse

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
da_DK: Dette angiver antallet af decimaler i priserne.

en: Sell to all countries
da_DK: Sælg til alle lande

en: "From" name
da_DK: "Fra" navn

en: Add payment method
da_DK: Tilføj betalingsmetode

en: Out of stock visibility
da_DK: Ikke på lager - angiv synlighed

en: Stock display format
da_DK: Vis lagerstatus-besked

en: Access restriction
da_DK: Adgangsrestriktion for download

en: Standard rates
da_DK: Standardsatser

en: State code
da_DK: Statskode

en: Price display suffix
da_DK: Prisvisnings-suffiks

en: Customer billing address
da_DK: Kundens faktureringsadresse

en: Customer shipping address
da_DK: Kundens leveringsadresse

en: This option determines which address is used to calculate tax.
da_DK: Denne indstilling afgør hvilken adresse, der bliver brugt til at beregne moms.

en: No, I will enter prices exclusive of tax
da_DK: Nej, jeg vil indtaste priser eksklusiv moms

en: Enter a tax rate (percentage) to 4 decimal places.
da_DK: Indtast en momssats (procentdel) som fire decimaler.

en: Tax options
da_DK: Indstillinger af moms

en: Hold stock (minutes)
da_DK: Tilbagehold varer i kurv (minutter)

en: Customer created
da_DK: Kunde er oprettet

en: Customer updated
da_DK: Kunde er opdateret

en: Hold stock (for unpaid orders) for x minutes. When this limit is reached, the pending order will be cancelled. Leave blank to disable.
da_DK: Tilbagehold varer, som kunder har lagt i kurv (men endnu ikke bestilt). Indtast antal minutter. Når tidsgrænsen nåes, vil den afventende ordre blive annulleret. Lad feltet være tomt for at inaktivere funktionen.

en: Cart page
da_DK: Siden: Kurv

en: Checkout page
da_DK: Siden: Kasse

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions during the checkout process. They should be unique.
da_DK: Slutpunkter er tilføjet dine webadresser for at håndtere specifikke handlinger under betalingsprocessen. De bør være unikke.

en: Checkout endpoints
da_DK: Slutpunkter ifm. betaling

en: Customer deleted
da_DK: Kunde er slettet

en: Order created
da_DK: Ordre er oprettet

en: Order updated
da_DK: Ordre er opdateret

en: Order deleted
da_DK: Ordre er slettet

en: Enter the action that will trigger this webhook.
da_DK: Indsæt den handling der vil aktivere dette webhook.

en: Order received
da_DK: Ordre er modtaget

en: Email options
da_DK: e-mailindstillinger

en: Email sender options
da_DK: Indstilling af e-mailafsender

en: Email template
da_DK: E-mailskabelon

en: Consumer key
da_DK: kunde-nøgle

en: Consumer secret
da_DK: Kundekodeord

en: Round tax at subtotal level, instead of rounding per line
da_DK: Afrund moms i subtotalen, i stedet for at afrunde pr. ordrelinie

en: Show "verified owner" label on customer reviews
da_DK: Vis "verificeret ejer" label for kundeanmeldelser

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
da_DK: Når du opretter en side til dine handelsbetingelser, vil kunder på siden Kasse blive bedt om at markere et afkrydsningfelt, hvormed de accepterer betingelserne.

en: Choose which countries you want to ship to, or choose to ship to all locations you sell to.
da_DK: Her kan du angive de lande og lokationer, hvortil du vil sende varer til kunder.

en: IP address
da_DK: IP adresse

en: Store notice
da_DK: Shopmeddelelse

en: When applying multiple coupons, apply the first coupon to the full price and the second coupon to the discounted price and so on.
da_DK: Ved anvendelse af flere rabatkuponer, anvend første rabatkupon til den fulde pris, og den anden rabatkupon til rabatpris og så videre.

en: Calculate coupon discounts sequentially
da_DK: Beregn rabatkupon rabatter sekventielt

en: Coupons can be applied from the cart and checkout pages.
da_DK: Rabatkuponer kan anvendes på siden Kurv og siden Kasse.

en: The following options affect how prices are displayed on the frontend.
da_DK: Følgende indstillinger angiver, hvordan priser vises for kunder på webshoppen.

en: Shop base address
da_DK: Webshoppens adresse

en: Sort by most recent
da_DK: Sortér efter nyeste

en: Out of stock threshold
da_DK: Ikke på lager - angiv lagergrænse

en: Enable out of stock notifications
da_DK: Aktivér meddelelser om, at varer ikke er på lager

en: Enable low stock notifications
da_DK: Aktivér meddelelser om, at der er lav lagerstatus

en: Enable stock management
da_DK: Aktivér lagerstyring

en: Redirect to the cart page after successful addition
da_DK: Omdirigér til siden Kurv efter vellykket tilføjelse

en: Sort by price (desc)
da_DK: Sortér efter pris (faldende)

en: Sort by price (asc)
da_DK: Sortér efter pris (stigende)

en: Enable this option to grant access to downloads when orders are "processing", rather than "completed".
da_DK: Aktivér denne indstilling for at give adgang til downloads når ordrer "behandles", fremfor når ordrer er "udført".

en: This setting does not apply to guest purchases.
da_DK: Disse indstillinger kan ikke anvendes for gæstekøb.

en: Downloads require login
da_DK: Download kræver log ind

en: Shipping destination
da_DK: Forsendelsesdestination

en: Hide shipping costs until an address is entered
da_DK: Skjul forsendelsesomkostninger indtil en adresse er indtastet

en: Enable the shipping calculator on the cart page
da_DK: Aktivér forsendelsesberegneren på siden Kurv

en: Import CSV
da_DK: Importér CSV

en: Remove selected row(s)
da_DK: Fjern valgte række(r)

en: A 2 digit state code, e.g. AL. Leave blank to apply to all.
da_DK: En 2-cifret statskode, fx AL. Lad feltet være blankt for at gælde for alle.

en: A 2 digit country code, e.g. US. Leave blank to apply to all.
da_DK: En 2-cifret landekode, fx US. Lad feltet være blankt for at gælde for alle.

en: Coupon deleted
da_DK: Rabatkupon er slettet

en: Coupon updated
da_DK: Rabatkupon er opdateret

en: Coupon created
da_DK: Rabatkupon er oprettet

en: Secret
da_DK: Kode

en: URL where the webhook payload is delivered.
da_DK: URL (webadresse) hvor webhook-indholdet bliver leveret.

en: Action event
da_DK: Handling hændelse

en: Custom
da_DK: Tilpasset

en: Enable taxes
da_DK: Aktivér moms

en: As a single total
da_DK: Som en enkelt total

en: Country&nbsp;code
da_DK: Land kode

en: Specific Countries
da_DK: Specifikke lande

en: Itemized
da_DK: Specificeret pr. enhed

en: Shipping tax class based on cart items
da_DK: Forsendelsesmomsklasse baseret på varer i kurven

en: Optionally control which tax class shipping gets, or leave it so shipping tax is based on the cart items themselves.
da_DK: Valgfri kontrol med hvilken momsklasse forsendelsen får, eller vælg at overlade det til forsendelsesmoms baseret på varerne i kurven.

en: Hide out of stock items from the catalog
da_DK: Skjul varer i webshoppens varevisning, når de ikke er på lager

en: Shipping method(s)
da_DK: Forsendelsesmetode(r)

en: This option is important as it will affect how you input prices. Changing it will not update existing products.
da_DK: Denne indstilling er vigtig, for den bestemmer, hvordan dine priser vises for kunderne.
    Indtaster du priser inkl. moms, vil en varepris på 100 kr. bestå af 80 kr. for varen og 20 kr. for moms. Indtaster du priser ekskl. moms, vil en varepris på 100 kr. bestå af 100 kr. for varen plus 25 kr. for moms.
    En ændring her, vil ikke opdatere eksisterende varers priser.

en: Product deleted
da_DK: Vare er slettet

en: Product updated
da_DK: Vare er opdateret

en: Product created
da_DK: Vare er oprettet

en: Product ratings
da_DK: Varebedømmelse

en: Grant access to downloadable products after payment
da_DK: Giv adgang til download-bare varer efter betaling

en: Default product sorting
da_DK: Standard-varesortering

en: Show products
da_DK: Vis varer

note: translators: %s: URL to settings.
en: The base page can also be used in your <a href="%s">product permalinks</a>.
da_DK: Shop-siden kan også bruges i din <a href="%s"> vare permalinks </a>.

en: Define text to show after your product prices. This could be, for example, "inc. Vat" to explain your pricing. You can also have prices substituted here using one of the following: {price_including_tax}, {price_excluding_tax}.
da_DK: Definér teksten der skal vises efter dine varepriser. Dette kunne f.eks. være "inkl. moms" for at forklare, om priser er med eller uden moms. Du kan også erstatte priserne her ved hjælp af en af følgende: {price_including_tax}, {price_excluding_tax}.

en: Enable the use of coupon codes
da_DK: Aktivér anvendelse af rabatkuponkoder

en: Webhook actions
da_DK: Webhook handlinger

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
da_DK: Dette er en demoshop til testformål. Ordrer vil ikke blive gennemført.

en: Enable AJAX add to cart buttons on archives
da_DK: Aktivér AJAX tilføj til kurvknapper på varesider

en: Add to cart behaviour
da_DK: Tilføj til kurvadfærd

en: Terms and conditions
da_DK: Vilkår og betingelser

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
da_DK: Vælg den valuta, som priser skal vises i på shoppen. Det vil også være den valuta, som din(e) betalingsløsning(er) vil modtage betalinger i.

en: There are currently no logs to view.
da_DK: I øjeblikket er der ingen logfiler at vise.

en: Geolocate (with page caching support)
da_DK: Geolokation (med sidecachesupport)

en: Display tax totals
da_DK: Vis momstotal

en: Display prices during cart and checkout
da_DK: Vis priser på siderne Kurv og Kasse

en: Endpoint for the "Checkout &rarr; Add payment method" page.
da_DK: Slutpunkt for siden "Bestilling &rarr; Tilføj betalingsmetode".

en: Endpoint for the "Checkout &rarr; Pay" page.
da_DK: Slutpunkt for siden med Kasse &rarr; Betaling.

en: Tax rate ID.
da_DK: Momssats-ID.

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to checkout.
da_DK: Disse sider skal indstilles således, at WooCommerce ved, hvor brugere skal sendes hen, når de går til siderne Kurv, Kasse, Min-konto-side, samt Vilkår og betingelser.

en: Endpoint for the "Checkout &rarr; Order received" page.
da_DK: Slutpunkt for siden "Kasse &rarr; Ordre modtaget".

en: Stock status
da_DK: Lagerstatus

en: Weight
da_DK: Vægt

en: Weight in decimal form
da_DK: Vægt i decimal form

en: Dimensions
da_DK: Størrelse

en: Length
da_DK: Længde

en: Width
da_DK: Bredde

en: Height
da_DK: Højde

en: LxWxH in decimal form
da_DK: LxBxH i decimal form

en: No shipping class
da_DK: Ingen forsendelsesklasse

en: Expand
da_DK: Åben

en: Enter an optional note to send the customer after purchase.
da_DK: Angiv en valgfri bemærkning der sendes til kunden efter et køb.

en: Default Form Values
da_DK: Standard valgte egenskaber

en: Pricing
da_DK: Prissætning

en: Shipping class
da_DK: Forsendelsesklasse

en: Close
da_DK: Luk

en: Learn more
da_DK: Lær mere

en: Download limit
da_DK: Downloadbegrænsning

en: Go
da_DK: Fortsæt

en: Delete image
da_DK: Slet billede

en: Add to gallery
da_DK: Tilføj til galleri

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
da_DK[0]: Downloadet %s gang
da_DK[1]: Downloadet %s gange

en: Add&nbsp;meta
da_DK: Tilføj&nbsp;meta

en: Cost
da_DK: Omkostning

en: Qty
da_DK: Stk

en: Tax
da_DK: Moms

en: Add fee
da_DK: Tilføj gebyr

note: translators: Save as in "Save $x".
en: Save
da_DK: Gem

en: Add tax
da_DK: Tilføj moms

en: Tax class
da_DK: Momsklasse

en: Rate %
da_DK: Sats %

en: Optional
da_DK: Valgfri

en: Shipping name
da_DK: Forsendelsesnavn

en: Shipping methods
da_DK: Forsendelsesmetode

en: Add new
da_DK: Tilføj ny

en: Choose file
da_DK: Vælg fil

en: Enabled
da_DK: Aktiveret

en: Same as parent
da_DK: Det samme som forælder

en: Year
da_DK: År

note: translators: single or plural number of orders
en: %s previous order linked | %s previous orders linked
da_DK[0]: %s tidligere ordre forbundet
da_DK[1]: %s tidligere ordrer forbundet

en: Show
da_DK: Vis

en: Customer
da_DK: Kunde

en: Search customers
da_DK: Søg kunder

en: Name (Last, First)
da_DK: Navn (efternavn, fornavn)

en: Username
da_DK: Brugernavn

en: Location
da_DK: Område

en: Last order
da_DK: Seneste ordre

note: translators: %s: signups amount
en: %s signups in this period
da_DK: %s tilmeldinger i denne periode

en: Select categories&hellip;
da_DK: Vælg kategorier&hellip;

en: None
da_DK: Ingen

en: All
da_DK: Alle

note: translators: %s: total shipping
en: %s charged for shipping
da_DK: %s opkrævet i fragt

en: Sales amount
da_DK: Salgsbeløb

en: Units in stock
da_DK: Enheder på lager

en: Rate
da_DK: Sats

en: No taxes found in this period
da_DK: Ingen moms fundet i denne periode

en: Period
da_DK: Periode

en: Net profit
da_DK: Nettofortjeneste

en: Total sales minus shipping and tax.
da_DK: Samlet salg minus forsendelse og moms.

en: Totals
da_DK: Totaler

en: Logout
da_DK: Log ud

[ctx: number of pages]
en: of
da_DK: af

en: Go to the next page
da_DK: Gå til næste side

note: translators: %s: net sales
en: %s net sales in this period
da_DK: %s nettoomsætning i denne periode

en: Go to the first page
da_DK: Gå til første side

en: Current page
da_DK: Nuværende side

note: translators: %s: total sales
en: %s gross sales in this period
da_DK: %s bruttosalg i denne periode

en: Average net sales amount
da_DK: Gennemsnitlig nettosalgsbeløb

note: translators: %s: average sales
en: %s average net daily sales
da_DK: %s gennemsnitlig daglig omsætning

note: translators: %s: average sales
en: %s average net monthly sales
da_DK: %s gennemsnitlig månedlig omsætning

en: This is the sum of the "Tax rows" shipping tax amount within your orders.
da_DK: Dette er summen af "momsrækker"-forsendelsesmomsbeløb inden for dine ordrer.

en: Set regular prices
da_DK: Angiv normalpriser

en: Select Page
da_DK: Vælg side

en: Enable this option to enable stock management at variation level
da_DK: Aktivér denne indstilling for at aktivere lagerstyring på variantniveau

en: Rate name
da_DK: Navn på satsen

note: translators: User display name
en: Refreshed stats for %s
da_DK: Genindlæst statistik for %s

en: Refresh stats
da_DK: Genindlæs statistik

en: Signups
da_DK: Tilmeldinger

en: Go to the last page
da_DK: Gå til sidste side

en: Save attributes
da_DK: Gem egenskaber

en: Cross-sells
da_DK: Krydssalg

en: Purchase note
da_DK: Bemærkning til køb

en: Access expires
da_DK: Adgang udløber

en: This is the sum of the 'Shipping total' field within your orders.
da_DK: Dette er summen af 'Forsendelse total' feltet inden for dine ordrer.

en: Total shipping
da_DK: Total forsendelse

en: General options
da_DK: Generelle indstillinger

en: View order
da_DK: Vis ordre

en: Total tax
da_DK: Moms i alt

en: Showing reports for:
da_DK: Viser rapporter for:

en: new users
da_DK: nye brugere

en: Guest orders
da_DK: Gæsteordrer

en: Guest sales
da_DK: Gæstesalg

en: Money spent
da_DK: Samlet forbrug

en: Most popular
da_DK: Mest populære

en: Last 7 days
da_DK: Seneste 7 dage

en: This month
da_DK: Denne måned

en: Last month
da_DK: Seneste måned

en: Revoke access
da_DK: Tilbagekald adgang

en: Total sales
da_DK: Totalsalg

en: Shipping tax amount
da_DK: Momsbeløb for forsendelse

en: This is the sum of the "Tax rows" tax amount within your orders.
da_DK: Dette er summen af "momsrækker"-momsbeløb inden for dine ordrer.

en: Tax amount
da_DK: Momsbeløb

en: Payment gateway
da_DK: Betalingsløsning

en: File name
da_DK: Filnavn

en: Customer orders
da_DK: Kundeordrer

en: Account creation
da_DK: Oprettelse af konto

en: Endpoint for the triggering logout. You can add this to your menus via a custom link: yoursite.com/?customer-logout=true
da_DK: Slutpunkt for den udløsende log ud. Du kan tilføje denne til dine menuer via et brugerdefineret link: dinhjemmeside.dk/?customer-logout=true

note: translators: %s dimension unit
en: Dimensions (L&times;W&times;H) (%s)
da_DK: Dimensioner (L&times;W&times;H) (%s)

note: translators: 1: total income 2: days
en: Sold %1$s worth in the last %2$d days
da_DK: Salgets %1$s værdi i de seneste %2$d dage

en: Customer role.
da_DK: Kundens rolle (brugerprofil)

en: Top sellers
da_DK: Mest solgte

en: Top earners
da_DK: Mest indbringende

en: Account pages
da_DK: Min konto-sider

en: Edit account
da_DK: Redigér Konto

en: Net sales amount
da_DK: Nettoomsætningens beløb

en: Gross sales amount
da_DK: Bruttoomsætningens beløb

en: My account page
da_DK: Min konto-side

en: Fee name
da_DK: Gebyr-navn

note: translators: 1: Downloadable file, 2: List of allowed filetypes.
en: The downloadable file %1$s cannot be used as it does not have an allowed file type. Allowed types include: %2$s
da_DK: Denne download-bare fil %1$s kan ikke bruges, da det ikke er en tilladt filtype. De tilladte filtyper omfatter: %2$s

en: Top freebies
da_DK: Populære gratisvarer

en: Reason for refund (optional):
da_DK: Årsag til refundering (valgfri)

en: Number of orders
da_DK: Antal ordrer

en: customer orders
da_DK: kundeordrer

en: guest orders
da_DK: gæsteordrer

en: Link previous orders
da_DK: Link til tidligere ordrer

en: View orders
da_DK: Vis ordrer

en: This is the sum of the order totals after any refunds and including shipping and taxes.
da_DK: Dette er summen af ordretotaler efter eventuelle refunderinger og inklusiv forsendelse og moms.

en: This is the sum of the order totals after any refunds and excluding shipping and taxes.
da_DK: Dette er summen af ordretotaler efter eventuelle refunderinger og eksklusiv forsendelse og moms.

note: translators: refund amount
en: You will need to manually issue a refund through your payment gateway after using this.
da_DK: Du bliver nødt til manuelt at oprette en refundering gennem din betalingsløsning efter brug af dette.

en: Refund
da_DK: Refundering

en: Upsells
da_DK: Mersalg

en: Delete all variations
da_DK: Slet alle varianter

en: Sale end date
da_DK: Tilbud slutdato

en: Sale start date
da_DK: Tilbud startdato

en: Variation price (required)
da_DK: Variantpris (påkrævet)

en: Tax class.
da_DK: Momsklasse.

en: Variation description.
da_DK: Variantbeskrivelse.

note: translators: 1: variation id 2: product name
en: Variation #%1$s of %2$s
da_DK: Variant #%1$s af %2$s

en: Shipping classes
da_DK: Forsendelsesklasser:

en: If managing stock, this controls whether or not backorders are allowed. If enabled, stock quantity can go below 0.
da_DK: Hvis der er lagerstyring, så kontrollerer dette, hvorvidt restordrer er tilladt. Hvis aktiveret, kan lagerantal være mindre end 0.

en: Toggle &quot;Virtual&quot;
da_DK: Slå til / fra &quot;Virtuel&quot;

en: Toggle &quot;Downloadable&quot;
da_DK: Slå til / fra &quot;"Download-bare&quot;

en: Toggle &quot;Enabled&quot;
da_DK: Slå til / fra &quot;Aktiveret&quot;

en: Enable reviews
da_DK: Aktivér anmeldelser

en: Custom ordering position.
da_DK: Tilpasset placering i rækkefølge.

en: Menu order
da_DK: Menu rækkefølge

note: translators: variations count
en: %s item | %s items
da_DK[0]: %s enhed
da_DK[1]: %s enheder

en: Download expiry
da_DK: Download er udløbet

en: Set scheduled sale dates
da_DK: Indstil planlagte datoer for udsalg

en: Increase sale prices (fixed amount or percentage)
da_DK: Hæv tilbudspriser (fast beløb eller procent)

en: Set sale prices
da_DK: Angiv tilbudspris

en: Increase regular prices (fixed amount or percentage)
da_DK: Hæv normalpriser (fast beløb eller procent)

en: Decrease sale prices (fixed amount or percentage)
da_DK: Nedsæt tilbudspriser (fast beløb eller procent)

en: Decrease regular prices (fixed amount or percentage)
da_DK: Nedsæt normalpriser (fast beløb eller procent)

en: Refunded
da_DK: Refunderet

en: Amount already refunded
da_DK: Beløb er allerede refunderet

en: Upload an image
da_DK: Upload et billede

en: Remove this image
da_DK: Fjern dette billede

en: Insert file URL
da_DK: Indtast fil URL (webadresse)

en: Rate code
da_DK: Kode på sats

en: Cancel schedule
da_DK: Annullér tidsplan

en: Sale price
da_DK: Tilbudspris

en: Regular price
da_DK: Normalpris

en: No used coupons found
da_DK: Der blev ikke fundet nogen brugte rabatkuponer

en: All coupons
da_DK: Alle rabatkuponer

en: Choose coupons&hellip;
da_DK: Vælg rabatkuponer&hellip;

en: Filter by coupon
da_DK: Filtrer efter rabatkupon

note: translators: %s: coupons amount
en: %s coupons used in total
da_DK: %s rabatkuponer anvendt i alt

note: translators: %s: discount amount
en: %s discounts in total
da_DK: %s rabatter i total

en: No customers found.
da_DK: Ingen kunder blev fundet.

en: Discount amount
da_DK: Rabatbeløb

en: Export CSV
da_DK: Eksportér CSV

en: Most discount
da_DK: Største rabat

en: No products found in range
da_DK: Der blev ikke fundet nogen indenfor intervallet

en: Shipping amount
da_DK: Forsendelsesbeløb

en: This is the sum of the 'Order total' field within your orders.
da_DK: Dette er summen af 'Ordre Total' feltet inden for dine ordrer.

en: Lost password
da_DK: Glemt adgangskode

en: Sold individually
da_DK: Sælges enkeltvist

en: After pre-tax discounts.
da_DK: Efter moms-rabatter (rabat givet efter tilføjelse af moms).

en: Downloads remaining
da_DK: Tilbageværende downloads

note: translators: %s: total items purchased
en: %s purchases for the selected items
da_DK: %s køb for de valgte varer

note: translators: %s: total items sold
en: %s sales for the selected items
da_DK: %s salg for de valgte varer

note: translators: %s: total items
en: %s items purchased
da_DK: %s købte varer

en: Or, enter tax rate ID:
da_DK: Eller indtast momssats-ID:

en: Add products
da_DK: Tilføj varer

en: Refund amount
da_DK: Refunderingsbeløb

en: Total available to refund
da_DK: Total tilgængelig til at refundere

en: Add product(s)
da_DK: Tilføj vare(r)

note: translators: %s: Item name.
en: Item
da_DK: Enhed

en: Variation ID:
da_DK: Variant-ID:

en: This is the total tax for the rate (shipping tax + product tax).
da_DK: Dette er den samlede moms for satserne (forsendelsesmoms + varemoms).

en: Product search
da_DK: Varesøgning

en: No out of stock products found.
da_DK: Der blev ikke fundet nogen varer, med status: "ikke på lager".

en: No low in stock products found.
da_DK: Der blev ikke fundet nogen varer med lav lagerbeholdning.

en: Enable this option if a product is not shipped or there is no shipping cost
da_DK: Aktiver denne indstilling hvis en vare ikke skal sendes, eller der ikke er nogen forsendelsesomkostninger

en: Product SKU.
da_DK: Varenummer (SKU).

en: Add product gallery images
da_DK: Tilføj varegalleribilleder

en: Add images to product gallery
da_DK: Tilføj billeder til varegalleri

en: Product ID.
da_DK: Vare-ID.

en: Downloadable products
da_DK: Varer til download

en: Cross-sells are products which you promote in the cart, based on the current product.
da_DK: Krydssalg er varer, som du kan promovere på siden Kurv. Krydssalgsvarer er baseret på en eller flere af de varer, der er i kurven.

en: Upsells are products which you recommend instead of the currently viewed product, for example, products that are more profitable or better quality or more expensive.
da_DK: Mersalg er varer, der kan fungere som ekstra såvel som alternative varer, som du anbefaler sammen med eller i stedet for den aktuelt viste vare. Funktionen bruges primært til at skabe et mersalg til kunden.

en: Shipping classes are used by certain shipping methods to group similar products.
da_DK: Forsendelsesklasser bliver brugt til visse forsendelsesmetoder for at gruppere varer, der er magen til hinanden.

en: Controls whether or not the product is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
da_DK: Kontrollerer hvorvidt varen vises som "på lager" eller "Ikke på lager" for kunderne på webshoppen.

en: Order Total
da_DK: Ordretotal

note: translators: 1: total items sold 2: days
en: Sold %1$d item in the last %2$d days | Sold %1$d items in the last %2$d days
da_DK[0]: Solgt %1$d vare i de seneste %2$d dage
da_DK[1]: Solgt %1$d varer i de seneste %2$d dage

note: translators: %s: total orders
en: %s orders placed
da_DK: %s ordrer godkendt

en: To edit this order change the status back to "Pending payment"
da_DK: For at redigere denne ordre skal du ændre status tilbage til "Igangværende"

note: translators: %s: total coupons
en: %s worth of coupons used
da_DK: %s værdi af rabatkuponer, der er brugt

en: Number of coupons used
da_DK: Antallet af rabatkuponer, der er blevet brugt

en: Go to the previous page
da_DK: Gå til den forrige side

en: Endpoint for the "My account &rarr; Lost password" page.
da_DK: Slutpunkt for siden "Min konto" &rarr; Glemt adgangskode".

en: Endpoint for the "My account &rarr; Addresses" page.
da_DK: Slutpunkt for siden "Min konto &rarr; Adresser".

en: Endpoint for the "My account &rarr; View order" page.
da_DK: Slutpunkt for siden "Min konto &rarr; Vis ordre".

en: Number of orders.
da_DK: Antal ordrer.

en: No products found.
da_DK: Der blev ikke fundet nogen varer.

en: No coupons found in range
da_DK: Der blev ikke fundet nogen rabatkuponer i intervallet

en: Restock refunded items
da_DK: Opdatér lager med varer, der er returneret grundet refundering

en: Toggle &quot;Manage stock&quot;
da_DK: Skift mellem &quot;Lagerstyring&quot;

en: orders | orders
da_DK[0]: ordre
da_DK[1]: ordrer

en: Enable this option if access is given to a downloadable file upon purchase of a product
da_DK: Aktiver denne mulighed, hvis kunden får adgang til en download-bar fil ved køb af en vare

en: Number of items sold
da_DK: Antal solgte varer

en: Endpoint for the "My account &rarr; Edit account" page.
da_DK: Slutpunkt for siden "Min konto &rarr; Rediger konto".

en: Parent
da_DK: Overordnet

en: Allow
da_DK: Tillad

en: Learn More
da_DK: Lær mere

en: Roles successfully reset
da_DK: Roller nulstillet

en: Terms successfully recounted
da_DK: Termer succesfuldt fintalte

en: Your changes have been saved.
da_DK: Dine ændringer er nu gemt.

en: Clear transients
da_DK: Ryd transients

en: Term counts
da_DK: Termtællinger

en: Recount terms
da_DK: Fintælling termer

en: Display type
da_DK: Visningstype

en: Subcategories
da_DK: Underkategorier

en: Both
da_DK: Begge

en: Upload/Add image
da_DK: Upload/Tilføj billede

en: Remove image
da_DK: Fjern billede

en: Use image
da_DK: Brug billede

en: Topic
da_DK: Emne

en: Docs
da_DK: Dokumentation

en: Thanks :)
da_DK: Tak :)

en: Thank you for selling with WooCommerce.
da_DK: Tak fordi du sælger med WooCommerce.

en: The file does not exist, please try again.
da_DK: Filen eksisterer ikke, prøv venligst igen.

en: The CSV is invalid.
da_DK: Ugyldig CSV-fil.

en: All done!
da_DK: Gennemført!

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
da_DK: Før du kan uploade din importfil, er du nødt til at rette følgende fejl:

en: Choose a file from your computer:
da_DK: Vælg en fil fra din computer:

note: translators: %s: maximum upload size
en: Maximum size: %s
da_DK: Maksimumstørrelse: %s

en: OR enter path to file:
da_DK: ELLER indtast stien til filen:

en: Sorry, there has been an error.
da_DK: Desværre, der er opstået en fejl.

en: Individual use only
da_DK: Kun Individuelt brug

en: Any category
da_DK: Enhver kategori

en: No categories
da_DK: Ingen kategorier

en: No restrictions
da_DK: Ingen restriktioner

note: translators: Submit button text for filters.
en: Apply
da_DK: Anvend

en: Phone
da_DK: Telefon

note: translators: %s: payment method
en: Payment via %s
da_DK: Betaling via %s

en: h
da_DK: t

en: Customer:
da_DK: Kunde:

en: Billing details
da_DK: Faktureringsoplysninger

en: Load billing address
da_DK: Indlæs faktureringsadresse

en: Other
da_DK: Andre

en: Transaction ID
da_DK: Transaktions ID

en: Shipping details
da_DK: Forsendelsesoplysninger

note: translators: file name. translators: %d file count
en: File %d
da_DK: Fil %d

note: translators: $1: Date created, $2 Time created
en: added on %1$s at %2$s
da_DK: tilføjet den %1$s kl. %2$s

note: translators: %s: plugin author translators: %s: note author translators: %s: Comment author.
en: by %s
da_DK: af %s

en: Delete note
da_DK: Slet bemærkning

en: There are no notes yet.
da_DK: Der er ingen bemærkninger.

en: Add note
da_DK: Tilføj bemærkning

en: Private note
da_DK: Privat bemærkning

en: Note to customer
da_DK: Bemærkning til kunde

en: Add
da_DK: Tilføj

en: Inventory
da_DK: Beholdning

en: Shipping
da_DK: Forsendelse

en: Advanced
da_DK: Avanceret

en: Button text
da_DK: Knap tekst

en: Schedule
da_DK: Tidsplan

en: Add File
da_DK: Tilføj fil

en: Unlimited
da_DK: Ubegrænset

en: Never
da_DK: Aldrig

en: Enter the number of days before a download link expires, or leave blank.
da_DK: Indtast antallet af dage før et download link udløber, eller lad det være blankt.

en: Taxable
da_DK: Momspligtig

en: Shipping only
da_DK: Kun forsendelse

en: Do not allow
da_DK: Tillad ikke

en: Allow, but notify customer
da_DK: Tillad, men underret kunde

[ctx: placeholder]
en: From&hellip;
da_DK: Fra&hellip;

[ctx: placeholder]
en: To&hellip;
da_DK: Til&hellip;

[ctx: Tax status]
en: None
da_DK: Ingen

[ctx: posts]
note: translators: %s: count
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Alle <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Alle <span class="count">(%s)</span>

en: Regenerate download permissions
da_DK: Gendan download-tilladelser

en: Sale price dates
da_DK: Udsalgspris datoer

en: Downloadable files
da_DK: Filer til download

en: Allow backorders?
da_DK: Tillad restordrer?

en: General
da_DK: Generel

note: translators: %s: URL to free shipping document.
en: Check this box if the coupon grants free shipping. A <a href="%s" target="_blank">free shipping method</a> must be enabled in your shipping zone and be set to require "a valid free shipping coupon" (see the "Free Shipping Requires" setting).
da_DK: Afkryds dette felt hvis kuponkoden giver gratis forsendelse. A <a href="%s" target="_blank">Gratis forsendelse metoden</a> skal være aktiveret og være indstillet til at kræve "en gyldig gratis forsendelse-kuponkode" (se indstilling for "gratis forsendelse kræver").

en: Hi there! Upload a CSV file containing tax rates to import the contents into your shop. Choose a .csv file to upload, then click "Upload file and import".
da_DK: Upload en CSV-fil indeholdende momssatser for at importere filens indhold til din shop. Vælg den rette csv-fil og upload den; klik derefter på "Upload fil og importer".

en: Customer provided note
da_DK: Kundebemærkning

en: View tax rates
da_DK: Vis momssatser

en: Add webhook
da_DK: Tilføj webhook

note: translators: %d: amount of expired transients
en: %d transients rows cleared
da_DK: %d transients rækker slettet

en: Cash on delivery
da_DK: Efterkrav

en: Import tax rates
da_DK: Importér momssatser

en: Tax rates successfully deleted
da_DK: Momssatserne er slettet

note: translators: %d: count
en: %d webhook permanently deleted. | %d webhooks permanently deleted.
da_DK[0]: 1 webhook slettet permanent.
da_DK[1]: %d webhooks slettet permanent.

en: Search webhooks
da_DK: Søg webhooks

en: Grant access
da_DK: Tildeling af adgang

en: Maximum spend
da_DK: Maksimum ordrebeløb

en: Minimum spend
da_DK: Minimum ordrebeløb

en: Delivery URL
da_DK: Leverings URL (webadresse)

en: Customer notes about the order
da_DK: Kundes bemærkninger angående ordren

en: You do not have permission to edit Webhooks
da_DK: Du har ikke tilladelse til at redigere Webhooks

en: Delete WooCommerce tax rates
da_DK: Slet WooCommerce momssatser

en: Next step
da_DK: Næste trin

en: Offline Payments
da_DK: Offline betalinger

en: You do not have permission to update Webhooks
da_DK: Du har ikke tilladelse til at opdatere Webhooks

en: Variations
da_DK: Varianter

en: Expired transients
da_DK: Udløbne transients

en: Enable cash on delivery
da_DK: Aktivér efterkrav

en: This tool will clear ALL expired transients from WordPress.
da_DK: Dette værktøj vil rydde ALLE udløbne transients fra WordPress.

note: translators: %s: callback string
en: There was an error calling %s
da_DK: Der opstod en fejl, der kaldte %s

en: This tool will reset the admin, customer and shop_manager roles to default. Use this if your users cannot access all of the WooCommerce admin pages.
da_DK: Dette værktøj vil nulstille shopadministation, kunder og shop-administrators brugerroller til standard. Brug dette værktøj, hvis brugere ikke kan tilgå alle WooCommerce administrationssider.

en: Webhook created successfully.
da_DK: Webhook blev oprettet.

en: Webhook updated successfully.
da_DK: Webhook blev opdateret.

note: translators: %s: date
en: Webhook created on %s
da_DK: Webhook blev dannet på %s

en: Coupon expiry date
da_DK: Rabatkupon udløbsdato

en: Allow free shipping
da_DK: Tillad gratis forsendelse

en: Discount type
da_DK: Rabattype

en: Usage limits
da_DK: Forbrugsgrænser

en: Usage restriction
da_DK: Forbrugsbegrænsning

en: Upload file and import
da_DK: Upload fil og importér

en: Delimiter
da_DK: Separator (afgrænser)

en: Exclude categories
da_DK: Udeluk kategorier

en: Check this box if the coupon cannot be used in conjunction with other coupons.
da_DK: Markér denne boks, hvis rabatkuponen ikke kan bruges sammen med andre rabatkuponer.

en: This field allows you to set the maximum spend (subtotal) allowed when using the coupon.
da_DK: I dette felt kan du definere det højeste tilladte maksimumbeløb (subtotal), for at rabatkuponen kan benyttes.

en: No maximum
da_DK: Ingen maksimumbeløb

en: No minimum
da_DK: Ingen minimumsbeløb

en: Coupon code already exists - customers will use the latest coupon with this code.
da_DK: Rabatkuponkode eksisterer allerede - kunder vil bruge den seneste kupon med denne kode.

en: How many times this coupon can be used by an individual user. Uses billing email for guests, and user ID for logged in users.
da_DK: Hvor mange gange denne rabatkupon kan bruges af en inviduel kunde. Anvender fakturerings e-mail for gæster, og bruger-id til kunder, der er logget ind.

en: Usage limit per user
da_DK: Forbrugsgrænse pr. kunde

en: How many times this coupon can be used before it is void.
da_DK: Hvor mange gange denne rabatkupon kan bruges, før den bliver ugyldig.

en: No shipping address set.
da_DK: Der er ikke angivet en leveringsadresse.

en: Load shipping address
da_DK: Indlæs leveringsadresse

en: No billing address set.
da_DK: Der er ikke angivet en faktureringsadresse.

en: Add a note for your reference, or add a customer note (the user will be notified).
da_DK: Tilføj en bemærkning til din reference, eller tilføj en kundebemærkning (kunden vil blive underrettet).

en: Leave blank for unlimited re-downloads.
da_DK: Efterlad feltet tomt, for ubegrænset antal downloads.

en: This is the URL or absolute path to the file which customers will get access to. URLs entered here should already be encoded.
da_DK: Dette er den URL (webadresse) eller den absolutte sti til den fil, som kunderne vil få adgang til. Angivne webadresser bør være beskyttet med en adgangskode.

en: File URL
da_DK: Fil URL (webadresse)

en: This is the name of the download shown to the customer.
da_DK: Dette er navnet på den download-bare fil, som bliver vist til kunden.

en: Manage stock?
da_DK: Administrér lager?

en: The maximum number of individual items this coupon can apply to when using product discounts. Leave blank to apply to all qualifying items in cart.
da_DK: Det maksimale antal af enkelte varer, som denne rabatkupon kan anvendes på, når du bruger varerabatter. Lad feltet stå tomt, hvis rabatkuponen skal gælde for alle kvalificerende varer i kurven.

en: Limit usage to X items
da_DK: Forbrugsbegrænsning til X varer

en: Check this box if the coupon should not apply to items on sale. Per-item coupons will only work if the item is not on sale. Per-cart coupons will only work if there are items in the cart that are not on sale.
da_DK: Markér dette afkrydsningsfelt, hvis rabatkuponen ikke skal gælde for varer på tilbud. Rabatkuponer, der gælder for én eller flere bestemte varer vil kun virke, hvis varerne ikke er på tilbud. Rabatkuponer, der gælder for alle varer i kurven, vil kun virke, når ingen af varerne er på tilbud.

en: Exclude sale items
da_DK: Udeluk varer på tilbud

en: Choose a tax class for this product. Tax classes are used to apply different tax rates specific to certain types of product.
da_DK: Vælg en momsklasse for denne vare. Momsklasser bruges til at anvende forskellige og specifikke momssatser til visse typer varer.

en: Define whether or not the entire product is taxable, or just the cost of shipping it.
da_DK: Definér om hele varen er momspligtig, eller om det kun er udgifterne til forsendelse.

en: This text will be shown on the button linking to the external product.
da_DK: Denne tekst vil blive vist på knap-linket til den eksterne vare.

[ctx: placeholder]
en: Buy product
da_DK: Køb vare

en: Enter the external URL to the product.
da_DK: Angiv den eksterne URL (webadresse) for varen.

en: Product URL
da_DK: Vare URL (webadresse)

en: SKU refers to a Stock-keeping unit, a unique identifier for each distinct product and service that can be purchased.
da_DK: SKU (varenummer) henviser til en lagerførende vare / ydelse, og varenummeret er en unik identifikator for hver enkel vare / ydelse, der kan købes.

en: Stock Keeping Unit
da_DK: Lagerførende vare / ydelse

en: Linked Products
da_DK: Forbundne varer

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
da_DK: Downloadbare varer giver adgang til en fil ved køb.

en: Virtual products are intangible and are not shipped.
da_DK: Virtuelle varer er immaterielle, og de bliver derfor ikke sendt.

en: Product Type
da_DK: Varetype

en: Search for a downloadable product&hellip;
da_DK: Søg efter en download-bar vare&hellip;

en: Product categories
da_DK: Varekategorier

en: Exclude products
da_DK: Udeluk varer

en: This tool will recount product terms - useful when changing your settings in a way which hides products from the catalog.
da_DK: Dette redskab vil fintælle varetermer - nyttigt når man ændrer sine indstillinger på en måde, som skjuler varer for kataloget.

en: This tool will clear the product/shop transients cache.
da_DK: Dette redskab vil rydde vare/shop transients cache.

en: Product transients cleared
da_DK: Vare transients slettet

en: Stock quantity. If this is a variable product this value will be used to control stock for all variations, unless you define stock at variation level.
da_DK: Lagerantal. Hvis dette er en variant af en vare, vil denne værdi blive anvendt til at kontrollere lagerstatus for alle varianter, med mindre du definerer lagerstatus på variantniveau.

en: Attribute terms can be assigned to products and variations.<br/><br/><b>Note</b>: Deleting a term will remove it from all products and variations to which it has been assigned. Recreating a term will not automatically assign it back to products.
da_DK: Udtryk for egenskaber kan tildeles varer og varianter.<br/><br/><b>Bemærk</b>: Sletning af et udtryk fjerner det fra alle varer og varianter, som det er associeret med. Genskabelse af et udtryk tildeler det ikke automatisk tilbage til varerne.

en: Product categories for your store can be managed here. To change the order of categories on the front-end you can drag and drop to sort them. To see more categories listed click the "screen options" link at the top-right of this page.
da_DK: Varekategorier til din shop kan administreres her. For at ændre på visningen af rækkefølgen af kategorier på frontend-delen kan du trække og slippe for at sortere. Hvis du på denne side vil se flere kategorier i oversigten, så klik på fanen "skærmindstillinger" og ændr på antallet af emner på siden.

en: Products
da_DK: Varer

note: translators: %s: number of orders
en: Drafts <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Kladde <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Kladder <span class="count">(%s)</span>

note: translators: %1$s: callback string, %2$s: error message
en: There was an error calling %1$s: %2$s
da_DK: Der opstod en fejl ved kald %1$s: %2$s

en: Usage limit per coupon
da_DK: Brugs-antal pr. rabatkupon

en: This field allows you to set the minimum spend (subtotal) allowed to use the coupon.
da_DK: I dette felt kan du definere det laveste minimumsbeløb subtotal, for at rabatkuponen kan benyttes.

en: Move to Trash
da_DK: Flyt til skraldespanden

en: Capabilities
da_DK: Rettigheder

en: Reset capabilities
da_DK: Nulstil rettigheder

en: Address | Addresses
da_DK[0]: Adresse
da_DK[1]: Adresser

en: Empty Trash
da_DK: Tøm skraldespand

en: Standard product
da_DK: Standardvare

en: Value of the coupon.
da_DK: Kuponens værdi i forhold til om du har valgt fast beløb eller en procentsats.

en: Thumbnail
da_DK: Miniaturebillede

en: Order Status
da_DK: Ordrestatus

en: Order Date
da_DK: Ordredato

en: Customer ID.
da_DK: Kunde-ID.

en: Search for a product&hellip;
da_DK: Søg efter en vare&hellip;

en: Stock qty
da_DK: Lagerantal

en: Image
da_DK: Billede

en: SKU
da_DK: Varenummer

en: Stock
da_DK: Lager

en: Price
da_DK: Pris

en: Categories
da_DK: Kategorier

en: Code
da_DK: Kode

en: Expiry date
da_DK: Udløbsdato

en: Ship to
da_DK: Send til

en: Actions
da_DK: Handlinger

en: Virtual
da_DK: Virtuel

en: Downloadable
da_DK: Kan downloades

en: Yes
da_DK: Ja

en: No
da_DK: Nej

en: Restore
da_DK: Genskab

en: Preview
da_DK: Forhåndsvisning

en: View
da_DK: Vis

en: Guest
da_DK: Gæst

en: Processing
da_DK: Behandler

en: Complete
da_DK: Gennemført

en: Order status changed by bulk edit:
da_DK: Ordrestatus ændret ved masseredigering:

en: Show all types
da_DK: Vis alle typer

en: Search for a customer&hellip;
da_DK: Søg efter kunde&hellip;

en: Search
da_DK: Søg

en: Hidden
da_DK: Skjul

en: Catalog visibility:
da_DK: Katalogsynlighed:

en: First name
da_DK: Fornavn

en: Last name
da_DK: Efternavn

en: Company
da_DK: Firma

en: Postcode
da_DK: Postnummer

en: State/County
da_DK: Stat/Land

en: Email
da_DK: E-mail

en: Customers
da_DK: Kunder

en: City
da_DK: By

en: Low in stock
da_DK: Lav beholdning

en: Taxes
da_DK: Moms

en: Your settings have been saved.
da_DK: Dine indstillinger er blevet gemt.

en: Select a page&hellip;
da_DK: Vælg en side&hellip;

en: Select all
da_DK: Vælg alle

en: Select none
da_DK: Vælg ingen

en: Payments
da_DK: Betalinger

en: Ready!
da_DK: Klar!

en: Not right now
da_DK: Ikke lige nu

en: Continue
da_DK: Fortsæt

en: Skip this step
da_DK: Spring dette trin over

en: Left
da_DK: Venstre

en: Right
da_DK: Højre

en: Left with space
da_DK: Venstre med mellemrum

en: Right with space
da_DK: Højre med mellemrum

en: State
da_DK: Stat

en: Choose a currency&hellip;
da_DK: Vælg en valuta&hellip;

en: Date
da_DK: Dato

en: WooCommerce &rsaquo; Setup Wizard
da_DK: WooCommerce &rsaquo; Installationsguide

note: translators: %s: order count
en: %s order updated. | %s orders updated.
da_DK[0]: %s ordre er opdateret.
da_DK[1]: %s ordrene er opdateret.

note: translators: %s: order count translators: %s: orders count
en: %s order permanently deleted. | %s orders permanently deleted.
da_DK[0]: %s ordre er permanent slettet.
da_DK[1]: %s ordrene er permanent slettet.

en: Billing
da_DK: Fakturering

en: Order notes
da_DK: Bemærkninger til ordren

en: Currency position.
da_DK: Valutaposition.

en: PayPal email address
da_DK: PayPal e-mail adresse

en: Decimal separator.
da_DK: Decimalseparator.

en: Thousand separator.
da_DK: Tusindtalsseparator.

en: Page setup
da_DK: Sideopsætning

en: The settings of this image size have been disabled because its values are being overwritten by a filter.
da_DK: Indstillingerne for denne billedstørrelse er blevet deaktiveret, fordi dens værdier overskrives af et filter.

en: Customers vs. guests
da_DK: Kunder vs. gæster

en: Delete permanently
da_DK: Slet permanent

en: State / County or state code
da_DK: Stat / Land eller statskode

en: Customer list
da_DK: Kundeliste

en: Let's go!
da_DK: Kom i gang!

[ctx: Page title]
en: My account
da_DK: Min Konto

[ctx: Page title]
en: Cart
da_DK: Kurv

[ctx: Page title]
en: Checkout
da_DK: Kasse

en: Catalog
da_DK: Katalog (varer på shoppen)

en: Purchase
da_DK: Køb

en: Most stocked
da_DK: Højeste varebeholdning

en: M j, Y @ G:i
da_DK: j. M, Y G:i

en: Order saved.
da_DK: Ordre er gemt.

en: Order updated.
da_DK: Ordre er opdateret.

en: Custom field deleted.
da_DK: Brugertilpasset felt er slettet.

en: Custom field updated.
da_DK: Brugertilpasset felt er opdateret.

note: translators: %s: order count
en: %s order not updated, somebody is editing it. | %s orders not updated, somebody is editing them.
da_DK[0]: %s ordre er ikke opdateret, da nogen redigerer det.
da_DK[1]: %s ordrene er ikke opdateret, da nogen redigerer det.

en: Order draft updated.
da_DK: Ordreudkast er opdateret.

en: Coupon draft updated.
da_DK: Udkast til rabatkupon er opdateret.

en: Coupon submitted.
da_DK: Rabatkupon er indsendt.

en: Coupon saved.
da_DK: Rabatkupon er gemt.

en: Coupon updated.
da_DK: Rabatkupon er opdateret.

en: Coupon type
da_DK: Rabatkupontype

note: translators: %s: coupon count
en: %s coupon permanently deleted. | %s coupons permanently deleted.
da_DK[0]: %s rabatkupon er permanent slettet.
da_DK[1]: %s rabatkuponer er permanent slettet.

note: translators: %s: coupon count
en: %s coupon not updated, somebody is editing it. | %s coupons not updated, somebody is editing them.
da_DK[0]: %s rabatkupon er ikke opdateret, da nogen redigerer det.
da_DK[1]: %s rabatkuponer er ikke opdateret, da nogen redigerer dem.

note: translators: %s: coupon count
en: %s coupon updated. | %s coupons updated.
da_DK[0]: %s rabatkupon er opdateret.
da_DK[1]: %s rabatkuponer er opdateret.

en: Toggle featured
da_DK: Slå fremhævet til / fra

en: Usage / Limit
da_DK: Brug / grænse

en: Coupon code
da_DK: Rabatkuponkode

en: Coupons by date
da_DK: Rabatkuponer efter dato

en: Sales by category
da_DK: Tilbud pr. kategori

en: Sales by date
da_DK: Tilbud pr. dato

en: Orders
da_DK: Ordrer

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
da_DK: Ændringerne, som du har foretaget, vil gå tabt, hvis du navigerer væk fra denne side.

en: Taxes by date
da_DK: Moms pr. dato$

en: Taxes by code
da_DK: Moms pr. kode

en: Where is your store based?
da_DK: Hvor er din webshop placeret?

en: Cancel
da_DK: Annullér

note: translators: %s: product url
en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview product</a>
da_DK: Vareudkast er opdateret. <a target="_blank" href="%s">Vis vare</a>

note: translators: %s: product count
en: %s product updated. | %s products updated.
da_DK[0]: %s varen er opdateret.
da_DK[1]: %s varerne er opdateret.

note: translators: 1: date 2: product url
en: Product scheduled for: %1$s. <a target="_blank" href="%2$s">Preview product</a>
da_DK: Vare planlagt til: %1$s. <a target="_blank" href="%2$s">Forhåndsvis vare</a>

note: translators: %s: product url
en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview product</a>
da_DK: Vare blev udgivet. <a target="_blank" href="%s">Vis vare</a>

note: translators: %s: product count
en: %s product not updated, somebody is editing it. | %s products not updated, somebody is editing them.
da_DK[0]: %s varen er ikke opdateret, da nogen redigerer det.
da_DK[1]: %s varerne er ikke opdateret, da nogen redigerer dem.

en: Product saved.
da_DK: Vare er gemt.

en: Product updated.
da_DK: Vare er opdateret.

en: Product Categories
da_DK: Varekategorier

en: Simple product
da_DK: Enkel vare

en: External/Affiliate product
da_DK: Ekstern/Partner vare

en: Grouped product
da_DK: Grupperet vare

en: Product IDs
da_DK: Vare-ID'er

en: Product description
da_DK: Varebeskrivelse

en: Sales by product
da_DK: Tilbud pr. vare

en: Product name
da_DK: Varenavn

note: translators: %s: product count
en: %s product permanently deleted. | %s products permanently deleted.
da_DK[0]: %s vare er slettet permanent.
da_DK[1]: %s varer er slettet permanent.

en: Order submitted.
da_DK: Ordre er godkendt og afgivet.

en: Description (optional)
da_DK: Beskrivelse (valgfri)

en: Trash
da_DK: Skraldespand

note: translators: %s: coupon count
en: %s coupon restored from the Trash. | %s coupons restored from the Trash.
da_DK[0]: %s rabatkupon er gendannet fra skraldespanden.
da_DK[1]: %s rabatkuponer gendannet fra skraldespanden.

note: translators: %s: coupon count
en: %s coupon moved to the Trash. | %s coupons moved to the Trash.
da_DK[0]: %s rabatkupon er flyttet til skraldespanden.
da_DK[1]: %s rabatkuponer er flyttet til skraldespanden.

note: translators: %s: order count translators: %s: orders count
en: %s order restored from the Trash. | %s orders restored from the Trash.
da_DK[0]: %s ordre er genoprettet fra skraldespanden.
da_DK[1]: %s ordrene er genoprettet fra skraldespanden.

note: translators: %s: order count translators: %s: orders count
en: %s order moved to the Trash. | %s orders moved to the Trash.
da_DK[0]: %s ordre er flyttet til skraldespanden.
da_DK[1]: %s ordrene er flyttet til skraldespanden.

note: translators: %s: product count
en: %s product restored from the Trash. | %s products restored from the Trash.
da_DK[0]: %s varen er genoprettet fra skraldespanden.
da_DK[1]: %s varerne er genoprettet fra skraldespanden.

note: translators: %s: product count
en: %s product moved to the Trash. | %s products moved to the Trash.
da_DK[0]: %s varen er flyttet til skraldespanden.
da_DK[1]: %s varerne er flyttet til skraldespanden.

en: Delete this review permanently
da_DK: Slet denne anmeldelse permanent

en: Move this review to the Trash
da_DK: Slet denne anmeldelse

en: Restore this review from the Trash
da_DK: Genskab denne anmeldelse fra skraldespanden

en: Coupon amount
da_DK: Kronebeløb eller procentsats

en: Sample
da_DK: Prøve

en: Order | Orders
da_DK[0]: Ordre
da_DK[1]: Ordrer

en: Variable product
da_DK: Varevariant

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: User
da_DK: Bruger

en: Permissions
da_DK: Tilladelser

en: View/Edit
da_DK: Vis/Rediger

en: Revoke
da_DK: Tilbagekald

en: Read
da_DK: Læs

en: Unknown
da_DK: Ukendt

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
da_DK: Handling mislykkedes. Opdater siden og prøv venligst igen.

en: Please enter in country code with two capital letters.
da_DK: Skriv venligst din landekode med to store bogstaver.

en: Please enter in a value less than the regular price.
da_DK: Indtast venligst en værdi der er lavere end den normale pris.

en: Enter a value
da_DK: Angiv en værdi

en: Enter a value (fixed or %)
da_DK: Indtast en værdi (fast eller %)

en: Are you sure you want to delete all variations? This cannot be undone.
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette alle varianter? Dette kan ikke fortrydes.

en: Last warning, are you sure?
da_DK: Sidste advarsel, er du sikker?

en: Choose an image
da_DK: Vælg et billede

en: Set variation image
da_DK: Sæt variantbillede

en: Are you sure you want to remove this variation?
da_DK: Er du sikker på, at du vil fjerne denne variant?

en: Save changes before changing page?
da_DK: Gem ændringer før du forlader siden?

en: %qty% variations
da_DK: %qty% varianter

en: Select an option&hellip;
da_DK: Vælg en mulighed&hellip;

en: Are you sure you wish to delete this tax column? This action cannot be undone.
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette denne momskolonne? Denne handling kan ikke annulleres.

en: Name
da_DK: Navn

note: translators: Remove chip.
en: Remove
da_DK: Fjern

en: Value(s)
da_DK: Værdi(er)

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
da_DK: Kopier faktureringsoplysninger til forsendelsesoplysninger? Dette vil fjerne enhver allerede indtastet forsendelsesoplysning.

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
da_DK: Indlæs kundens faktureringsoplysninger? Dette vil fjerne enhver allerede indtastet faktureringsoplysning.

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
da_DK: Indlæs kundens forsendelsesoplysninger? Dette vil fjerne enhver allerede indtastet forsendelsesoplysning.

en: Featured
da_DK: Udvalgte

en: Default sort order
da_DK: Standardsortering

en: Custom ordering
da_DK: Tilpasset rækkefølge

en: Name (numeric)
da_DK: Navn (numerisk)

en: Term ID
da_DK: Udtryk ID

en: Attributes
da_DK: Egenskaber

en: Terms
da_DK: Termer

en: Delete
da_DK: Slet

note: translators: %s: order count
en: <strong>%s order</strong> on-hold | <strong>%s orders</strong> on-hold
da_DK[0]: <strong>%s ordre</strong> afventer
da_DK[1]: <strong>%s ordrer</strong> afventer

en: Copy to a new draft
da_DK: Kopier til et nyt udkast

en: Local delivery
da_DK: Lokal levering

en: Reports
da_DK: Rapporter

en: Found a bug?
da_DK: Fundet en fejl?

en: Report a bug
da_DK: Rapportér en fejl

en: For more information:
da_DK: For mere information:

en: About WooCommerce
da_DK: Om WooCommerce

en: Reviews
da_DK: Anmeldelser

en: Default
da_DK: Standard

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Out of stock
da_DK: Ikke på lager

en: In stock
da_DK: På lager

en: Fee
da_DK: Gebyr

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
da_DK: Ingen resultater fundet

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
da_DK: Indlæsning fejlede

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
da_DK: Indlæser flere resultater&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
da_DK: Søger&hellip;

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
da_DK: Ordrer

en: Backordered
da_DK: Restordrebestilling

en: Free!
da_DK: Gratis!

en: Discount:
da_DK: Rabat:

en: Expiry (MM/YY)
da_DK: Udløbsdato (MM/ÅÅ)

en: MM / YY
da_DK: MM / ÅÅ

en: Read more
da_DK: Læs mere

note: translators: %s: stock amount
en: Only %s left in stock
da_DK: Kun %s tilbage på lager

en: (can be backordered)
da_DK: (kan bestilles som restordre)

note: translators: %s: stock amount
en: %s in stock
da_DK: %s på lager

note: translators: %s: average rating translators: %s: rating translators: %s: Rating. translators: %s is referring to the average rating value translators: %s is the rating value wrapped in HTML strong tags.
en: Rated %s out of 5
da_DK: Vurderet %s ud af 5

[ctx: min_price]
en: From:
da_DK: Fra:

note: translators: 1: old order status 2: new order status
en: Order status changed from %1$s to %2$s.
da_DK: Ordrestatus ændret fra %1$s til %2$s.

en: Shop base
da_DK: Shoppens startside

note: Translators: %s order type name.
en: %s actions
da_DK: %s handlinger

note: Translators: %s order type name.
en: %s notes
da_DK: %s noter

en: Add to menu
da_DK: Tilføj til menu

en: Sales reports
da_DK: Salgsrapporter

en: Official extensions
da_DK: Officielle udvidelser

en: GitHub project
da_DK: Github projekt

en: WordPress.org project
da_DK: Wordpress.org projekt

en: Local pickup
da_DK: Lokal afhentning

en: Search key
da_DK: Søg nøgle

en: Add key
da_DK: Tilføj nøgle

en: Last access
da_DK: Sidste adgang

en: Card code
da_DK: Kontrolkode

en: Payment method:
da_DK: Betalingsmetode:

en: Consumer key ending in
da_DK: Kunde-nøgle (key) udløber om

note: translators: %s: Documentation URL
en: Should you need help understanding, using, or extending WooCommerce, <a href="%s">please read our documentation</a>. You will find all kinds of resources including snippets, tutorials and much more.
da_DK: Har du brug for hjælp til at forstå, bruge eller udvide WooCommerce, så <a href="%s">læs venligst vores dokumentation</a>. Du kan her finde forskellig information omfattende snippets, tutorials (vejledninger), og meget mere.

en: Import <strong>tax rates</strong> to your store via a csv file.
da_DK: Importer <strong>momssatser</strong> til din shop via en CSV-fil.

en: WooCommerce tax rates (CSV)
da_DK: "WooCommerce momssatser (CSV)

en: WooCommerce endpoints
da_DK: WooCommerce slutpunkter

en: API key
da_DK: API-nøgle

en: Revoke API key
da_DK: Tilbagekald API-nøgle

en: Edit attribute
da_DK: Redigér egenskab

en: Add new attribute
da_DK: Tilføj ny egenskab

en: Add attribute
da_DK: Tilføj egenskab

en: Custom base
da_DK: Tilpasset basis

en: WooCommerce settings
da_DK: WooCommerce Indstillinger

note: translators: 1: GitHub issues URL 2: GitHub contribution guide URL 3: System status report URL
en: If you find a bug within WooCommerce core you can create a ticket via <a href="%1$s">GitHub issues</a>. Ensure you read the <a href="%2$s">contribution guide</a> prior to submitting your report. To help us solve your issue, please be as descriptive as possible and include your <a href="%3$s">system status report</a>.
da_DK: Hvis du finder en fejl i WooCommerce's kerne kan du oprette en supportsag via  <a href="%1$s">Github issues</a>. Husk at læse <a href="%2$s">guide til bidrag</a> før du opretter en sag. For at hjælpe os med at løse dit problem skal du være så beskrivende som muligt og inkludere din <a href="%3$s">systemstatus rapport</a>.

note: translators: %s: slug being validated translators: %s: attribute slug
en: Slug "%s" is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
da_DK: Den korte titel (slug) "%s" tillades ikke, fordi den er allerede reserveret. Vær venlig at ændre den.

note: translators: %s: slug being validated translators: %s: attribute slug
en: Slug "%s" is too long (28 characters max). Shorten it, please.
da_DK: Titlen (slug) "%s" er for lang (Max 28 bogstaver). Vær venlig at forkorte titlen (slug).

en: No attributes currently exist.
da_DK: Ingen egenskaber p.t.

en: Name for the attribute (shown on the front-end).
da_DK: Navn for egenskaben (vises på frontend).

en: Are you sure you wish to delete this refund? This action cannot be undone.
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette denne refundering? Denne handling kan ikke annulleres.

en: Are you sure you wish to process this refund? This action cannot be undone.
da_DK: Er du sikker på, at du ønsker at igangsætte denne refundering? Denne handling kan ikke annulleres.

en: Configure terms
da_DK: Tilføj termer (egenskaber)

en: Variation menu order (determines position in the list of variations)
da_DK: Menurækkefølgen for varianter (bestemmer placeringen på listen over varianter)

en: Shipping:
da_DK: Forsendelse:

en: Available on backorder
da_DK: Tilgængelig på restordre

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
da_DK: Du kan kun vælge 1 enhed

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
da_DK: Du kan kun vælge %qty% enheder

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
da_DK: Slet venligst %qty% tegn (karakterer)

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
da_DK: Slet venligst 1 tegn (karakter)

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
da_DK: Indtast venligst %qty% eller flere tegn (karakterer)

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
da_DK: Indtast venligst 1 eller flere tegn (karakterer)

en: Read/Write
da_DK: Læs/Skriv

en: Write
da_DK: Skriv

en: Sale start date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
da_DK: Tilbud startdato (ÅÅÅÅ-MM-DD format eller udfyld ikke)

en: Sale end date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
da_DK: Tilbud slutdato (ÅÅÅÅ-MM-DD format eller udfyld ikke)

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file or billing email is not set. Ensure the billing email is set, and the order has been saved.
da_DK: Kunne ikke tildele adgang - brugeren kan allerede have tilladelse til denne fil eller fakturerings e-mail er ikke sat. Du skal sikre dig, at din e-mail til fakturering er sat, og ordren er blevet gemt.

en: No customer selected
da_DK: Der er ikke valgt en kunde

en: Enter a name for the new attribute term:
da_DK: Indtast et navn for den nye egenskab term:

en: Used for variations
da_DK: Anvendt til varianter

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
da_DK: Angiv noget tekst eller nogle egenskaber separeret med det tegn (karakter) man kalder en pipe (|).

en: Click to toggle
da_DK: Klik for at slå til / fra

en: Enable Archives?
da_DK: Aktivér arkiver?

en: Unique slug/reference for the attribute; must be no more than 28 characters.
da_DK: Unik kort titel (slug), der udgør URL-referencen for egenskaben; må ikke være på mere end 28 bogstaver.

en: Error: non-existing attribute ID.
da_DK: Fejl: ikke-eksisterende egenskab ID.

en: Attribute updated successfully
da_DK: Egenskab blev opdateret

note: translators: %s: slug being validated translators: %s: attribute slug
en: Slug "%s" is already in use. Change it, please.
da_DK: Kort titel (slug) "%s" er allerede i brug. Vær venlig at ændre den.

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
da_DK: Er du sikker på, at du vil fjerne adgang til denne download?

en: Are you sure you want to delete this attribute?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette denne egenskab?

en: Order by
da_DK: Sortér efter

en: Duplicate
da_DK: Duplikere (kopiere)

en: Coupons
da_DK: Rabatkuponer

en: Edit
da_DK: Redigér

en: Update
da_DK: Opdatér

en: Free Shipping
da_DK: Gratis forsendelse

en: Visit Store
da_DK: Besøg webshop

en: Enter a custom base to use. A base must be set or WordPress will use default instead.
da_DK: Indtast en tilpasset basis, som skal bruges. En basis skal indtastes, hvis du vil undgå, at WordPress i stedet bruger en standard.

en: Shop base with category
da_DK: Shopbasis med kategori

en: Note: Permissions for order items will automatically be granted when the order status changes to processing/completed.
da_DK: Bemærk: Tilladelse for ordrevarer vil automatisk blive givet, når ordrestatus ændres til behandling/afsluttet.

en: %s items
da_DK: %s enheder

en: Remove this item meta?
da_DK: Fjern denne enheds meta?

en: Please select some items.
da_DK: Vælg venligst nogle varer.

note: translators: %s: product id
en: Product creation failed, could not find original product: %s
da_DK: Oprettelse af vare mislykkedes, da det ikke var muligt at finde den originale vare: %s

note: translators: %s: order count
en: <strong>%s product</strong> out of stock | <strong>%s products</strong> out of stock
da_DK[0]: <strong>%s vare</strong> er ikke på lager
da_DK[1]: <strong>%s varer</strong> er ikke på lager

note: translators: %s: order count
en: <strong>%s product</strong> low in stock | <strong>%s products</strong> low in stock
da_DK[0]: <strong>%s vare</strong> har lav lagerstatus
da_DK[1]: <strong>%s varer</strong> har lav lagerstatus

en: Product tag base
da_DK: Varemærke grundlag

en: Product category base
da_DK: Varekategori grundlag

en: Downloadable product permissions
da_DK: Download-bare varetilladelser

en: Product gallery
da_DK: Varegalleri

en: Product data
da_DK: Varedata

en: Product short description
da_DK: Kort varebeskrivelse

en: No product to duplicate has been supplied!
da_DK: Der er ikke angivet en vare, som skal duplikeres!

en: Make a duplicate from this product
da_DK: Lav et duplikat (kopi) fra denne vare

en: There are no product reviews yet.
da_DK: Der er endnu ingen vareanmeldelser.

en: Determines the sort order of the terms on the frontend shop product pages. If using custom ordering, you can drag and drop the terms in this attribute.
da_DK: Bestemmer sorteringsrækkefølgen af termerne på webshoppens varesider. Hvis du bruger tilpasset rækkefølge, kan du trække og slippe termer i denne egenskab.

en: Enable this if you want this attribute to have product archives in your store.
da_DK: Du skal aktivere dette, hvis denne egenskab skal vises på varesider i din webshop.

en: Visible on the product page
da_DK: Synlig på varesiden

[ctx: slug]
en: product
da_DK: vare

[ctx: default-slug]
en: product
da_DK: vare

[ctx: slug]
en: product-tag
da_DK: vare-tag

[ctx: slug]
en: product-category
da_DK: vare-kategori

en: Product attribute base
da_DK: Vareegenskab grundlag

en: WooCommerce Recent Reviews
da_DK: WooCommerce seneste anmeldelser

en: Before asking for help, we recommend checking the system status page to identify any problems with your configuration.
da_DK: Før du beder om hjælp, anbefaler vi, at du kontrollerer system status-siden for at afdække eventuelle problemer med din konfiguration.

en: Shipping settings
da_DK: Forsendelsesindstillinger

en: Add to cart
da_DK: Tilføj til kurv

en: Card number
da_DK: Betalingskortnummer

en: Coupon data
da_DK: Rabatkupondata

en: Slug
da_DK: Korttitel (slug)

en: WooCommerce Tax
da_DK: WooCommerce moms

note: translators: %s: price decimal separator
en: Please enter a value with one monetary decimal point (%s) without thousand separators and currency symbols.
da_DK: Indtast en værdi med en monetær decimal (%s) uden tusindtalsseparator og valutasymboler.

note: translators: %d: Number of variations
en: Do you want to generate all variations? This will create a new variation for each and every possible combination of variation attributes (max %d per run).
da_DK: Er du sikker på, at du vil generere alle varianter? Dette vil oprette en ny variant for hver mulig kombination af variantens egenskaber (maks. %d pr. kørsel).

en: 1 variation added
da_DK: 1 variant blev tilføjet

en: Official themes
da_DK: Officielle temaer

en: You cannot add the same tax rate twice!
da_DK: Du kan ikke lægge den samme momssats på to gange!

note: translators: 1: current item count translators: %d: downloads count
en: Download | Downloads
da_DK[0]: Hent
da_DK[1]: Hent

en: Product | Products
da_DK[0]: Vare
da_DK[1]: Varer

note: translators: 1: top seller product title 2: top seller quantity
en: %1$s top seller this month (sold %2$d)
da_DK: %1$s topsælger denne måned (%2$d solgt)

note: translators: %s: order count
en: <strong>%s order</strong> awaiting processing | <strong>%s orders</strong> awaiting processing
da_DK[0]: <strong>%s ordre</strong> venter på håndtering
da_DK[1]: <strong>%s ordrer</strong> venter på håndtering

en: Dinagat Islands
da_DK: Dinagat øerne

en: California
da_DK: Californien

en: District of Columbia
da_DK: District Of Columbia

en: Roma
da_DK: Rom

en: Venezia
da_DK: Venedig

en: Newfoundland and Labrador
da_DK: Newfoundland og Labrador

en: Granada
da_DK: Grenada

en: Jammu and Kashmir
da_DK: Jammu og Kashmir

en: Andaman and Nicobar Islands
da_DK: Andaman og Nicobar øerne

en: Khuzestan (خوزستان)
da_DK: Khuzestan  (خوزستان)

en: Tehran (تهران)
da_DK: Tehran  (تهران)

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
da_DK: Chaharmahal og Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
da_DK: Kohgiluyeh og BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
da_DK: Sistan og Baluchestan (سیستان و بلوچستان)

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
da_DK: Vest-Aserbajdsjan (آذربایجان غربی)

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
da_DK: Øst-Aserbajdsjan (آذربایجان شرقی)

en: North Khorasan (خراسان شمالی)
da_DK: North Khorasan (خراسان جنوبی)

en: Albania
da_DK: Albanien

en: Algeria
da_DK: Algeriet

en: Antarctica
da_DK: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
da_DK: Antigua og Barbuda

en: Armenia
da_DK: Armenien

en: Australia
da_DK: Australien

en: Austria
da_DK: Østrig

en: Belarus
da_DK: Hviderusland

en: Belgium
da_DK: Belgien

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
da_DK: Bonaire, Saint Eustatius og Saba

en: Bosnia and Herzegovina
da_DK: Bosnien og Herzegovina

en: Brazil
da_DK: Brasilien

en: Bulgaria
da_DK: Bulgarien

en: Cayman Islands
da_DK: Caymanøerne

en: China
da_DK: Kina

en: Croatia
da_DK: Kroatien

en: Cyprus
da_DK: Cypern

en: Czech Republic
da_DK: Tjekkiet

en: Denmark
da_DK: Danmark

en: Dominican Republic
da_DK: Den Dominikanske Republik

en: Egypt
da_DK: Egypten

en: Equatorial Guinea
da_DK: Ækvatorial Guinea

en: Estonia
da_DK: Estland

en: Ethiopia
da_DK: Etiopien

en: Falkland Islands
da_DK: Falklandsøerne

en: Faroe Islands
da_DK: Færøerne

en: France
da_DK: Frankrig

en: French Guiana
da_DK: Fransk Guyana

en: French Polynesia
da_DK: Fransk Polynesien

en: French Southern Territories
da_DK: Franske Sydlige og Antarktiske Territorier

en: Georgia
da_DK: Georgien

en: Germany
da_DK: Tyskland

en: Greece
da_DK: Grækenland

en: Greenland
da_DK: Grønland

en: Hungary
da_DK: Ungarn

en: Iceland
da_DK: Island

en: India
da_DK: Indien

en: Indonesia
da_DK: Indonesien

en: Iraq
da_DK: Irak

en: Italy
da_DK: Italien

en: Ivory Coast
da_DK: Elfenbenskysten

en: Lebanon
da_DK: Libanon

en: Libya
da_DK: Libyen

en: Lithuania
da_DK: Litauen

en: Maldives
da_DK: Maldiverne

en: Marshall Islands
da_DK: Marshalløerne

en: Mongolia
da_DK: Mongoliet

en: Morocco
da_DK: Marokko

en: Netherlands
da_DK: Holland

en: New Caledonia
da_DK: Ny Kaledonien

en: Norfolk Island
da_DK: Norfolk Øen

en: North Korea
da_DK: Nordkorea

en: Norway
da_DK: Norge

en: Palestinian Territory
da_DK: Det Palæstinensiske Selvstyreområde

en: Papua New Guinea
da_DK: Papua Ny Guinea

en: Philippines
da_DK: Filippinerne

en: Poland
da_DK: Polen

en: Romania
da_DK: Rumænien

en: Russia
da_DK: Rusland

en: Saint Barth&eacute;lemy
da_DK: Sankt Barth&eacute;lemy

en: Saint Helena
da_DK: Sankt Helena

en: Saint Kitts and Nevis
da_DK: Sankt Kitts og Nevis

en: Saint Lucia
da_DK: Sankt Lucia

en: Saint Martin (French part)
da_DK: Sankt Martin (fransk del)

en: Saint Martin (Dutch part)
da_DK: Sankt Martin (hollandsk del)

en: Saint Pierre and Miquelon
da_DK: Sankt Pierre og Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
da_DK: Sankt Vincent og Grenadinerne

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
da_DK: S&atilde;o Tom&eacute; og Pr&iacute;ncipe

en: Saudi Arabia
da_DK: Saudi Arabien

en: Serbia
da_DK: Serbien

en: Seychelles
da_DK: Seychellerne

en: Slovakia
da_DK: Slovakiet

en: Slovenia
da_DK: Slovenien

en: Solomon Islands
da_DK: Salomonøerne

en: South Africa
da_DK: Sydafrika

en: South Korea
da_DK: Sydkorea

en: Spain
da_DK: Spanien

en: Svalbard and Jan Mayen
da_DK: Svalbard &amp; Jan Mayen

en: Sweden
da_DK: Sverige

en: Syria
da_DK: Syrien

en: Trinidad and Tobago
da_DK: Trinidad &amp; Tobago

en: Turks and Caicos Islands
da_DK: Turks- og Caicosøerne

en: Central African Republic
da_DK: Centralafrikanske Republik

en: Cape Verde
da_DK: Cap Verde

en: Cook Islands
da_DK: Cook Øerne

en: Cocos (Keeling) Islands
da_DK: Cocos Øerne

en: Christmas Island
da_DK: Juleøen

en: Latvia
da_DK: Letland

en: Kyrgyzstan
da_DK: Kirgisistan

en: Kazakhstan
da_DK: Kasakhstan

en: Mauritania
da_DK: Mauritanien

en: Switzerland
da_DK: Schweiz

en: Suriname
da_DK: Surinam

en: South Sudan
da_DK: Sydsudan

en: South Georgia/Sandwich Islands
da_DK: South Georgia og South Sandwich Islands

en: Tunisia
da_DK: Tunesien

en: Tajikistan
da_DK: Tadsjikistan

en: Western Sahara
da_DK: Vestsahara

en: Vatican
da_DK: Vatikanstaten

en: Uzbekistan
da_DK: Usbekistan

en: United States (US)
da_DK: USA (Amerikas Forenede Stater)

en: United Kingdom (UK)
da_DK: Storbritannien

en: United Arab Emirates
da_DK: Forenede Arabiske Emirater

en: Tasmania
da_DK: Tasmanien

en: Cumilla
da_DK: Comilla

en: Bogura
da_DK: Bogra

en: Barishal
da_DK: Barisal
